PL68986Y1 - Noga meblowa - Google Patents

Noga meblowa

Info

Publication number
PL68986Y1
PL68986Y1 PL122992U PL12299214U PL68986Y1 PL 68986 Y1 PL68986 Y1 PL 68986Y1 PL 122992 U PL122992 U PL 122992U PL 12299214 U PL12299214 U PL 12299214U PL 68986 Y1 PL68986 Y1 PL 68986Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connector
furniture
sides
radius
semicircular
Prior art date
Application number
PL122992U
Other languages
English (en)
Other versions
PL122992U1 (pl
Inventor
Piotr Błażek
Original Assignee
Akcesbis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akcesbis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Akcesbis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL122992U priority Critical patent/PL68986Y1/pl
Publication of PL122992U1 publication Critical patent/PL122992U1/pl
Publication of PL68986Y1 publication Critical patent/PL68986Y1/pl

Links

Landscapes

  • Legs For Furniture In General (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest noga meblowa, przeznaczona do wspierania mebli, zwłaszcza tapicerowanych i utrzymywania ich w pozycji stabilnej, wykonana z metalu i z tworzywa sztucznego, lub tylko z tworzywa sztucznego.
Znana jest z polskiego opisu wzoru przemysłowego nr PL 20255 noga meblowa, którą stanowi poziomo usytuowany okrągły element, obustronnie zaślepiony, na którego górnej półkolistej powierzchni osadzone są dwa rurowe wsporniki usytuowane prostopadle do jego osi podłużnej i wzdłuż osi, do których górnych czół przymocowane są prostokątne elementy płytkowe, zaopatrzone w otwory montażowe, natomiast na dolnej półokrągłej powierzchni tego elementu rurowego osadzone są dwie okrągłe płytkowe stopki tworzywowe usytuowane w osiach pionowych obu górnych wsporników rurowych. Płytkowe prostokątne elementy tej nogi mocuje się za pomocą wkrętów poprzez ich otwory montażowe do dolnej poziomej płyty elementu meblowego.
Znana jest również z polskiego opisu wzoru przemysłowego nr PL 19623 noga meblowa przeznaczona dla mebli tapicerowanych mająca postać poziomo usytuowanego walca, który w dolnej jego części ma symetrycznie rozmieszczone dwa elementy w postaci spłaszczonej bryły o zarysie zbliżonym do okręgu, natomiast do środkowej części górnej płaszczyzny tego walca zamocowana jest płytka prostopadłościenna z otworami montażowymi, połączona z dolną częścią tego walca za pomocą kilku trójkątnych żeber usztywniających. Z kolei, znaną z polskiego opisu wzoru przemysłowego nr PL 17869 nogę meblową stanowi element rurowy o profilu U-owym zalepiony obustronnie pełnymi owalnymi zaślepkami, wewnątrz której osadzone są półkoliste żebra usztywniające, przy czym dolny bok tego elementu U-owego posiada dwa półkoliste wybrania oraz trzy odsądzenia prostokątne, natomiast do przeciwległego górnego boku tego elementu przymocowana jest płytka trapezowa z otworami montażowymi, mocowana za pomocą wkrętów do dolnej poziomej płyty odpowiedniego mebla.
Celem wozu użytkowego jest opracowanie nowej prostej i zwartej konstrukcji nogi meblowej dostosowanej do wspierania mebli, zwłaszcza tapicerowanych o zróżnicowanych ich wymiarach gabarytowych oraz ich ciężarach, pozwalającej na prosty i łatwy montaż i demontaż tych nóg. Celem wzoru użytkowego jest również poszerzenie asortymentu znanych dotychczas nóg podtrzymujących meble, zwłaszcza tapicerowane, spełniających także funkcje stopek lub ślizgaczy tych mebli.
Istota nogi meblowej według wzoru użytkowego polega na tym, że noga ta składa się z poziomo usytuowanej okrągłej podstawy rurowej oraz z połączonego z nią rozłącznie łącznika profilowego usytuowanego w środkowej części tej podstawy, która w połowie swej długości oraz w płaszczyźnie pionowej jej średnicy ma wykonany przelotowy jednostronny otwór montażowy, w którym osadzone jest tulejowe odsądzenie łącznika profilowego, w które poprzez otwór montażowy tego łącznika wkręcony jest wkręt. Łącznik profilowy tej nogi stanowi monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt rów-noległoboku, którego górna ściana na całej jej długości ma wgłębienie półkoliste o promieniu identycznym jak promień przylegającej do niego podstawy rurowej, które w jego osi symetrii ma wykonane stożkowe odsądzenie tulejkowe z osiową szczeliną, a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy, natomiast dolne skośne boki tego łącznika są dłuższe od wysokości obu boków jego ściany górnej i dolnej, tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni wgłębienia półkolistego oraz do części górnej ściany boczne odstające na zewnątrz ściany w kształcie trapezów prostokątnych, pomiędzy którymi znajdują się równolegle usytuowane do nich analogiczne dwa żebra usztywniające, a pomiędzy nimi w części górnej ściany wykonane są otwory montażowe. Łącznik profilowy tej nogi według alternatywnego rozwiązania stanowi również monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt równoległoboku, którego górna ściana na całej jej długości ma wgłębienie półkoliste o promieniu identycznym jak promień przylegającej do niego podstawy rurowej, które w jego osi symetrii ma wykonane stożkowe odsądzenie tulejkowe z osiową szczeliną, a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy, natomiast dolne skośne boki tego łącznika są dłuższe od wysokości obu boków jego ściany górnej i dolnej, tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni wgłębienia półkolistego oraz do części górnej ściany boczne odstające na zewnątrz ściany w kształcie trapezów prostokątnych, a pomiędzy nimi w części górnej ściany wykonane są otwory montażowe.
Przedmiot wzoru użytkowego został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia nogę meblową z jej łącznikiem profilowym użebrowanym, w widoku perspektywicznym od spodu, fig. 2 - tę samą nogę w widoku perspektywicznym z boku, fig. 3 - łącznik profilowy nogi meblowej w widoku perspektywicznym od przodu, fig. 4 - ten sam łącznik w widoku perspektywicznym od tyłu, fig. 5 - ten sam łącznik w widoku z góry, fig. 6 - ten sam łącznik w widoku z boku, fig. 7 przedstawia alternatywne rozwiązanie nogi meblowej bez użebrowanego jej łącznika profilowego, w widoku perspektywicznym od przodu, fig. 8 - rozwiązanie nogi meblowej pokazanej na fig. 7 w widoku perspektywicznym z boku, fig. 9 - łącznik profilowej nogi meblowej według alternatywnego rozwiązania w widoku perspektywicznym od spodu, fig. 10 - łącznik profilowy nogi meblowej według alternatywnego rozwiązania w widoku perspektywicznym od tyłu, fig. 11 - ten sam łącznik według alternatywnego rozwiązania w widoku z góry, a fig. 12 - ten sam łącznik według alternatywnego rozwiązania w widoku z boku.
Noga meblowa według wzoru użytkowego składa się z poziomo usytuowanej podstawy rurowej 1 o okrągłym przekroju poprzecznym oraz z połączonego z nią za pomocą wkręta 2 łącznika profilowego 3, usytuowanego w środkowej części tej podstawy oraz w równych odległościach od obu jej końców, w których osadzone są płytkowe okrągłe elementy zaślepiające 4.
Podstawa rurowa 1 wykonana z metalu w połowie jej długości L oraz w płaszczyźnie pionowej jej średnicy ma wykonany przelotowy jednostronny otwór montażowy 5. Z kolei łącznik profilowy 3 tej nogi meblowej wykonany z tworzywa sztucznego stanowi monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt równoległoboku, którego górna ściana 6 na całej jej długości B ma wgłębienie półkoliste 7 o promieniu R identycznym jak promień R podstawy rurowej 1, której część bocznej powierzchni zewnętrznej przylega do powierzchni tego wgłębienia półkolistego, które również w połowie swej długości B oraz w jego osi symetrii ma wykonane odsądzenie tulejkowe 8 w kształcie stożka ściętego ze szczeliną osiową 9, a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy 10. Dolne skośne boki 11 tego łącznika są dłuższe od wysokości C obu boków jego ścian: górnej 12 i dolnej 13, tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni 14 wgłębienia półkolistego 7 i do części 15 górnej ściany 12 dwie odstające na zewnątrz boczne ściany 16 w kształcie trapezów prostokątnych, pomiędzy którymi znajdują się równolegle usytuowane do nich analogiczne dwa żebra usztywniające 17 równomiernie rozmieszczone pomiędzy tymi obu bocznymi ścianami 16, przy czym pomiędzy tymi żebrami usztywniającymi i bocznymi ścianami 16 w części 15 górnej ściany 12 wykonane są trzy przelotowe otwory montażowe 18.
Noga meblowa według alternatywnego rozwiązania, pokazana na rysunku fig. 7-12 składa się również z poziomo usytuowanej podstawy rurowej 1, o okrągłym przekroju poprzecznym oraz z połączonego z nią za pomocą wkręta 2 łącznika profilowego 3, usytuowanego w środkowej części tej podstawy oraz w równych odległościach od obu jej końców, w których osadzone są płytkowe okrągłe elementy zaślepiające 4.
Podstawa rurowa 1 wykonana z tworzywa sztucznego w połowie jej długości L oraz w płaszczyźnie pionowej jej średnicy ma wykonany przelotowy jednostronny otwór montażowy 5. Z kolei, łącznik profilowy 3 tej nogi meblowej wykonany z tworzywa sztucznego stanowi monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt równoległoboku, którego górna ściana 6 na całej jej długości B ma wgłębienie półkoliste 7 o promieniu R identycznym jak promień R przylegającej do niego podstawy rurowej 1, której część bocznej powierzchni zewnętrznej przylega do powierzchni tego wgłębienia półkolistego, które również w połowie swej długości B oraz w jego osi symetrii ma wykonane odsądzenie tulejkowe 8, w kształcie stożka ściętego ze szczeliną osiową 9, a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy 10. Dolne skośne boki 11 tego łącznika są dłuższe od wysokości C obu boków jego ścian: górnej 12 i dolnej 13, tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni 14 wgłębienia półkolistego 7 i do części 15 górnej ściany 12 dwie odstające na zewnątrz boczne ściany 16 w kształcie trapezów prostokątnych, pomiędzy którymi w osi symetrii półkolistego dna tego łącznika wykonany jest przelotowy otwór montażowy 10 i usytuowane nad nim odsądzenie tulejkowe 8, natomiast pomiędzy tymi bocznymi ścianami 16, w części górnej ściany 12 wykonane są trzy przelotowe otwory montażowe 18. W stanie zmontowanym tej nogi meblowej tulejkowe odsądzenie 8 łącznika profilowego 3 osadzone jest w otworze montażowym 5 podstawy rurowej 1, a ponadto w otworze montażowym 5 oraz w tym tulejowym odsądzeniu 8 osadzony jest wkręt 2 rozpychający na boki to odsądzenie.
Montaż nogi meblowej do odpowiedniego mebla tapicerowanego polega na tym, że do dolnej poziomej płyty lub innego elementu tego mebla niepokazanych na rysunku przykłada się górną ścianę 12 łącznika profilowego 3, po czym poprzez ich otwory montażowe 18 za pomocą wkrętów mocuje się te nogi do tej płyty mebla.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Noga meblowa, przeznaczona do wspierania mebli, zwłaszcza tapicerowanych i utrzymywania ich w pozycji stabilnej posiadająca poziomo usytuowany okrągły element rurowy, obustronnie zaślepiony i prostopadle usytuowany do niego łącznik użebrowany z otworami montażowymi, znamienna tym, że składa się z poziomo usytuowanej okrągłej podstawy rurowej (1) oraz z połączonego z nią rozłącznie łącznika profilowego (3) usytuowanego w środkowej części tej podstawy, która w połowie swej długości L oraz w płaszczyźnie pionowej jej średnicy ma wykonany przelotowy jednostronny otwór montażowy (5), w którym osadzone jest tulejowe odsądzenie 8 łącznika profilowego 3, w które poprzez otwór montażowy (10) tego łącznika wkręcony jest wkręt (2).
  2. 2. Noga meblowa według zastrz. 1, znamienna tym, że jej łącznik profilowy (3) stanowi monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt równoległoboku, którego górna ściana (6) na całej jej długości (B) ma wgłębienie półkoliste (7) o promieniu (R) identycznym jak promień (R) przylegającej do niego podstawy rurowej (1), które w jego osi symetrii ma wykonane stożkowe odsądzenie tulejkowe (8) z osiową szczeliną (9), a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy (10), natomiast dolne skośne boki (11) tego łącznika są dłuższe od wysokości (C) obu boków (11) jego ściany górnej (12) i dolnej (13), tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni (14) wgłębienia półkolistego (7) oraz do części (15) górnej ściany (12) boczne odstające na zewnątrz ściany (16) w kształcie trapezów prostokątnych, pomiędzy którymi znajdują się równolegle usytuowane do nich analogiczne dwa żebra usztywniające (17), a pomiędzy nimi w części (15) górnej ściany (12) wykonane są otwory montażowe (18).
  3. 3. Noga meblowa według zastrz. 1, znamienna tym, że jej łącznik profilowy (3) stanowi monolityczna bryła, mająca w widoku z boku kształt równoległoboku, którego górna ściana (6) na całej jej długości (B) ma wgłębienie półkoliste (7) o promieniu (R) identycznym jak promień (R) przylegającej do niego podstawy rurowej (1), które w jego osi symetrii ma wykonane stożkowe odsądzenie tulejkowe (8) z osiową szczeliną (9), a na jego przedłużeniu ma wykonany przelotowy otwór montażowy (10), natomiast dolne skośne boki (11) tego łącznika są dłuższe od wysokości (C) obu boków (11) jego ściany górnej (12) i dolnej (13), tworząc przylegające do półkolistej dolnej powierzchni (14) wgłębienia półkolistego (7) oraz do części (15) górnej ściany (12) boczne odstające na zewnątrz ściany (16) w kształcie trapezów prostokątnych, a pomiędzy nimi w części (15) górnej ściany (12) wykonane są otwory montażowe (18).
PL122992U 2014-04-11 2014-04-11 Noga meblowa PL68986Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122992U PL68986Y1 (pl) 2014-04-11 2014-04-11 Noga meblowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122992U PL68986Y1 (pl) 2014-04-11 2014-04-11 Noga meblowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL122992U1 PL122992U1 (pl) 2015-10-12
PL68986Y1 true PL68986Y1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=54266890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL122992U PL68986Y1 (pl) 2014-04-11 2014-04-11 Noga meblowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68986Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL122992U1 (pl) 2015-10-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10094407B2 (en) Modular frame for making seats and furnishing elements in general provided with a supporting surface
US9220340B2 (en) Bathroom shelf assembly and bathroom shelf having the same
US20140314470A1 (en) Connector for a modular rack
PL68986Y1 (pl) Noga meblowa
HRP20161473T1 (hr) Sekcijska polica s modularnim elementima
HRP20161392T1 (hr) Pojačane metalne police za modularne strukture polica
RU117275U1 (ru) Универсальный металлокаркас стола
JP2014004146A (ja) 棚付デスク
ES2541555T3 (es) Mueble compuesto de paneles que puede ser montado mediante tiras conectoras adaptadas
ES1064875U (es) Estructura para conformar ambientes de exposicion.
KR101160492B1 (ko) 칸막이가 구비된 선반
KR200465663Y1 (ko) 길이조절형 수건걸이
PL29225S2 (pl) Podpora uchwytu
PL16091S2 (pl) Noga meblowa
CN204862510U (zh) 一种简易挂架
RU73768U1 (ru) Опора-нога (варианты)
PL16174S2 (pl) Noga meblowa
JP6110356B2 (ja) 組立式什器
PL16090S2 (pl) Noga meblowa
EP2213202B1 (en) Means of height adjustment for flipcharts
JP2013248354A (ja) 机の脚装置
ES1219880U (es) Estructura modular ampliable de soporte multifuncional
PL235066B1 (pl) Stelaż toaletowy
PL23189S2 (pl) Uchwyt scienny do mocowania telewizora
PL67640Y1 (pl) Zawieszka meblowa