PL64558Y1 - Hukowy pistolet śrutowy - Google Patents

Hukowy pistolet śrutowy

Info

Publication number
PL64558Y1
PL64558Y1 PL116692U PL11669208U PL64558Y1 PL 64558 Y1 PL64558 Y1 PL 64558Y1 PL 116692 U PL116692 U PL 116692U PL 11669208 U PL11669208 U PL 11669208U PL 64558 Y1 PL64558 Y1 PL 64558Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lock
chamber
shot
shotgun
magazine
Prior art date
Application number
PL116692U
Other languages
English (en)
Inventor
Aleksander Wosik
Aleksandra Binkowska
Original Assignee
Binkowska Aleksandra Przedsi &
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Binkowska Aleksandra Przedsi & filed Critical Binkowska Aleksandra Przedsi &
Priority to PL116692U priority Critical patent/PL64558Y1/pl
Publication of PL64558Y1 publication Critical patent/PL64558Y1/pl

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Description

2 PL 64 558 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest hukowy pistolet śrutowy, wykorzystywany głównie jako broń sportowa, ewentualnie obronna.
Dotychczas, znane są różne konstrukcje rozwiązania pistoletów hukowych. I tak, znany jest polski wzór użytkowy nr 56965, pt. „Pistolet startowy” (publ. BUP 20/1995). W rozwiązaniu tym, pistolet zawiera magazynek umieszczony w komorze nabojowej usytuowanej przy lufie i równolegle lub prawie równolegle do lufy. Pistolet ten charakteryzuje się tym, że lufa wraz z komorą nabojową i rękojeścią stanowią jednolitą całość, natomiast lufa jest połączona otworem z komorą nabojową, przy czym otwór ma oś prostopadłą do osi lufy i usytuowaną w odległości (L)=02-07 średnicy otworu lufy od osi iglicy, zaś średnica otworu jest równa 0,7-1,0 średnicy otworu lufy.
Inne rozwiązanie przedstawiono w polskim wynalazku nr 183539, pt. „Pistolet startowy” (publ. BUP 23/1998). W rozwiązaniu tym magazynek naboi umieszczony jest przesuwnie w tunelu poniżej lufy lub imitacji lufy, równolegle lub prawie równolegle do jej osi wzdłużnej. Pistolet posiada mechanizm spustowy zawierający spust, popychacz i iglicę, przy czym iglica ma postać dźwigni jednoramiennej i posiada występ zaczepowy do współpracy z elementem napinającym, natomiast magazynek naboi posiada boczne wycięcia do współpracy z występem popychacza. Spust ma postać dźwigni jednoramiennej osadzonej wah-liwie na sworzniu rozmieszczonym w korpusie pod tunelem magazynka i posiada wnękę, w której jest osadzony wahliwie popychacz stanowiący dźwignię jednoramienną, przy czym wolny koniec popychacza stanowi element napinający dla iglicy. W polskim wynalazku nr zgłoszenia 288345 przedstawiono „Pistolet-straszak” (publ. BUP 13/1992), którego rozwiązanie dostosowuje go obok podstawowej funkcji do wystrzeliwania rakietek i rac świetlnych. Pistolet-straszak ma w części imitującej lufę, magazynek przesuwający się w otworze. Naboje akustyczne przed wystrzeleniem ustawiane są pod otworem dla odprowadzenia produktów wybuchu. Otwór ma gwint oraz wkręcaną tulejkę, która stanowi wyrzutnię dla rakietek i rac świetlnych. W większości dotychczas znanych rozwiązań, naboje hukowe służyły wyłącznie do wytwarzania efektów akustycznych.
Celem wzoru użytkowego jest opracowanie pistoletu wykorzystującego energię kinetyczną powstającą podczas wystrzału naboju hukowego do wystrzeliwania śrutu.
Hukowy pistolet śrutowy, według opracowanego wzoru użytkowego charakteryzuje się tym, że składa się on z korpusu w kształcie pistoletu, którego górna część, wzdłuż swojej długości, posiada przelotowy, lufowy otwór. Niżej niego i równolegle do niego znajduje się magazynkowa komora z przemieszczającym się w niej magazynkiem z umieszczonymi w nim hukowymi nabojami. Hukowy pistolet śrutowy wyposażony jest w spustowo-iglicowy mechanizm. Natomiast na przedłużeniu przelotowego, lufowego otworu - po przeciwnej stronie do wylotu - znajduje się śrutowa komora i kolejno za nią zamkowa komora z przemieszczającym się w niej zamkiem. Śrutowa komora, połączona jest strzałowym otworem z magazynkową komorą. Natomiast w zamku wykonany jest zamkowy kanalik, a na jednej z jego bocznych ścianek wykonane jest podłużne, boczne wyżłobienie, zaś z bocznej ścianki korpusu, na wysokości tego bocznego wyżłobienia wyprowadzony jest blokujący element. W zamku znajduje się także wycięcie, współpracujące z ryglem przemieszczającym się w prowadnicach, w których umieszczone są elementy sprężynujące. W przedstawionym hukowym pistolecie śrutowym jego śrutowa komora - od strony przelotowego, lufowego otworu - posiada stożkowate zagłębienie i/lub przednia część zamka posiada wypukłość, które dostosowane są kształtem do wiatrówkowego śrutu lub kulki gumowej. W opisywanym, hukowym pistolecie śrutowym rygiel w kształcie prostokątnego pierścienia posiada otwór dopasowany kształtem do przekroju poprzecznego zamka. Jego zamek wyposażony jest w uchwyt. Natomiast korpus wyposażony jest w bezpiecznik z oznacznikiem.
Opracowany pistolet umożliwia wykorzystanie standardowych hukowych naboi do wystrzeliwania wiatrówkowego śrutu. W rozwiązaniu tym wykorzystano fakt, iż energia kinetyczna powstająca przy wystrzale hukowego naboju nie jest wprawdzie duża, jednak (przy odpowiedniej konstrukcji pistoletu) jest wystarczająca do wyrzucania na znaczną odległość stosunkowo lekkiego wiatrówkowego śrutu. Zaletą opracowanego rozwiązania jest również to, iż opracowana konstrukcja wykorzystuje ogólnodostępne hukowe naboje dostosowane do standardowych magazynków, których wymiary są znormalizowane. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowych kwalifikacji. Dzięki temu, że urządzenie wyposażono dodatkowo w bezpiecznik zabezpieczający pistolet przed przypadkowym wystrzałem, zwiększono bezpieczeństwo obsługi, jak i ograniczono możliwość jego przypadkowego użycia przez małe dzieci. 3 PL 64 558 Υ1
Przedmiot wzoru użytkowego został bliżej przedstawiony na rysunkach, na których fig. 1 - przedstawia przekrój pistoletu w trakcie ładowania, a fig. 2 - przedstawia przekrój pistoletu przygotowanego do wystrzału.
Jak pokazano na rysunkach, podstawową częścią hukowego pistoletu śrutowego jest jego korpus 1, którego zewnętrzny kształt przypomina typowy pistolet. Górna część korpusu 1, wzdłuż swojej długości, posiada przelotowy, lufowy otwór 2, biegnący od śrutowej komory 3 do wylotu 4 przelotowego, lufowego otworu 2. Na przedłużeniu przelotowego, lufowego otworu 2, za śrutową komorą 3 znajduje się zamkowa komora 5, w której przemieszcza się zamek 6. Natomiast poniżej przelotowego, lufowego otworu 2, jak i zamkowej komory 5, równolegle do nich, wzdłuż całej długości urządzenia, w korpusie 1 wykonana jest magazynkowa komora 7, w którym przemieszcza się magazynek 8, wraz z umieszczonymi w nim hukowymi nabojami 9. Pomiędzy magazynkową komorą 7 a śrutową komorą 3 poprowadzony jest strzałowy otwór 10, którym przemieszczają się w górę do śrutowej komory 3 gazy rozprężające się po eksplozji hukowego naboju 9. Śrutowa komora 3 ma postać wycięcia w korpusie 1 o kształcie dostosowanym do swobodnego umieszczania w niej wiatrówkowego śrutu 11 lub kulki gumowej jak i przemieszczania się w niej zamka 6. Śrutowa komora 3, od strony przelotowego, lufowego otworu 2 posiada stożkowate zagłębienie 12 umożliwiające ulokowanie w nim wiatrówkowego śrutu 11, który następnie przesuwany jest zamkiem 6 ze śrutowej komory 3 do przelotowego, lufowego otworu 2, do pozycji przygotowanej do jego wystrzelenia.
Zamek 6 ma kształt wydłużonego prostopadłościanu o przekroju poprzecznym dopasowanym do kształtu zamkowej komory 5 i śrutowej komory 3, w których się przemieszcza. Zamek 6 zakończony jest uchwytem 13, ułatwiającym jego przesuwanie i pełniącym funkcję dekla. W zamku 6 wykonany jest zamkowy kanalik 14, poprowadzony od strony przelotowego, lufowego otworu 2 wzdłuż osi podłużnej zamka 6, a następnie w dół, w kierunku strzałowego otworu 10. W czasie eksplozji hukowego naboju 9 rozprężające się gazy poprzez strzałowy otwór 10 i zamkowy kanalik 14 przemieszczają się gwałtownie w kierunku wiatrówkowego śrutu 11 umieszczonego w przelotowym, lufowym otworze 2.
Kształt zamkowego kanaliku 14 zamka 6 dostosowany jest do tego, aby przy całkowitym wsunięciu zamka 6 do zamkowej komory 5, dolny wlot zamkowego kanalika 14 znalazł się bezpośrednio nad strzałowym otworem 10. Przednia część zamka 6 przemieszcza się w śrutowej komorze 3, przy czym kształt tej części dostosowany jest do kształtu lejkowatego, stożkowatego zagłębienia 12 śrutowej komory 3. Kształt tych elementów dostosowany jest do dogodnego przesuwania wiatrówkowego śrutu 11, umieszczanego w śrutowej komorze 3, ze śrutowej komory 3 do przelotowego, lufowego otworu 2.
Na jednej z bocznych ścianek zamka 6 wykonane jest podłużne, boczne wyżłobienie 15, służące do ograniczania ruchu posuwisto-zwrotnego zamka 6 w zamkowej komorze 5. Ogranicza ten ruch koniec blokującego elementu 16 wyprowadzony z bocznej ścianki korpusu 1 na wysokości bocznego wyżłobienia 15. W zamku 6, w pobliżu uchwytu 13 znajduje się wycięcie 17, służące do zatrzaskowego blokowania się w nim rygla 18, mającego kształt prostokątnego pierścienia o kształcie otworu dopasowanym do przekroju poprzecznego zamka 6. Rygiel 18 otacza zamek 6 i przemieszcza się poprzecznie do jego długości w wewnętrznych prowadnicach 19, w których umieszczone są elementy sprężynujące 20, wypychające pierścieniowy rygiel 18 do góry. Po wciśnięciu rygla 18 i pokonaniu oporu elementów sprężynujących 20 rygiel 18 wysuwa się z wycięcia 17 zamka 6, następuje jego odblokowanie i zamek 6 może swobodnie przemieszczać się ruchem posuwisto-zwrotnym w zamkowej komorze 5.
Poniżej uchwytu 13 do korpusu 1 zamocowana jest zawiasowo magazynkowa klapka 21 zasłaniająca wylot magazynkowej komory 7. Jest ona odchylana wyłącznie w trakcie wymiany magazynka 8.
Hukowy pistolet śrutowy wyposażony jest dodatkowo w przesuwny bezpiecznik 22, mający postać przesuwnego elementu, mogącego blokować standardowy spustowo-iglicowy mechanizm 23 pistoletu. Na bocznej ściance korpusu 1, na wysokości umocowania w nim bezpiecznika 22, umieszczony jest oznacznik 24, mający postać jaskrawej plamki sygnalizującej stan gotowości pistoletu do oddania strzału. W stanie zablokowania oznacznik 24 jest zakryty przez bezpiecznik 22, natomiast w stanie gotowości do strzału wskazuje on stan odbezpieczenia urządzenia.
Przed załadowaniem wiatrówkowego śrutu 11 odblokowywany jest rygiel 18. Następuje to poprzez jego naciśnięcie i wysunięcie zamka 6 z wycięcia 17, dzięki czemu zamek 6 może zostać wysunięty z śrutowej komory 3. Ruch zamka 6 wzdłuż śrutowej komory 3 i zamkowej komory 5 ograniczony

Claims (6)

  1. 4 PL 64 558 Υ1 jest przez blokujący element 16 przemieszczający się w bocznym wyżłobieniu 15 zamka 6. W śrutowej komorze 3, opuszczonej przez zamek 6, umieszczany jest typowy wiatrówkowy śrut 11 lub kulka gumowa. Ponowne dosunięcie zamka 6 w kierunku śrutowej komory 3 powoduje, iż przednia część zamka 6 przesuwa wiatrówkowy śrut 11 lub kulkę gumową w kierunku przelotowego, lufowego otworu
  2. 2. Zarówno przednia część zamka 6, jak i odpowiadające jej stożkowate zagłębienie 12 śrutowej komory 3 ściśle przylegają do znajdującego się pomiędzy nimi wiatrówkowego śrutu 11 lub kulki gumowej. Następuje tym samym całkowite zamknięcie przelotowego, lufowego otworu 2. W trakcie przesuwu zamka 6 w kierunku przelotowego, lufowego otworu 2, rygiel 18, dzięki elementom sprężynującym 20 rygluje się w wycięciu 17 zamka 6, całkowicie go blokując. Dodatkowo, uchwyt 13 zamka 6 blokuje magazynkowa klapkę 21, zamykającą wylot magazynkowej komory 7, zabezpieczając tym samym urządzenie przed ewentualnym wyrzutem gazów z magazynkowego tunelu 7. W położeniu krańcowym, kiedy zamek 6 dosunięty jest do stożkowatego zagłębienia 12, dolny wlot zamkowego kanalika 14 znajduje się bezpośrednio nad strzałowym otworem 10. Naciśnięcie spustowo-iglicowego mechanizmu 23 powoduje wystrzał hukowego naboju 9. Gazy wytworzone podczas tego wystrzału, rozprężając się przemieszczają się gwałtownie przez strzałowy otwór 10 oraz zamkowy kanalik 14 w kierunku wiatrówkowego śrutu 11 (lub umieszczonej zamiast niego kulki gumowej) w przelotowym, lufowym otworze 2, powodując jego wyrzut. Spustowo-iglicowy mechanizm 23 jest przystosowany do standardowego, automatycznego przesuwania magazynka 8 wzdłuż magazynkowej komory 7 po każdym wystrzale. W trakcie tego przemieszczania, każdy kolejny hukowy nabój 9 ustawiany jest pod strzałowym otworem 10. Zastrzeżenia ochronne 1. Hukowy pistolet śrutowy składający z korpusu w kształcie pistoletu, którego górna część, wzdłuż swojej długości, posiada przelotowy, lufowy otwór, a niżej niego i równolegle do niego magazynkowa komorę z przemieszczającym się w niej magazynkiem z umieszczonymi w nim hukowymi nabojami, wyposażony w spustowo-iglicowy mechanizm, znamienny tym, że na przedłużeniu przelotowego, lufowego otworu (2), po przeciwnej stronie do wylotu (4) znajduje się śrutowa komora (3) i kolejno za nią zamkowa komora (5) z przemieszczającym się w niej zamkiem (6), natomiast śrutowa komora (3), połączona jest z magazynkowa komorą (7) strzałowym otworem (10), przy czym w zamku (6) wykonany jest zamkowy kanalik (14), a na jednej z bocznych ścianek zamka (6) wykonane jest podłużne, boczne wyżłobienie (15), zaś z bocznej ścianki korpusu (1), na wysokości bocznego wyżłobienia (15) wyprowadzony jest blokujący element (16), natomiast w zamku (6) znajduje się także wycięcie (17), współpracujące z ryglem (18) przemieszczającym się w prowadnicach (19), w których umieszczone są elementy sprężynujące (20).
  3. 2. Hukowy pistolet śrutowy, według zastrz. 1, znamienny tym, że śrutowa komora (3) od strony przelotowego, lufowego otworu (2) posiada stożkowate zagłębienie (12) i/lub przednia część zamka (6) posiada wypukłość, które dostosowane są kształtem do kształtu wiatrówkowego śrutu (11) lub kulki gumowej.
  4. 3. Hukowy pistolet śrutowy, według zastrz. 1, znamienny tym, że rygiel (18) w kształcie prostokątnego pierścienia posiada otwór dopasowany kształtem do przekroju poprzecznego zamka (6).
  5. 4. Hukowy pistolet śrutowy, według zastrz. 1, znamienny tym, że zamek (6) wyposażony jest w uchwyt (13).
  6. 5. Hukowy pistolet śrutowy, według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus (1) wyposażony jest w bezpiecznik (22) z oznacznikiem (24).
PL116692U 2008-09-15 2008-09-15 Hukowy pistolet śrutowy PL64558Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL116692U PL64558Y1 (pl) 2008-09-15 2008-09-15 Hukowy pistolet śrutowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL116692U PL64558Y1 (pl) 2008-09-15 2008-09-15 Hukowy pistolet śrutowy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL64558Y1 true PL64558Y1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=42987154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL116692U PL64558Y1 (pl) 2008-09-15 2008-09-15 Hukowy pistolet śrutowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL64558Y1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8596254B2 (en) Toy launcher apparatus with fixed loadable magazine
US7617758B2 (en) Firing device
US3817148A (en) Cartridge feeding mechanism for firearms
US7426927B1 (en) Paintball marker with intergrated hopper
KR102093831B1 (ko) 모의 사격용 반동력 발생장치
CN201093941Y (zh) 身管前冲自动武器
KR102204722B1 (ko) 모의 사격용 총기
RU2571837C2 (ru) Двухсредовое автоматическое снайперское оружие и патроны для стрельбы из оружия кущенко в.а.
KR100916971B1 (ko) 비정상 격발방지를 위한 공이작동 안전장치
JP4586069B2 (ja) 武器シミュレータ
KR102068417B1 (ko) 장난감 총용 탄환
US10234222B2 (en) Single 40 mm projectile launcher
PL64558Y1 (pl) Hukowy pistolet śrutowy
US20200080800A1 (en) Automatic shooting non-ammunition weapon
US3919921A (en) Hand firearms and ammunition therefor
EP4264161A1 (en) Pneumatic firing system
RU145386U1 (ru) Оружие самообороны и безгильзовый патрон к нему
US9976824B2 (en) Rifle loading device
US11428494B2 (en) Pellet ejection mechanism for firearm training
KR102698531B1 (ko) 페인트볼 소총용 노리쇠 뭉치
RU207692U1 (ru) Безоткатное многозарядное оружие без обратного скольжения с магазинным питанием
KR20020070409A (ko) 공기총
RU2231730C1 (ru) Многофункциональное пневматическое оружие
RU2387941C2 (ru) Подствольный гранатомет для игры в пейнтбол
JPH04103994A (ja) 自動てき弾銃

Legal Events

Date Code Title Description
LAPU Decisions on the lapse of rights of protection of utility model

Effective date: 20100308