PL243474B1 - Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną - Google Patents

Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną Download PDF

Info

Publication number
PL243474B1
PL243474B1 PL425754A PL42575418A PL243474B1 PL 243474 B1 PL243474 B1 PL 243474B1 PL 425754 A PL425754 A PL 425754A PL 42575418 A PL42575418 A PL 42575418A PL 243474 B1 PL243474 B1 PL 243474B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mold
sand
sand mold
applying
carried out
Prior art date
Application number
PL425754A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425754A1 (pl
Inventor
Robert SEKUŁA
Robert Sekuła
Grzegorz Kmita
Andrzej RYBAK
Andrzej Rybak
Dariusz Bednarowski
Łukasz Matysiak
Radek Javora
Original Assignee
Abb Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Abb Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425754A priority Critical patent/PL243474B1/pl
Priority to PCT/PL2019/050032 priority patent/WO2019231341A1/en
Priority to EP19734526.7A priority patent/EP3802042B1/en
Priority to CN201980035060.8A priority patent/CN112218750B/zh
Publication of PL425754A1 publication Critical patent/PL425754A1/pl
Priority to US17/101,130 priority patent/US11179768B2/en
Publication of PL243474B1 publication Critical patent/PL243474B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C9/00Moulds or cores; Moulding processes
    • B22C9/12Treating moulds or cores, e.g. drying, hardening
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C33/00Moulds or cores; Details thereof or accessories therefor
    • B29C33/38Moulds or cores; Details thereof or accessories therefor characterised by the material or the manufacturing process
    • B29C33/3807Resin-bonded materials, e.g. inorganic particles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C3/00Selection of compositions for coating the surfaces of moulds, cores, or patterns
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C9/00Moulds or cores; Moulding processes
    • B22C9/02Sand moulds or like moulds for shaped castings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B33ADDITIVE MANUFACTURING TECHNOLOGY
    • B33YADDITIVE MANUFACTURING, i.e. MANUFACTURING OF THREE-DIMENSIONAL [3-D] OBJECTS BY ADDITIVE DEPOSITION, ADDITIVE AGGLOMERATION OR ADDITIVE LAYERING, e.g. BY 3-D PRINTING, STEREOLITHOGRAPHY OR SELECTIVE LASER SINTERING
    • B33Y10/00Processes of additive manufacturing
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B33ADDITIVE MANUFACTURING TECHNOLOGY
    • B33YADDITIVE MANUFACTURING, i.e. MANUFACTURING OF THREE-DIMENSIONAL [3-D] OBJECTS BY ADDITIVE DEPOSITION, ADDITIVE AGGLOMERATION OR ADDITIVE LAYERING, e.g. BY 3-D PRINTING, STEREOLITHOGRAPHY OR SELECTIVE LASER SINTERING
    • B33Y80/00Products made by additive manufacturing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Mold Materials And Core Materials (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną, przeznaczonych do wielokrotnego procesu reaktywnego formowania elementów izolacji oraz produktów powstałych przez wypełnienie gniazda formy materiałami polimerowymi, także kompozytami, opartymi zwłaszcza na żywicach epoksydowych lub kompozytowych opartych na materiałach celulozowych. Sposób według zgłoszenia charakteryzuje się tym, że proces infiltracji struktury formy realizuje się chemicznie poprzez nasączanie struktury formy surowej (1) materiałem chemoutwardzalnym lub termoutwardzalnym. Nakładanie warstwy ochronnej (3) na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej przeprowadza się dowolną metodą natryskową, zanurzeniową lub metodą osadzania, przy czym jako materiał na powłokę ochronną stosuje się materiał o własnościach antyadhezyjnych w postaci materiału organicznego chemoutwardzalnego, termoutwardzalnego, światło-utwardzalnego lub w postaci materiału nieorganicznego w tym metalu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną, przeznaczonych do wielokrotnego procesu reaktywnego formowania elementów izolacji oraz produktów powstałych przez wypełnienie gniazda formy materiałami polimerowymi, także kompozytami, opartymi zwłaszcza na żywicach epoksydowych lub kompozytami opartymi na materiałach celulozowych.
W procesach wytwarzania różnorodnych produktów zwłaszcza z branży elektrotechnicznych takich jak, przekładniki, przepusty, bieguny odlewane, których korpusy i ich wypełnienia wykonane są z materiałów termoutwardzalnych stosuje się formy metalowe, przeważnie ze stali nierdzewnej, ale także aluminium. Proces wykonania form do odlewania skomplikowanych geometrycznie produktów jest kosztowny i czasochłonny, a bardzo często zwłaszcza dla produkcji krótkoseryjnej zarówno czas, jak i koszt mają bardzo duże znaczenie. Dlatego też obecnie, często wykonuje się formy w wykorzystaniem technologii przyrostowych (druku 3D), zarówno z materiałów polimerowych jak i proszków metali.
Znane są sposoby wykonywania formy z materiału mineralnego w postaci pasku kwarcowego do odlewania produktów żywicznych z użyciem technologii druku 3D w oparciu o technologię selektywnego spajania materiałów sproszkowanych (np. gips, piasek, metal) za pomocą spoiwa (binder jetting). Jest to najszybsza i najtańsza metoda przyrostowa, która pozwala na wydruk obiektów o znacznych rozmiarach (do kilku metrów), dlatego też może być używana do wytworzenia form dla wielkogabarytowych odlewów żywicznych. Technologia ta jest często stosowana do wytwarzania form piaskowych stosowanych w odlewaniu metali. W tym przypadku forma jest jednorazowa, ponieważ po zalaniu ciekłym metalem i jego krystalizacji ulega zniszczeniu, w celu wydobycia odlanego produktu.
Niedogodnością tej metody jest fakt, że otrzymana przez wydruk piasku powierzchnia i struktura jest silnie porowata i w przypadku kontaktu z żywicą epoksydową tworzy trwałe połączenie, co wyklucza możliwość jej ponownego użycia.
Z opisu patentowego US8137607 znany jest sposób produkowania formy piaskowej dla przemysłu motoryzacyjnego w technologii przyrostowej. Przedstawiony sposób obejmuje wykonanie formy do odlewania oraz sposób użycia tej formy do wykonywania odlewanych części lub elementów. Sposób wykonania formy piaskowej zawiera następujące kroki: nadruk wielu warstw piasku odlewniczego z mieszaniną aktywatora w technologii 3D; nadruk dla każdej warstwy piaskowej żywicy spajającej w celu uformowania matrycy. Przy czym po nadruku ostatniej warstwy matrycy przeprowadza się zasysanie próżniowe żywicy infiltrującej przez warstwy piasku na głębokość większą niż 1 mm oraz utwardza się infiltrującą żywicę po zaabsorbowaniu jej w matrycy według znanych technologii utwardzania, przy czym proces utwardzania warstw piasku trwa tak długo aż matryca zostanie zinfiltrowana. Sposób wykonywania odlewanych części lub elementów polega na użyciu matrycy wykonanej przy zastosowaniu sekwencyjnego nakładania warstw z mieszaniny piasku z aktywatorem i stosowania nadruku z żywicy dla tworzonych warstw w celu uformowania ścianki podstawowej, ściankach bocznych na ściance podstawowej oraz wzorca również usytuowanego na ściance podstawowej, aby uformować gniazdo formy dla wykonania gotowej części lub elementu.
Przedstawione znane rozwiązanie nie jest wystarczające do zapewnienia prawidłowego procesu odlewania produktów żywicznych lub celulozowych, ponieważ nie zapewnia łatwego wyformowania oraz odpowiedniej wytrzymałości dla wielokrotnego formowania elementów, zwłaszcza wielkogabarytowych. Ponadto, rozwiązanie to używa techniki próżniowej do infiltracji gniazda formy, co znacznie komplikuje proces.
Z Europejskiego zgłoszenia patentowego EP3053671 znany jest sposób produkowania form do odlewów na bazie żelaza. Sposób zawiera etapy: (a) nakładania materiału utwardzającego zawierającego żywicę termoutwardzalną jako główny składnik i mającego lepkość 1-100 mPa-S do wnęki i powierzchni styku każdej części formy z zielonego piasku, (b) łączenia części formy z zielonego piasku, (c) utwardzania materiału utwardzającego na gorąco. Wspomniane zgłoszenie nie wspomina nic o nakładaniu powłoki ochronnej na powierzchnię formy.
Z kolei europejskie zgłoszenie patentowe EP1736566 ujawnia sposób nakładania powłoki o metalicznym albo ceramicznym wykończeniu na całość albo część powierzchni wyrobu termoplastycznego, metalicznego lub stopu metalu.
Zatem celem wynalazku jest zapewnienie sposobu przygotowania form do odlewania piaskowego, który stanowi uproszczenie istniejących rozwiązań i nie posiada wyżej wymienionych wad.
Istotą sposobu wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną według wynalazku jest to, że infiltracją struktury formy realizuje się chemicznie z pominięciem próżniowego zasysania żywicy infiltrującej przez warstwy piasku odlewniczego z mieszaniną aktywatora, a proces infiltracji polega na nasączeniu struktury formy surowej materiałem chemoutwardzalnym lub termoutwardzalnym sposobem powierzchniowym w warstwie zewnętrznej formy lub sposobem objętościowym w całej objętości struktury formy. Nakładanie warstwy ochronnej na zewnętrzną powierzchnie formy piaskowej przeprowadza się dowolną metodą natryskową, zanurzeniową lub metodą osadzania, przy czym jako materiał na powłokę ochronną stosuje się materiał o własnościach antyadhezyjnych w postaci materiału organicznego chemoutwardzalnego, termoutwardzalnego, światło-utwardzalnego lub w postaci materiału nieorganicznego w tym metalu. Operację nakładania zewnętrznej powłoki ochronnej prowadzi się aż do uzyskania jednolitej ciągłej powłoki z całkowitym zamknięciem porów w strukturze warstwy powierzchniowej formy.
Korzystanie do infiltracji struktury formy piaskowej stosuje się materiał chemoutwardzalny lub materiał termoutwardzalny o lepkości w zakresie od 1x10-4 Pa-s do 10 Pa-s oraz napięciu powierzchniowym względem powietrza z zakresu od 10 mN/m (lub dyn/cm) do 200 mN/m (lub dyn/cm), mierzonymi w temperaturze 20°C, i tak dobranymi względem uziarnienia piasku stosowanego do wydruku formy, aby była zapewniona samoistna penetracja struktury formy piaskowej przy wykorzystaniu mechanizmów kapilarnych w strukturze formy.
Korzystnie operację nakładania warstwy ochronnej na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej metodą osadzania prowadzi się metodą fizycznego (ang. PVD - Physical Vapour Deposition) lub chemicznego (ang. CVD - Chemical Vapour Deposition) osadzania z fazy gazowej.
Korzystnie proces infiltracji struktury formy piaskowej oraz proces nakładania powłoki ochronnej prowadzi się metodą natryskową lub zanurzeniową, manualnie lub automatycznie.
Korzystanie w procesie infiltracji struktury formy piaskowej jako materiał chemoutwardzalny stosuje się materiały żywiczne, a w szczególności żywice akrylowe, epoksydowe lub poliuretanowe.
Korzystnie w procesie infiltracji struktury formy piaskowej jako materiał termoutwardzalny stosuje się silany, krzemiany, siloksany oraz hybrydowe układy zawierające mieszaniny tych materiałów.
Korzystnie w procesie nakładania warstwy ochronnej na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej jako materiał organiczny stosuje się materiały fluoropolimerowe na bazie PTFE Politetrafluoroetylen), PFA (Perfluoroalkoksy), FEP (Fluorowany Etylen - Propylen), ETFE (Kopolimer etylenu - tetrafluoroetylenu).
Korzystnie w procesie nakładania warstwy ochronnej na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej jako materiał nieorganiczny stosuje się materiały metaliczne oraz powłoki typu diamentopodobnego (DLC, Diamond-Like-Carbon).
Zaletą sposobu według wynalazku jest uzyskanie wzmocnienia mechanicznego struktury formy piaskowej oraz uniknięcie penetracji żywicy lub celulozy do formy podczas zalewania produktu wykonywanego z materiałów polimerowych lub formowania elementów z celulozy. Tak wykonana forma nadaje się do wielokrotnego użycia, co znacznie obniża koszty produkcji gotowych produktów. Sposób umożliwia uzyskanie zewnętrznej warstwy ochronnej na formie, odpornej na ścieranie oraz zapewniającej odpowiednie właściwości antyadhezyjne w stosunku do materiału użytego do formowania gotowego produktu. Ponadto, rozwiązanie to nie używa techniki próżniowej do infiltracji gniazda formy, co znacznie upraszcza proces, ponieważ jest prowadzony bez użycia technik wspomagających infiltrację formy oraz nakładania powłok ochronnych o charakterze antyadhezyjnym.
Sposób według wynalazku jest bliżej objaśniony na podstawie jego realizacji, w oparciu o rysunek, na którym fig. 1 przedstawia trzy etapowy A, B i C schemat blokowy realizacji sposobu, fig. 2 przedstawia formę piaskową 1 w stanie surowym po zakończeniu pierwszego etapu A realizacji sposobu według wynalazku, fig. 3 przedstawia formę piaskową w stanie po zakończeniu drugiego etapu realizacji B sposobu według wynalazku, w drugim sposobie wykonania formy 2b, fig. 5 przedstawia formę piaskową z powłoką ochronną 3 po zakończeniu trzeciego etapu C realizacji sposobu według wynalazku dla pierwszego sposobu wykonania formy 2a, a fig. 6 przedstawia formę piaskową z powłoką ochronną 3 po zakończeniu trzeciego etapu C realizacji sposobu według wynalazku dla drugiego sposobu wykonania formy 2b.
Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną obejmuje trzy etapy produkcji A, B i C, występujące po zrealizowaniu każdego z etapów kolejno.
Etap pierwszy A, polega na wykorzystaniu znanej technologii wydruku 3D w celu uzyskania surowej formy piaskowej 1 przeznaczonej do formowania gotowego produktu. Etap pierwszy A obejmuje nakładanie w technologii 3D wielu warstw piasku odlewniczego z mieszaniną aktywatora, przy zastosowaniu nadruku z żywicy dla każdej warstwy w celu wzmocnienia wnętrza struktury tak wytwarzanej formy surowej.
W etapie drugim B surową formę piaskową poddaje się procesowi infiltracji chemicznej przy użyciu materiału organicznego chemoutwardzalnego, termoutwardzalnego, światło-utwardzalnego, materiału nieorganicznego lub materiału hybrydowego organiczno-nieorganicznego, w celu uzyskania jednolitej wewnętrznej struktury 2 formy bez stosowania infiltracji próżniowej dla formy surowej. Substancje infiltrujące używane do poprawy zwięzłości formy są tak dobrane, aby zapewnić samoistną penetrację struktury formy piaskowej wykorzystującą mechanizmy kapilarne, bez konieczności stosowania technik próżniowych jako środka wspomagającego penetrację. Proces infiltracji przeprowadza się albo powierzchniowo 2a albo objętościowo 2b, przy czym w obu przypadkach proces nasączania prowadzi się wielokrotnie i tak długo, aż otrzyma się odpowiednią jakość struktury tzn. uzyska się pożądane zamknięcie porów, wyrównanie powierzchni oraz zmniejszenie chropowatości i zapewnienie gładkości powierzchni. Proces infiltracji prowadzony powierzchniowo polega na zastosowaniu substancji infiltrującej jedynie na zewnętrznej powierzchni formy 2a. Proces infiltracji prowadzony objętościowo polega na zastosowaniu substancji infiltrującej, która całkowicie przesiąka strukturę formy 2b. Etap infiltracji B surowej formy prowadzi się metodą natryskową, zanurzeniową lub inną, przy czym operację infiltracji prowadzi się automatycznie lub półautomatycznie.
Przykładowymi materiałami używanymi do infiltracji formy mogą być materiały chemoutwardzalne lub termoutwardzalne, takie jak: żywice akrylowe, żywice epoksydowe, żywice poliuretanowe, silany, krzemiany (w tym szkło wodne), siloksany, oraz układy hybrydowe zawierające kombinacje tych materiałów. Materiały chemoutwardzalne lub termoutwardzalne stosowane są do infiltracji formy surowej powinny charakteryzować się lepkością względem powietrza w przedziale od 10 mN/m (lub dyn/cm) do 200 mN/m (lub dyn/cm), mierzonych w temperaturze 20°C.
Następnie w etapie trzecim C formę po infiltracji 2 poddaje się procesowi nakładania zewnętrznej powłoki ochronnej, który to etap prowadzi się aż do uzyskania zewnętrznej powłoki 3 o strukturze ciągłej warstwy i o pożądanej właściwej grubości warstwy, charakteryzującej się własnościami antyadhezyjnymi w stosunku do materiału użytego do formowania gotowego produktu. Proces nanoszenia powłok ochronnych prowadzi się metodą natryskową, zanurzeniową, malowania proszkowego lub inną specjalistyczną metodą nanoszenia powłok, przykładowo metodą fizycznego (ang. PVD - Physical Vapour Deposition) lub chemicznego osadzanie z fazy gazowej (ang. CVD - Chemical Vapour Deposition), przy czym operację nakładania prowadzi się automatycznie lub półautomatycznie. Możliwe jest również zastosowanie sposobu manualnego nakładania powłoki, polegającego na użyciu pędzla lub wałka. Jako substancje do wykonania zewnętrznej powłoki ochronnej formy stosuje się materiały chemoutwardzalne, termoutwardzalne lub światłoutwardzalne, takie jak: materiały organicznego, przykładowo materiały fluoropolimerowe na bazie PTFE Politetrafluoroetylen), PFA (Perfluoroalkoksy), FEP (Fluorowany Etylen - Propylen), ETFE (Kopolimer etylenu-tetraflouroetylenu), materiały metaliczne oraz inne materiały nieorganiczne, przykładowo powłoki diamentopodobne DLC (ang. DLC - Diamon-Like-Carbon).

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną do odlewów z materiałów polimerowych obejmujący wydruk formy piaskowej w technologii 3D oraz infiltrację struktury formy piaskowej, znamienny tym, że proces infiltracji struktury formy powtarza się aż do uzyskania jednolitej struktury wewnętrznej (2a, 2b) formy, z pominięciem próżniowego zasysania żywicy infiltrującej przez warstwy piasku odlewniczego z mieszaniną aktywatora, przy czym proces infiltracji realizuje się poprzez nasączanie struktury formy surowej (1) materiałem chemoutwardzalnym lub termoutwardzalnym, sposobem powierzchniowym w warstwie zewnętrznej (2a) formy lub sposobem objętościowym w całej objętości struktury formy (2b), przy czym sposób obejmuje nakładanie warstwy ochronnej (3) na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej, które przeprowadza się dowolną metodą natryskową, zanurzeniową, malowania proszkowego lub metodą osadzania, przy czym jako materiał na powłokę ochronną stosuje się materiał o własnościach antyadhezyjnych w postaci materiału organicznego che moutwardzalnego, termoutwardzalnego, światło-utwardzalnego lub w postaci materiału nieorganicznego w tym metalu, a operację nakładania zewnętrznej powłoki ochronnej (3) prowadzi się aż do uzyskania jednolitej ciągłej powłoki z całkowitym zamknięciem porów w strukturze warstwy powierzchniowej formy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do infiltracji struktury formy piaskowej (1) stosuje się materiał chemoutwardzalny lub materiał termoutwardzalny o lepkości w zakresie od 1x10-4 Pa-s do 10 Pa-s oraz napięciu powierzchniowym względem powietrza zakresu od 10 mN/m (lub dyn/cm) do 200 mN/m (lub dyn/cm), mierzonymi w temperaturze 20°C, i tak dobranymi względem uziarnienia piasku stosowanego do wydruku formy (1), aby była zapewniona samoistna penetracja struktury formy piaskowej przy wykorzystaniu mechanizmów kapilarnych w strukturze formy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że operację nakładania warstwy ochronnej (3) na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej metodą osadzania prowadzi się metodą fizycznego (ang. PVD - Physical Vapour Deposition) lub chemicznego (ang. CVD - Chemical Vapour Deposition) osadzania z fazy gazowej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces infiltracji struktury formy piaskowej (1) oraz proces nakładania powłoki ochronnej (3) prowadzi się metodą natryskową lub zanurzeniową manualnie lub automatycznie.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie infiltracji struktury formy piaskowej (1) jako materiał chemoutwardzalny stosuje się materiały żywiczne, a w szczególności żywice akrylowe; epoksydowe lub poliuretanowe.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie infiltracji struktury formy piaskowej (1) jako materiał termoutwardzalny stosuje się silany, krzemiany, siloksany oraz hybrydowe układy zawierające mieszaniny tych materiałów.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie nakładania warstwy ochronnej (3) na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej jako materiał organiczny stosuje się materiały fluoropolimerowe na bazie PTFE (Politetrafluoroetylen), PFA (Perfluoroalkoksy), FEP (Fluorowany Etylen - Propylen), ETFE (Kopolimer etylenu-tetrafluoroetylenu).
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie nakładania warstwy ochronnej (3) na zewnętrzne powierzchnie formy piaskowej jako materiał nieorganiczny stosuje się materiały metaliczne typu powłoki diamentopodobne (DLC, Diamond-Like-Carbon).
PL425754A 2018-05-28 2018-05-28 Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną PL243474B1 (pl)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425754A PL243474B1 (pl) 2018-05-28 2018-05-28 Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną
PCT/PL2019/050032 WO2019231341A1 (en) 2018-05-28 2019-05-27 Method of preparation of sand casting moulds with a protective coating
EP19734526.7A EP3802042B1 (en) 2018-05-28 2019-05-27 Method of preparation of sand casting moulds with a protective coating
CN201980035060.8A CN112218750B (zh) 2018-05-28 2019-05-27 具有保护涂层的砂型铸造模具的制备方法
US17/101,130 US11179768B2 (en) 2018-05-28 2020-11-23 Method of preparation of sand casting moulds with a protective coating

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425754A PL243474B1 (pl) 2018-05-28 2018-05-28 Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425754A1 PL425754A1 (pl) 2019-12-02
PL243474B1 true PL243474B1 (pl) 2023-08-28

Family

ID=67108110

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425754A PL243474B1 (pl) 2018-05-28 2018-05-28 Sposób wykonywania form piaskowych zabezpieczonych powłoką ochronną

Country Status (5)

Country Link
US (1) US11179768B2 (pl)
EP (1) EP3802042B1 (pl)
CN (1) CN112218750B (pl)
PL (1) PL243474B1 (pl)
WO (1) WO2019231341A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114393751B (zh) * 2022-03-22 2022-05-27 中车戚墅堰机车车辆工艺研究所有限公司 一种模具制备方法、模具及轨道车辆连接件
CN114799068B (zh) * 2022-05-11 2024-05-10 宁波大学 一种砂型铸造模具及其制造装备和制作方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5927379A (en) * 1996-09-26 1999-07-27 Pcc Structurals, Inc. Infiltration method for producing shells useful for investment casting
ES2239907B1 (es) * 2004-03-26 2006-12-01 Analisi Tecnologica Innovadora Per A Processos Industrials Competitius, S.L. Procedimiento de cromado.
US8137607B2 (en) 2006-11-07 2012-03-20 Ford Motor Company Process for making reusable tooling
JP6387966B2 (ja) * 2013-09-30 2018-09-12 日立金属株式会社 生型鋳型及びその製造方法、並びに鉄系鋳物の製造方法
DE102014118577A1 (de) * 2014-12-12 2016-06-16 Ask Chemicals Gmbh Verfahren zum schichtweisen Aufbau von Formen und Kernen mit einem wasserglashaltigen Bindemittel und ein wasserglashaltiges Bindemittel
JP2016159324A (ja) * 2015-02-27 2016-09-05 三菱重工業株式会社 鋳型の製造方法
CN107900285A (zh) * 2017-10-20 2018-04-13 沈阳铸造研究所 3d打印铸造砂型的紧实方法

Also Published As

Publication number Publication date
US20210069775A1 (en) 2021-03-11
PL425754A1 (pl) 2019-12-02
CN112218750A (zh) 2021-01-12
US11179768B2 (en) 2021-11-23
EP3802042B1 (en) 2022-07-06
EP3802042A1 (en) 2021-04-14
WO2019231341A1 (en) 2019-12-05
CN112218750B (zh) 2022-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11179768B2 (en) Method of preparation of sand casting moulds with a protective coating
US20160167117A1 (en) Salt core and additive manufacturing method for producing salt cores
US20190351575A1 (en) Method for Casting a Construction Element and a Mould for Use in the Method
Wortmann et al. Industrial‐scale vacuum casting with silicone molds: A review
JPH02501721A (ja) 鋳物砂からの鋳型製造用不均質多孔性型具及びその製法
DE69906095D1 (de) Verfahren zum herstellen geschlossener strukturen aus verbundwerkstoff und formgerät zur benutzung in diesem verfahren
GB2586943A (en) Method of manufacturing a water-soluble mandrel
CN106083151B (zh) 一种石膏复合材料及制备方法
KR101064388B1 (ko) 수용성 전해질을 이용한 인조대리석 및 이의 제조방법
US1570617A (en) Method of refrigerator manufacture
US1757450A (en) Method of refrigerator manufacture
JPH0218010A (ja) 金型およびその製造方法
US20060175034A1 (en) Fluid-Soluble Pattern Material for Investment Casting Process, and Methods for Using Same
JP2009035446A (ja) コンクリート構造物の製造方法
KR102644165B1 (ko) 선택적 화학 경화 방식 세라믹 3차원 인쇄
JPH03219913A (ja) 軽量気泡コンクリート板の製造方法
CN103484812A (zh) 一种金属电弧喷涂快速制模工艺
JPH0324906A (ja) コンクリート成形板の形成方法及びコンクリート成形板
TWI678275B (zh) 用於立體列印之黏結材料及其製造方法
JPS6358082B2 (pl)
RU2006131772A (ru) Способ нанесения декоративного покрытия и декоративное изделие (варианты)
JPS60137623A (ja) 光沢の優れた成形品を得る射出成形用樹脂型の製作法
JPH03151441A (ja) コンクリート成形板の形成方法
JPH0332444A (ja) マイクロ波加熱を利用した鋳型造型法
JPS6338255B2 (pl)