PL248300B1 - Nóż tnący rębaka - Google Patents

Nóż tnący rębaka

Info

Publication number
PL248300B1
PL248300B1 PL445218A PL44521823A PL248300B1 PL 248300 B1 PL248300 B1 PL 248300B1 PL 445218 A PL445218 A PL 445218A PL 44521823 A PL44521823 A PL 44521823A PL 248300 B1 PL248300 B1 PL 248300B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
knife
cutting
edge
wedge
chipper
Prior art date
Application number
PL445218A
Other languages
English (en)
Other versions
PL445218A1 (pl
Inventor
Łukasz Nowakowski
Michał Skrzyniarz
Sławomir Błasiak
Dominik Nowak
Original Assignee
Politechnika Świętokrzyska
Dziekan Marek Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Demarol-Zielonki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Świętokrzyska, Dziekan Marek Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Demarol-Zielonki filed Critical Politechnika Świętokrzyska
Priority to PL445218A priority Critical patent/PL248300B1/pl
Publication of PL445218A1 publication Critical patent/PL445218A1/pl
Publication of PL248300B1 publication Critical patent/PL248300B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C18/00Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments
    • B02C18/06Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments with rotating knives
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C18/00Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments
    • B02C18/06Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments with rotating knives
    • B02C18/16Details
    • B02C18/18Knives; Mountings thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)

Abstract

Nóż tnący rębaka, mający postać monolitycznej płyty z ściętym na dłuższej krawędzi klinem nożowym tworzącym ostrze tnące, który ma wykonane w podstawie kieszenie pod śruby mocujące, przy krawędzi przeciwnej do krawędzi klina nożowego, charakteryzuje się tym, że ostrze (2) tnące noża klina nożowego (1), ma pochylenie krawędzi tnącej wyznaczane z zależności α=sin-1((D+G)/L), wynoszące korzystnie 21,8°, przy czym w podłużnych zamkniętych kieszeniach (3) pod śruby do ustawiania i mocowania noża, zamocowane są elementy sprężyste (4) w postaci sprężyn śrubowych, które jednym końcem wkręcone są w gwintowane gniazda (5) wykonane w dnie noża.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nóż tnący rębaka, przeznaczonego do rozdrabniania gałęzi i drewnianych odpadów w pracach porządkowych gospodarstwa domowego, sadach, leśnictwie i zakładach zieleni miejskiej do rozdrabniania drewna pochodzącego z wycinania gałęzi, konarów, krzewów i drzew.
W obecnie stosowanych na rynku konstrukcjach rębaków, noże mają wycięcia pod śruby mocujące wykonywane są w postaci kieszeni przelotowych, podłużnych zamkniętych lub otwartych z jednej strony. Podłużny kształt kieszeni umożliwia regulację położenia noża w kieszeni wałka.
Zaletą przelotowych podłużnych otwartych z jednej strony kieszeni jest łatwy sposób montażu, bez konieczności całkowitego wykręcania śrub, natomiast bardzo dużą wadą tego rozwiązania jest to, że w przypadku poluzowania się śrub mocujących nóż w wałku może dojść do niekontrolowanego wysunięcia lub wyrzucenia pod działaniem siły odśrodkowej noża z gniazda wałka nożowego. Sytuacja tako może doprowadzić do uszkodzenia rębaka lub zranienia operatora rębaka.
Wadą przelotowych podłużnych zamkniętych kieszeni jest utrudniony sposób montażu, który wymaga całkowitego wykręcania śrub w celu zamocowania noża w kieszeni wałka nożowego. Zastosowanie w konstrukcji noża przelotowych podłużnych zamkniętych kieszeni rozwiązuje problem wyrzucenia pod działaniem siły odśrodkowej noża z gniazda wałka nożowego, natomiast nadal istnieje ryzyko uszkodzenia mechanizmu rębaka w wyniku poluzowania się śrub mocujących nóż w wałku nożowym, co doprowadzi do niekontrolowanego wysunięcia noża pod działaniem siły odśrodkowej z gniazda wałka nożowego i jego kolizji z drugim nożem.
Znany jest z publikacji opisu patentowego nr PL236499, nóż tnący rębaka i sposób ułożenia zespołu noży tnących rębaka na wale rębaka, który w ułożeniu z drugim wałem tnącym tworzy zespół tnący przeznaczony do rozdrabniania gałęzi. Klin nożowy tworzący ostrze tnące noża o pochyleniu a korzystnie 30° na całej długości ostrza ma dodatkowe ostrze tnące o kącie pochylenia β na całej długości klina nożowego ostrza tnącego noża oraz po przeciwnej stronie klina noża ma wycięcia o zróżnicowanej wysokości. Noże osadza się tak, że dolna krawędź ostrza każdego noża tnącego jest styczna do płaszczyzn podziałowych wału wzajemnie prostopadłych do siebie oraz płaszczyzna dolna każdego noża tnącego rębaka na całej długości pochylona jest pod kątem pkorzystnie 10,4° do płaszczyzny podziałowej każdego wału i koła zębatego rębaka osadzonego na wale, ponadto pomiędzy zespołami noży tnących rębaka osadzonymi na wale podczas obrotu odległość, luz wynosi korzystnie maksimum 0,2 mm.
Znany jest z opisu wzoru użytkowego nr PL67350 rębak wyposażony w korpus, który zawiera osadzony wewnątrz zespół tnący z nożami tnącymi w postaci dwóch jednakowych, trzynożowych wałów, z których na każdym jest osadzone koło zębate.
Znany jest z opisu patentu nr CA2239752 nóż do rębaka z odwracalnym ostrzem i sposób mocowania noża w głowicy rębaka.
Znany jest także z opisu wzoru użytkowego nr SK6644 nóż do rębaka do cięcia zrębków drewnianych, który zawiera klin nożowy, na którym znajdują się rowki równomiernie umieszczone na przedniej części klina tnącego, gdzie wielkość półokrągłego rowka jest określona przez długość rowka, skok, szerokość i średnicę rowka. Rowek jest zakończony zaokrągleniem lub nachyleniem.
Celem wynalazku jest opracowanie nowej konstrukcji noża tnącego rębaka z zastosowaniem przelotowych podłużnych zamkniętych kieszeni z osadzonymi elementami sprężystymi w postaci sprężyn śrubowych, które będą zapobiegały niekontrolowanemu wysunięciu lub wyrzuceniu pod działaniem siły odśrodkowej noża z gniazda wałka nożowego w przypadku poluzowania się śrub mocujących. Ponadto w konstrukcjach rębaków walcowych bez śrub regulujących położenie noża, sprężyny śrubowe będą powodowały cofnięcie noża na pozycje bezpieczną wyjściową i bezkolizyjną w przypadku poluzowania się śrub mocujących, co zapobiegnie kolizji współpracujących noży. W proponowanym rozwiązaniu element sprężysty stanowi osobny element części noża, który jest montowany w otworach na płaszczyźnie naprzeciw krawędzi tnącej ostrza.
Nóż tnący rębaka, mający postać monolitycznej płyty z ściętym na dłuższej krawędzi klinem nożowym tworzącym ostrze tnące, który ma wykonane w podstawie wycięcia pod śruby mocujące, przy krawędzi przeciwnej do krawędzi klina nożowego, charakteryzuje się tym, że ostrze tnące noża klina nożowego, ma pochylenie krawędzi tnącej wyznaczane z zależności «= , wynoszące korzystnie 21,8°. Ponadto, w podłużnych zamkniętych kieszeniach pod śruby do ustawiania i mocowania noża, zamocowane są elementy sprężyste w postaci sprężyn śrubowych, które jednym końcem wkręcone są w gwintowane gniazda, wykonane w dnie noża.
PL 248300 Β1
Zaletą noża tnącego, według wynalazku, jest między innymi to, że w przypadku poluzowania się śrub mocujących nóż w konstrukcji wałka nożowego ze śrubami regulacyjnymi nóż utrzymywany jest w tym samym położeniu dzięki siłom występującym w elementach sprężystych w postaci sprężyn śrubowych, które dociskają nóż do powierzchni czołowej śruby regulacyjnej w wyniku współpracy swobodnego końca sprężyny z powierzchnią śruby mocującej. Dodatkowo, zastosowanie sprężyn śrubowych daje korzyści w postaci precyzyjnej regulacji położenia noża w wałku nożowym za pomocą śrub oraz stanowi zabezpieczenie przed niekontrolowanym wysunięciem się noża z gniazda wałka nożowego w przypadku częściowego odkręcenia, poluzowania się śrub mocujących nóż.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia widok z przodu noża, fig. 2 - przekrój A-A z fig. 1, a fig. 3 - schemat kątowego ustawienia noży tnących rębaka.
Monolityczny nóż rębaka ma kształt płyty z ściętym na dłuższej krawędzi klinem nożowym 1, tworzącym ostrze tnące 2. Nóż ma wykonane w podstawie przelotowe podłużne zamknięte kieszenie 3 pod śruby mocujące, przy krawędzi przeciwnej do klina nożowego 1. Klin nożowy 1 tworzy ostrze 2 tnące noża o pochyleniu równym na całej długości ostrza 2. W kieszeniach 3 pod śruby do ustawiania i mocowania noża, zamocowane są elementy sprężyste 4 w postaci sprężyn śrubowych, wkręconych w gwintowane gniazda 5 wykonane w dnie noża. Standardowo nóż ma wykonane cztery kieszenie 3, rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi symetrii noża.
W trakcie regulacji, wysuwania, położenia noża w kieszeni wałka nożowego 6 za pomocą śrub 7 sprężyny śrubowe 4 podlegają ściskaniu, w wyniku oddziaływania z powierzchnia walcową śruby mocującej 8.
W przypadku poluzowania się śrub mocujących 8 nóż w konstrukcji wałka nożowego 6 ze śrubami regulacyjnymi 7 nóż utrzymywanyjestw tym samym położeniu dzięki siłom występującym w sprężynach śrubowych 4, które dociskają nóż do powierzchni czołowej śruby regulacyjnej 7 w wyniku współpracy jednego końca sprężyny śrubowej 4 z powierzchnią śruby mocującej 8.
Zastosowanie sprężyn śrubowych 4 daje korzyści w postaci precyzyjnej regulacji położenia noża w wałku nożowy 6 za pomocą śrub 7 oraz stanowi zabezpieczenie przed niekontrolowanym wysunięciem się noża z gniazda wałka nożowego 6 w przypadku częściowego odkręcenia, poluzowania się, śrub mocujących 8 nóż.
Na fig. 3 przedstawiono schemat ideowy kątowego pochylenia noży względem siebie, zamocowanych odpowiednio na górnym i dolnym wałku nożowym 6. Z zależności przedstawionej w poniższym równaniu:
D + G <X— sin —-—
L gdzie:
L - jest to odległość krawędzi tnącej noża od osi obrotu wałka nożowego,
D - odległość powierzchni wewnętrznej krawędzi noża od osi obrotu wałka nożowego
G - grubość noża (H - odległość powierzchni zewnętrznej noża od osi obrotu (D+G))
Wyliczono, iż najkorzystniejszym kątowym ustawieniem krawędzi tnących ostrza 2 noża jest kąt a = 21,8°.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Nóż tnący rębaka, mający postać monolitycznej płyty z ściętym na dłuższej krawędzi klinem nożowym tworzącym ostrze tnące, który ma wykonane w podstawie kieszenie pod śruby mocujące, przy krawędzi przeciwnej do krawędzi klina nożowego, znamienny tym, że ostrze (2) tnące noża klina nożowego (1), ma pochylenie krawędzi tnącej wyznaczane z zależności oc= sinwynoszące korzystnie 21,8°, przy czym w podłużnych zamkniętych kieszeniach (3) pod śruby do ustawiania i mocowania noża, zamocowane są elementy sprężyste (4) w postaci sprężyn śrubowych, które jednym końcem wkręcone są w gwintowane gniazda (5) wykonane w dnie noża.
PL445218A 2023-06-14 2023-06-14 Nóż tnący rębaka PL248300B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL445218A PL248300B1 (pl) 2023-06-14 2023-06-14 Nóż tnący rębaka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL445218A PL248300B1 (pl) 2023-06-14 2023-06-14 Nóż tnący rębaka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL445218A1 PL445218A1 (pl) 2024-12-16
PL248300B1 true PL248300B1 (pl) 2025-11-24

Family

ID=93894995

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL445218A PL248300B1 (pl) 2023-06-14 2023-06-14 Nóż tnący rębaka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL248300B1 (pl)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101559400A (zh) * 2008-04-15 2009-10-21 梁超 一种新一代橡塑破碎机
CN212915992U (zh) * 2020-08-06 2021-04-09 南京弘瑞机械制造有限公司 一种多安装孔的破碎机定刀

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101559400A (zh) * 2008-04-15 2009-10-21 梁超 一种新一代橡塑破碎机
CN212915992U (zh) * 2020-08-06 2021-04-09 南京弘瑞机械制造有限公司 一种多安装孔的破碎机定刀

Also Published As

Publication number Publication date
PL445218A1 (pl) 2024-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2810733C (en) Mallet with a cutting insert and a basic element
CS8806189A2 (en) Tool head for mincing machine
ES2534996T3 (es) Dispositivo para el mecanizado con desprendimiento de viruta, de la superficie de deslizamiento de la cabeza del raíl
EP1485238B1 (en) Knife assembly for a chipper
PL248300B1 (pl) Nóż tnący rębaka
US6249982B1 (en) Hand planer
GB2527868A (en) Slicer
PL248298B1 (pl) Nóż tnący rębaka
PL248299B1 (pl) Nóż tnący rębaka
CA3071062C (en) Knife blade for a cutting knife of an agricultural harvesting machine
ES2813087T3 (es) Máquina trituradora y herramienta para utilizar en una máquina trituradora
US6119741A (en) Rotary cutter head
CN209965117U (zh) 一种自动下料的冻肉切片机
ES3031705T3 (en) Agricultural machine
IT202100005765A1 (it) Trinciatrice per lavorazioni pesanti
CN102166762B (zh) 切刀位置可调的切纸机切刀装置
CN222819106U (zh) 一种纸质印刷的纸张分切设备
ES2236841T3 (es) Cortadora rotativa para una maquina troceadora.
CN219786683U (zh) 一种便于安装的精铣刀
CN219852288U (zh) 一种具有过载保护功能的铣刀
ES2734055T3 (es) Herramienta para un dispositivo de trituración
CN212368306U (zh) 一种刀片进给式刀盘总成
CN201998218U (zh) 切刀位置可调的切纸机切刀装置
KR200213335Y1 (ko) 나무가지 파쇄기용 칼집
PL236499B1 (pl) Nóż tnący rębaka i sposób ułożenia zespołu noży tnących rębaka na wale rębaka