PL242057B1 - Rower balansowy - Google Patents

Rower balansowy Download PDF

Info

Publication number
PL242057B1
PL242057B1 PL422001A PL42200117A PL242057B1 PL 242057 B1 PL242057 B1 PL 242057B1 PL 422001 A PL422001 A PL 422001A PL 42200117 A PL42200117 A PL 42200117A PL 242057 B1 PL242057 B1 PL 242057B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bows
frame
wheel
fork
swinging
Prior art date
Application number
PL422001A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422001A1 (pl
Inventor
Stefan Staniszewski
Original Assignee
Stefan Staniszewski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stefan Staniszewski filed Critical Stefan Staniszewski
Priority to PL422001A priority Critical patent/PL242057B1/pl
Publication of PL422001A1 publication Critical patent/PL422001A1/pl
Publication of PL242057B1 publication Critical patent/PL242057B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest rower balansowy, przeznaczony dla aktywności fizycznej, rekreacji i sportu. Rower balansowy, zaopatrzony jest w ramę z osadzonym w widelcu kołem, gdzie siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pedałów i łańcucha. Rower charakteryzuje się tym, że rama (1) korzystnie posiada poprzeczkę (3), do której to obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki (4), poniżej mocowania pałąków (4) do poprzeczki (3) pałąki (4) są łamane przegubem (5). Pałąki (4) są zagięte kątowo tak, że ich koniec połączony jest ruchomo z korbą (6) kołem zębatym (7), która to za pomocą łańcucha (8) połączona jest z kołem zębatym (9) napędzanego koła (10).

Description

Przedmiotem wynalazku jest rower balansowy, przeznaczony do aktywności fizycznej, rekreacji i sportu.
Dotychczas znane tradycyjne rowery mają ramową budowę, i składają się z przedniego widelca obrotowego z kołem i z kierownicą, napędu tylnego koła za pomocą łańcucha połączonego z pedałami oraz siodełka.
Istnieje także szereg nowych konstrukcji, w których to napędzane jest koło przednie, a rowery zaopatrzone są w wózki, tworząc konstrukcje trójkołowe. Znane są także konstrukcje łączące funkcjonalność roweru i deskorolki, z napędem za pomocą pedałów przenoszonym na jedno z kół. Użytkownik takiego pojazdu manewruje balansując ciałem.
Z polskiego opisu wynalazku o numerze P.354734, pod tytułem „Rower z dźwigniowo-cięgnowym mechanizmem napędowym”, znany jest rower, który posiada dwie dźwignie wahliwe przymocowane obrotowo do ramy oraz cięgno napędowe połączone z tymi dźwigniami i opasane na kołach zespołu przeniesienia napędu, skojarzonego z napędzanym kołem jezdnym. Rower jest wyposażony w rączkę sterowniczą z krążkiem nawojowym i w dwa obwody linek sterujących, po jednym obwodzie przyporządkowanym do odrębnej dźwigni wahliwej. Linki sterujące są z jednej strony połączone z krążkiem nawojowym, a z drugiej strony z suwakami zainstalowanymi przesuwnie na dźwigniach wahliwych.
Natomiast z polskiego opisu wynalazku P.380618, pod tytułem „Rower i zespół napędowy roweru”, znana jest konstrukcja, która charakteryzuje się tym, że oprócz nożnego układu przeniesienia napędu na koło tylne ma także napędzany ręcznie zespół napędowy z układem przeniesienia napędu na koło przednie. Zespół napędowy ma napędzany ręcznie układ przeniesienia napędu na koło przednie, zbudowany z uruchamianych ręcznie dźwigni z ramionami, połączonymi z korbowodami, zamocowanymi do korb, które osadzone są na osi umieszczonej obrotowo w obudowie, przymocowanej do widełek układu kierowniczego. Na osi osadzone jest koło łańcuchowe połączone poprzez łańcuch z kołem łańcuchowym umieszczonym na piaście koła przedniego. Układ przeniesienia napędu powiązany jest sztywno z układem kierowniczym.
Z opisu koreańskiego patentu o numerze KR20130085465, pod tytułem „Ręczno-nożny rower z automatyczną skrzynią biegów”, znany jest rower, który posiada automatyczną skrzynię biegów napędzaną pedałami i uchwytem, która zawiera parę korb, dźwignię planetarną zmiany biegów oraz koła planetarne. Para wałków umożliwia ruch wahadłowy na wale korbowym. Dźwignia planetarna obraca się na centralnym wale kół zębatych i jest połączona z korbowodami. Przekładnie planetarne są przymocowane do dźwigni zmiany biegów, są sprzęgnięte z kołami zębatymi i są sprzężone z wirującymi biegami planetarnymi za pomocą łożysk jednokierunkowych.
Z amerykańskiego opisu patentowego US6032970, pod tytułem „Rower do aktywacji górnej części ciała”, znane jest rozwiązanie, gdzie zamontowane na przodzie roweru dźwignie oscylacyjne i korbowody są funkcjonalnie połączone tak, że na przemian popychanie lub ciągnięcie na dźwigniach oscylacyjnych powoduje ruch górnej części ciała.
Celem wynalazku jest nowa konstrukcja roweru treningowego, który pozwala na pełniejszy zakres ruchu użytkownika, wzmagając krążenie krwi i pobudzając budowę większych partii mięśniowych - zarówno górnej, środkowej, jak i dolnej części ciała. Sterowanie rowerem odbywa się przez balans ciałem, co aktywizuje mięśnie tułowia, natomiast napęd roweru jest realizowany poprzez ruch nóg i rąk. Rozwiązanie skrętnego mechanizmu balansowego realizowane jest poprzez oś przednią lub tylną roweru, co w zależności od poniżej opisanych wersji roweru zostało przedstawione w dalszej części.
Rower balansowy dwukołowy, zaopatrzony w ramę z osadzonym w widelcu kołem napędzanym, na które siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pedałów i łańcucha, zaś rama zawiera poprzeczkę, do której obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki, charakteryzuje się tym, że rama pojazdu zaopatrzona jest z przodu w widelec z kołem w układzie wleczonym, natomiast poniżej mocowania wadliwych pałąków napędu ręcznego do poprzeczki wahliwe pałąki są łamane przegubem, ponadto wahliwe pałąki są zagięte kątowo tak, że ich końce połączone są ruchomo z korbą koła zębatego, które z kolei połączone jest za pomocą łańcucha z kołem zębatym koła napędzanego.
Korzystnie, widelec jest skrętny.
Korzystnie, rama pojazdu zaopatrzona jest z tyłu w nieskrętny widelec dla koła napędzanego.
Korzystnie, poprzeczka połączona jest z ramą słupkiem.
Korzystnie, pałąki są zagięte w dolnej części, poniżej przegubu, pod kątem rozwartym z utworzeniem wsporników, do których zamocowane są pedały.
Korzystnie, wahliwe pałąki są wyposażone w uchwyty.
Korzystnie, koło zębate zamocowane jest do ramy jednostronnie.
Korzystnie, mocowanie stanowią przytwierdzone bocznie do poprzeczek tuleje obrotowe.
Konstrukcja wedle rozwiązania eliminuje typowe sterowanie kierownicą, zastępując ją balansowym układem jezdnym, stabilizowanym poprzez wychylenie tułowia użytkownika, nacisk na pedały oraz pałąki, których ruch napędza pojazd i pobudza mięśnie tułowia użytkownika. Zastosowywanie rozwiązania wedle wynalazku zwiększa aktywność ruchową, która oddziałuje pozytywnie na organizm użytkownika.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym od fig. 1 do fig. 4 przedstawiono rower balansowy wedle przykładu wykonania numer 1, zaś od fig. 5 do fig. 8 zaprezentowano rower balansowy wedle przykładu wykonania numer 2.
Sterowanie rowerem odbywa się jedynie przez balans użytkownika z pominięciem dedykowanych tej funkcji części roweru, jak np. kierownica, drążek sterujący, dźwignia z cięgnami itp., sterowanych oddzielnie rękami lub nogami. Wynalazek w tym celu wykorzystuje zmysł równowagi użytkownika i jednocześnie aktywizuje jego mięśnie tułowia. Napęd roweru jest realizowany poprzez ruch nóg i rąk. Rower balansowy zaopatrzony jest w ramę z kołami osadzonymi w skrętnym przednim widelcu oraz sztywnym tylnym widelcu. Siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pałąków pędnych oraz pedałów i łańcucha, przy czym rama korzystnie posiada poprzeczkę lub łącznik, do których to obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki. Poniżej mocowania pałąków do poprzeczki pałąki są łamane przegubem, zaś koniec każdego z dwóch pałąków jest połączony ruchomo z korbą koła zębatego, która za pomocą łańcucha lub paska połączona jest pośrednio lub bezpośrednio z kołem.
Przykład 1
Rower balansowy zaopatrzony jest w ramę 1 z osadzonym w widelcu 2’ kołem 10, którego siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pedałów 13 i łańcucha 8. Rama 1 posiada słupek 11 oraz poprzeczkę 3, do której to obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki 4. Poniżej mocowania pałąków 4 do poprzeczki 3 pałąki 4 są łamane przegubem 5. Pałąki 4 są zagięte kątowo tak, że ich koniec połączony jest ruchomo z korbą 6 zębatki 7, która to za pomocą łańcucha 8 połączona jest z zębatką 9 napędzanego koła 10. Z przodu pojazdu rama 1 zaopatrzona jest w skrętny widelec 2 z jednym kołem 16, zaś z tyłu pojazdu rama 1 także posiada nieskrętny widelec 2’ z jednym kołem 10. Poprzeczka 3 połączona jest ze słupkiem 11, który połączony jest z ramą 1.
Widelec 2 przymocowany jest do ramy 1 ruchomo. Rama 1 zamocowana jest kątowo w stosunku do słupka 11. Balansowe wychylenie ramy 1 powoduje skręt widelca 2. Pałąki 4 są zagięte w zakresie kąta rozwartego tak, że poniżej dolnego zagięcia znajdującego się poniżej przegubu 5 do utworzonych wsporników 12 zamocowane są pedały 13. Pałąki 4 posiadają uchwyty 14. Koło zębate 7 zamocowane jest jednostronnie do ramy 1. Mocowanie 17 stanowią bocznie przytwierdzone do poprzeczek 3 obrotowe tuleje.
Przykład 2
Rower balansowy zaopatrzony jest w ramę 1 z osadzonym w widelcu 2’ kołem 10, którego siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pedałów 13 i łańcucha 8. Rama 1 posiada poprzeczkę 3, do której to obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki 4. Poniżej mocowania pałąków 4 do poprzeczki 3 pałąki 4 są łamane przegubem 5. Pałąki 4 są zagięte kątowo tak, że ich koniec połączony jest ruchomo z korbą 6 zębatki 7, która to za pomocą łańcucha 8 połączona jest z zębatką 9 napędzanego koła 10. Z przodu pojazdu rama 1 zaopatrzona jest w widelec skrętny 2 z jednym kołem 16, zaś z tyłu pojazdu rama 1 także posiada nieskrętny widelec 2’ z jednym kołem 10. Poprzeczka 3 połączona jest z ramą 1. Widelec 2 przymocowany jest do ramy 1 ruchomo.
Balansowe wychylenie ramy 1 powoduje skręt widelca 2. Pałąki 4 są zagięte w zakresie kąta rozwartego tak, że poniżej dolnego zagięcia znajdującego się poniżej przegubu 5 do utworzonych wsporników 12 zamocowane są pedały 13. Pałąki 4 posiadają uchwyty 14. Koło zębate 7 zamocowane jest jednostronnie do ramy 1. Mocowanie 17 stanowią bocznie przytwierdzone do poprzeczek 3 obrotowe tuleje.

Claims (8)

1. Rower balansowy dwukołowy, zaopatrzony w ramę z osadzonym w widelcu kołem napędzanym, na które siła pędna przekazywana jest za pomocą ruchu pedałów i łańcucha, zaś rama (1) zawiera poprzeczkę (3), do której obustronnie przymocowane są wahliwe pałąki (4),
PL 242057 BI znamienny tym, że rama (1) pojazdu zaopatrzona jest z przodu w widelec (2) z kołem (16) w układzie wleczonym, natomiast poniżej mocowania (17) wahliwych pałąków (4) napędu ręcznego do poprzeczki (3) wahliwe pałąki (4) są łamane przegubem (5), ponadto wahliwe pałąki (4) są zagięte kątowo tak, że ich końce połączone są ruchomo z korbą (6) koła zębatego (7), które z kolei połączone jest za pomocą łańcucha (8) z kołem zębatym (9) koła napędzanego (10).
2. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że widelec (2) jest skrętny.
3. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że rama (1) pojazdu zaopatrzona jest z tyłu w nieskrętny widelec (2’) dla koła napędzanego (10).
4. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że poprzeczka (3) połączona jest z ramą (1) słupkiem (11).
5. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że pałąki (4) są zagięte w dolnej części, poniżej przegubu (5), pod kątem rozwartym z utworzeniem wsporników (12), do których zamocowane są pedały (13).
6. Rower, według zastrz. 5, znamienny tym, że wahliwe pałąki (4) są wyposażone w uchwyty (14).
7. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że koło zębate (7) zamocowane jest do ramy (1) jednostronnie.
8. Rower, według zastrz. 1, znamienny tym, że mocowanie (17) stanowią przytwierdzone bocznie do poprzeczek (3) tuleje obrotowe.
PL422001A 2017-06-23 2017-06-23 Rower balansowy PL242057B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422001A PL242057B1 (pl) 2017-06-23 2017-06-23 Rower balansowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422001A PL242057B1 (pl) 2017-06-23 2017-06-23 Rower balansowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422001A1 PL422001A1 (pl) 2019-01-02
PL242057B1 true PL242057B1 (pl) 2023-01-09

Family

ID=64898957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422001A PL242057B1 (pl) 2017-06-23 2017-06-23 Rower balansowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242057B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2515601A1 (fr) * 1981-11-02 1983-05-06 Barbati Silvio Bicycle a propulsion manuelle et pedestre
KR100628646B1 (ko) * 2004-08-02 2006-09-26 최진만 손발 구동 주행장치
CN101870315A (zh) * 2010-06-29 2010-10-27 上海大学 自平衡两轮车
WO2012102605A1 (en) * 2011-01-25 2012-08-02 Ravelli Henricus Emile Human powered vehicle

Also Published As

Publication number Publication date
PL422001A1 (pl) 2019-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6932370B2 (en) Human-powered, ride-on vehicle
ES2411304T3 (es) Dispositivo móvil de accionamiento elíptico
US9381395B2 (en) Stationary articulated bicycle
US4548420A (en) Reciprocating and oscillating drive mechanism
KR101564841B1 (ko) 수영 연습 및 수영 동작 자전거
US8534690B2 (en) Hand propelled and steered bicycle
CA2762109A1 (en) Adjustable crank arms for elliptical bike and method of use
CN104321245A (zh) 具有独特的驱动组件的自行车
US20080203696A1 (en) Abcycle or abdomicycle vehicle operated by upper body and steering system with leaning body
US20120267871A1 (en) Manually propelled scooter
FI81755C (fi) Cykel.
PL242057B1 (pl) Rower balansowy
US9315230B2 (en) Hand propelled and steered bicycle
US4584889A (en) Drive mechanism for occupant propelled vehicle and the like
RU2400391C2 (ru) Велосипед с линейным приводом
RU2420422C1 (ru) Велосипед с педалированием и движением академической гребли
EP3068682B1 (en) Vehicle for exercise and locomotion
US1545333A (en) Bicycle propelling mechanism
CN114728683B (zh) 轮式车辆
RU78162U1 (ru) Велосипед
RU2715100C1 (ru) Колесное транспортное средство
ES2304193B1 (es) Vehiculo biciclo o triciclo de accionamiento manual mediante la fuerza de los brazos y/o de las piernas.
KR200324633Y1 (ko) 유희용 이동기구
KR200307553Y1 (ko) 자전거
CA3131975A1 (en) Teaching aid for rotary pedal motion of a pedal-driven wheeled vehicle