PL70032Y1 - Zespół paneli do konstrukcji zbiornika - Google Patents

Zespół paneli do konstrukcji zbiornika

Info

Publication number
PL70032Y1
PL70032Y1 PL125313U PL12531316U PL70032Y1 PL 70032 Y1 PL70032 Y1 PL 70032Y1 PL 125313 U PL125313 U PL 125313U PL 12531316 U PL12531316 U PL 12531316U PL 70032 Y1 PL70032 Y1 PL 70032Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
panel
panels
tank
corner
side panel
Prior art date
Application number
PL125313U
Other languages
English (en)
Other versions
PL125313U1 (pl
Inventor
Jan Jarocki
Damian Kieliszek
Marcin Stanik
Original Assignee
Invest Tech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Invest Tech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Invest Tech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL125313U priority Critical patent/PL70032Y1/pl
Publication of PL125313U1 publication Critical patent/PL125313U1/pl
Publication of PL70032Y1 publication Critical patent/PL70032Y1/pl

Links

Landscapes

  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Treatment Of Biological Wastes In General (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest zespół paneli do konstrukcji zbiornika składający się z panelu bocznego (1) oraz panelu narożnego. Panel boczny (1) jest płaski i ma kształt prostokąta, zaś panel narożny ma kształt kątownika, którego ramiona mają kształt prostokąta i nachylone są pod kątem 90°. Na krawędziach bocznych panelu bocznego (1) i panelu narożnego znajdują się kołnierze montażowe (3), zagięte pod kątem prostym do płaszczyzny paneli. Kołnierze montażowe (3) posiadają zagięcia usztywniające (5). Panel boczny (1) i panel narożny zawierają żebra (7), zamocowane poziomo do powierzchni stanowiącej zewnętrzną stronę zbiornika.

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest zespół paneli do konstrukcji zbiornika, który przeznaczony jest do zastosowania jako reaktor biologiczny oraz do przechowywania ścieków.
Problem składowania ścieków przeznaczonych do oczyszczania stanowi istotny element całego procesu oczyszczania ścieków. Rozwiązuje się go najczęściej w ten sposób, że odebrane ścieki trzyma się w wyznaczonym do tego celu miejscu, do czasu poddania ich procesowi oczyszczania. Miejsce takie stanowią specjalne zbiorniki. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są żelbetowe zbiorniki o konstrukcji jednolitej. Są to zbiorniki otwarte. W przypadku konstrukcji jednolitej zbiornik wykonywany jest w tradycyjny sposób, tj. w docelowym miejscu wykonuje się odpowiednie zbrojenie i wylewa beton do szalunków. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie zbiornika idealnie dopasowanego do potrzeb. Ma ono jednak pewne wady. Wykonanie zbiornika tą metodą jest czasochłonne i pracochłonne. Zbiornik taki często wymaga wykonania indywidualnego projektu. Przebudowa zbiornika, np. w celu jego powiększenia jest skomplikowana. W związku z powyższymi wadami budowa zbiornika tego typu w przypadku małych oczyszczalni ścieków jest nieopłacalna. Koszty wybudowania takiego zbiornika są bowiem niewspółmiernie wysokie do ilości ścieków, które byłyby oczyszczane w oczyszczalni. Dlatego też rozwiązanie to stosuje się obecnie głównie w dużych oczyszczalniach ścieków, gdzie ilość przyjmowanych ścieków uzasadnia ich zastosowanie.
Innym rozwiązaniem z dziedziny przechowywania ścieków są jednolite zbiorniki z tworzyw sztucznych. Są one powszechnie stosowane w małych oczyszczalniach, gdzie ilość przetwarzanych ścieków jest niewielka. Są to zbiorniki zamknięte. Zbiorniki takie najczęściej mają kształt okręgu lub owalu. Mogą być one przystosowane do ułożenia w pozycji poziomej lub pionowej. Zbiorniki tego typu są najczęściej zakopywane w ziemi. Zaletą tego rozwiązania jest to, że są one tanie, lekkie i szybkie w instalacji. Wadą jest to, że nie mogą być one powiększone. Jedynym rozwiązaniem w przypadku konieczności powiększenia miejsca do przechowywania ścieków jest dodanie kolejnego zbiornika.
Przedstawione powyżej rozwiązania dotyczą zbiorników wykonanych jako jeden element. Drugą grupę rozwiązań z dziedziny zbiorników na ścieki stanowią zbiorniki modułowe. Rozwiązania modułowe posiadają szereg zalet, dzięki którym z powodzeniem są coraz częściej stosowanie w budowie zbiorników na ścieki.
Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej grupie są zbiorniki, w których moduły wykonane są z żelbetu. Zbiorniki te mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą one mieć kształt cylindryczny. W takim przypadku składają się z prefabrykowanych żelbetowych okręgów połączonych ze sobą. Zbiorniki tego typu są najczęściej zakryte i są zakopywane w ziemi. Drugą odmianą modułowych zbiorników z żelbetu są zbiorniki, które mają kształt prostokąta. Tego typu zbiorniki składają się z prefabrykowanych żelbetowych elementów w kształcie kątownika, ceownika, teownika itp. Często do ich budowy stosuje się betonowe płyty. W przypadku zbiorników drugiego typu częściej spotyka się konstrukcje przeznaczone do stosowania jako wolno stojące (nie zakopywane w ziemi) otwarte z góry zbiorniki. Oczywiście w grupie tej można również wskazać zbiorniki zamknięte, które zakopuje się w ziemi. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość budowy zbiornika oraz możliwość jego konfiguracji i rozbudowy w zależności od potrzeb. Wadą z kolei jest konieczność stosowania ciężkiego sprzętu do układania żelbetowych modułów.
Kolejną grupę zbiorników modułowych stanowią zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Kształtem są one podobne do zwykłych zbiorników z tworzyw sztucznych. Najczęściej są one zakopywane w ziemi. Zbiorniki te składają się z dwóch modułów bocznych i modułów środkowych. Zbiorniki tego typu są lekkie i łatwe w instalacji. Dają możliwość uzyskania większej kubatury niż w przypadku zwykłych zbiorników z tworzywa sztucznego. W kategorii zbiorników modułowych można również spotkać rozwiązania, w których moduły do budowy zbiorników wykonane są z metalu lub łączą w sobie różne materiały. Z amerykańskiego opisu patentowego US8733579 znany jest zbiornik na wodę przystosowany do szybkiego opróżniania. Zgodnie z wynalazkiem jest to składany zbiornik do trzymania płynów. Ściany boczne zbudowane z ramy oraz elastycznego wypełnienia. Rama jest składana. Zbudowana jest ona z dolnej i górnej szyny oraz pionowych rozpórek. Między szynami i rozpórkami znajduje się wypełnienie wykonane z elastycznego materiału. Zbiornik zawiera rynnę, która rozciąga się na zewnątrz od otworu w jednej ze ścian bocznych. Rynna jest utworzona z dolnego panelu i ścian bocznych, które wykonane są ze składanego materiału. Obrzeża dolnego panelu zostały wzmocnione za pomocą ramy na zawiasach, które umożliwiają ruch pionowy i poziomy. Z kolei w amerykańskim zgłoszeniu patentowym US4050605 opisano wodoszczelny, wytrzymały na wysokie ciśnienie zbiornik składający się z plastikowych paneli. Panele mają kształt kwadratu. Każdy panel zawiera wypukłość w kształcie piramidy stopniowo zwiększającej swoją wysokość w kierunku środka kwadratowego panelu. Każdy panel zawiera kołnierze zabezpieczające na krawędziach panelu. Zbiornik składa się z dwóch rodzajów paneli. Pierwsze, które składają się ze ściany dolnej, która na swoich krawędziach ma zagięte kołnierze mocujące. Kołnierze te są zagięte w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym wystaje wypukłość w kształcie piramidy. W drugim rodzaju paneli kołnierze mocujące są zagięte z kolei w kierunku zgodnym z kierunkiem, w którym wystaje wypukłość. Kołnierze mocujące paneli ściennych połączone są ze sobą na zewnątrz zbiornika, tworząc szczelne połączenie. W zbiorniku zastosowano ściągi i panele do montażu rur spustowych w celu poprawienia wytrzymałości na ciśnienie oraz w celu ułatwienia składania, osadowienia, orurowania i czyszczenia zbiornika.
Celem wzoru użytkowego jest uzyskanie zespołu paneli do konstrukcji zbiornika przeznaczonego do zastosowania jako reaktor biologiczny oraz do składowania ścieków. Zbiornik wykonany z paneli ma być łatwy w rozbudowie o dodatkowe moduły, oraz będzie charakteryzował się dużą pojemnością przy jednoczesnym zajmowaniu małej powierzchni. Jednocześnie cechy te mają być osiągnięte wykorzystując do budowy zbiornika arkusze blachy o ustandaryzowanych wymiarach.
Istotą rozwiązania według wzoru użytkowego jest zespół paneli do konstrukcji zbiornika składający się z panelu bocznego oraz panelu narożnego, charakteryzujący się tym, że panel boczny jest płaski i ma kształt prostokąta, zaś panel narożny ma kształt kątownika, którego ramiona mają kształt prostokąta i nachylone są pod kątem 90°. Na krawędziach bocznych panelu bocznego i panelu narożnego znajdują się kołnierze montażowe, zagięte pod kątem prostym do płaszczyzny paneli. Kołnierze montażowe posiadają zagięcia usztywniające. Ponadto panel boczny i panel narożny zawierają żebra zamocowane poziomo do powierzchni stanowiącej zewnętrzną stronę zbiornika.
Korzystnie, każdy z paneli bocznych oraz paneli narożnych wykonany jest z jednego arkusza blachy. Kołnierze montażowe stanowią zagięte fragmenty blachy tworzącej panel boczny i panel narożny. Kołnierze montażowe zawierają otwory. Również zagięcia usztywniające zawierają otwory. Żebra stanowią kształtowniki zamocowane do powierzchni panelu bocznego i panelu narożnego. Panel boczny i panel narożny zawierają pionowe przetłoczenia. Do dolnych krawędzi panelu bocznego i panelu narożnego zamocowana jest stopka zawierająca otwory. Główną zaletą rozwiązania według wzoru użytkowego jest uzyskanie paneli do konstrukcji zbiornika, które wykonane są ze standardowych półproduktów dostępnych na rynku. Wykorzystanie do budowy paneli arkuszy blachy o ustandaryzowanych wymiarach sprawia, że nie ma konieczności wykonywania dodatkowych czynności takich jak cięcie lub spawanie arkuszy blachy w celu ich wstępnego przygotowania do wykonania ścian bocznych zbiornika. Dzięki temu proces produkcji paneli jest mniej pracochłonny a tym samym tańszy. Kolejną zaletą rozwiązania jest prosta budowa zbiornika uzyskana dzięki konstrukcji paneli. Dzięki temu zbiornik może być łatwo i szybko składany i rozkładany. Do zalet należy zaliczyć również łatwość transportu paneli do budowy zbiornika. Zastosowanie ustandaryzowanych arkuszy blachy do wykonania paneli sprawia, że panele te mogą być transportowane typowymi środkami transportu, bez konieczności korzystania ze specjalistycznych rozwiązań.
Przedmiot wzoru użytkowego przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia panel boczny, fig. 2 przedstawia panel boczny, zaś fig. 3 przedstawia przykładowy zbiornik jaki może być wykonany przy wykorzystaniu paneli, który złożony jest z czterech paneli narożnych, między którymi znajdują się po dwa panele boczne na każdym z boków.
Zespół paneli do konstrukcji zbiornika składa się z panelu bocznego 1 oraz panelu narożnego 2. Panel boczny 1 jest płaski i ma kształt prostokąta. Jest on wykonany z arkusza blachy o wymiarach 2000 mm na 6000 mm. Z kolei panel narożny 2 ma kształt kątownika, którego ramiona mają kształt prostokąta i nachylone są pod kątem 90°. Również ten panel jest wykonany z arkusza blachy o wymiarach 2000 mm na 6000 mm. Grubość arkuszy blachy użytych do wykonania panelu bocznego 1 i panelu narożnego 2 wynosi 2 mm. Arkusze blachy o takich wymiarach są największymi standardowymi arkuszami dostępnymi na rynku. Dzięki zastosowaniu do wytwarzania paneli arkuszy blachy o takich wymiarach nie ma konieczności wykonywania dodatkowych czynności mających na celu przygotowanie półfabrykatu, takich jak np. spawanie, zgrzewanie lub cięcie. Na krawędziach bocznych panelu bocznego 1 i panelu narożnego 2 znajdują się kołnierze montażowe 3, które zagięte są pod kątem prostym do płaszczyzny paneli. Kołnierze montażowe 3 stanowią zagięte fragmenty blachy tworzącej panel boczny 1 i panel narożny 2. Kołnierze 3 usztywniają panele oraz stanowią miejsce łączenia ze sobą poszczególnych paneli w dowolnej konfiguracji, przykładowo: panel boczny z panelem narożnym, panel boczny z panelem bocznym, panel narożny z panelem narożnym. W celu umożliwienia połączenia ze sobą panelu bocznego 1 z panelem narożnym 2 kołnierze montażowe 3 zawierają otwory 4. Otwory 4 pozwalają na połączenie ze sobą paneli za pomocą śrub. Takie rozmieszczenie otworów 4 sprawia, że połączenie paneli ze sobą jest wytrzymałe. W celu zwiększenia szczelności przy montażu zbiornika z paneli między kołnierze montażowe 3 można umieszczać uszczelnienie w postaci np. pianki lub silikonu. Kołnierze montażowe 3 posiadają zagięcia usztywniające 5. Są one zagięte pod kątem prostym do płaszczyzny kołnierzy montażowych. Zagięcia usztywniające 5 usztywniają kołnierze montażowe 3 zapobiegając ich deformacji, a ponadto stanowią element, dzięki któremu można przymocować do zbiornika utworzonego z paneli elementy stanowiące wzmocnienie konstrukcji zbiornika, np. obejmy. W celu umożliwienia zamocowania takich elementów zagięcia usztywniające 5 posiadają otwory 6. Pozwalają one zamocować np. obejmy za pomocą śrub. W celu wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji zbiornika panel boczny 1 i panel narożny 2 zawierają żebra 7, zamocowane poziomo do powierzchni stanowiącej zewnętrzną stronę zbiornika. Żebra 7 stanowią kształtowniki. Są one przyspawane do powierzchni panelu bocznego 1 i panelu narożnego 2. Żebra 7 rozmieszczone są na całej wysokości paneli w równej odległości. W celu dodatkowego usztywnienia konstrukcji panel boczny 1 i panel narożny 2 zawierają pionowe przetłoczenia. Do dolnych krawędzi panelu bocznego 1 i panelu narożnego 2 zamocowana jest stopka 8 zawierająca otwory 9. Stopki 8 umożliwiają kotwienie paneli, a tym samym całego zbiornika, do podłoża.
Fig. 3 przedstawia przykładowy zbiornik na ścieki wykonany przy wykorzystaniu paneli stanowiących przedmiot wzoru użytkowego. Zbiornik ten składa się z czterech paneli narożnych 2 oraz ośmiu paneli bocznych 1_. Między każdym z paneli narożnych 2 znajdują się po dwa panele boczne T W ten sposób zbiornik w rzucie z góry przyjmuje kształt kwadratu. Poszczególne panele boczne 1 oraz panele narożne 2 połączone są ze sobą za pomocą śrub umieszczonych w otworach 4 znajdujących się w kołnierzach montażowych 3. Dodatkowo w celu wzmocnienia konstrukcji zbiornika i zapobiegnięciu wygięciu się kołnierzy montażowych 3 lub nawet zerwaniu połączeń śrubowych, połączone panele są objęte dziesięcioma obejmami. Obejmy te są zamocowane do otworów_6 znajdujących się w zagięciach usztywniających 5.

Claims (8)

Zastrzeżenia ochronne
1. Zespół paneli do konstrukcji zbiornika składający się z panelu bocznego oraz panelu narożnego, znamienny tym, że panel boczny (1) jest płaski i ma kształt prostokąta, zaś panel narożny (2) ma kształt kątownika, którego ramiona mają kształt prostokąta i nachylone są pod kątem 90°, przy czym na krawędziach bocznych panelu bocznego (1) i panelu narożnego (2) znajdują się kołnierze montażowe (3), zagięte pod kątem prostym do płaszczyzny paneli, przy czym kołnierze montażowe (3) posiadają zagięcia usztywniające (5), ponadto panel boczny (1) i panel narożny (2) zawierają żebra (7) zamocowane poziomo do powierzchni stanowiącej zewnętrzną stronę zbiornika.
2. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy z paneli bocznych (1) oraz paneli narożnych (2) wykonany jest z jednego arkusza blachy.
3. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierze montażowe (3) stanowią zagięte fragmenty blachy tworzącej panel boczny (D i panel narożny (2).
4. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierze montażowe (3) zawierają otwory (4).
5. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że zagięcia usztywniające (5) zawierają otwory (6).
6. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że żebra (7) stanowią kształtowniki zamocowane do powierzchni panelu bocznego (1) i panelu narożnego (2).
7. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że panel boczny (1) i panel narożny (2) zawierają pionowe przetłoczenia.
8. Zespół paneli według zastrz. 1, znamienny tym, że do dolnych krawędzi panelu bocznego (1) i panelu narożnego (2) zamocowana jest stopka (8) zawierająca otwory (9).
PL125313U 2016-07-07 2016-07-07 Zespół paneli do konstrukcji zbiornika PL70032Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL125313U PL70032Y1 (pl) 2016-07-07 2016-07-07 Zespół paneli do konstrukcji zbiornika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL125313U PL70032Y1 (pl) 2016-07-07 2016-07-07 Zespół paneli do konstrukcji zbiornika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL125313U1 PL125313U1 (pl) 2018-01-15
PL70032Y1 true PL70032Y1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=60937283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL125313U PL70032Y1 (pl) 2016-07-07 2016-07-07 Zespół paneli do konstrukcji zbiornika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL70032Y1 (pl)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127195U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu zamkniętym i plastikowych żeber
PL127196U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu otwartym i plastikowych żeber
PL127198U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu zamkniętym i plastikowych podpór
PL127197U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składające się z metalowych obejm o profilu otwartym i plastikowych podpór

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127195U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu zamkniętym i plastikowych żeber
PL127196U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu otwartym i plastikowych żeber
PL127198U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składająca się z metalowych obejm o profilu zamkniętym i plastikowych podpór
PL127197U1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 Aqua World Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Konstrukcja wzmacniająca zbiorniki plastikowe składające się z metalowych obejm o profilu otwartym i plastikowych podpór

Also Published As

Publication number Publication date
PL125313U1 (pl) 2018-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL70032Y1 (pl) Zespół paneli do konstrukcji zbiornika
JP5501357B2 (ja) 幾何学的構造システム
NO332164B1 (no) Innleggspanel for betongfyllbar forskalingsvegg
FI3688240T3 (en) BUILDING SYSTEM FOR BUILDING MODULE
US11359385B2 (en) Bathroom floor waterproofing system, method of manufacturing the same, and method of constructing the same
EP2516617B1 (de) Fermentierbehälter für eine biogasanlage
RU2750184C2 (ru) Строительная система для строительства жилого модуля
RU2561127C1 (ru) Несъемная опалубка монолитного перекрытия
US20230220658A1 (en) Improved modular element for making underground structures for basins designed to manage meteoric waters or underground structures for retaining soil
EP3020889B1 (en) Swimming pool assembly and method for installing a swimming pool
KR101074469B1 (ko) 콘크리트와 수직패널 일체형 벽구조를 갖는 저장탱크 및 그 시공방법
KR20040095542A (ko) 콘크리트 철제패널 일체형 다중 격벽 물탱크
RU147448U1 (ru) Опалубочный элемент
RU207322U1 (ru) Т - образная панель для монтажа силосных траншей
KR200321334Y1 (ko) 콘크리트 철제패널 일체형 다중 격벽 물탱크
EP0015984A1 (en) Prefabricated building for storage or the like
US3535836A (en) Building construction
AT409878B (de) Verfahren zur errichtung einer gebäudedecke an einem siloartigen bauwerk
RU202103U1 (ru) Сборно-разборный блок-контейнер
ES2433250B1 (es) Depósito prefabricado cilíndrico vertical atornillado en un único anillo
IE43885B1 (en) A storage tank
US20190248579A1 (en) Fluid Containment Device
US7712489B2 (en) Process for the zero emission storage of sulphur
DE4243123A1 (de) Souterrain-Raum, insbesondere Keller
EP4221495A1 (en) Fiber-reinforced plastic material aquaculture tank