PL243533B1 - Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej - Google Patents

Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej Download PDF

Info

Publication number
PL243533B1
PL243533B1 PL441028A PL44102818A PL243533B1 PL 243533 B1 PL243533 B1 PL 243533B1 PL 441028 A PL441028 A PL 441028A PL 44102818 A PL44102818 A PL 44102818A PL 243533 B1 PL243533 B1 PL 243533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
bioactive
located above
wound
tissue surface
Prior art date
Application number
PL441028A
Other languages
English (en)
Other versions
PL441028A1 (pl
Inventor
Marek Kawecki
Magdalena Wierzbik
Alina Karnabał
Aleksander SIEROŃ
Aleksander Sieroń
Justyna Glik
Marek Łos
Andrzej Hudecki
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Metali Niezelaznych
Slaski Univ Medyczny W Katowicach
Wyzsza Szkola Techniczna W Katowicach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Metali Niezelaznych, Slaski Univ Medyczny W Katowicach, Wyzsza Szkola Techniczna W Katowicach filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Metali Niezelaznych
Priority to PL441028A priority Critical patent/PL243533B1/pl
Publication of PL441028A1 publication Critical patent/PL441028A1/pl
Publication of PL243533B1 publication Critical patent/PL243533B1/pl

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej, charakteryzuje się tym, że jest zbudowany z czterech zasadniczych i połączonych z sobą warstw, to jest warstwy pierwszej mającej bezpośredni kontakt z powierzchnią tkanki, która to warstwa jest zbudowana z hydrofobowych mikrowłókien i/lub siatki zapobiegającej przywieraniu do powierzchni tkanki i jednocześnie porowatości umożliwiającej przenikanie w głąb rany substancji bioaktywnych uwalnianych przez kolejną warstwę tj. drugą, bioaktywną, zapewniającą przenikanie w głąb opatrunku nadmiaru wysięgu absorbowanego przez warstwę chłonną oraz wymianę gazową między powierzchnią tkanki a środowiskiem zewnętrznym przez zewnętrzną warstwę, zwaną warstwą ochronną, ulokowanej nad warstwą pierwszą, zbudowanej z połączenia mikrowłókien rdzeń-powłoka o zróżnicowanych właściwościach i czasie oddziaływania zależnych od wprowadzonych dodatków antydrobnoustrojowych, antyoksydacyjnych, angiogennych i przeciwbólowych, które to bioaktywne włókna zawierające wybrany dodatek są otrzymywane z zastosowaniem pola elektrostatycznego i/lub technologii druku 3D oraz z ulokowanej nad tą warstwą kolejną warstwą tzw. trzecią zbudowaną z mikro-włókien zawierających środek wiążący wodę o własnościach chłonnych, antydrobnoustrojowych, a jednocześnie utrzymujących wilgotne środowisko rany, i w końcu usytuowaną ponad warstwą trzecią warstwa czwartą zbudowaną z nanowłókien o własnościach ochronnych przed czynnikami mechanicznymi oraz ochronnych przed drobnoustrojami pochodzącymi z środowiska zewnętrznego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest opatrunek bioaktywny(wielofunkcyjny) do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej.
Obecnie na rynku występuje cała gama materiałów opatrunkowych stosowanych w medycynie do leczenia ran. Najogólniej możemy je podzielić na opatrunki tradycyjne, czyli takie które nie oddziaływają na powstałą ranę w sposób aktywny biologicznie oraz opatrunki aktywne. Na rynku istnieje kilka typów opatrunków aktywnych, które stosuje się w przypadku stopy cukrzycowej, między innymi opatrunki hydrożelowe, w skład których wchodzą nierozpuszczalne polimery metakrylatów z grupami hydrofilowymi, pochłaniającymi wodę. Działanie tych opatrunków polega na oczyszczaniu ran z tkanek martwiczych dzięki nawodnieniu i zapoczątkowaniu procesu autolizy. Ponadto utrzymują one wilgotne środowisko rany, a także zmniejszają jej bolesność poprzez ochłodzenie miejsca nałożenia opatrunku. Innym typem są opatrunki alginianowe, wytwarzane ze sprasowanych włókien morskich wodorostów. Najskuteczniejsze są w ranach płytkich, silnie krwawiących, pokrytych włóknikiem, ropą lub niewielką ilością tkanek martwiczych, natomiast bezwzględnie przeciwwskazane są w ranach wysuszonych i zawierających fragmenty zaawansowanych zmian martwiczych. Z kolei opatrunki koloidowe są najskuteczniejsze w ranach średnio krwawiących, w fazie oczyszczania, ziarninowania i naskórkowania rany, natomiast opatrunki poliuretanowo-piankowe są zalecane w ranach płytkich, jałowych, a przeciwwskazane w ranach zakażonych. W formie poduszeczki stosuje się je wyłącznie w ranach głębokich silnie sączących. Opatrunki z węglem aktywowanym są z kolei stosowane w dużych owrzodzeniach ze współistniejącym wysiękiem oraz w ranach zakażonych grzybami. Dobrze chłoną przykry zapach, wykazują dużą skuteczność w infekcji grzybiczej. Nie zaleca się ich stosowania w przypadku suchej, czarnej martwicy. Jeszcze innym typem są opatrunki srebrowe, które wykorzystują bakteriobójcze działanie jonów srebra. Można je zastosować w każdej fazie gojenia rany. Uaktywniają się po nasyceniu roztworem o odpowiednim składzie (0,9% NaCI, płyn Ringera). W opisie patentowym nr EP2120896B1 opisano budowę i sposób wytwarzania plastra aktywnego medycznie do dostarczania przez skórę substancji ciekłych w temperaturze pokojowej w szczególności etofenamatu tj. substancji o działaniu przeciwzapalnym. Plaster zbudowany jest z: (a) warstwy wierzchniej, (b) warstwy nośnikowej, (d) usuwalnej warstwy ochronnej i ewentualnej warstwy pośredniej (b).
Istotą wynalazku jest opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej, charakteryzujący się tym, że jest zbudowany z czterech zasadniczych i połączonych z sobą warstw, to jest warstwy pierwszej A mającej bezpośredni kontakt z powierzchnią tkanki, która to warstwa jest zbudowana z hydrofobowych mikrowłókien i/lub siatki, warstwy drugiej, B, bioaktywnej, ulokowanej nad warstwą pierwszą, zbudowanej z połączenia mikrowłókien rdzeń-powłoka mającej dodatki antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, angiogenne i przeciwbólowe oraz z ulokowanej nad tą warstwą kolejnej warstwy trzeciej C, chłonnej, zbudowanej z mikro-włókien zawierających środek wiążący wodę i w końcu usytuowaną ponad warstwą trzecią warstwy czwartej D, ochronnej, zbudowanej z nanowłókien poliakrylonitrylu zawierającego nanocząstki srebra.
Opatrunek wielofunkcyjny łączy 7 zasadniczych funkcji, to jest ochronną przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, antydrobnoustrojową względem drobnoustrojów infekujących ranę, chłonną względem wysięku wydobywającego się z rany, bioaktywną względem komórek odbudowujących powstały ubytek, angiogenną tj. zawierającą czynniki pobudzające odtwarzanie się naczyń krwionośnych, antyoksydacyjną, tj. zawierającą substancje czynne aktywne względem powstającego w ranie rodnika tlenowego, oraz przeciwbólową tj. lokalnie znieczulające ranę w celu złagodzenia powstałego bólu.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku 1, przedstawiającym schematyczną budowę opatrunku wielowarstwowego.
Poszczególne oznaczenia na rysunku oznaczają: A1 - drobnoustroje, A2 - wymiana gazowa, B1 - pochłanianie wolnych rodników, B2 - przenikanie substancji przeciwbólowych do wnętrza rany, B3 - przenikanie substancji pobudzających odtwarzanie się naczyń krwionośnych, B4 - transport wysięku w głąb opatrunku, B5 - wymiana gazowa, C1 - warstwa zaabsorbowanego wysięku, C2 - wymiana gazowa, D1 - zanieczyszczenia stałe, D2 - drobnoustroje, D3 - zanieczyszczenia płynne, D4 oddawanie cieczy na zewnątrz środowiska.
Jak pokazano na rysunku 1 opatrunek wielofunkcyjny jest zbudowany z czterech zasadniczych (A, B, C, D) i połączonych ze sobą warstw sumarycznie tworzących opatrunek wielofunkcyjny:
- warstwy A tzw. „pierwszej” mającej bezpośredni kontakt z powierzchnią tkanki, która to warstwa jest zbudowana z hydrofobowych mikrowłókien i/lub siatki zapobiegającej przywieraniu do powierzchni tkanki i jednocześnie porowatości umożliwiającej przenikanie w głąb rany substancji bioaktywnych uwalnianych przez warstwę B zwanej bioaktywną, a także przenikanie w głąb opatrunku nadmiaru wysięgu absorbowanego przez warstwę C zwaną chłonną oraz wymianę gazową między powierzchnią tkanki a środowiskiem zewnętrznym przez zewnętrzną warstwę D zwaną ochronną,
- warstwy B tzw. „drugiej”, ulokowanej nad warstwą A i zbudowaną z połączenia mikrowłókien rdzeń-powłoka o zróżnicowanych właściwościach i czasie oddziaływania zależnych od wprowadzonych dodatków antydrobnoustrojowych względem bakterii i grzybów kolonizujących ranę, antyoksydacyjnych tj. aktywnie pochłaniających wolne rodniki jakie w znaczących ilościach powstają na etapie gojenia się rany, angiogennych tj. uwalniających do środowiska tkankowego czynniki wzrostu, pobudzające odtwarzanie się naczyń krwionośnych i w końcu przeciwbólowych tj. uwalniającej substancje aktywnie oddziaływujące na środowisko rany.
Wymienione bioaktywne włókna zawierające wybrany dodatek są otrzymywane z zastosowaniem pola elektrostatycznego i/lub technologii druku 3D.
Ulokowana nad warstwą B warstwą C tzw. „trzecia” jest zbudowana z mikro-włókien zawierających środek wiążący wodę o własnościach chłonnych względem wysięgu wydobywającego się z rany, antydrobnoustrojowych względem bakterii i grzybów przedostających się wraz z wysiękiem do opatrunku, utrzymujących wilgotne środowisko rany, co z kolei umożliwia transport (oddawanie) nadmiaru cieczy przez warstwę D na zewnątrz środowiska w postaci pary wodnej. Nad warstwą C jest ulokowana warstwa D tzw. „czwarta” zbudowana z nanowłókien o własnościach ochronnych przed czynnikami mechanicznymi oraz ochronnych przed drobnoustrojami pochodzącymi z środowiska zewnętrznego. Powyższy materiał opatrunkowy łączący warstwy A, B, C i D został opracowany do leczenia ran dotkniętych zespołem stopy cukrzycowej.
Wykonanie opatrunku wielofunkcyjnego
Do przygotowania opatrunku wielofunkcyjnego wykonano następujące czynności: na powierzchnię warstwy A, otrzymanej poprzez przygotowanie antydrobnoustrojowej maty zgodnie z opisem z przykładu pierwszego nanosi się kolejno warstwy B, C i D. Warstwę B stanowi połączenie włókien rdzeń-powłoka o zróżnicowanych właściwościach antydrobnoustrojowych lub antyoksydacyjnych lub przeciwbólowych lub angiogennych. Włókna rdzeń-powłoka otrzymuje się z zastosowaniem kombinacji kwasu hialuronowego zawierającego różne dodatki, którego używa się do otrzymania rdzenia włókien oraz polialkoholu winylowego (PVA), który zastosowano do otrzymania powłoki włókien.
Rdzeń włókien otrzymuje się następująco. Do 50 g wody destylowanej w zlewce o pojemności 250 ml wprowadzono dodatki w ilości 50 g zawierające 49,5 g dodatku antyoksydacyjnego (m.in.: witamina E, resveratrol) oraz 0,50 g kwasu hialuronowego lub 49,5 g paracetamolu jako dodatku przeciwbólowego oraz 0,50 g kwasu hialuronowego lub 49,5 g dodatku antydrobnoustrojowego (m.in. nanocząstki miedzi) oraz 0,50 g kwasu hialuronowego lub tę samą ilość, tj. 49,5 g dodatku angiogennego (m.in. czynniki wzrostu) oraz 0,50 g kwasu hialuronowego, które rozpuszczono lub zdyspergowano w wcześniej przygotowanej wodzie destylowanej uzyskując 100 g każdego roztworu zawierającego inny dodatek. Wyżej wymienione roztwory zastosowano do otrzymania rdzenia przyszłych bioaktywnych włókien rdzeń-powłoka.
Powłokę włókien otrzymano mieszając w zlewce o pojemności 250 ml 90 g wody destylowanej następnie z 10 g polialkoholu winylowego i pozostawiając roztwór do rozpuszczania na czas 12 h. Uzyskane wyżej wymienione roztwory umieszcza się w zbiornikach na roztwór, a następnie transportuje je do komory urządzenia. Po wypełnieniu całego układu i zastosowaniu warunków tłoczenia roztworu powłoki wynoszącego 1 ml/h oraz roztworu rdzenia wynoszącego 0,5 ml/h oraz warunków procesu 1 kV/cm i temperatury 20°C, otrzymuje się włókna rdzeń-powłoka.
Sumarycznie otrzymano 4 rodzaje włókien w każdym przypadku powłokę włókien uzyskano z roztworu polialkoholu winylowego. Następnie na warstwę A i B nanosi się warstwę C powstałą w wyniku połączenia siatki wykonanej z PLA z zastosowaniem technologii druku 3D i pokrytej warstwą granulatu będącą kombinacją polimerów naturalnych z syntetycznymi m.in. żelatyny, pektyn, poliwinylopirolidonu oraz nanocząstek miedzi i srebra. Na tak połączone warstwy (A, B, C) nanosi się ostatnią warstwę D powstałą z pokrycia nanowłóknami poliakrylonitrylu zawierającego nanocząstki srebra, sposobem opisanym w pierwszym przykładzie realizacji, z tą różnicą, iż przyjęto pole elektrostatyczne na poziomie 1,5 kV/cm.
PL 243533 BI
Zaletą rozwiązania według wynalazku są podwyższone własności antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, przeciwbólowe, dobra elastyczność, dostosowująca się do kształtu anatomicznego rany w sposób znaczący przyspieszająca leczenie zespołu stopy cukrzycy.

Claims (1)

1. Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej, znamienny tym, że jest zbudowany z czterech zasadniczych i połączonych z sobą warstw, to jest warstwy pierwszej A mającej bezpośredni kontakt z powierzchnią tkanki, która to warstwa jest zbudowana z hydrofobowych mikrowłókien i/lub siatki, warstwy drugiej, B, bioaktywnej, ulokowanej nad warstwą pierwszą, zbudowanej z połączenia mikrowłókien rdzeń-powłoka mającej dodatki antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, angiogenne i przeciwbólowe, oraz z ulokowanej nad tą warstwą kolejnej warstwy trzeciej C, chłonnej, zbudowanej z mikro-włókien zawierających środek wiążący wodę i w końcu usytuowaną ponad warstwą trzecią warstwy czwartej D, ochronnej, zbudowanej z nanowłókien poliakrylonitrylu zawierającego nanocząstki srebra.
PL441028A 2018-11-14 2018-11-14 Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej PL243533B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL441028A PL243533B1 (pl) 2018-11-14 2018-11-14 Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL441028A PL243533B1 (pl) 2018-11-14 2018-11-14 Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL441028A1 PL441028A1 (pl) 2023-02-06
PL243533B1 true PL243533B1 (pl) 2023-09-04

Family

ID=85174307

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL441028A PL243533B1 (pl) 2018-11-14 2018-11-14 Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243533B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL441028A1 (pl) 2023-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Martin et al. Current trends in the development of wound dressings, biomaterials and devices
ES2430688T3 (es) Dispositivo médico
US7799965B2 (en) Wound dressings with anti-microbial and zinc-containing agents
ES2671705T3 (es) Apósito para heridas con una composición adsorbente bacteriana y sistema de retención de humedad
Chopra et al. Strategies and therapies for wound healing: a review
US20060211972A1 (en) Wound dressing
CN1830409A (zh) 一种急救创伤敷料及其制备方法
US20160220606A1 (en) Silver-copper-zinc oxide wound care system
CN203576752U (zh) 新型海藻酸钙聚维酮碘散水刺无纺布敷料
US20170197006A1 (en) Honey-based foam compositions
Kumar et al. An updated account on formulations and strategies for the treatment of burn infection-a review
KR101366417B1 (ko) 천연물질을 이용한 항균성 창상 피복재 및 그 제조방법
JP4988838B2 (ja) 創傷被覆材
Sehgal et al. Drug delivery dressings
PL243533B1 (pl) Opatrunek wielofunkcyjny do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej
ES2683044T3 (es) Apósitos para heridas conductivos y procedimientos de uso
PL244469B1 (pl) Sposób otrzymywania materiałów opatrunkowych do zastosowania w leczeniu ran zespołu stopy cukrzycowej
CN113332485A (zh) 抗菌贴及其制备方法
RU2240140C2 (ru) Медицинская многослойная повязка и изделия на ее основе
Foutsizoglou A practical guide to the most commonly used dressings in wound care
EP1005844B1 (en) Bandage cloth having an extended therapeutic action
Sikka et al. Modern developments in burn wound dressing
RU2247580C2 (ru) Многослойный материал пролонгированного лечебного действия для обработки ран, ожогов, язв, пролежней и оказания первой медицинской помощи
Campbell Current concepts and materials in wound bandaging.
US20130012901A1 (en) Laminate polymer composite wound dressings, their manufacture and their use