PL243450B1 - Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim - Google Patents

Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim Download PDF

Info

Publication number
PL243450B1
PL243450B1 PL433113A PL43311320A PL243450B1 PL 243450 B1 PL243450 B1 PL 243450B1 PL 433113 A PL433113 A PL 433113A PL 43311320 A PL43311320 A PL 43311320A PL 243450 B1 PL243450 B1 PL 243450B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
partition
actuator
intermediate position
cylinder tube
Prior art date
Application number
PL433113A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433113A1 (pl
Inventor
Piotr Patrosz
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL433113A priority Critical patent/PL243450B1/pl
Publication of PL433113A1 publication Critical patent/PL433113A1/pl
Publication of PL243450B1 publication Critical patent/PL243450B1/pl

Links

Landscapes

  • Actuator (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest siłownik hydrauliczny lub pneumatyczny zawierający tłok (2), połączony z tłoczyskiem (3), umieszczony wewnątrz rury cylindrowej (1) zamkniętej z obu stron pokrywami (4 i 5) oraz co najmniej jedną suwliwą przegrodę (6) umieszczoną wewnątrz rury cylindrowej (1) w taki sposób, że ogranicza ona maksymalny skok tłoka (2). Ruch tłoka (2), połączonego z nim tłoczyska (3) i przegrody (6) wywoływany jest ciśnieniem i przepływem płynu w kanałach (A, B i C).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim, hydrauliczny lub pneumatyczny mający zastosowanie w urządzeniach wymagających użycia siłowników hydraulicznych lub pneumatycznych o skończonej liczbie położeń pośrednich, w szczególności w prasach hydraulicznych lub jako mechanizm zmiany kąta wychylenia tarczy w tłoczkowych maszynach wyporowych.
Znane i powszechnie stosowane są tłokowe siłowniki hydrauliczne i pneumatyczne o stałym skoku maksymalnym. Zbudowane są one z rury cylindrowej, wewnątrz której porusza się tłok, a z tłokiem połączone jest co najmniej jedno tłoczysko. Siłowniki te zamieniają energię płynu na posuwisto-zwrotny ruch tłoka. Tłok ma stały zakres ruchu, zwany dalej skokiem maksymalnym, określony konstrukcją siłownika. W literaturze, np. w książce pt. „Hydrostatyczny napęd maszyn” autorstwa A. Osieckiego rozróżniane są dwie odmiany konstrukcyjne takich siłowników: jednostronnego działania i dwustronnego działania. Siłownik jednostronnego działania wyposażony jest w jedno przyłącze, którym płyn dostarczany jest do komory po jednej stronie tłoka, co powoduje ruch tłoka w określonym kierunku. Ruch powrotny tłoka odbywa się z wykorzystaniem zabudowanej w siłowniku sprężyny lub siły zewnętrznej. W siłowniku dwustronnego działania wykonane są dwa przyłącza. Jednym z nich płyn dostarczany jest do jednej z dwóch komór, znajdujących się po obu stronach tłoka, zaś drugim, płyn jest odprowadzany z drugiej komory. Ruch powrotny tłoka realizowany jest poprzez zmianę kierunku przepływu płynu w przyłączach. W obu typach siłowników tłok może zająć dwa skrajne, stabilne położenia ograniczone pokrywami. Jednocześnie może zatrzymywać się w dowolnym położeniu pośrednim między położeniami skrajnymi. Do precyzyjnego określenia położenia tłoka potrzebny jest system pomiarowy, najczęściej elektroniczny. Stabilność tego położenia jest mocno uzależniona od dokładności i szybkości działania systemu pomiarowego, szczelności siłownika i układu jego zasilania w płyn oraz stabilności temperaturowej i ściśliwości samego płynu. Przykładem takiego systemu pomiarowego jest system oparty o sterowanie PWM opisany w patencie US5542336 oraz wykorzystujący rolkowy pomiar położenia, przedstawiony w polskim zgłoszeniu P.425100. System wykorzystujący potencjometr liniowy przedstawiony jest w dokumentacji US4523514A.
Podstawowymi wadami tych rozwiązań są: skomplikowana budowa, konieczność podłączenia zasilania elektrycznego i budowy układu regulacji oraz umiarkowana dokładność, zależna od klasy zastosowanych czujników pomiarowych. Nie każdy siłownik wymaga całkowitej swobody wyboru położenia pośredniego. W wielu rozwiązaniach wystarczające byłoby uzyskanie jedynie jednego lub dwóch konstrukcyjnie określonych położeń pośrednich, co uprościłoby budowę siłownika i systemu pomiarowego. Przykładem takiego rozwiązania jest rozwiązanie przedstawione w opisie zgłoszenia US4803318A. Zgodnie z nim, w siłowniku umieszczono elektryczne czujniki zbliżeniowe, które wysyłają sygnał o zajęciu przez siłownik zdefiniowanego położenia pośredniego. Jednak tak jak w przypadku wyżej opisanych rozwiązań, dokładność pozycjonowania jest dość ograniczona i rozwiązanie to wymaga budowy elektrycznego układu zasilania i sterowania.
Celem wynalazku jest opracowanie siłownika hydraulicznego lub pneumatycznego o mechanicznie określonym położeniu pośrednim, nie wymagającego elektrycznego układu zasilania i sterowania.
Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim zawierający tłok połączony z tłoczyskiem, umieszczony wewnątrz rury cylindrowej zamkniętej obustronnie pokrywami charakteryzuje się według wynalazku tym, że wewnątrz rury cylindrowej lub w pokrywie ukształtowana jest w osi tłoczyska co najmniej jedna komora o średnicy skokowo większej od średnicy tłoka. Wewnątrz tej komory osadzona jest suwliwa przegroda.
Głównymi korzyściami wynikającymi z zastosowania wynalazku są:
- prosta budowa,
- precyzyjne mechaniczne określenie skrajnego i pośredniego położenia tłoka,
- czysto hydrauliczno-mechaniczne sterowanie skokiem, bez konieczności pomiaru położenia.
Wynalazek jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie siłownik jednostronnego działania z co najmniej jedną suwliwą przegrodą w przekroju podłużnym, fig. 2 przedstawia schematycznie siłownik jednostronnego działania o dwóch położeniach pośrednich w przekroju podłużnym, fig. 3 przedstawia schematycznie wariant siłownika jednostronnego działania o dwóch położeniach pośrednich w przekroju podłużnym, a fig. 4 przedstawia schematycznie dwutłoczyskowy siłownik dwustronnego działania z przegrodą umieszczoną wewnątrz pokrywy w przekroju podłużnym.
Przykład I
Jak pokazano na fig. 1 tłok 2 połączony z tłoczyskiem 3 umieszczony jest wewnątrz rury cylindrowej 1. Rura cylindrowa 1 zamknięta jest z obu stron pokrywami 4, 5. Wewnątrz rury cylindrowej 1, od strony tłoczyska 3, ukształtowana jest w osi tłoczyska 3 jedna komora o średnicy skokowo większej od średnicy tłoka 2. Wewnątrz tej komory osadzona jest suwliwa przegroda 6. Suwliwa przegroda 6 umieszczona jest w taki sposób, że ogranicza ona maksymalny skok tłoka 2. Ruch tłoka 2 i połączonego z nim tłoczyska 3 wywoływany jest ciśnieniem i przepływem płynu w kanałach A, B i C.
Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim podłączony do układu hydraulicznego działa w następujący sposób. Jeśli ciśnienie płynu w kanale A jest wyższe niż w kanale B, a siła wypadkowa działająca na tłok 2 od tych ciśnień jest większa od sił oporów ruchu i sił zewnętrznych działających na tłoczysko 3, to tłok 2 porusza się w prawo, tj. w kierunku pokrywy 5. Jeśli ciśnienie płynu w kanale B jest wyższe niż w kanale A, a siła wypadkowa działająca na tłok 2 od tych ciśnień jest większa od sił oporów ruchu i sił zewnętrznych działających na tłoczysko 3, to tłok 2 porusza się w lewo, tj. w kierunku pokrywy 4. Jeśli kanałem C doprowadzony jest płyn pod ciśnieniem równym lub wyższym niż w kanałach A i B, to z powodu równowagi sił działających na suwliwą przegrodę 6, przegroda ta utrzyma pozycję lewą, tj. jej powierzchnia czołowa stykać się będzie z rurą cylindrową 1. Wówczas tłok 2 poruszać się będzie od pokrywy 4 do przegrody 6 w pozycji lewej i z powrotem. Gdy wartość ciśnienia płynu w kanale C spadnie do poziomu, przy którym siła od tego ciśnienia, działająca na przegrodę 6 będzie mniejsza od siły od tłoka 2 poruszającego się w prawo, zaś w kanale B ciśnienie płynu będzie niższe niż w kanale A, wtedy poruszający się w prawo tłok 2 przesunie przegrodę 6 w pozycję prawą, tj. gdy jej powierzchnia czołowa zetknie się z pokrywą 5. Tym samym tłok 2 będzie zajmował dwa położenia skrajne:
- gdy tłok 2 styka się z pokrywą 4,
- gdy tłok 2 styka się z przegrodą 6, która powierzchnią czołową styka się z pokrywą 5,
- oraz jedno położenie pośrednie, gdy tłok 2 styka się z przegrodą 6 stykającą się powierzchnią czołową z rurą cylindrową 1.
Przykład II
Na fig. 2 przedstawiono rozwiązanie siłownika o dwóch położeniach pośrednich. Posiada on dodatkowe przyłącze D oraz dwie suwliwe przegrody 6 i 7 umieszczone w komorach o średnicach skokowo większych od średnicy tłoka 2, po przeciwnych stronach tłoka 2, który połączony jest z tłoczyskiem 3 i umieszczony wewnątrz rury cylindrowej 1. Druga suwliwa przegroda 7 przemieszcza się podobnie jak pierwsza suwliwa przegroda 6, przy czym położeniem pierwszej przegrody 7 steruje ciśnienie w kanale D.
P rzykład III
Jak pokazano na fig. 3, siłownik wykonany jest jak w przykładzie II, z tym że dwie suwliwe przegrody 6, 7 umieszczone są w komorach ukształtowanych po jednej stronie tłoka 2. Druga suwliwa przegroda 7 przemieszcza się podobnie jak pierwsza suwliwa przegroda 6, przy czym położeniem pierwszej przegrody 7 steruje ciśnienie w kanale D.
Przykład IV
Jak pokazano na fig. 4 siłownik dwustronnego działania zawiera suwliwą przegrodę 6 umieszczoną wewnątrz pokrywy 5, a sam siłownik został wyposażony w dwa tłoczyska 3.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim zawierający tłok połączony z tłoczyskiem, umieszczony wewnątrz rury cylindrowej zamkniętej obustronnie pokrywami znamienny tym, że wewnątrz rury cylindrowej (1) lub w pokrywie (5) ukształtowana jest w osi tłoczyska (3) co najmniej jedna komora o średnicy skokowo większej od średnicy tłoka (2), wewnątrz której osadzona jest suwliwa przegroda (6, 7).
PL433113A 2020-03-02 2020-03-02 Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim PL243450B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433113A PL243450B1 (pl) 2020-03-02 2020-03-02 Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433113A PL243450B1 (pl) 2020-03-02 2020-03-02 Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433113A1 PL433113A1 (pl) 2021-09-06
PL243450B1 true PL243450B1 (pl) 2023-08-28

Family

ID=77662593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433113A PL243450B1 (pl) 2020-03-02 2020-03-02 Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243450B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433113A1 (pl) 2021-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5144801A (en) Electro-hydraulic actuator system
EP1806506A2 (en) Compact hydraulic actuator system
JP6000444B2 (ja) 直線運動可能な部材の位置を調整するためのアクチュエータ装置および方法
US3769881A (en) Hydraulic device
KR102643511B1 (ko) 유체에 의해 제어되는 멀티-포지션 회전형 작동장치
CA2996155C (en) Double acting hydraulic pressure intensifier
US9297393B2 (en) Actuator
US9752566B2 (en) Air mass control for diaphragm pumps
KR20150131393A (ko) 액츄에이터 디바이스
PL243450B1 (pl) Siłownik tłokowy o mechanicznie określonym położeniu pośrednim
EP2440792B1 (en) Proportional position feedback hydraulic servo system
SE531713C2 (sv) Cylinder med 6 fasta positioner
US2919682A (en) Linear fluid actuator
US11131192B2 (en) Cylinder actuator
US20240060515A1 (en) Fluid pressure driving device
WO2008111339A1 (ja) 電動式のスラストピストンポンプ装置
RU2451832C1 (ru) Диафрагменный насос с гидравлическим приводом
US4089172A (en) Position controller
WO2007029009A1 (en) Electro-hydraulic actuator
KR830008807A (ko) 전자-유압 로보트 위치제어 시스템
PL244154B1 (pl) Hydrauliczny mechanizm nadążny suwakowy
RU2308619C2 (ru) Электрогидравлический преобразователь
CA2639266C (en) Control system for reciprocating device
KR810000523B1 (ko) 시린다 제어장치
KR100988699B1 (ko) 모듈화된 직동력 고응답 유압 엑츄에이터 시스템