PL240195B1 - Prefabrykowany element ścienny - Google Patents

Prefabrykowany element ścienny Download PDF

Info

Publication number
PL240195B1
PL240195B1 PL426549A PL42654918A PL240195B1 PL 240195 B1 PL240195 B1 PL 240195B1 PL 426549 A PL426549 A PL 426549A PL 42654918 A PL42654918 A PL 42654918A PL 240195 B1 PL240195 B1 PL 240195B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bars
wall element
core
layer
edges
Prior art date
Application number
PL426549A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426549A1 (pl
Inventor
Krzysztof Sacewicz
Original Assignee
Krzysztof Sacewicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krzysztof Sacewicz filed Critical Krzysztof Sacewicz
Priority to PL426549A priority Critical patent/PL240195B1/pl
Publication of PL426549A1 publication Critical patent/PL426549A1/pl
Publication of PL240195B1 publication Critical patent/PL240195B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Description

PL 240 195 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest prefabrykowany element ścienny mający zastosowanie w budownictwie. W szczególności prefabrykowany element ścienny służy do wznoszenia ścian budynków parterowych, może mieć również zastosowanie jako panel termoizolacyjny, czy panel akustyczny. Ze względu na swą konstrukcję, prefabrykowany element ścienny może być łatwo łączony z sąsiadującymi elementami, co może być przydatne w systemach modułowych.
Znane są ze stanu techniki liczne rozwiązania w zakresie prefabrykowanych elementów ściennych, paneli termoizolacyjnych, czy paneli akustycznych. Rozwiązania te ujawniają ich budowę, sposób wzmocnienia oraz sposób łączenia ze sobą sąsiadujących modułów.
Przykładowo z publikacji zgłoszenia patentowego PL 418379 A znane jest rozwiązanie dotyczące ściany zewnętrznej budynku, zwłaszcza prefabrykowanego. Ściana zewnętrzna, składa się z następujących warstw: warstwa wewnętrzna; membrana o wysokiej termoizolacyjności, która to membrana składa się przynajmniej z trzech warstw, z których warstwy zewnętrzne mają postać metalicznej folii; folia paroizolacyjna; płyta OSB; warstwa wełny mineralnej; folia paroprzepuszczalna i wiatroizolacyjna; warstwa zewnętrzna. Między warstwą wewnętrzną, a membraną o wysokiej termoizolacyjności, znajduje się szczelina wewnętrzna. Między folią paroprzepuszczalną i wiatroizolacyjną oraz warstwą zewnętrzną znajduje się szczelina zewnętrzna.
Z publikacji opisu wzoru użytkowego PL 67 704 Y znany jest element prefabrykowany wa rstwowy złożony z kilku warstw o takiej samej długości i szerokości, w kształcie prostopadłościanów przesuniętych względem siebie wzdłuż przekątnej, z których jedna jest warstwą konstrukcyjną, druga jest warstwą izolacyjną, a trzecia jest warstwą okładzinową. Warstwa konstrukcyjna elementu zawiera prostopadłościenny wypust u podstawy oraz gniazda mocujące na obu bokach warstwy konstrukcyjnej w połowie jej wysokości. Rozwiązanie umożliwia, według opisu, łatwy i szybki montaż, zmniejsza ilość elementów niezbędnych do zbudowania szczelnej ściany. Zapewnia możliwość trwałego i pewnego mocowania, z możliwością łatwego demontażu. Na styku płyt powstaje uszczelnienie labiryntowe z uszczelnieniem płytą izolacyjną.
Natomiast z publikacji zgłoszenia patentowego PL 400402 A znany jest modułowy panel konstrukcyjny, z przeznaczeniem zwłaszcza do zastosowania jako ekran akustyczny, płyta okładzinowa budynku albo element konstrukcyjny dla potrzeb taniego budownictwa, w tym socjalnego, czy dla ofiar klęsk żywiołowych. Panel posiada korpus utworzony przez zewnętrzną i wewnętrzną ściankę, zamknięty po bokach listwami montażowymi, zaopatrzonymi w łączeniowe pióra, rozmieszczone na całej wysokości panelu. Przestrzeń pomiędzy ściankami jest podzielona wzdłużnymi żebrami na przebie gające wzdłużnie na całej długości panelu kanały i przegrody. Od strony zewnętrznej ścianki utworzone są kanały powietrznej pustki stanowiącej izolacyjność cieplną i akustyczną oraz odprowadzenie kondensującej się pary wodnej. Do wewnętrznej ścianki przylegają kanały wypełnione kompozytem, np. z pianki poliuretanowej. Pomiędzy kanałami znajdują się wewnętrzne izolacyjne komory wypełnione kompozytem z pianki poliuretanowej. W pobliżu krawędzi znajdują się komory do montażu elementów instalacji oraz komory z kształtowymi prętami stanowiącymi wzmocnienie konstrukcji. Kształtowe pręty wykonane są z kompozytów z włóknem ciągłym. Rozwiązanie nie ujawnia sposobu montażu sąsiadujących paneli ze sobą.
Publikacja chińskiego opisu wzoru użytkowego CN2583237 (Y) ujawnia konstrukcję lekkiej płyty warstwowej. Płyta posiada warstwę zewnętrzną i wewnętrzną, pomiędzy którymi znajduje się zazbrojony przestrzenną siatką wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego termoizolacyjny rdzeń otrzymany ze zmieszania organicznych lub nieorganicznych termoizolacyjnych materiałów ziarnistych lub sproszkowanych z materiałem wiążącym.
Z opisu zgłoszenia patentowego PL 406346 A znany jest kompozytowy panel elewacyjnotermoizolacyjny oraz sposób jego wytwarzania. Panel posiada płytę elewacyjną i metalowy stelaż, które są ze sobą trwale połączone warstwa izolacyjną, którą stanowi pianka z tworzywa sztucznego. Piankę z tworzywa sztucznego stanowić może pianka poliuretanowa, pianka poliestrowa, pianka polistyrenowa lub mieszaniny i kompozyty tych pianek. Konstrukcja panelu nie pozwala stosować go jako element samonośnej ściany budowli.
Podobnie jak powyżej wynalazek nie rozwiązuje problemu łatwego i stabilnego montażu tego rodzaju płyt. Zwykle płyty, czy też prefabrykowane panele łączy się ze sobą na zamek albo wpust i pióro, zestawiając ze sobą poszczególne moduły, a następnie wykonując połącznie na ich spoinach.
PL 240 195 B1
Tego rodzaju rozwiązania nie w każdym przypadku mogą okazać się wystarczająco trwałe i stabilne i wymagać mogą pracy wykwalifikowanych robotników.
Celem niniejszego wynalazku jest zatem zaproponowanie gotowego prefabrykowanego elementu ściennego, spełniającego aktualne normy izolacyjności termicznej, o dobrej izolacyjności akustycznej i jednocześnie eliminującego wyżej wskazane problemy i niedogodności związane z realizacją łatwego i stabilnego montażu zestawianych ze sobą poszczególnych elementów.
Istota prefabrykowanego elementu ściennego posiadającego korpus o kształcie prostopadłościanu, zawierający: rdzeń wykonany ze spienionej pianki z tworzywa sztucznego, w którym zatopione jest zbrojenie z siatki oraz stelaże w kształcie litery „L”, zewnętrzną warstwę elewacyjną trwale zespoloną z rdzeniem, warstwę wewnętrzną mocowaną do nóg litery „L” stelaży, warstwę izolacyjną umieszczoną między warstwą zewnętrzną i warstwą wewnętrzną a na krawędziach korpus zaopatrzony jest w pióra i wpusty, polega na tym, że stelaże rozmieszczone są wzdłuż całego korpusu, część każdego stelaża stanowiąca trzon litery „L” zatopiona jest w rdzeniu a pozostała część tw orzy wydzieloną komorę. Wystające ponad rdzeń pozostałe części stelaży tworzą wydzielone komory. Rdzeń jest od wierzchu zabezpieczony płaską blachą wtopioną w rdzeń. Warstwa wewnętrzna zawiera wiatroizolacyjną i paroprzepuszczalną folię a utworzony pakiet z tych warstw mocowany jest do nóg litery „L” stelaży. Zbrojenie z siatki utworzone jest ze środkowych prętów a na krawędziach posiada wzmacniające pręty, skrajne pręty i drugie wzmacniające pręty zamocowane równolegle do wzmacniających prętów. Na dwóch pierwszych sąsiadujących krawędziach zamocowane są tuleje z gwintem wewnętrznym i wkręcone w nie haki a na dwóch kolejnych sąsiadujących krawędziach zamocowane są oczka, w które wsuwane są haki dostawianego prefabrykowanego elementu ściennego.
Korzystnie, skrajne pręty mają przegięcia w miejscach mocowań tulei i miejscach mocowań oczek, i w tych miejscach drugi wzmacniający pręt zamocowany jest do przegięcia odpowiedniego skrajnego pręta.
Korzystnie, oczka wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „U”.
Korzystnie, oczka wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „O”.
Korzystnie, płaska blacha wykonana jest z aluminium.
Prefabrykowany element ścienny według wynalazku umożliwia budowę kompletnej ściany elewacyjnej budynków. Konstrukcja elementu zapewnia wymaganą dla niskich budynków nośność, dzięki zatopionemu w rdzeniu zbrojeniu w postaci siatki, który wzmocniony jest dodatkowo stelażami utworzonymi przez przebiegające wzdłużnie w korpusie żebra w postaci litery „L”. Stelaże są zarówno elementem usztywniającym, jak i wyodrębniającym miejsce między innymi na warstwę izolacyjną, instalację elektryczną, hydrauliczną oraz wentylacyjną. Stanowią również system do mocowania wiatroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej folii i warstwy wewnętrznej. Istotną rolę pełni w prefabrykowanym elemencie zbrojenie, które w proponowanej zgodnie z niniejszym wynalazkiem postaci umożliwia jego łatwy i prosty montaż. Montaż polegający na zaczepieniu w oczkach haków elementu sąsiadującego nie nastręcza dużych trudności. Wkręcane w tuleje haki ułatwiają też pozycjonowanie prefabrykowanego elementu. Możliwość wkręcenia i wykręcenia haka pozwala na regulację odstępu pomiędzy montowanymi elementami. Przydatne jest to gdy z jakiegoś względu konieczne jest zachowanie szczeliny pomiędzy modułami prefabrykowanych elementów albo gdy dokładność wykonania gotowego elementu prefabrykowanego nie jest na tyle duża, że wskazane jest doregulowanie odstępu w niektórych miejscach. Zbrojenie umożliwia ponadto łatwy demontaż zestawionych prefabrykowanych elementów ściennych, bez uszczerbku dla ich przydatności do dalszego wykorzystywania. Zbrojenie ułatwia zatem realizację budowli w szczególności w przypadku budynków tymczasowych.
Przedmiot wynalazku zilustrowany został w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia prefabrykowany element ścienny w widoku od strony warstwy zewnętrznej;
Fig. 2 przedstawia prefabrykowany element ścienny w przekroju poprzecznym A-A, zaznaczonym na Fig. 1;
Fig. 3 przedstawia samo zbrojenie w widoku od strony zewnętrznej;
Fig. 4 przedstawia zbrojenie w widoku z boku, zgodnie ze strzałką A, zaznaczoną na Fig. 3.
Prefabrykowany element ścienny posiadający korpus o kształcie prostopadłościanu zawiera rdzeń 4 wykonany ze spienionej pianki z tworzywa sztucznego, którym jest pianka poliuretanowa, poliestrowa albo mieszaniny i kompozyty tych pianek. Grubość rdzenia 4 wynosi około 12 cm i grubość ta zapewnia wymaganą izolacyjność termiczną. W rdzeniu 4 zatopione jest zbrojenie 5 z siatki oraz stelaże 6 w kształcie litery „L”. Stelaże 6 rozmieszczone są wzdłuż całego korpusu a w rdzeniu 4 zatopiona jest część stelaża 6 stanowiąca trzon litery „L”. Zewnętrzna strona korpusu zawiera warstwę

Claims (5)

  1. PL 240 195 B1 zewnętrzną - elewacyjną 3 trwale zespoloną z rdzeniem 4 natomiast wewnętrzna strona korpusu zawiera warstwę wewnętrzną 12 mocowaną do nóg litery „L” stelaży 6 a między tymi warstwami zewnętrzną 3 i wewnętrzną 12 jest warstwa izolacyjna 9. Zewnętrzną warstwę elewacyjną 3 stanowić może płyta cementowo-włóknowa lub dowolna inna dostępna płyta elewacyjną, np. hpl, alubond, itp. Na krawędziach, korpus zaopatrzony jest odpowiednio w pióra 1 i wpusty 2. Wystające ponad rdzeń 4 części stelaży 6 tworzą wydzielone komory 7, w których rdzeń 4 jest od wierzchu zabezpieczony płaską aluminiową blachą 8, sztywno wtopioną w rdzeń 4. W komorach 7, naprzemiennie, rozmieszczona jest warstwa izolacyjna 9 z wełny mineralnej, której grubość w niniejszym przypadku wynosi około 8 cm. W komorach 7 bez warstwy izolacyjnej, jest pustka 10, przewidziana pod instalacje albo przewody. W komorach 7 rozłożona jest wiatroizolacyjna i paroprzepuszczalna folia 11 oraz warstwa wewnętrzna 12, np. w postaci płyt gipsowo-kartonowych, mocowana do nóg litery „L” stelaży 6. Zbrojenie z siatki 5 utworzone jest z zespawanych ze sobą środkowych prętów metalowych 17 a na sąsiadujących krawędziach 13a i 13b oraz na dwóch kolejnych sąsiadujących krawędziach 14a i 14b posiada przyspawane wzmacniające pręty 15, skrajne pręty 16 i drugie wzmacniające pręty 19. Skrajne pręty 16 występujące na krawędziach 13a i 14a oraz równoległe do nich środkowe pręty 17 zbrojenia z siatki 5 mają przegięcia 18. Do przegięć 18 skrajnych prętów 16 dospawany jest równolegle do wzmacniającego pręta 15 drugi wzmacniający pręt 19. Pomiędzy wzmacniającym prętem 15 a drugim wzmacniającym prętem 19 wspawane są na krawędziach 13a i 13b tuleje 20 z gwintem wewnętrznym, a na krawędziach 14a i 14b, oczka 21. Oczka 21 wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „U”. Alternatywnie oczka 21 wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „O”. Przy zastosowaniu oczek 21 w kształcie litery „O” możliwe jest przesunięcie dostawianego prefabrykowanego elementu w obu kierunkach. W tuleje 20 wkręcone są haki 22 w kształcie litery „L”, które wsuwane w oczka 21 mocują dołączany na pióro 1 i wpust 2 kolejny prefabrykowany element ścienny. Przy wtopieniu zbrojenia z siatki 5 w piankę rdzenia 4, pozostawia się wolną przestrzeń dostępową do tulei 20 dla umożliwienia wkręcenia haków 22. Korpus prefabrykowanego elementu ściennego zawiera, nie pokazane na rysunku, typowo stosowane trzpienie ustalające i kontrolujące poziom prefabrykowanego elementu ściennego oraz elementy mocujące do podłoża. Całkowita grubość prefabrykowanego elementu ściennego wynosi około 23 cm.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Prefabrykowany element ścienny posiadający korpus o kształcie prostopadłościanu zawierający: rdzeń wykonany ze spienionej pianki z tworzywa sztucznego, w którym zatopione jest zbrojenie z siatki oraz stelaże w kształcie litery L, zewnętrzną warstwę elewacyjną trwale zespoloną z rdzeniem, warstwę wewnętrzną mocowaną do nóg litery L stelaży, warstwę izolacyjną umieszczoną między warstwą zewnętrzną i warstwą wewnętrzną, a na krawędziach korpus zaopatrzony jest w pióra i wpusty, znamienny tym, że stelaże (6) mają kształt litery „L” i rozmieszczone są wzdłuż całego korpusu, przy czym część każdego stelaża (6), stanowiąca trzon litery „L”, zatopiona jest w rdzeniu (4) a pozostała część, tworzy wydzieloną komorę (7), natomiast rdzeń (4) jest od wierzchu zabezpieczony płaską blachą (8), wtopioną w ten rdzeń (4), a warstwa wewnętrzna (12) zawiera wiatroizolacyjną i paroprzepuszczalną folię (11) i tak utworzony pakiet z warstwy wewnętrznej (12) i folii (11) mocowany jest e do nóg litery „L” stelaży (6), zaś zbrojenie z siatki (5) utworzone jest ze środkowych prętów (17) a na krawędziach (13a, 13b, 14a, 14b) posiada wzmacniające pręty (15), skrajne pręty (16) i drugie wzmacniające pręty (19) zamocowane równolegle do wzmacniających prętów (15) a ponadto, do wzmacniających prętów (15), skrajnych prętów (16) i drugich wzmacniających prętów (19), na dwóch pierwszych sąsiadujących krawędziach (13a, 13b), zamocowane są tuleje (20) z gwintem wewnętrznym i wkręcone w nie haki (22) a na dwóch kolejnych sąsiadujących krawędziach (14a i 14b) zamocowane są oczka (21).
  2. 2. Prefabrykowany element ścienny według zastrz. 1, znamienny tym, że skrajne pręty (16) mają przegięcia (18) w miejscach mocowań tulei (20) i miejscach mocowań oczek (21) i w tych miejscach drugi wzmacniający pręt (19) zamocowany jest do przegięcia (18) odpowiedniego skrajnego pręta (16).
    PL 240 195 B1 5
  3. 3. Prefabrykowany element ścienny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oczka (21) wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „U”.
  4. 4. Prefabrykowany element ścienny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oczka (21) wykonane są z pręta wygiętego w kształt litery „O”.
  5. 5. Prefabrykowany element ścienny według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że płaska blacha (8) wykonana jest z aluminium.
PL426549A 2018-08-03 2018-08-03 Prefabrykowany element ścienny PL240195B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426549A PL240195B1 (pl) 2018-08-03 2018-08-03 Prefabrykowany element ścienny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426549A PL240195B1 (pl) 2018-08-03 2018-08-03 Prefabrykowany element ścienny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426549A1 PL426549A1 (pl) 2020-02-10
PL240195B1 true PL240195B1 (pl) 2022-02-28

Family

ID=69399803

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426549A PL240195B1 (pl) 2018-08-03 2018-08-03 Prefabrykowany element ścienny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240195B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL426549A1 (pl) 2020-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2315154B1 (es) Paneles estructurales conectados para edificaciones.
JP7411740B2 (ja) モジュラ構造およびモジュラ構造建物のためのフレーム、基本フレームワーク、モジュール、プロファイル、および建造物要素のセット
ES2333158T3 (es) Disposicion de espacios, embarcacion, edificio y procedimiento para la construccion de una disposicion de espacios.
ES2398555B1 (es) Bloque para construcción y método de construcción con dicho bloque.
BR112018014361B1 (pt) Estrutura de construção modular
AU2009202259C1 (en) Aspects of Construction
RS51618B (sr) Kompozitni noseći zidni paneli i podovi i gradnja samopoduprtih zgrada velikog raspona od istih
RU2298619C2 (ru) Наружная стеновая панель и стеновая конструкция
KR20130024101A (ko) 큐브구조 건축물의 조립식 시공 방법
PL240195B1 (pl) Prefabrykowany element ścienny
KR20090067931A (ko) 건식벽체용 강재패널
KR20090046140A (ko) 단위구조체로 이루어진 조립식 한옥
US20070186497A1 (en) In-fill wall system
PL241118B1 (pl) Zbrojenie elementu prefabrykowanego
US12077962B2 (en) Resistant modular hollowed-out plate for manufacturing slabs
KR100902670B1 (ko) 건축용 판넬과 그 시공장치 및 시공방법
PL67704Y1 (pl) Element prefabrykowany warstwowy
KR20110103632A (ko) 건식벽체 및 그 시공 방법
JPH04258436A (ja) 断熱コンクリート外壁の施工法
ES2229833B1 (es) Metodo constructivo de paredes y forjados de casas y paredes de edificios utilizando paneles estructurales.
ES2416555B1 (es) Sistema constructivo modular
PL242452B1 (pl) Warstwowa płyta konstrukcyjna
PL231575B1 (pl) Moduł domu pasywnego o zespolonej konstrukcji
BR202014016959U2 (pt) sistema construtivo modular
PL244983B1 (pl) Wewnętrzna ściana przeciwhałasowa z paneli sandwiczowych usztywniona wewnętrznymi prętami