RO110958B1 - Praf de curățat - Google Patents

Praf de curățat Download PDF

Info

Publication number
RO110958B1
RO110958B1 RO14709191A RO14709191A RO110958B1 RO 110958 B1 RO110958 B1 RO 110958B1 RO 14709191 A RO14709191 A RO 14709191A RO 14709191 A RO14709191 A RO 14709191A RO 110958 B1 RO110958 B1 RO 110958B1
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
powder
mixture
cleaning
burning
composition
Prior art date
Application number
RO14709191A
Other languages
English (en)
Inventor
Constantin Feraru
Ion SANDU
Gheorghe Feraru
Emilia-Miluta Sandu
Original Assignee
Institutul Politehnic
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Institutul Politehnic filed Critical Institutul Politehnic
Priority to RO14709191A priority Critical patent/RO110958B1/ro
Publication of RO110958B1 publication Critical patent/RO110958B1/ro

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Invenția se referă la o compoziție detergentă, nespumantă, în stare solidă, pulverulentă, cu mare capacitate de udare-înmuieredizolvare-degresare și decapare a depunerilor de suprafață, cu sau fără reacție (penetrare) cu substratul. Sistemul în care faza majoră o formează cenușa albă rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui, la care se adaugă pulberi adjuvante, cu acțiune sinergică, este stabil în timp, chiar în condiții climatice dure, este biodegradabil, cu acțiune foarte slab poluantă. Prin aplicare, invenția aduce o serie de avantaje față de soluțiile cunoscute, prin costul de fabricație redus, simplitatea procesului de obținere și prin valorificarea superioară a cenușei, sursă potențială de poluare, prin acumulări în halde.

Description

Invenția se referă la un praf de curățat vesela și instalațiile sanitare din faianță, porțelan, sticlă, metal, lemn etc., cu spumare redusă și mare capacitate de udare, spălare și solubilizare a depunerilor superficiale.
Se cunosc suspensiile și compozițiile detergente pentru spălat vesela și instalațiile sanitare, care conțin ca agenți tensioactivi toluensulfonat de sodiu, săpun de ulei, alcooli etoxilați, săruri cuaternare de amoniu, dizolvate sau atomizate, agenți de suspendare (pentru suspensii), cum ar fi: carboximetilceluloza sodată, acidul poliacrilic, polivinil pirolidona, hidroximetilceluloza etc., agenți de condiționare de tipul: carbonaților, policarbonaților, silicaților, sulfaților, fosfaților sau tripolifosfaților metalelor alcaline sau alcalino-pământoase cu rol sinergie și de agenți de suprafață, la care se adaugă drept albitori optici rectivi din clasa stilbenicilor și complexonilor.
Aceste suspensii și compoziții detergente, în stare lichidă (dispersă) sau solidă (pulverulentă) au dezavantajul unei încărcări a compoziției ridicate, putere de clătire medie, stabilitate în timp foarte scăzută (timp de conservare scurt 6... 12 luni), cost ridicat, acțiune alergică etc.
Invenția utilizează materii prime ieftine, cu mare capacitate de udare, dizolvare și splălare a depunerilor de suprafață, și stabile în timp, în diverse condiții climaterice, cu activitate sinergică și fără acțiune asupra mucoaselor și pielii.
Cenușa rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui se cerne printr-o sită oscilantă cu două etaje, cu latura ochiului cuprinsă între 0,2 și 0,7 mm, respectiv SITA nr. 020 și SITA nr. 07 (STAS 1077/80), apoi se amestecă (utilizând un amestecător cu tambur, conuri, cu ax oblic sau cu arbore diagonal) intim cu pulberi fine a unor adjuvanți cu acțiune sinergică. Astfel, pentru vesela de bucătărie se amestecă cenușa cernută cu pulbere fină (mojarată) de silicat de sodiu (Na2Sio3) sic., fosfat diacid de amoniu (NH4H2P04), praf de marmură (CaC03) sau bentonită (aliminosilicat) și cetazol atomizat (bromură de Ncetipiridină) în raport gravimetric de 80:5:2,5:12:0,5. In cazul zonelor cu ape foarte dure, în loc de silicat de sodiu, se folosește un amestec de silicat de sodiu sic și complexon III (etilendiaminătetraacetat de sodiu - EDTA) în raport molar 3:1, la aceeași pondere gravimetrică.
In schimb, pentru instalațiile sanitare, faianțe, pardoseli, se utilizează o altă compoziție care conține cenușă, clorură de amoniu, fosfat diacid de amoniu, praf de marmură, complexon III și sarea de sodiu a acidului dinaftilmetandisulfonic (Dispersii WS), în raport gravimetric variind între 75 ... 80/1 ... 3/2,5 ... 5/10 ... 15/0,5 ... 0,8/0,5 ... 0,8.
Problema pe care o rezolvă invenția este de a realiza o compoziție solidă pulverulentă pentru curățatul veselei și instalațiilor sanitare, dar și pentru alte suprafețe murdare sau pătate cu depuneri de suprafață, cu sau fără penetrare în substrat (depuneri cu reacție chimică), utilizând ca materie primă cenușa rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui din industria uleiului.
Praful de curățat, preparat conform invenției, înlătură dezavantajele prezentate mai sus prin aceea că utilizează drept agent de suprafață și de condiționare cenușa albă, rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui, la care se adaugă cantități mici de carbonat de calciu (pulbere fină), fosfat diacid de amoniu, silicat de sodiu, sarea de sodiu a acidului dinaftilmetandisulfonic (Dispersii WS), bromură de N-cetilpiridină (cetazol) și complexon III (EDTA).
Prin aplicarea invenției, se obțin următoarele avantaje:
- permite obținerea unei compoziții cu mare putere de spălare a suprafețelor pe fondul unei capacități ridicate de udare, înmuiere, dizolvare - degresare și decapare a depunerilor superficiale;
- practic nu prezintă spumare în procesul de spălare;
- este stabilă în timp, chiar în condiții climatice dure;
- are un cost de fabricație de 5 ori
RO 110958 Bl mai mic decât al altor compoziții detergente solide;
- tehnologie simplă de fabricare și manoperă redusă;
- se obține o compoziție biode- 5 gradabilă, cu capacitate mică de poluare;
- permite valorificarea superioară a cenușii din cojile de floarea soarelui.
In continuare, se prezintă un exemplu de realizare a invenției. io
Cenușa rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui se cerne printr-o sită oscilantă cu două etaje, cu latura ochiului cuprinsă între 0,2 si 0,7 mm, respectiv SITA nr. 020 și SITA nr. 07 (STAS 15 1077/80], apoi se amestecă (utilizând un amestecător cu tambur, conuri, cu ax oblic sau cu arbore diagonal) intim cu pulberi fine a unor adjuvanți cu acțiune sinergică. Astfel, pentru vesela de 20 bucătărie, se amestecă cenușa cernută cu pulbere fină (mojarată) de silicat de sodiu (Na2SiO3) sic., fosfat diacid de amoniu (NH4H2P04), praf de marmură (CaC03) sau bentonită (aliminosilicat) și 25 cetazol atomizat (bromură de Ncetipiridină] în raport gravimetric de 80:5:2,5:12:0,5. In cazul zonelor cu ape foarte dure, în loc de silicat de sodiu, se folosește un amestec de silicat de sodiu 30 sic. și complexon III (etilendiaminătetraacetat de sodiu - EDTA) în raport molar 3:1, la aceeași pondere gravimetrică.
In schimb, pentru instalațiile 35 sanitare, faianțe, pardoseli se utilizează o altă compoziție care conține cenușă, clorură de amoniu, fosfat diacid de amoniu, praf de marmură, complexon III și sarea de sodiu a acidului dinaftil- 4 o metandisulfonic (Dispersii WS), în raport gravimetric variind între 75 ... 80/1 ... 3/2,5 ... 5/10 ... 15/0,5 ... 0,8/0,5 ... 0,8.
După completa omogenizare prin 4 5 amestecare și cernere prin SITA nr. 1 (STAS 1077/80], amestecurile se ambalează în pungi de hârtie, polietilenă de joasă presiune sau în cutii din carton. Perioada de garanție a produselor astfel 50 obținute este mai mare de 12 luni.
Revendicări

Claims (3)

1. Praf de curățat format dintr-o compoziție detergentă nespumantă cu capacitate ridicată de udare, înmuiere, dizolvare, degresare, decapare a depunerilor superficiale, caracterizat prin aceea că, în cazul utilizării pentru curățarea veselei de bucătărie, este constituit din cenușa albă, rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui de la industria uleiului, cernută printr-o sită oscilantă cu două etaje, cu granulația sub 0,2 mm, ca o componentă majoră a amestecului, pulbere fină de silicat de sodiu sic., fosfat diacid de amoniu, praf de marmură sau bentonită (aluminosilicat) și cetazol atomizat (bromură de N-cetipiridină) luate în următorul raport gravimetric 80:5:2,5:12:0,5, compoziția prafului de curățat fiind sub formă de amestec.
2. Praf de curățat, caracterizat prin aceea că, în varianta utilizării în zone cu apă foarte dură, este constituit din cenușa albă, rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui de la industria uleiului, cernută printr-o sită oscilantă cu două etaje, cu granulația sub 0,2 mm, pulbere fină de amestec de silicat de sodiu sic, și complexon III (etilendiaminătetraacetat de sodiu EDTA) în raport molar 3:1, fosfat diacid de amoniu, praf de marmură sau bentonită și cetazol atomizat, luate în următorul raport gravimetric 80:5:2,5:12:0,5, compoziția fiind amestec omogen.
3. Praf de curățat, caracterizat prin aceea că, în varianta utilizării pentru curățarea instalațiilor sanitare, faianței, pardoselilor, a obiectelor de metal, lemn, acesta este constituit din cenușa albă, rezultată la arderea cojilor de floarea soarelui de la industria uleiului, cernută printr-o sită oscilantă cu două etaje, cu granulația sub 0,2 mm, clorură de amoniu, fosfat diacid de amoniu, praf de marmură, complexon III și sarea de sodiu a acidului dinaftilmetandisulfonic [Dispersii WS), în raport gravimetric de 75 ... 80/1 ... 3/2,5 ... 5/10 ... 15/0,5 ... 0,8/0,5 ... 0,8, compoziția amestecului fiind sub formă de amestec omogen.
RO14709191A 1991-03-11 1991-03-11 Praf de curățat RO110958B1 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO14709191A RO110958B1 (ro) 1991-03-11 1991-03-11 Praf de curățat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO14709191A RO110958B1 (ro) 1991-03-11 1991-03-11 Praf de curățat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
RO110958B1 true RO110958B1 (ro) 1996-05-30

Family

ID=20128205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
RO14709191A RO110958B1 (ro) 1991-03-11 1991-03-11 Praf de curățat

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO110958B1 (ro)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014075845A1 (en) * 2012-11-16 2014-05-22 Unilever N.V. Surface cleaning composition

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014075845A1 (en) * 2012-11-16 2014-05-22 Unilever N.V. Surface cleaning composition
CN104822819A (zh) * 2012-11-16 2015-08-05 荷兰联合利华有限公司 表面清洁组合物
EA027538B1 (ru) * 2012-11-16 2017-08-31 Юнилевер Н.В. Композиция для очистки поверхностей

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4051056A (en) Abrasive scouring compositions
US4752409A (en) Thixotropic clay aqueous suspensions
US4051055A (en) Cleansing compositions
CA1222426A (en) Thixotropic automatic dishwasher composition with chlorine bleach
FI59419B (fi) Haellbart tvaett- och rengoeringsmedel vilket som fosfatsubstitut innehaoller ett finfoerdelat vattenoloesligt syntetiskt aluminiumsilikatpulver
US4614606A (en) Liquid scouring compositions
EP0273467A2 (en) Solid detergent composition, reusable cleaning pad containing same and method of manufacture
US5108642A (en) Solid detergent cleaning composition, and method of manufacturing
DK152292B (da) Toert, pulverformet slibende rensemiddel
US5346641A (en) Thickened aqueous abrasive cleanser with improved colloidal stability
JPH023500A (ja) 強化された長期の相安定性を有する濃厚化液状研磨クレンザー
US5279755A (en) Thickening aqueous abrasive cleaner with improved colloidal stability
US5205954A (en) Automatic dishwasher powder detergent composition
IE41793B1 (en) Abrasive scouring compositions
JPH0234700A (ja) 液体洗剤組成物
MY104417A (en) Liquid detergent composition.
RO110958B1 (ro) Praf de curățat
CA2027199A1 (en) Nonaqueous liquid automatic dishwasher detergent composition containing a dual bleach system
US5164106A (en) Nonaqueous liquid automatic dishwasher detergent composition containing a dual bleach system
US3829385A (en) Detergent compositions containing n-chloro-imides
JPH0229118B2 (ja) Hatsuhoseikohyomensenjozaisoseibutsu
JPH10273696A (ja) 自動食器洗浄機用洗浄剤
NZ233357A (en) Automatic dishwashing detergent composition comprising a dual bleach system of a hypochlorite and a bromide compound
WO2005080538A1 (en) Improved detergent composition and process
CA2526298A1 (en) Bleach odor reducing chlorine bleach composition