PL69569Y1 - Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego - Google Patents

Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego

Info

Publication number
PL69569Y1
PL69569Y1 PL122099U PL12209913U PL69569Y1 PL 69569 Y1 PL69569 Y1 PL 69569Y1 PL 122099 U PL122099 U PL 122099U PL 12209913 U PL12209913 U PL 12209913U PL 69569 Y1 PL69569 Y1 PL 69569Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
floor element
tongue
groove
face
wood
Prior art date
Application number
PL122099U
Other languages
English (en)
Other versions
PL122099U1 (pl
Inventor
Piotr Pankowski
Original Assignee
Jp Promis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jp Promis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa filed Critical Jp Promis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority to PL122099U priority Critical patent/PL69569Y1/pl
Publication of PL122099U1 publication Critical patent/PL122099U1/pl
Publication of PL69569Y1 publication Critical patent/PL69569Y1/pl

Links

Landscapes

  • Floor Finish (AREA)

Abstract

Element podłogowy ma na powierzchni lica (3) zagłębienia krzywoliniowe (6), biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust, przy czym przebiegi zagłębień krzywoliniowych (6) kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości zagłębień krzywoliniowych (6) w powierzchni lica (3) elementu podłogowego mieszczą się w przedziale od 1 mm do 2 mm, ponadto wypukłe fragmenty powierzchni lica (3), usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi (6), odwzorowują fragmenty pobocznic cylindrów, których średnice mieszczą się w przedziale od 80 mm do 200mm. Dla każdego z zagłębień krzywoliniowych (6) krawędź przecięcia (8) z krawędzią boku prostopadłego do boków elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust.

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego. Z opisu do polskiego zgłoszenia wynalazku P. 393160 znana jest deska podłogowa, zwłaszcza deska parkietowa, wykonana najkorzystniej z twardego drewna, przeznaczona do układania posadzek, która może być połączona mechanicznie z następnymi deskami. Deska podłogowa, zwłaszcza deska parkietowa, z profilem krawędzi dającym się scalić w jedną płaszczyznę poprzez połączenie mechaniczne, charakteryzuje się tym, że na dolnej powierzchni deski podłogowej lub deski parkietowej wykonane są wycięcia poprzeczne lub ukośne, lub wzdłużnie w stosunku do bocznej krawędzi deski. Wycięcia poprzeczne usytuowane są prostopadle w stosunku do bocznej krawędzi deski, a wycięcia ukośne skierowane są pod dowolnym kątem a w stosunku do bocznej krawędzi deski, natomiast wycięcia wzdłużne biegną równolegle do bocznej krawędzi deski. Wszystkie wycięcia wykonane są na całej szerokości i długości deski. Wycięcia poprzeczne, ukośne i wzdłużne są o szerokości od 0,5 mm do 30,00 mm, głębokości odpowiadającej od 10% do 70% grubości deski i częstotliwości co 5,00 mm do 200,00 mm. Z opisu do polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego numer W. 119658 znany jest element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, stosowany jako pojedyncza kształtka parkietowa lub jako deska podłogowa. Element podłogowy z drewna ma wpusty w postaci rowków umieszczone na jednej parze przyległych boków łączeniowych, a na drugiej parze przyległych boków łączeniowych są wzdłużne wypusty w postaci piór, odpowiadających w pasowaniu łączeniowym wymienionym wpustom. Wyposażony jest od strony spodniej w wykonane na całej szerokości, poprzeczne do długości nacięcia w postaci rowków, a wzdłużne krawędzie wpustów i wypustów są równoległe do powierzchni licowej elementu podłogowego. Element podłogowy charakteryzuje się tym, że wyposażony jest od strony spodniej w wykonane na całej długości wzdłużne nacięcia w postaci rowków, a głębokość poprzecznych nacięć i wzdłużnych nacięć sięga co najmniej połowy grubości drewna pod dolnymi krawędziami wpustów i wypustów i co najwyżej do górnych krawędzi wpustów i wypustów.
Celem wzoru użytkowego jest możliwość takiego podniesienia własności przeciwpoślizgowych lica elementu podłogowego, które będzie podtrzymywało jej własności estetyczne, przejawiające się w rysunku jaki nadają licu słoje.
Istota elementu podłogowego z drewna, zwłaszcza drewna litego, który według wzoru użytkowego ma kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków, prostopadłych do powierzchni lica elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust, a w powierzchni spodniej, przeciwległej do powierzchni lica, ma rowki rozprężające biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust, charakteryzuje się tym, że element podłogowy ma na powierzchni lica zagłębienia krzywoliniowe, biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust, przy czym przebiegi zagłębień krzywoliniowych kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości zagłębień krzywoliniowych w powierzchni lica elementu podłogowego mieszczą się w przedziale od 1 mm do 2 mm, ponadto wypukłe fragmenty powierzchni lica, usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów, których średnice mieszczą się w przedziale od 80 mm do 200 mm. Według innej, korzystnej cechy wzoru użytkowego dla każdego z zagłębień krzywoliniowych krawędź przecięcia z krawędzią boku prostopadłego do boków elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust. Według kolejnej, korzystnej cechy wzoru użytkowego zarys połączenia na pióro i wpust ma na pierwszym z boków elementu podłogowego kształt wypustu o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast zarys połączenia na pióro i wpust w przypadku boku równoległego do boku pierwszego elementu podłogowego stanowi rowek o szerokości odpowiadającej grubości wypustu, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego we wpust lub w rowek leżą w takiej samej odległości od powierzchni lica. Według następnej, korzystnej cechy wzoru użytkowego zarys połączenia na pióro i wpust ma na pierwszym i drugim boku elementu podłogowego rowek, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego w rowek leżą w takiej samej odległości od powierzchni lica elementu podłogowego.
Korzystnym skutkiem stosowania wzoru użytkowego jest możliwość takiego podniesienia własności przeciwpoślizgowych lica elementu podłogowego, które będzie podtrzymywało jej własności estetyczne, przejawiające się w rysunku jaki nadają licu słoje.
Przedmiot wzoru użytkowego zostanie bliżej wyjaśniony za pomocą rysunku, na którym fig. 1 jest rzutem aksonometrycznym pierwszej odmiany wzoru, fig. 2 - rzutem aksonometrycznym drugiej odmiany wzoru, a fig. 3 jest przekrojem poprzecznym trzeciej odmiany wzoru, fig. 4 - przekrojem poprzecznym drugiej odmiany wzoru, natomiast fig. 5 jest przekrojem poprzecznym pierwszej odmiany wzoru, a fig. 6 przekrojem poprzecznym czwartej odmiany wzoru.
Pierwsza postać wzoru użytkowego
Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według pierwszej postaci wzoru użytkowego, ma kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków 1_ i 2, prostopadłych do powierzchni lica 3 elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust. W powierzchni spodniej 4, przeciwległej do powierzchni lica 3, element podłogowy ma rowki rozprężające 5 biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust. Element podłogowy ma na powierzchni lica 3 zagłębienia krzywoliniowe 6, biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust. Przebiegi zagłębień krzywoliniowych 6 kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości G zagłębień krzywoliniowych 6 w powierzchni lica 3 elementu podłogowego wynoszą odpowiednio 1,2 mm 1,7 mm i 2 mm. Wypukłe fragmenty powierzchni lica 3, usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi 6 odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów 7, których średnice wynoszą odpowiednio 80 mm, 100 mm i 200 mm. Dla każdego z zagłębień krzywoliniowych 6 krawędź przecięcia 8 z krawędzią boku elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust. Zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym z boków 1_ elementu podłogowego ma kształt rowka 10 o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast w przypadku boku 2, równoległego do boku 1. elementu podłogowego ma rowek 10 o szerokości odpowiadającej grubości wypustu 9, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego w rowki 10 leżą w takiej samej odległości od powierzchni lica 3.
Druga postać wzoru użytkowego
Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według drugiej postaci wzoru użytkowego, ma kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków 1_ i 2, prostopadłych do powierzchni lica 3 elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust. W powierzchni spodniej 4, przeciwległej do powierzchni lica 3, element podłogowy ma rowki rozprężające 5 biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust. Element podłogowy ma na powierzchni lica 3 zagłębienia krzywoliniowe 6, biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust. Przebiegi zagłębień krzywoliniowych 6 kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości G zagłębień krzywoliniowych 6 w powierzchni lica 3 elementu podłogowego wynoszą odpowiednio 1,2 mm, 1,7 mm i 2 mm. Wypukłe fragmenty powierzchni lica 3, usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi 6 odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów 7, których średnice S wynoszą odpowiednio 85 mm, 105 mm i 190 mm. Dla każdego z zagłębień krzywoliniowych 6 krawędź przecięcia 8 z krawędzią boku elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust. Zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym z boków i elementu podłogowego ma kształt wypustu 9 o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast w przypadku boku 2, równoległego do boku 1_ elementu podłogowego ma rowek 10 o szerokości odpowiadającej grubości wypustu 9, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego we wpust 9 lub w rowek 10 leżą z takiej samej odległości od powierzchni lica 3.
Trzecia postać wzoru użytkowego
Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według trzeciej postaci wzoru użytkowego, ma kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków 1_ i 2, prostopadłych do powierzchni lica 3 elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust. W powierzchni spodniej 4, przeciwległej do powierzchni lica 3, element podłogowy ma rowki rozprężające 5 biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust. Element podłogowy ma na powierzchni lica 3 zagłębienia krzywoliniowe 6, biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust. Przebiegi zagłębień krzywoliniowych 6 kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości G zagłębień krzywoliniowych 6 w powierzchni lica 3 elementu podłogowego wynoszą odpowiednio 1,1 mm, 1,5 mm i 1,9 mm. Wypukłe fragmenty powierzchni lica 3, usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi 6 odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów 7, których średnice wynoszą odpowiednio 90 mm, 110 mm i 195 mm. Dla każdego z zagłębień krzywoliniowych 6 krawędź przecięcia 8 z krawędzią boku elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust. Zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym z boków 1_ elementu podłogowego ma kształt rowka 10 o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast w przypadku boku 2, równoległego do boku 1. elementu podłogowego ma rowek 10 o szerokości odpowiadającej grubości
wypustu 9, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego w rowki 10 leżą z takiej samej odległości od powierzchni lica 3. Czwarta postać wzoru użytkowego Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według czwartej postaci wzoru użytkowego, ma kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków 1_ i 2, prostopadłych do powierzchni lica 3 elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust. W powierzchni spodniej 4, przeciwległej do powierzchni lica 3, element podłogowy ma rowki rozprężające 5 biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust. Element podłogowy ma na powierzchni lica 3 zagłębienia krzywoliniowe 6, biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust. Przebiegi zagłębień krzywoliniowych 6 kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości G zagłębień krzywoliniowych 6 w powierzchni lica 3 elementu podłogowego wynoszą odpowiednio 1,2 mm, 1,7 mm i 2 mm. Wypukłe fragmenty powierzchni lica 3, usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi 6 odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów 7, których średnice S wynoszą odpowiednio 95 mm, 120 mm i 200 mm. Dla każdego z zagłębień krzywoliniowych 6 krawędź przecięcia 8 z krawędzią boku elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust. Zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym z boków 1 elementu podłogowego ma kształt wypustu 9 o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast w przypadku boku 2, równoległego do boku 1. elementu podłogowego ma rowek 10 o szerokości odpowiadającej grubości wypustu 9, przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego we wpust 9 lub w rowek 10 leżą z takiej samej odległości od powierzchni lica 3.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, mający kształt prostokątnej płyty, której powierzchnie boków, prostopadłych do powierzchni lica elementu podłogowego mają zarys połączenia na pióro i wpust, a w powierzchni spodniej, przeciwległej do powierzchni lica, ma rowki rozprężające biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu zarysu połączenia na pióro i wpust, znamienny tym, że element podłogowy ma na powierzchni lica (3) zagłębienia krzywoliniowe (6), biegnące zgodnie z kierunkiem przebiegu połączenia na pióro i wpust, przy czym przebiegi zagłębień krzywoliniowych (6) kształtami są zbliżone do szeregu sinusoid, natomiast głębokości zagłębień krzywoliniowych (6) w powierzchni lica (3) elementu podłogowego mieszczą się w przedziale od 1 mm do 2 mm, ponadto wypukłe fragmenty powierzchni lica (3), usytuowane między zagłębieniami krzywoliniowymi (6) odwzorowują fragmenty pobocznie cylindrów (7), których średnice mieszczą się w przedziale od 80 mm do 200 mm.
  2. 2. Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według zastrz. 1, znamienny tym, że dla każdego z zagłębień krzywoliniowych (6) krawędź przecięcia (8) z krawędzią boku prostopadłego do boków (1_ i 2) elementu podłogowego leży w takiej samej odległości od krawędzi zarysu połączenia na pióro i wpust.
  3. 3. Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według zastrz. 1, znamienny tym, że zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym z boków elementu podłogowego (1J ma kształt wypustu (9) o prostokątnym polu przekroju poprzecznego, natomiast zarys połączenia na pióro i wpust w przypadku boku równoległego do boku pierwszego elementu podłogowego (1) stanowi rowek (10) o szerokości odpowiadającej grubości wypustu (9), przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego we wpust (9) lub w rowek (10) leżą z takiej samej odległości od powierzchni lica (3).
  4. 4. Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego, według zastrz. 1, znamienny tym, że zarys połączenia na pióro i wpust na pierwszym i drugim boku elementu podłogowego (1.) ma rowek (10). przy czym górne krawędzie przejścia powierzchni boków elementu podłogowego w rowek (10) leżą w takiej samej odległości od powierzchni lica (3) elementu podłogowego.
PL122099U 2013-05-29 2013-05-29 Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego PL69569Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122099U PL69569Y1 (pl) 2013-05-29 2013-05-29 Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122099U PL69569Y1 (pl) 2013-05-29 2013-05-29 Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL122099U1 PL122099U1 (pl) 2014-12-08
PL69569Y1 true PL69569Y1 (pl) 2017-12-29

Family

ID=52003435

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL122099U PL69569Y1 (pl) 2013-05-29 2013-05-29 Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL69569Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL122099U1 (pl) 2014-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BR0308178A (pt) Tábuas de assoalho com ranhuras decorativas e método para fabricar as mesmas
UA107205C2 (uk) Способи і пристрої, пов'язані з формуванням поверхонь будівельних панелей
US20190330857A1 (en) Building element in plate shape, in particular floor covering panel, as well as floor covering formed by using said building elements, and method for their arrangement
US2269926A (en) Composite board flooring
SE0700629L (sv) Golvläggningssystem, profilskena och golvbräda för dylikt golvläggningssystem förfarande för förläggning av ledningselement i golvläggningssystemet jämte användningar av golvläggningssystemet för olika ändamål
BRPI0516017B1 (pt) painel de piso e cobertura de piso composta de tais painéis de piso
GB2436570A (en) Floorboard with rebated side and end edges
RU2012147008A (ru) Заготовка с графической структурой поверхности
PL69569Y1 (pl) Element podłogowy z drewna, zwłaszcza drewna litego
EP2357298A3 (de) Verkleidungspaneele mit Schwalbenschwanzverbindung
RU2015125903A (ru) Легкая строительная плита и способ ее изготовления
JP6226375B2 (ja) 壁パネル
PL403508A1 (pl) Sposób otrzymywania elementów drewnianych, zwłaszcza desek podłogowych i/lub boazeryjnych o rustykalnej strukturze powierzchni i element drewniany, zwłaszcza deska podłogowa i/lub boazeryjna o rustykalnej strukturze powierzchni
JP2019065506A (ja) 建築板
JP3144641U (ja) 床板
JP2007032026A (ja) 床板
JP6757068B2 (ja) タイル敷設方法
AU201813254S (en) Floor decking
RU76048U1 (ru) Половая рейка
RU156223U1 (ru) Панель облицовочная деревянная
RU158440U1 (ru) ПАРКЕТ soft
RU98447U1 (ru) Стыковое соединение профилированных облицовочных строительных элементов в виде двойной шип-паз
PL5652S2 (pl) Klepka parkietowa
PL22071S2 (pl) Panel scienny
PL21994S2 (pl) Panel scienny