RO201100041U2 - Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă - Google Patents

Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă Download PDF

Info

Publication number
RO201100041U2
RO201100041U2 ROU201100041U RO201100041U RO201100041U2 RO 201100041 U2 RO201100041 U2 RO 201100041U2 RO U201100041 U ROU201100041 U RO U201100041U RO 201100041 U RO201100041 U RO 201100041U RO 201100041 U2 RO201100041 U2 RO 201100041U2
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
frame
furniture
clamps
panel
front member
Prior art date
Application number
ROU201100041U
Other languages
English (en)
Other versions
RO201100041U3 (ro
Inventor
Aurelian Anton Fleaca
Original Assignee
Aurelian Anton Fleaca
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aurelian Anton Fleaca filed Critical Aurelian Anton Fleaca
Priority to ROU201100041U priority Critical patent/RO201100041U3/ro
Publication of RO201100041U2 publication Critical patent/RO201100041U2/ro
Publication of RO201100041U3 publication Critical patent/RO201100041U3/ro

Links

Abstract

Invenţia se referă la un front de mobilier, care se poate ataşa unui corp de mobilă, folosit în sufragerie, în dormitor, în birou sau în bucătărie. Frontul conform invenţiei este constituit dintr-o ramă (a) realizată din diverse materiale şi având diferite dimensiuni, şi dintr-o tăblie (c) detaşabilă, realizată din diverse materiale şi cu diferite ornamente, rama (a) având în partea din spate practicat, prin frezare, un falţ (b), în care se introduce tăblia (c), care are dimensiunile adecvate fixării în acesta şi care se ataşează de ramă (a) prin nişte cleme (d), care au rolul de a permite scoaterea şi schimbarea acesteia, ori de câte ori se doreşte.

Description

RO 2011 00041 U2
FRONT DE MOBILIER , RAMA CU TĂBLIE DETAŞABILA
Invenţia se refera la un front de mobilier, rama cu tăblie detaşabila, mobilier ce poate avea destinaţii diferite , adica poate face parte din garnituri de mobila pentru camera de zi. birou, dormitor, bucătărie, camera copiilor si altele, de dimensiuni si forme , designuri de asemenea foarte variate , funcţie de doleanţele clienţilor.
Se cunosc o multitudine de asemenea fronturi de mobilier , ce reprezintă in înţelesul actual al producătorilor de mobilier si numai, uşile si fetele de sertare, care deservesc corpurile mobilierului si care contribuie in cea mai mare măsură la aspectul comercial al produsului.
Fronturile de mobilier realizate clasic , indiferent ca este vorba de usi sau fete de sertare ,sunt realizate fie dintr-o singura placa de material (in cazul materialelor com-posite de genul MDF, HDF, PAL, PANEL etc) avand o suprafaţa dreapta sau ornamentată prin frezare si/sau vopsire , infoliere etc, fie dintr-o rama , realizata din diferite materiale ( lemn masiv, MDF, HDF, PAL, PANEL etc) in care se încastrează o tăblie , din acelaşi material sau din altul diferit , ambele ornamentate sau nu , prin frezare, baituire, vopsire, lacuire, inserţii etc.
Aceste fronturi sunt ataşate apoi de corpurile de mobilier prin intermediul balamalelor, in cazul uşilor, sau al holz-suruburilor, de corpurile de sertar, in cazul fetelor de sertare. Exista in anumite cazuri , funcţie de sistemul de feronerie folosit si alte moduri de ataşare.
Indiferent insa de modul de realizare , fronturile de mobilier pot fi comercializatele ca produse independente , subansamble destinate unui mobilier existent sau unuia in execuţie, fie deja,ca parte deja înglobata , in mobilierul pe care il deservesc.
Aspectul unui mobilier este dat de fronturile acestuia si cu precădere de ce) al tăbliilor , vezi dictonul:” nu exista persoana pe care sa o întrebi despre un tablou si sa-ti vorbească despre rama acestuia” .De aceea, indiferent de materialul folosit pentru rama, sau de modul sau de ornamentare , tablia , prin decorarea sa ,sau prin materialul din care este executata, devine si este elementul dominant in obţinerea unei imagini vizua' dorite,adaptabila celor mai diferite gusturi si performante.
Mai mult , din practica lucrurilor , durata de viata a fronturilor si in special a tabli încastrate este demonstrat ca, este mult mai mica decât a întregului corp mobilier.. RO 2011 00041 U2
Din acest motiv , in ideea ca o usa sau o fata de sertar este , intr-o forma sau alta afectata de un factor distructiv, fronturile mobilierului trebuie schimbate in totalitatea ansamblului pe care il constituie. De asemenea , in momentul in care se doreşte schimbarea aspectului unui mobilier prin schimbarea fronturilor, situaţie des intalnita in practica, soluţia posibila este demontarea lor, realizarea unora identice sau asemanatoare , si montarea lor , toate aceste operaţii fiind costisitoare si care necesita durata îndelungata de realizare. Mai putem adauga si faptul ca, de cele mai multe ori si feroneria care deserveşte aceste usi , sertare, necesita înlocuirea , ca urmare a unor nepotriviri dimensionale, datorate schimbărilor,ceea ce impune din nou costuri suplimentare.
Din analiza pietii comerciale din industria mobilei rezulta ca, investiţia cumpărătorului, fiind importanta, nu se poate repeta uşor, si chiar daca ar fi posibil pecuniar, tot implica un volum mare de lucru , de timp, cheltuit pentru dislocarea mobilierului existent si instalarea unuia nou. De multe ori nu se doreşte sa se schimbe întregul mobilier.
In aceste condiţii fronturile realizate clasic , ne referim in special la cele tip rama cu tăblie, prezintă toate dezavantajele menţionate , determinate de faptul ca, ansamblul front de mobilier, tipul rama-tablie este un tot unitar, tablia fiind încastrata si rigidizată in rama ,chiar in procesul de îmbinare al ramei, fara nici o posibilitate ulterioara ,de scoatere a acesteia.sau de înlocuire a sa , fara distrugerea fie a ramei, fie a tăbliei.
Problema pe care o rezolva invenţia consta in realizarea unei construcţii ,a unui front mobilier rama-tablie, care renunţa la sistemul tăbliei fixate definitiv in rama si care permite astfel, folosirea aceleaşi rame pentru tăblii diferite ca decorare si ca material, prin intersanjare ,construcţie care solutioneza astfel toate aceste dezavantaje .
Noutatea invenţiei consta in realizarea unui front de mobilier rama - tăblie, front in care tablia nu mai este prinsa solidar de rama , ci se poate detaşa , schimba din rama, cu o alta diferita ca decorare sau/si material, rama fiind realizata in mod clasic prin îmbinare , lipire sau cepuire ,cu practicarea unei frezari( falt) pe partea din spate a acesteia ,frezare adecvata grosimii tăbliei ,tăblie care are dimensiunile (lăţime, lungime) ale deschiderii ramei ,precum si grosimea adecvata faltului,si care printr-un sistem de prindere( cleme, chedere, canale frezate in corpul ramei, cuie de centrare asigurate sau oricare altul) , s& fixeaza uşor, pe rama ,sistem de prindere care asigura si scoaterea si schimbarea tăbliei , in condiţii minime de efort si costuri. 2 RO 2011 00041 U2
Frontul de mobilier cu tăblie detaşabila , conform invenţiei, prezintă toate avantajele unei alternative extrem de versatile, la multitudinea de modele existente in industria mobilei atat pe plan naţional cat si internaţional, avantaje tehnice prin sistemul sau simplu si uşor de realizat , avantaje economice prin costuri minime de înlocuire , schimbare , avantaje sociale prin garantarea obţinerii unui ambient adaptabil ca decorare si materiale celor mai diverse gusturi sau necesitaţi, care sa elimine sastisirea , plictiseala posibil indusa uneori ,de imaginea unui mobilier care se schimba greu.
Se prezintă in continuare , un exemplu de realizare a invenţiei , in legătură si cu fig. I care reprezintă: -fig.l , vedere din spate a unui front de mobilier rama cu tăblie detaşabila , conform invenţiei.
Se da in continuare , un exemplu de realizare a invenţiei, in legătură cu figura l. Frontul de mobilier , are corpul ramei -a-( vedere din spate) realizat clasic prin îmbinare (secţiunea A-A’)-fig.ll. , corp in care este practicat prin frezare un falt -b- , in care se introduce tablia -c^ care are dimensiunile adecvate (secţiunea B-B’)fig.l .II si care se ataseaza cu ajutorul clemelor - d- , fig. IIII., cleme care se pot roti in punctul lor de fixare,si care au rolul de a permite de cate ori se doreşte , scoaterea ei si schimbarea cu alta noua, tăblie care astfel devine detaşabila , intersanjabila. Tablia ca si clemele pot fi realizate din lemn masiv , placaj, MDF, HDF, panel, sticla , metal precum si din orice alt material, care poate fi prelucrat ca atare.

Claims (2)

  1. RO 2011 00041 U2 REVENDICĂRI 1. Front de mobilier , rama cu tăblie detaşabila , al cărui corp este constituit dintr-o rama (a), de dimensiuni si din materiale diferite , realizata clasic prin îmbinare , si o tăblie -(c-) detaşabila, rama in care este practicat prin frezare pe partea sa din spate , un falt (-b-) in care se introduce tablia —(c-), din materiale diferite si cu decorari diverse^ care are avand dimensiunile adecvate acestuia se fixeaza si se ataseaza de corpul ramei , cu ajutorul clemelor (- d-) cleme, care se pot roti in punctul lor de fixare sau prin oricare alte moduri si care au rolul de a permite de cate ori se doreşte , scoaterea si schimbarea ei.
  2. 2. Tăblie detaşabila, intersanjabila din revendicarea 1 , constituita dintr-o tablia (c) caracterizata prin aceea ca se poate realiza din materiale cat mai diferite si cu decorări variate , si se poate fixa in rama (a) in faltul £bj si ataşa cu ajutorul clemelor(d), in canale frezate in corpul ramei, si/sau cu cuie de centrare asigurate, sau a unor chedere, sau prin oricare alte moduri, astfel incat sa poata fi scoasa si schimbata de cate ori se cere.
ROU201100041U 2011-09-26 2011-09-26 Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă RO201100041U3 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROU201100041U RO201100041U3 (ro) 2011-09-26 2011-09-26 Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROU201100041U RO201100041U3 (ro) 2011-09-26 2011-09-26 Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă

Publications (2)

Publication Number Publication Date
RO201100041U2 true RO201100041U2 (ro) 2012-08-30
RO201100041U3 RO201100041U3 (ro) 2017-08-30

Family

ID=46724140

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
ROU201100041U RO201100041U3 (ro) 2011-09-26 2011-09-26 Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO201100041U3 (ro)

Also Published As

Publication number Publication date
RO201100041U3 (ro) 2017-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USD666034S1 (en) Modular cabinet
USD596874S1 (en) Worksurface assembly
USD665202S1 (en) Modular drawers
US20140270932A1 (en) Modular Furniture Part
USD549501S1 (en) Modular cabinet
KR101067838B1 (ko) 조화장식패널이 설치되는 파티션
US20210106135A1 (en) Kitchen module having a metal bearing structure covered with a predetermined material
RO201100041U2 (ro) Front de mobilier ramă cu tăblie detaşabilă
ITMC20070044A1 (it) Mobile pensile per cucine componibili.
CN207707676U (zh) 一种珠宝全方位展示平台
EP1459651A3 (de) Aus mehreren Einzelteilen bestehender Aufsatz eines Schubkastens
USD604980S1 (en) Fixture for bathroom or kitchen
PL2131700T3 (pl) Druciana półka z usuwalnym stojakiem, w szczególności do mebli kuchennych
KR100776372B1 (ko) 주방가구용 도어
CN205432813U (zh) 一种组合文件框
JP2008178561A (ja) コーナー部材
RU51837U1 (ru) Мебельное изделие
JP3027316U (ja) 家 具
CN203841334U (zh) 可拆卸组装式陶瓷吊柜
KR200450141Y1 (ko) 가구의 장식무늬 교체장치
CN205306437U (zh) 一种收纳柜抽屉面板及其收纳柜
KR200417198Y1 (ko) 장롱용 문짝
TWM508966U (zh) 組合式抽屜結構
MX2011007581A (es) Modulos machihembrados, iluminados y/o sujetados y sus accesorios para ensamblar muebles modulares.
ITUD940010A1 (it) Antina in plexiglas con tessuto