PL239322B1 - Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej - Google Patents

Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej Download PDF

Info

Publication number
PL239322B1
PL239322B1 PL424330A PL42433018A PL239322B1 PL 239322 B1 PL239322 B1 PL 239322B1 PL 424330 A PL424330 A PL 424330A PL 42433018 A PL42433018 A PL 42433018A PL 239322 B1 PL239322 B1 PL 239322B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
paper
air
production
paper web
air permeability
Prior art date
Application number
PL424330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424330A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Szewczyk
Michał Głębowski
Mariusz Reczulski
Adrian Szadkowski
Krzysztof Brodnicki
Original Assignee
Laszko Miroslaw
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszko Miroslaw, Politechnika Lodzka filed Critical Laszko Miroslaw
Priority to PL424330A priority Critical patent/PL239322B1/pl
Publication of PL424330A1 publication Critical patent/PL424330A1/pl
Publication of PL239322B1 publication Critical patent/PL239322B1/pl

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej, który polega na tym, że formowaną wstęgę papieru po wyjściu z pras, przed procesem jej suszenia lub w trakcie suszenia nadmuchuje się strugami powietrza o temperaturze 20 - 800°C wypływającymi z prędkością nie mniejszą niż 150 m/s z dysz o średnicach otworów wylotowych nie większych niż 3 mm, usytuowanych w odległości nie większej niż 25 mm od powierzchni wstęgi papieru.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej.
Właściwości fizyczne papierów kształtowane są podczas całego procesu konsolidacji wstęgi w maszynie papierniczej. Wszystkie etapy procesu: formowanie wstęgi na sicie, odwadnianie, prasowanie, suszenie, mają istotny wpływ na strukturę materiału włóknistego, a przez to na jego właściwości. Jednak w niektórych przypadkach zakres zmian parametrów procesu formowania jest ograniczony. Na przykład zmniejszenie ciśnienia prasowania wstęgi w celu uzyskania papierów o mniejszej gęstości oraz większej grubości i przepuszczalności powietrza, powoduje jednocześnie spadek intensywności odwadniania wstęgi papieru i w efekcie wzrasta energochłonność procesu wytwarzania papieru i spada jego wydajność. Ze względu na to, że przepuszczalność i gęstość papieru są ze sobą ściśle powiązane, to w przypadku papierów o tej samej gramaturze, zmniejszenie gęstości powoduje wzrost przepuszczalności powietrza. Nie licząc szczególnego przypadku papierów filtracyjnych, właściwości te głównie zmieniają się w procesie prasowania i suszenia.
W procesie wytwarzania różnych papierów stosuje się konwencjonalne suszenie kontaktowokonwekcyjne wstęgi papieru, polegające na tym, że wstęgę papieru transportowaną za pomocą metalowego cylindra lub cylindrów suszących poddaje się podczas procesu suszenia działaniu gorącego powietrza lub mieszaniny powietrza ze spalinami. Papiery higieniczne poddawane są działaniu czynnik a suszącego o temperaturze niekiedy nawet 700°C, wypływającego z osłony konwekcyjnej przez otwory dysz, o średnicy większej niż 5 mm, z prędkością dochodzącą do 160 m/s. W warunkach rzeczywistych odległość powierzchni otworów wylotowych dysz od płaszczyzny papieru najczęściej zawiera się w zakresie 25-50 mm, a współczynnik perforacji płaszczyzny z otworami dyszowymi mieści się w granicach do 2,0%.
Znany jest sposób TAD wytwarzania papierów o bardzo porowatej strukturze i zwiększonej przenikalności powietrza, polegający na wyeliminowaniu operacji intensywnego prasowania wstęgi papieru i poddaniu wstęgi papieru o niskiej suchości procesowi przedmuchiwania, po czym przedmuchaną wstęgę, o suchości około 75-80% przekazuje się do zespołu suszącego. Niedogodnością tego sposobu produkcji papieru jest jego energochłonność. W procesie konwencjonalnym podczas suszenia papieru odparowuje z niego około 1,5 kg wody w przeliczeniu na 1 kg papieru suchego, zaś przy zastosowaniu procesu TAD około 3,7 kg/1 kg papieru suchego, czyli zużycie energii przy zastosowaniu procesu TAD jest ponad dwukrotnie większe. Ponadto proces przedmuchu TAD jest skomplikowany, nie nadaje się do produkcji bibułek makulaturowych i koszty transportu papierów wytwarzanych z zastosowaniem operacji TAD są wyższe niż papierów wytwarzanych metodą konwencjonalną.
Znany jest także sposób One Ply wytwarzania papieru składającego się z pojedynczej warstw y, o gramaturach powyżej 30 g/m2, charakteryzującego się dużą miękkością i zdolnością absorpcji wilgoci, polegający na intensywnym krepowaniu papieru.
Sposób wytwarzania papierów higienicznych, charakteryzujących się między innymi wysoką przenikalnością powietrza, z zastosowaniem technologii ATMOS polega na tym, że do wnętrza walca ssącego, współpracującego z tkaniną sitową podtrzymującą poruszającą się wstęgę papieru i nadającą jej fakturę, nadmuchuje się gorące, wilgotne powietrze wychodzące z osłony cylindra.
Znana jest także metoda NTT wytwarzania papieru o podwyższonej przenikalności powietrza, polegająca na tym, że wstęgę papieru formuje się w szczelinie między odzieżą maszynową i następnie przenosi na specjalnie tkanym filcu do prasy wstępnej. W strefie docisku tej prasy wstęga jest przekazywana na specjalną taśmę NTT, na której jest przenoszona na cylinder Yankee.
Opisane sposoby wytwarzania papierów, umożliwiające uzyskanie papierów o podwyższonej przepuszczalnościach powietrza, wymagają wprowadzania dużych zmian konstrukcyjnych w maszynach papierniczych, a niekiedy mają zastosowanie tylko do określonych mas stosowanych do produkcji papieru.
Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej, z wykorzystaniem dodatkowego nadmuchu powietrza na formowaną wstęgę papieru, zwłaszcza transportowaną za pomocą cylindra, według wynalazku polega na tym, że formowaną wstęgę papieru po wyjściu z pras, przed procesem jej suszenia lub w trakcie suszenia nadmuchuje się strugami powietrza o temperaturze 20-800°C wypływającymi z prędkością nie mniejszą niż 150 m/s, z dysz o średnicach otworów wylotowych nie większych niż 3 mm, usytuowanych w odległości nie większej niż 25 mm od powierzchni wstęgi papieru. Do nadmuchu wstęgi papieru stosuje się powierzchnię
PL 239 322 B1 nadmuchową o współczynniku perforacji korzystnie 1,4-4%. Sposób według wynalazku stosuje się do wstęg papieru o gramaturze >17 g/m2.
Zwiększenie przenikalności powietrza przez papier sposobem według wynalazku może być realizowane przy użyciu zarówno chłodnego jak i gorącego czynnika nadmuchowego, w szczególności powietrza, bez konieczności wprowadzania dużych zmian konstrukcyjnych w maszynach papierniczych, bez ograniczeń dotyczących określonych mas stosowanych do produkcji papieru.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady. W przykładach stosowano powierzchnię nadmuchu o współczynniku perforacji równym 1,4%.
P r z y k ł a d 1
Wstęgę papieru o gramaturze 35 g/m2, transportowaną za pomocą cylindra poddano działaniu strug powietrza o temperaturze 30°C wypływających z prędkością 260 m/s z dysz o średnicy 3 mm umieszczonych w odległości 10 mm od powierzchni papieru. Papier po tej obróbce wykazywał przenikalność powietrza wyższą o 18%, w porównaniu z przenikalnością powietrza przez ten papier otrzymany bez zastosowania dodatkowego nadmuchu strugami powietrza.
P r z y k ł a d 2
Wstęgę papieru o gramaturze jak w przykładzie 1, transportowaną za pomocą cylindra poddano działaniu strug powietrza o temperaturze 30°C wypływających z prędkością 370 m/s z dysz o średnicy 3 mm umieszczonych w odległości 15 mm od powierzchni papieru. Papier po tej obróbce wykazywał przenikalność powietrza wyższą o 21% w porównaniu z przenikalnością powietrza tego papieru otrzymanego bez zastosowania dodatkowego nadmuchu strugami powietrza.
P r z y k ł a d 3
Wstęgę papieru o gramaturze jak w przykładzie 1, transportowaną za pomocą cylindra poddano działaniu strug powietrza o temperaturze 30°C wypływających z prędkością 440 m/s z dysz o średnicy 3 mm umieszczonych w odległości 15 mm od powierzchni papieru. Papier po tej obróbce wykazywał przenikalność powietrza wyższą o 31% w porównaniu z przenikalnością tego papieru wytworzonego bez zastosowania dodatkowego nadmuchu strugami powietrza.
P r z y k ł a d 4
Wstęgę papieru o gramaturze 40 g/m2, transportowaną za pomocą cylindra poddano działaniu strug powietrza o temperaturze 400°C wypływających z prędkością 150 m/s z dysz o średnicy 3 mm, umieszczonych w odległości 15 mm od powierzchni papieru. Papier po tej obróbce wykazywał przenikalność powietrza wyższą o 12% w porównaniu z przenikalnością tego papieru wytworzonego bez zastosowania dodatkowego nadmuchu strugami powietrza.
P r z y k ł a d 5
Wstęgę papieru o gramaturze 35 g/m2, transportowaną za pomocą cylindra poddano działaniu strug powietrza o temperaturze 400°C wypływających z prędkością 150 m/s z dysz o średnicy 3 mm, umieszczonych w odległości 15 mm od powierzchni papieru. Papier po tej obróbce wykazywał przenikalność powietrza wyższą o 8% w porównaniu z przenikalnością tego papieru wytworzonego bez zastosowania dodatkowego nadmuchu strugami powietrza.

Claims (3)

1. Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej, z wykorzystaniem dodatkowego nadmuchu powietrza na formowaną wstęgę papieru, zwłaszcza transportowaną za pomocą cylindra, znamienny tym, że formowaną wstęgę papieru po wyjściu z pras, przed procesem jej suszenia lub w trakcie suszenia nadmuchuje się strugami powietrza o temperaturze 20-800°C wypływającymi z prędkością nie mniejszą niż 150 m/s z dysz o średnicach otworów wylotowych nie większych niż 3 mm, usytuowanych w odległości nie większej niż 25 mm od powierzchni wstęgi papieru.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zwiększaniu przenikalności powietrza poddaje się wstęgi papieru o gramaturze >17 g/m2.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do nadmuchu wstęgi papieru stosuje się powierzchnię nadmuchową o współczynniku perforacji korzystnie 1,4-4%.
PL424330A 2018-01-22 2018-01-22 Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej PL239322B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424330A PL239322B1 (pl) 2018-01-22 2018-01-22 Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424330A PL239322B1 (pl) 2018-01-22 2018-01-22 Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424330A1 PL424330A1 (pl) 2019-07-29
PL239322B1 true PL239322B1 (pl) 2021-11-22

Family

ID=67384406

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424330A PL239322B1 (pl) 2018-01-22 2018-01-22 Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239322B1 (pl)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB948171A (en) * 1960-06-10 1964-01-29 Olin Mathieson Method and apparatus for increasing the air-permeability of films or sheets

Also Published As

Publication number Publication date
PL424330A1 (pl) 2019-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE60121385T2 (de) Prallströmtrockenverfahren zur Herstellung eines absorbierenden Blattes
US7976683B2 (en) Machine for producing a fibrous web
JP4183087B2 (ja) 立体構造ウェブの製造
JP4588759B2 (ja) 抄紙機および製紙方法
US11913170B2 (en) Former of water laid asset that utilizes a structured fabric as the outer wire
US7291249B2 (en) Apparatus for the manufacture of a structured fiber web
US6585856B2 (en) Method for controlling degree of molding in through-dried tissue products
CA2703265C (en) Process and device for treating a pulp web in a long-nip pressing unit
RU2007101721A (ru) Процесс крепирования с использованием крепировального материала до высокого содержания твердой фазы для изготовления поглощающего листа при сушке в крепировальном материале
CN110036153B (zh) 用于生产纤维网的方法和装置
RU2008102737A (ru) Крепированный с использованием материала лист для выдачных устройств
EP3359734B1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer faserstoffbahn
RU2006140088A (ru) Прессованный в мокром состоянии продукт в виде туалетной бумаги и полотенец с повышенным отностительным удлинением в поперечном направлении и низкими значениями отношения прочности, изготавливаемый с применением процесса крепирования на ткани при высоком содержании твердого вещества
JP2004538390A (ja) 繊維性構造体の乾燥方法
US9856603B2 (en) Process for production of a fibrous pulp web
US20100206505A1 (en) Method and apparatus for drying of fibrous webs
TWI234598B (en) Forming fabric with twinned top wefts and an extra layer of middle wefts
JP4350712B2 (ja) ウェブ成形機のプレス部
CN113584930B (zh) 一种灰纸板生产设备及其生产方法
AU7085087A (en) Method for dewatering a wet paper web and introducing functional additives
US2057166A (en) Manufacture of sheeted fiberbinder products
PL239322B1 (pl) Sposób zwiększania przenikalności powietrza przez papier w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej
PL239013B1 (pl) Sposób zmniejszania gęstości papieru w trakcie jego wytwarzania w maszynie papierniczej
JP2008545068A (ja) ペーパーウェブ、特にグラビア用紙の製造方法
Poirier et al. Papermaking