SE500415C2 - Anordning för mekanisk och elektrisk förregling - Google Patents

Anordning för mekanisk och elektrisk förregling

Info

Publication number
SE500415C2
SE500415C2 SE8802345A SE8802345A SE500415C2 SE 500415 C2 SE500415 C2 SE 500415C2 SE 8802345 A SE8802345 A SE 8802345A SE 8802345 A SE8802345 A SE 8802345A SE 500415 C2 SE500415 C2 SE 500415C2
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
movable
interlocking
housing
elements
levers
Prior art date
Application number
SE8802345A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8802345D0 (sv
SE8802345L (sv
Inventor
Bernard Fournier
Original Assignee
Telemecanique Electrique
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telemecanique Electrique filed Critical Telemecanique Electrique
Publication of SE8802345D0 publication Critical patent/SE8802345D0/sv
Publication of SE8802345L publication Critical patent/SE8802345L/sv
Publication of SE500415C2 publication Critical patent/SE500415C2/sv

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/015Boards, panels, desks; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/04Mounting thereon of switches or of other devices in general, the switch or device having, or being without, casing
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H50/00Details of electromagnetic relays
    • H01H50/16Magnetic circuit arrangements
    • H01H50/18Movable parts of magnetic circuits, e.g. armature
    • H01H50/32Latching movable parts mechanically
    • H01H50/323Latching movable parts mechanically for interlocking two or more relays
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/20Interlocking, locking, or latching mechanisms
    • H01H9/26Interlocking, locking, or latching mechanisms for interlocking two or more switches
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H50/00Details of electromagnetic relays
    • H01H50/16Magnetic circuit arrangements
    • H01H50/18Movable parts of magnetic circuits, e.g. armature
    • H01H50/32Latching movable parts mechanically
    • H01H50/323Latching movable parts mechanically for interlocking two or more relays
    • H01H2050/325Combined electrical and mechanical interlocking, e.g. usually for auxiliary contacts
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H51/00Electromagnetic relays
    • H01H51/005Inversing contactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Transceivers (AREA)
  • Toys (AREA)

Description

likväl risk för kortslutning genom simultan slutning av effektpolerna hos de båda kontaktorerna. Detta är anledningen till att man i allmänhet förbinder en mekanisk förregling med den elektriska förreglingen.
För utförande av den mekaniska förreglingen, i synnerhet i fallet av sida vid sida monterade kontaktorer, utnyttjas i allmänhet en låsningsmekanism som är inkorporerad i ett hölje från vilket kopplingseiementsfingrar utgår.
Detta hölje placeras då mellan två kontaktorer för att kopplingselements- fingrarna skall komma att sammankopplas med i nämnda kontaktorer anordnade påverkningselement. 4 Den elektriska förreglingen utförs i allmänhet under utnyttjande av en av öppningskontakterna (eller NC enligt en» ofta använd benämning) som vanligtvis är anordnad på var och en av kontaktorerna, varvid det förstås att denna lösning uppvisar olägenhetenatt reducera antalet på varje kontaktor disponibla kontakter.
För att råda bot på denna olägenhet har det redan föreslagits en förreg- lingsanordning som visar sig i formen av en modul som är utformad att monteras mellan de båda kontaktorerna som skall låsas och som på samma gång bär havarmarmarna för mekanisk förregling och kontakterna för elektrisk förregling.
En anordning av detta slag, som simultant åstadkommer en mekanisk förregling och en elektrisk förregling är beskriven i det franska Patentet av firman UNELEC nr 2 045 090 med datumet den 30 maj 1969.
»En annan nyare och kompaktare anordning, som är användbar mellan två kontaktorer, är beskriven i PCT-patentet av ALLEN BRADLY COMPANY (USA) nr 85 03382 med datumet den 23 januari 1984.
Det konstateras likväl att de i detta patent föreslagna utförandeformerna uppvisar olägenheten som beror på faktumet att ingångs- och utgångster- minalerna som påverkas av den ena av kontakterna är placerad på. en och samma sida hos förreglingsanordningens hölje, medan ingängs- och utgångsterminalerna hos den andra kontakten är placerade på höljets andra sida. Üetrersarora-g", son? iescrsfiä-slrarfplw* dd=»r=r;-<:.ii.rr:~.flï¥ rraa;_'.*ífn.rr~~ vigdes .av förreglingsanordningen är speciellt besvärlig vad det gäller säkerheten, en- kelheten att realisera sammanbindande kabeldragninglooh*felriskerna som denna anordning kan medföra.
Uppfinningen har således mera speciellt som mål att undanröja dessa olägenheter.
Den föreslår för denna skull en anordning för mekanisk och elektrisk förregling, av typen som innefattar: - ett platt hölje som uppvisar tvåmotsatta parallella frontväggar, som är åt- skilda ett litet avstånd från varandra, två motsatta sidoväggar som ut- stråcker sig i mot frontväggarna väsentligen vinkelräta plan, varvid detta hölje är utformat att kunna monteras mellan två sida vid sida monterade kontaktorer, - ett första och ett andra kopplingselement som är anordnade att respektive sammankopplas med det rörliga aggregatet hos de båda kontaktorerna tack vare i de båda frontväggarnas centrala regioner anordnade väsentli- gen koaxiella urtagningar, varvid vart och ett av kopplingselementen är rör- liga mellan två positioner som motsvarar arbetspositionen respektive vilopositionen hos den kontaktor som är förbunden med det, - rörliga element för reciprok förregling, vilka vart och ett drivs av de ovannämnda kopplingselementen, varvid dessa rörliga förreglingselement uppvisar en sådan rörelsebana att passerandet av ett av rörelsegreppen bringar förreglingselementet som motsvarar det till en position för förhind- rande av passerandet av det andra kopplingselementet till arbetspositio- nen,ooh - två brytaranordningar som var och en innefattar åtminstone ett par fasta kontakter som är anslutna genom förbindningsledare till ett ingångsför- bindningselement respektive ett utgångsförbindningselement, och ett genom ett motsvarande rörligt förreglingselement manövrerat rörligt kontaktelement. “ ' Enligt uppfinningen är denna anordning för förreglingl mera speciellt känneteoknad därav, att nämnda ingångsförbindningselement är monte- rade på en av höljets sidoväggar, medan utgångsförbindningselementen är u. . e _ .__v.fl._........_..f.t__s.....sfl~wfiv<.-sfi-.mr_s. monterade på den andra sidoväggen, och att nämnda brytaranordningar med såväl ingångs och utgångselementen som är förbundna med dem som med motsvarande förbindningsledare bildar två genomträngande ström- ledningar utan korsande inuti höljet och försedda med axlar som är transversala i förhållande till nämnda sidoväggar hos höljet.
Utförandeformer av uppfinningen kommer att beskrivas härefter i egenskap av icke begränsande exempel under hänvisning till bifogade ritningar, på vilka: Fig 1 i sidovy visar en utförandeform av en förreglingsanordning enligt uppfinningen, vilken är förbunden med två kontaktorer i VlLO-läge; fig 2 är en fig V1 liknande vy, men i vilken den första kontaktorn är i AR- BETS-läge och den andra är i VlLO-läge; fig 3 visar samma förreglingsanordning med den första kontaktorn i VILO- läge och den andra kontakten i ARBETS-läge; fig 4 visar i sidovy en annan utförandeform av förreglingsanordningen enligt uppfinningen; och fig 5 är en schematisk framställning av en annan variant av förreglingsan- ordningen enligt uppfinningen.
Såsom framställt i fig 1 till 4 innefattar anordningen för mekanisk och elektrisk förregling: - ett stödhölje 1, - en hävarm 2 som är monterad roterbar kring en fast axel 4 som är fastgjord vid höljet 1, varvid denna hävarm 2 drivs till rotation tack vare en första tapp 6, som är anordnad att sammankopplas med det rörliga aggregatet hos en första kontaktor, - ett inuti höljet 1 enligt en lineär bana glidbart monterat tryckorgan 3, tack vare glidskenor 5, 5', varvid detta tryckorgan 3 drivs tack vare en andra tapp 7 som är anordnad att sammankopplas med det rörliga aggregatet hos en andra kontaktar, -två brytaranordningar l1, lg av typen med kontakt med dubbel avskärning, hos vilka de rörliga delarna 12, 13 är burna av tryckorganet 3 respektive av hävarmen 2, företrädesvis genom förmedling av ett system av elastiskt pressande, och hos vilka de fasta delarna var och en innefattar ett ele- mentpar av fasta kontakter 15, 16-17, 18 som är förbundna med ingångs- respektive utgångsterminalerna19, 21-20, 22. lngångsterminalerna 19, 21 är belägna vid en sida 40 hos höljet (företrädesvis i höjd med en av dess sidokanter) medan utgångstermina- lerna 20, 22 är belägna vid den andra sidan 39 hos höljet (företrädesvis i höjd med sidokanten hos höljet motsatt den föregående),så att när brytaranordningarna l1, lg är slutna strömledningarna genomträngerhöljet 1 i en riktning som är väsentligen vinkelrät mot den hos sidorna 39, 40.
Såsom nämnt i det föregående är hävarmen 2 och tryckorganet 3 fastlåsta vid rörelserna hos kontaktorernas rörliga aggregat genom tapparna 6 och 7. För denna skull utgår tapparna på ömse sidor om höljet genom öpp- ningar 14, 14a, som är anordnade vid de båda motsatta frontväggarna, för att kunna gå i ingrepp i rum som är anordnade i kontaktorernas rörliga agg- regat. Kanterna hos öppningarna 14, 14a förkroppsligar rörelseriktningen hos de rörliga aggregaten hos dessa kontaktorer.
På mera exakt sätt innefattar hävarmen 2 tre armar E51 till 83, vilka är an- slutna genom två vinkelpartier som är väsentligen i rät vinkel G1, Cg,~enligt följande anordning: - den första armen 51 är anordnad för att kunna intaga en position, såsom den i fig 1 framställda, i vilken den utsträcker sig väsentligen parallellt med tryckorganets 3 förskjutningsaxel på ett förutbestämt avstånd från det senare, - den andra armen Bg är ansluten vid den första armen B1 genom vinkel- partiet C31 tvärs igenom vilket axeln 4 passerar, och utsträcker i riktning av tryckorganets 3 förskjutningsaxel, varvid änden hos den arm som är belägen motsatt armbågspartiet G1 bär tappen 6, .i . .,,_ » .~,.-.;,=, w- ei: _ '- 1:* i 35:-; du (_ l. _ . i . .. ._ L., f V,..__-._,,.NI_VV få u. AV _ __: \ I g;\ - den tredje armen Bg är ansluten till nämnda ände hos armen Bggenom vinkelpartiet G2 för att utsträcka sig, i det i fig 1 framställda läget, parallellt och rakt framför tryckorganet 3, varvid den tredje armen Bg vid sin ände bär den rörliga delen 13 hos brytaranordningen l1.
Tryckorganet 3 innefattar ett lateralt utsprång P som är riktat mot armen 81 hos hävarmen 2 och vid sin ände motsatt änden hos armen 83 bär den rör- liga delen -12 hos brytaranordningen lg.
Detta utsprång P är närmare bestämt så utformat att dess rörelsearea återigen skär den hos hävarmen 2 och att omvänt rörelsearean hos hävarmen åter skär den hos utsprånget P, för att kunna uppnå följande funktion., När kontaktorn som driver tryckorganet 3 är sluten, såsom fig 2 visar, är brytaranordningen lg, som äri princip placerad i serie med spolen hos den andra kontaktorn, öppen.
Om emellertid i denna position ett försök att sluta den andra kontaktorn ås-r» tadkommes, vilket tenderar att förskjuta hävarmen 2, kommer stödytan 10 hos hävarmen 2 att anligga mot stödytan 11 hos utsprånget P hos tryckor- ganet, vilket sålunda förhindrar manövern.
På samma sätt är enligt fig 3, när den med hävarmen 2 fastgjorda kontak- torn är sluten, den i allmänhet i serie med spolen hos den första kontaktorn placerade brytaranordningen l1 öppen. Om i denna position ett försök till slutning av nämnda första kontaktor åstadkommas, kommer stödytan 8 hos utsprånget P hos tryckorganet 3 att anligga mot stödytan 9 hos hävarmen 2 och förbjuda manövern.
Den sålunda tack vare föreningen av translation/rotationsrörelserna hos tryckorganet 3- och hävarmen 2 åstadkomna mekaniska förreglingen befinns vara mycket verksam, ty rörelserna hos stödytorna 8 till 11, som blockerar varandra, är praktiskt taget vinkelräta.
Tack vare de i det föregående beskrivna anordningarna och på grund av att det inte finns någon korsning av de elektriska förbindningarna inuti höliet 1, blir det möjligt att utnyttja ett hölje med ringa tjocklek, vilket enkelt kan er- sätta de existerande mekaniska förreglingshöljena. Dessutom förenklar den rätlinjiga eller kvasi rätlinjiga rörelsen hos kopplingselementstyckena anpassa.ndet till kontaktorernas rörliga aggregat.
Fig 4 visar en annan utförandeform 'av uppfinningen, vilken utnyttjar hävarmar 23 och 24 för mera klassisk mellanlåsning.
Den ena av hävarmarna 23 är modifierad och innefattar en tilläggsarm 38, på vilken åtminstone en rörlig kontakt 25 är placerad, vilken kommer att sluta de fasta kontakterna 26 och 27, som är förbundna med terminalerna i 28 och 29.
Den andra hävarmen 24 bär likaledes, vid en del nära sina låsningsstöd- ytor, åtminstone en rörlig kontakt 30 som kommer att sluta de fasta » kontakterna31 och 32, som är förbundna med terminalerna 33 _ och 34.
Kopplingselementen är på klassiskt sätt åstadkomna genom axlarna 35 och 35a, som passerar i öppningar 36 och 36a hos höljet 37.
Anordningen av kontakter, såsom den är beskriven, möjliggör där även att ha strömgenomgångar, som genomtränger höljet väsentligen vinkelrätt mot rörelseriktningen hos de rörliga aggregaten hos kontaktorerna som skall förreglas, vilka förkroppsligas genom riktningen av öppningarna 36 och 36a.
Denna anordning och frånvaron av korsningar av inre förbindningar i höljet tillåter det att ha en så reducerad tjocklek som möjligt.
Det kan noteras att vid denna lösning kan hävarmarna 23 och 24 uppnås genom en och samma gjutning, tilläggsarmen 38, som är nödvändig på hävarmen 23, borttages från hävarmen 24 efter dess gjutning.
Det skall likaledes noteras att i de båda utförandena benämningen ingång eller utgång för förbindningsterminalerna endast är given för att tydliggöra förklaringen och inte avgör den senare reella användningen av dessa terminaler. -n 01-1 1' u Den i.fig 5 framställda förreglingsanordningen är baserad pä en princip som är liknande den hos det föregående beskrivna exemplet. l detta fall består likväl de båda hävarmarna 50, 51 av gjutna stycken med identisk form, vilka var och en uppvisar två intryckningar 52, 53-54, 55 som var och en kan mottaga en rörlig kontaktbrygga. Dessa båda hävarmar 50, 51 är monterade roterbara kring två respektive axlar 56, 57 som är anord- nade symmetriskt i förhållande till höljets 58 mittpian P, P'.
Var och en av dessa hävarmar 50, 51 uppvisar tre armar 60, 61, 62-63, 64, 65, som är gaffelartat anordnade och med en av deras ändar förbundna med en gemensam region 66, 67, som genomträngs av en av nämnda axlar 56, 57.
Påverkandet av var och en av dessa båda hävarmar 50, 51, utifrån en motsvarande kontaktor, åstadkommas med hjälp av en tapp 68, 69, som är monterad på den fria änden hos den centrala armen 61, 64 och som passerar genom en avlång öppning 70, som är centrerad vid symmetripla- net P, P'.
De båda andra armarna 60, 62-63, 65 hos denna hävarm 50, 51 är utrus- tade med mottagningsorgan (intryckningar 52 till 55), som är utformade att var och en mottaga en rörlig kontaktbrygga. ' Såsom det i det föregående beskrivna exemplet innefattar denna förreg- iingsanordning två tvärgående strömledningar, nämligen en övre ledning 71 och en nedre ledning 72, varvid var och en av dessa ledningar innefattar en brytaranordning som inkluderar två fasta kontaktelement och en av en motsvarande hävarm buren rörlig kontaktbrygga.
Den övre tvärgående ledningen 71 är utformad att inuti höljet 58 avgränsa en urtagning med väsentligen trapetsform, inuti vilken armarna 60, 63 hos hävarmarna 50, 51, som tillförsäkrar låsningsfunktionen, kan röra sig.
De fasta kontaktelementen 73, 74 hos den övre strömledningen 71 är då anordnade i nivå med den ena av de lutande sidorna hos nämnda urtag- p . , a på 'i 'Ü :w J u t; ff s __» ning och samverkar med en av hävarmsarmen 63 buren rörlig kontakt- brygga 75.
Den nedre tvärgående lindningen 72 utsträcker sig i ett plan* som är förskjutet i förhållande till mittplanet i vilket hävarmarna 5_0, 51 verkar och detta för att underlätta passagen av den ena 76 av de båda ledarna 76, 77 hos denna ledning.
Denna tvärgående ledning 72 innefattar motsatt den sneda sidan hos den övre ledningen som innefattar de fasta kontaktelementen 73, 74, en lutande del 78 som innefattar två fasta kontaktelement 79, 80, som samverkar med enav hävarmsarmen 62 buren rörlig kontaktbrygga 81.
Det är passande att notera att i detta fall används inte de på armarna 60, 65 anordnade mottagningsorganen 52, 54.
Fördelarna hos den i det föregående beskrivna lösningen framgår tydligt tack vare dess enkelhet och på grund av att den endast anlitar en enda typ av hävarm, den lämpar sig bättre för en tillverkning i stora serier och har ett lägre försäljningspris.

Claims (7)

5 rio 41 a; Eatentlsmv
1. Anordning för mekanisk ochelektrisk förregling av typen som innefattar: - ett platt hölje (1) som uppvisar två motsatta parallella frontväggar, som är åtskilda med ett litet avstånd från varandra, två motsatta sidoväggar som utsträcker sig i mot frontväggarna väsentligen vinkelräta plan, varvid detta hölje är utformat att kunna monteras mellan två sida vid sida monterade kontaktorer, - ett första och ett andra kopplingselement (6, 7, 35, 35a) som är anord- nade att respektive sammankopplas med det rörliga aggregatet hos de bå- da kontaktorerna tack vare i de båda frontväggarnas centrala regioner anordnade väsentligen koaxiella urtagningar (14, 14a, 36, 36a), varvid vart och ett av kopplingselementen är rörliga mellan två positioner som motsva- rar arbetspositionen respektive vilopositionen hos den kontaktor som är förbundenimed det, - två rörliga element (2, 3) för ömsesidig förregling, vilka vart och ett drivs av de ovannämnda kopplingselementen, varvid dessa rörliga förreglings- element uppvisar en sådan rörelsebana att passerandet av- ett av kopp- lingselementen bringar förreglingselementet som motsvarar det till en position för förhindrande av passerandet av det andra kopplingselementet till arbetspositionen, och - två brytaranordningar (l1, lg) som var och en innefattar åtminstone ett par fasta kontakter (15-18) som är anslutna genom förbindningsledare till ett ingångsförbindningselement (19, 21) respektive ett utgångsförbindnings- element (20, 22) och ett genom ett motsvarande rörligt förreglingselement_ manövrerat rörligt kontaktelement (12, 13), därav, att nämnda ingångsförbindningselement (19, 21) är monterade på en av höljets sidoväggar, medan utgångsförbindningsele- menten ((20, 22) är monterade på den andra sidoväggen, och att nämnda brytaranordningar (l1 och lg) med såväl ingångs- (19, 21) och utgångs- (20, 22) -elementen som är förbundna med dem som med motsvarande förbindningsledare bildar två genomträngande strömledningar utan korsan- de inuti höljet och försedda med axlar som är transversala i förhållande till nämnda sidoväggar hos höljet.
2. Anordning enligt krav 1, kamngtggkgad därav, att ett av elementen för ömsesidig förregling innefat- tar en hävarm (2) som är monterad roterbar kring en vid höljet fastgjord fast axel (4), varvid denna hävarm (2) bär det rörliga kontaktelementet (13) hos en av de båda brytaranordningarna (l1, lg) och drivs genom det ena (6) av kopplingselementen (6, 7) och att det andra rörliga förreglingsele- mentet innefattar ett tryckorgan (3) som är glidbart monterat i höljet så att det kan förskjutas under translation under inverkan från det andra kopp- lingselementet (7), varvid tryckorganet (3) bär det rörliga kontaktelementet (12) hos den andra brytaranordningen (lg).
3. Anordning enligt krav 2, därav, att tryckorganet (3) bär ett utsprång (P), vars rörelsearea skär den hos hävarmen (2) för att åstadkomma nämnda förregling.
4. Anordning enligt krav 1, därav, att de rörliga förreglingsorganen innefattar två roterbara hävarmar (23, 24) som drivs genomtappar (35, 35a), varvid en av dessa hävarmar (23) innefattar en tillläggsarm (38), på vilken den rörliga kontaktbryggan (25) hos den ena brytaranordningen är placerad, varvid den andra hävarmen (24) vid närheten av sina låsningsytor (40, 41) bär den rörliga kontaktbryggan hos den andra brytaranordningen.
5. Anordning enligt krav 1, därav, att de rörliga förreglingsorganen innefattar två roterbara hävarmar (50, 51) med identisk form, som var och en uppvisar två intryck (52, 53-54, 55) som är utformade att vart och ett mottaga en rörlig kontaktbrygga, varvid dessa hävarmar var och en innefattar tre armar - (60, 61, 62-63, 64, 65) som är anordnade i gaffelform, vilka är genom en av deras ändar förbundna med en gemensam region som genomträngs av en rotationsaxel, att påverkande av var och en av dessa hävarmar, utifrån en motsvarande kontakt, utförs med hjälp av en tapp (68, 69) som är monte- rad vid den friaänden hos dess centrala arm (61, 64), ochatt de båda andra armarna (60, 62-63- 65) hos var och en av dessa hävarmar var och en innefattar ett av nämnda intryck.
6. Anordning enligt krav 5, därav, att en av nämnda genomträngande ledningar (71) är utformad att inuti höljet (59) avgränsa en urtagning med trapetsform inuti vilken armarna (60, 63) hos hävarmarna (50, 51), som tillförsäkrar lås- ningsfunktionen, kan röra sig, och att de fasta kontaktelementen hos denna strömledning är anordnade i nivå med en av de lutande sidorna hos nämnda urtagning och samverkar med en rörlig kontaktbrygga (75) som bärs av en (63) av nämnda armar.
7. Anordning enligt något av kraven 5 och 6, känngtecknad därav, att den andra genomträngande ledningen (72) utsträcker sig i ett plan som är förskjutet i förhållande till medelplanet i vil- ket hävarmarna (50, 51) kämpar, varvid den tvärgående ledningen (72) innefattar en lutande del som innesluter de båda fasta kontaktelementen (79, 80) hos den andra brytaranordningemvilka samverkar med en rörlig kontaktbrygga (81) som bärs av en håvarmsarm (62) som inte deltager vid tillförsäkrande av anordningens mekaniska förregling. i
SE8802345A 1987-06-26 1988-06-22 Anordning för mekanisk och elektrisk förregling SE500415C2 (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8709341A FR2617328B1 (fr) 1987-06-26 1987-06-26 Dispositif de condamnation mecanique et electrique pour contacteurs

Publications (3)

Publication Number Publication Date
SE8802345D0 SE8802345D0 (sv) 1988-06-22
SE8802345L SE8802345L (sv) 1988-12-27
SE500415C2 true SE500415C2 (sv) 1994-06-20

Family

ID=9352762

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8802345A SE500415C2 (sv) 1987-06-26 1988-06-22 Anordning för mekanisk och elektrisk förregling

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4876418A (sv)
JP (1) JPH0741061Y2 (sv)
KR (1) KR920004113B1 (sv)
AT (1) AT399063B (sv)
AU (1) AU604928B2 (sv)
BE (1) BE1004594A3 (sv)
BR (1) BR6801355U (sv)
CA (1) CA1290375C (sv)
CH (1) CH675925A5 (sv)
DE (1) DE8808041U1 (sv)
DK (1) DK170242B1 (sv)
ES (1) ES2010880A6 (sv)
FI (1) FI91571C (sv)
FR (1) FR2617328B1 (sv)
GB (1) GB2206450B (sv)
HK (1) HK19892A (sv)
IT (1) IT213982Z2 (sv)
MY (1) MY103736A (sv)
NL (1) NL193761C (sv)
SE (1) SE500415C2 (sv)
SG (1) SG110191G (sv)
ZA (1) ZA884548B (sv)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2642893B1 (fr) * 1989-02-03 1991-04-19 Telemecanique Electrique Contacteur-inverseur protege utilisant un systeme de transmission multifonctionnel pour la commande d'interrupteurs de confirmation
FR2661548B1 (fr) * 1990-04-30 1992-07-17 Telemecanique Appareil contacteur inverseur a verrouillage.
JP2589610Y2 (ja) * 1991-01-17 1999-02-03 富士電機 株式会社 電磁接触器の相互鎖錠装置
FR2727566A1 (fr) 1994-11-28 1996-05-31 Abb Control Sa Dispositif de condamnation electrique et mecanique pour contacteurs
FR2758903B1 (fr) * 1997-01-29 1999-02-26 Schneider Electric Sa Systeme inverseur de marche, notamment pour contacteur- disjoncteur
MXPA03005144A (es) * 2003-06-10 2004-12-15 Chavez Jimenez Roberto Mejora a incertos intercambiables en contacto movil y su soporte de un contactor monobloque de combinador traccion-frenado.
JP5504925B2 (ja) 2010-01-29 2014-05-28 富士電機機器制御株式会社 可逆形電磁接触器
KR102688831B1 (ko) * 2019-02-13 2024-07-29 엘에스일렉트릭(주) 전자접촉기의 인터록 기구

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2525501A (en) * 1948-06-19 1950-10-10 Westinghouse Electric Corp Mechanical interlock
BE541217A (sv) * 1954-09-11
FR2045090A5 (sv) * 1969-05-30 1971-02-26 Unelec
DE2713425C2 (de) * 1977-03-26 1985-06-27 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Verbindungsvorrichtung für die Verbindung zweier Schütze
BR8407271A (pt) * 1984-01-23 1985-12-24 Allen Bradley Co Mecanismo composto de travamento mecanico e eletrico
EP0168395B1 (en) * 1984-01-23 1987-11-11 Allen-Bradley Company Combination mechanical and electrical interlock mechanism
JP2584738B2 (ja) * 1985-08-27 1997-02-26 松下電工株式会社 電磁接触器のインタ−ロツク装置

Also Published As

Publication number Publication date
SG110191G (en) 1992-03-20
KR920004113B1 (ko) 1992-05-25
BR6801355U (pt) 1990-02-13
NL8801599A (nl) 1989-01-16
DK350988A (da) 1988-12-27
KR890001234A (ko) 1989-03-20
AU604928B2 (en) 1991-01-03
FR2617328A1 (fr) 1988-12-30
ATA166188A (de) 1994-07-15
GB2206450A (en) 1989-01-05
AU1837188A (en) 1989-01-05
CH675925A5 (sv) 1990-11-15
US4876418A (en) 1989-10-24
FI883049A0 (sv) 1988-06-23
ZA884548B (en) 1989-03-29
GB8814859D0 (en) 1988-07-27
AT399063B (de) 1995-03-27
ES2010880A6 (es) 1989-12-01
JPS645321U (sv) 1989-01-12
NL193761B (nl) 2000-05-01
JPH0741061Y2 (ja) 1995-09-20
SE8802345D0 (sv) 1988-06-22
SE8802345L (sv) 1988-12-27
GB2206450B (en) 1991-10-23
IT8821493V0 (it) 1988-06-24
HK19892A (en) 1992-03-20
FI91571B (sv) 1994-03-31
DK170242B1 (da) 1995-07-10
IT213982Z2 (it) 1990-03-05
FR2617328B1 (fr) 1989-11-03
DK350988D0 (da) 1988-06-24
BE1004594A3 (fr) 1992-12-22
FI91571C (sv) 1994-07-11
FI883049L (sv) 1988-12-27
DE8808041U1 (de) 1988-08-25
CA1290375C (fr) 1991-10-08
NL193761C (nl) 2000-09-04
MY103736A (en) 1993-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5440088A (en) Molded case circuit breaker with auxiliary contacts
US9224548B2 (en) Disconnect switch including fusible switching disconnect modules
EP0982746A3 (en) Single-pole relay switch
JPH01157015A (ja) リミット回路遮断器
KR910005758B1 (ko) 개폐를 원격제어할 수 있는 보호절환장치
US6531938B1 (en) Remote operated circuit breaker module
JP2563323B2 (ja) 過電流から保護された切換接触器
SE466526B (sv) Elektrisk apparat med termiskt skydd
SE500415C2 (sv) Anordning för mekanisk och elektrisk förregling
AU605012B2 (en) Molded case circuit breaker with viewing window and sliding barrier
EP0510985B1 (en) Mechanical interlock for a pair of electromagnetic switches
CN1172548A (zh) 中压开关设备的三位式开关操作机构
US4276458A (en) Switch arrangement with switch contacts which can be changed as desired to normally open or normally closed operation
US5099385A (en) Protected reversing contractor using a multifunctional transmission systrem for controlling acknowledgement switches
ITMI20072278A1 (it) Interruttore automatico per applicazioni di bassa tensione.
AU628364B2 (en) Electrical switching device with cover interlock
RU2404475C2 (ru) Устройство распознавания трех состояний разъединителя
KR102121524B1 (ko) 모듈화된 보조접점 및 이를 구비한 차단기
US4727229A (en) Interrupter isolator
JP2024076187A (ja) 回路遮断器
US5109210A (en) Thermal relay with remote controlled resetting and testing junctions
ZA200505224B (en) Earthing switch
KR101379826B1 (ko) 스위칭 장치 및 스위칭 장치를 확장하기 위한 보조 접촉 블록
JP2024076186A (ja) 回路遮断器
US3369099A (en) Circuit breaker having break-away walls

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed