PL239396B1 - Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek - Google Patents

Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek Download PDF

Info

Publication number
PL239396B1
PL239396B1 PL431443A PL43144319A PL239396B1 PL 239396 B1 PL239396 B1 PL 239396B1 PL 431443 A PL431443 A PL 431443A PL 43144319 A PL43144319 A PL 43144319A PL 239396 B1 PL239396 B1 PL 239396B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
box
vertical
channel
transporting
growing
Prior art date
Application number
PL431443A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431443A1 (pl
Inventor
Stanisław Parafiniuk
Adam Fudalej
Michał Pieńko
Original Assignee
Instytut Masz Spozywczych Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instytut Masz Spozywczych Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Instytut Masz Spozywczych Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL431443A priority Critical patent/PL239396B1/pl
Publication of PL431443A1 publication Critical patent/PL431443A1/pl
Publication of PL239396B1 publication Critical patent/PL239396B1/pl

Links

Landscapes

  • Mushroom Cultivation (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek.
Z polskiego opisu patentowego nr 218915 znane jest urządzenie do uprawy grzyba o nazwie boczniak, które służy do uprawy i zbioru tego grzyba w uprawie wielkotowarowej. Urządzenie chronione polskim patentem nr 218915 może być wykorzystywane do uprawy wielkotowarowej pieczarki. Zawiera ono przenośnik pionowy oparty na kołach o jednakowej średnicy, a przy tym zawiera co najmniej jeden moduł utworzony z dwóch par kół, w którym pomiędzy przenośnikami pionowymi są zamocowane łączniki na zaczepach. Na łączniki są nakładane kostki podłoża ze słomy pasteryzowanej, nawilżonej, sprasowanej, owinięte folią z otworami i zawierające grzybnię. W okresie wzrostu grzybów kostki podłoża pozostają w urządzeniu w ciągłym lecz powolnym ruchu. W okresie załadunku lub wyładunku kostek podłoża oraz zbioru grzybów ruch przenośników pionowych jest regulowany stosownie do potrzeb.
Jednak najczęściej pieczarki są uprawiane przemysłowo na wielopoziomowych regałach, w których półki są rozmieszczone równolegle do siebie w całej przestrzeni pomieszczenia produkcyjnego. Konstrukcje regałów uprawnych są zazwyczaj wyposażane w dodatkowe elementy, które ułatwiają dostęp do wszystkich poziomów uprawy. Są to drabiny, pomosty obsługowe lub platformy mobilne, zawieszane na konstrukcji regału i przesuwane po szynach.
Z polskiego opisu patentowego nr 228331 znany jest regał do uprawy pieczarek składający się z pionowych kolumn, poziomych rusztów oraz prowadnic wózków, który charakteryzuje się tym, że pionowe kolumny wykonane są z blachy stalowej wygiętej w profil „C” i połączone są ze sobą poziomymi poprzeczkami aluminiowymi oraz metalowymi burtnicami wzdłużnymi, przy czym na poprzeczkach, wzdłuż regału są umieszczone aluminiowe ruszty. W jednym wykonaniu wynalazku poprzeczki są wykonane z blachy wygiętej w „C” i zawierają nacięcia stanowiące gniazda dla umieszczenia rusztów. W innym wykonaniu wynalazku poprzeczki są wykonane z blachy wygiętej w kształcie zamkniętego profilu o przekroju prostokątnym i zawierają nacięcia stanowiące gniazda dla umieszczenia rusztów. Aluminiowe ruszty mają kształt rury o zamkniętym, prostokątnym przekroju.
Znane są także skrzynie i regały do transportu i uprawy pieczarek w całości wykonane z aluminium, bądź stalowe ocynkowane, również regały stalowe z burtnicami aluminiowymi. Są one trwałe i bardzo drogie.
Znana jest skrzynia, gdzie konstrukcja jest spawana z kątownika w postaci szkieletu, do boków którego przyspawane są płaskie blachy, natomiast podłoga jest ażurowa z wspawanymi prętami wzdłuż dłuższego boku. Wadą tego rozwiązania jest duża waga i brak możliwości piętrowania.
Z polskiego opisu ochronnego wzoru użytkowego nr 69747 znana jest skrzynia do transportu i uprawy zwłaszcza pieczarek w postaci prętowej podłogi zamocowanej do wsporników poprzecznych osadzonych na wyprofilowanych blachach bocznych i czołowych, przy czym blachy boczne i czołowe są zamocowane do pionowych wsporników. Skrzynia chroniona prawem ochronnym nr 69747 charakteryzuje się tym, że powierzchnia blach bocznych ma wzdłużne przetłoczenia, które są zakończone w dolnej strefie półkami, a w górnej strefie wygięciem. Pionowe wsporniki stanowiące nogi mają w dolnej strefie zamocowane trwale prowadniki o zwężających się ku dołowi krawędziach. Na powierzchni zewnętrznej pionowe wsporniki mają zamocowane trwale kształtowe płytki blokujące.
Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek według wynalazku jest wyposażona w dno i wyprofilowane ściany boczne z blachy oraz stanowiące nogi skrzyni pionowe wsporniki, z których każdy jest zakończony u dołu ustalaczem pozycji.
Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek charakteryzuje się tym, że dwie naprzeciwległe ściany boczne są połączone poprzez ceowniki z pionowymi wspornikami, z których każdy jest kształtownikiem zamkniętym kwadratowym.
Ramię łączące ceownika jest nieznacznie wysunięte poza linię boku pionowego wspornika, z którym ten ceownik jest połączony.
Dno z blachy profilowanej jest zamocowane na dolnym zagięciu ścian bocznych.
Ustalacz pozycji ma kształt ostrosłupa ściętego.
Odstęp „b” stanowiący długość wnętrza ramienia łączącego ceownika jest większy od długości „a” boku pionowego wspornika. Część górna pionowego wspornika jest zamknięta znajdującą się wewnątrz tego pionowego wspornika płytką górną połączoną z prętem w otworze płytki dolnej, zamocowanej w pionowym wsporniku. Pomiędzy tymi płytkami na pręcie jest umieszczona sprężyna. Pręt jest zakończony ogranicznikiem.
PL 239 396 B1
W narożnikach spodu dna skrzyni są zamocowane płytki wzmacniające.
Zastosowanie w skrzyni do uprawy, transportu i zbioru pieczarek według wynalazku dna z blachy profilowanej przyczynia się do znacznego obniżenia wagi skrzyni, zapewnia możliwość uprawy, transportu i zbioru pieczarek przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności zastosowania dodatkowego materiału uszczelniającego dno a konkretnie folii, co ma duże znaczenie ekologiczne.
Rozwiązanie skrzyni według wynalazku zapewnia możliwość piętnowania skrzyń zawierających grzybnię pieczarek w transporcie do miejsca przeznaczenia i po wyładunku.
W transporcie zwrotnym, to jest skrzyń pustych, rozwiązanie skrzyni zapewnia po przesunięciu wzdłużnym jednej skrzyni względem drugiej obniżenie łącznej wysokości obu tych skrzyń w stosie, a tym samym przyczynia się do zwiększenia liczby transportowanych pustych opakowań jednym transportem, co zmniejsza koszty ich przewozu.
Rozwiązanie pionowego wspornika zabezpiecza ten wspornik przed niepożądanym napełnianiem jego wnętrza.
Zastosowanie płytek wzmacniających w narożnikach spodu dna skrzyni wzmacnia sztywność konstrukcji skrzyni i zapewnia możliwość przestawiania skrzyni przy pomocy wózka widłowego bez dodatkowego oprzyrządowania.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia skrzynię do uprawy, transportu i zbioru pieczarek w widoku z góry w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 przedstawia pionowy wspornik połączony z ceownikiem w widoku z góry, fig. 3 przedstawia skrzynię do uprawy, transportu i zbioru pieczarek w widoku od jej spodu w rzucie aksonometrycznym, fig. 4 przedstawia widok z boku pionowego wspornika wraz z przekrojem cząstkowym jego górnej części.
Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek jest wyposażona w dno 1 i wyprofilowane ściany boczne 2 z blachy oraz stanowiące nogi skrzyni pionowe wsporniki 3.
Dno 1 z blachy profilowanej jest zamocowane na dolnym zagięciu ścian bocznych 2. Każdy pionowy wspornik 3 jest zakończony u dołu ustalaczem pozycji 4.
Dwie naprzeciwległe ściany boczne 2 są połączone poprzez ceowniki 5 z pionowymi wspornikami 3, z których każdy jest kształtownikiem zamkniętym kwadratowym.
Ramię łączące ceownika 5 jest nieznacznie wysunięte poza linię boku pionowego wspornika 3, z którym ten ceownik 5 jest połączony.
Pozostałe dwie naprzeciwległe ściany boczne 2 są połączone bezpośrednio z pionowymi wspornikami 3.
Ustalacz pozycji 4 ma kształt ostrosłupa ściętego.
Odstęp „b” stanowiący długość wnętrza ramienia łączącego ceownika 5 jest większy od długości „a” boku pionowego wspornika 3.
Część górna pionowego wspornika 3 jest zamknięta znajdującą się wewnątrz tego pionowego wspornika 3 płytką górną 6, połączoną z prętem 7 w otworze 9 płytki dolnej 8, zamocowanej w pionowym wsporniku 3. Pomiędzy płytką górną 6 i płytką dolną 8 na pręcie 7 jest umieszczona sprężyna 10. Pręt 7 jest zakończony ogranicznikiem 11.
W narożnikach spodu dna 1 skrzyni są zamocowane płytki wzmacniające 12.
Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek jest napełniana kompostem, który jest przykryty warstwą okrywającą - warstwą torfu, w której jest wsiana grzybnia pieczarek.
Dzięki wyżej opisanemu rozwiązaniu części górnej pionowego wspornika 3 do wnętrza tego pionowego wspornika 3 nie może dostawać się materiał organiczny.
Rozwiązanie ustalacza pozycji 4 w jednej skrzyni, współpracującego z płytką górną 6 w drugiej, analogicznej skrzyni zapewnia możliwość piętrowania skrzyń zawierających grzybnię pieczarek w transporcie do miejsca przeznaczenia i po wyładunku.
W transporcie zwrotnym, to jest skrzyń pustych zastosowanie w rozwiązaniu skrzyni opisanego wyżej odstępu „a” i odstępu „b” oraz wysunięcie poza linię boku pionowego wspornika 3 ramienia łączącego ceownika 5 zapewnia możliwość obniżenia łącznej wysokości skrzyń w stosie transportowanych skrzyń pustych.
Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek według wynalazku znajduje zastosowanie w uprawie wielkotowarowej pieczarek.

Claims (2)

1. Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek wyposażona w dno i wyprofilowane ściany boczne z blachy oraz stanowiące nogi skrzyni pionowe wsporniki, z których każdy jest zakończony u dołu ustalaczem pozycji, znamienna tym, że dwie naprzeciwległe ściany boczne (2) są połączone poprzez ceowniki (5) z pionowymi wspornikami (3), z których każdy jest kształtownikiem zamkniętym kwadratowym, przy czym ramię łączące ceownika (5) jest nieznacznie wysunięte poza linię boku pionowego wspornika (3), z którym ten ceownik (5) jest połączony, zaś dno (1) z blachy profilowanej jest zamocowane na dolnym zagięciu ścian bocznych (2), a ustalacz pozycji (4) ma kształt ostrosłupa ściętego, przy czym odstęp „b” stanowiący długość wnętrza ramienia łączącego ceownika (5) jest większy od długości „a” boku pionowego wspornika (3), zaś część górna pionowego wspornika (3) jest zamknięta znajdującą się wewnątrz tego pionowego wspornika (3) płytką górną (6) połączoną z prętem (7) w otworze (9) płytki dolnej (8), zamocowanej w pionowym wsporniku (3), a pomiędzy płytką górną (6) i płytką dolną (8) na pręcie (7) jest umieszczona sprężyna (10), zaś pręt (7) jest zakończony ogranicznikiem (11).
2. Skrzynia według zastrz. 1, znamienna tym, że w narożnikach spodu dna (1) skrzyni są zamocowane płytki wzmacniające (12).
PL431443A 2019-10-11 2019-10-11 Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek PL239396B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431443A PL239396B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431443A PL239396B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431443A1 PL431443A1 (pl) 2021-04-19
PL239396B1 true PL239396B1 (pl) 2021-11-29

Family

ID=75469923

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431443A PL239396B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239396B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431443A1 (pl) 2021-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8875909B2 (en) Device for transporting objects
USRE39444E1 (en) Collapsible container
NL2015371B1 (en) Shelf for a trolley.
US11337519B2 (en) Storage system and article retrieving method
US20190009838A1 (en) System for conveying and stowing elongated material
NO20190567A1 (en) Storage system
PL239396B1 (pl) Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek
GB2559952A (en) Stillage
DE3308314C2 (de) Transport- und Verkaufswagen
PL239395B1 (pl) Skrzynia do uprawy, transportu i zbioru pieczarek
WO2021117012A1 (en) Stackable storage crate
KR20210000685U (ko) 곡물 적재함
CN201981826U (zh) 多功能粮食储存仓
CN206447091U (zh) 自动化棒材密集库
DE2002073A1 (de) Obststeige
KR101493679B1 (ko) 농산물 저장용 컨테이너
NL1036609C2 (nl) Productdrager.
JP3423583B2 (ja) 輸送荷物の荷積み台
EP4324757A1 (en) A transport rack for elongated objects and a method for packing elongated objects
RU67548U1 (ru) Ящик транспорный многооборотный штабелируемый для хранения и транспортировки продукции (варианты)
US20070157855A1 (en) Pallet
EP1479622A1 (en) Pull-out platform for a pallet shelf
RU20433U1 (ru) Грузовой стеллаж
RU1813680C (ru) Складной контейнер дл сбора и транспортировки винограда
KR200300061Y1 (ko) 이중 바닥판으로 바닥처짐을 방지한 자동창고용 상자