PL240481B1 - Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów - Google Patents
Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów Download PDFInfo
- Publication number
- PL240481B1 PL240481B1 PL422196A PL42219617A PL240481B1 PL 240481 B1 PL240481 B1 PL 240481B1 PL 422196 A PL422196 A PL 422196A PL 42219617 A PL42219617 A PL 42219617A PL 240481 B1 PL240481 B1 PL 240481B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- yeast
- block
- hydrolysis
- node
- filtration
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02E—REDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
- Y02E50/00—Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
- Y02E50/10—Biofuels, e.g. bio-diesel
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P20/00—Technologies relating to chemical industry
- Y02P20/141—Feedstock
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P60/00—Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
- Y02P60/80—Food processing, e.g. use of renewable energies or variable speed drives in handling, conveying or stacking
- Y02P60/87—Re-use of by-products of food processing for fodder production
Landscapes
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
Description
PL 240 481 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest bezodpadowy sposób kompleksowego wytwarzania bioetanolu drugiej generacji, drożdży i skroplonego ditlenku węgla.
W praktyce przemysłowej produkcji etanolu oraz drożdży, stosuje się tradycyjny sposób polegający na używaniu jako podstawowego surowca głównie ziarna zbóż i melasy, przy emitowaniu CO2 do atmosfery i niezagospodarowaniu wywaru. Stosuje się również tradycyjną aparaturę technologiczną pracującą periodycznie, co praktycznie uniemożliwia pełną automatyzację tych procesów, a ponadto w tych warunkach osiąga się mniejszą wydajność z jednostki aparatury przy większych kosztach.
Na podstawie przeglądu specjalistycznej literatury oraz oceny stanu techniki można stwierdzić znaczną ilość oryginalnych rozwiązań praktycznych w przedmiotowej problematyce. Znany jest z opisu patentowego Nr 54 026 sposób wytwarzania pełnowartościowej paszy białkowej przez drożdżowanie zacieru ziemniaczanego przy użyciu szczepu Candida utilis. Niedogodnością tego rozwiązania jest relatywnie niska wydajność syntezy substancji drożdżowej, nie przekraczająca poziomu 50%. Jednocześnie, zawartość białka w tymże produkcie stanowi jedynie 45 ^ 50% suchej masy.
Z opisu patentowego PL 56174 znany jest sposób wytwarzania suszu paszowego z serwatki polegający na tym, że serwatkę nanosi się na wysłodki owocowe lub wysłodki buraczane, następnie otrzymany półprodukt suszy się techniką fluidalną, otrzymując w ten sposób preparat o niezadowalającej standaryzacji składu chemicznego i wartości paszowej.
Także z opisu patentowego PL 113414 znany jest sposób przerobu serwatki z dodatkiem wycierki ziemniaczanej na komponenty białkowe do produkcji pasz, charakteryzujący się relatywnie wysokim nakładem energii na proces zatężania wyjściowych surowców, powodując tym samym niekonkurencyjną cenę wytwarzanego produktu.
Ponadto z opisu patentowego PL 129919 znany jest sposób wytwarzania drożdży paszowych z odpadów pochodzenia roślinnego poprzez mikrobiologiczną hydrolizę celulozy oraz polimerów pentozowych i heksozowych. Niedogodnością tego rozwiązania jest brak dostatecznej powtarzalności składu chemicznego i wartości pokarmowej biomasy drożdżowej oraz wysokie koszty produkcji.
Celem wynalazku jest opracowanie prostego, a zarazem uniwersalnego sposobu wytwarzania bioetanolu drugiej generacji, drożdży o wysokiej wartości żywieniowej i skraplanie ditlenku węgla wydzielanego z fermentacji etanolu oraz układu do stosowania tego sposobu.
Wynalazek przewiduje współprodukcję obok etanolu, drożdży paszowych oraz ditlenku węgla i jednocześnie oczyszczenie filtratu i ścieków technologicznych w stopniu umożliwiającym ich pełne wykorzystanie do przygotowania surowców technologicznych, co czyni technologię bezodpadową.
Sposób otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla według wynalazku przedstawiono na schemacie blokowym - Rys. 1
Kiszenie biomasy roślinnej - ułatwia hydrolizę masy przeznaczonej do fermentacji. Wskazane jest to dla roślin łykowatych, takich jak słoma konopna i lniana, a także całych roślin kukurydzy i sucrosorgo.
Rozdrobnione łodygi roślin łykowatych poddaje się gotowaniu w ciągu 0,5 ^ 2 godzin w temperaturze 60 ^ 140°C, zalecane 100°C w wodzie z dodatkiem 5 ^ 15 dm3 wody amoniakalnej 25% na 1 Mg łodyg. Po wystygnięciu masy, do temperatury 20 ^ 32°C zalecane 28°C, zadaje się ją kwaśną serwatką w ilości 50 ^ 250 dm3/1Mg (wskazane 120 dm3/1Mg) i kisi na hałdzie lub przystosowanych „rękawach.
Przedstawiony sposób kiszenia nie jest bezwarunkowy jednak szczególnie wskazany dla roślin łykowatych. Pozostałą biomasę roślinną fermentuje się w sposób tradycyjny.
Proces technologiczny (patrz załączony schemat blokowy procesu technologicznego)
Istota sposobu, według zgłoszonego wynalazku polega na tym, że zmieloną biomasę roślinną, korzystnie wcześniej zakiszoną, miesza się w proporcji masowej 1 do 1,5 z wodą i/lub oczyszczonym filtratem z węzła separacji masy drożdżowej, dodaje kwasu, korzystnie siarkowego i o-fosforowego, do osiągnięcia 2 ^ 5 pH masy, korzystnie ok. 3,5 ± 0,1 pH i podgrzewa w autoklawie przez 20 do 60 min. korzystnie 30 min. do temperatury 100 ^ 140°C korzystnie 110°C.
Masę po reakcji rozdziela się np. na sicie obrotowym (filtracja 03) na roztwór I i niezhydrolizowane łodygi.
Masę stałą z filtracji - łodygi (03) hydrolizuje się chemicznie przy pomocy roztworu NaOH w hydrolizerze (04) i po rozdzieleniu osad ponownie hydrolizuje się roztworem mieszaniny kwasu siarkowego i o-fosforowego.
PL 240 481 B1
Uzyskany filtrat II jest alkaliczny.
Masę po hydrolizie kwaśnej rozdziela się i filtrat III, miesza się z filtratem alkalicznym II oraz z filtratem I i kieruje do fermentacji i/lub drożdżowania.
Niezhyrolizowana masa jest podawana do produktu wapniowego z oczyszczalni ścieków technologicznych. Osad ten jest składnikiem węgla organicznego w produkowanym nawozie wapniowym.
Zacier, po zakończeniu fermentacji, jest destylowany (08). Destylat jest kierowany do magazynu jako produkt I, natomiast wywar, wspólnie ze świeżym hydrolizatem, jest podawany do węzła hodowli drożdży (11).
Po wyczerpaniu węglowodanów prostych w brzeczce kieruje się ją do zatężania w węźle filtracji (12). Zatężoną masę drożdżową suszy się w suszarce (12). Wysuszone drożdże kieruje się do magazynu jako produkt II.
Filtrat jest podawany do oczyszczalni ścieków.
Ditlenek węgla z fermentacji etanolu jest przemywany w płuczniku (09) osuszany i skraplany (węzeł 10).
Skroplony CO2 jest produktem III.
Ścierki technologiczne w tym filtrat z (12) są kierowane do czyszczalni ścieków (13).
W wyniku procesu oczyszczania ścieków otrzymuje się:
• wodę o BZT5 nie większym jak 60 mg O2/dm3 wody, • osad wapniowy, który jest sprzedawany jako wapno nawozowe (produkt IV) do odkwaszania gleb.
Istotę wynalazku ilustrują przykłady wykonania
P r z y k ł a d 1:
1.1 Zakiszanie surowca .01.1 Słomę roślin łykowatych w ilości 10 Mg tnie się na sieczkę i gotuje w ciągu 2 godzin w temperaturze 100°C w wodzie z dodatkiem 100 dm3 wody amoniakalnej 25%, po czym po schłodzeniu do temperatury 28°C zadaje się kwaśną serwatką w ilości 100 dm3/1Mg i kisi w przystosowanych rękawach.
.01.2 Biomasę roślinną, tj. kukurydzę i sucrosorgo odmiany 506, tnie się na sieczkę, dodaje preparatu do zakiszania i kisi w „rękawach do kiszenia.
1.2 Przygotowanie surowca do fermentacji
Kiszonkę miesza się w proporcji masowej 1 : 1,5 z oczyszczonym filtratem z węzła separacji masy drożdżowej, zakwasza kwasem siarkowym do pH 4,5, podgrzewa do temperatury 60°C i dodaje enzym scukrzający. Z mieszaniny tej, na sicie obrotowym, oddziela się roztwór i kieruje do węzła fermentacji etanolu (07).
Masę stałą (włókna), po oddzieleniu roztworu, wprowadza się do autoklawu (reaktora) 04, dodaje NaOH do stężenia 4% i podgrzewa do temperatury 130°C, przy stałym mieszaniu, przez 5 h.
Po gotowaniu rozdziela się (na sicie obrotowym - filtrze 05), roztwór od masy stałej. Filtrat łączy się z filtratem po hydrolizie alkalicznej, wyrównuje pH do 5, kieruje się do fermentacji etanolowej i/lub do węzła drożdżowania.
Natomiast osad zadaje mieszaniną 2,5% (1 : 1) H2SO4 oraz H3PO4 i hydrolizuje w temperaturze 130°C przez 4 h.
Uzyskany roztwór łączy się z filtratem z hydrolizy alkalicznej i całość podaje do fermentacji etanolowej (07) i/lub do hodowli drożdży (11).
Osad z hydrolizy kwaśnej kieruje się do wypadu z oczyszczalni ścieków technologicznych i zbywa jako kredę nawozową wzbogaconą o węgiel organiczny.
1.3 Fermentacja etanolowa i odpęd etanolu
Do scukrzonych roztworów z 03 i 06 dodaje się pożywkę w ilości 30 kg/Mg SM roztworu, zawierającą: 65% mas. fosforanu dwuamonu, 10% mas. siarczanu magnezu, szczepi drożdżami Sacharomyces gatunku cerevisiae i prowadzi się proces fermentacji (07), korzystnie metodą ciągłą w aparaturze (fermentorach) ustawionych szeregowo lub metodą okresową.
Odfermentowany zacier jest odprowadzany do węzła destylacji (08). Uzyskany etanol jest kierowany do magazynu, natomiast wywar kieruje się do węzła drożdżowania (11).
1.4 Skraplanie ditlenku węgla
Gazy z fermentacji etanolu (07) są zbierane w pojemnikach umieszczonych nad fermentorami skąd są ssane do odkraplacza (cyklonu) chłodzonego wodą i dalej kierowane do płucznika sitowego,
PL 240 481 B1 gdzie w przeciwprądzie są myte wodą. Odmyty gaz (ditelnek węgla) jest suszony i podawany do węzła skraplania (10). Nasycony w płuczniku (09) roztwór etanolu jest podawany do destylacji (08).
1.5 Drożdżowanie wywaru
Do wywaru (od 08) i hydrolizatu (od 03) dodaje się, na 1000 kg masy fermentującej, pożywkę w ilości:
• 15 kg fosforanu dwuamonowego, • 16 kg siarczanu amonowego>
• 6 kg stężonego kwasu o-fosforowego, • 1 kg siarczanu magnezowego.
Równocześnie podaje się mieszaninę następujących drożdży zarodowych: Candida, Kluyveromyces i Trichosporon, korzystnie Candida utilis, Kluyveromyces marxianus i Trichosporon cutaneum.
Hodowlę drożdży prowadzi się w trzech fermentorach, metodą ciągłą lub okresową. Brzeczka hodowlana jest chłodzona wmontowanymi w fermentory chłodnicami rurkowymi. Do kadzi hodowlanych stale jest tłoczone powietrze w ilości min. 22 m3 powietrza na 1 godzinę i 1 m3 brzeczki.
Brzeczkę dozuje się do kadzi w ilościach zapewniających stężenie roztworu podłoża hodowlanego, nie więcej jak 9% (w przeliczeniu na suchą masę).
Masę z kadzi hodowlanej (11), po wyczerpaniu węglowodanów zużywanych w hodowli, kieruje się, poprzez generator mikrofal lub podgrzewacza, do odseparowania masy drożdżowej od wywaru. Proces ten jest prowadzony w dekanterze lub wirówkach tzw. drożdżowych. Klarowna ciecz (filtrat) spływa do oczyszczalni, natomiast gęstwa drożdżowa pompą jest tłoczona do prasy filtracyjnej. Uzyskany filtrat również jest pompowany do oczyszczalni ścieków, natomiast „placek filtracyjny podaje się do węzła suszenia.
1.6 Suszenie drożdży (poz. 12)
Drożdże suszy się w suszarce wibro-fluidalnej, w której nośnikiem są wysuszone drożdże.
1.7 Oczyszczanie filtratu i ścieków technologicznych
Wszystkie filtraty i ścieki technologiczne są tłoczone pompą do reaktora rurowego, gdzie są zakwaszane kwasem o-fosforowym do pH 3,0 ^ 5,0, zalecane 4,0, i następnie mieszane z mlekiem wapiennym, do uzyskania pH = 9,0 ^ 11 zalecane 9,5.
Płyn z reaktora spływa do dekantera intensywnego, gdzie poprzez sedymentację następuje rozdzielenie klarownego płynu od gęstej zawiesiny.
Zawiesina jest podawana do masy drożdżowej kierowanej do prasy filtracyjnej, natomiast klarowna, alkaliczna ciecz jest pompowana do płucznika, gdzie w przeciwprądzie jest nasycana dwutlenkiem węgla z hodowli drożdży. Wytrącony węglan wapnia jest łączony z osadem po hydrolizie kwaśnej i przeznacza się jako nawóz wapniowy, natomiast klarowna ciecz, pH ok. 7 jest zawracana do hydrolizy surowca.
P r z y k ł a d 2:
Biomasę roślinną (całe rośliny kukurydzy i sorga korzystnie odmiany 506) w ilości 10 ton, tnie się na bardzo małe kawałki i dodaje oczyszczonego filtratu do uzyskania stężenia ok. 35% SM. i podaje do węzła przygotowania surowca (02).
Otrzymany hydrolizat kieruje się do fermentacji etanolowej (07).
Dalsze postępowanie jak w przykładzie 1.
P r z y k ł a d 3:
Przygotowanie surowca do fermentacji i fermentację alkoholową prowadzi się jak w przykładzie 2. Otrzymany wywar schładza się do temperatury 28°C, dodaje stężonego hydrolizatu węglowodanowego otrzymywanego z ziaren zboża lub biomasy zielonej (np. kukurydzy lub sorga) do uzyskania stężenia brzeczki ok. 30% SM. Brzeczkę tę dozuje się jak w przykładzie 2. Do kadzi III dodatkowo dozuje się hydrolizat białka (np. keratyny) zhydrolizowany do aminokwasów wielkości < 10 kDa.
Dalsze postępowanie jak w przykładzie 1.
Claims (2)
- PL 240 481 B1Zastrzeżenia patentowe1. Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu drugiej generacji, drożdży paszowych i ditlenku węgla z wykorzystaniem hydrolizy biomasy roślinnej oraz oczyszczanie ścieków technologicznych, w stopniu umożliwiającym ich całkowite wykorzystanie do przygotowania surowców i do chłodzenia procesów technologicznych, znamienny tym, że na drodze hydrolizy enzymatycznej, stosując enzymy: TERMAMYL SC i następnie SACZYME TM (lub enzymy o podobnym działaniu), utrzymując temperatury oraz pH zgodnie z wymogami producenta stosowanych enzymów, wydziela się węglowodany proste zawarte w surowcu (kiszonce), następnie z hemiceluloz i kolejno na drodze hydrolizy chemicznej, metodą alkaliczną, stosując NaOH (pH korzystnie 12,5) i następnie metodą kwaśną, stosując kwas SO4 H3PO4 w stosunku 1 : 1 do osiągnięcia pH 3,5 ± 0,1 i podgrzewa w autoklawie do temperatury średnio 110°C, prowadzi się do maksymalnej hydrolizy celulozy do cukrów prostych, co trwa średnio 30 min. i razem z wcześniej oddzielonymi roztworami cukrów, przekazuje się do fermentacji etanoli i/lub hodowli drożdży, a wywar po oddestylowaniu etanolu, również kieruje się do węzła hodowli drożdży, tam wspólnie z hydrolizatem cukrowym świeżym korzystnie w stosunku 1 : 1, podaje się jako surowiec do hodowli drożdży paszowych, a po zakończeniu drożdżowania masę hodowlaną kieruje się do oddzielenia drożdży korzystnie w przystosowanych do tego wirówkach, a dla ułatwienia wirowania przepuszcza się je przez generator ultradźwięków lub podgrzewa do temperatury ok. 90°C i przy stałym mieszaniu kieruje się do filtracji i w takim stanie masę drożdżową zagęszcza się dekanterze stożkowym, zaś filtrat podrożdżowy oraz wszystkie ścieki powstałe podczas prowadzenia procesu technologicznego kieruje się do reaktora rurowego, gdzie zakwasza się je przy pomocy H3PO4 do pH 4,0 i następnie alkalizowane Ca(OH)2 do pH średnio 8,5.
- 2. Układ aparatury do wytwarzania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla, zgodnie ze sposobem określonym w zastrz. 1, znamienny tym, że na wejściu zawiera węzeł kiszenia (01) połączony poprzez węzeł hydrolizy I (02) z blokiem filtracji I (03), a ten poprzez blok fermentacji etanolu (07) i blok destylacji (08), który poprzez blok hodowli drożdży (11) i dalej blok filtracji i suszenia drożdży (12) jest połączony z blokiem oczyszczania filtratu i ścieków (13) na wyjściu połączony z blokiem produktu IV, przy czym blok filtracji I (03) jest na wyjściu połączony z węzłem hydrolizy II (04) i dalej poprzez blok filtracji II (05) z blokiem płucnika (09) połączony na wejściu z blokami (05) i (07) a na wejściach z blokami (08) i węzłem skraplania CO2 (10).PL 240 481 Β1RysunekRys.l Schemat blokowy bezodpadowego otrzymywania
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL422196A PL240481B1 (pl) | 2017-07-12 | 2017-07-12 | Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL422196A PL240481B1 (pl) | 2017-07-12 | 2017-07-12 | Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL422196A1 PL422196A1 (pl) | 2019-01-14 |
PL240481B1 true PL240481B1 (pl) | 2022-04-11 |
Family
ID=64958882
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL422196A PL240481B1 (pl) | 2017-07-12 | 2017-07-12 | Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL240481B1 (pl) |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL220845B1 (pl) * | 2008-04-23 | 2016-01-29 | Skotan Spółka Akcyjna | Sposób utylizacji odpadów uzyskiwanych podczas oczyszczania tłuszczy naturalnych, drożdże paszowe oraz ich zastosowanie |
CN100588710C (zh) * | 2008-09-19 | 2010-02-10 | 中粮集团有限公司 | 一种从木薯发酵制备乙醇的废液中回收固体残渣的方法 |
KR20100103751A (ko) * | 2009-03-14 | 2010-09-28 | 하늘농장주식회사 | 토마토 발효주의 발효 및 발효 부산물을 이용한 액상사료 제조방법 |
FR2949645B1 (fr) * | 2009-09-04 | 2011-10-28 | Syral | Procede de valorisation des sous-produits de distillation issus de la production de bioethanol a partir d'une matiere premiere cerealiere, en particulier de ble |
JP5606756B2 (ja) * | 2010-03-08 | 2014-10-15 | 三菱化学エンジニアリング株式会社 | エタノール製造装置及びエタノールの製造方法 |
GB2505502A (en) * | 2012-09-03 | 2014-03-05 | Ensus Ltd | Hydrolysis and fermentation process for producing bioethanol |
-
2017
- 2017-07-12 PL PL422196A patent/PL240481B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL422196A1 (pl) | 2019-01-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20230413882A1 (en) | Single cell protein from thermophilic fungi | |
US11293044B2 (en) | Bioprocess for coproduction of ethanol and mycoproteins | |
AU731717B2 (en) | A method of utilizing vegetal biomass, and a screw press to carry out said method | |
CN102796768B (zh) | 一种玉米秸秆高价值综合利用的方法 | |
CN101220381A (zh) | 利用玉米芯或农林废弃物制备木糖醇的方法 | |
EP1988169A1 (en) | Method for production of ethanol and fodder product | |
WO2012065943A1 (en) | Process for the hydrothermal carbonization of biological material and use of the obtained water for fermentation | |
CN113038839A (zh) | 使用副产物作为原料生产乙醇和增强的副产物 | |
CN114404346A (zh) | 一种青稞秸秆和麸皮发酵液的制备方法与应用 | |
US20150191751A1 (en) | Zero-waste method for producing ethanol and apparatus for implementing same | |
Jaleel et al. | Simultaneous solid phase fermentation and saccharification of cassava fibrous residue for production of ethanol | |
PL240481B1 (pl) | Sposób bezodpadowego otrzymywania bioetanolu, drożdży paszowych i ditlenku węgla oraz układ do wytwarzania tych produktów | |
RU2478701C2 (ru) | ШТАММ ДРОЖЖЕЙ Saccharomyces cerevisiae, ОБЛАДАЮЩИЙ АМИЛАЗНОЙ АКТИВНОСТЬЮ ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ КОРМОВОГО БЕЛКОВОГО ПРОДУКТА, И СПОСОБ ПРОИЗВОДСТВА КОРМОВОГО БЕЛКОВОГО ПРОДУКТА | |
CN115215708A (zh) | 一种以污泥和秸秆为原料制备氨基酸液态肥的方法 | |
CN101475965A (zh) | 一种用大枣制备乙醇的方法 | |
RU2701643C1 (ru) | Способ получения биоэтанола из целлюлозосодержащего сырья | |
CN109170323A (zh) | 一种家禽蔗渣蛋白饲料及其制作方法 | |
Hajam et al. | Aerobic Processes for the Treatment of Wheat Starch Effluents | |
RU2384203C2 (ru) | Способ переработки барды в кормопродукт | |
US20210285018A1 (en) | Enhancing product streams from ethanol production | |
CN1219067C (zh) | 膜耦合清液单罐连续发酵酒精生产工艺 | |
RU2066959C1 (ru) | Способ получения белкового корма из зеленой массы растений | |
SU1500671A1 (ru) | Способ производства спирта и кормопродукта | |
CN118531073A (zh) | 一种甜菜发酵生产食用酒精联产黄腐酸钾的工艺 | |
SINGH | AM MURUGAN AND AJA RANJIT SINGH |