PL68996Y1 - Przesuwarka przenośników taśmowych - Google Patents

Przesuwarka przenośników taśmowych

Info

Publication number
PL68996Y1
PL68996Y1 PL123218U PL12321814U PL68996Y1 PL 68996 Y1 PL68996 Y1 PL 68996Y1 PL 123218 U PL123218 U PL 123218U PL 12321814 U PL12321814 U PL 12321814U PL 68996 Y1 PL68996 Y1 PL 68996Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
connector
slider
shifter
frame
Prior art date
Application number
PL123218U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123218U1 (pl
Inventor
Andrzej Kozera
Stanisław Rożdżyński
Jerzy Sarapata
Zbigniew Staroń
Original Assignee
Polremaco Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polremaco Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Polremaco Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL123218U priority Critical patent/PL68996Y1/pl
Publication of PL123218U1 publication Critical patent/PL123218U1/pl
Publication of PL68996Y1 publication Critical patent/PL68996Y1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Machines (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest przesuwarka przenośników taśmowych stosowana w szczególności w górnictwie odkrywkowym. W kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego jednym z elementów procesu technologicznego urabiania są wielkogabarytowe przenośniki taśmowe służące do transportu urobku. Długość tych przenośników wynosi od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Przenośniki stanowią ciąg technologiczny z podstawowymi maszynami technologicznymi tj. wielonaczyniowymi koparkami kołowymi. Uzyskany urobek jest ładowany na przenośnik taśmowy z zespołu załadowczego koparki. Konstrukcja tego zespołu umożliwia rozładunek nad stojącym przenośnikiem w miarę przemieszczania się koparki wielonaczyniowej w procesie urabiania. W momencie kiedy zakres pracy urządzenia rozładowczego wynoszący kilka do kilkunastu metrów zostanie wyczerpany, konieczne jest przemieszczenie przenośnika za oddalającą się koparką. W związku z powyższym do przesuwania przenośników taśmowych stosowane są maszyny umożliwiające przesunięcie taśmociągu bez konieczności długotrwałego wyłączenia z pracy koparki.
Znana jest z polskiego opisu wynalazku nr 106034 przesuwarka zabudowana na podwoziu ciągnika gąsienicowego po zdemontowaniu osprzętu spycharkowego. Na ramach gąsienic wsparto konstrukcję ramową obejmującą cały ciągnik, łącznie z kabiną operatora. Z jednego boku ramy zamontowano przegubowo krótki wysięgnik z siłownikiem hydraulicznym, a podnoszenie głowicy następowało za pomocą siłowników hydraulicznych zabudowanych na poziomej belce umieszczonej nad kabiną operatora poprzez układ krążkowo-linowy.
Znane jest również z chińskiego opisu wzoru użytkowego nr CN 212 97 48 urządzenie napędowe teleskopowego przenośnika taśmowego do zastosowania w kopalni. Z jednej strony ciągnik jest wyposażony we wciągarkę, a z drugiej strony jest wyposażony we wskaźnik buforowania siły naciągu. Lina trakcyjna jest podłączona pomiędzy wciągarkę a wskaźnik buforujący siłę naciągu. Lina trakcyjna jest nawinięta wokół zestawu kół stałych i zestawu ruchomych kół. Urządzenie umożliwia ciągłą pracę przenośnika. W kolejnym zgłoszeniu polskiego wzoru użytkowego Nr Ru-53511 ujawniono przesuwarkę członów przenośników taśmowych zabudowaną na ciągniku gąsienicowym, na podwoziu którego zabudowana jest rama wysięgnika, do której zamocowane są przegubowo wysięgnik oraz siłownik hydrauliczny, przymocowany przegubowo do górnej części wysięgnika, gdzie znajduje się także siłownik układu podnoszenia głowicy chwytającej szynę przesuwanego przenośnika. Tłoczysko siłownika połączone jest z osią krążków linowych przemieszczalnych, zaś układ podnoszenia głowicy ma dwa krążki linowe stałe oraz zblocze jednokrążkowe.
Najefektywniejszą i najtańszą z metod służących do przesuwania przenośników taśmowych jest więc stosowana od dawna, metoda poziomego przeciągania taśmociągu z równoczesnym ruchem pionowym pozwalającym na odrywanie członów przenośnika od podłoża w celu zmniejszenia sił poprzecznych przesuwających przenośnik. Przenośnik taśmowy w tym celu ma na jednym z boków wzdłuż całej długości przymocowaną szynę kolejową. Ostatnio stosowane urządzenia składały się z ciągnika gąsienicowego o dużej masie z zamontowanym z boku osprzętem przesuwakowym, podobnym w swej zasadzie działania do funkcji żurawia bocznego, na którym zamocowano głowicę roboczą. Proces przesuwania polega na ustawieniu się przesuwarki równolegle do przenośnika na odpowiednio wyrównanym podłożu, następnie zapięciu głowicy na główce szyny i przemieszczenie jednego z jego końców w pozycji do rozpoczęcia pracy. Niezwykle istotna jest możliwość niezależnego od maszyny przesuwu głowicy w czasie jej zapinania na główce szyny i ustawienia początkowej wartości przesuwu. Tę właściwość posiada przesuwarka według wzoru użytkowego.
Przesuwarka przenośników taśmowych według wzoru użytkowego składa się z nośnika, którym jest ciężki ciągnik gąsienicowy o sztywnym układzie jezdnym z przeciwwagą gwarantującą stabilny tor jazdy ciągnika, osprzętu roboczego i głowicy roboczej oraz łącznika o zmiennej długości. Osprzęt roboczy przesuwarki składa się z wysięgnika, który jest zamocowany przegubowo na ramie trakcyjnej gąsienicy, jego zmienny wysięg prostopadle do osi podłużnej maszyny jest ustalany przez siłownik hydrauliczny. Na głowicy wysięgnika w jego osi symetrii zabudowany jest cylinder hydrauliczny. Na końcu tłoczyska, wysuwającego się do środka wysięgnika, zamocowana jest belka z krążkami linowymi przesuwnymi. Drugi komplet krążków linowych stałych (kierujących) jest zamocowany obok siłownika na głowicy wysięgnika. Przez krążki linowe przewinięta jest lina podnoszenia głowicy. Wysuwanie i wsuwanie tłoczyska powoduje podnoszenie i opuszczanie zblocza linowego z zawieszoną na nim przegubowo głowicą roboczą. Głowica robocza jest elementem sprzęgającym przesuwarkę z przemieszczanym przenośnikiem i ma możliwość przemieszczania się wzdłuż osi szyny. Składa się ona z korpusu stałego, stanowiącego ramę całej głowicy, dwóch korpusów ruchomych, do których zamocowano po jednej rolce z obrzeżami oraz zespołu sterującego, sterującego ruchami rolek głowicy.
Do ramy głowicy zamocowane są dwie rolki z obrzeżami o stałych osiach obrotu. Do ramy mocowany jest uchwyt zblocza linowego, który służy do ruchów pionowych głowicy oraz belka, przez którą głowica jest połączona z łącznikiem poziomym.
Korpusy ruchome głowicy roboczej wykonując ruchy wahadłowe w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej głowicy powodują zbliżanie lub oddalanie par rolek względem siebie, tj. zamykanie lub otwieranie głowicy. Przy otwartej głowicy w przestrzeń pomiędzy rozsuniętymi rolkami jest wprowadzana główka szyny. „Zamykając” głowicę rolki zbliżają się do siebie i zaciskają się na główce szyny łącząc głowicę roboczą z przenośnikiem.
Zespół sterujący głowicy umożliwia ruchy par rolek względem siebie powodując zamykanie lub otwieranie głowicy. Ruchy te zapewniają dwa cylindry hydrauliczne oraz parzysty układ sprężynowo--dźwigniowy, który dociska rolki do główki szyny, oraz umożliwia samoczynne wypięcie się głowicy. Obrzeża rolek głowicy są elementami, za które szyna jest unoszona do góry. Wypięcie głowicy powinno nastąpić również, jeżeli podczas pracy głowicy wystąpią siły, które mogłyby uszkodzić elementy całego układu lub doprowadzić do utraty stateczności ciągnika. Instalacja hydrauliczna głowicy oraz układ sprężynowo-dźwigniowy tworzą układ zabezpieczający pozwalający na bezpieczne wypięcie się głowicy, chroniąc m.in. układ roboczy przed uszkodzeniem.
Warunkiem właściwej pracy głowicy jest jej regulacja przed rozpoczęciem pracy dla uzyskania odpowiedniej wartości siły zacisku rolek z obrzeżami na główce szyny, po przekroczeniu której następuje automatyczne wypięcie głowicy. Do utrzymania odpowiedniego napięcia głowicy służy układ sprężynowo-dźwigniowy z elementami regulacji. Do regulacji układu sprężynowo-dźwigniowego głowicy służą nakrętka oraz tuleja z kołnierzem. Położenie tych elementów względem siebie ustala się podczas montażu głowicy, po czym po zapięciu głowicy na główce szyny dokonuje się regulacji i blokuje przy pomocy nakrętek kontrujących. Jeżeli podczas jazdy przesuwarki przetaczająca głowica trafi na przeszkodę uniemożliwiającą dalsze toczenie rolek, powstaje dodatkowa siła powodująca odpychanie rolek od siebie do momentu aż obrzeża rolek rozsuną się na szerokość główki szyny i głowica wysunie się z główki szyny. Zablokowany układ zamykania głowicy powoduje, że rozchylenie rolek może nastąpić, gdy siła odpychająca rolki pokona opór sprężyny. Wartość tej siły jest dobierana podczas regulacji głowicy w zależności od miejscowych warunków pracy.
Do korygowania położenia głowicy w poziomie służy kolejny istotny element przesuwarki tj. poziomy łącznik, który ma kształt trójkąta równoramiennego. Bok łącznika stanowiący podstawę trójkąta jest przegubowo połączony z ramą trakcyjną gąsienicy ciągnika. Wierzchołek jest połączony przegubowo z głowicą roboczą i może dodatkowo przemieszczać się w płaszczyźnie łącznika. Zmiana długości łącznika jest realizowana za pomocą siłownika hydraulicznego.
Niespotykana w dotychczas istniejących rozwiązaniach możliwość zmiany długości łącznika, w tym również podczas pracy przesuwarki, pozwala na bieżące korygowanie położenia przenośnika względem wytyczonej osi przenośnika. Możliwość korekty jest tym istotniejsza, że proces przemieszczania jest bardzo dynamiczny, bowiem wynika on z warunków zewnętrznych pracy przesuwarki, których nie można jednoznacznie ocenić.
Do sterowania ruchami osprzętu roboczego i głowicy służy instalacja hydrauliczna. Za pomocą siłowników hydraulicznych realizowane są następujące ruchy: zwodzenie wysięgnika, podnoszenie lub opuszczanie głowicy, skracanie lub wydłużanie łącznika, zamykanie lub otwieranie głowicy roboczej. Sterowanie ruchami osprzętu jest realizowane jednym sterownikiem hydraulicznym.
Przesuwarka według wzoru użytkowego przeznaczona jest do przesuwania wielkogabarytowych przenośników taśmowych o szerokości taśmy do 2500 mm, przesuwnych podtorzy kolejowych, zaś zamykana hydraulicznie głowica robocza przystosowana jest do współpracy z szynami kolejowymi S49, S60 i P65. Przesuwarka może pracować w trudnym terenie przy dużym nawilgoceniu podłoża. Manewrując ciągnikiem i zmieniając długość łącznika, można dokonać przemieszczenia jednego z końców przenośnika o odległość 0 do 1,5 m.
Zaletą przesuwarki według wzoru użytkowego jest jej możliwość poruszania się pod kopalnianymi wiaduktami i mostami oraz dobre parametry trakcyjne nośnika. Do obsługi pracy przesuwarki jest przewidziana jednoosobowa obsługa.
Przedmiot wzoru użytkowego został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok przesuwarki, fig. 2 przedstawia łącznik w przekroju pionowym, fig. 3 przedstawia łącznik w przekroju poziomym, Fig. 4 przedstawia głowicę w widoku z przodu, Fig. 5 przedstawia głowicę w widoku od góry, Fig. 6 przedstawia widok głowicy z boku.
Jak ujawniono na fig. 1 na ciągniku bazowym 1 zamocowana jest rama 2, do której zamocowany jest przegubowo wysięgnik 3, oraz siłownik zwodzenia 4 zapewniający zmianę wysięgu. Na głowicy wysięgnika 3 zabudowany jest zestaw krążków linowych stanowiących zespół krążków stałych 5 oraz ruchomych 6 przesuwanych siłownikiem 7. Na linie stalowej 8, przewiniętej przez zestaw krążków stałych i ruchomych, zawieszone jest jednokrążkowe zblocze linowe 9, połączone przegubowo ze sterowaną hydraulicznie głowicą roboczą 10. Oba końce liny stalowej 8 zamocowane są do konstrukcji wysięgnika 3. Pomiędzy ramą 2 a głowicą roboczą 10 znajduje się zaopatrzony w siłownik przesuwu łącznik 11. Wysięgnik 3 oraz łącznik 11 jest połączony z ramą 2 poprzez sworzeń 12, a rama 2 połączona jest przy pomocy połączenia kołnierzowo-śrubowego 13 z ramą trakcyjną gąsienicy 14 ciągnika 1 za pomocą sworzni 15, zaś przeciwwaga 16 jest połączona z ramą trakcyjną gąsienicy 14 ciągnika 1 za pomocą sworzni 17.
Jak uwidoczniono na fig. 2 oraz fig. 3, łącznik 11 składa się z suwaka 1a oraz korpusu suwaka 2a. Korpus suwaka 2a ma kształt trójkąta równoramiennego, którego podstawę stanowi belka korpusu 3a, zaś boki łącznika 11 stanowią żebra korpusu 4a. Belka korpusu 3a jest przegubowo połączona za pomocą sworznia 11, jak na fig. 1 oraz uszy mocujących 5a z ramą trakcyjną 17 ciągnika 1. Wierzchołek suwaka 1 a jest połączony przegubowo za pomocą sworznia 6a i trzpienia obrotowego 7a z głowicą roboczą 10 i może dodatkowo przemieszczać się wzdłuż prowadnicy środkowej 8a łącznika 11. Zmiana długości łącznika jest realizowana za pomocą siłownika hydraulicznego 9a, połączonego za pomocą sworzni 10a i 11a z suwakiem 1a łącznika 11. Na środku belki korpusu 3a znajdują się zawory sterujące 12a.
Jak ujawniono na fig. 4, fig. 5, fig. 6, głowica robocza 9 składa się z korpusu stałego 1 b, stanowiącego ramę całej głowicy, dwóch korpusów ruchomych 2b wykonujących ruchy wahadłowe w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej głowicy 10, do których zamocowano zespół rolki ruchomej 3b, zespół rolki nieruchomej 4b oraz zespół sterujący ruchami rolek głowicy w postaci dwóch siłowników hydraulicznych 5b oraz układu zabezpieczającego 6b, który dociska rolki do główki szyny, oraz umożliwia samoczynne wypięcie się głowicy. Do głowicy 9 zamocowany jest uchwyt zblocza linowego 7b, który służy do ruchów pionowych głowicy oraz belka 8b, przez którą głowica jest połączona z łącznikiem poziomym 11.
Na fig. 7 przedstawiono układ sprężynowo-dźwigniowy głowicy, który składa się z nakrętki 1c oraz tulei regulacyjnej z kołnierzem 2c, służących do takiego ustawienia elementów układu, aby uzyskać odpowiednią siłę uciągu: nakrętek kontrujących 3c i 4c unieruchamiających elementy regulacyjne. Siłownik 5c zamyka i blokuje mechanizm zamykania rolek. Jak pokazano na fig. 6, aby nastąpiło wypięcie głowicy, odpychane rolki ruchome 3b muszą pokonać opór sprężyny 6c i przesunąć tuleję wzdłuż tulei regulacyjnej 7c.
Oznaczenia figur na rysunkach
Fig. 1 1 - ciągnik bazowy 2 - rama 3 - wysięgnik 4 - siłownik zwodzenia 5 - zespół krążków stałych 6 - zespół krążków ruchomych 7 - siłownik 8 - lina stalowa 9 - zblocze linowe 10 - głowica robocza 11 - łącznik 12 - sworzeń 13 - połączenie kołnierzowo-śrubowe 14 - rama trakcyjna gąsienicy 15 - sworznie 16 - przeciwwaga 17 - sworznie
Fig. 2, Fig. 3 1a - korpus łącznika 2a - suwak 3a - prowadnica suwaka 4a - belki korpusu 5a - żebra korpusu 6a - uszy mocujące 7a - sworzeń 8a - trzpień obrotowy 9a - siłownik hydrauliczny 10a - sworzeń 11 a — sworzeń 12a - zawory sterujące Fig. 4, Fig. 5, Fig. 6 1 b - korpus stały 2b - korpusy ruchome 3b - zespół rolki ruchomej 4b - zespól rolki nieruchomej 5b - siłowniki hydrauliczne 6b - układ zabezpieczający 7b - zblocze linowe 8b - belka Fig. 7 1c - nakrętka 2c - tuleja z kołnierzem 3c - nakrętka kontrująca 4c - nakrętka kontrująca 5c - siłownik 6c - sprężyna 7c - tuleja

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Przesuwarka przenośników taśmowych zabudowana na ciągniku gąsienicowym, zawierająca osprzęt roboczy złożony z wysięgnika, głowicy wysięgnika z cylindrem hydraulicznym i tłoczyskiem oraz układu podnoszenia głowicy chwytającej szynę przesuwanego podnośnika, znamienna tym, że zawiera zaopatrzony w siłownik przesuwu łącznik (11), łączący ramę (2) z głowicą roboczą (10) zaopatrzoną w układ zabezpieczający (6b), umożliwiający awaryjne wypięcie głowicy.
  2. 2. Przesuwarka według zastrz. 1, znamienna tym, że łącznik (11) jest zbudowany z korpusu łącznika (1a) i suwaka (2a).
  3. 3. Przesuwarka według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że łącznik (11) jest połączony przegubowo z głowicą roboczą (10) za pomocą sworznia (7a) i trzpienia obrotowego (8a) oraz że suwak (2a) przemieszcza się wzdłuż prowadnicy suwaka (3a) łącznika (11), zaś zmiana długości łącznika (11) jest realizowana za pomocą siłownika hydraulicznego (9a) połączonego za pomocą sworzni (10a) i (11a) z suwakiem (2a).
  4. 4. Przesuwarka według któregokolwiek z powyższych zastrzeżeń, znamienna tym, że korpus łącznika (1a) ma kształt trójkąta równoramiennego, którego oś symetrii stanowi prowadnica suwaka (3a) a podstawą są belki korpusu (4a), zaś bokami łącznika są żebra korpusu (5a).
  5. 5. Przesuwarka według któregokolwiek z powyższych zastrzeżeń, znamienna tym, że łącznik (11) jest połączony z ramą (2) za pomocą uszy mocujących (6a) i sworznia (11 a).
  6. 6. Przesuwarka według któregokolwiek z powyższych zastrzeżeń, znamienna tym, że układ sprężynowo-dźwigniowy głowicy roboczej (10) składa się z nakrętki (1c) oraz tulei regulacyjnej z kołnierzem (2c), nakrętek kontrujących (3c) i (4c) unieruchamiających elementy regulacyjne oraz siłownika (5c) zamykającego i blokującego mechanizm zamykania rolek a także sprężyny (6c) i tulei regulacyjnej (7c).
PL123218U 2014-07-04 2014-07-04 Przesuwarka przenośników taśmowych PL68996Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123218U PL68996Y1 (pl) 2014-07-04 2014-07-04 Przesuwarka przenośników taśmowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123218U PL68996Y1 (pl) 2014-07-04 2014-07-04 Przesuwarka przenośników taśmowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123218U1 PL123218U1 (pl) 2016-01-18
PL68996Y1 true PL68996Y1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=55072362

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123218U PL68996Y1 (pl) 2014-07-04 2014-07-04 Przesuwarka przenośników taśmowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68996Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123218U1 (pl) 2016-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7168718B2 (ja) 改良された可動式カウンタウエイトを備えた吊り上げクレーン
US8069592B2 (en) Heavy equipment vehicle for laying pipe
US3112035A (en) Mobile crane
US4132317A (en) Pipe laying crane
US7845503B2 (en) Pipe-laying machine
US20100104409A1 (en) System and method for a forwarder headboard
CA2561430C (en) Railway rail handling apparatus and method
DE102009048846A1 (de) Kran
WO2011122961A2 (en) Lifting frame device
US20090250971A1 (en) Material handling machine
IE42743B1 (en) Apparatus for handling pipes or pipelines
US11753282B2 (en) Jib system for a vehicle crane comprising a bracing apparatus and method for rigging and de-rigging a bracing apparatus of a vehicle crane
US3860282A (en) Log skidder grapple
PL68996Y1 (pl) Przesuwarka przenośników taśmowych
WO2018153934A1 (en) Device for an excavator
CA2760500C (en) Telescoping leader system
AU2011274296B9 (en) Improvements relating to belt conveyors
RU2629998C1 (ru) Способ управления краном-трубоукладчиком
CN205349356U (zh) 分离式隧道仰拱模板
RU2305639C1 (ru) Манипулятор
KR20190142194A (ko) 개선된 굴삭기
GB2524996A (en) Support assembly
AT338462B (de) Kran
NL2009158B1 (nl) Werkwijze voor het leggen van een pijpleiding en daarbij te gebruiken bergingstank.
KR101607908B1 (ko) 중장비의 운전함 승강장치