SE448487B - Turbokompressor - Google Patents

Turbokompressor

Info

Publication number
SE448487B
SE448487B SE8000523A SE8000523A SE448487B SE 448487 B SE448487 B SE 448487B SE 8000523 A SE8000523 A SE 8000523A SE 8000523 A SE8000523 A SE 8000523A SE 448487 B SE448487 B SE 448487B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
valve
bypass
exhaust
housing
valve plate
Prior art date
Application number
SE8000523A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8000523L (sv
Inventor
B R Owen
C R Sarle
Original Assignee
Wallace Murray Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wallace Murray Corp filed Critical Wallace Murray Corp
Publication of SE8000523L publication Critical patent/SE8000523L/sv
Publication of SE448487B publication Critical patent/SE448487B/sv

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B37/00Engines characterised by provision of pumps driven at least for part of the time by exhaust
    • F02B37/12Control of the pumps
    • F02B37/18Control of the pumps by bypassing exhaust from the inlet to the outlet of turbine or to the atmosphere
    • F02B37/183Arrangements of bypass valves or actuators therefor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01DNON-POSITIVE DISPLACEMENT MACHINES OR ENGINES, e.g. STEAM TURBINES
    • F01D17/00Regulating or controlling by varying flow
    • F01D17/10Final actuators
    • F01D17/105Final actuators by passing part of the fluid
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B37/00Engines characterised by provision of pumps driven at least for part of the time by exhaust
    • F02B37/12Control of the pumps
    • F02B37/18Control of the pumps by bypassing exhaust from the inlet to the outlet of turbine or to the atmosphere
    • F02B37/183Arrangements of bypass valves or actuators therefor
    • F02B37/186Arrangements of actuators or linkage for bypass valves
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T10/00Road transport of goods or passengers
    • Y02T10/10Internal combustion engine [ICE] based vehicles
    • Y02T10/12Improving ICE efficiencies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Supercharger (AREA)

Description

d44s4s7 2 f. , _-;_\. .a , , , _ '_ att passera förbi fturbinsektionen, varigenom sålunda turbokompressor- hastigheten returneras till den nivåsom ger den avsedda kompressor- assistansen. Dessa. ventilarrayngemàng' fungerar i den i hög grad korro- siva avgasströmmen-.och är föremål föríextremtfhöga. temperaturer. .Ven- tilerna är dyrbara beroende på de för denna atmosfär erforderliga materialen. Eftersom ventilerna rör sig lineärt vinkelrätt mot por- ten är materialen även utsatta för höga ohockbelastningar. Porten stänger i det stängda läget_med mycket begränsad förflyttning till läget för öppen ström. Denna begränsade förflyttning med dess re- sulterande intima närhet mellan ventilens framsida och porten be- gränsar även gasströmmen från porten. För att öka strömmen tehöver venti1erna.bli större med resulterande ökad kostnad och storlek som* är en konstruktionsfaktor för strömningsnivåer.
I enlighet med denna uppfinning åsyftas att åstadkomma ett turbin- förbigångsventilarrangemang, som kommer att tillåta full ström av avgaser bort från turbokompresserns~turb1nsektion och'fortfarande. förbättra kända nivåer vad gäller kostnad, pålitlighet och regler- känslighet. ' ' i ' Detta syfte med uppfinningen uppnås närmast genom att förläna en genom t er US 4 l20 156 känd turbokompressor enligt kravets 1 ingress de särdrag som relateras i-kravetsfkännetecknande del. Fördelar med och vidareutvecklingar ar turbokompressorn diskuteras 1 det följande: Ventilplattan “täcker och frilägger med ett glidande verkningssätt en port som är av huvudsakligen samma area som av_asin1oppet till turbine huset. Förbigångspassagen behåller denna area 1 avgasutloppet så att baktryoket på motorn icke kommer att öka nämnvärt när förbigángen är öppen. Onödigt baktryck beroende på strypningen av turbinhuset kommer att förekomma om en arsevärd andel av avgasen fortfarande gar genom turbinhueet när turookompressorn är i förbigângstillstând och motorn Z är i det område i vilket den äverladdade ineugningscykeln icke erfordras.
Ventilplattan är ansluten till en ventilspindel. som löper 1 ett hål med litet spel ut ur förbigângshuset och utanför turbokompressorn och avslutas med_en hävarm och tapp. membranstyrningen, som avkänner komp- ressoraseistansen i insugningsledningen, är monterad på avstånd så att fördelar genom avlägsnande från den i hög grad korrosiva och varma atmosfären uppstår. Reglerrörelsen är rätlinjig ooh dess axel är anlankaa via näramen för atfbibilnga venfilplacfan en vriaanae rörelse.
'Jb -Membranet arbetar mot en ävenledes på avstånd monterad fjäder. Fjä- dern är belastad blott för det erforderliga kompressorassistans- trycket och den lilla friktion som förekomer vid svängningen av ventilplattan. Detta står i motsatsförhållande till tallriksventil- typen, vid vilken fjädern även måste vara belastad för att hålla ventilen tätt mot sätet för att förhindra vibration genom de pul- serande avgaserna..
Eörbigångsventilen har en tätning med litet eller tätt spel vid Pezten. Detta spel fiiiiåter ventilplet-ten ett svänga fritt vid manövrering. Den glidande rörelsen har en skärande inverkan på eventuella avgasavsättningar och när ventilen öppnas rensar den höga masströmen portområdet från dessa genom den glidande rörel- sen lösgjorda partiklar; ventilen är sålunda självrengörande och det största driftsspelet kommer att vara vid sammansättning före körning beroende på avsättningsuppbyggnad och det skärande eller skjnvande verkningssättet, som tillåter ventilen att under drift åstadkomma dess eget körningsventilsäte. Ventilporten är dimensio- nerad ha den huvndsakliga gasströmsmängden strömmande på förbi- D gångssättet när den är i helt öppet läge, vilket sålunda ger ett icke-begränsande läge för ventilplattan relativt porten. Allt efter_ varierande motorbetingelser ges signaler till styrningen, kommer plattläget att bringa just den gasmängd att förbiledas som erford- ras för att åstadkomma korrekt anpassning till kompressorassistans- nivåkrav. Spelet vid montering fastställs genom plattans tjocklek och avståndet i förbigångshuset från portsidan till spindelsido- skuldran hos huset.
Ventilspindeln eller -skaftet är vinkelrät mot ventilplattan och lokaliserat i.ett hål med snävt spel i förbigångshuset för att mini- mera läckage. Det bör förstås att spindeln eller skaftet kan omkas- tas så att den löper i ett hål med snävt spel i turbinhuset. Loka- liseringen av spindeln är i stor utsträckning dikterad av var reg- leranordningen med största fördel monteras i en speciell tillämpning.
Den allmänna ventil- ooh portformen valdes för att minimera regler- rörelsen, som erfordras för att öppna och stänga den för fullströms- eförbigång erforderliga, stora porten. 448 4s7i r . w- . p å 1 p 4p ç...
Beskaffenheten hos fjädermembranreglerarrangemanget med avseende på säkerhet är sådant att två olika typer av fallissemang kan uppträda.
Ett membranfallissemang skulle vara tämligen plötsligt medan ett fjä. derfallissemang förmodligen skulle uppträda över en tidsperiod.
Med membranfallissemang skulle fjädern stänga ventilen och över- adriven kompressorassistans kunde uppträda. Det skulle emellertid icke förekomma den plötsliga kraftförlust som skulle ha allvarliga följder i trafiksituationer. Fjäderfallissemanget resulterar i en gradvis förlust av kraft-under körning dag för dag, vilket anger ' » fjäderns försvagade tillstånd; Den med avgasgrinden eller -ventilen enligt denna uppfinning utrus- tade turbokompressorn kan utnyttjas i förening med ett motoravgas- system med en katalytisk omvandlare. Om så önskas kan avgasventil- arrangemanget vara sådant att alla förbigångsgaser kommer att pas- sera ut genom det konventionella avgasutloppet och genom den kata- lyfiaka amvaaalaran. Å andra aiaaa kaa, om så önskas, förbigångan öppna ut genom turbinhuset i.närheten av och åtskilt från avgasut- loppet så att i avgasventilens öppna läge de förhipasserade avgaser- na kan passera förbi den katalytiska omvandlaren. Denna förbigång av den katalytiska omvandlaren medan en begränsad mängd av gaserna fortfarande passerar igenom turbinhuset och ut ur avgasutloppet för passage genom den katalytiska omvandlaren tillåter bibehållande av värmet för att tillåta- katalysatorn att fungera snabbare när så erfordras. I K I ' ' På ritningarna är fig 1 en perspektivvy_av ett turbinhusparti till en turbokompressor inbegripande avgasförbigångsanordningen, varvid förbiganganuaaf är förflyttat från åtarataaan av aggragatat, fig 2. är en fragmentariskasektionsvy genom förbigångshuset i ett parti av turbinhuset och visar monteringen av ventilen, fig 3 är en perspek- tivvy av en turbokompressor innefattande turbinhuset-och förhi- gångshuset enligt fig 1 till läge för normal användning; fig 4 är en schematisk vy visande turbokompressorn med förbigångsanordningen, som har en därtill kopplad, representativ reglerkrets, fig 5 är en schematisk vy visande avgasflödet från en motor genom en turbokomp- ressorturbinsektion och -förbigångsanordning, från vilken hela- strömmen utgår från turbinavgasutloppet in*i ett fordonsavgassys- tem, och fig 6 är en schematisk vy liknande fig 5 med undantag för att förbigångsgasen ledes nedströms av en katalytisk omvandlare hos 448 487 *-»E »1 - 5 0 W ; » fz-x. fordonet i stället för att strömma genom turbinsektionsavgasutloppet.
I fig 1 på ritningarna anger talet 10 ett turbinhus till en turbokomp- ressor med ett avgasinlopp 12 och ett avgasutlopp 14. En flänsyta eller -siae 16 har tillagas till ef: turßinnue av konventienell typ för att tillåta montering av ett avgasförbigångshus 18, som har ett innandöme som bildar en förbígångspassage 22. En förbi- gångsport 20, som förbinder avgasinloppspassagen 12 och förbigångs- passagen 22, innehâlls i flänssidan 16.eFörbigångshuset 18 har ett avgasutlopp 14', som är i inriktning med och bildar en fortsättning av turbinhusets 10 utlopp 14.f En ventilplatta 24 utnyttjas för att öppna och stänga förbigångs- porten 20. Denna ventilplatta 24 svänger parallellt med flänssidan 16 kring en vridpunkt åstadkommen genom ett anslutet ventilskaft eller -spindel 26, som löper i ett hål 28 med snäv passning i för- bigångshuset 18. Ventilspindeln 26 inbegriper_en hävarm för anslut- ning utvändigt om anordningen till en lämplig, lineärt påverkande regleranordning 30. Denna hävarmssektion hos ventilspindeln 26 om- besörjer omvandling av den lineära reglerrörelsen till ventilplattans 24 svängande vridrörelse. Förbigångsporten 20 och förbigångspassagen 22 har dimensionerats för att ha en tvärsektionsarea åtminstone lika med arean hos avgasinloppet 12; I ventilplattans 24 helt öppna läge finns följaktligen kapacitet för fullständig förbigång av gasström- 'men med en liten restström genom turbinhuset 10. Det framgår klart att gasflödesförhållandet i förbigångsanordningen från helt stängt till helt öppet tillstånd är obegränsat eller steglöst variabelt, varigenom sålunda reglerkänsligheten förbättras med förbipassage av just den avgasmängd som erfordras för att begränsa turbokompressorns hastighet till den nivå som krävs genom motorns fordringar. Förbi- gångsventilporten 20 och ventilplattan 24 har den visade allmänna formen för att minimera den för frigörande för fullständig flödes- förbipassage erforderliga vridrörelsen. Det bör förstås att förbi- gångsporten 20 ooh ventilplattan 24 kan ha andra former som erford- ras för speciella tillämpningar.
I fig 2 är förbigångshuset 18 monterat på turbinhuset 10 under ås- tadkommande av en tätning vid-flänssidan 16. Sektionsvyn är en skär- ning utmed centrumlinjen hos avgasutloppen 14 och 14' under betrak- tande in i förbigångshusets'18 innandöme i riktning mot ventilplattan 44s 437 _”. :yra _ 6 _ l I Ü 24. Tätningen ventil-port är av typen tät eller snäv passning och är just tillräcklig för att tillåta ventilplattan 24 att svänga fritt över flänssidan 16. Passningen eller spelet etableras genom det tjockaste partiet av ventilplattan 24 och avståndet mellan fläns- sidan 16 och en spindelnavsskulderyta 32 i förbigångshuset 18. Ven- tilplattan 24 har, när den rör sig parallellt med flänssidan 16 och vinkelrätt mot förbigångsporten 20, en skärande inverkan på avgasavsättningar och när förbigångsporten 20 är öppen rengör strömmen med hög massa området för avskurna eller avskjuvade par- tiklar. i Ventilsystemet är självrengörande och det största driftsspelet är vid montering före körning beroende på uppbyggnad av avsättningar och skärverkan som tillåter att ventilplattan 24 skapar sitt eget löpventilsäte under drift.' Det framgår även klart av denna vy att förbigångspassagen 22 bildar en passage;port mellan avgasutloppet 14 i turbinhnset 10 och avgasutloppet 14' i förbigångshuset 18 när komponenterna är sammansatta. I I fig 5 visas en komplett turbokompressor 34 med en lagersektion _! 56 mellan en turbinsektion 58 och en kompressorsektion 40. Det bör förstås att turbinsektionen 38 innefattar förbipassageanordningens akompfmenter, curbinnuset 10 oenjezt turbinhjul (licke visat). Kamp- ressorsektionen innefattar_ett kompressorhölje ooh ett kompressor- hjul (icke visat). Hjulen är burna-på normalt sätt på en gemensam axel lagrad i lagersektionen 36. Ünder drift strömmar avgaser_från en-motor in i turbinhuset 10 vid avgasinloppet 12 och avgaserna strömmar radiellt inåt in i turbinhjulet under åstadkommande av drivning av kompressorhjulet på den gemensamma axeln. Kompressor- _ hjulet drar in omgivningsluft som strömmar radiellt utåt genom komp- pressorhöljet för att åstadkomma luft under tryck för motorn; var- vid utmatning sker vid kompressorutloppet 42. Regleranordningen 50 avkänner trycknivån hos denna_luft i motorns insugningssystem.
Regleranordningen 30 illustreras såsom monterad på avstånd på ett fäste, som i sin tur är förbundet med förbigångshuset 18. Regler- anordningen 50 kan emellertid vara förbunden med vilken som helstl komponent hos turbokompressorns yttre eller fullständigt fjärmad från turbokompressorn. Den huvudsakliga fördelen med uppfinningen m' vad avser regleranordningen är att någon i regleranordningen fjä- 448 487 .f-i; I ¿;* aerbeipastaa anordning är belastad eller spana blott för kompressor- assistanstrycket och den lilla friktion som uppträder vid svängning av ventilplattan. I kontrast härtill måste den alternativa tallriks- ventiltypen ha ytterligare fjäderbelastning som är tillräcklig för att hålla ventilen tätt mot sätet för att förhindra vibration och resulterande läckage från de pulserande gaserna.
Ehuru ventilspindeln 26 har illustrerats såsom varande lagrad inuti förbigångshuset 18 bör förstås att den kan sträcka sig från den mot- satta sidan av ventilplattan 24 och vara lagrad i en lämplig öppning i turbinhuset 10.
I fig 4 visas turbokompressorn §4 med en representativ regler-anord- ning 50, som är anlänkad vid ventilplattan 24 via ventilspindeln 26.
Ventilplattan 24 är visad i läget som innebär stängning eller från- koppling av förbigångsanordningen. En reglerstav 44, som är anlän- kad till ventilspindeln 26, passerar genom ett reglerhus 46. Inuti huset 46 är reglerstaven fäst vid en fjäderhâllarskål 48 och ett rullande membran 50. En fjäder 52 håller ventilplattan 24 stängd tills tidigare fastställda kompressorassistansnivåer i motorns in- sugningsledning verkar mot membranet 50, komprimerar fjädern 52 och svänger ventilplattan 24 för att inleda förbigång av avgasen. Detta reducerar turbokompressorns 54 hastighet och reducerar utmatningen av luft under tryck från kompressorutloppet 42 som är förbundet med insugningsledningen till en motor. När korrekt kompressorassistans- nivå återantagits returnerar fjädern 52 ventilplattan 24 och membra- net 50 till deras initiella lägen. Kompressorassistansnivån avkännes genom en ledning 54, som är förbunden med motorns insugningssystem och innehåller en backventil 56, som öppnar vid en fraktion av komp- ressorassistansnivåns maximum för att tillåta regleranordningen 50 möjlighet till avkänning av kompressorassistansnivån.
Det är uppenbart av fig 4 att om membranet 50 skulle fallera, kommer fjädern 52 att åstadkomma att ventilplattan 24 förblir i stängt läge.
Detta kommer att resultera i en överdriven kompressorassistans, som är mer önskvärd än en plötslig kraftförlust, som skulle kunna ha allvarliga följder i trafiksituationer. Ä andra sidan är fjädern 52 mycket mindre benägen för plötsligt fallissemang, men fjädern kan försvagas över en tidsperiod med resulterande förlusqav kompressor- assistans, vilket ger signal om fjäderns försvagade tillstånd. Det 44s 4s7- , ; A 8 är även uppenbart att kombinationen av variabla ventilöppningslägen och val av fjäderspänningar ger en mycket noggrannare reglering över varierande motorbetingelser än den fundamentala till-från-tallriks- ventiltypen. Ehuru regleranordningen 50 är en fundamental typ av pneumatisk inställning; kan uppfinningen regleras av elektriska e11er hydrauliska system så länge som ae är kopplade till någon form av kompressorassistansavkänning i motorn.
-Det är uppenbart av föregående beskrivning av turbokompressorns förbigångsarrangemang att uppfinningen kan åstadkommas av mindre drbara material och att uppfinningen kommer ett fungera lättare een battre än tidigare te11rikevent11er een liknande. Eftersom ven- tilplattan 24 är vridbart monterad är den först av allt icke utsatt för chockbelastningar och den kan konstrueras av mindre dyrbara ma- terial än en tallriksventil och dess säte. Ventilplattans 24 svängande verkningssätt tillsammans med dess steglöst eller obegränsat vari- abla lägesinställning tillåter även en jämnare funktion än det snabba till-från vid tallriksventiltypen. Regleranordningen 30, som är utvändigt om den korrosiva atmosfären i avgassystemet och icke utsatt för kraftiga fjäderbelastningar, kan även vara av re- lativt prísbilliga material.
Ehuru förbigångsportén 20 och fdrbigångspassagen 22 har dimensione- rats till att ha en tvärsektionsarea som är åtminstone lika med arean hos avgasinloppet 12, bör_förstås att under vissa driftsbetingelser kan det vara önskvärt att de har en tvärsektionsarea som är mindre än den hos avgasinloppeti12e Skillnaden i tvärsektíonsareor bör emellertid icke vara sådan att en överdriven uppbyggnad av baktryck inuti motorn åstadkommas. _ I ' I fig 5 mottagereavgasinloppet 12 hos turbokompressorns 34 turbin- hus 10 gaser från en motor, vilka gaser antingen strömmar genom tur- binhusd:1Ö för drivning av turbokompressorn 34 eller genom förbi- gångspassagen 22 i förbigångshuset 16. All avgasström i vilket som helst av dessa förhållanden utträder vid avgasutloppet 14' in i det konventionella fordonsavgassystemet, som kan innefatta ett samlingsrör 62, en katalytisk omvandlare 64, en ljuddämpare 66 och ett ändrör 68. Ventilplattan 24 illustreras med förbigångsporten 20 i öppet läge;'Detta är den fundamentala förbigångskretsen i ett fordon såsom i_föregående beskrivningar av uppfinningen. Å 443 487 - s. xo I n» I fig 6 visas en variation av fordonsinstallationen i fis 5. Denna 'instaí1ati°n'är densamma såsom 1 rig 5 med unaantag för att förbi- gångshnset 18 icke har förbigångspassagen 22 och avgasutloppet 14' förbundna med avgasutloppet 14 hos turbinhuset 10. Avgaser som in- träder i avgasinloppet 12 strömmar genom tnrbinhuset 10 och ut ge- nom avgasutloppet 14 och sedan genom samlingsröret 62, den kataly- tiska omvandlaren 64, ljuddämparen 66 och ändröret 68 när förbigångs- porten 20 är stängd. När ventilplattan 24 manövreras för att öppna förbigångsporten 20 såsom illustreras, är gasströmmen genom förbi- gångspassagen 22 och avgasutloppet 14', vilket tillåter förbigångs- gasen att ledas till fordonets avgassystem nedströms den katalytis- ka omvandlaren 64. Gasen fortskrider sedan genom ljuddämparen 66 øch.änararet 68. 2 Eftersom turbokompressorn 54 kan vara i arbete under utsläppsprov- icykeln måste dess avgasström passera genom den katalytiska omvand- laren 64. När förbigångssystemet aktiveras kräver emellertid icke motorns_driftscykel användning av den katalytiska omvandlaren 64 för kontroll av avgaser eller utsläpp. Följaktligen kommer återled» ningen av förbipasserad gas.kring den katalytiska omvandlaren 64_ att öka livslängden hos omvandlaren genom undanhållande av densamma från heltidsexponering för de varma, korrosiva gaserna. Den lilla mängd restgas som fortfarande strömmar genom turbinhuset 10 när huvudströmmen är genom avgasutloppet 14', kommer att avge värme till den katalytiska omvandlarens 64 katalysatorbädd så att snabb funk- tion upprätthålles när så erfordras. Möjligheten till förbigång av_ hela strömmen och omledning av de förbipasserade gaserna kommer även att åstadkomma ett lägre baktryck på motorn beroende på avlägsnande av strömningsbegränsningarna i avgassystemet.

Claims (1)

1. :uy . U 44ag487 .-f.'...-= i i ' d fi1o å) -. Patentkrav 1. Turbokompressor innefattande ett-hus (10) med ett avgas- inlopp (12) och ett avgasutlopp (14) i dess turbinsektion, och en förbigàngsanordning för att avleda avgaser förbi turbínsektionenf'vilken förbigángsanordning innefattar en förbigángsport (20) och -passage (22) och en ventil (24) inuti huset för att selektivt* stänga förbigángsporten mot avgasgenomströmning in i förbigångspassagen, varvid ventilen äryi form av en vridbart.monterad ventilplatta (24) och förbigångsporten mynnar genom en sida (16) av huset, samt varvid ventilplattans läge mellan helt öppnad och helt stängd är steglöst-eller obegränsat variabelt, k ä n n e t e c k n a d därav, att en anordning (26,28) finns för montering av ventilplattan för glidande rörelse paral- lellt med hussidan (16) och vinkelrätt mot förbigångsav_ gasströmmen och därav att ventilplattan (24) är anordnad d med sådant spelrum relativt hussidan (16) att efter viss tids drift av turbokompressorn ventilplattan är átskild från hussidan (16) och en uppbyggnad av avgasmaterial föreligger kring Eörbigàngsporten (20) på hussidan, vilken uppbyggnad utgör en automatiskt sig bildande glídtätning mellan ven- tílpiattan (24) och nussiaan (16), viiken giiatätning är ' formbar av ventilplattan vid dess vridrörelser. 2; Turbokompressor enligt krav 1,Ak ä n n e t e c k n a d därav, att den innefattar en extern regleranordning för att lägesinställa ventilen (24) i motsvarighet till kom- pressorassístans och att sagda externa regleranordning (30) innefattar en reglerstav (44) och eb fjäder (52), som är lokaliserad fjärmad från turbokompressorn och verkar på reglerstaven för att konstant påverka ventilen till ett stängt läge, varvid rörelse av reglerstaven har till verkan att vrida ventilplattan (24) och därigenom öppna och stänga avgasförbigångspassagen (22), och varvid den av fjädern (ÉZ) utövade kraften är oberoende av avgastrycket. fr; If? wc 448 487 y _: _ 11 _.-' _' _. x 3; Turbokompressor enligt krav 1, k ä n n e t e c k n_a d därav, att förbigàngspassagens (22) tvärsektionsarea är åtminstone lika med avgasinloppets (12) tvärsektionsarea, varigenom avgaserna kan bringas att helt passera förbi turbinsektionen. 4. Turbokompressor enligt krav 1, k ägn n e t e c k n a d därav, att förbigångspassagens (22) tvärsektionsarea är mindre än avgasinloppets (12) tvärsektionsarea. i5. Turbokompressor enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d därav, att förbigångspassagens (22) tvärsektionsareahär _ mindre än avgasinloppets tvärsektionsarea men av en till- räcklig area sà,att avgasförbigång icke åstadkommer över- drivet baktryck. 6; Turbokompressor enligt krav 1, k ägn nte t e c k n a d därav, att förbigângspassagen (22) öppnar för kommunika~ tion med avgasutloppet (14). 7. Turbokompressor enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d idärav, att förbigångspassagen (22) öppnar genom ett separat avgasutlopp (14'). 8. Turbokompressor enligt krav 7, k ä n n e t e c k nga d därav, att till avgasutloppet är anslutet ett avgassystem innefattande ett avgasrör med en däri inbegripen katalytisk omvandlare (64) och en anordning som kopplar sagda separata iavgasutlopp (14') till avgasröret nedströms den katalytiska omvandlaren.g 9. Turbokompressor enligt krav 1,_k ä n n e t etc k n a d därav, att den innefattar en anordning för att bibehålla "ventilplattans'(24) läge nära intill och parallellt med sagda turbinhussida (16) och för att vrida ventilplattan i(24) kring en geometrisk axel vinkelrät mot sagda turbin- 448 487) «l« se edsdiè o 2 o ir ghussida för att åstadkomma självrengöring av turbinhussidan som omger förbígångsporten (20). 10. Turbokompressor enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d därav; att sagda anordning som monterar ventilen (24) inne- 'fattar en ventilspindel (26) sträckande sig genom en öpp- ning (28) i huset (18) till en extern_regleranordning (30) och att ventilen (24) har ett plattparti (24).som kan täta mot det av turtinhusets.ínre_som omger öppningen för att stänga sagda öppning i ventilens stängda läge. Z' Z 11. Turbokompressor enligt krav 1, krä n n e«t e c k n a d därav, att en flänstillsats är anordnad på turbinhuset för att mottaga sagda förgibángsanordning, att förbigângs- anordningen innefattar ett förnigângshus buret av sagda flänstillsats och med ett innandöme som bildar förbigångs- passagen (22), att förbigångsporten (20) är anordnad i sagda fläns, att ventilen (24) är anordnad inuti förbigångshuset och monterad på en vridlagring, att ventilplattan har en ventilsida, att vridlagringen är definierad av en ventil- spindel (26) som sträcker sig vinkelrätt mot sagda ventil- sida och löper genom en öppning (28) med snävt spel och är avslntad utvändigt om förbigångspassagen (22), att öppning¿ en hos förbigângsporten (20) genom huset är.anordnad genom och vinkelrätt mot en yta av flänsen, och att sagda glidande rörelse hos ventilplattan parallellt med huset är parallell med flänssidan. ” .__-Am .__- _... 0/
SE8000523A 1979-02-15 1980-01-23 Turbokompressor SE448487B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/012,364 US4492519A (en) 1979-02-15 1979-02-15 Turbocharger exhaust gas by-pass valve

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8000523L SE8000523L (sv) 1980-08-16
SE448487B true SE448487B (sv) 1987-02-23

Family

ID=21754622

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8000523A SE448487B (sv) 1979-02-15 1980-01-23 Turbokompressor

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4492519A (sv)
JP (1) JPS55117033A (sv)
BR (1) BR8000937A (sv)
CA (1) CA1112057A (sv)
DE (1) DE3005321A1 (sv)
FR (1) FR2449199B1 (sv)
GB (1) GB2042635B (sv)
SE (1) SE448487B (sv)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58110821A (ja) * 1981-12-25 1983-07-01 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd ウエストゲ−トバルブ装置
JPS58149529U (ja) * 1982-03-31 1983-10-07 いすゞ自動車株式会社 ウエストゲ−トバルブ装置の断熱構造
DE8903372U1 (de) * 1989-03-17 1989-07-20 Fa. J. Eberspächer, 7300 Esslingen Verbrennungsluftgebläse für eine Kraftfahrzeug-Zusatzheizung
US6178748B1 (en) 1998-07-24 2001-01-30 Navistar International Transportation Corp. Altitude compensating wastegate control system for a turbocharger
EP1203872A1 (en) * 2000-11-01 2002-05-08 BorgWarner Inc. Turbocharger having by-pass valve operable to promote rapid catalytic converter light off.
US7290392B2 (en) * 2005-09-06 2007-11-06 Tia1 Products, Inc. Wastegate actuator mounting bracket, turbocharger incorporating the bracket, and method of using same
US20070089413A1 (en) * 2005-10-21 2007-04-26 Edward Green Turbo catalyst light-off device
JP4952109B2 (ja) * 2006-07-20 2012-06-13 株式会社Ihi 過給機
DE102011002844B4 (de) * 2011-01-19 2022-02-10 BMTS Technology GmbH & Co. KG Abgasturbolader, Halter und Gehäuse
DE102011011003A1 (de) * 2011-02-11 2012-08-16 Ihi Charging Systems International Gmbh Ventileinrichtung für ein Abblaseventil eines Abgasturboladers
DE102011004027A1 (de) * 2011-02-14 2012-08-16 Robert Bosch Gmbh Abgasturbolader
EP2752569A1 (en) 2013-01-04 2014-07-09 Caterpillar Motoren GmbH & Co. KG Throttle valve for internal combustion engines
EP2808514B1 (en) * 2013-05-28 2016-03-02 Mann + Hummel Gmbh Compressor Bypass Valve
GB2517166B (en) * 2013-08-13 2018-05-02 Ford Global Tech Llc A method and system of cleaning a control valve
JP5927729B2 (ja) * 2013-11-06 2016-06-01 本田技研工業株式会社 流路部材
KR101655616B1 (ko) * 2014-12-15 2016-09-08 현대자동차주식회사 웨이스트 게이트 모듈 지지 장치
GB2534387B (en) * 2015-01-21 2018-04-04 Ford Global Tech Llc A method and system of cleaning a control valve
KR102764273B1 (ko) * 2019-11-11 2025-02-07 현대자동차주식회사 차량용 머플러
CN112392589B (zh) * 2020-02-28 2021-12-28 长城汽车股份有限公司 一种可变截面涡轮增压器的控制方法、装置及车辆

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2731792A (en) * 1956-01-24 Means to delay fuel enrichment when
GB1050333A (sv) *
US895697A (en) * 1907-03-07 1908-08-11 Benjamin W Snow Muffler.
US950204A (en) * 1908-11-30 1910-02-22 Curtis E Drown Valve.
DE584403C (de) * 1931-02-02 1933-09-19 Roland Claude Cross Schieberabdichtung fuer Brennkraftmaschinen
DE855530C (de) * 1949-09-02 1952-11-13 English Electric Co Ltd Schieber fuer das Saugrohr von Wasserturbinen
DE850578C (de) * 1950-01-01 1952-09-25 Ver Armaturen Ges M B H Entwaesserungsvorrichtung mit Strahlpumpe fuer UEberflurhydranten
GB896584A (en) * 1957-09-11 1962-05-16 Garrett Corp Control apparatus for internal combustion engine turbosuperchargers
GB864508A (en) * 1958-06-06 1961-04-06 Harold Cain Smith Improvements in or relating to exhaust brakes
US3047006A (en) * 1959-08-24 1962-07-31 Sherman T Transeau R D Self-cleaning cut-off gate construction
US3196606A (en) * 1961-10-30 1965-07-27 Garrett Corp Antidetonant control for turbocharged engines
US3355878A (en) * 1965-08-30 1967-12-05 Birmann Rudolph Turbocompressor system
US3313518A (en) * 1966-02-25 1967-04-11 Garrett Corp Turbine control
US4202176A (en) * 1975-11-07 1980-05-13 Dr. Ing. H.C.F. Porsche Aktiengesellschaft Internal combustion engine with an exhaust gas turbocharger formed by an exhaust gas turbine and by a supercharging blower driven thereby
DE2549934A1 (de) * 1975-11-07 1977-05-12 Porsche Ag Brennkraftmaschine mit einem aus einer abgasturbine und einem von dieser angetriebenen ladegeblaese gebildeten abgas-turbolader
US4075849A (en) * 1976-09-01 1978-02-28 The Garrett Corporation Turbocharger regulator
JPS5410820A (en) * 1977-06-27 1979-01-26 Nippon Soken Inc Internal combustion engine with supercharger
US4120156A (en) * 1977-06-08 1978-10-17 The Garrett Corporation Turbocharger control

Also Published As

Publication number Publication date
CA1112057A (en) 1981-11-10
SE8000523L (sv) 1980-08-16
GB2042635B (en) 1982-11-24
FR2449199B1 (fr) 1985-12-13
DE3005321A1 (de) 1980-08-28
GB2042635A (en) 1980-09-24
BR8000937A (pt) 1980-10-29
FR2449199A1 (fr) 1980-09-12
JPH0121327B2 (sv) 1989-04-20
JPS55117033A (en) 1980-09-09
US4492519A (en) 1985-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE448487B (sv) Turbokompressor
US4526004A (en) Exhaust brake valve
EP1848888B1 (en) Exhaust throttle-egr valve module for a diesel engine
US5372109A (en) Exhaust modulator
US6179096B1 (en) Exhaust brake variable bypass circuit
US5867987A (en) Method and apparatus for combined improved engine operation, warm-up and braking
US4245953A (en) Engine turbocharger with cartridge wastegate valve
US5435347A (en) Exhaust systems for motorized vehicles
US6223534B1 (en) Engine-braking arrangement for an internal combustion engine with an exhaust-gas turbocharger
WO2007103860A2 (en) Swing valve for a turbocharger with stacked valve members, and two-stage turbocharger system incorporating same
JP2009114997A (ja) バイパス吸気量制御装置
US6564554B2 (en) Method and apparatus to control a turbocharger wastegate using exhaust pressure
JPS58117320A (ja) ターボチャージャ制御装置
US5146754A (en) Exhaust gas diverter for divided volute turbocharger of internal combustion engine
US20190323611A1 (en) Valve for exhaust line
JP5018533B2 (ja) 可変容量タービン及び可変容量ターボチャージャ
JP4217139B2 (ja) バイパス吸気量制御装置
US10508592B2 (en) VGT for vehicle
JP6263973B2 (ja) バルブ作動装置及び過給機
JPS63205419A (ja) 排気タ−ビン過給機
JPH0326268Y2 (sv)
CN223725442U (zh) 一种管道排气阀
KR100372706B1 (ko) 자동차용 배기 시스템의 소음기
RU2119076C1 (ru) Устройство для дросселирования выхлопа двигателя внутреннего сгорания
JP2007255395A (ja) 排気圧力制御弁

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8000523-4

Effective date: 19930810

Format of ref document f/p: F