PL240327B1 - Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku - Google Patents

Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku Download PDF

Info

Publication number
PL240327B1
PL240327B1 PL433284A PL43328420A PL240327B1 PL 240327 B1 PL240327 B1 PL 240327B1 PL 433284 A PL433284 A PL 433284A PL 43328420 A PL43328420 A PL 43328420A PL 240327 B1 PL240327 B1 PL 240327B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
precursor
titanium
tetrakis
hafnium
zinc
Prior art date
Application number
PL433284A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433284A1 (pl
Inventor
Marek GODLEWSKi
Marek Godlewski
Rafał PIETRUSZKA
Rafał Pietruszka
Bartłomiej WITKOWSKI
Bartłomiej Witkowski
Original Assignee
Inst Fizyki Polskiej Akademii Nauk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Fizyki Polskiej Akademii Nauk filed Critical Inst Fizyki Polskiej Akademii Nauk
Priority to PL433284A priority Critical patent/PL240327B1/pl
Publication of PL433284A1 publication Critical patent/PL433284A1/pl
Publication of PL240327B1 publication Critical patent/PL240327B1/pl

Links

Landscapes

  • Adornments (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

PL 240 327 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, a zwłaszcza na powierzchni biżuterii, metodą osadzania z fazy gazowej. Pokryte takimi powłokami przedmioty, a w szczególności biżuteria, stają się bezpieczna dla osób z alergiami na różnego typu związki chemiczne i jony metali, które często występują w biżuterii, powodując podrażnienie skóry, wysypkę, stany zapalne lub inne dolegliwości.
Biżuteria (kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, itp.) często jest wykonywana z różnego rodzaju stopów, które zawierają śladowe ilości związków chemicznych i jonów metali, które nawet w tak małej ilości powodują ostre reakcje alergiczne (np. jony niklu). Z uwagi na to wiele osób rezygnuje z noszenia metalowej biżuterii. Jedną z metod przeciwdziałania reakcji alergicznej jest wykonywanie biżuterii z metali o bardzo wysokiej klasie czystości, co niestety wiąże się z koniecznością oczyszczania tych metali, a to znacznie podwyższa koszty wytworzenia takiej biżuterii i nie gwarantuje pełnego oczyszczenia.
W publikacji „Mechanical characterization of anti-infectious, anti-allergic, and bioactive coatings on orthopedic implant surfaces”, Andreas Fritsche, et al., J. Mater Sci (2009) 44:5544-5551 zostały przedstawione badania nad pokryciami (praca dotyczyła implantów) o działaniu również przeciwalergicznym. Przedstawione w tej pracy pokrycia dotyczyły różnych materiałów (TiO2-Cu, CaP, TiN) i różnych sposobów wytwarzania tych pokryć, jednakże badane pokrycia (materiały) wykazywały niską trwałość, a celem badań było przeciwdziałanie stopniowemu rozpadowi implantów (uwalnianie jonów metali) wewnątrz organizmów.
Inne obecne w literaturze prace, jak np. Comparative Study of Clinical and Radiological Outcomes of Unconstrained Bicondylar Total Knee Endoprostheses with Anti-allergic Coating, Open Orthop, J. 2011; 5: 354-360 lub Alternative materials and Solutions in total knee arthroplasty for patients with metal allergy, Der Orthopade, 01 Feb 2008, 37(2):136-142. DOI: 10.1007/s00132-007-1189-x, dotyczą także jedynie pokryć implantów.
Celem wynalazku jest opracowanie taniego i prostego sposobu wytwarzania powłok o działaniu antyalergicznym na przedmiotach codziennego użytku, w szczególności na elementach biżuterii.
Sposób wytwarzania według wynalazku polega na tym, że na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, metodą osadzania z fazy gazowej/pary osadza się w temperaturze 20-300°C metodą ALD, powłokę o grubości od 5 nm do 2 μm. Powłoka ta wykonana jest w postaci co najmniej jednej warstwy tlenkowej takiej jak ZnO, ALOb, HfO2, TO2, ZrO2 lub w postaci dowolnej kombinacji tych warstw tlenkowych, przy czym osadzenie to prowadzi się w co najmniej 10 cyklach procesu ALD, stosując prekursory metali cynku, hafnu, cyrkonu, tytanu i glinu oraz prekursor tlenu o dozach z zakresu 0.01-20 s. Prekursorem cynku może być dimetylocynk lub dietylocynk. Prekursorem hafnu może być Tetrakis(dimethylamino)hafnium lub Tetrakis(ethylmethylamino)hafnium. Prekursorem cyrkonu jest Tetrakis(dimethylamino)zirconium(IV). Prekursorem tytanu może być tetrakis(dimethylamino)titanium(IV), chlorek tytanu lub titanium(IV) i-propoxide. Prekursorem glinu jest trimetyloaluminium, a prekursorem tlenu może być woda lub ozon.
Proponowany sposób jest sposobem tanim i prostym, a jednocześnie umożliwia uzyskanie powłoki, która skutecznie blokuje dyfuzję jonów metali i związków chemicznych, powodując ochronę przed alergią. Ponadto powłoka ta zabezpiecza pokrytą powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład zarysowania czy utlenianie. Grubości czy rodzaj poszczególnych warstw składowych dobiera się tak, aby poszczególne warstwy miały strukturę amorficzną (ten typ struktury jest najbardziej szczelny i blokuje dyfuzję metali). Ponadto poprzez odpowiednią kombinację warstw osadzonej powłoki można zmienić stałe załamanie światła i wpływać na efekty wizualne pokrywanego przedmiotu (aby warstwa pokrywająca nie zmieniała w znaczący sposób koloru przedmiotu) lub przeciwnie - dobierając grubości warstw można nadawać pokrywanemu przedmiotowi odpowiednie kolory. Metoda ALD używana w sposobie zapewnia bardzo gęste upakowanie materiału (znacznie gęstsze niż w przypadku innych metod osadzania cienkich warstw), co bezpośrednio przekłada się na szczelność i tym samym skuteczność pokrycia.
Wynalazek zostanie bliżej objaśniony na czterech przykładach.
W pierwszym przykładzie, powłokę antyalergiczną nałożono na srebrne kolczyki z kulkami o gładkiej powierzchni.
PL 240 327 B1
Nakładana powłoka składa się z pięciu warstw, z czego każda warstwa miała grubość 20 nm. Warstwy osadzono w następującej kolejności: warstwa AI2O3, ZnO, HfO2, ZrO2, TiO2. Kolejność osadzanych warstw jest tak zaprojektowana, aby uzyskać nie tylko antyalergiczny charakter nałożonej powłoki, ale także aby pogłębić wizualny efekt końcowy kolczyków. Efekt ten w postaci lekko niebieskawej poświaty możliwy był do uzyskania dzięki zestawieniu warstw o różnych współczynnikach załamania światła w takiej właśnie konfiguracji.
Pierwsza z warstw jest warstwą ALO3 i ma za zadanie zapewnienie dobrej przyczepności kolejnych warstw do srebrnego podłoża oraz sama stanowi pierwszą barierę. Warstwy ZnO, HfO2, ZrO2 są odpowiedzialne za końcowy efekt antyalergiczny a także za efekt wizualny. Ostatnia z nakładanych warstw (górna) to jest warstwa TiO2ma szczególne właściwości antyseptyczne, ale również ma charakter warstwy samoczyszczącej się. Przeprowadzone testy wykazały doskonałą biokompatybilność zastosowanych tlenkowych.
W tym przykładowym sposobie, antybakteryjną powłokę osadzono techniką ALD. Technika ALD jest odmianą metody chemicznego osadzania z fazy pary (ang. Chemial Vapor Deposition, CVD), która polega na naprzemiennym podawaniu reagentów, zwanych prekursorami, do komory reakcyjnej, w której na danym podłożu, w wyniku chemicznej reakcji wymiany lub syntezy jest osadzana warstwa z zadanego materiału. Po każdym podaniu prekursora, następuje przedmuchiwanie komory reakcyjnej gazem obojętnym. Typowy cykl osadzania materiału w procesie ALD składa się z czterech etapów: czas podawania pierwszego prekursora, płukanie, czas podawania drugiego prekursora, płukanie. Grubość warstwy jest zdeterminowana ilością cykli.
Przykładowe kolczyki srebrne pokryto powłoką składającą się z 5 warstw. Najpierw na kolczyki nałożono warstwę tlenkową ALO3, a następnie warstwę ZnO, warstwę HfO2, warstwę. ZrO2 oraz warstwę TiO2. Całkowita grubość powłoki antyalergicznej wyniosła 100 nm, Warstwę tlenku glinu (Al2O3) osadzono w 220 cyklach ALD, stosując jako prekursor glinowy trimetyloaluminium (TMA). Warstwę tlenku cynku (ZnO) osadzono w 170 cyklach ALD, stosując jako prekursor cynkowy dietylocynk (DEZ), ale może być także dimetylocynk. Warstwę tlenku hafnu osadzono w 125 cyklach ALD, stosując jako prekursor hafnu TDMAH (tetrakis(dimethylamido)hafnium) ale może być to także tetrakis(ethylmethylamino)hafnium. Warstwę tlenku cyrkonu osadzono w 125 cyklach ALD, stosując jako prekursor cyrkonu TDMAZ tetrakis(dimethylamido)zirconium. Warstwę tlenku tytanu osadzono w 450 cyklach ALD, stosując jako prekursor chlorek tytanu, ale może to być także tetrakis(dimethylamino)titanium(lV) lub titanium(lV) i-propoxide. Osadzanie poszczególnych warstw prowadzono w temperaturze wzrostu o wartości 90°C i przy użyciu wody dejonizowanej jako prekursora tlenu (ale może być to także ozon). Do przedmuchiwania pomiędzy kolejnymi dozami prekursorów stosowano gaz neutralny, jakim jest azot, N2 o wysokiej czystości - 99.9999%.
W drugim przykładzie, na złotym pierścionku, osadzano powłokę antyalergiczną w postaci jednej warstwy tlenku cynku (ZnO) o grubości 200 nm. Warstwę osadzano w temperaturze 50°C w 4000 cykli ALD. Jako prekursora cynku użyto dimetylocynku, ale może to być także dietylocynk. Jako prekursora tlenu zastosowano wodę. Tak niska temperatura osadzania zapewniła amorficzny charakter wytworzonej warstwy. W przypadku nakładania warstwy o takiej grubości w wyższej temperaturze, warstwa zaczęłaby krystalizować, przez co straciłaby swoje właściwości.
W trzecim przykładzie powłoką antyalergiczną pokryto kolczyki z białego złota. Kolczyki zostały pokryte powłoką składającą się z powielanej 20-krotnie sekwencji dwóch warstw tlenkowych, HfO2 i TiO2. Najpierw w 250 cyklach ALD osadzono warstwę tlenku glinu (HfO2) o grubości 50 nm, a następnie również w 250 cyklach warstwę tlenku tytanu (TO2) o grubości 50 nm. Jako prekursor hafnu zastosowano Tetrakis(ethylmethylamino)hafnium, jako prekursor tytanu tetrakis(dimethylamino)titanium(lV), a jako prekursor tlenu - wodę. Osadzanie prowadzono w temperaturze ~ 300°C. W elekcie otrzymano warstwę antyalergiczną o grubości ~ 2 μm. Zestawienie i dobór tych dwóch warstw nie zmieniły znacząco koloru kolczyków, ale nadały im dodatkową głębię koloru (aspekt wizualny).
W czwartym przykładzie powłokę antyalergiczną w postaci warstwy tlenku tytanu (TO2) osadzono na złotym medalu. Na powierzchnię medalu została nałożona warstwa TO2 o grubości 5 nm. Osadzanie prowadzono w temperaturze 50°C w 20 cyklach ALD. Jako prekursora tytanu użyto Titanium(lV) i-propoxide, jako prekursora tlenu - ozon. Ponieważ osadzona warstwa jest bardzo cienka, kompletnie transparentna, to nie wpłynęła na zmianę właściwości optycznych przedmiotu ,na który została nałożona.
Opisany w powyższych przykładach sposób otrzymywania powłok o właściwościach antyalergicznych z materiałów tlenkowych jest prosty i stosunkowo tani. Sposób ten nie wymaga stosowania skomplikowanych wieloetapowych procesów przygotowania podłóż czy wygrzewania. Wzrost może

Claims (7)

  1. PL 240 327 B1 odbywać się w stosunkowo niskich temperaturach z zakresu 50-300°C. Oprócz właściwości antyalergicznych proponowane powłoki mogą zabezpieczać wyroby jubilerskie, w tym także kamienie szlachetne czy emaliowane ozdoby podatne na zarysowania, zabrudzenia czy utlenianie, co zwłaszcza w przypadku wyrobów srebrnych jest szczególnie ważne.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, a zwłaszcza na powierzchni biżuterii, znamienny tym, że na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, metodą osadzania z fazy gazowej/pary osadza się w temperaturze 20-300°C metodą ALD, powłokę o grubości od 5 nm do 2 μm w postaci co najmniej jednej warstwy tlenkowej, takiej jak: ZnO, A^Os, HfO2, TO2, ZrO2 lub w postaci warstwy złożonej z dowolnej kombinacji tych warstw tlenkowych, przy czym osadzanie to prowadzi się w co najmniej 10 cyklach procesu ALD, stosując prekursory metali cynku, hafnu, cyrkonu, tytanu i glinu oraz prekursor tlenu o dozach z zakresu 0.01-20 s.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem cynku jest dimetylocynk lub dietylocynk.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem hafnu jest Tetrakis(dimethylamino)hafnium lub Tetrakis(ethylmethylamino)hafnium.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem cyrkonu jest Tetrakis(dimethylamino)zirconium(IV).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem tytanu jest tetrakis(dimethylamino)titanium(IV), chlorek tytanu lub titanium(IV) i-propoxide.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem glinu jest trimetyloaluminium.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że prekursorem tlenu jest woda lub ozon.
PL433284A 2020-03-18 2020-03-18 Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku PL240327B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433284A PL240327B1 (pl) 2020-03-18 2020-03-18 Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433284A PL240327B1 (pl) 2020-03-18 2020-03-18 Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433284A1 PL433284A1 (pl) 2021-09-20
PL240327B1 true PL240327B1 (pl) 2022-03-14

Family

ID=77746069

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433284A PL240327B1 (pl) 2020-03-18 2020-03-18 Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240327B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433284A1 (pl) 2021-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2379892T3 (es) Revestimiento protector de plata
US20090225427A1 (en) Optically modified three-dimensional object
JP4964892B2 (ja) 装飾部品およびその製造方法
US20110236654A1 (en) Method of surface treatment and surface treated article provied by the same
US9066564B2 (en) Decorative article and timepiece
JP7239281B2 (ja) 複雑腕時計コンポーネントのための保護コーティング
US11464303B2 (en) Black diamond like carbon (DLC) coated articles and methods of making the same
NL8104153A (nl) Beschermend bekledingsmiddel voor artikelen zoals goud-geplateerde sieraden en polshorlogecomponenten, alsmede werkwijze voor het vormen van een dergelijk beschermingsmiddel.
WO2012167008A1 (en) Multi-coated metallic products and methods of making the same
JP7297031B2 (ja) 時計仕掛けの構成要素などのアイテムにコーティングを堆積するための方法、およびそのような方法によってコーティングされたアイテム
US20140075991A1 (en) Multi-color gemstone coating technology
PL240327B1 (pl) Sposób wytwarzania powłok antyalergicznych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku
Castro et al. Cu oxidation mechanism on Cu-Zr (O) N coatings: Role on functional properties
RU2436746C2 (ru) Масса из хрусталя с декоративным эффектом дихроматического происхождения
US20120218638A1 (en) Method for forming a decorative coating, a coating, and uses of the same
PL240326B1 (pl) Sposób wytwarzania warstwy ochronnej z efektem optycznym na powierzchni przedmiotów metalowych
TW201044026A (en) Structure comprising at least one reflecting thin-film on a surface of a macroscopic object, method for fabricating a structure, and uses for the same
JP5328577B2 (ja) 装飾品およびその製造方法
KR20220130578A (ko) 간섭 컬러 코팅을 포함하는 타임피스 또는 보석류의 피스용 외부 부품 및 상기 부품의 제조 방법
Guzman et al. Coloration of metallic and/or ceramic surfaces obtained by atomic layer deposited nano-coatings
CN116381825B (zh) 复合材料结构件及其加工方法、电子设备
TW201132786A (en) Method of surface treatment and surface treated article provided by the same
JP2022067227A (ja) 抗菌性金色部材および時計
KR20090123078A (ko) 진공증착 코팅층을 갖는 실내외 장식용 칼라 대리석 및 그제조방법
Wells Vapour Deposition: Thermal Characterization and Application of Metal Oxide Thin Films