PL243988B1 - Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem - Google Patents

Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem Download PDF

Info

Publication number
PL243988B1
PL243988B1 PL437513A PL43751321A PL243988B1 PL 243988 B1 PL243988 B1 PL 243988B1 PL 437513 A PL437513 A PL 437513A PL 43751321 A PL43751321 A PL 43751321A PL 243988 B1 PL243988 B1 PL 243988B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
span
attached
retractable
structural frame
drum
Prior art date
Application number
PL437513A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437513A1 (pl
Inventor
Andrzej Jastrzębski
Original Assignee
Lopfast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lopfast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Lopfast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL437513A priority Critical patent/PL243988B1/pl
Publication of PL437513A1 publication Critical patent/PL437513A1/pl
Publication of PL243988B1 publication Critical patent/PL243988B1/pl

Links

Landscapes

  • Fencing (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem (9), pionowymi torami jezdnymi, napędowym mechanizmem (5) i systemem sterowania, w którym zamocowany w części górnej konstrukcyjnej ramy (2) obrotowy wał (4) połączony jest z napędowym mechanizmem (5), a na obrotowym wale (4) zamocowane są: bęben (6) i sprężyna (11). Do bębna (6) zmocowana jest nawijana na niego albo rozwijana z niego lina (7), która po przejściu przez obrotowe zblocze (8) przytwierdzone w dolnej części ruchomego przęsła (9) mocowana jest z drugiej strony do części górnej konstrukcyjnej ramy (2). Sprężyna (11) z jednej strony mocowana jest do walu (4), a z drugiej strony mocowana jest do górnej części konstrukcyjnej ramy (2). Ponadto do ruchomego przęsła (9), w jego dolnej części, przytwierdzone są płaskowniki z łożyskowymi kołami, a płaskownik poprowadzony jest przez pionowe wzdłużne wycięcie (13) prostokątnego profilu (12). Łożyskowe koła  umiejscowione są wewnątrz prostokątnego profilu (12), tak że fragmenty ich tocznej powierzchni przylegają do odpowiadających im wewnętrznych ścianek prostokątnego profitu (12) z wzdłużnym wycięciem (13). Korzystne jest, kiedy bęben (6) jest bębnem stożkowym, a lina (7) mocowana jest do części górnej konstrukcyjnej ramy (2) za pośrednictwem naciągowego elementu. Przy czym na zamocowanym w części górnej konstrukcyjnej ramy (2) obrotowym wale (4) zamocowane mogą być co najmniej dwa bębny (6) z linami (7) lub co najmniej dwie sprężyny (11). Konstrukcyjna rama (2) pokryta jest płytą (3) metalową lub niemetalową i umieszczona jest w wykopie (20) z fundamentem (21). Korzystne jest, że wewnątrz konstrukcyjnej ramy (2) umieszczona jest wodna pompa, a obudowa (1) z konstrukcyjną ramą (2) pokrytą płytą (3) zakrywana jest od góry maskownicą (18) z co najmniej jednym otworem (19). Wskazane jest, aby toczną powierzchnię łożyskowanych kół stanowiła guma albo tworzywo lub wewnętrzne ścianki pionowego prostokątnego profilu (12) były pokryte gumą albo tworzywem.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, które wysuwane jest spod gruntu, przy czym rozwiązanie to może być stosowane w dowolnym miejscu, na przykład na podjeździe do garażu lub w dowolnym innym miejscu. Opracowany moduł może stanowić furtkę, bramę lub dowolne przęsło ogrodzenia. Rozwiązanie to może zostać wmontowane jedynie w jednym, wybranym miejscu lub może zostać dowolnie zwielokrotnione. Ewentualnie moduły według wynalazku mogą być przedzielone znanymi, stosowanymi dotychczas elementami ogrodzeniowymi.
Powszechnie stosuje się moduły ogrodzenia w postaci przęseł mocowanych do słupów ogrodzenia, w których ruchome są zwykle bramy i furtki. W przypadku zastosowania w znanych modułach dodatkowo zawiasów - powstaje brama przejazdowa jednoskrzydłowa, dwuskrzydłowa lub też furtka. Często też stosuje się bramy (rzadziej furki), których przęsła są przesuwane w poziomie. Spotyka się też moduły ogrodzenia, w tym wykorzystywane jako furtki, czy też bramy, których przęsło opuszczane jest w zagłębienie, w których większość elementów mocujących i napędowych instalowana jest pod powierzchnią ziemi. Ruchome przęsła, w tym bramy i furtki mogą być wyposażone w elementy automatyki umożliwiające ich zamykanie lub otwieranie np. za pomocą siłownika lub silnika. Elementy automatyki często też umożliwiają przewodowe lub bezprzewodowe sterowanie.
Z opisu patentowego EP0163180A2 wynalazku zgłoszonego do ochrony 1985.05.10, znana jest podnoszona brama, która może być całkowicie schowana w zagłębieniu w ziemi. Brama ta jest umieszczona w kontenerze, którego ściana podstawowa i ściany boczne służą jako szalunek po umieszczeniu kontenera w otworze w ziemi. Górna ściana kontenera znajduje się na tym samym poziomie co podłoże i ma szczelinowy otwór, który umożliwia ruch w górę lub w dół podnoszonej bramy. Na podnoszącą bramę działa cylinder/tłok, który jest poddawany działaniu ciśnienia z jednostki napędowej. Podnoszona brama jest prowadzona z obu stron na nieruchomych, pionowych szynach prowadzących, które są korzystnie utworzone z dwóch narożnych słupków ramy kontenera. Górna część otworu, w który opuszczana jest brama, przykryta jest prostokątnym włazem z uchylną częścią, która podnosi się w momencie gdy brama unosi się ponad poziom podłoża.
Z opisu wynalazku US 6,732,479 B2 zgłoszonego do ochrony 2001-12-26 znana jest ruchoma przegroda w postaci litej płyty przesuwanej pionowo. W zagłębieniu pod płytą zamocowane są dwa dwucylindrowe siłowniki. Tłoczyska swoimi końcami podnoszą płytę przegrody do góry pod wpływem ciśnienia wody tłoczonej do siłowników. Płyta ma - wykonane z boków - wzdłużne występy, które umożliwiają jej przemieszczanie wzdłuż rowków wykonanych w przyległym do przegrody murze.
Z polskiego wynalazku nr patentu PL215360B1 - zgłoszonego do ochrony 2010-03-29 - znana jest brama z przęsłem opuszczanym w zagłębienie w podłożu. Brama wyposażona jest w dwa słupy wystające z podłoża na wysokość przęsła i szafę sterowniczą. Wewnątrz każdego mocowanego w zagłębieniu w podłożu słupa znajduje się hydrauliczny siłownik, którego tłoczysko na końcu ma zamocowany obrotowo krążek z nałożoną liną mocowaną jednym końcem do słupa, a drugim końcem do poprzecznej belki przęsła wyposażonej w zespoły przesuwnych rolek sytuowane w mocowanej wewnątrz każdego słupa kwadratowej rurze. Kwadratowa rura oraz słup wyposażone są we wzdłużną szczelinę na trzpienie zespołów przesuwnych rolek mocowane do porzecznej belki przęsła. Zagłębienie w podłożu stanowi betonową komorę wyposażoną w wejściowy szyb i szczelinę na przęsło.
Z opisu wynalazku WO2007039713A3, powołującego się na datę pierwszeństwa 2005-10-01, znana jest brama, w której zespół bramowy zawiera bramę mającą parę równoległych elementów bocznych, przy czym elementy boczne sprzęgają się z parą rozciągających się w pionie prowadnic. Prowadnice znajdują się po jednej po obu stronach bramy i rozciągająca się częściowo poniżej poziomu gruntu. Brama przemieszczania wzdłuż torów tak, że brama może być przemieszczana pomiędzy położeniem zamkniętym, w którym będzie umieszczona w kierunku górnego końca torów, powyżej poziomu gruntu oraz pozycję otwartą, w której jest umieszczona w kierunku dolnego końca torów, poniżej poziomu gruntu.
Z opisu polskiego wynalazku numer patentu PL220188, zgłoszonego do ochrony 2014-01-03, znana jest brama posiadająca wymienne przęsło, które osadzone jest na belce nośnej bramy i połączone jest za pomocą liny stalowej z systemem regulowanych przeciwwag. Przęsło i przeciwwagi poruszają się pionowo po regulowanych torach jezdnych, wewnątrz kieszeni żelbetowej. Przeciwwagi połączone są za pośrednictwem koła linowego i liny stalowej z napędem elektrycznym umieszczonym w bezpiecznym gnieździe technicznym. Belka porusza się po regulowanych torach jezdnych i jest wyposażona w zestawy jezdne stałe i dociskowe umożliwiające miękką i bezgłośną pracę. Zastosowanie przeciwwag o ciężarze większym niż przęsło z belką nośną wpływa korzystnie na warunki pracy napędu, jak również powoduje, że brama samoczynnie podnosi się przy wyluzowanym zestawie napędowym.
Z opisu europejskiego patentu EP 0 672 813, zgłoszonego do ochrony 1995-03-06, znana jest brama, której boczne słupki rozciągają się na całą wysokość podnoszenia panelu drzwiowego, pokrywając położenie zamknięcia i otwarcia. Boczne słupki są połączone ze sobą od góry i dołu za pomocą belek poprzecznych tworzących łącznie ościeżnicę. Napęd podnośnika jest umieszczony w obszarze górnej belki poprzecznej i ma pociągowy trzpień śrubowy biegnący wzdłuż bocznych słupków panela drzwi. Napęd podnośnika jest typu wrzecionowego. W bokach ramy usytuowane są śrubowe trzpienie obracające się po uruchomieniu napędu. Płyta bramy ma z obu boków przymocowane po dwie nakrętki współpracujące ze śrubowym trzpieniem. Alternatywnie, napęd podnośnika może być typu łańcuchowego, który ma wał napędowy umieszczony wewnątrz wydrążonej belki poprzecznej z kołami łańcuchowymi umieszczonymi w obszarze słupków bocznych.
Celem opracowanego wynalazku było opracowanie wysuwanego przęsła ogrodzeniowego (stanowiącego w szczególności bramę wjazdową lub furtkę), którego wszystkie zasadnicze elementy znajdują się w górnej części obudowy umieszczanej tuż pod powierzchnią gruntu, tak aby ułatwić dostęp do zasadniczych jej elementów, umożliwić łatwy montaż oraz serwis i dokonywanie ewentualnych napraw z powierzchni ziemi, bez konieczności wchodzenia do wnętrza obudowy, z przęsłem stanowiącym jedyny element wysuwany ponad powierzchnię komunikacyjną z metalowej obudowy.
Istota modułu ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, pionowymi torami jezdnymi, mechanizmem napędowym i systemem sterowania stanowiącego przedmiot niniejszego wynalazku polega na tym, że zamocowany w części górnej konstrukcyjnej ramy obrotowy wał połączony jest z napędowym mechanizmem, a na obrotowym wale zamocowane są: bęben i sprężyna. Przy czym do bębna zmocowana jest nawijana na niego albo rozwijana z niego lina, która po przejściu przez obrotowe zblocze przytwierdzone w dolnej części ruchomego przęsła mocowana jest z drugiej strony do części górnej konstrukcyjnej ramy. Natomiast sprężyna z jednej strony mocowana jest do wału, a z drugiej strony mocowana jest do górnej części konstrukcyjnej ramy.
Najkorzystniej do ruchomego przęsła w jego dolnej części przytwierdzone są płaskowniki z łożyskowymi kołami, a płaskownik poprowadzony jest przez pionowe wzdłużne wycięcie prostokątnego profilu. Łożyskowe koła umiejscowione są wewnątrz prostokątnego profilu tak, że fragmenty ich tocznej powierzchni przylegają do odpowiadających im wewnętrznych ścianek prostokątnego profilu z wzdłużnym wycięciem. Przy czym zwykle bęben jest bębnem stożkowym.
Celowe jest, kiedy lina mocowana jest do części górnej konstrukcyjnej ramy za pośrednictwem naciągowego elementu, a na zamocowanym w części górnej konstrukcyjnej ramy obrotowym wale zamocowane są co najmniej dwa bębny z linami lub co najmniej dwie sprężyny. Zwykle konstrukcyjna rama pokryta jest płytą metalową lub niemetalową i umieszczona jest w wykopie z fundamentem.
Korzystne jest, kiedy wewnątrz konstrukcyjnej ramy umieszczona jest wodna pompa, a obudowa z konstrukcyjną ramą pokrytą płytą zakrywana jest od góry maskownicą z co najmniej jednym otworem. Celowe jest, kiedy toczną powierzchnię łożyskowanych kół stanowi guma albo tworzywo lub wewnętrzne ścianki pionowego prostokątnego profilu są pokryte gumą albo tworzywem oraz kiedy oś obrotu części łożyskowanych kół jest prostopadła względem osi obrotu pozostałych łożyskowanych kół.
Zaletą opracowanego rozwiązania jest uzyskanie wysuwanego przęsła ogrodzeniowego stanowiącego w szczególności bramę wjazdową lub furtkę, którego wszystkie zasadnicze elementy znajdują się w obudowie umieszczanej pod powierzchnią komunikacyjną lub powierzchnią gruntu, a jedynym elementem wysuwanym ponad powierzchnię komunikacyjną lub gruntu z obudowy jest przęsło. Obudowa złożona jest z konstrukcyjnej ramy zapewniającej sztywność i pewne mocowanie przytwierdzonych do niej pozostałych elementów modułu ogrodzeniowego pokrytej płytą metalową korzystnie łączoną z nią poprzez spawanie, albo płytą niemetalową, co zapewnia odporność na korozję bez konieczności malowania w miejscach gdzie warunki glebowe są niekorzystne dla metalu.
Dzięki temu, że w przedmiotowym rozwiązaniu mechanizm napędowy obraca wałem umiejscowionym w górnej części obudowy, a równocześnie na obrotowym wale zamocowany jest co najmniej jeden bęben korzystnie stożkowy, na który w czasie obrotu wału nawijana (albo z którego odwijana) jest lina, zaś lina schodzi w dół od bębna i przechodzi przez obrotowe zblocze przytwierdzone do dolnej części ruchomego przęsła, a następnie lina skierowana jest do góry i koniec zamocowany jest do górnej części konstrukcyjnej ramy obudowy poprzez naciągowy element umożliwiający naciąg liny - w efekcie podstawową zaletą rozwiązania jest zastosowanie co najmniej jednej sprężyny, poprzez którą przec hodzi wał, której jeden koniec zamocowany jest do wału, a drugi do konstrukcyjnej ramy obudowy. Wał może posiadać wzdłużne wycięcie, w którym klinuje się mocowanie bębna i mocowanie jednej strony sprężyny, co dodatkowo zabezpiecza przed ewentualnym przemieszczeniem się bębna, czy mocowania sprężyny względem wału.
Natomiast dzięki temu, że sprężyna działa na zasadzie jej zwijania i rozwijania i poprzez odpowiednie dobranie parametrów sprężystości sprężyny (takich jak ilości zwojów, przekroju drutu, średnicy) - równoważy ona ciężar ruchomego przęsła. Przy czym najbardziej korzystne jest kiedy sprężyna w stanie nienaprężonym występuje w momencie, kiedy ruchome przęsło jest zlokalizowane mniej więcej w połowie drogi pomiędzy swoimi położeniami skrajnymi (przęsło schowane do wnętrza obudowy/przęsło maksymalnie wysunięte z obudowy). Wszystkie elementy umożliwiające ruch przęsła takie jak wał z umiejscowionym na nim co najmniej jednym bębnem i co najmniej jedną sprężyną równoważącą ciężar przęsła, mechanizm napędowy w tym z elementami automatyki zlokalizowane są w górnej części obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwy jest serwis i ewentualne naprawy, gdyż można je dokonać z powierzchni ziemi nie wchodząc do wnętrza obudowy.
Dodatkowo w przypadku nagłego zalania wodą obudowy istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby elementy te znalazły się pod wodą. Dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem wodą wnętrza obudowy stanowi pompa wody odprowadzająca wodę z dolnej części obudowy np. bezpośrednio do kanału burzowego. Moduł ogrodzenia od góry przykryty jest górną osłoną z wykonanym w niej otworem, poprzez które przechodzi wysuwane przęsło albo wykonanymi w niej otworami, poprzez które przechodzą pionowe profile ruchomego przęsła. Istotną zaletą przedmiotowego rozwiązania jest fakt, że w miejscu montażu modułu ogrodzenia wykonywany jest wyłącznie wykop z fundamentem zlokalizowanym na jego dnie.
Głębokość wykopu zależna jest od wysokości obudowy. Parametry sprężyny/n równoważącej ciężar przęsła - w zależności od życzenia klienta - są tak dobrane, że w przypadku zaniku prądu przęsło wysuwa się albo chowa do obudowy. Według projektu dla danego użytkownika wykonywane są moduły ogrodzenia o różnej długości, które umiejscowione w wykopie z fundamentem tworzą odpowiedni ciąg złożony np. z modułu stanowiącego furtkę, bramę wjazdową, opuszczany fragment ogrodzenia. Kolejną zaletę rozwiązania stanowi to, że automatyka mechanizmu napędowego może być sterowana przewodowo lub bezprzewodowo.
Część konstrukcyjnej ramy obudowy stanowią pionowe prostokątne profile zlokalizowane co najmniej przy dwóch pionowych narożnikach obudowy, które od wewnętrznej strony obudowy mają pionowe wzdłużne wycięcie. Do ruchomego przęsła zamocowane są, w jego dolnej części, płaskowniki z zespołem łożyskowanych kół. Płaskowniki przechodzą przez wzdłużne wycięcie prostokątnego profilu, a łożyskowe koła umiejscowione są wewnątrz prostokątnego profilu, tak że ich toczne powierzchnie przylegają do wewnętrznych ścianek prostokątnego profilu. Część łożyskowanych kół jest prostopadła względem pozostałych, co w efekcie powoduje, że odpowiednie powierzchnie toczne łożyskowanych kół jednocześnie przylegają do wewnętrznych ścianek pionowego prostokątnego profilu zapewniając stabilne pionowe położenie przęsła i bezproblemową możliwość przemieszczania się przęsła w górę i dół.
Powierzchnie toczne łożyskowanych kół współpracujące z wewnętrznymi ściankami pionowego prostokątnego profilu lub wewnętrzne ścianki pionowego prostokątnego profilu mogą być pokryte gumą albo tworzywem, co w znaczny sposób wycisza hałas jaki powstaje w czasie przemieszczania się ruchomego przęsła. Pionowe prostokątne profile nie są zamknięte od góry, co umożliwia łatwe wsunięcie zespołu płaskownika z łożyskowymi kołami do wnętrza prostokątnego profilu. Jest to bardzo istotne w szczególności jeżeli zaszłaby konieczność naprawy uszkodzonego przęsła np. w wyniku uderzenia albo wymiany na nowe. Korzystnie moduł ogrodzeniowy może wyposażony być w sygnalizację świetną lub dźwiękową, wyłączniki krańcowe, wyłączniki przeciążeniowe, system barier optycznych zapobiegających uruchomieniu wysuwania przęsła, gdy ktoś lub coś znajduje się nad nim.
Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, według opracowanego wynalazku, został przedstawiony na rysunkach w widoku perspektywicznym, na których:
Fig. 1 - przedstawia moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem w fazie ruchu przęsła oraz przedstawia elementy wykopu;
Fig. 2 - przedstawia moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem w fazie schowanego przęsła do obudowy przęsła oraz przedstawia elementy wykopu;
Fig. 3 - przedstawia moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem w fazie wysuniętego przęsła z obudowy; Fig. 4 - przedstawia fragment przęsła z zespołem łożyskowanych kół wraz z prostokątnym profilem, w którym poruszają się łożyskowane koła;
Fig. 5 - przedstawia moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem pokazujący zamontowaną linę.
Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, stanowiący przedmiot niniejszego wynalazku stanowi obudowa 1 złożona z metalowej konstrukcyjnej ramy 2 pokrytej od dołu i z boków płytą 3 korzystnie metalową.
W górnej części obudowy 1, do konstrukcyjnej ramy 2 zamocowany jest - korzystnie za pośrednictwem łożysk - obrotowy wał 4. Wał 4 wprawiany jest w ruch obrotowy połączonym z nim napędowym mechanizmem 5, korzystnie w postaci silnika nasadowego nakładanego na wał 4 i z automatyką sterowania.
Na obrotowym wale 4 zamocowany jest (w sposób uniemożliwiający jego obrót względem wału 4) co najmniej jeden bęben 6 korzystnie stożkowy. Na bęben 6 nawijana jest (albo odwijana jest z niego) zamocowana do niego jednym końcem lina 7. Lina 7 poprowadzona jest w dół od bębna 6 i przeprowadzona jest ona przez obrotowe zblocze 8 przytwierdzone do dolnej części przęsła 9.
Następnie lina 7 skierowana jest do góry i jej koniec zamocowany jest do górnej części konstrukcyjnej ramy 2 obudowy 1 korzystnie poprzez naciągowy element 10 umożliwiający naciąg liny 7. Nawijanie na bęben 6 albo odwijanie liny 7 z bębna 6 skutkuje ruchem przęsła 9 w górę albo w dół.
Na wał 4 nałożona jest sprężyna 11, co najmniej jedna, której jeden koniec zamocowany jest do wału 4, a drugi do konstrukcyjnej ramy 2. Część konstrukcyjnej ramy 2 stanowią pionowo usytuowane prostokątne profile 12, korzystnie dwa, umiejscowione przy pionowych krawędziach konstrukcyjnej ramy 2.
Prostokątny profil 12 ma pionowe wzdłużne wycięcie 13 zlokalizowane od wewnętrznej strony obudowy 1. Do ruchomego przęsła 9, w jego dolnej części, zamocowane są przy bocznych pionowych krawędziach przęsła 9 płaskowniki 14 z zespołem łożyskowanych kół 15. W przypadku długiego przęsła 9 płaskowniki 14 z zespołem łożyskowanych kół 15 mogą być dodatkowo zamontowane w dolnej części przęsła 9 pomiędzy bocznymi pionowymi krawędziami przęsła 9. Wówczas konstrukcyjna rama 2 zawiera dodatkowo odpowiadające im prostokątne profile 12 z wzdłużnym wycięciem 13.
Część łożyskowanych kół 15 jest prostopadła względem pozostałych. Zestawy łożyskowanych kół 15 przemieszczają się wewnątrz pionowych profili 12 umożliwiając przemieszczanie się przęsła 9 w górę albo w dół. Płaskownik 14 przechodzi przez pionowe wzdłużne wycięcie 13, a fragment płaskownika 14 z zespołem łożyskowanych kół 15 umiejscowiony jest wewnątrz prostokątnego profilu 12 tak, że fragment odpowiednich powierzchni tocznych 16 łożyskowanych kół 15 jednocześnie przylega do odpowiadających im wewnętrznych ścianek 17 pionowego prostokątnego profilu 12 zapewniając stabilne pionowe położenie przęsła i bezproblemową możliwość przemieszczania się przęsła w górę i dół.
Od góry obudowa 1 przykryta jest maskownicą 18 z otworem/otworami 19, poprzez który/e wysuwa się przęsło 9. Moduł ogrodzenia albo ciąg modułów ogrodzenia umieszcza się w wykopie 20 z fundamentową ławą 21 zlokalizowaną w dolnej części wykopu 20. Korzystnie wewnątrz konstrukcyjnej ramy 2 umieszczona jest wodna pompa 22.

Claims (10)

1. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, pionowymi torami jezdnymi, mechanizmem napędowym i systemem sterowania, znamienny tym, że zamocowany w części górnej konstrukcyjnej ramy (2) obrotowy wał (4) połączony jest z napędowym mechanizmem (5), a na obrotowym wale (4) zamocowane są: bęben (6) i sprężyna (11), przy czym do bębna (6) zmocowana jest nawijana na niego albo rozwijana z niego lina (7), która po przejściu przez obrotowe zblocze (8) przytwierdzone w dolnej części ruchomego przęsła (9) mocowana jest z drugiej strony do części górnej konstrukcyjnej ramy (2) oraz sprężyna (11), która z jednej strony mocowana jest do wału (4), a z drugiej strony mocowana jest do górnej części konstrukcyjnej ramy (2).
2. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, według zastrz. 1, znamienny tym, że do ruchomego przęsła (9) w jego dolnej części przytwierdzone są płaskowniki (14) z łożyskowymi kołami (15), a płaskownik (14) poprowadzony jest przez pionowe wzdłużne wycięcie (13) prostokątnego profilu (12), natomiast łożyskowe koła (15) umiejscowione są wewnątrz prostokątnego profilu (12), tak że fragmenty ich tocznej powierzchni (16) przylegają do odpowiadających im wewnętrznych ścianek (17) prostokątnego profilu (12) z wzdłużnym wycięciem (13).
3. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że bęben (6) jest bębnem stożkowym.
4. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że lina (7) mocowana jest do części górnej konstrukcyjnej ramy (2) za pośrednictwem naciągowego elementu (10).
5. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że na zamocowanym w części górnej konstrukcyjnej ramy (2) obrotowym wale (4) zamocowane są co najmniej dwa bębny (6) z linami (7) lub co najmniej dwie sprężyny (11).
6. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem, według zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że konstrukcyjna rama (2) pokryta jest płytą (3) metalową lub niemetalową i umieszczona jest w wykopie (20) z fundamentem (21).
7. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem według zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że wewnątrz konstrukcyjnej ramy (2) umieszczona jest wodna pompa (22).
8. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem według zastrz. od 1 do 7, znamienny tym, że obudowa (1) z konstrukcyjną ramą (2) pokrytą płytą (3) zakrywana jest od góry maskownicą (18) z co najmniej jednym otworem (19).
9. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem według zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że toczną powierzchnię (16) łożyskowanych kół (15) stanowi guma albo tworzywo lub wewnętrzne ścianki (17) pionowego prostokątnego profilu (12) są pokryte gumą albo tworzywem.
10. Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem według zastrz. od 1 do 9, znamienny tym, że oś obrotu części łożyskowych kół (15) jest prostopadła względem osi obrotu pozostałych łożyskowanych kół (15).
PL437513A 2021-04-01 2021-04-01 Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem PL243988B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437513A PL243988B1 (pl) 2021-04-01 2021-04-01 Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437513A PL243988B1 (pl) 2021-04-01 2021-04-01 Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437513A1 PL437513A1 (pl) 2022-10-03
PL243988B1 true PL243988B1 (pl) 2023-11-13

Family

ID=83724376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437513A PL243988B1 (pl) 2021-04-01 2021-04-01 Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243988B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL437513A1 (pl) 2022-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10458083B2 (en) Method and system for a rising floodwall system
AU2017285119A1 (en) Method and system for a retractable floodwall system
US20160312532A1 (en) Gate with counterweight and lowering exchangeable span
WO2012047173A1 (en) A floodgate
KR20140127058A (ko) 일체식 수문 시스템
CN105569538A (zh) 一种具有双挡水板结构的顶降式防汛挡水门
PL243988B1 (pl) Moduł ogrodzenia z wysuwanym przęsłem
RU188758U1 (ru) Противотаранные откатные ворота
KR200395107Y1 (ko) 폴드업 셔터
EP2861814B1 (en) Gate comprising vertically displaceable slats
KR101199472B1 (ko) 방호벽용 방수문
RU2694376C1 (ru) Противотаранные откатные ворота
US3755967A (en) Hydraulically operated window unit
JP6584119B2 (ja) 止水ガレージ
CA2144554A1 (en) Vertical travel door
RU220579U1 (ru) Вертикально-подъемные ворота
KR20160111679A (ko) 부력을 이용한 안전 자동 난간
KR102511690B1 (ko) 월파 방지용 차수도어
KR102434439B1 (ko) 홍수 진입 차단 설비
RU197339U1 (ru) Вертикально-подъемные ворота
CN220486377U (zh) 穿堤防洪闸桥结构
RU219022U1 (ru) Ворота двустворчатые подъемно-поворотные
WO2007039713A2 (en) Vertically-sliding gate
JP4512866B2 (ja) 水門用開閉装置
CN219118901U (zh) 地下车库防汛挡水装置