PL241684B1 - Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół - Google Patents

Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół Download PDF

Info

Publication number
PL241684B1
PL241684B1 PL432264A PL43226419A PL241684B1 PL 241684 B1 PL241684 B1 PL 241684B1 PL 432264 A PL432264 A PL 432264A PL 43226419 A PL43226419 A PL 43226419A PL 241684 B1 PL241684 B1 PL 241684B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rollers
drive
stand
vehicle
vehicles
Prior art date
Application number
PL432264A
Other languages
English (en)
Other versions
PL432264A1 (pl
Inventor
Jan Filipczyk
Tomasz Nykiel
Jarosław Cichoń
Original Assignee
W S O P Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by W S O P Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical W S O P Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL432264A priority Critical patent/PL241684B1/pl
Publication of PL432264A1 publication Critical patent/PL432264A1/pl
Publication of PL241684B1 publication Critical patent/PL241684B1/pl

Links

Landscapes

  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

Stanowisko wyposażone jest w zespół (2), z rolkami luźnymi (10) usytuowany obok zespołu (3, 3') z rolkami pędnymi (11, 11'). Rolki luźne (10) i rolki pędne (11, 11') usytuowane są na wspólnych geometrycznie osiach obrotu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół, dostosowania w stacjach diagnostycznych pojazdów.
Badanie hamulców pojazdów o małym rozstawie kół to jest trójkołowych i czterokołowców, obecnie jest znacznie utrudnione ze względu na to, iż większość stacji kontroli pojazdów wyposażana jest w kanał przeglądowy o określonej przepisami szerokości, zwykle 80 cm w świetle, co uniemożliwia wjazd na stanowisko pojazdem o mniejszym niż światło kanału rozstawie osi i przeprowadzenie pomiaru. Osłony stosowane do przykrycia kanału nie mogą służyć jako jezdnia i być obciążone kołem pojazdu, stąd badanie pojazdów o małym rozstawie kół na stanowiskach kanałowych jest praktycznie niemożliwe. Stosunkowo nieliczne stacje z urządzeniami rozmieszczonymi w ten sposób, że wjazd tego typu pojazdem jest w ogóle możliwy, mają z kolei urządzenia o zbyt dużym rozstawie wewnętrznym rolek, co skutkuje koniecznością wykonania dwukrotnego najazdu na stanowisko i badania pojazdu czterokołowego w trybie badania jednośladów, co jest niezgodne z przepisami o badaniach technicznych pojazdów. Oprogramowanie linii diagnostycznych i urządzeń rolkowych w ogóle nie przewiduje takiej metodyki pomiarów. Efektem tych utrudnień jest, iż praktycznie w ogóle nie wykonuje się urzędowych badań stanowiskowych tego typu pojazdów.
Znane jest z polskiego opisu patentowego PL49478 urządzenie do badania układów hamulcowych w pojazdach mechanicznych, według którego dla pojazdów jednośladowych składa ono się z jednej pary walców o powierzchni zapewniającej dużą przyczepność koła, ułożyskowanych w ramie urządzenia, która umieszczona jest we wnęce fundamentowej. Para walców połączona jest z układem napędowym i układem pomiarowym. Z kolei urządzenie do badania hamulców samochodowych według wynalazku, różni się tym od badania pojazdów jednośladowych, że składa się z dwu części stanowiących jakby lustrzane odbicie, a walce obu zespołów są połączone z oddzielnymi układami napędowymi.
Znane jest z japońskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku JP 2014201915, urządzenie do badania pojazdów, które umożliwia kontrolę tylnego koła pojazdu bez potrzeby przemieszczania pojazdu w celu sprawdzenia tylnego koła po sprawdzeniu koła przedniego. Stanowisko badania pojazdu ma korytarz najazdowy, który z obu stron jego osi środkowej posiada zespoły rolek pędnych, symetrycznie usytuowanych, umieszczonych we wnękach fundamentowych.
Celem wynalazku było opracowanie specjalistycznego stanowiska do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół.
Stanowisko według wynalazku, które tworzy korytarz najazdowy i dwa zespoły rolek w tym co najmniej jeden napędowy, z których każdy ma dwie równoległe do siebie rolki o osiach obrotu prostopadłych do osi środkowej korytarza najazdowego, usytuowanych na tym samym poziomie, po obu jej stronach i zamocowanych do ram nośnych umieszczonych we wnękach fundament owych oraz ma układ napędowy rolek i urządzenia pomiarowe charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden zespół rolek, utworzony z dwóch równoległych do siebie rolek pędnych, ma obok siebie usytuowany zespół rolek, utworzony z dwóch równoległych do siebie rolek luźnych, usytuowanych na ich wspólnych geometrycznie osiach obrotu, w odstępie pomiędzy rolkami pędnymi, a rolkami luźnymi nie większym niż 70 cm, który zamocowany jest do ramy nośnej, umieszczonej w płytkiej wnęce fundamentowej.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia przeprowadzanie badań hamulców w pojazdach o małym rozstawie kół, przy czym charakteryzuje się prostą konstrukcją wykonania stanowiska do badań, nie wymagającego poniesienia dużych nakładów finansowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie stanowisko do badania pojazdów o małym rozstawie kół - korytarz najazdowy z jednym zespołem rolek pędnych i zespołem z rolkami luźnymi, w widoku z góry, fig. 2 - stanowisko z fig. 1 w przekroju podłużnym, fig. 3 - stanowisko z korytarzem najazdowym z jednym zespołem rolek pędnych i zespołem rolek luźnych oraz zespołem rolek pędnych w widoku z góry, fig. 4 - stanowisko z fig. 3 w przekroju podłużnym, fig. 5 - stanowisko z korytarzem najazdowym z umieszczonymi po obu stronach jego linii środkowej zespołami rolek pędnych wraz z rolkami luźnymi, w widoku z góry, a fig. 6 - stanowisko z fig. 5 w przekroju poprzecznym.
Na fig. 1 i fig. 2 przedstawione jest stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół, które posiada korytarz najazdowy 1 i dwa zespoły 2 i 3 rolek wraz z układem napędowym 4, usytu
PL 241 684 B1 owane na tym samym poziomie, po obu stronach osi środkowej 5 korytarza najazdowego 1, które zamocowane są do ram nośnych 6 i 7 umieszczonych we wnękach fundamentowych 8 i 9 oraz ma urządzenia pomiarowe (nie pokazane). Jeden zespół 2 rolek, umieszczony w płytkiej wnęce fundamentowej 8 tworzą dwie równoległe do siebie rolki luźne 10, a drugi zespół 3 rolek, umieszczony w głębokiej wnęce fundamentowej 9, tworzą dwie równoległe do siebie rolki pędne 11, których osie obrotu są prostopadłe do osi środkowej 5 korytarza najazdowego 1. Rolki 10 i 11 obu zespołów 2 i 3 usytuowane są na ich wspólnych geometrycznie osiach obrotu, a odstęp pomiędzy rolkami pędnymi 11, a rolkami luźnymi 10 wynosi 70 cm.
Stanowisko ma zastosowanie dla kół o obrocie w obu kierunkach. Pomiar sił hamowania dla każdej strony przeprowadzany jest po zmianie kierunku najazdu pojazdu na zespoły rolek.
Na fig. 3 i fig. 4 przedstawione jest stanowisko, które po obu stronach osi środkowej 5 korytarza najazdowego 1 w postaci kanału najazdowego ma dwa symetryczne do siebie zespoły 3 i 3' rolek gdzie każdy utworzony jest przez dwie równoległe do siebie rolki pędne 11, 11' zamocowane do ram nośnych 7 i 7', umieszczonych w głębokich wnękach fundamentowych 7 i 7', z których jeden zespół 3' ma obok siebie, w odstępie 70 cm, usytuowany zespół 2 rolek utworzony z dwóch równoległych do siebie rolek luźnych 10, których osie obrotu są wspólne geometrycznie z osiami obrotu rolek pędnych 11, 11' zamocowany do ramy nośnej 6', umieszczonej w płytkiej wnęce fundamentowej 8'.
W celu dokonania pomiaru sił hamowania, pojazd najeżdża kołami jednej osi na lewy zestaw rolek pędnych oraz lewy zestaw rolek luźnych. Prawy zestaw rolek pędnych zostaje deaktywowany. Zestawy rolek pędnych oraz luźnych posiadają układ kontrolujący najazd koła pojazdu na urządzenie. Po wjechaniu przednią osią na odpowiednie zestawy rolkowe i wciśnięciu układu najazdowego, centralna jednostka sterująca umożliwia uruchomienie motoreduktora lewego zestawu rolek pędnych rozpędzając je do odpowiedniej prędkości. Moment obrotowy wytwarzany przez motoreduktor, przekazany zostaje przez przekładnię łańcuchową na rolki pędne lewego zestawu rolkowego. Moment reakcyjny pomiędzy kołami pojazdu, a rolkami pędnymi przekazany zostaje poprzez ramię reakcyjne wraz z zamontowanym układem pomiarowym z czujnikami tensometrycznymi. Układ pomiarowy w pierwszym etapie badania wykonuje pomiar oporów toczenia, a następnie wykonywany jest docelowy pomiar sił hamowania prawego przedniego koła. Wielkość siły hamowania zależy od momentu hamowania wytworzonego przez układ hamulcowy pojazdu na poszczególne koła. Po zapisaniu sił hamowania, wjeżdżamy kolejnym kołem pojazdu na lewy zestaw rolek pędnych i przystępujemy do pomiaru sił hamowania tylnego prawego koła. Pomiar sił hamowania odbywa się analogicznie, jak wyżej. Aby wykonać pomiar sił hamowania lewego przedniego/tylnego koła, należy obrócić pojazdy tak, aby lewe koła pojazdu najeżdżały na lewy zestaw rolek pędnych a prawe na lewy zestaw rolek luźnych.
Na fig. 5 i fig. 6 przedstawione jest stanowisko, które po obu stronach osi środkowej 5 korytarza najazdowego 1 w postaci kanału najazdowego ma dwa symetryczne do siebie zespoły 3 i 3' rolek, gdzie każdy utworzony jest przez dwie równoległe do siebie rolki pędne 11, 11' zamocowane do ram nośnych 7 i 7', umieszczonych w głębokich wnękach fundamentowych 9 i 9', przy czym każdy z zespołów 3 i 3' ma obok siebie, w odstępie 70 cm, usytuowany zespół 2 i 2' rolek luźnych 10, zamocowanych do ram nośnych 6' i 6, umieszczonych w płytkich wnękach fundamentowych 8' i 8. Rolki luźne 10 i rolki pędne 11, 11' usytuowane są na wspólnych geometrycznie osiach obrotu.
Pomiar sił hamowania polega na tym, że pojazd najeżdża kołami jednej osi na lewy zestaw rolek pędnych oraz lewy zestaw rolek luźnych. Prawy zestaw rolek pędnych oraz luźnych zostaje deaktywowany. Zestawy rolek pędnych oraz luźnych posiadają układ kontrolujący najazd koła pojazdu na urządzenie. Po wjechaniu przednią osią na odpowiednie zestawy rolkowe i wciśnięciu układu najazdowego, centralna jednostka sterująca umożliwia uruchomienie motoreduktora lewego zestawu rolek pędnych rozpędzając je do odpowiedniej prędkości. Moment obrotowy wytwarzany przez silnik, przekazany zostaje przez przekładnię łańcuchową na rolki pędne lewego zestawu rolkowego. Moment reakcyjny pomiędzy kołami pojazdu, a rolkami pędnymi przekazany zostaje poprzez ramię reakcyjne wraz z zamontowanym układem pomiarowym (czujniki tensometryczne). Układ pomiarowy w pierwszym etapie badania wykonuje pomiar oporów toczenia, a następnie wykonywany jest docelowy pomiar sił hamowania prawego przedniego koła. Wielkość siły hamowania zależy od momentu hamowania wytworzonego przez układ hamulcowy pojazdu na poszczególne koła. Po zapisaniu sił hamowania, wjeżdżamy kolejną osią pojazdu na lewy zestaw rolek pędnych i przystępujemy do pomiaru sił hamowania tylnego prawego koła. Pomiar sił hamowa nia odbywa
PL 241 684 B1 się analogicznie, jak w wyżej opisanym przykładzie. Aby wykonać pomiar sił hamowania lewego przedniego/tylnego koła, należy przejechać pojazdem na prawe zestawy rolkowe pędne oraz luźne i wykonać pomiar analogicznie jak dla lewych zestawów rolkowych pamiętając, iż pomiar siła hamowania dokonywany jest tylko dla lewego przedniego/tylnego koła.
Pomiar sił hamowania odbywa się analogicznie, jak dla prawego przedniego/tylnego koła.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół, które tworzy korytarz najazdowy i dwa zespoły rolek w tym co naj mniej jeden napędowy, z których każdy ma dwie równoległe do siebie rolki o osiach obrotu prostopadłych do osi środkowej korytarza najazdowego, usytuowanych na tym samym poziomie, po obu jej stronach i zamocowanych do ram nośnych umieszczonych we wnękach fundamentowych oraz ma układ napędowy rolek i urządzenia pomiarowe, znamienne tym, że co najmniej jeden zespół (3, 3') rolek, utworzony z dwóch równoległych do siebie rolek pędnych (11, 11'), ma obok siebie usytuowany zespół (2, 2') rolek, utworzony z dwóch równoległych do siebie rolek luźnych (10), usytuowanych na ich wspólnych geometrycznie osiach obrotu, w odstępie pomiędzy rolkami pędnymi (11, 11'), a rolkami luźnymi (10) nie większym niż 70 cm, który zamocowany jest do ramy nośnej (6, 6', 6''), umieszczonej w płytkiej wnęce fundamentowej (8, 8', 8').
PL432264A 2019-12-17 2019-12-17 Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół PL241684B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432264A PL241684B1 (pl) 2019-12-17 2019-12-17 Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432264A PL241684B1 (pl) 2019-12-17 2019-12-17 Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL432264A1 PL432264A1 (pl) 2021-06-28
PL241684B1 true PL241684B1 (pl) 2022-11-21

Family

ID=76547923

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL432264A PL241684B1 (pl) 2019-12-17 2019-12-17 Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241684B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL432264A1 (pl) 2021-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7392693B2 (en) Test stand for motor vehicles
US6427528B1 (en) Apparatus for the method of testing vehicle
JP4599356B2 (ja) 車両における空気力学的な測定用の試験スタンド及び方法
US5450748A (en) Multiple function chassis dynamometer and method
US4073188A (en) Wind tunnel
CN108132155A (zh) 一种适用不同轴距的四驱底盘测功检测系统
CN104792548B (zh) 一种用于模拟不同附着系数平直路面的三转鼓检测装置
CN207540795U (zh) 一种适用不同轴距的四驱底盘测功检测设备
US10337936B2 (en) Dynamometer having a chassis to chassis load measurement device
US20030159519A1 (en) Lateral force-measuring device for a wheel, lateral force-measuring method, and vehicle-inspecting system having the device
PL241684B1 (pl) Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół
CZ67999A3 (cs) Zkušební zařízení vozidel
CN105954542A (zh) 一种全自动汽车车速检测设备
JPH0346058B2 (pl)
US7100290B2 (en) Method of measuring unilateral flow rate of vehicles
KR101585069B1 (ko) 타이어 사이드월의 강성 측정장치
RU2333118C1 (ru) Устройство для контроля эффективности торможения автотранспортного средства (варианты)
EP3256830B1 (en) Multi -plate apparatus and method for checking the braking system of land vehicles with at least two axles
US11506551B2 (en) Method and apparatus for dynamometer testing of a motor vehicle
JP6532499B2 (ja) 車両用検査装置及び車両の検査方法
JP5113942B2 (ja) 軌道走行台車の走行試験装置
PL72944Y1 (pl) Stanowisko do badania hamulców pojazdów o małym rozstawie kół
JP3761813B2 (ja) 車輪の横力測定装置
ES2375272T3 (es) Banco de pruebas de frenos.
DE10325276A1 (de) Fahrzeugprüfstand