SE435265B - Bandtransportor for intermittent matning i ordningsfoljd av en serie likartade foremal till ett flertal bearbetningsstationer - Google Patents

Bandtransportor for intermittent matning i ordningsfoljd av en serie likartade foremal till ett flertal bearbetningsstationer

Info

Publication number
SE435265B
SE435265B SE8003382A SE8003382A SE435265B SE 435265 B SE435265 B SE 435265B SE 8003382 A SE8003382 A SE 8003382A SE 8003382 A SE8003382 A SE 8003382A SE 435265 B SE435265 B SE 435265B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
belt
hub
ring
objects
around
Prior art date
Application number
SE8003382A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8003382L (sv
Inventor
E G Kaminski
Original Assignee
Stolle Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stolle Corp filed Critical Stolle Corp
Publication of SE8003382L publication Critical patent/SE8003382L/sv
Publication of SE435265B publication Critical patent/SE435265B/sv

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G15/00Conveyors having endless load-conveying surfaces, i.e. belts and like continuous members, to which tractive effort is transmitted by means other than endless driving elements of similar configuration
    • B65G15/30Belts or like endless load-carriers
    • B65G15/58Belts or like endless load-carriers with means for holding or retaining the loads in fixed position, e.g. magnetic
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G23/00Driving gear for endless conveyors; Belt- or chain-tensioning arrangements
    • B65G23/02Belt- or chain-engaging elements
    • B65G23/04Drums, rollers, or wheels
    • B65G23/06Drums, rollers, or wheels with projections engaging abutments on belts or chains, e.g. sprocket wheels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G2201/00Indexing codes relating to handling devices, e.g. conveyors, characterised by the type of product or load being conveyed or handled
    • B65G2201/02Articles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S474/00Endless belt power transmission systems or components
    • Y10S474/90Phase variator

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)
  • Belt Conveyors (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)

Description

8003382-2 tidigare åstadkommits inom området för att utveckla nya föremåle- matande anordningar som kan drivas med högre hastighet och göra produktionen billigare. Närmare bestämt har fackmannen alltid sökt att utveckla förbättringar av det icke töjbara band som löper runt trummorna liksom även förbättringar av de organ som tillförsäkrar noggrann inställning av drivkuggarna på den dri- vande trumman för att inrikta föremålen på bandet med bearbet- ningsstationerna. Vidare har fackmannen oavbrutet sökt efter förbättringar vid den icke drivna upptagningstrumman för använd- ning tillsammans med transportbandet för föremålen för att und- vika slitage på baksidan av bandet på grund av slirning samt för att reducera vikten, dvs trögheten, hos den icke drivna dc- len varje gång bandet stannar för överföring av föremålen, vilket är speciellt viktigt vid höga hastigheter.
Bifogade ritningsfigurer UA och HB visar exempel på problem som förekommer vid de tidigare kända banden. Bandet 10 i fig HA och fig MB är framställt ändlöst genom nitning (fig HB) eller svetsning (fig UA) om det är metalliskt, eller genom vidhäftning då bandet är icke-metalliskt. Hål 12 är upptagna längs åtminstone den ena kanten av bandet 10 för noggrann framstegning utan slir- ning. Denna bandkonstruktion har emellertid varit behäftad med ett flertal problem. Vid exempelvis metalliska band 10 måste det metalliska materialet vara mycket utmattningsbeständigt.
Detta material måste motstå de böjningspåkänningar som påföres bandet 10 då det löper runt valsarna eller trummorna. När detta material svetsas (fig UA), blir metallen i svetsomrâdet glödgat vid 15. Gränsskíktet mellan den glödgade svetsmetallen och det icke-glödgade grundmateríalet blir sprött och fel uppstår i detta omrâde varigenom bandskarven går sönder.
En nitskarv 15 för metallbandet 10 är förut känd, såsom visas i fig HB, vilken undanröjer problemet med skör eller bräck- lig metall. Banden 10 har emellertid en brist under användning på grund av utmattningsproblem i grundmaterialet vilka medför en utbredning av sprickor 1H från kanterna av bandet 10 mot hålen 12 längs kanterna av bandet 10 och slutligen in mot de föremålen uppbärande urtagen 16 i mittpartíet av bandet 10.
Detta fel uppkommer på grund av att utmattningsgränsen uppnåtts i antal krökningscykler runt trummorna. Ytterligare slitytor på bandet 10 visas vid 17. 80033 82-2 Den användbara livslängden av bandet 10 kan förbättras ge- nom att öka diametern hos de drivande och drivna trummorna för att minska böjpåkänningarna på bandet. Härvid ökar emellertid massan hos beståndsdelarna som måste intermittent startas och stoppas, varigenom drivmekanismen utsätts för oönskad belastning på grund av den ökade trögheten. När den drivande trummans diame- ter ökas,minskas för övrigt noggrannheten av lägesinställningen.
Icke-metalliska, icke töjbara band övervinner utmattnings- problemen hos metallbanden 10. Emellertid åstadkommer kanthålen 12 i ett icke-metalliskt band 10, vilka hål samverkar med drev- kuggarna hos den drivande trumman, icke erforderlig noggrannhet av lägesinställningen. Detta föranledes av att kanthålen 12 är eftergivliga och ger efter för det tryck som kuggarna på driv- trumman utövar. Försök att förse kanthålen med metalliska buss- ningar har icke medfört någon framgång och har i stor grad ökat kostnaderna för bandet 10.
Man har tidigare strävat att utnyttja de läror som före- sprâkats i US-patentskriften 5 812 955 vid försök att lösa ovan- nämnda problem i samband med icke-metalliska, icke töjbara band.
Detta har dock icke rönt någon framgång, eftersom man har funnit att kanten av de föremålsupptagande hålen i bandet sträckes i stället för att noggrant inriktas med styrstíft. Vidare är de drivande och drivna trummorna dyrbara till sin konstruktion, särskilt i samband med föremål som icke är runda.
Föreliggande uppfinning föreslår en förbättring av en anord- ning för intermittent matning av en serie likartade föremål längs en bana för att framföra desamma i ordningsföljd till ett fler- tal bearbetningsstationer där arbetsoperationer utföres på före- målen i följd. Anordningen är av det slag som har ett par ät- skilda trummor, monterade på parallella axlar, samt ett i ett stycke utfört, töjningsfritt band som löper runt trummorna.
Organ är vidare anordnade för intermittent drivning av en av trummorna för att förflytta bandet intormšttent en förutbestämd sträcka.
I enlighet med föreliggande uppfinning består bandet av flexibelt material med icke töjbara element, som är inbäddade i bandet och sträcker sig i dettas längdriktning för att ge bandet sträckningsförhindrande egenskaper. Bandet har inåtriktade driv- kuggar längs sina båda kanter samt säteselement med en form som SÛ-fišï 82-r2 passar föremålen, regelbundet och noggrant åtskilda längs ban- dets längd. Enligt uppfinningen utgör vidare en av de åtskilda trummorna en drivtrumma för att driva bandet intermittent en förutbestämd sträcka. Drivtrumman innefattar dels ett nav med en periferiell fläns vid dess ena ände, dels en ring som har axiellt inriktade drivkuggar runt dess omkrets, vilken ring är monterad runt navet med en första ände av ringen i anliggning mot den periferiella flänsen.hos navet. Den andra änden av ringen har minst ett urtag, och ett armstycke, som är monterat på navet, har minst en arm som kan ingripa i nämnda urtag i ringen för att låsa denna relativt navet. Vidare är organ anordnade att inställa armstycket i rotationsriktningen med avseende på navet i och för vridinställning av ringen och därmed drevkuggarna med avseende på navet. Slutligen utgöres i enlighet med föreliggande uppfin- ning den andra av de åtskilda trummorna av en med liten tröghet roterande, driven trumma. Denna trumma innefattar dels ett par åtskilda sidoplattor, som är fästa på en icke roterande axel, dels motstående, koaxiella par av första rullagerorgan monterade på sídoplattorna, varvid axlarna hos de första rull- lagerorganen är huvudsakligen parallella med den icke roterbara axeln, dels en hylsa, som är roterbart lagrad runt de första rullagerorganen, och dels motstående par av andra rullagerorgan, som anligger mot periferikanterna av hylsan för att axiellt styra denna. De motstående paren av andra rullagerorgan har sina axlar liggande väsentligen vinkelrätt mot den icke roterbara axeln.
Uppfinningen beskrives närmare nedan under hänvisning till bifogade ritningar, där fig 1 är en något schematisk sidovy av en anordning enligt uppfinningen, fig 2 är en ändvy av anord- ningen i fig 1, fig 5 är en planvy av anordningen i fig 1, fig UA och HB är fragmentariska planvyer av tidigare kända metall- band som visar problemen vid desamma, fig 5 är en planvy av en del av ett band enligt föreliggande uppfinning, fig 6 är en tvärsektionsvy tagen längs linjen 6-6 i fig 5, fig 7 är en tvär- sektionsvy tagen längs linjen 7-7 i fig 5, fig 8 är en planvy av ett annat band enligt föreliggande uppfinning, fig 9 är en tvärsektionsvy tagen längs linjen 9-9 i fig 8, fig 10 är en tvärsektionsvy tagen längs linjen 10-10 i fig 8, fig 11 visar i förstorad skala en del av de inåtriktade drivkuggarna längs de båda kanterna på undersidan av banden i fig 5 och 8, fig 12 är en delvis skuren ändvy av en drivtrumma enligt föreliggande 8003382-2 uppfinning, sedd i riktningen för pilarna 12-12 i fíg 3, fig 13 är en tvärsektionsvy genom drivtrumman i fig 12, tagen längs linjen 13-15 i fig 12, fig ih är en planvy av en del av drivtrum- man i fig 12, fig 15 är en ändvy av en med liten tröghet fritt roterbar trdmma enligt föreliggande uppfinning, tagen längs lin- jen 15-15 i fig 3, och fig 16 är en sidovy av den fritt roterba- ra trumman i fig 15 med bandet visat i sektion.
Under hänvisning mer i detalj till ritningarna innefattar den föremâlsmatande anordningen 20 enligt föreliggande uppfin- ning en ram som är generellt betecknad med 22, vilken uppbär anordningar för bearbetning av föremålen. Vid den speciella före- målsmatande anordningen 20 som har beskrives innefattar anord- ningen ett flertal samverkande dornar, men eftersom dessa icke utgör någon del av föreliggande uppfinning är de icke visade.
Ramen 22 är även försedd med en bädd 2M som utgör ett stöd för transportanordningen, vilken utgör föremålet för föreliggande uppfinning. Denna transport- eller mataranordning består i sin principiella uppbyggnad av en eller flera drivtrummor 26, sam- hörande drivna eller fritt roterbara trummor 28 samt minst ett band 30 av i huvudsak töjningsfritt material, vilket band löper runt trummorna 26 och 28. Drivtrummorna 26 är fasta med avseende på deras lägen, medan de drivna tPumm0rna 28 är roterbart lagrade på en släde 32 som kan inställas för reglering av avståndet mellan trummorna 26 och 28.
En lämplig drivmekanism är anordnad för spindeln 3U, på vilken drivtrummorna 26 är monterade. Denna drivanordning kan vara av vilket som helst förut känt slag för íntermittent driv- ning, exempelvis en "Ferguson"-drivanordning, och en sådan är schematiskt antydd på ritningarna vid 36. Drivkraft kan tillföras drivanordningen från en motor 38 via en axel NO. Eftersom den intermittenta drivmekanismen icke utgör någon del av föreliggande uppfinning beskrives den icke i detalj.
Ett band 30 visas i större skala i fig 5-7. Bandet är gene- rellt framställt av ett laminerat vävmaterial som impregnerats med kloropren eller liknande och är försett med inåtriktade driv- kuggar eller tänder Ä2 längs bandets båda kanter, vilka kuggar är anordnade att samverka med en drivtrumma 26 och åstadkomma noggrann framstegningsrörelse utan slirning. Givetvis är kuggarna H2 bortskurna eller avbrutna i området kring urtagen eller öpp- ningarna HU vilka utgör säteselement för föremålen på bandet 30. 8003382-2 I och för noggrann inställning av arbetsstyckena vid arbetssta- tionerna är det väsentligt att bandet 30 har sträckningsförhind- rande egenskaper, varför ståltrådar eller linor H6 är inbäddade i materialet i bandet 30 för att ge detsamma töjningsförhindrande egenskaper.
Föremålen som skall matas i den speciella utföringsform som visats utgöres av burkändar vilka skall förses med skåror och vilka har en avrivningsflik fastnitad på änden för åstadkommande av lättöppnade burkändar. De speciella urtag MÅ, som visas utgör säten för burkändar, av vilka en visas vid H8 i fig 7 och 10.
Då de föremål, som skall bearbetas, utgöres av ölburkslock, har inriktningselementen för de föremål som behandlas vid den speciel- la utföringsform som visas formen av likformigt åtskilda hål UH i bandet 50, i vilka hål ölburkslocken vilar. Inriktningselementen kan givetvis ha varje annan önskad eller erforderlig form, inklu- derande hål av cirkulär eller annan form, slitsar samt lämpliga jiggar eller fixturer som är fästa pâ bandet.
Det skall påpekas att bandet 30 är format som ett ändlöst band med de avbrutna kuggarna H2 på undersidan och gjutna samti- digt. De föremålen mottagande hålen UH som är åtskilda längs ban- dets centrumlinje är utstansade och dimensionerade att passa diametern av de föremål H8 som skall transporteras.
Bandet 30 i fig 8-10 är identiskt med bandet 50 i fig 5-7 med undantag av utformningen av urtagen 50, vilka vart och ett innefattar ett trappstegsformat hål med en större diameter vid dess övre del 52 än vid dess undre del 5H i och för bildande av en ringformig ansats 56 mellan de övre och undre delarna 52 och 5D. Det trappstegsformade hålet 50 är nödvändigt för att transpor- tera en burkände H8 vänd upp och ned, såsom bäst framgår av fig 10, vilket ibland är en nödvändighet. Detta är en väsentlig för- bättring i jämförelse med band av förut känt slag-där banden icke kan användas för att transportera burkändar och liknande föremål vända upp och ned utan användning av speciella hållare eller andra tillbehör.
En drivtrumma 26 visas mer i detalj i fig 13 och lä. I och för att minska vikten av trumman innefattar drivtrumman 26 ett nav 53, ett par sidoplattor 60 och en cylindrisk ring 62 vilken har axiellt inriktade drevkuggar 66 runt sin periferi. Härigenom erhålles en ihålig, rund kammare varigenom trummans 26 vikt av- sevärt reduceras. I den föredragna utföringsformen är navet 58 80033 82-2 försett med en periferiell fläns 6ü vid navets ena ände. Ringen 62 är monterad kring navet 58 med en första ände 62a av ringen liggande i anliggning mot den periferiella flänsen 6U på navet 58. Den andra änden 62b av ringen är försedd med minst ett ur- tag 68. Ett armstycke 70 med minst en fläns eller arm 72, som kan ingripa i urtaget 68 i ringen 62 för låsning av den senare med avseende på navet 58, är monterat på navet 58. Organ är an- ordnade för att inställa armstycket i rotationsriktningen i för- hållande till navet 58 i och för vridinställníng av ringen 62 och därigenom drevkuggarna 66 med avseende på navet 58. Organen för inställning av armstycket 70 i rotationsriktningen på driv- trumman 26 kan innefatta ett runt element 7H som vilar i urtaget 68 och är excentriskt monterat så att en vridning av elementet medför en vridning av armstycket 70 och ringen 62.
Under drift kan drevkuggarna 66 på drivtrumman 26 noggrant inställas för inriktning av föremålen, såsom burkändarna H8 i urtagen HH, 50 i ett_band 30, med bearbetningsstationerna genom att först lösgöra bultarna 76, som sträcker sig genom de båg- formade slitsarna 78 i armstycket 70 för fasthållande av detta mot sidoplattorna 60. Härigenom kan armstycket 70 vridas fritt i båda riktningarna kring navet 58. Det excentriskt monterade, runda elementet 7ü kan därefter vridas åt höger eller vänster efter behov, vilket i sin tur medför en rotation eller vridning av armstycket 70 åt höger eller vänster§ Eftersom armstyckets armar eller flänsar 72 ingriper med urtagen 68 i kanten av ringen 62 bringas den sistnämnda och därigenom drevkuggarna 66 att vridas åt höger eller vänster efter önskemål. När drevkuggarna 66 intar önskat läge åtdrages bultarna 76.
Det inses att drivkuggarna H2 på undersidan av bandet 50 och drevkuggarna 66 på drivtrumman 26 icke erfordras för att driva bandet från trumman 26 utan enbart för att bibehålla nog- grann orientering av jiggarna eller fixturerna eller andra an- slag anordnade på ett band 30 för att fasthålla de föremål som skall bearbetas.
Det inses vidare att om noggrannheten av avståndet mellan fixturerna eller hålen HH. 50 är mycket stor och om drevkuggarna H2 på undersidan av bandet är mycket noggrant framställda samt om dessa drevkuggar 66 på drivtrumman 26 är noggrant orienterade och inriktade kommer de föremål som uppbäres av bandet 30 att röra sig i tur och ordning med exakta framstegningsrörelser, så 8-0 Û33f82-- 2 att en serie operationer kan utföras på föremålen. Det framgår att ett flertal rader av föremål kan matas och transporteras medelst ett eller flera parallella band 30 på varje önskat sätt.
I fig 15 och 16 visas en driven, med liten tröghet roterbar trumma 28 för användning tillsammans med ett band 30 hos den föremålsmatande anordníngen 20 enligt föreliggande upp- finning. Den med liten tröghet roterbara trumman 28 är nödvän- dig för att eliminera slitage på baksidan av ett band 50 på grund av slirning och för att minska vikten (trögheten) hos den drivna trummàn varje gång ett band 30 stannar för överfö- ring av föremålen. Detta är speciellt väsentligt vid höga has- tigheter.p Närmare bestämt innefattar den med liten tröghet roterbara trumman 28 ett par åtskilda sidoplattor 80 som är fästa på en icke roterbar axel 82. Sidoplattorna 80 är fastkilade på axeln 82 och hålles samman av skruvförband 96. Motstående koaxiella par av första rullagerorgan är monterade på sidoplattorna 80.
I praktiken innefattar de motstående koaxiella paren av första rullagerorgan tre koaxiella motstående par av rullager BH, mon- terade åtskilda 120° runt sidoplattorna BO. Axlarna hos de mot- stående koaxiella paren av första rullager 8H~är orienterade i huvudsak parallellt med den icke roterbara axeln 82. En hylsa '86 är roterbart lagrad kring de motstående koaxiella paren av första rullager 83. Utsidan av hylsan.86 kan vara försedd med axiellt inriktade drevkuggar 88 kring dess periferi för samver- kan med kuggar H2 på undersidan av ett band 30 för att förhindra att slirning uppkommer mellan bandet 30 och trumman 28. Mot- stâende par av andra rullagerorgan, vilka kan utgöras av tre motstående par av rullager 90, monterade åtskilda 1200 i om- kretsriktningen runt sidoplattorna 80, anligger mot periferi- kflñxwna 86a av hylsan 86 för åstadkommande av axiell styrning för hylsan 86. Axlarna hos de tre koaxiella anordnade paren av rullager 90 är orienterade i huvudsak vinkelrätt mot axeln 82. i I praktiken har det befunnits lämpligt att ha tre koaxiella motstående par av rullager 90 anliggande mot periferikanterna 92 på de båda kanterna 86a hos hylsan 86.
Lämpliga smörjníngsnipplar 9H är anordnade för rullagren BU, 90 så att de rörliga delarna hos den med liten tröghet ro- terbara trumman 28 lätt kan smörjas. 9 80033 82-2 Såsom tidigare påpekats är axeln 82 fast och roterar icke.
Sidoplattorna 80, vilka uppbär lagren BH, 90, är fastkilade på axeln 82 och roterar alltså icke heller. Sålunda är det enbart hylsan 86 som roterar.
I fig 1-3 är schematiskt antydda matningsmagasin 98, vilka kan innehålla en stapel av ölburkslock H8 eller liknande som underifrån matas ner i urtagen HU, 50 i bandet eller banden 30.
Intill drivtrumman 26 är visad en staplingsanordning 100 för de färdigbehandlade föremålen. De färdiga föremålen kan givetvis tillåtas falla ned från bandet eller banden 50 genom tyngdkraf- ten då de passerar över trumman 26 och kan uppsamlas i en lämp- lig ränna eller magasin, eller kan de skjutas upp underifrån och in i en staplingsanordning som schematiskt antytts vid 100.
Dessa anordningar utgör ingen del av föreliggande uppfinning och beskrives därför icke i detalj.
Det inses att den häri beskrivna anordningen för matning av föremål kan användas vid utförande av en serie operationer på ett arbetsstycke liksom även vid sammansättningsoperationer.
Såsom exempel visas därför schematiskt vid 102 en sidotransportör som kan drivas i synkronism med bandet 30 och som kan mata ele- ment till läge för sammansättning med de element som uppbäres av ett band 30 vid någon av bearbetningsstationerna. Eftersom de- taljerna hos sådana transportörer icke utgör någon del av före- liggande uppfinning visas de icke annat än schematiskt.

Claims (8)

1. 80633 82-2 \0 Patentkrav l. Anordning för intermittent matning av en serie likartade föremål längs en bana för att framföra desamma i ordningsföljd till ett flertal bearbetningsstationer där arbetsoperationer utföres på föremålen i turordning. vilken anordning har minst ett par åtskilda trummor (26. 28). monterade på parallella axlar. och ett i ett stycke utfört. töjningsfritt band (30) som löper runt trummorna (26) för att förflytta bandet (30) intermittent en förutbestämd sträcka. k ä nen e t e c k n a d av att bandet (30) består av flexibelt material med icke töjbara element (46)w som är inbäddade i bandet och sträcker sig i dettas längdriktning. för att ge bandet "sträckningsförhindrande egenskaper. vilket band har inåtriktade drivkuggar (42) längs sina båda kanter samt säteselement (44: 50) med en form som passar föremålen (48). regelbundet och noggrant åtskilda längs bandets längd. att en av de åtskilda trummorna (26) utgör en drivtrumma för att driva bandet (30) intermittent en förutbestämd sträcka, vilken drívtrumma (26) har dels ett nav (58) med en periferiell fläns (64) vid dess ena ände. dels en ring (62) som har axiellt inriktade drevkuggar (66) runt dess omkrets. vilken ring (62) är monterad runt navet (58) med en första ände (62a) av ringen i anliggning mot den periferiella flänsen (64) hos navet. medan den andra änden (62b) av ringen (62) har minst ett urtag (68). dels ett armstycke (70) som är monterat på navet (58) och har minst en arm (72) som kan ingripa i nämnda urtag (68) i ringen för att låsa denna relativt navet. och dels organ (74) för att inställa armstycket (70) i rotationsriktningen med avseende på navet (58) i och för vridinställning av ringen (62) och därmed drevkuggarna (66) i förhållande till navet. och att den andra av de åtskilda trummorna utgöres av en med liten tröghet roterbar. driven trumma (28). vilken innefattar dels ett par åtskilda sidoplattor (80). som är fästa på en icke roterbar axel (82). dels motstående. koaxiella par av första rullagerorgan (84) monterade på sidoplattorna (80). 8003382-2 varvid axlarna hos de första rullagerorganen (84) är huvudsakligen parallella med den icke roterbara axeln (82). dels en hylsa (86) som är roterbart lagrad runt de första rullagerorganen (84). och dels motstående par av andra rullagerorgan (90). vilka anligger mot periferikanterna (92) av hylsan (86) för att axiellt styra denna och vars axlar ligger väsentligen vinkelrätt mot den icke-roterbara axeln.
2. Anordning enligt krav 1. k ä n n e t e c k n a d av att organen för vridbar inställning av armstycket på drivtrumman innefattar ett runt element (74) som är infërt i nämnda urtag (68) i armstycket (70) och är excentriskt monterat så att en vridning därav orsakar en vridning av armstycket (70) och ringen (62).
3. Anordning enligt krav l eller 2. k ä n n e t e c k n a d av att utsidan av hylsan (86) är försedd med axiellt inriktade drevkuggar (88) runt dess periferi så att ingen slirning uppkommer mellan bandet (30) och den drivna trumman (26).
4. Anordning enligt något av kraven 1-3. k ä n n e t e c k n a d av att de motstående koaxiella paren av första lagerorgan innefattar tre koaxiella motstående par av rullager (84). monterade åtskilda 120° i omkretsriktningen runt sidoplattorna (80).
5. Anordning enligt något av kraven l-4. k ä n n e t e c k n a d av att de motstående paren av andra rullagerorgan innefattar tre motstående par av rullager (90). monterade åtskilda 120° i omkretsriktningen runt sidoplattorna (80).
6. Anordning enligt något av kraven 1-5, k ä n n e t e c k n a d av att periferiflänsar (92) är anordnade på båda kanterna (86a) av hylsan (86) och att de motstående paren av andra rullagerorgan (90) anligger mot dessa periferiflänsar (92). 80033 82-2
7. Anordning enligt något av kraven l-6. K ä n n e t e c k n a d av att säteselementen för föremålen utgöres av urtag eller öppningar (44: 50) i vilka en del av föremålen (48) kan vila.
8. Anordning enligt krav 7.'k ä n n e t e c k n a d av att varje urtag innefattar ett trappstegsformat hål (50) med en större diameter i dess övre del (52) än i dess undre del (54) för att bilda en ringformig ansats (56) mellan den övre och undre delen.
SE8003382A 1979-07-12 1980-05-06 Bandtransportor for intermittent matning i ordningsfoljd av en serie likartade foremal till ett flertal bearbetningsstationer SE435265B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/056,835 US4289231A (en) 1979-07-12 1979-07-12 Article feeding apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8003382L SE8003382L (sv) 1981-01-13
SE435265B true SE435265B (sv) 1984-09-17

Family

ID=22006855

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8003382A SE435265B (sv) 1979-07-12 1980-05-06 Bandtransportor for intermittent matning i ordningsfoljd av en serie likartade foremal till ett flertal bearbetningsstationer

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4289231A (sv)
JP (1) JPS5612213A (sv)
AU (1) AU536466B2 (sv)
BE (1) BE883684A (sv)
BR (1) BR8003810A (sv)
CA (1) CA1152020A (sv)
CH (1) CH648257A5 (sv)
DE (1) DE3019916A1 (sv)
DK (1) DK151562C (sv)
FI (1) FI801620A7 (sv)
FR (1) FR2460865B1 (sv)
GB (1) GB2053830B (sv)
IT (1) IT1129005B (sv)
NL (1) NL186679C (sv)
SE (1) SE435265B (sv)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4546873A (en) * 1981-05-15 1985-10-15 The Broken Hill Proprietary Company Limited Article retention system for transfer equipment
US4516867A (en) * 1982-09-22 1985-05-14 Schacht Roy A Printing wheel connecting and adjusting means
US4588066A (en) * 1984-07-26 1986-05-13 The Stolle Corporation Article feeding apparatus with non-flexing belt
IT8520864V0 (it) * 1985-02-22 1985-02-22 Pedrini Spa Struttura di nastro trasportatore per la lavorazione superficiale di mattonelle in ceramica,marmo,granito e simili
EP0542310B1 (en) * 1988-01-13 1995-09-06 SERVICE TOOL DIE & MFG. COMPANY Dual lane conversion system
US5025916A (en) * 1988-10-25 1991-06-25 The Stolle Corporation Article feeding apparatus
DE3900341A1 (de) * 1989-01-07 1990-07-12 Fredenhagen Kg Verfahren und vorrichtung zum transport von guetern
US4946028A (en) * 1989-07-26 1990-08-07 Eichmann Harry A Conveyor belt treatment
US5145292A (en) * 1991-03-04 1992-09-08 Redicon Corporation Air conveying system
US5342250A (en) * 1993-08-31 1994-08-30 Sanders Ronald W Process for the manufacture of an endless transfer belt
US5813513A (en) * 1995-12-26 1998-09-29 Redicon Corporation Conveyor apparatus
DE19636161A1 (de) * 1996-09-06 1998-03-12 Nsm Magnettechnik Gmbh Förderband für einen Endlosförderer mit Unterdruckeinrichtung
DE19833313C2 (de) * 1998-06-25 2003-10-30 Schuler Automation Gmbh & Co Bandförderer zum Transport von plattenförmigen Werkstücken
DE19854327C2 (de) 1998-11-25 2000-11-16 Klaus Edelmann Gurtförderer für eine Gurtkurve
DE10244498A1 (de) * 2002-09-25 2004-04-15 Braun Gmbh Transportträger zur lagegenauen Teilezuführung
US9550224B2 (en) 2013-04-30 2017-01-24 Stolle Machinery Company, Llc Press system and vacuum port assembly therefor

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US889342A (en) * 1904-03-14 1908-06-02 Fred L Maytag Automatic belt-guide.
US1472252A (en) * 1923-06-11 1923-10-30 Messrs Joseph Baker Sons & Per Endless-wire-belt conveyer
US1691408A (en) * 1927-03-18 1928-11-13 Palmer Walter Tuttle Timing device
US3231065A (en) * 1963-01-14 1966-01-25 Stolle Corp Article feeding apparatus
GB1287844A (sv) * 1969-07-03 1972-09-06 Stolle Corp
DE2032984A1 (de) * 1969-07-08 1971-01-14 Tesla, N P , Prag Verfahren zur Durchfuhrung einer automatischen selektiven Wahl in einem mehrstelligen dekadischen Svstem und Schal tung fur ihre Durchfuhrung
US3642120A (en) * 1969-07-28 1972-02-15 Crown Cork & Seal Co Conveying apparatus and method
US3812953A (en) * 1970-10-29 1974-05-28 Stolle Corp Driving or idler drum for article feeding belt

Also Published As

Publication number Publication date
CA1152020A (en) 1983-08-16
AU5799280A (en) 1981-01-15
DK235780A (da) 1981-01-13
IT8048931A0 (it) 1980-06-10
NL8002796A (nl) 1981-01-14
BE883684A (fr) 1980-10-01
NL186679B (nl) 1990-09-03
GB2053830A (en) 1981-02-11
BR8003810A (pt) 1981-04-22
DK151562C (da) 1988-07-18
US4289231A (en) 1981-09-15
DE3019916A1 (de) 1981-01-29
GB2053830B (en) 1983-06-02
DE3019916C2 (sv) 1990-01-18
JPS5612213A (en) 1981-02-06
IT1129005B (it) 1986-06-04
FI801620A7 (fi) 1981-01-01
AU536466B2 (en) 1984-05-10
DK151562B (da) 1987-12-14
JPS6353082B2 (sv) 1988-10-21
FR2460865B1 (fr) 1987-02-13
CH648257A5 (de) 1985-03-15
FR2460865A1 (fr) 1981-01-30
NL186679C (nl) 1991-02-01
SE8003382L (sv) 1981-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE435265B (sv) Bandtransportor for intermittent matning i ordningsfoljd av en serie likartade foremal till ett flertal bearbetningsstationer
US3231065A (en) Article feeding apparatus
US4422543A (en) Universal conveyor
US4331228A (en) Roller conveyor system
CN112124888B (zh) 用于移除和推上套筒状工件的转移系统、输送系统及方法
US5259496A (en) Belt for conversion press
GB2043014A (en) Can transporting apparatus
CN106624739A (zh) 马达转子轴多级部件自动装配机
CN112588604A (zh) 棒材长度筛选设备及其工作方法
EP0071393B1 (en) Feed means for elongate articles
CN113548430A (zh) 供料设备及生产线
US4216854A (en) Feeding apparatus with engaged/disengaged transport mechanism
JPH0122162B2 (sv)
US3851747A (en) Device for transferring workpieces from a stationary supply source to a moving machine
US3655026A (en) Positive feed transfer for pin conveyor
CN112040778B (zh) 用于处理屠宰产品的系统和用于调节这种系统的产品承载件的相互定位的方法
CN215709655U (zh) 供料设备及生产线
US2651837A (en) Apparatus for forming blower wheels
CA1161778A (en) Article feeding apparatus
CN110814960B (zh) 用于非等厚鼓式刹车片外弧磨削的自动生产线及其控制方法
JPH0359787B2 (sv)
EP0214560A2 (en) Continuous motion circumferential seam welder
GB1569792A (en) Conveying apparatus
EP0478259A2 (en) Belt-shaped member sheet cutting and attaching method
US4790061A (en) Machining the ends of lengths of wire and bar and similar workpieces

Legal Events

Date Code Title Description
NAL Patent in force

Ref document number: 8003382-2

Format of ref document f/p: F

NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8003382-2

Format of ref document f/p: F