SE190848C1 - - Google Patents
Info
- Publication number
- SE190848C1 SE190848C1 SE190848DA SE190848C1 SE 190848 C1 SE190848 C1 SE 190848C1 SE 190848D A SE190848D A SE 190848DA SE 190848 C1 SE190848 C1 SE 190848C1
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- light
- light beam
- photographic
- scanning
- sensing means
- Prior art date
Links
- 238000000034 method Methods 0.000 claims description 9
- 230000008878 coupling Effects 0.000 claims description 4
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 claims description 4
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 claims description 4
- 206010034972 Photosensitivity reaction Diseases 0.000 description 4
- 239000004020 conductor Substances 0.000 description 2
- 230000010354 integration Effects 0.000 description 2
- 240000008042 Zea mays Species 0.000 description 1
- 235000005824 Zea mays ssp. parviglumis Nutrition 0.000 description 1
- 235000002017 Zea mays subsp mays Nutrition 0.000 description 1
- 230000001276 controlling effect Effects 0.000 description 1
- 238000007796 conventional method Methods 0.000 description 1
- 235000005822 corn Nutrition 0.000 description 1
- 230000001419 dependent effect Effects 0.000 description 1
- 230000001627 detrimental effect Effects 0.000 description 1
- 238000007599 discharging Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 238000010894 electron beam technology Methods 0.000 description 1
- 238000009434 installation Methods 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 230000001105 regulatory effect Effects 0.000 description 1
- 150000003839 salts Chemical class 0.000 description 1
- 230000000007 visual effect Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Projection-Type Copiers In General (AREA)
Description
Uppfinnare: D R Craig Foreliggande uppfining hanfor sig till en fotografisk metod och apparat, genom vilken likformigt .exponerade kopior (avtryek) kunna frambringas fran olika foremal, vilka icke skulle Tara i stand att frambringa dylika kopior enligt konventionella metoder.
Den fiireliggande uppfinningen avser en svarigheter kringgaende fotografisk metod, vilken innefattar matning av en ljuskalla for alstring av ett variabelt ljusknippe, ledande av detta ljusknippe mot ett foremal f6r att upplysa en del av detta genom en ljusflack med iindlig area, avsOkning av forernalet med namnda ljusflack och ledande av ljus frau varje del av namnda foremal for formande av en reell bud pa en fotokanslig yta for att exponera denna, ledande av ljus fran den fotokansliga ytan till ljusavkannande organ, And-ring av ljusknippet i beroende av de intensitetsvariationer som avkants av namnda organ für att bibehalla medelljusintensiteten pa alla delar av den fotokansliga ytan i huvudsak konstant, samt ytterligare andring av ljusknippet i beroende av det integrerade vardet av det ljus som harletts fran en del av namnda fOremal. Stralknippets intensitet Andras fOretradesvis i beroende av den avkanda intensitetsvariationen. Stralknippets totala avsOkningstid Andras foretradesvis i beroende av det integrerade vardet av ljuset. En betydelsefull tillampning av uppfinningen avser det fallet, att foremalet utgores av en genomsiktshild, genom vilket ljuset ledes och dar den ytterligare andringen av ljusknippet Sr beroende pa tatheten hos en del av genomsiktsbilden.
Uppfinningen avser Sven en fotografisk apparat innefattande uppbarande organ for en genomsiktsbild och en fotokanslig yta, en ljuskalla som frambringar ett knippe som avsoker genomsiktsbilden och exponerar ytan, ljusavkannande organ anordnade I banan for det ljus fran ljuskallan som genomgar genom siktsbilden, ,forsta organ i kopplingsforbindelse med det ljusavkannande organet for att Andra ljusknippet i beroende av de avkiinda intensitetsvariationerna, samt andra organ i kopplingsforbindelse med det ljusavkannande organet for andring av ljusknippets totala avsokningstid. Ljuskallan utgores foretradesvis av ett katodstralerOr, och det ljusavkannande organet omfattar en fotoelektrisk anordning. Det andra i kopplingsforbindelse med det ljusavkannande organet staende organet innefattar foretradesvis en integrationsanordning och det forsta organet foretradesvis en aterkopplingsforstarkare for vaxelspanningar. Det ljusavkannande organet avses att besta av ett flertal fotoelektriska anordningar, med millstone en i kopplingsforbindelse med var sitt av de forsta och andra organen. Under dessa omstandigheter skall Sven en av de fotoelektriska anordningarna vara forsedd med medel 'for andring av synfaltet.
Enligt den metod och apparat som konstituera den foreliggande uppfinningen aro tva oberoende aterkopplingskanaler anordnade. Pa sa satt kunna, eftersom saval ett mycket Mit som ett myeket tunt negativ i fraga om tathetsvariationerna kunna uppvisa samma monster, enligt uppfinningen fran de ifragavarande negativen framstallda kopior utsattas for exponering med samma medelniva.
Uppfinningen kan Rastas bathe genom den efterfoljande beskrivningen i forening med de bifogade ritningarna, dar fig. 1 schematiskt visar en form av uppfinningen och fig. 2 en modifiera:d form av denna.
Ett katodstraleror eller bildror 10 Sr forsett med en katod 12, ett styrgaller 14, avbojningselektroder 16 i kopplingsforbindelse med en horisontalavb8jningsgenerator 18, samt avbojningselektroder 20 i kopplingsforbindelse med en vertikalavhojningsgenerator 22. Den I roret alstrade elektronstralen frambringar ljus pa en fluorescensskarm 24 vid rorets an- 2— — de. Ljuset harifran riktas medelst en lamplig lins 26 genom en fotografisk genomsiktsbild 28 och en yta 30, som fotosensiterats och pa vilken den slutliga kopian skall utbildas. Om katodstralertirets skarm är lika stor som gpnomsiktsbilden, kan linsen 26 uteslutas och genoinsiktsbilden och den fotosensiterade Van flyttas narmare intill den med fluorescensskarm fOrsedda anden ptt roret 10.
Bakom den fotosensiterade. ytan 30 och i det av katodstraleroret alstrade ljusets vag är mom en ljussamlare 34 ett fotomultiplikatorror 32 anordnat f8r att avkanna intensiteten hos det ljus, som passerat genomsiktsbilden och den fotosensiterade ytan. Fotomultiplikatorroret är Over ledningar 36 och 38, strom-; stallaren 40, en aterkopplingsfOrstarkare 12 for vaxelspanningar och ledarna 44 ooh 46 anslutet till katodstralerorets galler 14 for att astadkomma en aterkopplingsverkan, som är beroende pa de intensitetsvariationer fotomultiplikatorrOret 32 har avkant. I de fiesta fall astadkommer kopplingen en negativ aterkoppling, vars storlek kan injusteras genom limp-hg installning av forstarkaren pa konventionellt satt, for att alstra andringar av erforderlig storlek.
Fotomultiplikatorroret 32 är genom sin utgangsledning 36 aven anslutet till en av ledningen 48, en ljusintegrerande anordning 50, saint ledningen 52 och ledaren 46 bestaende koppling for ytterligare andring av katodstralerorets arbetssatt. En. anordning 64 for reglering av exponeringsfaktorn visas ansluten till den ljusintegrerande amkopplaren 50 for avagabringande av den onskade exponeringsniva.n.
Eftersom det tar mindre tid att na en given exponeringsniva genom ett tunt negativ an genom ett Hit sadant, kan en avsevard tid sparas vid framstallningen av kopior fran negativ, vilka varierar i tathet sinsemellan, genom att aterkoppla endast vaxelspanningskomposanten samt kombinera detta med anvandandet av den integrerande anordningen. Detta utgOr en bestamd forbattring i forhallan.de till anvandningen av en enda aterkopplingsslinga.
Vid det har foreliggande systemet kommer den f8r vaxelspanningar avsedda aterkopp- lingsforstarkaren endast att reagera for variationer i negativets tathet, och dessa komma I sin fur vid den visade utforingsformen att alstra variationer hos ljusknippet utan hansyn till den absoluta ljusnivan.
Den i fig. 2 visade formen skiljer sig frau den i fig. 1 visade genom anordnandet av en andra ljusavkannande anordning, exempelvis form av ett fotomultiplikatorror 60, som over sin ledning 62 sjalvstandigt WHOr strOm till ljusintegrationsomkopplaren 50. FotomultiplikatorrOret 60 visas inneslutet i ett holje, corn her en installbar hylsa 64 rorlig relativt holjet och darigenom i stand att andra detta fotomultiplikatorrors synfalt. Pa detta salt kan ljusnivan bestammas genom ett eller flera avsnitt hos genomsiktsbilden 28 i stallet fOr att bestammas genom inedeltatheten. Pa detta satt kunna de skadliga verkningarna av fOrbi n.egativets kanter passerande, icke onskat ljus undvikas, och storleken och belagenheten hos synfaltets reglerande avsnitt kan valj as ut fOr att medfora en precis exponering av det intressanta amrade som kan forefinnas.
For fackmannen ar det givet att olika fikationer kunna vidtagas, varfOr de visade och beskrivna exemplen icke fO. betraktas som begransande utover patentansprakens ram.
Claims (11)
1. Fotografisk metod for att bilda en reell bild av ett: foremal pa en fotokanslig yta och uppna en lamplig exponering av den fotokans-, liga ytans delar i forhallande till varandra, kannetecknad av att metoden innefattar dels matning av en ljuskalla fOr att astadkomma ett varierbart ljusknippe fOr att pa detta Viremal upplysa en elementaryta stOrre an de finaste detaljer som skola atergivas men mind-re an bela foremalet genom en ljusflack med samma storlek som elementarytan, dels avs8kning av fOremalet genom den nyssnamnda ljusflacken och ledande av det ljus som uppkommer vid avsokningen genom ljusflacken for att bilda en reell bild pa den fotokansliga ytan och exponera den .fotokansliga ytan for den reella bilden, dels kontinuerlig avkanning av ljuset fran foremalet genom en avkanningsanordning fOr ljusintensiteten, och dels en kontinuerlig andring av ljusknippet i beroende av de avkanda intensitetsvariationerna far att astadkomma i huvudsak konstant medelexponering av den fotokansliga ytan fOr de skilda -elementarytorna pa fOremalet vid varje avsokning.
2. Fotografisk metod enligt patentanspraket 1, kanneteeknad av att ljusknippets intensitet andras i beroende av de avkanda intensitetsvariationerna.
3. Fotografisk metod enligt patentanspraket 1, kannetecknad av att ljusknippet aven andras i beroende av det i avseende pa tiden integrerade vardet av det ljus som harletts fran en del av det namnda foremalet, varvid det integrerade vardet paverkar ljusknippets totala avsokningstid.
4. Fotografisk metod enligt nagot av foregaende patentanspriken, kannetecknad av att foremalet utgores av en genomsiktsbild, genom vilken ljus overfOres till den fotokansliga ytan.
5. Fotografisk apparat for genomforande av metoden enligt de .foregaende patentanSpraken, kannetecknad av stodargan far en genomsiktsbild (28) och en fotokanslig yta — —3 (30), en ljuskalla (24) for frambringande av ett ljusknippe f8r avsokning av genomsiktsbilden (28) och exponering air den fotokansliga ytan (30), ett ljusavkannande organ (32) anordnat i det frail ljuskallan (24) kommande och genomsiktsbilden (28) passerande ljusets vag, och ett forsta organ (42) i kopplingsforhindelse med det ljusavkannande organet (32) far andring av ljusknippet beroende av de avkanda intensitetsvariationerna.
6. Fotografisk apparat enligt patentanspra.- ket 5, kannetecknad av att ljuskallan utgores av ett katodstralror (10, 21).
7. Fotografisk apparat enligt patentanspriket 5 eller 6, kannetecluiad av att det ljusavkhnnande organet innefattar en fotoelektrisk anordning (32).
8. Fotografisk apparat enligt nagot av patentanspraken 5-7, kAnnetecknad av ett andra organ (50) i form air en integrerande anordning och i forbindelse med ett liusavkannande organ (60) for 5ndring av ljusknippets totala avsokningstid.
9. Fotografisk apparat enligt nagot av patentanspriken 5-8, kannetecknad air att det .forsta organet innefattar en fOrstarkare (42) for vaxelspanningar.
10. Fotografisk anordning enligt nAgot av patentanspraken 5-9, k5.nnetecknad av att vartdera avkanningsorganet innefattar en fotoelektrisk anordning (32, 60) i kopplingsforbindelse med var sitt av namnda forsta (42) och andra (50) organ.
11. Fotografisk apparat enligt patentanspraket 10, kannetecknad av att. en (60) av de fotoelektriska anordningarna (32, 60) 5r forsedd med medel (64) fOr 5.ndring av dess synfalt. Anfiirda publikationer: Patentskrifter fain Frankrike 1 130 381.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE190848T |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE190848C1 true SE190848C1 (sv) | 1964-01-01 |
Family
ID=41977426
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE190848D SE190848C1 (sv) |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| SE (1) | SE190848C1 (sv) |
-
0
- SE SE190848D patent/SE190848C1/sv unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| GB1420648A (en) | Automatic focusing of an optical system | |
| US2153186A (en) | Scanning machine | |
| US3067284A (en) | Apparatus for deriving television signals from cinematographic film | |
| US3402636A (en) | Method and means for automatically adjusting the light projection in microfilm cameras | |
| US2680200A (en) | Examination of photographic materials | |
| SE190848C1 (sv) | ||
| US2781704A (en) | Xerographic copier | |
| US2488315A (en) | Exposure selecting device for X-ray apparatus | |
| US2480424A (en) | Device for determining optimum conditions for photographic printing processes using two photocells receiving light from two moving beams | |
| US3164056A (en) | Photographic copying machine | |
| US2989909A (en) | Photographic method | |
| CH363557A (de) | Photographisches Kopierverfahren | |
| US2593216A (en) | Automatic diaphragm control system | |
| US1908610A (en) | Automatic control for photographic printing exposures | |
| US3472952A (en) | Cathode ray system for viewing transparencies | |
| JPS5796328A (en) | Card issuing machine | |
| US2219116A (en) | Enlarging and copying device | |
| US2209929A (en) | Electrographic system and apparatus | |
| GB524579A (en) | Improvements relating to the optical projection of cinematograph films | |
| US2163544A (en) | Film scanning apparatus and method | |
| JPS5713440A (en) | Photographic copying device for exposed film | |
| Lutkin | A drum camera for recording transient electrical phenomena | |
| DE1024354B (de) | Fotografisches Aufnahme- und Wiedergabeverfahren | |
| Eaton et al. | An arrangement for observing Fresnel diffraction | |
| Neale et al. | The Bulk Production Of Colour Prints |