PL242182B1 - Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego - Google Patents

Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego Download PDF

Info

Publication number
PL242182B1
PL242182B1 PL437567A PL43756721A PL242182B1 PL 242182 B1 PL242182 B1 PL 242182B1 PL 437567 A PL437567 A PL 437567A PL 43756721 A PL43756721 A PL 43756721A PL 242182 B1 PL242182 B1 PL 242182B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
aerosol
solid particles
partitions
collector
Prior art date
Application number
PL437567A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437567A1 (pl
Inventor
Paweł Sieradzki
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL437567A priority Critical patent/PL242182B1/pl
Priority to PCT/IB2022/053404 priority patent/WO2022219512A1/en
Priority to EP22727976.7A priority patent/EP4323082A1/en
Publication of PL437567A1 publication Critical patent/PL437567A1/pl
Publication of PL242182B1 publication Critical patent/PL242182B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D45/00Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces
    • B01D45/02Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces by utilising gravity
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D45/00Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces
    • B01D45/04Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces by utilising inertia
    • B01D45/08Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces by utilising inertia by impingement against baffle separators

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Separating Particles In Gases By Inertia (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest kolektor kolumnowy (1) do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu, zawierający: komorę (2) do przepływu aerozolu wyposażoną w wejście (3) dla aerozolu usytuowane w dolnej części komory (2) i wyjście (4) dla aerozolu usytuowane w górnej części komory (2), przy czym komora (2) posiada co najmniej jeden element grzejny (6) do nagrzewania aerozolu, środki wymuszające do wymuszania przepływu aerozolu w kierunku od wejścia (3) do komory (2) do wyjścia (4) z komory (2), ruchome przegrody (5) do wsuwania i wysuwania z komory (2), oraz do osadzania cząstek stałych wytrąconych z kropel cieczy w aerozolu pod wpływem temperatury, przy czym przegrody (5) usytuowane są jedna nad drugą, środki czyszczące do usuwania osadzonych na ruchomych przegrodach (5) cząstek stałych. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kolektor kolumnowy do separacji cz ąstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego.
Wynalazek znajduje zastosowanie w procesach produkcyjnych, w których istnieje konieczność odseparowania cząstek stałych od przepływu gazowego unoszącego kropelki roztworu np. w przypadku procesów odprowadzania aerozolu pozostającego po procesach powlekania na mokro.
W stanie techniki znane są sposoby oddzielania cząstek stałych z aerozoli z wykorzystaniem przepływów turbulentnych. Ogólna zasada działania takich urządzeń polega na zamianie energii kinetycznej aerozolu oraz cząstek zawieszonych w aerozolu w energię cieplną podczas zderzeń ze ścianami separatora, tak aby cząstki stałe mogły opaść na dno separatora pod wpływem oddziaływania grawitacyjnego. Energię kinetyczną cząstek można również odbierać za pomocą wymienników ciepła.
Rozwiązania takie można również zastosować do aerozoli w postaci mgieł, w których cząsteczki par lub kropelki cieczy tracą swoją energię przy zderzeniach ze ścianami urządzenia lub też kondensują się na elementach chłodniczych i spływają na jego dno w postaci płynnej.
Z publikacji DE3637892A1 znany jest oczyszczacz gazów spalinowych, który zawiera komorę z przegrodami, która wytwarza przepływ turbulentny oraz stanowi odbiornik energii kinetycznej cząstek stałych zawieszonych w gazach spalinowych, ponadto temperatura gazów spalinowych obniżana jest za pomocą spiral chłodniczych, które obierają znaczną część energii kinetycznej z gazów spalinowych oraz pozwalają na kondensację par zawartych gazach spalinowych do fazy ciekłej.
W patencie GB402075 ujawniono klasyczne oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek przez oddziaływanie kinetyczne ze ścianami komory odpylającej. Cząstki stałe unoszone w gazach spalinowych lub z innego procesu technologicznego zderzają się ze przegrodami w komorze i opadają na dno komory, gdzie odbierane są przenośnikiem ślimakowym na zewnątrz w celu utylizacji.
Problemem technicznym występującym w rozwiązaniach ze stanu techniki jest ich pogorszona skuteczność separacji w zakresie aerozoli mglistych w szczególności aerozoli, których kropelki są roztworami.
Istotą wynalazku jest kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu zawierający: komorę do przepływu aerozolu wyposażoną w wejście dla aerozolu usytuowane w dolnej części komory i wyjście dla aerozolu usytuowane w górnej części komory. Komora posiada przy tym co najmniej jeden element grzejny do nagrzewania aerozolu, środki wymuszające do wymuszania przepływu aerozolu w kierunku od wejścia do komory do wyjścia z komory i ruchome przegrody do wsuwania i wysuwania z komory oraz do osadzania cząstek stałych wytrąconych z kropel cieczy w aerozolu pod wpływem temperatury, przy czym przegrody usytuowane są jedna nad drugą. Komora posiada ponadto środki czyszczące do usuwania osadzonych na ruchomych przegrodach cząstek stałych.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchome przegrody usytuowane są naprzemiennie jedna nad drugą.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchome przegrody dostosowane są do regulowania drogi przepływu aerozolu.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że przegrody usytuowane są zasadniczo prostopadle do wzdłużnej osi komory.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że środki wymuszające do wymuszania przepływu aerozolu w kierunku od wejścia do wyjścia z komory, mają postać urządzenia zasysającego usytuowanego przy wyjściu, w górnej części komory lub dmuchawy usytuowanej przy wejściu, w dolnej części komory.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie do zasysania usytuowane przy wyjściu, w górnej części komory wyposażone jest w filtr do oczyszczania pozostałości aerozolu po wytrąceniu cząstek stałych.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że elementy grzejne mają postać grzałek zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory, wzdłuż osi wzdłużnej komory.
Kolektor według wynalazku charakteryzuje się tym, że środki czyszczące mają postać zgarniacza lub krawędzi szczelin usytuowanych przy ścianach komory i dostosowanych do rozmiaru ruchomych przegród.
Istotą wynalazku jest również sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego obejmujący kroki, w których wprowadza się do komory kolektora aerozol poprzez wejście usytuowane w dolnej części komory wymusza się przepływ aerozolu w kierunku od wejścia z komory do wyjścia z komory usytuowanego w górnej części komory i ogrzewa się aerozol za pomocą co najmniej jednego elementu grzejnego. Sposób obejmuje również kroki, w których prowadzi się przepływ aerozolu tak, że wytrącone z aerozolu cząstki stałe osadzają się na ruchomych przegrodach usytuowanych w sposób naprzemienny jedna nad drugą w komorze, przy czym odprowadza się pozostałości aerozolu za pomocą wyjścia usytuowanego w górnej części komory i usuwa się cząstki stałe osadzone na ruchomych przegrodach.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że wymusza się przepływ aerozolu doprowadzając podciśnienie do wyjścia z komory.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że ogrzewa się aerozol za pomocą grzałek zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory wzdłuż osi wzdłużnej komory.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że usuwa się osadzone na ruchomych przegrodach cząstki stałe przy pomocy środków czyszczących.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że usuwa się cząstki stałe osadzone na ruchomych przegrodach przy pomocy krawędzi szczelin usytuowanych przy ścianach komory kolektora, przy czym wymiary szczelin dostosowane są do rozmiaru ruchomych przegród.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że obejmuje dodatkowy krok, w którym reguluje się drogę przepływu aerozolu za pomocą ruchomych przegród usytuowanych naprzemiennie.
Zaletą urządzenia według wynalazku jest efektywne oddzielanie z aerozolu cząstek stałych rozpuszczonych w roztworze kropelek zawieszonych w przepływie gazowym. Prosta konstrukcja pozwala na szybkie i skuteczne oddzielenie cząstek stałych rozpuszczonych w kropelkach roztworu z wykorzystaniem procesu krystalizacji z fazy ciekłej w odniesieniu do aerozolu w postaci mgły. Ponadto rozwiązanie według wynalazku zapewnia szybkie i proste gromadzenie oraz usuwanie zgromadzonych cząstek stałych z przegród komory.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia kolektor kolumnowy według pierwszego przykładu wykonania wynalazku;
Fig. 1A przedstawia kolektor kolumnowy według pierwszego przykładu wykonania wynalazku z wysuniętą przegrodą
Fig. 2 przedstawia kolektor kolumnowy według drugiego przykładu wykonania wynalazku;
Fig. 3A przedstawia wycinek kolektora kolumnowego według kolejnego przykładu wykonania wynalazku;
Fig. 3B przedstawia wycinek kolektora kolumnowego według kolejnego przykładu wykonania wynalazku;
Fig. 3C przedstawia wycinek kolektora kolumnowego według kolejnego przykładu wykonania wynalazku.
Fig. 3D przedstawia wycinek kolektora kolumnowego według kolejnego przykładu wykonania wynalazku.
Fig. 4A przedstawia w przekroju fragment komory kolektora według wynalazku z elementami grzejnymi zintegrowanymi w ścianach komory;
Fig. 4B przedstawia w przekroju fragment komory kolektora według wynalazku z elementami grzejnymi wewnątrz komory;
Fig. 5A przedstawia w przekroju kolektor według wynalazku z zasysającymi elementami wymuszającymi przepływ;
Fig. 5B przedstawia w przekroju kolektor według wynalazku z nadmuchującymi elementami wymuszającymi przepływ;
Fig. 6 przedstawia kolektor według wynalazku w trakcie usuwania odseparowanych cząstek stałych.
Na fig. 1 został przedstawiony kolektor 1 według pierwszego przykładu wykonania wynalazku. Kolektor kolumnowy 1 do separacji cząstek stałych 12 z kropel cieczy w aerozolu 13, zawierający: komorę 2 do przepływu aerozolu 13 wyposażoną w wejście 3 dla aerozolu 13 usytuowane w dolnej części komory 2 i wyjście 4 dla aerozolu 13 usytuowane w górnej części komory 2. Komora 2 posiada co najmniej jeden element grzejny 6 do nagrzewania aerozolu 13 przepływającego przez komorę 2, środki wymuszające 10 (Fig. 5A - 6) do wymuszania przepływu aerozolu 13 w kierunku od wejścia 4 do komory 2 do wyjścia 4 z komory 2, ruchome przegrody 5 do wsuwania i wysuwania z komory 2 oraz do osadzania cząstek stałych 12 wtrąconych z kropel cieczy w aerozolu 13 pod wpływem temperatury, przy czym przegrody 5 usytuowane są jedna nad drugą, środki czyszczące 9 (pokazane na fig. 3A i fig. 3B) do usuwania osadzonych na ruchomych przegrodach 5 cząstek stałych 12.
W przykładzie wykonania z fig. 1 komora 2 kolektora 1 ma postać owalnej kolumny, niemniej możliwe jest zastosowanie innego przekroju przykładowo kwadratowego lub prostokątnego. Możliwe jest również wykonanie kolumny kolektora 1 skośnie, przykładowo o osi wzdłużnej kolumny 2 usytuowanej pod kątem w przedziale 45-90 stopni. Ważne jest w takim przykładzie wykonania, aby wyjście 4 było usytuowane powyżej wejścia 3.
Kolektor 1 według korzystnego przykładu wykonania zaopatrzony jest ruchome przegrody 5 usytuowane naprzemiennie jedna nad drugą, tak że umożliwiają regulowanie drogi przepływu aerozolu 13. Naprzemienne ułożenie przegród 5 oznacza, że przepływ wewnątrz komory 1 zostaje skierowany naprzemiennie w lewo a następnie w prawo, lub też w kierunku do przodu lub do tyłu lub w kombinacji tych kierunków przez kolejno rozmieszczone przegrody 5 wewnątrz komory 2 kolektora 1. Takie rozmieszczenie przegród 5 tworzy dłuższą drogę przepływu aerozolu 13, po której opływa on wszystkie powierzchnie przegród 5, tj. powierzchnię górną 5A oraz powierzchnię dolną 5B. Wydłużenie drogi przepływu aerozolu 13 przekłada się natomiast na wydłużenie czasu przebiegu całego procesu. Długość drogi przepływu wewnątrz komory 2 może być przy tym regulowana przez wsunięcie lub wysunięcie przegród 5, przy czym wsuniecie lub wysunięcie przegród 5 może być całkowite lub też częściowe, co pozwala na tworzenie ścieżki przepływu zmiennej w dużym zakresie oraz o złożonym kształcie. Długość drogi przepływu aerozolu 13 wewnątrz komory 2 oraz czas przepływu muszą być tak dobrane, aby aerozol 13 mógł zostać podgrzany do wymaganej temperatury, w której będzie zachodził proces wytrącania cząstek stałych 12 z kropel aerozolu 13. Aerozol 13 może zawierać krople szkła wodnego, które jest wykorzystywane do utwardzania i/lub uszczelniania różnego rodzaju powierzchni, zwiększając przy tym również jej wodoodporność. Zamiast szkła wodnego może być wykorzystane również inne medium dające podobne efekty utwardzające i/ lub uszczelniające. W celu wytrącenia się cząstek stałych 12 z aerozolu 13 korzystne jest podgrzanie komory aerozolu przepływającego przez komorę do temperatury w zakresie od 60-100°C, a korzystnie od 70-90°C.
Powierzchnie górna 5A i dolna 5B przegród 5 zostały przedstawione w postaci płaskiej, niemniej możliwe jest umieszczenie na nich podłużnych ryflowań zwiększających powierzchnie przegród 5. Ryflowania takie powinny biec zgodnie z kierunkiem wysuwania przegród 5 z komory 2. Przegrody 5 mogą zawierać otwory, które stanowią alternatywną ścieżkę przepływu, zwiększając turbulentność przepływu, w jednym z alternatywnych przykładów wykonania przegrody 5 zajmują cała powierzchnię przekroju komory 2, a cały przepływ jest kierowany poprzez otwory wykonane w przegrodach 5.
Przegrody 5 są ruchome w kierunku zasadniczo prostopadłym do osi wzdłużnej komory 2, co pozwala na regulację ścieżki przepływu, ale również pozwala na efektywne usunięcie cząstek stałych 12 osadzonych na powierzchniach przegród 5. Przez wysunięcie przegród 5 na zewnątrz komory 2, nagromadzone cząstki stałe 12 zostają zsunięte w dół na przegrodę poniżej lub też na dno komory 2, skąd odprowadzane są w tradycyjny sposób np. z wykorzystaniem przenośnika ślimakowego lub ręcznie. W przypadku, gdy cząstki stałe 12 osadzą się trwale na powierzchniach 5A i 5B przegród 5, w czasie wysuwania przegród 5 z komory 2 zostaną one zeskrobane z powierzchni przegród 5 przez krawędź 14 otworu 9b ściany komory 2 lub przez dedykowane środki czyszczące 9 zamocowane na ścianach komory 2. W przypadku, gdy cząstki stałe 12 nie przylegają trwale do przegród 5, funkcję środków czyszczących 9 pełni ściana komory 2 działająca jako zgarniacz, oraz krawędź 14 szczeliny 9b, przez którą do komory 2 wprowadzana jest przegroda 5.
W korzystnym przykładzie wykonania kolektor 1 według wynalazku zaopatrzony jest przegrody 5 usytuowane tak, że są one zasadniczo prostopadle do wzdłużnej osi komory 2. Niemniej inne kąty osadzenia przegród 5 są możliwe i mogą być określone w drodze stosownych czynności optymalizacyjnych.
Osadzenie prostopadle pozwala na równomierne gromadzenie się osadzonego materiału na powierzchniach przegród 5.
Ponadto kolektor 1 według przykładu wykonania zaopatrzony jest w środki wymuszające 10 do wymuszania przepływu aerozolu 13 w kierunku od wejścia 3 do wyjścia 4 z komory 2, które mają postać urządzenia zasysającego 10a usytuowanego przy wyjściu 4 dla aerozolu 13 usytuowanym w górnej części komory 2, tak jak to pokazano na fig. 5A, albo dmuchawy 10b usytuowanej przy wejściu 3 dla aerozolu 13 w dolnej części z komory 2, tak jak to pokazano na fig. 5B. Urządzenie do zasysania 10a usytuowane przy wyjściu 4 dla aerozolu 13 w górnej części komory 2, może być przy tym wyposażone w filtr 11 do oczyszczania pozostałości aerozolu 13 po wytrąceniu cząstek stałych 12, pełniąc tym samym podwójną funkcję. Możliwe jest również takie wykonanie, w którym zastosowano łącznie urządzenie zasysające 10a przy wyjściu 4 oraz dmuchawę 10b przy wejściu 3. Filtr 11 może być zamocowany przy wyjściu 4 także w konfiguracji, w której zastosowano dmuchawę przy wejściu 3.
Czas przepływu aerozolu 13 przez komorę 2 oprócz możliwości regulowania poprzez wydłużanie lub skracanie drogi przepływu pomiędzy przegrodami 5 może być również regulowany siłą zasysania urządzenia zasysającego 10a lub siłą nadmuchu dmuchawy 10b. Korzystne jest uzyskanie wartości ssania na wyjściu 4 z komory 2 zawierające się w przedziale 50-100 milibar. Możliwy jest również taki przykład wykonania, w którym kolektor 1 według wynalazku zapatrzony jest w system podgrzewania powierzchni ruchomych przegród 5. Oprócz podgrzewania przegród 5 kolektor 1 według wynalazku jest zaopatrzony w elementy grzejne 6 w postaci grzałek zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory 2, wzdłuż osi wzdłużnej komory 2. Należy przy tym zauważyć, że w innych przykładach wykonania elementy grzejne mogą być zintegrowane ze ścianą komory 2, tak jak to pokazano na fig. 4A lub też wystawać do wnętrza komory 2, tak jak to pokazano na fig. 4B. Elementy grzejne umieszczane na ścianach komory 2 mogą być wspomagane lub zastąpione przez nagrzewnice powietrza wdmuchiwanego do komory 2, promienniki znajdujące się w pewnej odległości od ścian komory 2 lub palniki gazowe, przy czym każdy z tych elementów zwiększających temperaturę wewnątrz komory 2 jest uważany za równoprawną postać środków grzejnych 6. Korzystne jest podgrzanie komory do temperatury w zakresie od 60-100°C, a korzystnie od 70-90°C.
Kolektor 1 według kolejnego korzystnego przykładu wykonania zaopatrzony jest w środki czyszczące 9 mające postać skrobaka 9a, 9a' lub szczelin 9b usytuowanych w ścianach komory 2 kolektora 1, dostosowanych do rozmiaru ruchomych przegród 5 posiadających krawędź zgarniającą 14.
Na fig. 2 został przedstawiony kolektor 1 według korzystnego przykładu wykonania o przekroju owalnym z przegrodami 5 umieszczonymi względem siebie jedna nad drugą z przesunięciem kątowym wokół osi wzdłużnej komory 2. Podobnie jak w przykładzie z fig. 1 tworzony jest przepływ turbulentny opływający przegrody 5 od strony ich powierzchni górnej 5A i dolnej 5B.
Na fig. 3A i 3B przedstawiono wycinek kolektora 1 kolumnowego według kolejnego przykładu wykonania wynalazku, z uwidocznionymi dodatkowymi środkami czyszczącymi 9a, 9a’. Dodatkowe środki czyszczące 9 poprawiają efektywność zeskrobywania cząstek stałych 12, które przywarły do powierzchni przegród 5. Na fig. 3A i 3B przedstawiono środki czyszczące dedykowane do powierzchni górnych 5A przegród 5, niemniej środki czyszczące 9a, 9a’ mogą być również zainstalowane tak, aby oddziaływały na cząstki stałe 12, które przywarły do powierzchni dolnych 5B przegród 5 lub też w konfiguracji, w której działają na cząstki stałe 12 na obu powierzchniach 5A i 5B przegród 5, wtedy przyjmują konfigurację podwojoną, tj. środki czyszczące 9 znajdują się zarówno nad jak i pod przegrodami 5, tak jak to przedstawiono na fig. 3C. Środki czyszczące 9 mogą mieć postać płytki o ostrej krawędzi wykonanej z materiału o dużej twardości lub też posiadać konstrukcję zaopatrzoną w zęby lub rolki rozkruszające warstwę cząstek stałych 12 przylegających do powierzchni 5A, 5B przegród 5. W przypadku środków czyszczących 9 działających na cząstki stałe 12 odłożone na górnej powierzchni 5A przegrody 5, ściana czołowa środków 9a, 9a’ jest również zgarniaczem zsuwającym cząstki stałe 12 podczas wysuwania przegrody 5 z komory 2.
Wraz z kolektorem kolumnowym 1 wprowadzono sposób separacji cząstek stałych 12 z kropel cieczy w aerozolu 13 za pomocą kolektora kolumnowego 1 obejmujący kroki, w których wprowadza się do komory 2 kolektora 1 aerozol 13 poprzez wejście 3 usytuowane w dolnej części komory 2, wymusza się przepływ aerozolu 13 w kierunku od wejścia 3 z komory 2 do wyjścia 4 z komory 2 usytuowanego w górnej części komory 2, ogrzewa się aerozol 13 za pomocą co najmniej jednego elementu grzejnego 6, prowadzi się przepływ aerozolu 13 tak, że wytrącone z aerozolu 13 cząstki stałe 12 osadzają się na ruchomych przegrodach 5 usytuowanych w sposób naprzemienny jedna nad drugą w komorze 2, przy czym odprowadza się pozostałości aerozolu 13 za pomocą wyjścia 4 usytuowanego w górnej części komory 2, usuwa się cząstki stałe 12 osadzone na ruchomych przegrodach 5.
W korzystnym przykładzie realizacji sposobu wymusza się przepływ aerozolu 13, doprowadzając podciśnienie z urządzenia do zasysania 10a do wyjścia 4 z komory 2. Możliwe jest również wymuszenie przepływu przez zastosowanie dmuchawy 10b lub kombinacji środków zasysających 10a i dmuchawy 10b.
W korzystnym przykładzie realizacji sposobu według wynalazku ogrzewa się aerozol 13 za pomocą grzałek 6 zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory 2 wzdłuż osi wzdłużnej komory 2. Niemniej krok ogrzewania można zrealizować również za pomocą innych środków wymienionych powyżej w odniesieniu do konstrukcji kolektora 2, jak również odmiennie zamocowanych, przykładowo zintegrowanych z komorą 2 środków, tak jak to pokazano na fig. 4A. Korzystnie elementy grzejne 6 mogą mieć postać promienników, palników lub innych źródeł generujących energię cieplną zamocowanych wewnątrz komory 2. Ogrzewanie aerozolu 13 prowadzi do zwiększenia stężenia roztworu w kropelkach aerozolu 13 powyżej stężenia roztworu nasyconego, co skutkuje krystalizacją cząstek stałych 12 rozpuszczonych w roztworze. Kontynuacja ogrzewania powoduje znaczną lub całkowitą redukcję rozpuszczalnika, np. wody, i pozostawienie w aerozolu cząstek stałych 12, które gromadzą się na przegrodach 5 kolektora 1.
W korzystnym przykładzie realizacji sposobu według wynalazki usuwa się osadzone na ruchomych przegrodach 5 cząstki stałe 12 przy pomocy środków czyszczących 9. Tak jak to przedstawiono na fig. 6, wysuwając przegrodę 5 z komory 2, nagromadzone cząstki stałe 12 opierają się o powierzchnię czołową środków czyszczących 9 i/lub ściankę komory 2 i są zsypywane w dół komory 2. Podczas operacji zsypywania środki wymuszające przepływ 10 pozostają wyłączone lub pracują na biegu jałowym lub minimalnego przepływu.
W korzystnym przykładzie realizacji sposobu według wynalazku usuwa się cząstki stałe 12 osadzone na ruchomych przegrodach 5 przy pomocy krawędzi 14 szczelin 9b usytuowanych w ścianach komory 2 kolektora 1, przy czym wymiary szczelin 9b dostosowane są do rozmiaru ruchomych przegród 5. Przez dostosowanie należy rozumieć takie dopasowanie wymiaru szczeliny 9b do rozmiarów ruchomych przegród 5, które pozwoli na swobodne wsuwanie i wysuwanie przegrody 5 z i do kom ory 2 oraz zapewni wymaganą szczelność, dzięki której aerozol nie będzie wydostawał się poprzez szczeliny 9b na zewnątrz komory 2. Funkcję zbieracza realizuje krawędź 14 szczeliny 9b oraz powierzchnia ściany komory 2, tak jak to pokazano w konfiguracji na fig. 3D, lub powierzchnia czołowa dodatkowych środków czyszczących 9a, 9a’ w konfiguracjach pokazanych na fig. 3A, 3B, 3C. Ponadto w pokazanych przykładach wykonania kolektora 1 krawędź 14 zgarniająca cząstki stałe 12 z przegród 5 usytuowana jest w ścianach komory 2. Możliwe jest również takie wykonanie, w którym krawędź 14 zgarniająca cząstki stałe 12 będzie usytuowana w elemencie uszczelniającym szczelinę 9b lub prowadnicy (nie pokazanej na fig.) wprowadzającej przegrody 5 do komory 2. Krawędzią zgarniającą 14 będzie każda krawędź, która jako pierwsza będzie miała kontakt z cząstkami stałymi 12 osadzonymi na przegrodach 5 i zgarniająca je z powierzchni przegrody 5.
Według kolejnego przykładu realizacji sposobu według wynalazku wprowadza się dodatkowy krok, w którym reguluje się drogę przepływu aerozolu 13 za pomocą ruchomych przegród 5 usytuowanych naprzemiennie jedna nad drugą. Regulacja odbywa się przez całkowite lub częściowe wsunięcie lub wysuniecie przegród 5 z komory 2. Regulację drogi przepływu można dokonać przed uruchomieniem kolektora 1 a także w trakcie jego pracy.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kolektor kolumnowy (1) do separacji cząstek stałych (12) z kropel cieczy w aerozolu (13), zawierający:
    komorę (2) do przepływu aerozolu (13) wyposażoną w wejście (3) dla aerozolu (13) usytuowane w dolnej części komory (2) i wyjście (4) dla aerozolu (13) usytuowane w górnej części komory (2), przy czym komora (2) posiada co najmniej jeden element grzejny (6) do nagrzewania aerozolu (13), środki wymuszające (10) do wymuszania przepływu aerozolu (13) w kierunku od wejścia (3) do komory (2) do wyjścia (4) z komory (2), ruchome przegrody (5) do wsuwania i wysuwania z komory (2) oraz do osadzania cząstek stałych (12) wytrąconych z kropel cieczy w aerozolu (13) pod wpływem temperatury, przy czym przegrody (5) usytuowane są jedna nad drugą środki czyszczące (9) do usuwania osadzonych na ruchomych przegrodach (5) cząstek stałych (13).
  2. 2. Kolektor według zastrz. 1 znamienny tym, że ruchome przegrody (5) usytuowane są naprzemiennie jedna nad drugą.
  3. 3. Kolektor według zastrz. 1 albo 2 znamienny tym, że ruchome przegrody (5) dostosowane są do regulowania drogi przepływu aerozolu (13).
  4. 4. Kolektor według zastrz. 1,2 albo 3 znamienny tym, że przegrody (5) usytuowane są zasadniczo prostopadle do wzdłużnej osi komory (2).
  5. 5. Kolektor według zastrz. 1,2, 3 albo 4 znamienny tym, że środki wymuszające (10) do wymuszania przepływu aerozolu (13) w kierunku od wejścia (3) do wyjścia (4) z komory (2), mają postać urządzenia zasysającego (10a) usytuowanego przy wyjściu (4), w górnej części komory (2) lub dmuchawy (10b) usytuowanej przy wejściu (3), w dolnej części komory (2).
  6. 6. Kolektor według zastrz. 5 znamienny tym, że urządzenie do zasysania (10a) usytuowane przy wyjściu (4), w górnej części komory (2) wyposażone jest w filtr (11) do oczyszczania pozostałości aerozolu (13) po wytrąceniu cząstek stałych (12).
  7. 7. Kolektor według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń znamienny tym, że elementy grzejne (6) mają postać grzałek zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory (2), wzdłuż osi wzdłużnej komory (2).
  8. 8. Kolektor według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń znamienny tym, że środki czyszczące (9) mają postać zgarniacza (9a, 9a’) lub krawędzi (14) szczelin (9b) usytuowanych przy ścianach komory (2) i dostosowanych do rozmiaru ruchomych przegród (5).
  9. 9. Sposób separacji cząstek stałych (12) z kropel cieczy w aerozolu (13) za pomocą kolektora kolumnowego (1) obejmujący kroki, w których wprowadza się do komory (2) kolektora (1) aerozol (13) poprzez wejście (3) usytuowane w dolnej części komory (2), wymusza się przepływ aerozolu (13) w kierunku od wejścia (3) z komory (2) do wyjścia (4) z komory (2) usytuowanego w górnej części komory (2), ogrzewa się aerozol (13) za pomocą co najmniej jednego elementu grzejnego (6), prowadzi się przepływ aerozolu (13) tak, że wytrącone z aerozolu (13) cząstki stałe (12) osadzają się na ruchomych przegrodach (5) usytuowanych w sposób naprzemienny jedna nad drugą w komorze (2), przy czym odprowadza się pozostałości aerozolu (13) za pomocą wyjścia (4) usytuowanego w górnej części komory (2), usuwa się cząstki stałe (12) osadzone na ruchomych przegrodach (5).
  10. 10. Sposób według zastrz. 9 znamienny tym, że wymusza się przepływ aerozolu (13), doprowadzając podciśnienie do wyjścia (4) z komory (2).
  11. 11. Sposób według zastrz. 9 albo 10 znamienny tym, że ogrzewa się aerozol (13) za pomocą grzałek (6) zamocowanych na zewnętrznej powierzchni komory wzdłuż osi wzdłużnej komory.
  12. 12. Sposób według zastrz. 9, 10 albo 11 znamienny tym, że usuwa się osadzone na ruchomych przegrodach (5) cząstki stałe (12) przy pomocy środków czyszczących (9).
  13. 13. Sposób według zastrz. 9, 10 albo 11 znamienny tym, że usuwa się cząstki stałe (12) osadzone na ruchomych przegrodach (5) przy pomocy krawędzi (14) szczelin (9b) usytuowanych przy ścianach komory (2) kolektora (1), przy czym wymiary szczelin (9b) dostosowane są do rozmiaru ruchomych przegród (5).
  14. 14. Sposób według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń znamienny tym, że obejmuje dodatkowy krok, w którym reguluje się drogę przepływu aerozolu (13) za pomocą ruchomych przegród (5) usytuowanych naprzemiennie.
PL437567A 2021-04-13 2021-04-13 Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego PL242182B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437567A PL242182B1 (pl) 2021-04-13 2021-04-13 Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego
PCT/IB2022/053404 WO2022219512A1 (en) 2021-04-13 2022-04-12 Column collector and method for separating solid particles from liquid droplets in aerosol
EP22727976.7A EP4323082A1 (en) 2021-04-13 2022-04-12 Column collector and method for separating solid particles from liquid droplets in aerosol

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437567A PL242182B1 (pl) 2021-04-13 2021-04-13 Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437567A1 PL437567A1 (pl) 2022-10-17
PL242182B1 true PL242182B1 (pl) 2023-01-23

Family

ID=83640461

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437567A PL242182B1 (pl) 2021-04-13 2021-04-13 Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP4323082A1 (pl)
PL (1) PL242182B1 (pl)
WO (1) WO2022219512A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN117205671A (zh) * 2023-10-18 2023-12-12 湖南德智新材料有限公司 固气分离装置和废气处理系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2271401A (en) * 1939-01-07 1942-01-27 Carrier Engineering Co Ltd Apparatus for filtering or cleaning air or other gases
SE7309576L (pl) * 1973-07-06 1975-01-07 Seco Tools Ab
US5427610A (en) * 1994-05-27 1995-06-27 Nec Electronics, Inc. Photoresist solvent fume exhaust scrubber
JP6918146B2 (ja) * 2017-05-19 2021-08-11 アプライド マテリアルズ インコーポレイテッドApplied Materials,Incorporated 液体および固体の排出物を収集して後に反応させて気体の排出物にする装置

Also Published As

Publication number Publication date
WO2022219512A1 (en) 2022-10-20
EP4323082A1 (en) 2024-02-21
PL437567A1 (pl) 2022-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20160288035A1 (en) Thermal centrifugal vane type separator baffle
KR20160022323A (ko) 습기 분리기 구성체
RU2378038C2 (ru) Уловитель аэрозольных частиц
EA017427B1 (ru) Циклон (варианты) и система грануляции серы
PL242182B1 (pl) Kolektor kolumnowy do separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu oraz sposób separacji cząstek stałych z kropel cieczy w aerozolu za pomocą kolektora kolumnowego
WO2016172321A1 (en) Sieve array and precipitator device and method of treating exhaust
RU2293597C2 (ru) Фильтр очистки газового потока
RU171615U1 (ru) Устройство для тонкой пылегазоочистки
CN108607300A (zh) 烟草专用降温除湿箱
CN210251674U (zh) 高温可燃气除尘除湿一体化净化系统
CN108518701A (zh) 一种相变冷凝聚装置
EA013361B1 (ru) Устройство и способ для охлаждения раствора
CN208448826U (zh) 高流速折流式液滴分离器
RU2366493C1 (ru) Установка для очистки воздуха
RU2236889C1 (ru) Сепаратор-каплеотбойник
RU2092228C1 (ru) Устройство для обработки газа
CN206803201U (zh) 一种收集排烟含水并处理回用系统
RU2323784C1 (ru) Устройство для пылеулавливания, утилизации тепла и разделения пыли на фракции
RU2571977C2 (ru) Установка для очистки воздуха
RU2645108C1 (ru) Котел отопительный газовый
RU2706310C1 (ru) Разнотемпературная конденсационная камера
RU2687908C1 (ru) Разнотемпературная конденсационная камера
RU2468852C1 (ru) Устройство для обработки газа
RU2687910C1 (ru) Установка для очистки воздуха
RU2569550C2 (ru) Способ очистки воздуха в разнотемпературной конденсационной камере