PL70065Y1 - Rozprężacz kołowy - Google Patents
Rozprężacz kołowyInfo
- Publication number
- PL70065Y1 PL70065Y1 PL122967U PL12296714U PL70065Y1 PL 70065 Y1 PL70065 Y1 PL 70065Y1 PL 122967 U PL122967 U PL 122967U PL 12296714 U PL12296714 U PL 12296714U PL 70065 Y1 PL70065 Y1 PL 70065Y1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- expander
- car
- wheel
- aluminum
- tire
- Prior art date
Links
Landscapes
- Tires In General (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
Abstract
Rozprężacz kołowy to urządzenie do ochrony kabiny pasażerskiej samochodu osobowego w trakcie zderzenia czołowego lub tylnego poprzez skierowanie energii kinetycznej z uderzenia na opony kół (10), (20) samochodu (40) i tam zmniejszenie tej siły poprzez działanie urządzenia. Urządzenie zbudowane jest z aluminium i stali, składa się z trzech części: rozprężacza przedniego, który znajduje się przed kołem, rozprężacza środkowego, który znajduje się za kołem przednim a przed kołem tylnym, oraz rozprężacza tylnego, który znajduje się za kołem tylnym. Rozprężacz przedni jest montowany przed oponą koła przedniego (10) samochodu (40). Rozprężacz środkowy jest montowany pomiędzy oponą przedniego koła (10) a oponą tylnego koła (20) samochodu (40). Rozprężacz tylny jest montowany za tylnym kołem (20) samochodu (40). Po uderzeniu w przeszkodę (35) samochodu (40) następuje gwałtowne oddziaływanie siły kinetycznej na zderzak (3), siła ta przenoszona jest ze zderzaka (3) na trzpień (4), który wciska tłok (5) do środka rury, gazy z wybuchu ładunku pirotechnicznego spowalniają posuw tłoka przez co amortyzują uderzenie siły kinetycznej. Po maksymalnym wcisku trzpienia (4) do rury (36) nastąpi gwałtowne skrzywienie uchwytów i rura przesunie się w kierunku opony koła przedniego (10), siła zostanie przeniesiona na oponę koła przedniego (10). Względnie duża powierzchnia docisku (9) na oponę koła (10) spowoduje, że nastąpi częściowa amortyzacja siły uderzenia. Wartość wytrzymałości opony koła przedniego zależy w głównej mierze od masy i prędkości zderzenia samochodu (40) z przeszkodą (35). Po przekroczeniu maksymalnej wytrzymałości na ściskanie opony koła (10) nastąpi jej, "rozsadzenie" co spowoduje gwałtowny spadek ciśnienia w oponie koła (10), wtedy włączy się czujnik poduszki powietrznej (30) w oponie koła (10) i wybuchnie poduszka w kole amortyzując nacisk siły kinetycznej rozprężacza przedniego na oponę koła (10) przedniego. Wybuch gazów w rozprężaczu środkowym utrzymuje nacisk docisku (11) do opony koła przedniego (10) przez co w przypadku dalszego nacisku siły destrukcyjnej wynikłej ze zderzenia z przeszkodą (35) opona z kołem przednim (10) będzie niszczona przed kabiną pasażerską i nie zostanie wciśnięta do tej kabiny. Rozprężacz tylny działa na tej samej zasadzie co przedni i jest ochroną pasażerów samochodu przed pojazdami uderzającymi w tył samochodu (40). Rozprężacz przedni działa razem z rozprężaczem środkowym a rozprężacz tylny razem z rozprężaczem środkowym.
Description
Opis wzoru
Przedmiotem zgłoszenia wzoru użytkowego jest rozprężacz kołowy.
Przedmiotowe zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa pojazdu w ruchu drogowym. W obecnym stanie techniki znane są poduszki powietrzne oraz elektroniczne systemy wykrywania nieuchronnych kolizji samochodu z innym pojazdem.
Jak stwierdzono w czasie badania nie występuję na świecie takie same rozwiązania techniczne, natomiast podobne rozwiązania techniczne, ale różniące się istotą samego rozwiązania zgłoszono w USA. Z amerykańskiego opisu patentowego nr US 5646613 znany jest system do minimalizowania szkód zderzenia samochodowego przy użyciu detektorów promieniujących energią i zewnętrznie rozmieszczonych poduszek powietrznych w celu redukcji szkód kolizji samochodowych. System ten obejmuje promieniujące detektory energii, takie jak radary z nadajnikami i odbiornikami, komputery i urządzenia pochłaniające energię, poduszki powietrzne. Opcjonalnie układ można dostosować do funkcji kontroli trakcji, hamowania i odłączenia napędu. Link z deski rozdzielczej pozwala określić prędkość samochodu, układ kierowniczy i inne warunki samochodu, podczas gdy detektory promieniujące energią dostarczają do komputera informacji o obiektach np. o innych pojazdach, pieszych lub przeszkód, w czasie nieuchronnego zderzenia. Komputer wykorzystując te informacje określi w jakim czasie dojdzie do kolizji i ustali minimalny czas do wyzwolenia urządzeń inflacji. Urządzenie inflacyjne lub worek poduszki powietrznej zapewnia pochłanianie energii i bufor zapobiegający między samochodem a przedmiotem bezpośredniego zderzenia. Z amerykańskiego opisu patentowego nr US 2008/224458 znany jest system bezpieczeństwa pojazdu, mający przepony powietrzne, poduszki powietrzne, podnośniki hydrauliczne, przedni i tylny absorber wysunięcia zderzaka, laser, radar, kamerę jednostki wykrywania, podwójne i pojedyncze drzwi z klamrą do zazębiania się wysunięciem się amortyzatorów do ramy nadwozia, samodzielne wysunięcie drzwi bez blokady do ramy nadwozia.
Rozprężacz kołowy charakteryzuje się tym, że składa się z rozprężacza przedniego, rozpręża-cza środkowego i rozprężacza tylnego, przy czym zbudowany jest z rur aluminiowych, w których są trwale zamocowane ładunki pirotechniczne wzbudzane impulsem elektrycznym, przy czym w aluminiowe rury, parami, przeciwnie do siebie są wsunięte aluminiowe tłoki o średnicach zewnętrznych jak średnice wewnętrzne rur. Przy czym wybuch ładunków powoduje wzrost ciśnienia, które powoduje rozsunięcie tłoków. Przy czym do tłoków zamocowane są aluminiowe trzpienie, do których trwale zamocowane są w rozprężaczu przednim zderzak i aluminiowy docisk, w rozprężaczu środkowym aluminiowy docisk i aluminiowy docisk, a w rozprężaczu tylnym aluminiowy docisk i zderzak, które rozsuwają w rozprężaczu przednim zderzak i aluminiowy docisk, w rozprężaczu środkowym aluminiowy docisk i aluminiowy docisk, a w rozprężaczu tylnym aluminiowy docisk i zderzak. Przy czym aluminiowy docisk posiada kształt wycinka walca odpowiadającego promieniowi nadkola samochodu.
Przy czym urządzenie ma trwale zamocowany czujnik aktywacji ładunków pirotechnicznych na wysuniętym wcześniej zderzaku środkowym. Przy czym rozprężacz przedni jest trwale zamocowany do prowadnicy samochodu za pomocą kilku długich stalowych uchwytów. Przy czym rozprężacz środkowy jest trwale zamontowany w stalowej konstrukcji progu, lub jest trwale wbudowany w stalową rurę i zamocowany trwale do progu samochodu na stałe. Przy czym rozprężacz środkowy może być czynny lub bierny. Przy czym rozprężacz środkowy czynny ma ściankę środkową, która go dzieli na dwie sekcje, tworząc dwa odrębnie działające rozprężacze. Przy czym rozprężacze te posiadają po dwa zespoły ładunków pirotechnicznych oraz wentyle gazowe zamocowane trwale w rurze, na skraju działania tłoka, każdy.
Zaletą przedmiotowego rozwiązania jest to, że służy do ochrony kabiny pasażerskiej samochodu osobowego w trakcie zderzenia czołowego lub tylnego poprzez skierowanie energii kinetycznej ze zderzenia na opony kół samochodu i tam zmniejszenie tej siły działaniem urządzenia.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut z boku na samochód 40 w zderzeniu z przeszkodą 35 zderzakiem środkowym 31, fig. 2 przedstawia rzut z boku, na samochód 40 w zderzeniu z przeszkodą 35 zderzakiem bocznym 3, fig. 3 przedstawia rzut z boku, na samochód 40 po wybuchu poduszek 30a w kołach 10, 20, fig. 4 przedstawia rzut z góry na położenie rozprężaczy kołowych w samochodzie 40 ze środkowym rozprężaczem biernym, fig. 4a przedstawia rzut z góry na położenie rozprężaczy kołowych w samochodzie 40 ze środkowym rozprężaczem kołowym czynnym, fig. 5 przedstawia rzut z boku na położenie rozprężaczy 42, 43, 44 w samochodzie 40 ze środkowym rozprężaczem biernym, fig. 5a przedstawia rzut z boku na położenie rozprężaczy 42, 43, 44 w samochodzie 40 ze środkowym rozprężaczem czynnym, fig. 6 przedstawia widok z boku na rozprężacz przedni 42, fig. 7 przedstawia widok z boku i z tyłu na rozprężacz przedni 42, fig. 8 przedstawia widok z boku na rozprężacz przedni 42 w stanie oczekiwania, fig. 9 przedstawia widok z boku na rozprężacz przedni 42 po wybuchu ładunków pirotechnicznych 6, fig. 10 przedstawia widok z boku na rozprężacz przedni 42 po wybuchu poduszek 30a w kołach 10, fig. 11 przedstawia rzut z góry na rozprężacz przedni 42 i rozprężacz środkowy 43 w stanie oczekiwania, fig. 12 przedstawia rzut z góry na rozprężacz przedni 42 i rozprężacz środkowy 43 po wybuchu ładunków pirotechnicznych 6, 14, fig. 13 przedstawia rzut z góry na rozprężacz przedni 42 i rozprężacz środkowy 43 po wybuchu poduszek powietrznych 30 w kołach 10, 20, fig. 14 przedstawia widok z boku na rozprężacz środkowy 43 oraz rozprężacz tylny 44 w stanie oczekiwania, fig. 15 przedstawia widok z boku na rozprężacz środkowy 43 oraz rozprężacz tylny 44 po wybuchu ładunków pirotechnicznych 14, 22, fig. 16 przedstawia widok z boku na rozprężacz środkowy 43 oraz rozprężacz tylny 44 po wybuchu poduszek 30a w kołach 10, 20, fig. 17 przedstawia rzut z przodu na urządzenie, fig. 18 przedstawia rzut z tyłu na urządzenie z oponami kół przednich 10, fig. 19 przedstawia rzut z tyłu na urządzenie, fig. 20 przedstawia rzut z przodu na urządzenie z oponami kół tylnych, fig. 21 przedstawia rzut z góry, fig. 22 przedstawia rzut z lewego boku.
Urządzenie zbudowane jest z aluminium i stali i składa się z trzech części: - rozprężacza przedniego 42, który znajduje się przed kołem przednim, - rozprężacza środkowego 43, który znajduje pomiędzy kołem przednim i tylnym, - rozprężacza tylnego 44, który znajduje się za kołem tylnym. Fig. 14, Fig. 21.
Rozprężacz przedni 42 jest montowany przed oponą koła przedniego 10 samochodu 40, tak jak pokazano na rys. Fig. 1, Fig. 8, Fig. 21.
Rozprężacz środkowy 43 jest montowany pomiędzy oponą przedniego koła 10 a oponą tylnego koła 20 samochodu 40, tak jak pokazano na rys. Fig. 1, Fig. 14, Fig. 21. Rozprężacz tylny 44 jest montowany za tylnym kołem 20 samochodu 40, tak jak pokazano na rys. Fig. 1, Fig. 14, Fig. 21.
Rozprężacz przedni 42 jest zamocowany za pomocą stalowych uchwytów 2 do prowadnicy 1 samochodu 40. Uchwyty 2 są dospawane lub przykręcone do prowadnicy 1, tak jak pokazano na rys. Fig. 6, Fig. 8.
Rozprężacz przedni 42 składa się z następujących aluminiowych części: rury 36, tłoków 5, 7, trzpieni 4, 8, docisku 9, złączy stożkowych 26, 27 oraz stalowych uchwytów 2 i ładunku pirotechnicznego 6. Integralną część rozprężacza przedniego stanowi boczny zderzak 3, który jest dobierany indywidualnie dla każdego samochodu. Fig. 6, Fig. 7.
Podstawą urządzenia jest aluminiowa rura 36, do której wsunięte są dwa tłoki 5, 7. Tłok 5 jest połączony ze zderzakiem 3 poprzez stożkowe złącze 26 za pomocą na stałe zamocowanego trzpienia 4 i jest wsunięty do rury 36 od strony przedniej, tłok 7 jest połączony na stałe z trzpieniem 8 i jest wsunięty do rury 36 od strony opony koła przedniego 10, na końcu trzpienia 8 poprzez stożkowe złącze 27 jest zamontowany aluminiowy docisk 9, o kształcie wycinka walca o promieniu nadkola samochodu 40 za pomocą złączenia stożkowego 27, tak jak pokazano na rys. Fig. 6, Fig. 7. Tłok 5 jest połączony za pomocą trzpienia 4 poprzez stożkowe złącze 26 do bocznego zderzaka 3, tak aby po wsunięciu tłoka do rury ta została zamknięta od zewnątrz i zaklejona papierem z folią, aby brud nie dostawał się do środka rury 36. Tłok 7 jest połączony za pomocą trzpienia 8 i stożkowego złącza 27 z dociskiem 9, jak na rys. Fig. 6, Fig. 7, tak aby po wsunięciu tłoka 7 rura została zamknięta stożkiem i zaklejona papierem z folią, aby brud nie dostawał się do środka rury 36. Aluminiowy docisk 9 posiada kształt wycinka walca odpowiadającego promieniowi nadkola 39 samochodu 40, jak na rys. Fig. 6, Fig. 7, Fig. 9.
Rozprężacz środkowy 43 jest zamontowany w stalowej konstrukcji progu, lub jest wbudowany w stalową rurę i zamocowany do progu samochodu 40 na stałe, Fig. 1. Rozprężacz środkowy 43 składa się z następujących aluminiowych części: rury 37, docisku 11, trzpienia 12, tłoka 13, tłoka 15, trzpienia 16, docisku 17, w środku rury jest zainstalowany ładunek pirotechniczny 14, jak pokazano na rys. Fig. 1, Fig. 14. Rura aluminiowa 37 jest zamocowana na wysokości lub poniżej wysokości osi opon kół przednich 10 i opon kół tylnych 20, może być wsunięta w próg, jeśli technicznie jest to możliwe lub obudowana stalą (rura). Do rury 37 wsunięty jest od strony przodu samochodu 40 tłok 13, do którego zamocowany jest na stałe trzpień 12.
Na końcu trzpienia 12 zamocowany jest za pomocą stożkowego złącza 27 docisk 11 opony koła 10, Fig. 14. Rura jest w stanie spoczynku zamknięta stożkowym złączem 27 i zaklejona papierem z folią. Z drugiej strony rury 37 wsunięty jest do rury 37 tłok 15, do którego zamocowany jest na sztywno trzpień 16, na którego drugim końcu poprzez stożkowe złącze 27 zamontowany jest docisk 17. Rura 37 jest w stanie spoczynku urządzenia zamknięta stożkowym złączem 27 i zaklejona papierem z folią, aby brud nie dostał się do środka. Fig. 14.
Rozprężacz środkowy 43 może być bierny Fig. 4, Fig. 5 lub czynny Fig. 4a, Fig. 5a. Rozpręża-cze bierny i czynny zewnętrznie różnią się od siebie jedynie wentylem gazowym 46 wystającym z rury 37 oraz tym, że od wewnątrz rozprężacz czynny jest podzielony ścianką środkową 45 na dwie osobne sekcje, a każda z nich ma kilka ładunków pirotechnicznych 14 (ilość ładunków po testach).
Rozprężacz środkowy 43 bierny po wybuchu ładunku pirotechnicznego 14 rozsuwa oba tłoki 13, 15 na boki. Po rozsunięciu tłoków 13, 15 poprzez na stałe zamocowane trzpienie 12, 16 siła jest przenoszona na dociski 11, 17, które dociskają oponę koła przedniego 10 oraz oponę koła tylnego 20. W rozprężaczu biernym taki stan pozostaje do końca uniemożliwiając przesunięcie się kół obu osi w kierunku kabiny pasażerskiej samochodu 40.
Rozprężacz środkowy 43 czynny w swojej budowie różni się od biernego tym, że rura aluminiowa 37 jest poprzez ściankę środkową 45 podzielona na dwie sekcje, tworząc dwa odrębnie działające rozprężacze, posiadające po dwa zespoły ładunków pirotechnicznych 14 każdy. Fig. 4a.
Każdy z rozprężaczy czynnych jest zaopatrzony w wentyle 46 umiejscowione na końcach posuwu tłoków 13 i 16, jak pokazano na rys. Fig. 4a.
Zasada działania jest taka sama dla każdej strony rozprężacza.
Rozprężacz środkowy 43 za osią przednią będzie absorbował uderzenia z kierunku przedniego, a rozprężacz środkowy przed osią tylną będzie absorbował uderzenia w tył samochodu 40, przy czym jedna część, ta za oponą koła 10 będzie współpracowała z rozprężaczem przednim 42, a druga część (ta przed oponą koła tylnego 20) będzie współpracowała z rozprężaczem tylnym 44. W przypadku rozprężacza środkowego 43 czynnego, umiejscowionego za oponą koła przedniego 10, jego praca wygląda tak, że gazy po wybuchu ładunku pirotechnicznego 14a powodują posuw tłoka 13 w kierunku opony koła 10, to powoduje nacisk docisku 11 na oponę koła przedniego 10. W tym samym momencie z drugiej strony opony koła 10 następuje przesunięcie docisku 9 na oponę koła przedniego 10, co powoduje przesuwanie opony koła przedniego do tyłu samochodu 40. Do pewnego momentu siły nacisku docisków 9 i 11 równoważą się, ale kiedy opona ugnie się bardziej, tłok 13 przekroczy wentyl gazowy 46 i gazy wylecą przez wentyl 46 i tłok 13 cofnie się do środka rury 37. Wtedy nastąpi wybuch kolejnego ładunku pirotechnicznego 14 i kolejny posuw tłoka 13 w kierunku na oponę koła 10, a docisk 11 ściśnie oponę i przesunie oponę koła 10 do przodu, po posuwie tłoka 13 poza wentyl gazowy 46 znowu nastąpi odpływ gazów, spadek ciśnienia i cofnięcie tłoka 13 i tak kilka razy w ciągu bardzo krótkiego okresu czasu i to winno osłabić siłę kinetyczną uderzenia w przeszkodę 35. Fig. 4a, Fig. 5a.
Podobna sytuacja utraty siły występuje kiedy bokser ćwicząc uderza serię ciosów w gruszkę na sprężynie (gruszkę bokserską), gruszka po każdym ciosie odchyla się, a potem do niego wraca, w przypadku rozprężacza środkowego czynnego następuje szybka seria ciosów przeciwnych do kierunku siły kinetycznej, każde takie uderzenie osłabia siłę kinetyczną zderzenia. W przedmiotowym rozwiązaniu zamiast gruszki bokserskiej jest opona koła przedniego 10 lub tylnego 20, która dodatkowo może być zaopatrzona w poduszkę powietrzną 30, nie jest to jednak warunek konieczny dla zadziałania przedmiotowego rozprężacza kołowego, rozprężacz działa na standardowo używanym ogumieniu. Fig. 5a.
Rozprężacz tylny 44 jest zamontowany do prowadnicy 1 samochodu 40 za pomocą stalowych uchwytów 2.
Rozprężacz tylny składa się z następujących części aluminiowych: rury 38, docisku 18, trzpienia 19, tłoka 21, tłoka 23, trzpienia 24, oraz z ładunku pirotechnicznego 22. Integralną część rozprężacza tylnego stanowi zderzak tylny 25. W rurę aluminiową 37 od strony przedniej samochodu 40 wsunięty jest tłok 21, do którego zamocowany jest na stałe trzpień 19, na końcu którego za pomocą złącza 27 jest zamontowany docisk 18. Z drugiej strony rury 38 jest wsunięty tłok 23, do którego zamocowany jest trzpień 24, na którego końcu za pomocą stożkowego złącza 26 zamocowany jest zderzak 25 tylny, jak pokazano na rys. Fig. 14, Fig. 15, Fig. 16.
Obie strony rury 38 rozprężacza tylnego 44 są w stanie spoczynku zamknięte dociskiem złącza stożkowego 27 i zaklejone papierem z folią, aby brud nie dostawał się do środka.
Urządzenie działa tylko w momencie wypadku, po uderzeniu w przeszkodę 35. Działanie urządzenia jest przewidziane w czynnej fezie wypadku, jak już nie ma innych alternatywnych możliwości uniknięcia wypadku, podobnie jak wybuchają poduszki powietrzne w środku samochodu. W przypadku samochodu wyposażonego w urządzenie Aluairbagbumper z systemu SYB nastąpi wcześniejsze wysunięcie za pomocą trzpieni 32 środkowej części zderzaka 31 i wybuchną poduszki powietrzne zderzaka 33, co opóźni moment zderzenia przodu samochodu 40 o ułamek sekundy, to pozwoli na wysunięcie zderzaka 3. Już samo wysunięcie zderzaka 31 spowoduje aktywację systemu, w którego skład wchodzą rozprężacz przedni 42, rozprężacz środkowy 43, oraz rozprężacz tylny 44.
Rozwiązanie z wysuwanym zderzakiem przednim środkowym 31 pozwala technicznie na ostateczną weryfikację, czy możliwe jest uniknięcie wypadku, albowiem samo wysunięcie zderzaka środkowego 31 nie powoduje żadnych skutków nieodwracalnych dla innych systemów bezpieczeństwa samochodu 40.
Jest to bramka bezpieczeństwa, po wysunięciu zderzaka 31 następuje uruchomienie czujnika 34, który jest zamontowany na zderzaku, po dotknięciu tego czujnika 34, następuje odpalenie ładunku pirotechnicznego 6 w rozprężaczu przednim 42, ładunku pirotechnicznego 14 w rozprężaczu środkowym 43 i ładunku pirotechnicznego 22 w rozprężaczu tylnym 44.
Następnie występuje gwałtowne rozsunięcie tłoków 5 i 7 w rozprężaczu przednim 42, tłoków 13 i 15 w rozprężaczu środkowym 43, oraz tłoków 21 i 23 w rozprężaczu tylnym 44, Fig. 1, Fig. 2, Fig. 3. W momencie wysunięcia obu zderzaków bocznych przednich 3 oraz całego zderzaka tylnego 25 dochodzi do gwałtownego ściśnięcia opony koła przedniego 10 za pomocą docisków 9 i 11 i ściśnięcie opony koła tylnego 20 za pomocą docisków 17 i 18, jak pokazano na rys. Fig. 12, Fig. 13. W dalszej fazie zderzenia następuje kierunkowy nacisk siły kinetycznej na zderzak 3, siła ta przenoszona jest na trzpień 4, który wciska tłok 5 do środka rury 37, gazy z wybuchu ładunku pirotechnicznego 6a spowalniają posuw tłoka, przez co amortyzują uderzenie, Fig. 9.
Po maksymalnym wciśnięciu trzpienia 4 do rury 36 nastąpi gwałtowne skrzywienie uchwytów 2 i rura przesunie się w kierunku opony koła przedniego 10, siła zostanie przeniesiona na oponę koła przedniego 10.
Względnie duża powierzchnia docisku 9 na oponę koła 10 powoduje, że następuje częściowa amortyzacja siły uderzenia, tak jak na rys. Fig. 9, Fig. 10, Fig. 12, Fig. 15. Wartość krytyczna wytrzymałości opony koła przedniego 10 zależy w głównej mierze od masy i prędkości zderzenia samochodu 40 z przeszkodą 35.
Po przekroczeniu maksymalnej wytrzymałości na ściskanie opony koła 10 nastąpi jej częściowe rozsadzenie, co może spowodować zniszczenie nadkola 39, a potem gwałtowny spadek ciśnienia w oponie koła 10, wtedy włączy się czujnik poduszki powietrznej 30 w oponie koła 10 i wybuchnie poduszka 30a amortyzując nacisk siły kinetycznej rozprężacza przedniego 42 na oponę 10 koła przedniego, Fig. 13, Fig. 16.
Wybuch gazów w rozprężaczu środkowym 43 utrzymuje nacisk docisku 11 do opony koła przedniego 10, co powoduje, że w przypadku dalszej destrukcji wynikłej ze zderzenia z przeszkodą 35 opona 10 z kołem przednim będzie niszczona przed kabiną pasażerską i nie zostanie wciśnięta do tej kabiny.
Rozprężacz tylny 44 działa na tej samej zasadzie co przedni i jest ochroną pasażerów samochodu przed pojazdami uderzającymi w tył samochodu 40.
Po przekroczeniu maksymalnej wytrzymałości na ściskanie opony koła 20, nastąpi jej częściowe rozsadzenie, co może spowodować zniszczenie nadkola 41, a potem gwałtowny spadek ciśnienia w oponie koła 20, wtedy włączy się czujnik poduszki powietrznej 30 w oponie koła 20 i wybuchnie poduszka 30a amortyzując nacisk siły kinetycznej rozprężacza tylnego 44 na oponę 20 koła tylnego.
Wybuch gazów 22a w rozprężaczu tylnym 44 utrzymuje nacisk docisku tylnego 18 do opony koła tylnego 20.
Rozprężacz przedni 42 działa razem z rozprężaczem środkowym 43, a rozprężacz tylny 44 razem z rozprężaczem środkowym 43.
Urządzenie może być częścią systemu bezpieczeństwa samochodowego SYB (Save Your Body). Urządzenie może też być zamontowane w samochodzie 40 samodzielnie, ale wtedy musi do aktywacji systemu wykorzystać czujnik radarowy, który pozwoli na wcześniejsze wysunięcie zderzaków 3 jeszcze przed uderzeniem samochodu 40 w przeszkodę 35.
Należy podnieść, iż na rynku jest cała gama samochodów osobowych, a ich masa jest zróżnicowana, a to powoduje, iż do każdego modelu należy podejść indywidualnie z wyliczeniem wartości wytrzymałości elementów urządzenia. W celu poprawy wytrzymałości urządzenia możliwe jest umieszczenie rur aluminiowych 36, 37, 38 w rurach stalowych, które stanowiłyby jednocześnie obudowę urządzenia.
Urządzenie jest jednorazowe, po użyciu, podobnie jak poduszka powietrzna lub jak szyba przednia 28, lub szyba tylna 29, jest odpadem.
Przedmiotowe rozwiązanie techniczne może działać samodzielnie w oparciu o radarowy czujnik odległości do przeszkody, niemniej na rysunkach załączonych do zgłoszenia do aktywacji systemu wykorzystano zderzak przedni 31 pod nazwą Urządzenie do zmniejszania siły zderzenia samochodu z przeszkodą, otrzymało ono Prawo Ochronne z Urzędu Patentowego w Warszawie pod numerem W.122452. Poduszka powietrzna koła samochodowego otrzymała Prawo Ochronne z Urzędu Patentowego w Warszawie pod numerem Ru 68683.
Oznaczenia rysunków: 1. Prowadnice samochodu. 2. Uchwyty mocujące rury 36, 37, 38. 3. Zderzak boczny przedni. 4. Trzpień łączący zderzak przedni z tłokiem 5. 5. Tłok przedni rozprężacza przedniego 42. 6. Ładunek pirotechniczny. 6a. Gazy z wybuchu ładunku pirotechnicznego po wybuchu. 7. Tłok tylny rozprężacza przedniego 36. 8. Trzpień łączący tłok tylny z dociskiem 9. 9. Docisk przedni koła przedniego. 10. Opona koła przedniego. 11. Docisk tylny koła przedniego. 12. Trzpień łączący tłok 12 przedni rozprężacza środkowego z dociskiem 11. 13. Tłok przedni rozprężacza środkowego 43. 14. Ładunek pirotechniczny rozprężacza środkowego 43. 14a.Gazy z wybuchu ładunku pirotechnicznego rozprężacza środkowego 43. 15. Tłok tylny rozprężacza środkowego 43. 16. Trzpień łączący tłok tylny z dociskiem 17 koła tylnego 20. 17. Docisk przedni koła tylnego 20. 18. Docisk tylny opony koła tylnego 20. 19. Trzpień łączący docisk tylny 18 z tłokiem 21. 20. Opona koła tylnego. 21. Tłok przedni rozprężacza tylnego 44. 22. Ładunek pirotechniczny rozprężacza tylnego 44. 22a.Gazy z wybuchu ładunku pirotechnicznego rozprężacza tylnego 44. 23. Tłok tylny rozprężacza tylnego 44. 24. Trzpień łączący tłok tylny 23 z tylnym zderzakiem 25. 25. Zderzak tylny. 26. Złączenie stożkowe trzpienia 5 ze zderzakiem 3 przednim bocznym. 27. Złączenie stożkowe trzpienia 8 tłoka 7 z dociskiem 9. 28. Szyba przednia. 29. Szyba tylna. 30. Poduszka powietrzna opony koła 10, 20. 30a.Poduszka powietrzna opony koła 10, 20 po wybuchu. 31. Zderzak przedni środkowy. 32. Trzpień wysuwany zderzaka przedniego środkowego. 33. Poduszka powietrzna zderzaka przedniego środkowego. 34. Czujnik. 35. Przeszkoda. 36. Rura rozprężacza przedniego 42. 37. Rura rozprężacza środkowego 43. 38. Rura rozprężacza tylnego 44. 39. Nadkole koła przedniego. 40. Samochód. 41. Nadkole koła tylnego. 42. Rozprężacz przedni. 43. Rozprężacz środkowy. 44. Rozprężacz tylny. 45. Ścianka środkowa rozprężacza środkowego. 46. Wentyl gazów.
Claims (8)
- Zastrzeżenia ochronne1. Rozprężacz kołowy, znamienny tym, że składa się z rozprężacza przedniego (42), rozpręża-cza środkowego (43) i rozprężacza tylnego (44), przy czym zbudowany jest z rur aluminiowych (36), (37), (38), w których umieszczone są ładunki pirotechniczne (6), (14), (22), przy czym do rur (36), (37), (38) wsunięte są aluminiowe tłoki (5) i (7), (13) i (15), (21) i (24), przy czym wybuch ładunków powoduje wzrost ciśnienia, które powoduje rozsunięcie tłoków (5) i (7), (13) i (15), (21) i (23), przy czym do tłoków zamocowane są aluminiowe trzpienie (4) i (8), (12) i (16), (19) i (24), które rozsuwają w rozprężaczu przednim (42) zderzak (3) i aluminiowy docisk (9), w rozprężaczu środkowym (43) aluminiowy docisk (11) i aluminiowy docisk (17), a w rozprężaczu tylnym (44) aluminiowy docisk (18) i zderzak (25), przy czym aluminiowy docisk (11) posiada kształt wycinka walca odpowiadającego promieniowi nadkola (39), (41) samochodu, przy czym urządzenie ma czujnik (34) aktywacji ładunków pirotechnicznych (6), (14), (22) na wysuniętym wcześniej zderzaku środkowym (31), przy czym rozprężacz przedni (42) jest zamocowany do prowadnicy (1) samochodu (40) za pomocą stalowych uchwytów (2), przy czym rozprężacz środkowy (43) jest zamontowany w stalowej konstrukcji progu, lub jest wbudowany w stalową rurę i zamocowany do progu samochodu (40) na stałe, przy czym rozprężacz środkowy może być czynny lub bierny, przy czym rozprężacz środkowy (43) czynny ma ściankę środkową (45), która go dzieli na dwie sekcje, tworząc dwa odrębnie działające rozprężacze, przy czym rozprężacze te posiadają po dwa zespoły ładunków pirotechnicznych (14) oraz wentyle gazowe (46) zamocowane trwale w rurze (43), każdy.
- 2. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ma zamocowane trwale w rurach aluminiowych (36), (37), (38) ładunki pirotechniczne (6), (14), (22) wzbudzane impulsem elektrycznym.
- 3. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ma wsunięte w aluminiowe rury (36), (37), (38) parami przeciwnie do siebie aluminiowe tłoki (5) i (7), (13) i (15), (21) i (24) o średnicach zewnętrznych jak średnice wewnętrzne rur.
- 4. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że tłoki mają trzpienie, do których trwale zamocowane są w rozprężaczu przednim (42) zderzak (3) i aluminiowy docisk (9), w rozprężaczu środkowym (43) aluminiowy docisk (11) i aluminiowy docisk (17), a w rozprężaczu tylnym (44) aluminiowy docisk (18) i zderzak (25).
- 5. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ma czujnik (34) aktywacji ładunków pirotechnicznych (6), (14), (22) na wysuniętym wcześniej zderzaku środkowym (31).
- 6. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że rozprężacz przedni (42) jest zamocowany do prowadnicy (1) samochodu (40) za pomocą kilku długich stalowych uchwytów (2).
- 7. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że rozprężacz środkowy (43) jest zamontowany w stalowej konstrukcji progu, lub jest wbudowany w stalową rurę i zamocowany do progu samochodu (40) na stałe.
- 8. Rozprężacz kołowy według zastrz. 1, znamienny tym, że rozprężacz środkowy (43) czynny ma ściankę środkową (45), która go dzieli na dwie sekcje, tworząc dwa odrębnie działające rozprężacze, przy czym rozprężacze te posiadają po dwa zespoły ładunków pirotechnicznych (14) oraz wentyl gazowy (46), zamocowany w rurze (43) na skraju działania tłoka (13), (15), każdy.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL122967U PL70065Y1 (pl) | 2014-04-04 | 2014-04-04 | Rozprężacz kołowy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL122967U PL70065Y1 (pl) | 2014-04-04 | 2014-04-04 | Rozprężacz kołowy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL122967U1 PL122967U1 (pl) | 2015-10-12 |
PL70065Y1 true PL70065Y1 (pl) | 2018-07-31 |
Family
ID=54266871
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL122967U PL70065Y1 (pl) | 2014-04-04 | 2014-04-04 | Rozprężacz kołowy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL70065Y1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL71849Y1 (pl) * | 2018-04-03 | 2021-04-06 | Pluciennik Andrzej | Podwójne gazowe dociski zderzaka amortyzacyjnego |
-
2014
- 2014-04-04 PL PL122967U patent/PL70065Y1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL122967U1 (pl) | 2015-10-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1843920B1 (en) | A safety arrangement | |
EP1874590B1 (en) | Protection means for road vehicles | |
JP4295439B2 (ja) | 衝撃センサーにより制御されるエネルギー−吸収素子を含んで成る安全緩衝装置 | |
US6764118B2 (en) | Active bumper assembly | |
US9527466B2 (en) | Offset impact countermeasures | |
US8827356B2 (en) | Inflatable side rail deflector apparatus for small offset collisions | |
US5033569A (en) | Airbag crash protection | |
JP2013060189A (ja) | 車両に用いられる、クラッシュエネルギを消失させるための受動的なクラッシュボックスおよびクラッシュボックスを有する車両 | |
US20230158983A1 (en) | System for the expansion of motor vehicle parts for impact absorption in the event of imminent collision | |
CN108583488A (zh) | 一种汽车碰撞时的主动缓冲装置 | |
US20040262829A1 (en) | Resilient and deformable member for absorbing kinetic energy | |
WO2004113131A1 (en) | Energy absorbing system | |
CN201056189Y (zh) | 触发式汽车相撞缓冲装置 | |
CN117881581A (zh) | 汽车碰撞冲击衰减装置 | |
KR101393078B1 (ko) | 차량에 설치되어 충돌 시 충격을 흡수하는 실린더 형태의 에어백 범퍼 시스템 | |
CN205344790U (zh) | 一种汽车防碰撞加强结构及汽车 | |
PL70065Y1 (pl) | Rozprężacz kołowy | |
CN208411655U (zh) | 一种汽车碰撞时的主动缓冲装置 | |
CN114929527A (zh) | 所有车辆和驾驶员的安全保护装置 | |
CN109204207A (zh) | 一种汽车被动安全系统 | |
EP3018009B1 (en) | Impact absorption device for vehicles | |
RU2547120C2 (ru) | Устройство и способ защиты пешеходов и водителей автомобилей | |
CN210822123U (zh) | 一种汽车防碰撞保险杠 | |
PL70370Y1 (pl) | Zderzak amortyzacyjny | |
ES2235594B1 (es) | Sistema de proteccion lateral para automoviles constituido por paneles de amortiguamiento expansibles y por un sistema de desplazamiento transversal de los asientos delanteros. |