PL242168B1 - Prasoowijarka - Google Patents

Prasoowijarka Download PDF

Info

Publication number
PL242168B1
PL242168B1 PL435151A PL43515120A PL242168B1 PL 242168 B1 PL242168 B1 PL 242168B1 PL 435151 A PL435151 A PL 435151A PL 43515120 A PL43515120 A PL 43515120A PL 242168 B1 PL242168 B1 PL 242168B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support frame
wrapping
baler
assembly
frame
Prior art date
Application number
PL435151A
Other languages
English (en)
Other versions
PL435151A1 (pl
Inventor
Łukasz Jakubowski
Paweł Onoszko
Roman Aleksandrowicz
Łukasz Andruszkiewicz
Daniel Galej
Jan SZCZEPANIAK
Jan Szczepaniak
Jacek Wojciechowski
Michał ZAWADA
Michał Zawada
Sebastian Szymczyk
Jarosław Mac
Tomasz Szulc
Marek SZYCHTA
Marek Szychta
Patryk Marchwicki
Marcin Szczepaniak
Julia Gościańska-Łowińska
Original Assignee
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Metal-Fach Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Metal-Fach Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority to PL435151A priority Critical patent/PL242168B1/pl
Publication of PL435151A1 publication Critical patent/PL435151A1/pl
Publication of PL242168B1 publication Critical patent/PL242168B1/pl

Links

Landscapes

  • Storage Of Harvested Produce (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest prasoowijarka wykorzystywana w rolnictwie mająca m.in. zastosowanie do zbioru słomy, siana czy sianokiszonki oraz owijania folią cylindrycznie uformowanych bel. Prasoowijarka charakteryzuje się tym, że do ramy nośnej (7) prasoowijarki (1) zamocowana jest przegubowo rama wsporcza (6) pierścienia owijającego (4) oraz rama wsporcza (8) zespołu (9) tylnego walca (22b), przy czym rama wsporcza (8) zespołu (9) tylnego walca (22b) połączona jest przegubowo z ramą nośną (7) w jej tylnej części za pomocą wahaczy (17), korzystnie wahaczy o jednakowej długości, wzajemnie równoległych względem siebie, połączonych w taki sposób, że punkty obrotu wahaczy (17) tworzą równoległobok, natomiast w środkowej części ramy nośnej (7) zamocowany jest zespół przerzutnika (11), który usytuowany jest pomiędzy prasą belującą (3) osadzoną w przedniej części ramy nośnej (7) a modułem owijającym (2), który to moduł owijający (2) stanowi układ składający się z zespołu (9) tylnego walca (22b) zamocowanego przegubowo do ramy wsporczej (8), zespołu (10) przedniego walca (22a) zamocowanego przegubowo do ramy nośnej (7) oraz pierścienia owijającego (4) z zamocowanymi do niego podajnikami folii (5) i układem obcinającym, który to pierścień owijający (4) zamocowany jest do ramy wsporczej (6) na rolkach napędowych i rolkach ustalających (13), natomiast rama wsporcza (6) pierścienia owijającego (4) wyposażona jest w co najmniej jeden zestaw wózków rolkowych oddzielających pierścień owijający (4) od ramy wsporczej (6).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest prasoowijarka wykorzystywana w rolnictwie mająca m.in. zastosowanie do zbioru słomy, siana czy sianokiszonki oraz owijania folią cylindrycznie uformowanych bel. Dziedzinę techniki stanowią prasy, owijarki oraz prasoowijarki.
W stanie techniki znanych jest wiele rozwiązań pras i owijarek wykorzystywanych do realizacji procesów agrotechnicznych.
Z niemieckiego dokumentu patentowego DE. 19711164.5 znana jest rolkowa prasa do belowania produktów rolnych. Przedmiotem wynalazku jest rolkowa prasa do belowania produktów rolnych z obudową do przyjmowania rolki materiału. Z rolki materiału jest ściągana taśma osłaniająca w celu uformowania gotowej beli. W celu umieszczenia rolki materiału w czasie pracy i bez dużego wysiłku na maszynie żniwnej zastosowano w obszarze ścianki bocznej prasy do belowania przestawny obrotowo podajnik do przesyłania rolki materiału do stacji odwijania. Podajnik może być przestawiony obrotowo z położenia spoczynkowego w położenie przekazywania w taki sposób, że rolkę materiału można przesunąć niewielkim wysiłkiem z podajnika do stacji odwijania.
W dokumencie patentowym IE S20010286 ujawniono połączoną prasa do belowania/zawijarkę bel, która zawiera podstawę, na której zamontowana jest prasa do belowania i zawijarka bel. Prasa do belowania zawiera segment stacjonarny, segment dolny i segment górny, z których wszystkie podtrzymują walce formujące belę, które tworzą komorę formowania beli, wewnątrz której formowana jest okrągłą bela. Segment dolny i segment górny obracają się odpowiednio dookoła pierwszej i drugiej osi obrotu z położenia formowania beli do położenia wyrzutu, w celu przeniesienia beli do góry i do tyłu z komory formowania beli, bezpośrednio na pierwsze i drugie walce podtrzymujące belę zawijarki bel. Walc e podtrzymujące belę obracają bele dookoła pierwszej osi zawijania, podczas gdy pierścień nośny równocześnie obraca parę dozowników materiału pakującego dookoła drugiej, poziomej osi zawijania, w celu podawania materiału pakującego na belę, w celu jej opakowania.
W innym dokumencie patentowym FI U20164178 ujawniono owijarkę do bel, z ramą podporową i co najmniej jednym, podpartym obrotowo na ramie podporowej, pierwszym ramieniem owijającym, z pierwszym wspornikiem rolki do podpierania pierwszej rolki folii ochronnej. Owijarka ta charakteryzuje się tym, że w pierwszym ramieniu owijającym znajduje się dodatkowo co najmniej jeden, dalszy wspornik rolki, do podpierania drugiej rolki folii ochronnej.
Z opisu wzoru użytkowego Ru 232796 znany jest zespół do owijania, w szczególności beli słomy. Zespół do owijania, zawierający podajnik, silnik, przekładnię oraz ramę z obrotowym stołem, na którym osadzone są dwa walce z wypustami, charakteryzuje się tym, że rama stała, do której zamocowany jest podajnik folii, połączona jest wahliwie z ramą wywrotu, na której usytuowana jest rama obrotowa z walcami, w strefie których zamocowany jest element tnący oraz ograniczniki, gdzie pomiędzy ramą stałą a ramą wywrotu zamontowany jest siłownik hydrauliczny, połączony przewodami hydraulicznymi z agregatem hydraulicznym poprzez zawór elektrohydrauliczny, zaś agregat hydrauliczny połączony jest przewodami hydraulicznymi, poprzez zawór elektrohydrauliczny i zawór łagodnego startu z zamocowanym do ramy wywrotu silnikiem hydraulicznym, na którego wałku wyjściowym osadzone jest koło łańcuchowe, które połączone jest za pomocą łańcucha z kołem łańcuchowym ramy obrotowej, przy czym w strefie ramy wywrotu i ramy obrotowej zamontowana jest przekładnia stożkowa, połączona z wałem napędowym walców, na którego końcu usadzone są co najmniej dwa koła łańcuchowe, połączone za pomocą łańcuchów z kołami łańcuchowymi osadzonymi na końcach walców, natomiast w strefie ramy stałej, ramy wywrotu i ramy obrotowej znajduje się czujnik obrotów, czujnik gotowości do pracy i czujnik położenia wywrotu, które połączone są ze skrzynką sterowniczą, w której podłączony jest programowalny sterownik, połączony z zaworami elektrohydraulicznymi oraz z urządzeniem sterowniczym.
Istota wynalazku, którym jest przedmiotowa prasoowijarka polega na tym, że do ramy nośnej prasoowijarki zamocowana jest przegubowo rama wsporcza pierścienia owijającego oraz rama wsporcza zespołu tylnego walca, przy czym rama wsporcza zespołu tylnego walca połączona jest przegubowo z ramą nośną w jej tylnej części za pomocą wahaczy, korzystnie wahaczy o jednakowej długości, wzajemnie równoległych względem siebie, połączonych w taki sposób, że punkty obrotu wahaczy tworzą równoległobok, natomiast w środkowej części ramy nośnej zamocowany jest zespół przerzutnika, który usytuowany jest pomiędzy prasą belującą osadzoną w przedniej części ramy nośnej a modułem owijającym, który to moduł owijający stanowi układ składający się z zespołu tylnego walca zamocowanego przegubowo do ramy wsporczej, zespołu przednieg o walca zamocowanego przegubowo do ramy nośnej oraz pierścienia owijającego z zamocowanymi do niego podajnikami folii i układem obcinającym, który to pierścień owijający zamocowany jest do ramy wsporczej na rolkach napędowych i rolkach ustalających, natomiast rama wsporcza pierścienia owijającego wyposażona jest w co najmniej jeden zestaw wózków rolkowych oddzielających pierścień owijający od ramy wsporczej.
Korzystnym jest gdy zespół przerzutnika stanowi rampa, do której zamocowane są popychacze. Dodatkowo korzystnym jest gdy w strefie przerzutnika zamocowany jest czujnik obecności beli. Także korzystnym jest gdy wózek rolkowy posiada dwie stałe rolki prowadzące zamocowane do ramy wózka w stałym położeniu oraz dwie rolki usytuowane na ramionach zamocowanych obrotowo do ramy wózka, przy czym rolki zamocowane na ruchomych ramionach wywierają stały nacisk na powierzchnię boczną pierścienia owijającego dociskając go do stałych rolek prowadzących.
Szczególnie korzystnym jest gdy wózki rolkowe posiadają zintegrowany z ramą wózka zespół hamujący, który stanowi docisk hamulca usytuowany pomiędzy rolkami.
Korzystnym także jest gdy zespół tylnego walca zawieszony jest na zawiasie ramy wsporczej zespołu tylnego walca w sposób umożliwiający jego pochylanie ku przodowi prasoowijarki i do tyłu maszyny, przy czym układ kinematyczny umożliwiający wprowadzanie zespołu w ruch zbudowany jest z co najmniej jednego cięgła i co najmniej jednego wałka przekazującego moment obrotowy wywoływany przez co najmniej jeden siłownik, które umiejscowione są na krańcach ramy wsporczej zespołu tylnego walca, poza zakresem działania obracających się podajników folii.
Dodatkowo korzystnym jest gdy w pozycji roboczej oś obrotu pierścienia owijającego jest nachylona w stosunku do osi wzdłużnej maszyny leżącej n a płaszczyźnie poziomej pod kątem zawierającym się w przedziale od 1° do 5°, najkorzystniej 3°.
Ponadto korzystnym jest gdy rama wsporcza pierścienia owijającego wraz z pierścieniem owijającym zamocowana jest przegubowo do ramy nośnej umożliwiając odchylanie się ramy wsporczej do tyłu maszyny o kąt zawierający się w przedziale od 14° do 17°, najkorzystniej 15°.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku osiągnięto następujące korzyści technicznoużytkowe:
- korzystne położenie środka ciężkości całej maszyny,
- ograniczenie momentów gnących występujących podczas hamowania pierścienia owijającego,
- symetryczne rozłożenie nacisków pomiędzy rolkami jednego wózka,
- zminimalizowanie ryzyka utknięcia beli podczas przemieszenia beli z komory zwijania prasy do modułu owijania, dzięki wyposażeniu prasoowijarki w zespół przerzutnika (rampę przeładunkową) z zamontowanymi popychaczami, których działanie umożliwia realizacją procesu w 2 etapach,
- zredukowanie całkowitej długości prasoowijarki dzięki temu, że siłowniki i inne elementy przenoszące napęd znajdują się poza zakresem działania obracających się podajników folii.
Przedmiot wynalazku w przykładowym ale nieograniczającym wykonaniu przedstawiono schematycznie na rysunku, gdzie na Fig. 1 w widoku skośnym przedstawiono prasoowijarkę z otwartą komorą zwijania i wspornikiem pierścienia pochylonym do przeładunku beli, na Fig. 2 w widoku skośnym pokazano prasoowijarkę z zamkniętą komorą zwijania i modułem owijania w pozycji roboczej, a na Fig. 3 również w widoku skośnym przedstawiono prasoowijarkę z zamkniętą komorą zwijania i belą na module owijania w pozycji roboczej. Fig. 4a stanowi widok boczny prasoowijarki z zamkniętą komorą zwijania i modułem owijania w pozycji roboczej natomiast na Fig. 4b również w widoku bocznym przedstawiono prasoowijarkę z otwartą komorą zwijania i wspornikiem pierścienia pochylonym do przeładunku beli. Na Fig. 5a przedstawiono w widoku bocznym prasoowijarkę z zamkniętą komorą zwijania i modułem owijania w pozycji roboczej oraz szczegóły działania zespołu walców. Na Fig. 5b również w widoku bocznym przedstawiono prasoowijarkę z otwartą komorą zwijania i wspornikiem pierścienia pochylonym do przeładunku beli oraz szczegóły działania zespołu walców. Na Fig. 6 w widoku skośnym pokazano budowę wózków rolkowych pierścienia i układ pochylania zespołu tylnego walca .
Wynalazek stanowi prasoowijarka 1 z modułem owijającym 2 znajdującym się za prasą belującą 3. Moduł owijający 2 składa się z pierścienia owijającego 4 z podajnikami folii 5 oraz ra my wsporczej 6 pierścienia owijającego 4, ramy nośnej 7, zespołu tylnego walca 9 oraz ramy wsporczej zespołu tylnego walca 9, zespołu przedniego walca 10 oraz zespołu przerzutnika 11, który stanowi rampę przeładunkową bel 21.
W przedniej części ramy nośnej 7 prasoowijarki 1 usytuowana jest prasa belująca 3. Do ramy nośnej 7 w jej środkowej części zamocowano zespół przerzutnika 11 oraz zespół przedniego walca 10. W tylnej części ramy nośnej 7 zamocowano przegubowo ramę wsporczą 6 pierścienia owijającego 4 oraz ramę wsporczą zespołu tylnego walca 8.
Pierścień owijający 4 z zamocowanymi do niego podajnikami folii 5, zamocowany jest do ramy wsporczej 6 pierścienia na rolkach napędowych 12 i rolkach ustalających 13.
Pierścień owijający 4 ma możliwość obracania się wokół swej cylindrycznej osi A w granicach wyznaczonych poprzez rolki napędowe 12 i rolki ustalające 13. Rama wsporcza 6 pierścienia owijającego 4 zamocowana jest przegubowo do ramy nośnej 7 w sposób umożliwiający jej pochylanie ku tylnej części maszyny, tzn. pochylanie od pozycji roboczej 15a do pozycji przeładunku 15b.
Rama wsporcza 8 zespołu tylnego walca 9 zamocowana jest do ramy nośnej 7 przegubowo na wahaczach 17, których punkty obrotu tworzą równoległobok co pozwala na jej opuszczanie i podnoszenie bez zmiany kąta zawartego między ramą nośną 7 a ramą wsporczą 8 zespołu tylnego walca 9.
Zespół tylnego walca 9 zamocowany jest przegubowo do ramy wsporczej 8 zespołu tylnego walca 9 w sposób umożliwiający jego przemieszczanie w stosunku do prasy belującej 3 - do przodu, tj. w kierunku 28 i do tyłu, tj. w kierunku 29.
Zespół przedniego walca 10 zamocowany jest natomiast przegubowo do ramy nośnej 7 w taki sposób, aby również możliwe było jego przemieszczanie w stosunku do prasy belującej 3 - do przodu 28 i do tyłu 29.
Zespoły walców: przedniego 10 i tylnego 9 mają możliwość poruszania się w tym samym kierunku jednocześnie lub mogą poruszać się osobno - zależnie od potrzeb. Jednoczesny ruch zespołu napędowego przedniego i tylnego charakteryzuje się stałym wychyleniem obu zespołów realizowanym dzięki pomiarowi kąta ich wychylenia 18 za pomocą czujników kątowych 19 zamocowanych na osiach 20 obrotu obu zespołów 9, 10.
Zespół przerzutnika 11 stanowi rampa zamocowana przegubowo do ramy nośnej 7 i służy przetransportowaniu beli 21 z komory zwijania 23 prasy belującej 3 do strefy zespołów walca: przedniego 10 i tylnego 9, odpowiednio na walec przedni 22a i walec tylny 22b. Konstrukcja zespołu przerzutnika 11 pozwala na dwuetapowe przerzucenie beli.
W etapie pierwszym 24 rampa przerzutnika 11 podnosi się na wysokość pozwalającą na przetoczenie się po niej beli 21 z komory zwijania 23 w kierunku zespołu walca przedniego 10. W etapie drugim 25 rampa przerzutnika 11 unosi się bardziej powodując wysunięcie popychaczy 26 zamontowanych na rampie co skutkuje przerzuceniem beli 21 pomiędzy walce zespołów walców przedniego 10 i tylnego 9.
Rama wsporcza 6 pierścienia owijającego 4 wraz z pierścieniem owijającym 4 zamocowana jest przegubowo do ramy nośnej 7 umożliwiając odchylanie się ramy wsporczej do tyłu maszyny poz. 15b o kąt β - zawierający się w przedziale od 14° do 17°, korzystnie 15° - co umożliwia otwarcie komory tylnej 27 prasy belującej 3 i przeładunek beli 21 na zespoły walców 9, 10 oraz powrót ramy wsporczej 6 do pozycji roboczej 15a. Rozwiązanie to jest korzystne tym, że pierścień owijający 4 i bela 21 mogą w pozycji roboczej znajdować się blisko tylnej komory prasy co przekłada się też na korzystne położenie środka ciężkości całej maszyny.
W pozycji roboczej 15a oś obrotu A pierścienia owijającego 4 może być pochylona o kąt α zawierający się w przedziale od 1° do 5°, korzystnie 3° - w stosunku do osi wzdłużnej B maszyny leżącej na płaszczyźnie poziomej.
Zespoły 9, 10 walców przedniego 22a i tylnego 22b służące do obracania beli 21 mogą poruszać się wspólnie/jednocześnie w kierunku 28, to jest w kierunku prasy, do przodu, jak również w przeciwnym kierunku 29, to jest do tyłu, a także każdy osobno co jest korzystne tym, że pozwala na ustawienie walców 22a, 22b blisko komory zwijania 23 w trakcie przeładunku beli 21 z komory zwijania 23 na walce robocze, przemieszczenie beli 21 na walcach do tyłu w trakcie zamykania komory 23, przemieszczenia beli do przodu do pozycji owijania 30, ustawienia beli 21 w pozycji ułatwiającej jej wytoczenie po zakończonym owijaniu.
Rama wsporcza 8 zespołu tylnego walca 9 zawieszona jest na dwóch parach równoległych do siebie wahaczy 17 o równej długości. W trakcie wyładunku beli 21 rama wsporcza 8 opuszcza się równolegle do ramy nośnej 7 i zarazem zbliża się w kierunku prasy belującej 3, a zespół 9 tylnego walca 22b jest odchylony w kierunku prasy co ułatwia wytoczenie się beli 21 z modułu owijania 2 prasoowijarki 1.
Rama wsporcza 6 pierścienia owijającego 4 w przykładowym wykonaniu wyposażona jest w jeden lub więcej zestawów wózków rolkowych 31 utrzymujących pierścień w stałej odległości od ramy wsporczej 6 pierścienia owijającego 4.
Każdy z wózków rolkowych 31 posiada dwie stałe rolki prowadzące 32, które zamocowane są do ramy wózka 33 w stałym położeniu oraz dwie rolki 34 na ramionach zamocowanych do ramy wózka 33 obrotowo 35, tak że rolki 34 na ruchomych ramionach wywierają stały nacisk 36 na powierzchnię boczną pierścienia owijającego dociskając go do stałych rolek prowadzących 32.
Wózki rolkowe 31 posiadają zintegrowany z ich korpusem 33 system hamujący pierścień owijający 4 skonstruowany tak, aby pierścień 4 w trakcie hamowania był dociskany przez docisk hamulca 37 do rolek stałych wózka 32. Docisk hamulca 37 znajduje się pomiędzy rolkami 32 co jest korzystne tym, że występujące podczas hamowania pierścienia 4 momenty gnące są ograniczone i występują symetrycznie pomiędzy rolkami jednego wózka 31.
Dzięki wyposażeniu prasoowijarki 1 w zespół przerzutnika 11, tj. rampę przeładunkową, z zamontowanymi popychaczami 26, możliwe jest dwuetapowe działanie rampy, gdzie w pierwszym etapie 24 rampa na swym zawiasie unosi się do wysokości umożliwiającej przetoczenie się beli wypadającej z komory zwijania 23 w kierunku zespołu przedniego walca 10, a w drugim etapie 25 rampa unosi się do końca swego zakresu uruchamiając zamontowane pomiędzy zespołem przerzutnika 11 a ramą nośną popychacze 26, wypychające belę na zespoły walców przedniego 22a i tylnego 22b co jest korzystne tym, że minimalizuje się ryzyko utknięcia beli na rampie.
Zespół 9 tylnego walca 22b zawieszony jest na zawiasie 14 ramy wsporczej 8 zespołu tylnego walca w sposób umożliwiający jego pochylanie ku przodowi 28 i do tyłu maszyny 29. Wprawiany w ruch poprzez układ kinematyczny zbudowany z cięgła lub cięgieł 38 i wałka lub wałków 39 przekazującego moment obrotowy wywoływany przez siłownik lub siłowniki 40 umiejscowione na krańcach ramy wsporczej zespołu tylnego walca 9 co jest korzystne tym, że siłowniki i inne elementy przenoszące napęd znajdują się poza zakresem działania obracających się podajników folii i pozwala na ograniczenie długości prasoowijarki.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Prasoowijarka składająca się z modułu owijającego oraz prasy belującej, które usytuowane są na ramie wyposażonej w oś jezdną, gdzie moduł owijający zawiera pierścień owijający w strefie którego usytuowane są podajniki folii znamienna tym, że do ramy nośnej (7) prasoowijarki (1) zamocowana jest przegubowo rama wsporcza (6) pierścienia owijającego (4) oraz rama wsporcza (8) zespołu (9) tylnego walca (22b), przy czym rama wsporcza (8) zespołu (9) tylnego walca (22b) połączona jest przegubowo z ramą nośną (7) w jej tylnej części za pomocą wahaczy (17), korzystnie wahaczy o jednakowej długości, wzajemnie równoległych względem siebie, połączonych w taki sposób, że punkty obrotu wahaczy (17) tworzą równoległobok, natomiast w środkowej części ramy nośnej (7) zamocowany jest zespół przerzutnika (11), który usytuowany jest pomiędzy prasą belującą (3) osadzoną w przedniej części ramy nośnej (7) a modułem owijającym (2), który to moduł owijający (2) stanowi układ składający się z zespołu (9) tylnego walca (22b) zamocowanego przegubowo do ramy wsporczej (8), zespołu (10) przedniego walca (22a) zamocowanego przegubowo do ramy nośnej (7) oraz pierścienia owijającego (4) z zamocowanymi do niego podajnikami folii (5) i układem obcinającym, który to pierścień owijający (4) zamocowany jest do ramy wsporczej (6) na rolkach napędowych (12) i rolkach ustalających (13), natomiast rama wsporcza (6) pierścienia owijającego (4) wyposażona jest w co najmniej jeden zestaw wózków rolkowych (31) oddzielających pierścień owijający (4) od ramy wsporczej (6).
  2. 2. Prasoowijarka według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół przerzutnika stanowi rampa, do której zamocowane są popychacze (26).
  3. 3. Prasoowijarka według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienna tym, że w strefie przerzutnika (11) zamocowany jest czujnik obecności beli (21).
  4. 4. Prasoowijarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wózek rolkowy (31) posiada dwie stałe rolki prowadzące (32) zamocowane do ramy wózka (33) w stałym położeniu oraz dwie rolki (34) usytuowane na ramionach zamocowanych obrotowo do ramy wózka (33), przy czym rolki (34) zamocowane na ruchomych ramionach wywierają stały nacisk (36) na powierzchnię boczną pierścienia owijającego (4) dociskając go do stałych rolek prowadzących (32).
  5. 5. Prasoowijarka według zastrz. 1 albo zastrz. 4, znamienna tym, że wózki rolkowe (31) posiadają zintegrowany z ramą (33) wózka zespół hamujący, który stanowi docisk hamulca (37) usytuowany pomiędzy rolkami (32).
  6. 6. Prasoowijarka według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół (9) tylnego walca (22b) zawieszony jest na zawiasie (14) ramy wsporczej (8) zespołu (9) tylnego walca (22b) w sposób umożliwiający jego pochylanie ku przodowi (28) prasoowijarki (1) i do tyłu (29) maszyny, przy czym układ kinematyczny umożliwiający wprowadzanie zespołu w ruch zbudowany jest z co najmniej jednego cięgła (38) i co najmniej jednego wałka (39) przekazującego moment obrotowy wywoływany przez co najmniej jeden siłownik (40), które umiejscowione są na krańcach ramy wsporczej (8) zespołu (9) tylnego walca (22b), poza zakresem działania obracających się podajników folii (5).
  7. 7. Prasoowijarka według zastrz. 1, znamienna tym, że w pozycji roboczej (15a) oś obrotu (A) pierścienia owijającego (4) jest nachylona w stosunku do osi wzdłużnej (B) maszyny leżącej na płaszczyźnie poziomej pod kątem (β) zawierającym się w przedziale od 1° do 5°, korzystnie 3°.
  8. 8. Prasoowijarka według zastrz. 1, znamienna tym, że rama wsporcza (6) pierścienia owijającego (4) wraz z pierścieniem owijającym (4) zamocowana jest przegubowo do ramy nośnej (7) umożliwiając odchylanie się ramy wsporczej do tyłu maszyny (poz. 15b) o kąt (β) zawierający się w przedziale od 14° do 17°, korzystnie 15°.
PL435151A 2020-09-01 2020-09-01 Prasoowijarka PL242168B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435151A PL242168B1 (pl) 2020-09-01 2020-09-01 Prasoowijarka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435151A PL242168B1 (pl) 2020-09-01 2020-09-01 Prasoowijarka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL435151A1 PL435151A1 (pl) 2022-03-07
PL242168B1 true PL242168B1 (pl) 2023-01-23

Family

ID=80584999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL435151A PL242168B1 (pl) 2020-09-01 2020-09-01 Prasoowijarka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242168B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL435151A1 (pl) 2022-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO157856B (no) Innretning for kontinuerlig og hermetisk innhylling av et sylindrisk legeme.
US5822967A (en) Baler with swing arm bale wrapper
EP2434862B1 (en) Agricultural system to form and wrap bales of crop material
NL1037441C2 (en) Agricultural system to form and wrap bales of crop material.
CN106508300B (zh) 捆包包装机
CA2328002C (en) Integrated baler and bale wrapping device
FI123731B (fi) Paalain ja menetelmä paalin muodostamiseksi
EP2958419B1 (en) Baling chamber with pivotally mounted conveying unit
EP0046426B1 (fr) Presse à balles cylindriques
JPH09165004A (ja) ラツピングテーブルおよび廃物包装装置
PL242168B1 (pl) Prasoowijarka
EP3547820B1 (en) Bale forming system and method with a foldable bale carrier
NL9100384A (nl) Uithaal-verdeelinrichting voor silagemateriaal.
EP3228178B1 (en) Bale forming system and method with a bale transfer unit comprising a bale pusher
US5639198A (en) Hay bale loader
US3910438A (en) Mobile hay stacker conveyor construction
FI128611B (fi) Paalinkäärijä ja yhdistelmäkone
FR2648311A1 (fr) Machine agricole pour le regroupement de balles
EP3106023B1 (en) Wrapping apparatus and wrapping method with a tilting unit for selectively tilting an object into a first one or a second one of two opposing directions
NL2008667C2 (en) Baling device to form bales of crop material having dual mechanism tailgate construction.
CZ9717U1 (cs) Zařízení k obalování válcových balíků vláknitých materiálů, např. sena, izolační pružnou fólií
IE20130205U1 (en) A combined baler and bale wrapping apparatus and a bale wrapping apparatus
IT9048446A1 (it) Macchina per la raccolta e l'imballaggio del foraggio, o simili, con dispositivo fasciatore incorporato.
BE409919A (pl)
PL60999Y1 (en) Bale wrapping machine