PL238606B1 - Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników - Google Patents

Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników Download PDF

Info

Publication number
PL238606B1
PL238606B1 PL428211A PL42821118A PL238606B1 PL 238606 B1 PL238606 B1 PL 238606B1 PL 428211 A PL428211 A PL 428211A PL 42821118 A PL42821118 A PL 42821118A PL 238606 B1 PL238606 B1 PL 238606B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
adjustable
working
working section
fan
Prior art date
Application number
PL428211A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428211A1 (pl
Inventor
Kazimierz Anioł
Mirosław Maziarka
Eugeniusz Maziarka
Oskar Maziarka
Original Assignee
Akpil Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Bio Actiw Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akpil Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Bio Actiw Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Akpil Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428211A priority Critical patent/PL238606B1/pl
Publication of PL428211A1 publication Critical patent/PL428211A1/pl
Publication of PL238606B1 publication Critical patent/PL238606B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja sekcji roboczej mobilnego urządzenia do usuwania szkodników upraw rolniczych lub ogrodniczych w ich środowisku. Sekcje robocze umieszczone są na wspólnej ramie, która może być podłączana do ciągnika. Konstrukcja poszczególnych sekcji pozwala skutecznie usuwać szkodniki bez użycia insektycydów, a co za tym idzie bez zatruwania środowisk a upraw. Urządzenie zawierające sekcję roboczą pozwala zwalczać zarówno szkodniki latające: mączlik warzywny, osobniki dorosłe rolnicy, osobniki dorosłe tantnisia, a także gąsienice motyli czy takie szkodniki jak wciornastki, przędziorki i mszyce.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL203270 sposób niszczenia owadów znajdujących się w środowisku naturalnym polegający na zasysaniu owadów i powietrza z tego środowiska przy pomocy wentylatora poprzez system wentylacyjny, a następnie na ich przepływie przez przepływową aparaturę niszczącą owady, gdzie są niszczone termicznie lub i mechanicznie z możliwością oddzielenia ich od powietrza i utylizacji. Alternatywnie niszczenie owadów prowadzi się przy pomocy wentylatora korzystnie z dodatkowym wyposażeniem. Z lego również opisu znane jest urządzenie, które charakteryzuje się tym, że ma ssawki, przewody wentylacyjne, przepływową aparaturę niszczącą owady i wentylator lub ssawki, przewody wentylacyjne i wentylator korzystnie z dodatkowym wyposażeniem. Sposób i urządzenie umożliwiają, bez stosowania insektycydów, sprawne niszczenie owadów oraz ich utylizację a w szczególności wykorzystanie szarańczy jako karmy dla kręgowców.
Z amerykańskiego opisu patentowego US5117578 znane jest urządzenie do odkurzania, które odkurza jednocześnie wiele równoległych rzędów roślin usuwając owady - szkodniki. Wiele jednostek próżniowych jest zamontowanych obok siebie na ruchomym wsporniku, w tym podnośniku zamontowanym w traktorze, który ma być rozłącznie zamocowany z przodu ciągnika. Każda jednostka próżniowa zawiera co najmniej dwie oddzielne jednostki pobierające zależne od siebie, rozmieszczone tak, aby obejmowały dwa sąsiednie rzędy roślin. Mobilne wsparcie obejmuje ramę zawierającą centralny zespół podnoszący. Podnośnik równoległowodowy łączy ciągnik z zespołem podnoszącym w celu pionowego ustawienia urządzenia. Siłowniki hydrauliczne są podłączone do napędzanego przez ciągnik źródła hydraulicznego w celu sterowania położeniem urządzenia od ciągnika. Ruchoma rama nośna może zawierać obrotowe elementy ramy końcowej, z których każda podtrzymuje jednostkę próżni i parę wlotów próżniowych. Elementy ramy końcowej są wychylane w górę i na końcach ramy, aby przemieszczać się w poprzek aparatu odkurzającego. Odłączane nogi wsporcze wspierają urządzenie odkurzające na ziemi po odłączeniu od ciągnika.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 10021871 znane jest mobilne urządzenie do zabijania owadów, w którym zespół podstawy ma płytę skierowaną do góry, płytkę skierowaną w dół, ściankę boczną, przód, grzbiet i boczne rozstawione boki. Zespół napędowy ma koła napędowe, które biegną w dół od dolnej płyty i mają kółko kółka. Zespół napędowy ma również czujniki zbliżeniowe. Zespół próżniowy ma szczelinę próżniową utworzoną w płytce skierowanej w dół pomiędzy bocznie rozmieszczonymi bokami. Źródło próżni wyciąga próżnię przez szczelinę próżniową. Zespół wieżowy przyciąga i zabija owady, podczas gdy zespół podstawy i zespół wieży są napędzane przez zespół napędowy, a zespół próżniowy odkurza owady.
Według wynalazku, sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania owadów w którym sekcje robocze umieszczone są na wspólnej ramie, przy czym każda sekcja zawiera wentylator i układ połączeń - system wentylacyjno ssący łączący poszczególne sekcje z jednostką lub jednostkami napędzającymi wentylatory i ze zbiornikiem-pochłaniaczem, jak również układ do mocowania poszczególnych sekcji na ramie urządzenia, a rama wyposażona jest w układ mocowania pozwalający na przyłączenie mobilnego urządzenia do ciągnika charakteryzuje się tym, że każda sekcja robocza urządzenia wyposażona jest w kurtyny boczne o regulowanej długości i szerokości, w kurtyny przednie i tylne, gdzie segmentowe kurtyny boczne w dolnej części posiadają układ kierownic naprowadzających skierowanych do wnętrza sekcji roboczej przy czym układ kierownic posiada regulowany kąt natarcia, a pomiędzy tymi kierownicami tworzącymi układ w przedniej części sekcji roboczej znajduje się otwór doprowadzający strumień powietrza do wnętrza sekcji wraz z przewodem. W górnej części sekcji znajduje się otwór. Każda sekcja wyposażona jest w koła kopiujące o regulowanej wysokości mocowania, wentylator i przewody elastyczne oraz w uchwyty. Każda sekcja posiada również pręty umieszczone na podpórkach wewnątrz sekcji dolnej części kurtyny po obu stronach sekcji.
PL 238 606 B1
Każda sekcja robocza posiada regulację szerokości i wysokości sekcji, przy czym, szerokość jest regulowana w zakresie od 320 mm do 800 mm, wysokość jest regulowana w zakresie od 300 mm do 1000 mm.
Korzystnie kąt natarcia strumienia powietrza jest regulowany kierownicą dolną w zakresie od 90° do 30°.
Korzystnie siła strumienia powietrza jest regulowana odległością pomiędzy kierownicami, odległość ta wynosi od 100-360 mm.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na skuteczne usuwanie owadów, szczególnie tych, które żerują na spodniej stronie liścia, a jednocześnie chroni rośliny przed uszkodzeniem.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sekcję roboczą w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia urządzenie składające się z 4 sekcji roboczych, fig. 3 przedstawia urządzenie składające się z 4 sekcji roboczych w widoku z przodu, a fig. 4 przedstawia sekcję roboczą w widoku perspektywicznym od dołu.
Mobilne urządzenie do usuwania owadów składające się z sekcji roboczych umieszczonych na wspólnej ramie zawierające wentylator z silnikiem hydraulicznym i układ połączeń - system wentylacyjno ssący łączący poszczególne sekcje ze zbiornikiem pochłaniaczem, jak również układ do mocowania sekcji na ramie urządzenia jak również układ pozwalający na przyłączenie urządzenia do ciągnika w którym każda sekcja robocza 1 urządzenia wyposażona jest w kurtyny boczne 2 o regulowanej długości, i w kurtyny przednie i tylne 3 i 4, kurtyny boczne 2 w dolnej części 5 posiadają kierownice naprowadzające 6 skierowane do wnętrza sekcji roboczej 1 o regulowanym kącie natarcia, a pomiędzy tymi kierownicami w przedniej części sekcji 1 znajduje się otwór 7 doprowadzający strumień powietrza do wnętrza sekcji przewodem 8, przy czym każda sekcja wyposażona jest w koła kopiujące 9 o regulowanej wysokości mocowania, wentylator 10 i przewody elastyczne 11 oraz w uchwyty 12. Każda sekcja wyposażona jest układ prowadnic 13 - pręty umieszczone po obu stronach wewnątrz sekcji w dolnej części kurtyn na podpórkach 14.
Konstrukcja sekcji pozwala na regulację kąta natarcia strumienia powietrza. Strumień ten jest regulowany w zakresie od 90° do 30° ruchomą, dolną kierownicą 6. Kąt natarcia strumienia powietrza jest uzależniony od rodzaju i wielkości roślin na których wykonywany jest zabieg jak również od gatunku owadów na których wykonywany jest zabieg.
Siła strumienia powietrza wykorzystywanego do usuwania szkodników jest regulowana odległością pomiędzy kierownicami 6 i również jest zależna od rodzaju, kondycji i wielkości roślin, jak również od gatunku owadów, które są usuwane. Sekcje robocze mocowane są rozłącznie na ramie maszyny rolniczej do usuwania szkodników.
Zwalczanie szkodników odbywa się poprzez najeżdżanie mobilnego urządzenia do usuwania szkodników na rząd roślin. Dzięki dwóm specjalnie wyprofilowanym prętom 13, do wnętrza sekcji roboczej 1 dostają się również liście roślin leżące na ziemi lub wystające poza obręb sekcji 1. W przedniej, dolnej części sekcji 1 - z obu jej stron, znajdują się wyloty 7 kanałów powietrznych. Wydostające się z nich pod dużą prędkością powietrze wydmuchuje znajdujące się na liściach i łodygach szkodniki. Dzięki wyposażeniu sekcji roboczej 1 w kurtyny 2 o regulowanej długości możliwe jest sterowanie ilością i siłą wydmuchu powietrza, w zależności od gatunku rośliny jak również jej fazy rozwojowej. Dzięki układowi kierownic 6 o regulowanym kącie natarcia strumień powietrza może być kierowany w dolną część roślin lub w nieco wyższą część roślin - w zależności od rodzaju szkodników, gatunku oraz fazy rozwojowej roślin. Dzięki kierownicom naprowadzającym 6 powstaje również tak zwany nóż powietrzny zapobiegający zasysaniu przez dmuchawę ziemi spod roślin. Stanowiące wnętrzu każdej sekcji roboczej urządzenia następują bardzo duże zawirowania powietrza. Powstają one na przeszkodach jakie znajdują się we wnętrzu sekcji 1 w postaci liści i łodyg roślin na których wykonywany jest zabieg ochronny. Dzięki grawitacyjnym przegrodom, kurtynom przedniej 3 i tylnej 4 umieszczonym z przodu i tyłu tunelu tworzącego sekcje roboczą 1 powietrze nie może się wydostać poza sekcję. Jest ono zasysane, wraz z wydmuchanymi szkodnikami przez otwór 2b znajdujący się w górnej, centralnej części sekcji roboczej 1. Dzięki regulowanej przesłonie możliwe jest sterowanie siłą zasysania powietrza przez wentylator promieniowy umiejscowiony na górze sekcji roboczej 1 nad otworem 2b. Szkodniki zasysane wraz z powietrzem giną w wyniku uderzania z dużą prędkością w łopaty wirnika, poruszające się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Wentylator posiada regulację liczby obrotów na minutę w zależności od gatunku oraz fazy rozwojowej rośliny.
Powietrze z wentylatora kierowane jest przez przewód 8 do układu prowadnic 6, które kierują powietrze do wylotów kanałów powietrznych 7 znajdujących się w przedniej, dolnej części sekcji 1.
PL 238 606 B1
Z dwóch stron sekcji 1 umocowane są koła kopiujące 9, które znaczą teren i zapobiegają uderzaniu urządzenia w ziemię. Dzięki regulowanej wysokości kół 9, następuje sterowanie wysokością pracy tunelu w zależności od systemu uprawy roślin.
W zależności od technologii produkcji, gatunku i fazy rozwojowej roślin, możliwa jest regulacja wysokości i szerokości sekcji 1, dzięki segmentowej budowie kurtyn 2 i sufitu 2a sekcji 1.
Dzięki regulacji umocowania sekcji roboczych 1 na belce, możliwe jest dostosowania mobilnego urządzenia do usuwania szkodników do różnych, stosowanych w uprawach szerokości międzyrzędzi.
Zasilanie turbiny wentylatora odbywa się poprzez jednostki zasilające.
Zastosowanie mobilnego urządzenia według wynalazku pozwala usuwać szkodniki w zależności od potrzeb nie zanieczyszczając upraw szkodliwymi substancjami chemicznymi, co przekłada się na wysoką jakość uzyskanych plonów.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników, w którym sekcje robocze umieszczone są na wspólnej ramie, przy czym każda sekcja zawiera wentylator i układ połączeń - system wentylacyjno ssący łączący poszczególne sekcje z jednostką lub j ednostkami napędzającymi wentylatory i ze zbiornikiem pochłaniaczem, jak również układ do mocowania poszczególnych sekcji na ramie urządzenia, a rama wyposażona jest w układ mocowania pozwalający na przyłączenie mobilnego urządzenia do ciągnika znamienna tym, że każda sekcja robocza (1) urządzenia wyposażona jest w segmentowe kurtyny boczne (2) o regulowanej długości i szerokości, i w kurtyny przednie i tylne (3 i 4), segmentowe kurtyny boczne (2) w dolnej części (5) posiadają układ kierownic naprowadzających (6) skierowanych do wnętrza sekcji roboczej (1) o regulowanym kącie natarcia, a pomiędzy tymi kierownicami w przedniej części sekcji (1) znajduje się otwór (7) doprowadzający strumień powietrza do wnętrza sekcji przewodem (8), w górnej części (2a) segmentowej kurtyny 2 znajduje się centralnie otwór (2b), każda sekcja wyposażona jest w koła kopiujące (9) z regulacją wysokości mocowania (15), wentylator (10) i przewody elastyczne (11) oraz w uchwyty (12), posiada również pręty (13) mocowane na podpórkach (14) wewnątrz sekcji.
  2. 2. Sekcja robocza według zastrz. 1 znamienna tym, że posiada regulację szerokości i wysokości sekcji, przy czym, szerokość jest regulowana w zakresie od 320 mm do 800 mm, wysokość jest regulowana w zakresie od 300 mm do 1000 mm.
  3. 3. Sekcja robocza według zastrz. 1 znamienna tym, że kąt natarcia strumienia powietrza jest regulowany kierownicą dolną (6) w zakresie od 90° do 30°.
  4. 4. Sekcja robocza według zastrz. 1 znamienna tym, że siła strumienia powietrza jest regulowana odległością pomiędzy kierownicami (6), odległość ta wynosi od 100 - 360 mm.
PL428211A 2018-12-17 2018-12-17 Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników PL238606B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428211A PL238606B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428211A PL238606B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428211A1 PL428211A1 (pl) 2020-06-29
PL238606B1 true PL238606B1 (pl) 2021-09-13

Family

ID=71124789

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428211A PL238606B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238606B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428211A1 (pl) 2020-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2277243C (en) Method and apparatus for spraying trees, plants and bushes
US9497902B2 (en) Forced-air conveyance harvesting system for small produce
US4825582A (en) Suction insect eradicator
US10448571B1 (en) Universal vineyard tillage and spray carrier
US20130008674A1 (en) Peanut plant uprooter
ES2895379T3 (es) Cojines neumáticos para la recepción suave de frutas cosechadas en dispositivos de cosecha de frutas mecanizados
Panneton et al. EFFICACY EVALUATI ON OF A NEW SPRAY–RECOVERY SPRAYER FOR ORCHARDS
CA2908049C (en) Pest removal device
PL238606B1 (pl) Sekcja robocza mobilnego urządzenia do usuwania szkodników
KR200458885Y1 (ko) 해충 포획 트랩을 탑재한 이동식 흡충 장치
US10595461B2 (en) Air fruit fall speed reducing system
US2293517A (en) Apparatus for dusting plants
AU2016203616A1 (en) Recycle and drift reduction spray system for vineyards and tree crops
AU2011204988B2 (en) Agricultural sprayer
SU1530158A1 (ru) Устройство дл сбора насекомых с растений
JP3911533B2 (ja) 害虫防除用捕集機
JP4242163B2 (ja) 茶園用送風式防除機
US5117578A (en) Plant field vacuuming apparatus
US2160275A (en) Straw spreader
US1537893A (en) Insect destroyer
RU2538824C1 (ru) Агрегат для сбора и утилизации насекомых-вредителей
ES2652322A1 (es) Sistema integral de cultivo y recolección de frutales en liño o seto
KR101031807B1 (ko) 시설원예용 흡충장치
JP3378956B2 (ja) 自走型育苗用剪葉装置
JP2023056983A (ja) 茶樹用防除装置と茶樹用防除方法