PL242690B1 - Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego - Google Patents

Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego Download PDF

Info

Publication number
PL242690B1
PL242690B1 PL428093A PL42809318A PL242690B1 PL 242690 B1 PL242690 B1 PL 242690B1 PL 428093 A PL428093 A PL 428093A PL 42809318 A PL42809318 A PL 42809318A PL 242690 B1 PL242690 B1 PL 242690B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support element
cutting
face
support
knife
Prior art date
Application number
PL428093A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428093A1 (pl
Inventor
Bartosz CIEŚLIKOWSKI
Bartosz Cieślikowski
Radosław FIGARSKI
Radosław Figarski
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428093A priority Critical patent/PL242690B1/pl
Publication of PL428093A1 publication Critical patent/PL428093A1/pl
Publication of PL242690B1 publication Critical patent/PL242690B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest element podpierający (3, 3') do maszyny przemysłu tytoniowego do podpierania ciągłego wałka, poruszającego się osiowo (2) w czasie cięcia za pomocą obrotowo zamocowanego noża (4), przy czym element podpierający (3, 3') zawiera przynajmniej częściowo walcową powierzchnię podpierającą dla wałka (2), posiadającą oś wzdłużną, ponadto element podpierający (3, 3') posiada powierzchnię czołową stanowiącą powierzchnię cięcia, charakteryzuje się tym, że powierzchnia czołowa posiada obniżenie.

Description

Przedmiotem wynalazku jest element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego stosowana w maszynie produkcyjnej do wytwarzania sztabek tytoniowych, filtrowych lub wielosegmentowych.
W maszynach do wytwarzania sztabek tytoniowych lub filtrowych określonej długości najpierw wytwarza się ciągły wałek, który jest cięty w czasie ruchu na pojedyncze sztabki odcinane z takiego ciągłego wałka. Pierwotnie stosowane były noże usytuowane prostopadle do osi wytworzonego wałka i zamocowane posuwis to-zwrotnie. Obecnie powszechnie stosuje się noże obrotowe, które przecinają ciągły wałek w czasie ruchu tego wałka. Noże obrotowe mocowane są na obrotowej głowicy nożowej, której oś nie jest równoległa do osi ciągłego wałka. Pochylenie głowicy nożowej i specjalne mocowanie noży umożliwia cięcie wałka w czasie ruchu. Cięcie ciągłego wałka wymaga elementu podpierającego wałek w czasie cięcia, zwykle element podpierający jest wykonany w postaci dwóch tulejek posiadających powierzchnie tnące skierowane do sieb ie, przy czym tulejki są usytuowane współosiowo i odsunięte od siebie powierzchniami tnącymi na odległość równą grubości noża powiększoną o luz.
Stacjonarne tulejki cięcia znane są z patentu US1,418,437. Przesuwne tulejki zamocowane na czworoboku przegubowym poruszane mechanizmem korbowym znane są z patentu GB328125. Patenty US1,888,774, GB1207254 ujawniają mechanizmy cięcia, w których zastosowano głowicę nożową o osi usytuowanej nierównolegle względem osi wałka. Z patentów GB652561, EP0163813 znane są tulejki, które mają pochylone powierzchnie tnące. Patent GB1462355 ujawnia tulejki, które mają zawężone powierzchnie prowadzące za pomocą pierścieni przy powierzchni tnącej. Patenty US3,850,065, US3,956,955 i publikacja WO2005/089574 ujawniają elementy podpierające, które mają powierzchnie prowadzące, które są wykonane jako częściowo walcowe.
Zarówno na maszynie papierosowej, na maszynie filtrowej jak i na maszynie do wytwarzania sztabek wielosegmentowych wałek jest formowany przez owinięcie materiału tytoniowego lub filtracyjnego w ciągły materiał osłonowy i zaklejenie za pomocą kleju umieszczonego wzdłuż nałożonych na siebie krawędzi materiału osłonowego. W czasie cięcia takiego ciągłego wałka może się zdarzyć, że klej nie jest całkowicie utrwalony tzn. wysuszony w przypadku kleju PVA lub ochłodzony w przypadku kleju „hot melt”. Klej może zatem osadzać się na nożu, a ponadto zabrudzenia z noża mogą przenosić się na element podpierający, zarówno na element w postaci zamkniętych tulejek cięcia jak i otwartych elementów podpierających.
Istotą wynalazku jest element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego do podpierania ciągłego wałka, poruszającego się osiowo w czasie cięcia za pomocą obrotowo zamocowanego noża, przy czym element podpierający zawiera przynajmniej częściowo walcową powierzchnię podpierającą dla wałka, posiadającą oś wzdłużną ponadto element podpierający posiada powierzchnię czołową stanowiącą powierzchnię cięcia, znamienny tym, że powierzchnia czołowa posiada obniżenie.
Ponadto element podpierający według wynalazku charakteryzuje się tym, że obniżona powierzchnia jest równoległa do powierzchni czołowej.
Ponadto element podpierający według wynalazku charakteryzuje się tym, że obniżona powierzchnia jest usytuowana pod kątem do powierzchni czołowej.
Ponadto element podpierający według wynalazku charakteryzuje się tym, że szerokość obniżenia jest równa lub większa od średnicy walcowej powierzchni podpierającej.
Ponadto element podpierający według wynalazku charakteryzuje się tym, że zewnętrz na część powierzchni czołowej jest stożkowa.
Ponadto element podpierający według wynalazku charakteryzuje się tym, że powierzchnia czołowa jest prostopadła do osi wzdłużnej powierzchni podpierającej.
Ponadto istotą wynalazku jest maszyna do wytwarzania sztabek w przemyśle tytoniowym wyposażona w zespół zasilający do podawania materiału wypełniającego, zespół do podawania materiału osłonowego, zespół formowania ciągłego wałka, zespół tnący wyposażony w obrotową głowicę tnącą. Maszyna według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół tnący jest wyposażony w element podpierający według wynalazku usytuowany tak, że oś obniżenia jest skierowana zbieżnie z kierunkiem ruchu noża zamocowanego na głowicy obrotowej.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest podniesienie jakości sztabek tytoniowych, filtrowych lub wielosegmentowych, w szczególności poprawa jakości cięcia. Wprowadzenie obniżenia według wynalazku utworzyło kanał odprowadzający który pozwala na usunięcie zanieczyszczeń czy to klejowych czy to innych powstałych w trakcie produkcji wałka bezkońcowego lub w procesie ostrzenia noża. Dzięki czemu zanieczyszczenia te nie przedostają się do tulejki odbierającej i nie powodują degradacji produktu.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykła dzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia fragment maszyny do wytwarzania sztabek,
Fig. 2 przedstawia tulejkę cięcia w pierwszym przykładzie wykonania,
Fig. 3 przedstawia tulejkę cięcia w drugim przykładzie wykonania,
Fig. 4 przedstawia cięcie wałka, zastosowany jest element podpierający w pierwszym przykładzie wykonania,
Fig. 5 przedstawia przekrój przez dwa elementy podpierające z Fig. 4,
Fig. 6 przedstawia element podpierający w trzecim przykładzie wykonania,
Fig. 7 przedstawia cięcie ciągłego wałka, zastosowany jest element podpierający w trzecim przykładzie wykonania,
Fig. 8 przedstawia cięcie ciągłego wałka, zastosowany jest element podpierający dla maszyny dwutorowej,
Fig. 9 przedstawia maszynę do wytwarzania sztabek wielosegme ntowych.
Na Fig. 1 pokazany jest fragment maszyny do wytwarzania sztabek 1 z ciągłego poruszającego się wzdłużnie osiowo wałka 2. Ciągły wałek 2 jest przemieszczany w kierunku T pokazanym strzałką i przemieszcza się przez tulejki cięcia 3, 3', które są ze sobą mechanicznie połączone i stanowią zespół podpierający 3A do podpierania ciągłego wałka 2 w czasie cięcia. Tulejki cięcia 3, 3' mogą być identyczne. Tulejki 3, 3' mogą być zamocowane na podatnych elementach sprężystych 6 lub w inny sposób typowy dla maszyn przemysłu tytoniowego do wytwarzania sztabek. Na rysunku nie pokazano mechanizmu napędowego do wprawiania tulejek 3, 3' w ruch posuwisto-zwrotny w kierunku poruszania się ciągłego wałka 2. W dalszej części opisu tulejki cięcia i inne elementy pełniące taką samą funkcję będą nazywane elementami podpierającymi.
Pokazany na Fig. 2 element podpierający 3 ma walcową powierzchnię zewnętrzną 7 i dwie powierzchnie czołowe 8 i 9. Element podpierający 3 posiada zasadniczo walcową powierzchnię prowadzącą 10 usytuowaną współosiowo względem powierzchni zewnętrznej 7, przy czym powierzchnia prowadząca 10 może być usytuowana mimośrodowo względem powierzchni zewnętrznej 7. Element podpierający 3 może mieć dowolnie ukształtowaną powierzchnię zewnętrzną 7. Powierzchnia prowadząca 10 ma oś wzdłużną 11 będącą osią geometryczną powierzchni walcowej. W powierzchni czołowej 8 wykonane jest obniżenie 12 posiadające obniżoną powierzchnię 13 zasadniczo równoległą do powierzchni czołowej 8, powierzchnie boczne 14 i 15 oraz powierzchnię walcową 16, która może być usytuowana współosiowo z powierzchnią prowadzącą 10. W pokazanym przykładzie wykonania średnica powierzchni walcowej 16 jest większa od średnicy powierzchni prowadzącej 10. Powierzchnie boczne 14 i 15 oraz obniżona powierzchnia 13 formują kanał dla zabrudzeń powstałych w czasie cięcia posiadający wylot 18. Obniżenie 12 ma oś 19 skierowaną od osi 10 do wylotu 18. Powierzchnia czołowa 8 stanowi powierzchnię cięcia, jest powierzchnią przy której przemieszcza się nóż 4 w czasie cięcia wałka 2. Obniżenie 12 może być ukształtowane w inny sposób tak, żeby powierzchnia czołowa 8 mogła stanowić powierzchnię prowadzącą dla noża 4. Obniżenie 12 może być prostopadłościenne, może mieć kształt ściętego ostrosłupa. Powierzchnia czołowa 8 jest sfazowana, wokół powierzchni czołowej 8 rozciąga się stożkowo ukształtowana powierzchnia 17, która ułatwia wprowadzanie noża 4 do szczeliny między elementami podpierającymi.
W przykładzie wykonania pokazanym na Fig. 3 element podpierający 3' jest wyk onany analogicznie do elementu podpierającego 3 z pierwszego przykładu wykonania. W powierzchni czołowej 8 wykonane jest obniżenie 12' posiadające obniżoną powierzchnię 13' zasadniczo równoległą do powierzchni czołowej 8, powierzchnie boczne 14' i 15' oraz powierzchnię walcową 16'. W pokazanym przykładzie wykonania średnica powierzchni walcowej 16' obniżenia 12' jest równa średnicy powierzchni prowadzącej 10.
Fig. 4 przedstawia usytuowanie elementu podpierającego 3 względem noża 4 na głowicy obrotowej 5, na maszynie produkcyjnej, obracającej się w kierunku oznaczonym strzałką. Element podpierający 3 jest usytuowany tak, że obniżenie 12 umożliwia wydobycie się zanieczyszczeń powstałych w czasie cięcia przez wylot 18. Oś 19 obniżenia 12 jest usytuowana zasadniczo zbieżnie z kierunkiem ruchu K noża 4.
Fig. 5 przedstawia dwa elementy podpierające 3 w przekroju A-A przez oś 2A ciągłego wałka 2 (przekrój oznaczono na Fig. 4). Obniżona powierzchnia 13 elementu podpierającego 3 jest równoległa do powierzchni czołowej 8, przy czym możliwe jest usytuowanie obniżonej powierzchni 13A pokazanej linią przerywaną pod kątem α w zakresie od 0° do 10°. Łącznie obniżenia 12 obydwu elementów podpierających 3 formują kanał dla zabrudzeń powstałych w czasie cięcia o stałym przekroju lub rozszerzający się w kierunku ruchu noża 4.
Na Fig. 6 pokazany jest element podpierający 33, który ma postać prostopadłościanu otwartego z jednej strony i posiadającego dwie powierzchnie czołowe 38 i 39. Element podpierający 3 posiada częściowo walcową powierzchnię prowadzącą 40 i dwie płaskie powierzchnie 51, 52. Powierzchnia prowadząca 40 ma oś wzdłużną 41 będącą osią geometryczną powierzchni walcowej. W powierzchni czołowej 38 wykonane jest obniżenie 42 posiadające obniżoną powierzchnię 43 zasadniczo równoległą do powierzchni czołowej 38 oraz powierzchnie boczne 44 i 45. Powierzchnie boczne 44 i 45 oraz obniżona powierzchnia 43 formują kanał dla zabrudzeń powstałych w czasie cięcia posiadający wylot 48. Obniżenie 42 ma oś 49 skierowaną od osi 40 do w ylotu 48. Powierzchnia czołowa 38 stanowi powierzchnię cięcia, jest powierzchnią przy której przemieszcza się nóż 4 w czasie cięcia wałka 2. Obniżona powierzchnia 43 może być równoległa do powierzchni czołowej 38, może być pochylona względem powierzchni czołowej 38 analogicznie jak w poprzednim przykładzie wykonania. Element podpierający może mieć postać dwóch elementów podpierających 33 połączonych ze sobą tak, żeby obniżone powierzchnie 43 były usytuowane naprzeciw siebie analogicznie jak pokazano na Fig. 5 dla elementów podpierających w pierwszym przykładzie wykonania.
Fig. 7 przedstawia usytuowanie elementu podpierającego 33 względem noża 4 na głowicy obrotowej 5 obracającej się w kierunku oznaczonym strzałką. Element podpierający 33 jest usytuowany tak, że obniżenie 42 umożliwia wydobycie się zanieczyszczeń powstałych w czasie cięcia przez wylot 48. Oś 49 obniżenia 42 jest usytuowana zasadniczo zbieżnie z kierunkiem ruchu K noża 4.
Fig. 8 przedstawia element podpierający 63 w wykonaniu dla maszyny dwutor owej. Element podpierający jest wykonany jako podwójny element podpierający 33.
Przedstawione powyżej elementy podpierające mają zastosowanie do maszyn papierosowych, filtrowych i do maszyn wytwarzających sztabki filtrowe wielosegmentowe. Fig. 9 przedstawia maszynę 100 do wytwarzania sztabek filtrowych wielosegmentowych. Maszyna 100 obejmuje zespół zasilający 200 do podawania materiału wypełniającego (w tym przypadku materiałem wypełniającym są segmenty wykonane z różnego rodzaju materiałów filtracyjnych), zespół do podawania materiału osłonowego 300, zespół 400 do formowania ciągłego wałka i zespół tnący 500. Na maszynie papierosowej materiałem wypełniającym jest tytoń, a na maszynie filtrowej materiał filtracyjny.

Claims (7)

1. Element podpierający (3, 3', 33) do maszyny przemysłu tytoniowego do podpierania ciągłego wałka, poruszającego się osiowo (2) w czasie cięcia za pomocą obrotowo zamocowanego noża (4), przy czym element podpierający (3, 3', 33) zawiera przynajmniej częściowo walcową powierzchnię podpierającą (10) dla wałka (2), posiadającą oś wzdłużną (11), ponadto element podpierający (3, 3', 33) posiada powierzchnię czołową (8) stanowiącą powierzchnię cięcia, znamienny tym, że powierzchnia czołowa (8) posiada obniżenie (12, 12', 42).
2. Element podpierający według zastrz. 1, znamienny tym, że obniżona powierzchnia (13, 13') jest równoległa do powierzchni czołowej (8).
3. Element podpierający według zastrz. 1, znamienny tym, że obniżona powierzchnia (13A) jest usytuowana pod kątem do powierzchni czołowej (8).
4. Element podpierający według jednego z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że szerokość obniżenia (12, 12', 42) jest równa lub większa od średnicy walcowej powierzchni podpierającej (10).
5. Element podpierający według jednego z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że zewnętrzna część (17) powierzchni czołowej (8) jest stożkowa.
PL 242690 Β1
6. Element podpierający według jednego z zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że powierzchnia czołowa (8) jest prostopadła do osi wzdłużnej (11) powierzchni podpierającej (10).
7. Maszyna (100) do wytwarzania sztabek w przemyśle tytoniowym wyposażona w zespół zasilający (200) do podawania materiału wypełniającego, zespół (300) do podawania materiału osłonowego, zespół (400) formowania ciągłego wałka, zespół tnący (500) wyposażony w obrotową głowicę tnącą (5), znamienna tym, że zespół tnący (500) jest wyposażony w element podpierający (3, 3', 33) według jednego z zastrz. od 1 do 6, usytuowany tak, że oś (19) obniżenia (12, 12', 42) jest skierowana zbieżnie z kierunkiem ruchu (K) noża (4) zamocowanego na głowicy obrotowej (5).
PL428093A 2018-12-07 2018-12-07 Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego PL242690B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428093A PL242690B1 (pl) 2018-12-07 2018-12-07 Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428093A PL242690B1 (pl) 2018-12-07 2018-12-07 Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428093A1 PL428093A1 (pl) 2020-06-15
PL242690B1 true PL242690B1 (pl) 2023-04-03

Family

ID=71086944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428093A PL242690B1 (pl) 2018-12-07 2018-12-07 Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242690B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428093A1 (pl) 2020-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11076635B2 (en) Method, mechanism and apparatus for momentary compression of filter material
RU2606073C1 (ru) Способ и устройство для разрезания фильтрующих материалов
PL395519A1 (pl) Plaszcz prowadzacy segmenty filtrowe
JP3970844B2 (ja) フィルタ付きシガレットの製造方法及び装置
JP2006187288A (ja) フィルタープラグ、もしくはフィルターシガレットの製造
JP2007030513A (ja) たばこ加工産業の印刷装置
CN102196735B (zh) 切割装置
PL242690B1 (pl) Element podpierający do maszyny przemysłu tytoniowego
JP4417376B2 (ja) 切断機内でログを移動させるための装置及び方法
JP4505214B2 (ja) 多機能移送ドラム
CN101166431A (zh) 棒形烟草制品组的滚动
US20050092583A1 (en) Staggering drum
US20200178596A1 (en) Supporting element for tobacco industry machine
CN116761520A (zh) 用于横轴向地输送烟草加工业的棒状物品的滚筒装置
ITBO970498A1 (it) Metodo di rullatura di spezzoni di sigaretta.
US2760493A (en) Manufacture of filter-tip cigarettes
JPS63232993A (ja) 原材料ストランドを単位部片に切断するための装置
JP2010253590A (ja) 切断機
US2695618A (en) Means for the production of filter-tip cigarettes
DE10135846B4 (de) Schneidmaschine
NL8102699A (nl) Inrichting voor het aan sigaretten bevestigen van filters.
EP3313210A1 (en) An apparatus for cutting cigarettes and a method of cutting cigarettes
GB503746A (en) Improvements in and relating to tobacco feeding mechanism for continuous rod cigarette making machines
EP1579775A1 (en) A cigarette maker
CN111615339B (zh) 用于烟草产业的压紧单元和方法