PL72608Y1 - Zaślepka do profilu do boniowania - Google Patents

Zaślepka do profilu do boniowania Download PDF

Info

Publication number
PL72608Y1
PL72608Y1 PL128995U PL12899520U PL72608Y1 PL 72608 Y1 PL72608 Y1 PL 72608Y1 PL 128995 U PL128995 U PL 128995U PL 12899520 U PL12899520 U PL 12899520U PL 72608 Y1 PL72608 Y1 PL 72608Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rustication
plug
profile
wall
plane
Prior art date
Application number
PL128995U
Other languages
English (en)
Other versions
PL128995U1 (pl
Inventor
Przemysław Jastrzębski
Original Assignee
Bella Plast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bella Plast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Bella Plast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL128995U priority Critical patent/PL72608Y1/pl
Publication of PL128995U1 publication Critical patent/PL128995U1/pl
Publication of PL72608Y1 publication Critical patent/PL72608Y1/pl

Links

Landscapes

  • Protection Of Pipes Against Damage, Friction, And Corrosion (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Description

PL 72 608 Y1 2 Opis wzoru DZIEDZINA TECHNIKI Niniejszy wzór uzytkowy dotyczy zaslepki do profilu do boniowania, stosowanej wraz z tym profi- lem do boniowania plaszczyzny budowlanej.
TLO WZORU UZYTKOWEGO Do boniowania plaszczyzn budowlanych obecnie powszechnie stosuje sie profile do boniowania.
Profile takie ogólnie zawieraja korpus zaglebiany w plaszczyznie budowlanej. Korpus zawiera dwie przeciwlegle krawedzie wzdluzne oraz sciane rozpieta miedzy tymi krawedziami, która to sciana wyzna- cza wzdluzna wneke biegnaca wzdluz profilu do boniowania. Po zamontowaniu profilu do boniowania w plaszczyznie budowlanej, wyznacza on w tej plaszczyznie bonie. Ksztalt boni w gotowej plaszczyznie budowlanej jest okreslony ksztaltem wneki profilu zastosowanego do boniowania. Ponadto profile do boniowania zawieraja elementy mocujace wystajace na zewnatrz korpusu i biegnace wzdluz profilu do boniowania. Elementy mocujace stanowia plaskowniki z otworami. Elementy mocujace sluza do pew- nego mocowania profilu do boniowania w plaszczyznie budowlanej za pomoca zapraw klejowych sto- sowanych podczas wykanczania tej plaszczyzny budowlanej i tworzenia gotowej plaszczyzny budowla- nej z bonia. Profile do boniowania zazwyczaj zawieraja równiez dodatkowe elementy mocujace w po- staci siatki w celu zapewnienia jeszcze bardziej pewnego mocowania profilu do boniowania w plasz- czyznie budowlanej.
Profile do boniowania wytwarza sie zazwyczaj z tworzywa sztucznego i zapewnia w handlu w du- zych dlugosciach, takich jak na przyklad handlowa dlugosc wynoszaca 1 mb, 2 mb, 3 mb albo wiecej.
W razie koniecznosci profil do bonowania tnie sie na dlugosc, jaka ma wynosic gotowa bonia i montuje w plaszczyznie budowlanej, otrzymujac odpowiednio bonie o pozadanej dlugosci. Profile do boniowania pozwalaja zatem na szybkie i proste wykanczanie powierzchni budowlanej z uzyskaniem pozadanej boni.
Profile do boniowania maja jednak pewna wade. Mianowicie, na koncu boni w obrebie plaszczy- zny budowlanej zachodzi potrzeba starannego wykonczenia plaszczyzny budowlanej w rowku profilu do boniowania. Takie staranne wykonczenie plaszczyzny budowlanej w rowku na koncu profilu do bo- niowania jest ponadto pracochlonne oraz wymaga zastosowania waskich narzedzi tynkarskich. Staran- nosc wykonczenia plaszczyzny budowlanej w rowku na koncu profilu do boniowania jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia lecz równiez z powodów konstrukcyjnych. Mianowicie, w przypadku niestarannego wykonczenia plaszczyzny budowlanej na koncu boni, pojawic sie moga nieszczelnosci warstw technologicznych wykonczonej plaszczyzny budowlanej w obrebie profilu do boniowania. Takie nieszczelnosci powoduja, ze w glab plaszczyzny budowlanej moze dostawac sie woda, niszczac w ten sposób znajdujace sie w wykonczonej plaszczyznie material izolacyjny i/albo poszczególne warstwy technologiczne.
W zwiazku z powyzszym istnieje zapotrzebowanie na rozwiazanie techniczne, które pozwoli roz- wiazac albo co najmniej zmniejszyc opisane powyzej problemy zwiazane z wykonczeniem plaszczyzny budowlanej w obrebie konca boni realizowane za pomoca profilu do boniowania.
ISTOTA WZORU UZYTKOWEGO W odpowiedzi na powyzsze zapotrzebowanie zaproponowano niniejszy wzór uzytkowy, który do- tyczy zaslepki do profilu do boniowania zawierajacej sciane, plaszczyzne boniowa znajdujaca sie na scianie zaslepki, element sprzegajacy w postaci plaskownika rozmieszczony na krawedzi sciany sprze- gania sie z korpusem profilu do boniowania, przy czym element sprzegajacy jest rozmieszczony na scianie zawierajacej plaszczyzne boniowa i jest zorientowany zasadniczo pod katem prostym do tej sciany, krawedz swobodna rozmieszczona na krawedzi sciany wyznaczajaca krawedz boni, przy czym krawedz swobodna jest wolna od elementu sprzegajacego.
Korzystnie element sprzegajacy zawiera co najmniej jedna szczeline dzielaca ten element sprze- gajacy na sekcje elementu sprzegajacego.
Korzystnie zaslepka zawiera ponadto element mocujacy w postaci plaskownika rozmieszczony na scianie w poblizu krawedzi swobodnej po stronie przeciwnej do plaszczyzny boniowej.
Korzystnie element mocujacy jest rozmieszczony wzdluz krawedzi swobodnej i jest zorientowany zasadniczo pionowo wzgledem sciany. PL 72 608 Y1 3 Korzystnie zaslepka zawiera ponadto pomocniczy element mocujacy przymocowany do elementu mocujacego, przy czym pomocniczy element mocujacy stanowi wstege materialu wybranego sposród siatki, maty, tkaniny.
Korzystnie zaslepka zawiera ponadto srodki adhezyjne rozmieszczone na elemencie sprzegaja- cym po stronie plaszczyzny boniowej, przy czym srodek adhezyjny wybrany jest sposród warstwy kleju samoprzylepnego, dwustronnej tasmy samoprzylepnej, gdzie srodki adhezyjne sa zabezpieczone usu- walna tasma ochronna.
Zaslepka wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do profilu do boniowania zapewnia zatem este- tyczne wykonczenie konca boni w gotowej plaszczyznie budowlanej, boni otrzymanej przy uzyciu profilu do boniowania oraz zaslepki wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do profilu do boniowania. Ponadto zaslepka wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do profilu do boniowania zapewnia równiez bardziej pewne wykonczenie konca boni w gotowej plaszczyznie budowlanej, boni otrzymanej przy uzyciu profilu do boniowania oraz zaslepki wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do profilu do boniowania, zapobie- gajac na przyklad przedostawaniu sie wody w glab gotowej plaszczyzny budowlanej pod profil do bo- niowania, w szczególnosci do materialu izolacyjnego i/albo warstw technologicznych gotowej plaszczy- zny budowlanej, zwiekszajac w ten sposób trwalosc gotowej plaszczyzny budowlanej.
KRÓTKI OPIS FIGUR RYSUNKU Zaslepka wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do profilu do boniowania zostanie ponizej opi- sana bardziej szczególowo z odniesieniem do zalaczonych figur rysunku, na których: Fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny skosnie od czola zaslepki do boni wedlug niniejszego wzoru uzytkowego, Fig. 2 przedstawia widok perspektywiczny skosnie od czola zaslepki do boni jednego z korzystnych wariantów niniejszego wzoru uzytkowego, Fig. 3 przedstawia widok perspektywiczny skosnie od czola i z boku zaslepki do boni wedlug innego z korzystnych wariantów wykonania niniejszego wzoru uzytkowego, Fig. 4 przedstawia widok perspektywiczny skosnie z boku i z tylu zaslepki do boni wedlug wariantu niniejszego wzoru uzytkowego z fig. 3, Fig. 5 przedstawia widok od czola zaslepki do boni wedlug wariantu niniejszego wzoru uzytkowego z fig. 3, Fig. 6 przedstawia widok z boku zaslepki do boni wariantu niniejszego wzoru uzytkowego z fig. 3, Fig. 7 przedstawia widok od czola zaslepki do boni wedlug jeszcze innego z korzystnych wariantów wykonania niniejszego wzoru uzytkowego, Fig. 8 przedstawia widok z boku zaslepki do boni wedlug wariantu niniejszego wzoru uzytkowego z fig. 7, Fig. 9 przedstawia widok perspektywiczny z przodu zaslepki wedlug wzoru uzytkowego w polaczeniu z profilem do boniowania plaszczyzny budowlanej, Fig. 10 przedstawia widok perspektywiczny z tylu zaslepki wedlug wzoru uzytkowego w polaczeniu z profilem do boniowania plaszczyzny budowlanej.
SZCZEGÓLOWY OPIS WZORU UZYTKOWEGO Odnoszac sie do figur rysunku, fig. 1 przedstawia zaslepke 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do stosowania z profilem do boniowania plaszczyzny budowlanej. Zaslepka 1 zawiera krawedz wyznacza- jaca sciane 2. Innymi slowy sciana 2 zawiera krawedz biegnaca wokól tej sciany 2. Ksztalt sciany 2 za- slepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego odpowiada ksztaltowi wneki profilu 10 do boniowania, z którym to profilem 10 zaslepka 1 ma byc stosowana. W jednym z korzystnych wariantów wykonania niniejszego wzoru uzytkowego ksztalt sciany 2 zaslepki 1 jest zasadniczo prostokatny, jak pokazano na fig. 1. W innym korzystnym wariancie wykonania niniejszego wzoru uzytkowego ksztalt sciany 2 zaslepki 1 jest zasadniczo kwadratowy. W jeszcze innym korzystnym wariancie wykonania niniejszego wzoru uzytkowego ksztalt sciany 2 jest wybrany z grupy obejmujacej ksztalt trójkatny, czworokatny, piecio- katny, szesciokatny albo inny wielokatny. W jeszcze innym korzystnym wariancie wykonania ksztalt sciany 2 jest wybrany z grupy obejmujacej ksztalt pólowalny, pólokragly, póleliptyczny.
Sciana 2 zaslepki 1 zawiera plaszczyzne boniowa 3. Po zamontowaniu zaslepki 1 w plaszczyznie budowlanej, plaszczyzna boniowa 3 sciany 2 stanowi zakonczenie boni.
Czesc krawedzi sciany 2 zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego zawiera krawedz swobodna 4.
Innymi slowy sciana 2 zaslepki 1 zawiera krawedz swobodna 4. Gdy zaslepka 1 wedlug niniejszego PL 72 608 Y1 4 wzoru uzytkowego jest zamontowana z profilem 10 do boniowania w plaszczyznie budowlanej, to kra- wedz swobodna 4 stanowi górna granice boni w gotowej plaszczyznie budowlanej.
Zaslepka 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego zawiera ponadto element sprzegajacy 5. Ele- ment sprzegajacy 5 sluzy do sprzegania sie z czescia korpusu zaslepki 1 profilu 10 do boniowania, która wyznacza wzdluzna wneke tego profilu 10 okreslajaca bonie i która to czesc korpusu jest zaglebiana w plaszczyznie budowlanej. Gdy zaslepka 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego jest zamontowana z profilem 10 do boniowania w plaszczyznie budowlanej, to element sprzegajacy 5 jest w kontakcie ze strona zewnetrzna korpusu tego profilu 10. Element sprzegajacy 5 jest rozmieszczony wzdluz krawedzi sciany 2 zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego, jak pokazano na fig. 1. Element sprzegajacy jest rozmieszczony po stronie sciany 2, na której zawiera sie plaszczyzna boniowa 3, jak pokazano na fig. 1. Element sprzegajacy 5 nie jest rozmieszczony wzdluz krawedzi swobodnej 4, jak pokazano na fig. 1, 2 i 3. Innymi slowy krawedz swobodna 4 jest wolna od elementu sprzegajacego 5, jak pokazano na fig. 1, 2 i 3. Element sprzegajacy 5 stanowi plaskownik. Element sprzegajacy 5 jest zorientowany zasadniczo pod katem prostym wzgledem sciany 2 zaslepki 1, jak pokazano na fig. 1, 2 i 3. W korzyst- nym wariancie wykonania niniejszego wzoru uzytkowego, element sprzegajacy 5 w postaci plaskownika jest podzielony na sekcje 5a, 5b, 5c elementu sprzegajacego 5, gdzie pomiedzy poszczególnymi sek- cjami 5a, 5b, 5c elementu sprzegajacego 5 znajduje sie szczelina 6, jak pokazano na fig 3, 5 i 6. Po- dzielenie elementu sprzegajacego 5 na sekcje 5a, 5b, 5c powoduje, ze podczas montowania zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego z profilem 10 do boniowania, poszczególne sekcje 5a, 5b, 5c zaslepki 1 odchylaja sie nieznacznie umozliwiajac zamontowanie tej zaslepki 1 na tym profilu 10 na wcisk. Ponadto podzielenie elementu sprzegajacego 5 na sekcje 5a, 5b, 5c pozwala na stosowanie zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego z profilami zawierajacymi wystepy wzmacniajace roz- mieszczone na korpusie profilu 10 do boniowania. W takim przypadku szczelina/szczeliny 6 sa roz- mieszczone w zaslepce 1, ze odpowiadaja wystepom wzmacniajacym profilu 10 do boniowania, w któ- rym zaslepka 1 jest stosowana. W najbardziej korzystnym wariancie wykonania, element sprzegajacy jest podzielony na trzy sekcje 5a, 5b, 5c, przy czym pomiedzy pierwsza sekcja 5a a druga sekcja 5b oraz miedzy druga sekcja 5b i trzecia sekcja 5c elementu sprzegajacego 5 znajduja sie odpowiednio dwie szczeliny 6, jak pokazano na fig. 3 i 5. Szczeliny 6 sa rozmieszczone w poblizu rogów sciany 2, po stronie przeciwnej do krawedzi swobodnej 4, jak pokazano na fig. 5. Ten wariant wykonania jest przy- stosowany do stosowania z profilem 10 do boniowania zawierajacym dwa wystepy wzmacniajace bie- gnace odpowiednio na dwóch krawedziach korpusu, rozmieszczonych po stronie przeciwnej do otwartej wneki tego profilu 10.
W korzystnym wariancie wykonania co najmniej czesc powierzchni elementu sprzegajacego 5 za- slepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego przeznaczonej do kontaktu z korpusem profilu 10 do boniowania wyposazona jest w srodki adhezyjne (nie pokazano na figurach). Srodki adhezyjne prze- znaczone sa do mocowania zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego na koncu profilu 10 do boniowania i ulatwienia montowania tego profilu 10 do boniowania wraz z zamocowana zaslepka 1 w plaszczyznie budowlanej. W korzystnym wariancie wykonania srodki adhezyjne rozmieszczone sa na drugiej sekcji 5b elementu sprzegajacego 5 zaslepki 1. Srodki adhezyjne stanowia na przyklad, lecz bez ograniczania sie do tego, warstwy klejowe, dwustronna tasme samoprzylepna. Srodki adhezyjne sa pokryte tasma ochronna w celu ich zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Tasme ochronna usuwa sie ze srodków ad- hezyjnych tuz przed przymocowaniem zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego do profilu 10 do boniowa- nia.
Zaslepka 1 do profili 10 do boniowania zawiera korzystnie element mocujacy 7. Element mocu- jacy 7 jest zapewniony dla bardziej pewnego mocowania zaslepki 1 w plaszczyznie budowlanej przy uzyciu zapraw budowlanych. Element mocujacy 7 jest rozmieszczony na scianie 2 po stronie przeciwnej do plaszczyzny boniowej 3 oraz elementu sprzegajacego 5, jak pokazano na fig. 2 i 3. Element mocujacy 7 stanowi plaskownik. W korzystnym wariancie wykonania element mocujacy 7 w postaci plaskownika jest rozmieszczony wzdluz krawedzi swobodnej 4 i wystaje ze sciany 2 zasadniczo pod katem prostym, jak pokazano na fig. 2 i 3. W innym korzystnym wariancie wykonania element mocujacy 7 w postaci plaskownika jest rozmieszczony wzdluz krawedzi swobodnej 4 i jest równolegly do sciany 2 (nie poka- zano na figurach). Element mocujacy 7 korzystnie zawiera srodki ulatwiajace zakotwiczenie w zapra- wach klejowych i tynkowych, rozmieszczone odpowiednio na jego powierzchni lub w jego obrebie, takie jak na przyklad, lecz bez ograniczania sie do tego, karbowanie, rowkowanie lub otwory, w celu jeszcze bardziej pewnego mocowania zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego do profili 10 do boniowania w goto- PL 72 608 Y1 wej plaszczyznie budowlanej. W korzystnym wariancie niniejszego wzoru uzytkowego srodki ulatwia- jace zakotwiczenie w zaprawach klejowych i tynkowych stanowia otwory rozmieszczone w elemencie mocujacym 7 w okreslonym wzorze, jak pokazano na fig. 2 i 3. Srodki ulatwiajace zakotwiczenie ele- mentu mocujacego 7 moga stanowic równiez inne stosowane powszechnie rozwiazania do kotwiczenia czesci skladowej wyrobu budowlanego w zaprawach budowlanych.
Zaslepka 1 do profili 10 do boniowania zawiera korzystnie pomocniczy element mocujacy 8. Po- mocniczy element mocujacy 8 stanowi element o znacznie wiekszej dostepnosci wnikania i/albo prze- nikania zapraw budowlanych w obrebie tego pomocniczego elementu mocujacego 8 w porównaniu do elementu mocujacego 7. Pomocniczy element mocujacy 8 jest zapewniony dla jeszcze bardziej pew- nego mocowania zaslepki 1 w plaszczyznie budowlanej za pomoca zapraw budowlanych. Pomocniczy element mocujacy 8 jest przymocowany do elementu mocujacego 7, jak pokazano na fig. 7 i 8. Pomoc- niczy element mocujacy 8 stanowi na przyklad, lecz bez ograniczania sie do tego, siatke, mate, tkanine.
Stosowac mozna dowolne materialy, które zapewniaja duza wnikalnosc i/albo przenikalnosc dla zapraw budowlanych. W korzystnym wariancie wykonania pomocniczy element mocujacy 8 stanowi wstega siatki, jak pokazano na fig. 8.
Ponizej zostanie opisane zastosowanie zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego do pro- filu 10 do boniowania plaszczyzny budowlanej.
Zapewnia sie profil 10 do boniowania do uformowania w plaszczyznie budowlanej okreslonej wczesniej boni. Profil 10 do boniowania zawiera koniec, na który naklada sie zaslepke 1 wedlug niniej- szego wzoru uzytkowego.
Do profilu 10 do boniowania dobiera sie zaslepke 1 wzoru uzytkowego tak, ze ksztalt sciany 2 za- slepki 1 wedlug wzoru uzytkowego odpowiada geometrii wzdluznej wneki profilu 10 do boniowania oraz element sprzegajacy 5 zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego odpowiada czesci korpusu profilu 10 do boniowania, zaglebianej w plaszczyznie budowlanej.
Zaslepke 1 wedlug wzoru uzytkowego nasuwa sie na pozadany koniec profilu 10 do boniowania strona sciany 2 zawierajaca plaszczyzne boniowa 3 i skierowana w kierunku 10 tego profilu. Zaslepke 1 nasuwa sie na koniec profilu 10 do boniowania do momentu, w którym powierzchnia czolowa korpusu okreslajacego wzdluzna wneke profilu 10 doboniowania oprze sie o sciane 2 zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego. Jednoczesnie element sprzegajacy 5 wchodzi w kontakt z zewnetrzna strona czesci kor- pusu profilu 10 do boniowania zaglebiana w plaszczyznie budowlanej. W jednym z korzystnych warian- tów wykonania podczas montowania zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego na koncu profilu 10 do bo- niowania utworzone jest polaczenie na wcisk miedzy zewnetrznymi scianami korpusu profilu 10 do bo- niowania a odpowiadajacymi scianami elementu sprzegajacego 5 rozmieszczonymi od strony plaszczy- zny boniowej 3 sciany 2 zaslepki 1.
W korzystnym wariancie wykonania, w którym zaslepka 1 zawiera szczeliny 6, podczas umiesz- czania zaslepki 1 na koncu profilu 10 do boniowania zawierajacego wystepy wzmacniajace, te wystepy wzmacniajace korpusu profilu 10 do boniowaniami sa umieszczane w odpowiadajacych szczelinach 6 elementu sprzegajacego 5 zaslepki 1.
W korzystnym wariancie wykonania, w którym element sprzegajacy 5 zawiera srodki adhezyjne, podczas zakladania zaslepki 1 na koniec profilu 10 do boniowania, srodki adhezyjne wchodza w kontakt z odpowiadajaca sciana zewnetrzna korpusu profilu 10 do boniowania, powodujac utworzenie polacze- nia adhezyjnego miedzy zaslepka 1 a profilem 10 do boniowania, powodujac bardziej niezawodne po- laczenie tej zaslepki 1 z tym profilem 10 podczas ich montowania w plaszczyznie budowlanej.
Po zamontowaniu zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego na koncu profilu 10 do boniowania otrzy- muje sie polaczenie zaslepka 1 – profil 10, jak pokazano na fig. 9 i 10. W takim polaczeniu, jak pokazano na fig. 9, korpus profilu 10 do boniowania jest dosuniety do sciany 2 zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego. Plaszczyzna boniowa 3 sciany 2 zaslepki 1 zamyka czolowo wzdluzna wneke odpowiada- jacego korpusu profilu 10 do boniowania, jak pokazano na fig. 9. Ponadto krawedz swobodna 4 zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego biegnie na tej samej wysokosci miedzy naprzeciwleglymi krawedziami od- powiadajacego korpusu profilu 10 do boniowania, jak pokazano na fig. 9, wyznaczajac w ten sposób krawedz koncowa boni w gotowej plaszczyznie budowlanej.
W polaczeniu zaslepka 1 – profil 10, element sprzegajacy 5 zaslepki 1 wedlug wzoru uzytkowego jest sprzegniety z zewnetrzna strona korpusu profilu 10 do boniowania, z czescia korpusu profilu 10 za- glebiana w plaszczyznie budowlanej, jak pokazano na fig. 10. W korzystnym wariancie wykonania, po- szczególne sekcje 5a, 5b, 5c elementu sprzegajacego 5 sa sprzegniete z odpowiadajacymi scianami zewnetrznymi czesci korpusu profilu 10 do boniowania, jak pokazano na fig. 10, czesci korpusu profilu PL 72 608 Y1 6 zaglebianej w plaszczyznie budowlanej. W innym korzystnym wariancie wykonania, w polaczeniu zaslepka 1 – profil 10, wystepy wzmacniajace profilu 10 do boniowania sa wsuniete w odpowiadajace szczeliny 6 elementu sprzegajacego 5, jak pokazano na fig. 10.
Polaczenie zaslepka 1 – profil 10, montuje sie w plaszczyznie budowlanej za pomoca technik budowlanych, stosowanych standardowo do profili do boniowania plaszczyzn budowlanych. Po zamon- towaniu polaczenia zaslepka 1 – profil 10 w plaszczyznie budowlanej uzyskuje sie bonie utworzona przez wneke wzdluzna zastosowanego profilu 10 do boniowania, która to bonia ma koniec okreslony zastosowana zaslepka 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego.
Zatem zaslepka 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego zapewnia szybkie i latwe utworzenie konca boni w plaszczyznie budowlanej. Taki koniec boni jest estetycznie wykonany. Takie wykonanie konca boni za pomoca zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego nie wymaga zatem zastoso- wania specjalnych narzedzi tynkarskich. Ponadto zapewnione przez zaslepke 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego zakonczenie boni jest pewne i szczelne. Zatem zaslepka 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego pozwala uzyskac koniec boni, w którym woda, czy to w postaci cieklej czy tez pary wodnej, nie przedostaje sie pod profil 10 do boniowania do znajdujacego sie ponizej materialu izolacyjnego i/albo do warstw technologicznych gotowej plaszczyzny budowlanej, co powoduje zwiekszenie trwalosci tej gotowej plaszczyzny budowlanej z bonia, wykonana przy uzyciu okreslonego profilu 10 do boniowania i odpowiadajacej zaslepki 1 wedlug niniejszego wzoru uzytkowego.
Cechy wskazane w opisanym powyzej wzorze uzytkowym, a zwlaszcza w korzystnych warian- tach wykonania wzoru uzytkowego, mozna ze soba laczyc lub zastepowac w dowolnym stopniu i w do- wolnych kombinacjach, przy czym wszystkie mozliwe nowe polaczenia lub kombinacje, o ile nie sa ze soba sprzeczne, uwaza sie za w pelni ujawnione w opisie niniejszego wzoru uzytkowego.
Wzór uzytkowy opisano powyzej przy uzyciu korzystnych wariantów wykonania, jedynie celem zapewnienia kompletnego ujawnienia umozliwiajacego praktyczna jego realizacje. Na podstawie po- wyzszego ujawnienia znawca rozpozna, ze mozliwe sa modyfikacje lub warianty, mieszczace sie w du- chu i zamysle niniejszego wzoru uzytkowego bez wychodzenia poza zakres zalaczonych zastrzezen ochronnych.
LISTA ODNOSNIKÓW 1 zaslepka do profilu 10 do boniowania 2 sciana zaslepki 1 3 plaszczyzna boniowa sciany 2 4 krawedz swobodna sciany 2 element sprzegajacy 5a, 5b, 5c sekcje elementu sprzegajacego 5 6 szczelina elementu sprzegajacego 5 7 element mocujacy 8 pomocniczy element mocujacy profil do boniowania.

Claims (6)

Zastrzezenia ochronne
1. Zaslepka (1) do profilu (10) do boniowania, znamienna tym, ze zawiera sciane (2), plaszczyzne boniowa (3) znajdujaca sie na scianie (2), element sprzegajacy (5) w postaci plaskownika rozmieszczony na krawedzi sciany (2) sprze- gania sie z korpusem profilu (10) do boniowania, przy czym element sprzegajacy (5) jest roz- mieszczony na scianie (2) zawierajacej plaszczyzne boniowa (3) i jest zorientowany zasadni- czo pod katem prostym do tej sciany (2), krawedz swobodna (4) rozmieszczona na krawedzi sciany (2) wyznaczajaca krawedz boni, przy czym krawedz swobodna (4) jest wolna od elementu sprzegajacego.
2. Zaslepka (1) wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze element sprzegajacy (5) zawiera co naj- mniej jedna szczeline (6) dzielaca ten element sprzegajacy (5) na sekcje (5a, 5b, 5c) elementu sprzegajacego (5). PL 72 608 Y1 7
3. Zaslepka (1) wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze zawiera ponadto element mocujacy (7) w postaci plaskownika rozmieszczony na scianie (2) w poblizu krawedzi swobodnej (4) po stronie przeciwnej do plaszczyzny boniowej (3).
4. Zaslepka (1) wedlug zastrz. 3, znamienna tym, ze element mocujacy (7) jest rozmieszczony wzdluz krawedzi swobodnej (4) i jest zorientowany zasadniczo pionowo wzgledem sciany (2).
5. Zaslepka (1) wedlug zastrz. 3, znamienna tym, ze zawiera ponadto pomocniczy element mo- cujacy (8) przymocowany do elementu mocujacego (7), przy czym pomocniczy element mo- cujacy (8) stanowi wstege materialu wybranego sposród siatki, maty, tkaniny.
6. Zaslepka (1) wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze zawiera ponadto srodki adhezyjne roz- mieszczone na elemencie sprzegajacym (5) po stronie plaszczyzny boniowej (3), przy czym srodek adhezyjny wybrany jest sposród warstwy kleju samoprzylepnego, dwustronnej tasmy samoprzylepnej, gdzie srodki adhezyjne sa zabezpieczone usuwalna tasma ochronna.
PL128995U 2020-02-28 2020-02-28 Zaślepka do profilu do boniowania PL72608Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL128995U PL72608Y1 (pl) 2020-02-28 2020-02-28 Zaślepka do profilu do boniowania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL128995U PL72608Y1 (pl) 2020-02-28 2020-02-28 Zaślepka do profilu do boniowania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL128995U1 PL128995U1 (pl) 2021-08-30
PL72608Y1 true PL72608Y1 (pl) 2022-06-20

Family

ID=77561646

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL128995U PL72608Y1 (pl) 2020-02-28 2020-02-28 Zaślepka do profilu do boniowania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL72608Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL128995U1 (pl) 2021-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6516578B1 (en) Thin brick panel system
US4961298A (en) Prefabricated flexible exterior panel system
US3312585A (en) Wallboard for backing wall tile blocks
US20020059764A1 (en) Device for bridging expansion joints in walls or floors of buildings
JP4970133B2 (ja) 可撓止水構造
US20020157325A1 (en) Caulkless seam
US3688459A (en) Concealed corner lock clip system
KR101982188B1 (ko) 욕실 건식 방수 구조
PL72608Y1 (pl) Zaślepka do profilu do boniowania
US4302916A (en) Damp-proof courses and structural assemblies including damp-proof courses
KR101966082B1 (ko) 방수 보호 장치 및 이를 이용한 방수시공 방법
US20050072083A1 (en) Method and system for detachably fixing a surface component to a background
KR101032097B1 (ko) 단열판 고정구 및 이를 이용한 단열판 시공방법
KR20200112393A (ko) 복합구조재료와 스틸앵글을 이용한 건축용 방수패널
JPH0714535Y2 (ja) 外装材の目地部分の水仕舞い構造
KR102207475B1 (ko) 콘크리트 구조물 신축이음 장치
RU222387U1 (ru) Формованная плита для систем утепления фундаментов и цоколей с формированием пристенного дренажа
CN217000218U (zh) 一种伸缩缝连接组件
JPH08420Y2 (ja) 壁 材
CN211690892U (zh) 连接结构及墙体
KR100717082B1 (ko) 방수시공용 시트 및 방수시공 방법
CN210563157U (zh) 内扣式墙面干挂结构
CN210238814U (zh) 一种建筑室外楼面变形缝处防漏水构造
JPH0313653A (ja) タイル付板とその接合方法
KR200373290Y1 (ko) 지하실 이중벽용 패널