PL238482B1 - Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej - Google Patents

Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej Download PDF

Info

Publication number
PL238482B1
PL238482B1 PL424415A PL42441518A PL238482B1 PL 238482 B1 PL238482 B1 PL 238482B1 PL 424415 A PL424415 A PL 424415A PL 42441518 A PL42441518 A PL 42441518A PL 238482 B1 PL238482 B1 PL 238482B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool
working
cutting
working part
dental
Prior art date
Application number
PL424415A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424415A1 (pl
Inventor
Andrzej Habryń
Original Assignee
Habryn Andrzej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Habryn Andrzej filed Critical Habryn Andrzej
Priority to PL424415A priority Critical patent/PL238482B1/pl
Publication of PL424415A1 publication Critical patent/PL424415A1/pl
Publication of PL238482B1 publication Critical patent/PL238482B1/pl

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Zgłoszenie o nazwie narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej stanowi rozwiązanie problemu selektywnego usuwania zainfekowanej tkanki kostnej poprzez jej skrawanie. Narzędzie to przeznaczone jest do użytkowania w standardowych wiertarkach chirurgicznych lub stomatologicznych, zwłaszcza jako narzędzie do jednorazowego użytku. Chirurgiczne narzędzie zwłaszcza stomatologiczne zaopatrzone na jednym końcu w chwyt, a na drugim część roboczą skrawającą, które to części połączone są ze sobą łącznikiem, charakteryzuje się tym, że część robocza skrawająca o obrysie mającym kształt bryły obrotowej posiada co najmniej jedną krawędź tnącą przy czym co najmniej jego część robocza skrawająca (3) wykonana jest z materiału roboczego polimerowego albo metalowego albo ceramicznego albo cermetalowego o twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN, i jednocześnie rdzeń roboczej części narzędzia wykonany z innego materiału niż warstwa zewnętrzna części roboczej posiada kształt bryły obrotowej, przy czym materiał roboczy oprócz twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN posiada limitowaną ścieralność uzyskiwaną przez domieszki do materiału podstawowego takie jak napełniacze mineralne albo organiczne, albo dodatki innych materiałów albo modyfikatorów, albo poprzez porowatą strukturę albo łącznie stosując domieszki i zmiany składu i struktury materiału, przy czym ścieralność dobraną do usunięcia za pomocą narzędzia określonej ilości martwej tkanki przed stępieniem krawędzi skrawającej. Krawędź tnąca przy zetknięciu z zębiną ulega autodegradacji, w taki sposób, że narzędzie staje się bezużyteczne poprzez wytarcie krawędzi tnących, co wymusza wymianę na kolejne korzystnie jednorazowe wiertło po usunięciu zadanej ilości martwej tkanki kostnej albo próchniczej.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie chirurgiczne w postaci wiertła, do selektywnego usuwania zainfekowanej tkanki kostnej poprzez jej skrawanie. Narzędzie to przeznaczone jest do użytkowania w standardowych wiertarkach chirurgicznych lub stomatologicznych, zwłaszcza jako narzędzie do jednorazowego użytku.
Stan techniki: znane obecnie narzędzia chirurgiczne w postaci wierteł przeznaczone dla wiertarek wykonywane są najczęściej ze stali, aluminium, ceramiki, tworzyw sztucznych oraz kompozytowych tworzyw sztucznych nie gwarantują z jednej strony wystarczającej selektywności usuwania zainfekowanej tkanki kostnej a z drugiej nie dają gwarancji niemożności powtórnego użycia.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 6,106,291 znane jest wiertło dentystyczne do stosowania w usuwaniu próchnicowych tkanek zęba z zębiny, przy czym wiertło ma powierzchnię roboczą z elementami tnącymi, gdzie elementy tnące są dostosowane do odchylania oraz deformowania lub ścierania przy napotkaniu materiału o twardości odpowiadającej dolnej granicy twardości próchniczej zębiny.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 6347941 znane jest też wiertło stomatologiczne wyposażone w elementy tnące dostosowane do odchylania, zniekształcania lub ścierania, które niezależnie od sterowania przez operatora usuwają próchnicowe tkanki zęba z zębiny i wykonane jest z materiału o wstępnie wybranej twardości wg metody Knoopa w zakresie od około 1 do około 40 KHN.
Celem wynalazku jest skonstruowanie narzędzia chirurgicznego w postaci wiertła, które znajdzie zastosowanie podczas zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, przeznaczonego do selektywnego usuwania zainfekowanej tkanki kostnej zwłaszcza próchnicy zębów, wykonanego z materiału o parametrach twardości i trwałości niższej niż twardość zdrowej tkanki zębiny oraz wyższej od twardości zainfekowanej tkanki dzięki temu narzędzie to usuwa tylko zainfekowaną tkankę i po zakończeniu procesu o określonej długotrwałości, albo po usunięciu zdefiniowanej ilości martwej tkanki staje się bezużyteczne, co wymusza jego wymianę, minimalizuje także ból, gdyż tkanka martwa (próchnicza) nie posiada zakończeń nerwowych.
Chirurgiczne narzędzie zwłaszcza stomatologiczne zaopatrzone na jednym końcu w chwyt, a na drugim część roboczą skrawającą, które to części połączone są ze sobą łącznikiem, charakteryzuje się tym, że część robocza skrawająca o obrysie mającym kształt bryły obrotowej powstałej w wyniku obrotu wokół osi obrotu narzędzia figury geometrycznej będącej wielokątem, albo figury geometrycznej będącej połączeniem odcinków z liniami krzywymi albo będącej połączeniem linii krzywych i jednocześnie część robocza posiada co najmniej jedną krawędź tnącą kształtowaną przez linię nie leżącą w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu narzędzia, przy czym narzędzie chirurgiczne albo co najmniej jego część robocza skrawająca wykonane jest z materiału roboczego polimerowego albo metalowego albo ceramicznego albo cermetalowego o twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN, albo materiał roboczy o wskazanej twardości stanowi zewnętrzną powłokę części roboczej narzędzia o grubości od 0,01 mm do 2 mm, przy czym rdzeń części roboczej skrawającej wykonany jest z materiału o twardości z przedziału 1 do 29 KHN, albo materiał o twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN stanowi zewnętrzną warstwę części roboczej narzędzia, w tym w całości krawędzi tnących i jednocześnie rdzeń roboczej części narzędzia wykonany z innego materiału niż warstwa zewnętrzna części roboczej i materiał ten ma dowolną twardość, przy czym materiał roboczy oprócz twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN posiada limitowaną w mm3 ścieralność uzyskiwaną przez domieszki do materiału podstawowego takie jak napełniacze mineralne albo organiczne, albo dodatki innych materiałów albo modyfikatorów, albo poprzez porowatą strukturę albo łącznie stosując domieszki i zmiany składu i struktury materiału, przy czym ścieralność dobraną do usunięcia za pomocą narzędzia określonej ilości w mm3 martwej tkanki przed stępieniem krawędzi skrawającej. Krawędź tnąca przy zetknięciu z zębiną ulega autodegradacji, w taki sposób, że narzędzie staje się bezużyteczne poprzez wytarcie krawędzi tnących, co wymusza wymianę na kolejne korzystnie jednorazowe wiertło po usunięciu zadanej ilości martwej tkanki kostnej albo próchniczej.
Zastosowanie wynalazku radykalnie zwiększy bezpieczeństwo prowadzenia zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych poprzez zagwarantowanie sterylności narzędzi chirurgicznych oraz konieczność wymiany narzędzia na nowe przy każdorazowym nowym zabiegu albo w jego trakcie.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny widok narzędzia fig. 2 przedstawia widok części roboczej skrawającej narzędzia z jedną krawędzią tnącą w widoku od strony zakończenia części roboczej przeciwległego do połączenia
PL 238 482 B1 z łącznikiem w wykonaniu w wykonaniu pierwszym, fig. 3 przedstawia widok jednopiórowej krawędzi tnącej części roboczej skrawającej narzędzia w widoku z boku w wykonaniu pierwszym, fig. 4 przedstawia przekrój części roboczej skrawającej narzędzia w wykonaniu drugim z czterema krawędziami tnącymi wykonanej z jednolitego materiału, fig. 5 przedstawia przekrój części roboczej skrawającej narzędzia w wykonaniu trzecim z czterema krawędziami tnącymi i z warstwą zewnętrzną materiału roboczego, fig. 6 przedstawia przekrój części roboczej skrawającej narzędzia w wykonaniu czwartym z czterema krawędziami tnącymi z materiału roboczego i, wewnętrznym rdzeniem o kształcie bryły obrotowej.
Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej w wykonaniu podstawowym pierwszym (fig. 1), posiada część chwytową 1, łącznik 2 i część roboczą skrawającą 3. Łącznik 2 posiada przewężenie i może być wykonany z innego materiału zwłaszcza różniącego się modułem sprężystości, niż część chwytowa 1 i część robocza 3. Część robocza skrawająca 3 posiada co najmniej jedną krawędź tnącą 4 kształtowaną przez linię nie leżącą w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu narzędzia, która to linia przecina się z płaszczyzną prostopadłą do osi obrotu narzędzia w punkcie zgodnym z maksymalnym promieniem roboczej części skrawającej narzędzia. Część robocza skrawająca 3 jest w całości wykonana z materiału roboczego 5, (fig. 4) albo materiał roboczy stanowi warstwę zewnętrzną 6 części roboczej skrawającej wykonanej z materiału 7 o twardości z przedziału 1 do 29 KHN, (fig. 5) albo rdzeń narzędzia 9 części roboczej skrawającej 3, wykonany jest z materiału o twardości z przedziału 1 do 29 KHN, a część zewnętrzna części roboczej skrawającej 8 w tym krawędzie tnące 4 wykonane są z materiału roboczego o twardości z przedziału między 28 a 62 KHN.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej zaopatrzone na jednym końcu w chwyt, a na drugim część roboczą skrawającą, które to części połączone są ze sobą łącznikiem, znamienne tym, że: część robocza skrawająca 3 o obrysie mającym kształt bryły obrotowej powstałej w wyniku obrotu wokół osi podłużnej narzędzia i będącej osią obrotu figury geometrycznej będącej wielokątem, albo figury geometrycznej będącej połączeniem odcinków z liniami krzywymi albo będącej połączeniem linii krzywych i jednocześnie część robocza skrawająca 3 posiada co najmniej jedną krawędź tnącą 4, kształtowaną przez linię nie leżącą w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu narzędzia, która to linia przecina się z płaszczyzną prostopadłą do osi obrotu narzędzia w punkcie zg odnym z maksymalnym promieniem roboczej części skrawającej 3 narzędzia przy czym narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wykonane jest z materiału roboczego polimerowego albo metalowego albo ceramicznego albo cermetalowego o twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN.
  2. 2. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wg zastrzeżenia 1, znamienne tym, że: część robocza skrawająca 3 wykonana z materiału 6 o twardości z przedziału 1 do 29 KHN, pokryta jest powłoką 7 o grubości od 0,01 mm do 2 mm wykonaną z materiału roboczego polimerowego albo metalowego albo ceramicznego albo cermetalowego o twardości wg metody Knoopa z przedziału między 28 a 62 KHN, z zachowaniem ostrych krawędzi 4.
  3. 3. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wg zastrzeżenia 1, znamienne tym, że: rdzeń 9 części roboczej skrawającej 3, wykonany jest z materiału o dowolnej twardości, a część zewnętrzna 8 części roboczej skrawającej 3 w tym krawędzie tnące 4 wykonane są z materiału roboczego polimerowego albo metalowego albo ceramicznego albo cermetalowego o twardości z przedziału między 28 a 62 KHN.
  4. 4. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wg zastrzeżenia 1 lub 2, lub 3, znamienne tym, że: materiał części roboczej skrawającej 3 albo powłoki 7 albo części zewnętrznej 8 części roboczej skrawającej 3 posiada limitowaną ścieralność w mm3 regulowaną przez domieszki do materiału podstawowego takie jak napełniacze mineralne albo organiczne, albo dodatki innych materiałów albo modyfikatorów, albo poprzez porowatą strukturę albo łącznie stosując domieszki i zmiany składu i struktury materiału, przy czym ścieralność w mm3 dobraną do usunięcia za pomocą narzędzia określonej ilości martwej tkanki przed stępieniem krawędzi skrawającej.
    PL 238 482 Β1
  5. 5. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wg zastrzeżenia 1 lub 2, lub 3 lub 4, znamienne tym, że: łącznik 2 wykonany jest z materiału o mniejszym module sprężystości niż materiały części roboczej skrawającej 3 i części chwytowej 1.
  6. 6. Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej wg zastrzeżenia 1 lub 2, lub 3 lub 4 lub 5, znamienne tym, że: łącznik 2 posiada przewężenie o polu przekroju mniejszym niż pola przekrojów styku łącznika 2 z częścią chwytową 1 i częścią roboczą skrawającą 3.
PL424415A 2018-01-30 2018-01-30 Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej PL238482B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424415A PL238482B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424415A PL238482B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424415A1 PL424415A1 (pl) 2019-08-12
PL238482B1 true PL238482B1 (pl) 2021-08-30

Family

ID=67549949

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424415A PL238482B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238482B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6106291A (en) * 1998-12-15 2000-08-22 Temple University Of The Commonwealth System Of Higher Education Selective dentin caries excavator
US6347941B1 (en) * 2001-02-23 2002-02-19 Temple University Of The Commonwealth System Of Higher Education Partial dentin caries excavator
JP2003088536A (ja) * 2001-09-20 2003-03-25 Gc Corp 歯科用切削バー
DE102008010049B3 (de) * 2008-02-20 2009-01-02 Gebr. Brasseler Gmbh & Co. Kg Dentalbohrer aus Kunststoff
EP2260787B1 (de) * 2009-06-12 2015-08-12 Gebr. Brasseler GmbH & Co. KG Dentalbohrer

Also Published As

Publication number Publication date
PL424415A1 (pl) 2019-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9763673B2 (en) Osteotome
US6863529B2 (en) Dental drill system and method of use
TWI516245B (zh) 用於壓電式骨骼手術之改良式手術刀尖
EP0962192B1 (de) Medizinisches oder dentalmedizinisches Instrument zur spanabhebenden Bearbeitung von Körpergewebe und Werkzeug für ein solches Instrument
AU2013342019B2 (en) Surgical instrument
CA2075277A1 (en) Surgical instrument
US7547210B1 (en) Universal, multifunctional, single unit, rotary osteotome
US11219503B2 (en) Method for contouring a dental restoration
CN101573077B (zh) 医疗器械
JP6203642B2 (ja) 歯内療法ドリル、キット及び歯内療法ドリルを使用するための方法
EP2617382B1 (de) Dentalkürette
JPH02234754A (ja) 歯科用及び医療用器具
PL238482B1 (pl) Narzędzie chirurgiczne zwłaszcza stomatologiczne o zadanej trwałości części roboczej
US20020072034A1 (en) Ultrasonic surgical dental tool having a chisel tip
USRE27032E (en) Surgical cuttinli tool
US8435035B1 (en) Dental instrument
US20020168611A1 (en) Ultrasonic surgical dental tool having a chisel tip
US11273007B2 (en) Hand-held surgical device, and protection device
CN206761776U (zh) 牙科用钻头及医疗器械
JP5205647B2 (ja) ステンレススチールバー
CN220069878U (zh) 一种用于微创拔牙的精准去骨导板及其适配车针
DE10048575A1 (de) Chirurgisches Werkzeug
RU2269966C2 (ru) Стоматологический бор
KR20190077468A (ko) 수술 기구
EP4344670A1 (en) Device for surgery when preparing for dental implants