PL239981B1 - N iskomocowy bufor napięciowy - Google Patents

N iskomocowy bufor napięciowy Download PDF

Info

Publication number
PL239981B1
PL239981B1 PL428713A PL42871319A PL239981B1 PL 239981 B1 PL239981 B1 PL 239981B1 PL 428713 A PL428713 A PL 428713A PL 42871319 A PL42871319 A PL 42871319A PL 239981 B1 PL239981 B1 PL 239981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
buffer
transistor
output
transistors
differential pair
Prior art date
Application number
PL428713A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428713A1 (pl
Inventor
Stanisław Szczepański
Zczepański Stan Isła W S
Jacek Jakusz
Robert Piotrowski
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL428713A priority Critical patent/PL239981B1/pl
Publication of PL428713A1 publication Critical patent/PL428713A1/pl
Publication of PL239981B1 publication Critical patent/PL239981B1/pl

Links

Landscapes

  • Amplifiers (AREA)

Abstract

Niskomocowy bufor napięciowy o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego wykorzystujący różnicowy wzmacniacz MOS sterowany z końcówek podłoża pierwszego tranzystora i drugiego tranzystora pary różnicowej, w którym do wspólnych końcówek źródeł pary różnicowej pierwszego tranzystora (sM1) drugiego tranzystora (sM2) podłączone są jedne z wrót aktywnego dwójnika (A) o jednostkowym wzmocnieniu napięciowym, zaś drugie wrota podłączone są do wyjścia bufora (WY), natomiast do wyjścia pierwszego tranzystora (dM1) pary różnicowej podłączony jest wzmacniacz (B) przenoszący sygnał do wyjścia bufora (WY).

Description

PL 239 981 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest niskomocowy bufor napięciowy o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego mający zastosowanie w układach analogowych, takich jak np. matryce sensorów wizyjnych CMOS.
W znanych rozwiązaniach układowych buforów napięciowych zmniejszenie błędu wzmocnienia jednostkowego uzyskuje się przez zastosowanie różnorodnych technik, m.in. poprzez zastosowanie ujemnego sprzężenia zwrotnego lub sprzężenia w przód, przy czym sprzężenia te mogą działać w pętlach niezależnych lub pętlach wspólnych, na przykład w postaci tzw. aktywnych pętli błędu. W przypadku klasycznie realizowanych pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego korzystnie wpływających na linearyzację charakterystyk transmisyjnych buforów, zasadniczą wadą jest uzależnienie wartości błędu od wartości wzmocnienia różnicowego w otwartej pętli, które zależne jest od wartości prądu polaryzacji oraz wymiarów wejściowej pary różnicowej.
Uzyskanie małej wartości błędu wzmocnienia bufora jest trudne szczególnie w przypadku ograniczenia jego powierzchni struktury krzemowej, napięcia i prądu zasilającego. Taki problem występuje na przykład w analogowych buforach pikseli matryc wizyjnych, gdzie liczba komórek dochodzi nawet do kilkunastu milionów i wymagane jest zastosowanie układów o bardzo małym poborze prądu oraz niewielkiej powierzchni układu scalonego.
Zbliżone rozwiązania buforów CMOS, wykorzystujące ujemne sprzężenie zwrotne, przedstawiono w następujących opisach patentowych: US5113150 i US5239210. Wynalazek opisany w dokumencie US5113150 cechuje się małą powierzchnią układu, ale wymaga relatywnie dużego napięcia zasilającego. Układ przedstawiony w dokumentacji US5239210 charakteryzuje się dużą powierzchnią oraz stosunkowo dużym napięciem zasilającym.
Niskomocowy bufor napięciowy o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego wykorzystujący różnicowy wzmacniacz MOS sterowany z końcówek podłoża pierwszego tranzystora i drugiego tranzystora pary różnicowej charakteryzuje się według wynalazku tym, że do wspólnych końcówek źródeł pary różnicowej pierwszego tranzystora i drugiego tranzystora podłączone są jedne z wrót aktywnego dwójnika o jednostkowym wzmocnieniu napięciowym, zaś drugie wrota podłączone są do wyjścia bufora. Do wyjścia pierwszego tranzystora pary różnicowej podłączony jest wzmacniacz przenoszący sygnał do wyjścia bufora.
Bufor napięciowy CMOS o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego posiadający w stopniu wejściowym parę tranzystorów MOS, polaryzowanych za pośrednictwem lustra prądowego, które z układem aktywnego obciążenia, stanowią różnicowy stopień wzmacniający, sterowany z końcówek podłoży tranzystorów pary różnicowej, o bramkach tranzystorów pary różnicowej podłączonych do ujemnego zasilania charakteryzuje się według wynalazku tym, że jako dwójnik aktywny zastosowano trzeci tranzystor o takich samych rozmiarach jak tranzystory pary różnicowej. Trzeci tranzystor podłączony jest źródłem do wyprowadzeń źródeł tranzystorów pary różnicowej, bramką do ujemnego zasilania oraz podłożem i drenem do wyjścia bufora. Natomiast do wyjścia pierwszego tranzystora pary różnicowej podłączony jest bramką tranzystor wzmacniacza, którego dren podłączony jest do wyjścia bufora, a źródło i podłoże podłączone są do ujemnego zasilania.
Korzystnie niskomocowy bufor napięciowy CMOS o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego charakteryzuje się według wynalazku tym, że tranzystory wzmacniacza, tranzystory aktywnego obciążenia oraz tranzystory układu polaryzacji są sterowane z zacisków podłożowych, natomiast bramki tranzystorów wzmacniacza i aktywnego obciążenia podłączone są do dodatniego zasilania. Bramki tranzystorów układu polaryzacji podłączone są do ujemnego zasilania.
Przedmiotem wynalazku jest niskomocowy bufor napięciowy wykorzystujący wzmacniacz różnicowy MOS z układem obciążenia i polaryzacji oraz z dodatkowym zmodyfikowanym stopniem wyjściowym. Układ pracuje w konfiguracji wtórnika napięciowego z zamkniętą pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego. W stopniu wyjściowym zastosowano aktywny dwójnik przenoszący sygnał sumacyjny do wyjścia układu. Dzięki takiej modyfikacji zmniejszenie błędu wzmocnienia bufora nie wymaga zwiększenia wzmocnienia tranzystorów wejściowej pary różnicowej. W celu obniżenia napięcia zasilającego sygnał wejściowy i sygnał sprzężenia zwrotnego są podłączone do końcówek podłoży odpowiednich tranzystorów pary różnicowej.
Zaletą bufora według wynalazku jest to, że skuteczną minimalizację błędu wzmocnienia jednostkowego osiąga się bez konieczności stosowania tranzystorów pary różnicowej o dużym wzmocnieniu i dużych rozmiarach oraz bez zwiększania prądów polaryzujących. Dodatkowo wykorzystanie końcówek

Claims (2)

  1. PL 239 981 B1 podłożowych jako wejść pary różnicowej pozwala na znaczące obniżenie napięcia zasilającego, jak i prądów polaryzacji. Takie cechy są szczególnie korzystne w matrycach sensorów wizyjnych CMOS.
    Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w dwóch przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy bufora, fig. 2 przedstawia schemat szczegółowy bufora, a fig. 3 przedstawia modyfikację układu bufora, wykorzystującą obciążenie aktywne sterowne z końcówek podłoży.
    Schemat blokowy wynalazku przedstawiono na Fig. 1. W układzie bufora do wspólnych końcówek źródeł wejściowej pary różnicowej sM1, sM2, sterowanych z końcówek podłoża bM1 i bM2, podłączone są jedne z wrót aktywnego dwójnika A o jednostkowym wzmocnieniu napięciowym, natomiast drugie jego wrota podłączone są do wyjścia bufora WY. Do wyjścia pary różnicowej dM1 podłączony jest wzmacniacz B przenoszący sygnał do wyjścia bufora WY. W układzie występuje ujemne sprzężenie zwrotne pomiędzy wyjściem bufora WY i ujemnym wejściem pary różnicowej bM2 oraz sprzężenie bezpośrednie przez dwójnik A pomiędzy źródłami pary różnicowej sM1sM2 a wyjściem bufora WY.
    Przykładowa realizacja przedstawiona na fig. 2 posiada w stopniu wejściowym parę tranzystorów MOS M1 i M2, realizujących wraz z układem aktywnego obciążenia (lustro prądowe M4 i M5) i układem polaryzacji (lustro prądowe M8 i M7 oraz źródło prądowe IB1, różnicowy stopień wzmacniający, sterowany z końcówek podłoży tranzystorów pary różnicowej bM1, bM2. Bramki tranzystorów M1 i M2 podłączone są do ujemnego zasilania. Do wyprowadzeń źródeł tranzystorów pary sM1 i sM2 podłączony jest tranzystor M3 o takich samych rozmiarach jak tranzystory pary różnicowej Ml i M2, który realizuje funkcję dwójnika A przedstawionego na fig. 1. Źródło tranzystora sM3 podłączone jest do źródeł tranzystorów sM1 i sM2, bramka gM3 podłączona jest do ujemnego zasilania VSS, natomiast podłoże tranzystora bM3 i dren dM3 podłączone są do wyjścia bufora WY.
    Do wyjścia pary różnicowej dM1 podłączony jest tranzystor M6 w konfiguracji wspólne źródło, realizujący funkcję wzmacniacza B przedstawioną na fig .1.
    Niskomocowy bufor napięciowy CMOS o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego posiada w stopniu wejściowym parę tranzystorów MOS - M1, M2, polaryzowanych za pośrednictwem lustra prądowego M8, M7, prądem IB1, które z układem aktywnego obciążenia M4, M5 stanowią różnicowy stopień wzmacniający, sterowany z końcówek podłoży tranzystorów pary różnicowej bM1, bM2, o bramkach tranzystorów gM1 i gM2 podłączonych są do ujemnego zasilania. Jako dwójnik aktywny A zastosowano tranzystor M3 o takich samych rozmiarach jak tranzystory M1, M2 podłączony źródłem sM3 do wyprowadzeń źródeł tranzystorów pary sM1 i sM2, bramką gM3 do ujemnego zasilania VSS oraz podłożem bM3 i drenem dM3 do wyjścia bufora WY. Do wyjścia pary różnicowej dM1 podłączony jest bramką tranzystor M6, którego dren podłączony jest do wyjścia bufora WY a źródło i podłoże podłączone są do ujemnego zasilania.
    Na fig. 3 pokazano alternatywną realizację bufora, w której tranzystory wzmacniacza M6, aktywnego obciążenia M4, MS oraz układu polaryzacji M7, M8 są sterowane z zacisków podłożowych, natomiast ich bramki podłączone są do dodatniego M4, MS, M6 i ujemnego M7, M8 zasilania.
    Symbolami VDD oraz VSS oznaczono punkty dołączenia napięciowych źródeł zasilających, natomiast prądowe źródła polaryzujące oznaczono symbolami IB1 oraz 1B2.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Niskomocowy bufor napięciowy o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego wykorzystujący różnicowy wzmacniacz MOS sterowany z końcówek podłoża pierwszego tranzystora i drugiego tranzystora pary różnicowej znamienny tym, że do wspólnych końcówek źródeł pary różnicowej pierwszego tranzystora (sM1) drugiego tranzystora (sM2) podłączone są jedne z wrót aktywnego dwójnika (A) o jednostkowym wzmocnieniu napięciowym, zaś drugie wrota podłączone są do wyjścia bufora (WY), natomiast do wyjścia pierwszego tranzystora (dM1) pary różnicowej podłączony jest wzmacniacz (B) przenoszący sygnał do wyjścia bufora (WY).
  2. 2. Bufor napięciowy CMOS o zmniejszonym błędzie wzmocnienia jednostkowego posiadający w stopniu wejściowym parę tranzystorów MOS (M1, M2), polaryzowanych za pośrednictwem lustra prądowego (M8), (M7), prądem (IB1), które z układem aktywnego obciążenia (M4), (M5) stanowią różnicowy stopień wzmacniający, sterowany z końcówek (b) podłoży tranzystorów
PL428713A 2019-01-29 2019-01-29 N iskomocowy bufor napięciowy PL239981B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428713A PL239981B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 N iskomocowy bufor napięciowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428713A PL239981B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 N iskomocowy bufor napięciowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428713A1 PL428713A1 (pl) 2020-08-10
PL239981B1 true PL239981B1 (pl) 2022-02-07

Family

ID=71943640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428713A PL239981B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 N iskomocowy bufor napięciowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239981B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428713A1 (pl) 2020-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4554515A (en) CMOS Operational amplifier
US20050007182A1 (en) Resistance load source follower circuit
JP2641408B2 (ja) 低電圧高速動作のcmos演算増幅器
US6469579B2 (en) Boosted high gain, very wide common mode range, self-biased operational amplifier
US20080218244A1 (en) Analog switch
TWI504139B (zh) 運算放大器電路
US8988148B2 (en) Transconductance amplifier
US7187236B2 (en) Rail-to-rail differential input amplification stage with main and surrogate differential pairs
US20020171486A1 (en) High gain, high bandwidth, fully differential amplifier
US6278323B1 (en) High gain, very wide common mode range, self-biased operational amplifier
US8988146B1 (en) Voltage amplifier for capacitive sensing devices using very high impedance
PL239981B1 (pl) N iskomocowy bufor napięciowy
US8432226B1 (en) Amplifier circuits and methods for cancelling Miller capacitance
TW202011689A (zh) 具有背閘極偏壓電晶體之dc迴路的寬頻低雜訊放大器
JPH03274911A (ja) 演算増幅器
US6462619B1 (en) Input stag of an operational amplifier
US6710660B1 (en) Class B power buffer with rail to rail output swing and small deadband
CN113671236A (zh) 一种应用于负载电阻的电流检测电路和设备
US20020097092A1 (en) Circuit topology for better supply immunity in a cascaded gm/gm amplifier
US7816989B2 (en) Differential amplifier
US6967515B2 (en) Single-ended to differential conversion circuit with duty cycle correction
TW201836264A (zh) 差動放大電路
US6989709B2 (en) CMOS low voltage high-speed differential amplifier
TWI519064B (zh) 緩衝電路
TWI677185B (zh) 差動放大電路