PL239800B1 - Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich - Google Patents

Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich Download PDF

Info

Publication number
PL239800B1
PL239800B1 PL433250A PL43325020A PL239800B1 PL 239800 B1 PL239800 B1 PL 239800B1 PL 433250 A PL433250 A PL 433250A PL 43325020 A PL43325020 A PL 43325020A PL 239800 B1 PL239800 B1 PL 239800B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
supported
punch
tool
ejector
Prior art date
Application number
PL433250A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433250A1 (pl
Inventor
Robert Kiełtyka
Original Assignee
Plast Met Automotive Systems Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plast Met Automotive Systems Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Plast Met Automotive Systems Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL433250A priority Critical patent/PL239800B1/pl
Publication of PL433250A1 publication Critical patent/PL433250A1/pl
Publication of PL239800B1 publication Critical patent/PL239800B1/pl

Links

Landscapes

  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich.
Gilotyna i sposób cięcia pakietów blach znane są z polskiego opisu patentowego nr PL219687. Gilotyna do cięcia pakietów blach charakteryzuje się tym, że wyposażona jest w ruchomą prowadnicę ślizgową, która osadzona jest na osi, której końce zamocowane są w nieruchomych sztywnych podporach, usytuowanych pod nieruchomą sztywną ramą, przy czym górny koniec ruchomej prowadnicy ślizgowej jest połączony z górnym nieruchomym pałąkiem poprzez połączenie śrubowe, w skład którego wchodzi rękojeść z gwintem oraz nakrętka, ponadto w dolnej części ruchomej prowadnicy ślizgowej znajdują się dwa zabudowane łożyska, w których osadzony jest wał, połączony jednym końcem z kołem zamachowym, a drugim końcem ze sztywnym sprzęgłem, które stanowi element pośredni, łączący ruchomą przekładnię zębatą z serwomotorem, ponadto ruchoma przekładnia zębata jest połączona śrubami z ruchomymi ślizgami - prowadnikami, współpracującymi z dolnymi nieruchomymi pałąkami prowadnicami, które z kolei są mocowane do sztywnej nieruchomej ramy. W kole zamachowym znajduje się mechanizm zmiany długości promienia mimośrodu, zaś wodzik o regulowanej długości, składający się z dwóch śrub oczkowych i nagwintowanej tulei, jest połączony jednym końcem z mimośrodem koła zamachowego, a drugim końcem z trzpieniem mocowanym do ruchomego prowadnika ślizgowego, po przeciwnej stronie którego osadzona jest na trzpieniu obrotowa oprawka narzędzia tnącego z naciętymi rowkami podłużnymi w kształcie łuków, blokującymi położenie obrotowej oprawki względem ruchomego prowadnika ślizgowego, przy czym do obrotowej oprawki mocowane jest narzędzie tnące. Do podłużnych rowków poziomej roboczej powierzchni nieruchomego stołu mocowany jest ruchomy mechanizm dociskowy poprzez podłużne rowki znajdujące się w jego korpusie, poza tym w dolnej części ruchomego mechanizmu dociskowego osadzona jest na stałe płyta, w rowku której zamocowana jest wkładka, zaś w górnej części ruchomego mechanizmu dociskowego znajduje się śruba dociskowa, umieszczona w pokrywie i połączona przegubowo z elementem pośrednim, który z kolei połączony jest z belką dociskową, umieszczoną w pionowych prowadnicach ślizgowych wewnątrz korpusu ruchomego mechanizmu dociskowego. Sposób polega na tym, że zmian kąta ścinania w pewnym ustalonym zakresie korzystnie od 35° do 90° dokonuje się w sposób bezstopniowy przez zmianę kąta między ruchomą prowadnicą ślizgową, a poziomą roboczą powierzchnią nieruchomego stołu gilotyny wokół osi osadzonej w nieruchomych sztywnych podporach mocowanych do nieruchomej sztywnej ramy, przy czym zmiany tej dokonuje się poprzez przesuw rękojeści po uprzednim poluzowaniu śruby oraz śrub, zaś blokowanie ustawionego kąta ścinania realizuje się przez dokręcenie wcześniej poluzowanych śrub, a ponadto obrót ruchomej prowadnicy ślizgowej powoduje równoczesne zmiany położenia współpracujących ze sobą podzespołów gilotyny.
Sposób wzdłużnego cięcia nożycami krążkowymi blach, pasów i taśm oraz zaokrąglania krawędzi materiału znany polskiego opisu patentowego nr PL189755, prowadzi się jednocześnie w co najmniej dwóch zabiegach, wykonywanych bezpośrednio po sobie nożami krążkowymi. Zabieg rozdzielenia materiału jest końcowy i poprzedzony jest co najmniej jednym zabiegiem nadcięcia według wspólnej dla wszystkich zabiegów linii cięcia. Każdy kolejny zabieg wykonywany jest przy usytuowaniu noża ruchomego po drugiej, przeciwnej stronie materiału.
Sposób i urządzenie do cięcia bezodpadowego zamkniętych profili cienkościennych znany polskiego opisu patentowego nr PL 182658, polega na tym, że w profil cięty, osadzony suwliwie w nożu stałym i ruchomym, wprowadza się z lekkim wciskiem trzpień rozprężny. Dno tego trzpienia ustala się czołem trzpienia kalibrowanego noża ruchomego w płaszczyźnie cięcia, a następnie działa się siłą na nóż ruchomy. Urządzenie ma, osadzony na tłoczysku siłownika roboczego, nóż ruchomy, wyposażony w siłownik oporowy, którego tłoczysko jest zakończone trzpieniem kalibrowanym o długości odpowiadającej części odcinanej. Czoło trzpienia ustala położenie dna trzpienia rozprężnego, przesuwającego się z lekkim wciskiem w profilu, osadzonym w otworach noża stałego i noża ruchomego, w płaszczyźnie cięcia.
Znane ze stosowania sposoby cięcia i formowania odginanego obrzeża elementów tłoczonych z blach cienkich w jednym kroku sprowadzają się do zasady działania matrycy tnąco-formującej. Narzędzie składa się z górnej i dolnej części. Dół narzędzia przymocowany jest do stołu prasy, góra narzędzia do suwaka prasy. Detal leży na matrycy tnącej, która przymocowana jest na stałe (pośrednio) względem stołu prasy, oraz na docisku, który podparty jest elementem sprężystym docisku. Elementy te znajdują
PL 239 800 B1 się w dolnej części narzędzia. Wszystkie elementy sprężyste są nieodkształcone. Matryca tnąco-formująca, zrywacz i wypychacz są na równej wysokości. Matryca tnąco-formująca w kształcie pierścienia jest przymocowana na stałe (pośrednio) względem suwaka prasy. Obie krawędzie tej matrycy są pracujące, przy czym zewnętrzna tnie materiał detalu, natomiast wewnętrzna go formuje. Podczas ruchu suwaka w dół zrywacz, dociska detal do matrycy tnącej. Zrywacz podparty jest elementem sprężystym, który po dociśnięciu detalu zaczynają się uginać. Ugięcie to umożliwia dalszy ruch suwaka. Równocześnie, matryca tnąco-formująca tnie materiał, który leży na docisku. Kolejno z ruchem suwaka w dół, wypychacz dociska detal do stempla obrzeża. Matryca tnąco-formująca spycha docisk w dół, co możliwe jest dzięki uginaniu się elementu sprężystego docisku. Podczas tego ruchu, materiał detalu odgina się wokół stempla obrzeża. W sposobie tym, grat wynikający z cięcia metalu występuje po zewnętrznej stronie odgiętego elementu, a tym samym wpływa bezpośrednio na obniżenie jakości wytwarzanego produktu, gdyż w większości tego typu elementów, w późniejszych operacjach współpracująca z innymi elementami jest zewnętrzna powierzchnia, a nie wewnętrzna, co może to powodować problemy podczas montażu.
Istota sposobu według wynalazku, polega na tym, że kształtowany element odcina się z arkusza blachy o grubości od 0,5 do 5 mm, nożami górnym i dolnym podpartym elementem sprężystym, przy czym nóż dolny tnie krawędzią zewnętrzną pozostawiając grat wynikający z cięcia w dole kształtowanego elementu, po czym kształtowany element formuje się na stemplu obrzeża, w wyniku czego grat z cięcia kształtowanego elementu przemieszcza się na jego wewnętrzną stronę.
Istota narzędzia według wynalazku, polega na tym, że do stołu prasy zamocowany jest stempel obrzeża oraz nóż dolny i płytka zrywająca podparta jest elastomerem, które przymocowane są do płyty docisku podpartej elementem sprężystym docisku poprzez element dystansowy docisku, natomiast do suwaka prasy zamocowany jest na stałe nóż górny, zrywacz podparty elementem sprężystym zrywacza, nad stemplem obrzeża umieszczony jest wypychacz podparty elementem sprężystym wypychacza. Elementy sprężyste są nieodkształcone lub zablokowane mechaniczne.
Sposób według wynalazku rozwiązuje problem gratu wynikającego z cięcia metalu, który występuje po zewnętrznej stronie odgiętego elementu, a tym samym nie wpływa bezpośrednio na obniżenie jakości wytwarzanego elementu oraz utrudnia montaż.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich, fig. 2 - usytuowanie gratu po cięciu metalu, a fig. 3 - usytuowanie gratu po formowaniu na stemplu.
P r z y k ł a d 1
Sposób cięcia oraz formowanie na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich polega na tym, że z arkusza blachy o grubości 0,5 mm umieszczonej na stemplu obrzeża 10, kształtowany element odcina się w całości, nożami górnym 1 i dolnym 2 podpartym elementem sprężystym 7. Nóż dolny 2 tnie krawędzią zewnętrzną pozostawiając grat wynikający z cięcia w dole kształtowanego elementu, po czym kształtowany element formuje się na stemplu obrzeża 10, w wyniku czego grat z cięcia kształtowanego elementu przemieszcza się na jego wewnętrzną stronę.
P r z y k ł a d 2
Sposób cięcia oraz formowanie na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że z arkusza blachy o grubości 5 mm umieszczonej na stemplu obrzeża 10, odcina się kształtowany element, który podczas wcześniejszych operacji został wstępnie wykrojony innymi nożami.
P r z y k ł a d 3
Narzędzie do cięcia oraz formowanie na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich usytuowane pomiędzy stołem prasy z dolną płytą pośrednią 13 i suwakiem prasy wyposażonym w górną płytę pośrednią 13, przy czym do stołu prasy zamocowany jest stempel obrzeża 10, dookoła którego umieszczony jest element sprężysty wypychacza 12 to i nad którym umieszczona jest górna płyta pośrednia 13. Do stołu prasy zamocowany jest stempel obrzeża 10 oraz nóż dolny 2. Płytka zrywająca 5 podparta jest elastomerem 6, które przymocowane są do płyty docisku 4 podpartej elementem sprężystym docisku 7 poprzez element dystansowy docisku 3. Do suwaka prasy zamocowany jest na stałe nóż górny 1 oraz zrywacz 8 podparty elementem sprężystym zrywacza 9, nad stemplem obrzeża 10 umieszczony jest wypychacz 11 podparty elementem sprężystym wypychacza 12.
Elementy sprężyste 7, 9, 12 są nieodkształcone lub zablokowane mechaniczne.
Dół narzędzia przymocowany jest do stołu prasy, góra narzędzia do suwaka prasy. Kształtowany element leży na stemplu obrzeża 10, który przymocowany jest na stałe (pośrednio) względem stołu
PL 239 800 B1 prasy, oraz na nożu dolnym 2 i płytce zrywającej 5, które przymocowane są do płyty docisku 4. Dodatkowo, płytka zrywająca 5 podparta jest elastomerem 6. Płyta docisku 4 podparta jest elementem sprężystym docisku 7. Podczas ruchu suwaka w dół zrywacz 8 dociska kształtowany element do płyty docisku 4. Zrywacz 8 podparty jest elementem sprężystym 9, który po dociśnięciu kształtowanego elementu zaczynają się uginać. Ugięcie to umożliwia dalszy ruch suwaka. Nóż górny 1, który przymocowany jest na stałe (pośrednio) względem suwaka, naciska na płytkę zrywającą 5, co powoduje ugięcie elastomeru 6. Dzięki ugięciu elastomeru 6 nóż górny 1 wchodzi w materiał i tnie go, razem z nożem dolnym 2. Siła elementu sprężystego docisku 7 jest większa niż siła cięcia, dzięki czemu element sprężysty docisku 7 pozostaje nieugięty podczas całej operacji cięcia. Wypychacz 11 dociska element do stempla obrzeża 10. Wypychacz 11 podparty jest elementem sprężystym 12, który ugina się po dociśnięciu detalu, co umożliwia dalszy ruch suwaka. Kolejno, zrywacz 8 spycha płytę docisku 4 w dół, co możliwe jest dzięki uginaniu się elementu sprężystego docisku 7. Podczas tego ruchu, materiał kształtowanego elementu odgina się wokół stempla obrzeża 10.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
- nóż górny,
- nóż dolny,
- element dystansowy docisku,
- płyta docisku,
- płytka zrywająca,
- elastomer,
- element sprężysty docisku,
- zrywacz,
- element sprężysty zrywacza,
- stempel obrzeża,
- wypychacz,
- element sprężysty wypychacza,
- płyta pośrednia.

Claims (4)

1. Sposób cięcia oraz formowanie na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich polegający na tym, że z arkusza blachy umieszczonej na stemplu obrzeża, odcina się kształtowany element w całości, lub który podczas wcześniejszych operacji został wstępnie wykrojony, po czym element formuje się przez gięcie, znamienny tym, że kształtowany element odcina się z arkusza blachy o grubości od 0,5 do 5 mm, nożami górnym (1) i dolnym (2) podpartym elementem sprężystym (7), przy czym nóż dolny (2) tnie krawędzią zewnętrzną pozostawiając grat wynikający z cięcia w dole kształtowanego elementu, po czym kształtowany element formuje się na stemplu obrzeża (10), w wyniku czego grat z cięcia kształtowanego elementu przemieszcza się na jego wewnętrzną stronę.
2. Narzędzie do cięcia oraz formowanie na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich usytuowane pomiędzy stołem prasy i suwakiem prasy, przy czym do stołu prasy zamocowany jest stempel obrzeża, dookoła którego umieszczony jest element dystansowy docisku oraz narzędzie wyposażone w zrywacz podparty elementem sprężystym zrywacza, stempel obrzeża i wypychacz podparty elementem sprężystym wypychacza, znamienny tym, że do stołu prasy zamocowany jest stempel obrzeża (10) oraz nóż dolny (2) i płytka zrywająca (5) podparta jest elastomerem (6), które przymocowane są do płyty docisku (4) podpartej elementem sprężystym docisku (7) poprzez element dystansowy docisku (3), natomiast do suwaka prasy zamocowany jest na stałe nóż górny (1) oraz zrywacz (8) podparty elementem sprężystym zrywacza (9), nad stemplem obrzeża (10) umieszczony jest wypychacz (11) podparty elementem sprężystym wypychacza (12).
3. Narzędzie według zastrz. 2, znamienne tym, że elementy sprężyste (7, 9, 12) są nieodkształcone.
4. Narzędzie według zastrz. 2, znamienne tym, że elementy sprężyste (7, 9, 12) są zablokowane mechaniczne.
PL433250A 2020-03-13 2020-03-13 Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich PL239800B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433250A PL239800B1 (pl) 2020-03-13 2020-03-13 Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433250A PL239800B1 (pl) 2020-03-13 2020-03-13 Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433250A1 PL433250A1 (pl) 2021-09-20
PL239800B1 true PL239800B1 (pl) 2022-01-10

Family

ID=77746089

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433250A PL239800B1 (pl) 2020-03-13 2020-03-13 Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239800B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433250A1 (pl) 2021-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4489584A (en) Single stroke, draw and trim die assembly
PT2042249E (pt) Processo e dispositivo para fabrico de peças estampadas com grande superfície funcional e de corte bastante lisa
KR20160022773A (ko) 버를 가지는 압인되거나 정밀-블랭킹된 부품의 전단 에지의 형상화 장치 및 방법
KR20090028465A (ko) 확대된 작용면을 가지는 스탬핑 제조를 위한 장치 및 방법
JP2014512275A (ja) 無フランジ絞り加工部品の製造方法および製造装置
DE102004021411A1 (de) Papierschneidevorrichtung sowie Papierhalteeinrichtung hierfür
DE102018215545B4 (de) Verfahren zum Herstellen eines pressgehärteten Blechformteils und Presshärtewerkzeug
KR101153228B1 (ko) 덕트 고정용 클램프 벤딩장치
PL239800B1 (pl) Sposób i narzędzie do cięcia oraz formowania na zimno elementów tłoczonych z blach cienkich
DE102013004034B4 (de) Formwerkzeug zum Warmumformen und/oder Presshärten mit wenigstens einem Schneidstempel zum Erzeugen einer Ausnehmung im noch warmen Blechmaterial
JPS6272441A (ja) パンチピンによるプレ−トの結合方法および装置
EP3085466A1 (en) Hand held forming tool
DE202007002727U1 (de) Stanzwerkzeug, insbesondere zur Ablängung und Endenbearbeitung von Flachstabmaterial für Fensterbeschläge
US4494428A (en) Cutting tool insert assembly for shears
EP1623782B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Umformen und Schneiden von hochfesten Blechen
DE69721605T2 (de) Schlitzwerkzeug
US4165629A (en) Multi-punch, multi-die assembly for stamping hook-shaped damper hinge members
EP1235668B1 (de) Kerbschnittvorrichtung zum schneiden von verpackungsmaterialien
SU871908A1 (ru) Штамп совмещенного действи дл пробивки и вырубки
CN216911710U (zh) 精密零件可变换自动切断冲压模
EP3566834B1 (en) Container cutting die
CN113441915A (zh) 一种滤网生产工艺
MX2008010456A (es) Metodo y herramienta para fabricacion de productos de construccion.
CN217748969U (zh) 一种点焊试样u形件的冲压模具
CN220901644U (zh) 一种切边连续冲压模具及冲压设备