PL239245B1 - Plaster hodowlany dla pszczół samotnic - Google Patents

Plaster hodowlany dla pszczół samotnic Download PDF

Info

Publication number
PL239245B1
PL239245B1 PL430579A PL43057919A PL239245B1 PL 239245 B1 PL239245 B1 PL 239245B1 PL 430579 A PL430579 A PL 430579A PL 43057919 A PL43057919 A PL 43057919A PL 239245 B1 PL239245 B1 PL 239245B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
channels
patch
plate
membrane
bees
Prior art date
Application number
PL430579A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430579A1 (pl
Inventor
Damian KAPKA
Przemysław KAPKA
Original Assignee
Kapka Damian
Kapka Przemyslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kapka Damian, Kapka Przemyslaw filed Critical Kapka Damian
Priority to PL430579A priority Critical patent/PL239245B1/pl
Priority to US17/627,123 priority patent/US20220369601A1/en
Priority to PCT/PL2020/000062 priority patent/WO2021010849A1/en
Priority to EP20764482.4A priority patent/EP3996499A1/en
Publication of PL430579A1 publication Critical patent/PL430579A1/pl
Publication of PL239245B1 publication Critical patent/PL239245B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; CARE OF BIRDS, FISHES, INSECTS; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K67/00Rearing or breeding animals, not otherwise provided for; New breeds of animals
    • A01K67/033Rearing or breeding invertebrates; New breeds of invertebrates
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; CARE OF BIRDS, FISHES, INSECTS; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K47/00Beehives
    • A01K47/04Artificial honeycombs
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; CARE OF BIRDS, FISHES, INSECTS; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K47/00Beehives

Description

Przedmiotem wynalazku jest plaster hodowlany do zastosowania w dziedzinie pszczelarstwa do hodowli pszczół samotnic.
W powszechnej opinii pszczoły są przede wszystkim producentami miodu i wosku oraz pozostałych produktów pszczelich. Tymczasem najistotniejszą dla człowieka rolą pszczół jest zapylanie roślin uprawnych, a także dziko rosnących.
Postępująca specjalizacja w sadownictwie, zmniejszająca się ilość pasiek z pszczołą miodną, a także chemizacja rolnictwa, powodują ginięcie rodzin pszczelich i sprawiają, że problem zapylania upraw staje się coraz bardziej istotny dla stabilizacji plonów.
Szacuje się, że pszczoły hodowlane pokrywają około połowy potrzeb zapylania roślin. Pozostałą lukę starają się wypełnić dzikie owady zapylające - głównie trzmiele i pszczoły samotnice, ale niestety ich populacja ciągle się zmniejsza. Owady pszczołowate charakteryzują się dużą różnorodnością gatunkową. Wśród pszczół samotnic wyróżnia się m.in. rodzaje: Samotka (Hyleus), Rożyca (Ceratina), Wałczatka (Heriades), Nożycówka (Chelostoma), Murarka (Hoplitis, Osmia), Tynkarka (Chalicodoma), Miesiarka (Megachil), Makatka (Anthidium). W warunkach naturalnych pszczoły wykorzystują na gniazda m.in. puste łodygi roślin np. trzcinę oraz innego rodzaju puste przestrzenie.
O dużej plastyczności niektórych gatunków świadczy możliwość zakładania gniazd w miejscach bardzo nietypowych, np. w pustakach, dachach krytych strzechą. Gniazda posiadają charakter liniowy, składają się z kolejno rozmieszczonych komórek larwalnych. Niektóre gatunki tworzą kolonie gniazd, rozwijające się w warunkach łatwego dostępu do dużej ilości kanałów. Znoszenie pyłku do gniazd rozpoczyna się od końca zaślepionych z tyłu kanałów i postępuje ku wejściu. Każdą pojedynczą komórkę samiczki napełniają pyłkiem, wyposażają ją w jajeczko i oddzielają od następnej komórki charakterystyczną dla gatunku przegrodą. W gnieździe, w zależności od długości kanału, powstaje zwykle od kilku do kilkunastu komórek larwalnych. Po zamknięciu ostatniej komórki wejście do gniazda zostaje zabezpieczane odpowiednią zatyczką, która chroni larwy przed wrogami naturalnymi i niekorzystnymi warunkami klimatycznymi.
Pszczoły samotnice poszukują pokarmu w niewielkiej odległości od gniazd (ok. 700 m) i mają szerokie preferencje pokarmowe. Na szczególną uwagę zasługuje całkowity brak agresywności w stosunku do ludzi, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie samotnic w ogrodach przydomowych.
W tradycyjnym chowie pszczół samotnic, na gniazda wykorzystuje się pęd y trzciny pospolitej. Minusem używanych materiałów gniazdowych jest duża pracochłonność przygotowania gniazd trzcinowych (tj. powtarzany corocznie zbiór, selekcja, odlistnienie i cięcie pędów trzcin), zagrożenie uczuleniami alergicznymi (podczas rozrywania trzciny i wydobywania kokonów do powietrza uwalniają się drobiny niewykorzystanego pyłku i zarodniki grzybów chorobotwórczych), niemożność wyciągnięcia z gniazd resztek kokonów i przeprowadzenia ich selekcji oraz trudności z całkowitym pozbyciem się szkodników oraz pasożytów.
Z opisu PCT/IB2007/001989 opublikowanego jako WO2007/122513 znane są rozwiązania dotyczące metody i urządzenia do hodowli oraz inkubatora do wylęgania się pszczół samotnic. Rozwiązania takie opierają się na wykorzystaniu falistych płytek, które po złożeniu na pół tworzą kanały gniazdowe. W innym wykonaniu, faliste płytki mogą być wykonane oddzielnie. Kanały lęgowe powstają w tej sposób, że po złożeniu dwóch płytek wgłębienia jednej płytki są kompatybilne z wgłębieniami drugiej płytki, tworząc w ten sposób kanały lęgowe w formie zbliżonej do sześciokątów. Zatem w celu odpowiedniego połączenia górnej i dolnej płytki, w rozwiązaniu według tego wynalazku wgłębienia każdej z płytek muszą mieć identyczną wielkość, co w efekcie daje kanały lęgowe jednakowej wielkości.
Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zróżnicowania wielkości kanałów lęgowych w jednym ulu. Pszczoły samotnice mają zróżnicowaną wielkość i z obserwacji tych zwierząt wynika, że preferują zasiedlanie kanałów lęgowych zbliżonych do wielkości pszczoły.
Zatem, w celu dostosowania kanałów lęgowych do każdego rodzaju pszczoły, konieczne byłoby wstawienie kilku różnych uli.
Z opisu wzoru użytkowego PL 67276 znane jest rozwiązanie, w którym do produkcji płytek siedliskowych wykorzystano folię termoformowalną. Niestety, przy tej metodzie istnieje bariera związana z grubością ścian wykonanych płytek. Są one cieńsze, i przez to mają mniejszą żywotność. Ponadto płytki, wykonane zgodnie z opisanym wzorem przemysłowym, w różnych miejscach mają różną grubość i w trakcie wyjmowania kokonów łatwo je mechanicznie uszkodzić. Ponadto płytki te mogą się odkształcać pod wpływem wyższych temperatur, np. pod wpływem działania promieni słonecznych.
PL 239 245 B1
Z opisu wzoru użytkowego PL 124947 znane jest rozwiązanie, w którym plaster hodowlany złożony jest z modułów jednostkowych w formie płytki zawierającej rowki i zamki, gdzie podstawa płytki zawiera zamki blokujące oraz wpusty, w których umieszczane są ściany boczne dolnego modułu, a ściana tylna modułu zawiera zatrzask, zaś ściana boczna płytki wyposażona jest w zaczepy umożliwiające przyłączenie kolejnego modułu.
Celem rozwiązania według wynalazku jest budowa takiego siedliska gniazdowego dla pszczół samotnic, które pozwoli pozyskać, bez zakłócenia naturalnych procesów rozwojowych, kokony lub larwy pszczół o tych samych parametrach, jakie uzyskujemy w procesie naturalnym, a także zmniejszenie nakładu pracy i kosztów związanych z hodowlą tych pszczół, bez negatywnego wpływu na same owady. Z uwagi na wysoką efektywność zapylania roślin uprawnych, istotne znaczenie ma wdrożenie łatwych i efektywnych sposobów chowu, w materiałach stanowiących alternatywne formy gniazd naturalnych. Ponadto celem rozwiązania jest dostarczenie plastrów hodowlanych zawierających kanały lęgowe o zróżnicowanej, dostosowanej do rozmiarów pszczół wielkości. Ponadto celem rozwiązania według wynalazku jest optymalizacja warunków termicznych wewnątrz ula oraz umożliwienie odprowadzania wilgoci z wnętrza komory gniazdowej. Jednocześnie celem wynalazku jest optymalizacja struktury płytki umożliwiająca mechaniczną obsługę plastra hodowlanego.
Plaster hodowlany dla pszczół samotnic według wynalazku, złożony z ułożonych jedna na drugiej płytek siedliskowych zawierających rowki tworzące kanały gniazdowe i zamki z zamkniętym otworem z jednej strony, charakteryzuje się tym, że każda z ułożonych jedna na drugiej płytek siedliskowych zawiera:
• rowki tworzące kanały gniazdowe o zróżnicowanej wielkości, • nad bocznymi krawędziami płytki oraz na ścianie tylnej umieszczone wypusty umożliwiające umieszczenie nad rowkami membrany, • w dolnej części podstawy płytki siedliskowej umieszczone zamki w postaci wypustów, umożliwiające dociśnięcie membrany do zamków dolnej płytki, a tym samym zamknięcie kanałów gniazdowych i jednocześnie tworzące kanały przelotowe, • w przedniej części płytki umieszczone prowadnice, dostosowane do wsunięcia przesłony, • po zewnętrznych bokach płytki umieszczone interfejsy, pozwalające na mechaniczne oddzielenie płytek, przy czym poszczególne płytki siedliskowe oddzielone są od siebie membraną, zaś w przedniej części plastra hodowlanego umieszczona jest przesłona, zawierająca otwory wlotowe o zróżnicowanej wielkości, odpowiadające wielkości kanałów gniazdowych, oraz otwory, odpowiadające wielkości kanałów przelotowych.
Korzystnie jest, gdy membrana wykonana jest z naturalnego materiału.
Korzystnie jest, gdy membrana wykonana jest z tektury.
Korzystnie jest też, gdy przesłona wykonana jest z naturalnego materiału, korzystnie tektury lub sklejki.
Przedmiot wynalazku przedstawiony został na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok aksonometryczny plastra hodowlanego z nałożoną przesłoną, fig. 2 przedstawia widok aksonometryczny plastra hodowlanego bez przesłony, fig. 3 przedstawia widok aksonometryczny płytki siedliskowej, fig. 4 przedstawia widok aksonometryczny płytki siedliskowej z nałożoną membraną, fig. 5 przedstawia przesłonę plastra hodowlanego.
W nieograniczającym przykładzie wykonania, plaster hodowlany dla pszczół samotnic zbudowany jest z ułożonych jedna na drugiej płytek siedliskowych. Każda z płytek siedliskowych zawiera rowki tworzące kanały gniazdowe 1 o zróżnicowanej wielkości, pozwalające na lepsze dostosowanie kanałów do różnej wielkości pszczół. Na bocznych krawędziach płytki oraz na ścianie tylnej umieszczone są wypusty 2 umożliwiające umieszczenie nad rowkami 1 membrany 3, zaś w dolnej części podstawy płytki siedliskowej umieszczone są zamki w postaci wypustów 4, umożliwiające dociśnięcie membrany 3 do płytki siedliskowej usytuowanej pod spodem, a tym samym zamknięcie kanałów gniazdowych 1 i jednocześnie tworzące kanały przelotowe 5, pozwalające na odprowadzenie nadmiaru wilgoci oraz stabilizacji temperatury wewnątrz kanału gniazdowego 1. W przedniej części płytki siedliskowej znajdują się prowadnice 6 dostosowane do wsunięcia przesłony 7, zaś po zewnętrznych bokach płytki siedliskowej umieszczone są interfejsy 8, pozwalające na mechaniczne oddzielenie poszczególnych płytek.
Poszczególne płytki siedliskowe oddzielone są membraną 3, zaś w przedniej części plastra umieszczona jest przesłona 7 z otworami wlotowymi 9, nadającymi całości bardziej naturalny charakter
PL 239 245 B1 oraz wpływającymi na zmniejszenie temperatury wewnątrz plastra hodowlanego, przy czym otwory wlotowe 9 są o zróżnicowanej wielkości, odpowiadającej wielkości kanałów gniazdowych 1, dzięki czemu pszczoły mogą łatwiej odnajdywać swój kanał gniazdowy 1. Przesłona 7 zawiera równie otwory 10, odpowiadające wielkości kanałów przelotowych 5.
W nieograniczającym przykładzie wykonania, membrana 3 wykonana jest z naturalnego materiału (tektury), zaś przesłona 7 wykonana jest z naturalnego materiału, korzystnie tektury lub sklejki.

Claims (4)

1. Plaster hodowlany dla pszczół samotnic złożony z ułożonych jedna na drugiej płytek siedliskowych zawierających rowki tworzące kanały gniazdowe i zamki z zamkniętym otworem z jednej strony, znamienny tym, że każda z ułożonych jedna na drugiej płytek siedliskowych zawiera:
• rowki tworzące kanały gniazdowe (1) o zróżnicowanej wielkości, • nad bocznymi krawędziami płytki oraz na ścianie tylnej umieszczone wypusty (2), • w dolnej części podstawy płytki siedliskowej umieszczone zamki w postaci wypustów (4), tworzące kanały przelotowe (5), • w przedniej części płytki umieszczone prowadnice (6), • po zewnętrznych bokach płytki umieszczone interfejsy (8), przy czym poszczególne płytki siedliskowe oddzielone są od siebie membraną (3), zaś w przedniej części plastra hodowlanego umieszczona jest przesłona (7), zawierająca otwory wlotowe (9) o zróżnicowanej wielkości, odpowiadające wielkości kanałów gniazdowych (1), oraz otwory (10), odpowiadające wielkości kanałów przelotowych (5).
2. Plaster hodowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że membrana (3) wykonana jest z naturalnego materiału.
3. Plaster hodowlany według zastrz. 2, znamienny tym, że membrana (3) wykonana jest z tektury.
4. Plaster hodowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że przesłona (7) wykonana jest z naturalnego materiału, korzystnie tektury lub sklejki.
PL430579A 2019-07-13 2019-07-13 Plaster hodowlany dla pszczół samotnic PL239245B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430579A PL239245B1 (pl) 2019-07-13 2019-07-13 Plaster hodowlany dla pszczół samotnic
US17/627,123 US20220369601A1 (en) 2019-07-13 2020-07-10 Breeding comb for solitary bees
PCT/PL2020/000062 WO2021010849A1 (en) 2019-07-13 2020-07-10 Breeding comb for solitary bees
EP20764482.4A EP3996499A1 (en) 2019-07-13 2020-07-10 Breeding comb for solitary bees

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430579A PL239245B1 (pl) 2019-07-13 2019-07-13 Plaster hodowlany dla pszczół samotnic

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430579A1 PL430579A1 (pl) 2021-01-25
PL239245B1 true PL239245B1 (pl) 2021-11-22

Family

ID=72291092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430579A PL239245B1 (pl) 2019-07-13 2019-07-13 Plaster hodowlany dla pszczół samotnic

Country Status (4)

Country Link
US (1) US20220369601A1 (pl)
EP (1) EP3996499A1 (pl)
PL (1) PL239245B1 (pl)
WO (1) WO2021010849A1 (pl)

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1224479A (en) * 1916-06-14 1917-05-01 George M Macdonald Artificial honeycomb.
US1773221A (en) * 1928-06-02 1930-08-19 Arthur P Davis Bee-comb-frame construction
US3191199A (en) * 1963-08-05 1965-06-29 Reed Charles B Artificial nest for wild bees
US3267497A (en) * 1964-12-14 1966-08-23 John N Dority Bee hatching device
US4374440A (en) * 1981-02-10 1983-02-22 Perma-Comb Systems, Inc. Honeycomb
US5403226A (en) * 1994-01-06 1995-04-04 Trafford; Norman F. Leaf cutter bee nest
US5372535A (en) * 1994-01-28 1994-12-13 Mills; Jerry Leafcutter bee management system including a laminate bee board
CA2138901C (en) * 1994-12-22 2003-10-07 R. G. Grant Mccarthy Raised orientation pattern for nesting blocks for megachile rotundata
JP2748966B2 (ja) * 1995-02-06 1998-05-13 株式会社採種実用技術研究所 ハナバチ類用人工巣
DE19624570C1 (de) * 1996-06-20 1997-10-09 Axel Dipl Ing Papenfoth Nisthilfe zum Beobachten der Brut von Solitärinsekten
US5741170A (en) * 1996-07-25 1998-04-21 Orletsky; Darryl W. Modular beehive
US8465340B1 (en) * 2010-04-30 2013-06-18 Pacific Pollination, LLC Nest for solitary bees
DE202013000232U1 (de) * 2012-01-16 2013-02-11 BioDar Dorota Flaga Nistplatte fûr Brutstätte für Wildbienen
CN104585079B (zh) * 2015-01-22 2018-02-02 申磊 一种宠物蜜蜂的饲养方法及饲养装置
PL70663Y1 (pl) * 2016-03-10 2019-03-29 Kapka Damian Plaster hodowlany dla pszczół samotnic
WO2019148235A1 (en) * 2018-02-02 2019-08-08 Seamus Hasson A honeycomb frame and collection system
US11412715B2 (en) * 2018-05-18 2022-08-16 The Board Of Trustees Of The University Of Illinois Queen bee monitoring cage system
WO2020070566A1 (en) * 2018-10-03 2020-04-09 Wildbiene + Partner Ag Device for the nesting of solitary bees

Also Published As

Publication number Publication date
WO2021010849A1 (en) 2021-01-21
EP3996499A1 (en) 2022-05-18
US20220369601A1 (en) 2022-11-24
PL430579A1 (pl) 2021-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sommeijer Beekeeping with stingless bees: a new type of hive
US20150181841A1 (en) Production device for queen bee and royal jelly
US20190075762A1 (en) Breeding comb for solitaire bees
KR20200008182A (ko) 뒤영벌류 여왕벌 대량생산용 봉군 선별법과 여왕 증식용 벌통제형
Woyke Rearing and viability of diploid drone larvae
KR20170053978A (ko) 탈착식 꿀벌 교미벌통
US9801358B1 (en) Method and apparatus for field incubation of bees
US11707054B2 (en) Device for the nesting of solitary bees
Ono et al. Use of introduced Bombus terrestris worker helpers for rapid development of Japanese native B. hypocrita colonies (Hymenoptera, Apidae)
Giejdasz et al. Effect of Temperature Treatment during Development of L., on Mortality, Emergence and Longevity of Adults
PL239245B1 (pl) Plaster hodowlany dla pszczół samotnic
JP4191367B2 (ja) 養蜂用の巣箱
US20210161107A1 (en) Rational hive structure
Mounika et al. Colony propagation in stingless bees, Tetragonula iridipennis (Smith)
Roubik Nest structure: Stingless bees
CA2399521A1 (en) Insect rearing tray
Chauhan Studies on pests and diseases of bumble bee, Bombus haemorrhoidalis Smith
CN112021263A (zh) 一种运用循环组合巢框蜂箱的养蜂方法
CN107018924B (zh) 塔形中蜂分群箱及使用方法
AU2009238296A1 (en) Pest trap for beehive
CN107094663B (zh) 元台塔形中蜂分群箱及使用方法
RU2804805C1 (ru) Улей для диких пчел - опылителей трудно опыляемых культур и растений редких и исчезающих видов
Madras-Majewska et al. The influence of nests usage on mason bee (Osmia rufa L.) survival.
CN212232674U (zh) 一种蜜蜂养殖用循环组合式巢框及蜂箱
CN114073230B (zh) 一种蜜蜂诱王方法