PL243273B1 - Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego - Google Patents

Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego Download PDF

Info

Publication number
PL243273B1
PL243273B1 PL437918A PL43791821A PL243273B1 PL 243273 B1 PL243273 B1 PL 243273B1 PL 437918 A PL437918 A PL 437918A PL 43791821 A PL43791821 A PL 43791821A PL 243273 B1 PL243273 B1 PL 243273B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
supports
roof surface
point connector
pin
transverse
Prior art date
Application number
PL437918A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437918A1 (pl
Inventor
Karol Miazio
Original Assignee
Miazio Karol Km Solver
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miazio Karol Km Solver filed Critical Miazio Karol Km Solver
Priority to PL437918A priority Critical patent/PL243273B1/pl
Publication of PL437918A1 publication Critical patent/PL437918A1/pl
Publication of PL243273B1 publication Critical patent/PL243273B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B10/00Integration of renewable energy sources in buildings
    • Y02B10/10Photovoltaic [PV]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/40Solar thermal energy, e.g. solar towers
    • Y02E10/47Mountings or tracking
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/50Photovoltaic [PV] energy

Landscapes

  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Photovoltaic Devices (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego mające zastosowanie w budownictwie przy montażu tych elementów, zwłaszcza do płaskich powierzchni dachowych. Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego, który to jest montowany na podłużnych profilowych wspornikach za pomocą pionowych podpór o zmiennej długości tak, że zapewnia się pochylenie kątowe kolektora słonecznego rzeczonego panelu, przy czym podłużne profilowe wsporniki przylegające do powierzchni dachu są połączone co najmniej jednym poprzecznym profilowym wspornikiem (2), charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden poprzeczny profilowy wspornik (2) zaopatrzony jest w co najmniej jeden punktowy łącznik (3) przymocowany trwale do powierzchni dachu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego mająca zastosowanie w budownictwie przy montażu tych elementów zwłaszcza do płaskich powierzchni dachowych.
Istotnym problemem przy montażu paneli fotowoltaicznych do powierzchni dachowych jest działanie sił dynamicznych związanych z podmuchami wiatru. Siły te zarówno dociążają elementy konstrukcyjne, poprzez parcie na powierzchnię kolektora, jak także działają przeciwnie, zrywająco poprzez parcie od jego spodu lub ssanie od góry.
Dotychczas znane są sposoby mechanicznego mocowania konstrukcji wsporczych paneli f otowoltaicznych do dachu. Zamocowanie mechaniczne profili ma miejsce bezpośrednio, równomiernie w każdym narożniku wsporczego profilu.
Stosowany zaś system balastowy dociąża równomiernie konstrukcję, bowiem masa balastu nie pozwala na poderwanie instalacji jak również zwiększa siłę tarcia między powierzchnią dachu i konstrukcją. Balast umieszczany jest bezpośrednio na szynie lub pomiędzy szynami w kuwecie, która dociska sąsiednie szyny.
Z polskiego opisu wynalazku P.415776 znana jest konstrukcja mocująca panele fotowoltaiczne do skośnego podłoża, zwłaszcza do dachu skośnego, składająca się ze wsporników podłużnych, wsporników poprzecznych, w których znajdują się elementy oporowe i otwory, służące do mocowania panelu fotowoltaicznego, która charakteryzuje się tym, że wsporniki podłużne zamocowane do podłoża i poprzeczne są połączone kształtowo i tworzą prostokątną ramę, przy czym wsporniki poprzeczne mogą być przesuwane wzdłuż wsporników podłużnych.
Z opisu międzynarodowego WO2013153200A2 znana jest konstrukcja przeznaczona do utrzymywania ukośnie ustawionych paneli słonecznych, posiadająca co najmniej dwa elementy nośne, które w położeniu funkcjonalnym tworzą element nośny dla elementów solarnych mający budowę ramową, w postaci co najmniej jednej szyny nośnej, z co najmniej jednego ramienia nośnego i/lub ramienia podtrzymującego wykonanego z profili blaszanych, przy czym każde ramię nośne ma ustawione pod kątem występy mocujące, które zaczepiają się za spodem ramy elementu słonecznego.
Celem rozwiązania wedle wynalazku jest przyspieszenie prac związanych z montażem konstrukcji wsporczych paneli fotowoltaicznych oraz uniknięcie przeciążenia konstrukcji dachu, co ma miejsce w przypadku obciążeń balastowych. W zależności od obciążenia siłami zrywającymi można dobierać odpowiednią ilość poprzeczek oraz mocować ją za pomocą dowolnej liczny łączników mechanicznych. Optymalizuje to nam ilość łączników, ale również znacznie ułatwia pracę. Łączniki mocujące szyny muszą być bardzo dokładnie rozmieszczone przed ułożeniem wsporników, zamocowanie wykonywane jest już po ułożeniu wsporników i nie wymaga wyznaczania idealnej linii montażu tak samo jak przy ułożeniu balastu. W poprzeczce może być więcej niż jedno mocowanie mechaniczne. Poprzeczka jest również mocowana do profili lub zabezpieczona.
Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego, który to jest montowany na podłużnych profilowych wspornikach za pomocą pionowych podpór o zmiennej długości, tak że zapewnia się pochylenie kątowe kolektora słonecznego rzeczonego panelu, przy czym podłużne profilowe wsporniki przylegające do powierzchni dachu są połączone co najmniej jednym poprzecznym profilowym wspornikiem, charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden poprzeczny profilowy wspornik zaopatrzony jest w co najmniej jeden punktowy łącznik przymocowany trwale do konstrukcji lub powierzchni dachu.
Korzystnie, punktowy łącznik umożliwia zamocowanie zapewniające stały montaż do powierzchni dachu, jest to pręt lub wkręt lub szpilka lub śruba lub kołek lub trzpień klejony do podłoża.
Korzystnie, punktowy łącznik jest prostopadły do poprzecznego profilowego wspornika i znajduje się pomiędzy podłużnymi profilowanymi wspornikami.
Przedmiot wynalazku został zaprezentowany w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym Fig. 1 zaprezentowano konstrukcję w widoku z boku, Fig. 2 uwidoczniono konstrukcję w widoku z góry, Fig. 3 przedstawiono profilowe wsporniki podłużne z wspornikiem poprzecznym z uwidocznieniem płaszczyzny przekroju A-A, zaś Fig. 4 zaprezentowano przekrój A-A.
P r z y k ł a d:
Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego 6, który to jest montowany na podłużnych profilowych wspornikach 1 za pomocą pionowych 5 podpór o zmiennej długości, tak że zapewnia się pochylenie kątowe kolektora słonecznego rzeczonego panelu, przy czym podłużne profilowe wsporniki 1 przylegające do powierzchni dachu 4 są połączone poprzecznym profilowym wspornikiem 2. Poprzeczny profilowy wspornik 2 zaopatrzony jest w punktowy łącznik 3 przymocowany trwale
PL 243273 BI do konstrukcji lub powierzchni dachu 4. Punktowym łącznikiem w różnych przykładach wykonania jest pręt lub wkręt lub szpilka lub śruba lub kołek lub trzpień klejony do podłoża lub inne zamocowanie zapewniające stały montaż do powierzchni dachu, przechodzące przez poprzeczny profil wspornika 2 i końcem przytwierdzone ściśle do powierzchni płaskiej dachu 4. Rzeczony punktowy łącznik 3 jest prostopadły do poprzecznego profilowego wspornika 2 i znajduje się na jego środku.

Claims (3)

1. Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego (6), który to jest montowany na podłużnych profilowych wspornikach (1) za pomocą pionowych (5) podpór o zmiennej długości, tak że zapewnia się pochylenie kątowe kolektora słonecznego rzeczonego panelu, przy czym podłużne profilowe wsporniki (1) przylegające do powierzchni dachu (4) są połączone co najmniej jednym poprzecznym profilowym wspornikiem (2), znamienna tym, że co najmniej jeden poprzeczny profilowy wspornik (2) zaopatrzony jest w co najmniej jeden punktowy łącznik (3) przymocowany trwale do powierzchni dachu (4).
2. Konstrukcja, według zastrz. 1, znamienna tym, że punktowy łącznik (3) umożliwia zamocowanie zapewniające stały montaż do powierzchni dachu, jest to pręt lub wkręt lub szpilka lub śruba lub kołek lub trzpień klejony do podłoża.
3. Konstrukcja, według zastrz. 1, znamienna tym, że punktowy łącznik (3) jest prostopadły do poprzecznego profilowego wspornika (2) i znajduje się pomiędzy podłużnymi profilowanymi wspornikami (1).
PL437918A 2021-05-20 2021-05-20 Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego PL243273B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437918A PL243273B1 (pl) 2021-05-20 2021-05-20 Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437918A PL243273B1 (pl) 2021-05-20 2021-05-20 Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437918A1 PL437918A1 (pl) 2022-09-12
PL243273B1 true PL243273B1 (pl) 2023-07-24

Family

ID=83724136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437918A PL243273B1 (pl) 2021-05-20 2021-05-20 Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243273B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL437918A1 (pl) 2022-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8065838B2 (en) System for mounting
KR20140085420A (ko) 태양전지모듈의 고정구조
US20110174353A1 (en) Installation system for pv modules
US20100154780A1 (en) Grid Support System for a Tracker-Mounted Solar Panel Array for Rooftop Applications
US20090293383A1 (en) Solar Panel Roof Mounting System Having Integrated Standoff
US20190081590A1 (en) Roof mount bracket
US20140284292A1 (en) Photovoltaic panel support with wheels
KR101525108B1 (ko) 지붕용 태양광 모듈 고정장치
PL243273B1 (pl) Konstrukcja mocowania panelu fotowoltaicznego
JP3894931B2 (ja) 太陽電池パネルの取付架台
JP6366171B2 (ja) 屋根用支持装置
JPS61501641A (ja) 屋根構造
JP2013007192A (ja) 太陽電池等の屋根への取付構造
RU2430222C1 (ru) Кронштейн навесной фасадной системы с воздушным зазором (варианты)
DE102007022681A1 (de) Leichtbauträger für Photovoltaik u. Thermianlagen auf Leichtbauflachdächer zur direkten Lasteinleitung der Schnee- u. Anlagenlasten in die Tragenden Binder aus Beton, Stahl od. Holzleimbinder. Auflasten zur Absicherungen der Anlage gegen Sturm sind nicht erforderlich. Spannweite bis zu 7,5 mtr.
AU2021451114A1 (en) Method for mounting a photovoltaic system, and mounting system for a photovoltaic system
JP2012140774A (ja) スレート葺屋根におけるソーラーパネル用架台の基礎装置
US20180241341A1 (en) Methods and systems for mounting solar modules
JP2001234619A (ja) 太陽電池屋根および太陽電池屋根の雪止め構造
RU2815672C1 (ru) Система крепления фасадной облицовки
JP5693214B2 (ja) 架台装置およびそれを用いた太陽電池装置
DE29516463U1 (de) Unterkonstruktion zum Anbringen von Dachzubehörteilen und Dachaufbauten auf geneigten Dächern
JP2012127079A (ja) 補助垂木固定金具及び設備固定装置
KR102497901B1 (ko) 태양광 모듈의 지붕 고정설치 구조물
PL65207Y1 (pl) Okno dachowe z zespołem elementów montażowych