PL238213B1 - Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych - Google Patents

Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych Download PDF

Info

Publication number
PL238213B1
PL238213B1 PL421325A PL42132517A PL238213B1 PL 238213 B1 PL238213 B1 PL 238213B1 PL 421325 A PL421325 A PL 421325A PL 42132517 A PL42132517 A PL 42132517A PL 238213 B1 PL238213 B1 PL 238213B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lamps
reactor
chloride
photochemical reactor
sanatorium
Prior art date
Application number
PL421325A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421325A1 (pl
Inventor
Piotr M. Słomkiewicz
Beata Szczepanik
Paweł Rogala
Krzysztof Piotrowski
Piotr Sakiewicz
Józef Sołtys
Original Assignee
Politechnika Slaska W Gliwicach
Soltys Jozef Pth Intermark
Univ Jana Kochanowskiego W Kielcach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska W Gliwicach, Soltys Jozef Pth Intermark, Univ Jana Kochanowskiego W Kielcach filed Critical Politechnika Slaska W Gliwicach
Priority to PL421325A priority Critical patent/PL238213B1/pl
Publication of PL421325A1 publication Critical patent/PL421325A1/pl
Publication of PL238213B1 publication Critical patent/PL238213B1/pl

Links

Landscapes

  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest przepływowy reaktor fotochemiczny, zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych składający się pionowego walca, w którym jest umieszczony współosiowo rurowy kwarcowy reaktor katalityczny z zamontowanym w jego górnej części cyklonem, zawierający fotokatalizator w postaci zawiesiny mieszanej turbiną, ma na płaszczyźnie bocznej pionowego walca reaktora fotochemicznego cztery rzędy lamp UV (4), a górny i dolny rząd lamp UV ma zwierciadła wypukłe a dwa środkowe rzędy lamp UV (5) mają zwierciadła wklęsłe.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przepływowy reaktor fotochemiczny przeznaczony do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych.
Znany jest problem powstawania tzw. chlorkowo-siarczkowych ścieków pokąpielowych po przeprowadzanych zabiegach z wykorzystaniem wód leczniczych, które mogą zawierać szkodliwe dla środowiska związki i substancje chemiczne oraz mikroorganizmy chorobotwórcze. Ścieki kąpieli chlorkowo-siarczkowych po wpuszczeniu do kanalizacji komunalnej i zakwaszeniu, mogą być źródłem siarkowodoru, który jest gazem silnie toksycznym i może ulatniać się w niekontrolowany sposób. Jony chlorkowe z kąpieli solankowych zwykle nie są usuwane w oczyszczalni ścieków i są źródłem zasolenia wód powierzchniowych.
Znany jest z opisu patentowego PL228840 sposób wytwarzania fotokatalizatora haloizytowego zwłaszcza do utleniania jonów siarczkowych w uzdrowiskowych ściekach pokąpielowych, polegający na oddzielaniu frakcji minerału haloizytowego zwierającą związki żelazowe, aktywacji roztworem kwasu siarkowego (VI) i hydrosulfidem sodu oraz alkalizacji otrzymanego produktu polega na dodaniu do 5 części wagowych zmielonej frakcji minerału haloizytowego o rozmiarach ziaren 0,05-0,01 mm 10 części wagowych 5% wodnego roztworu bromku heksadecylotrimetyloamonu, mieszaniu i wydzielaniu frakcji zwierającej związki żelazowe za pomocą separatora magnetycznego wytwarzającego pole magnetyczne o natężeniu 2T, a po aktywacji kwasowej produktu haloizytowego do 5 części wagowych fotokatalizatora haloizytowego dodawaniu 5 części roztworu węglanu sodowego o stężeniu 15% wagowych i kondycjonowaniu w reaktorze ultradźwiękowym stosując pole 25 kHz i mocy 50W przez 30 min. W zgłoszeniu tym nie zastrzeżono budowy reaktora fotokalitycznego służącego do utleniania jonów siarczkowych, ani metody pozbywania się lub utylizacji jonów chlorkowych.
Znany jest opis patentowy PL 223081 laboratoryjnego reaktora do badania reakcji fotokatalitycznych zwłaszcza do układu ciekłe reagenty - stały katalizator składającego się z walcowego reaktora z turbiną mieszalnika, z bloku pompy wirnikowej i z bloku pobierania próbek reagentów zbudowanych z trzech trójdrożnych zaworów rozdzielających i trzech zespołów do pobierania próbek.
Znany jest z opisu patentowego PL 228679 laboratoryjny przepływowy reaktor do badania reakcji fotokatalitycznych, który składa się z wykonanych ze szkła kwarcowego walca zewnętrznego i walca wewnętrznego, zamocowanych współosiowo w pokrywie dolnej i w pokrywie górnej tworzących przestrzeń reakcyjną oraz dwóch oświetlaczy z diodami elektroluminescencyjnymi emitującymi promieniowanie ultrafioletowe zainstalowanych na zewnątrz walca zewnętrznego i we wnętrzu walca wewnętrznego reaktora, i który ma na wewnętrznej płaszczyźnie walca zewnętrznego reaktora pierścienie zewnętrzne z soczewkami rozpraszającymi a na zewnętrznej płaszczyźnie walca wewnętrznego reaktora ma pierścienie wewnętrzne z soczewkami rozpraszającymi.
W opisach obu tych reaktorów nie wyjaśniono, czy reaktory te są przydatne do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych, zwłaszcza, że w tych opisach wyraźnie podkreślono ich badawcze, laboratoryjne zastosowanie.
Znane i powszechnie są stosowane rozwiązania dezynfekcji wody, bez użycia temperatury i chemikaliów z użyciem lamp ultrafioletowych (UV) w ujęciach lokalnych, zakładach przemysłowych, szpitalach, laboratoriach. Zwykle takie rozwiązanie polega na przepuszczaniu wody przez rurę, w której współosiowo jest umieszczone lampa UV i emitowane przez nią promieniowanie zabija mikroorganizmy.
Dotychczas w literaturze patentowej nie zaproponowano rozwiązania reaktora fotochemicznego do równoczesnego usuwania mikroorganizmów i jonów siarczkowych z chlorkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych celem ich regeneracji. Celem wynalazku jest usunięcie wymienionych niedogodności i opracowanie reaktora, w który będzie możliwe fotochemiczne unieszkodliwianie mikroorganizmów i fotokatalityczne utlenianie jonów siarczkowych. Rozwiązanie konstrukcyjne przepływowego reaktora fotochemicznego polega na zastosowaniu dwóch komór reakcyjnych fotochemicznej, do unieszkodliwiania mikroorganizmów i fotokatalitycznej, do utleniania jonów siarczkowych, w różny sposób oświetlanych lampami UV zaopatrzonych w system zwierciadeł.
Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych, składający się z pionowego walca, w którym jest umieszczony współosiowo rurowy kwarcowy reaktor katalityczny z zamontowanym w jego górnej części cyklonem, zawierający fotokatalizator w postaci zawiesiny mieszanej turbiną, charakteryzuje się tym, że na płaszczyźnie bocznej pionowego walca (1) reaktora fotochemicznego umieszczono cztery rzędy lamp UV, górny i dolny
PL 238 213 B1 rząd lamp UV (4) ma zwierciadła wypukłe (22) a dwa środkowe rzędy lamp UV (5) mają zwierciadła wklęsłe (23).
Zaletą wynalazku jest możliwość równoczesnego usuwania mikroorganizmów i jonów siarczkowych w dwóch równoległych niezależnie prowadzonych procesach fotochemicznych. System lamp UV zaopatrzonych w zwierciadła wypukłe lepiej rozprasza promieniowanie w reakcyjnej komorze fotochemicznej, służącej do usuwania mikroorganizmów, system lamp UV wyposażonych w zwierciadła wklęsłe jest przeznaczony do skierowania promieniowania do kwarcowej rury fotokatalitycznej służącej do utleniania jonów siarczkowych. Zaletą wynalazku jest też to, że po regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych można je ponownie wykorzystać, jako czystą solankę do zasilania tężni solankowych, kąpielowych wód leczniczych lub innych celów gospodarczych.
Wynalazek w przykładowym wykonaniu został zilustrowany na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia przekrój pionowy reaktora fotochemicznego, fig. 2 przedstawia przekrój poziomy reaktora fotochemicznego z lampami UV ze zwierciadłami wypukłymi, na fig. 3 przedstawiono schemat lampy UV ze zwierciadłem wypukłym, fig. 4 przedstawia przekrój poziomy reaktora fotochemicznego z lampami UV ze zwierciadłami wklęsłymi, a na fig. 5 narysowano schemat lampy UV ze zwierciadłem wklęsłym.
Reaktor fotochemiczny ma postać pionowego walca (1), od dołu zamknięty półokrągłą czaszą (2) ze spustem (3) (fig. 1). Na płaszczyźnie bocznej umieszczono cztery rzędy lamp UV, górny i dolny rząd lamp (4) ma zwierciadła wypukłe a dwa środkowe rzędy lamp (5) mają zwierciadła wklęsłe. Wewnątrz reaktora fotochemicznego znajduje się pionowa rura kwarcowa (6), która jest ścianą boczną reaktora fotokatalitycznego. Rura kwarcowa jest podparta i uszczelniona na dwóch wspornikach dolnym (7) i górnym (8). Fotokatalizator w postaci wodnej zawiesiny jest doprowadzany przez przyłącze wlotowe (9) we wsporniku dolnym (7) do przestrzeni reakcyjnej reaktora fotokatalitycznego (10), natomiast z przestrzeni reakcyjnej może być usuwany przez przyłącze wylotowe (11) umieszczony we wsporniku górnym (8). Niezbędne mieszanie wodnej zawiesiny fotokatalizatora z wodami pokąpielowymi w reaktorze fotokatalitycznym umożliwia turbina (12) zasilana indukcyjnie. Filtr siatkowy (13) chroni łopatki turbiny przed opadającymi ziarnami fotokatalizatora. Cyklon (14) zamontowany w górnej części reaktora fotokatalitycznego chroni przed porywaniem ziaren fotokatalizatora z przestrzeni reakcyjnej przez strumień wód pokąpielowych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest filtr siatkowy (15) umieszczony w cyklonie. Cyklon zamyka od góry półokrągła czasza (16) z przyłączem wylotowym (17). Reaktor fotochemiczny jest zasilany wodami pokąpielowymi przez przyłącze wlotowe (18). Te wody z komory wstępnej (19) i przez płytę perforowaną (20), służącą do tłumienia zawirowań strumienia wlotowego i zapewnienia laminarnego przepływu przez reaktor, wpływają do komory fotochemicznej (21) reaktora, a następnie przez przestrzeń reakcyjną reaktora fotokatalitycznego (10) do cyklonu (14) i z przyłącza wylotowego (17). Przekrój poziomy reaktora fotochemicznego z lampami UV ze zwierciadłami wypukłymi przedstawiono na fig. 2. Na ściance bocznej (1) umieszczono sześć lamp UV (4), każda z nich (fig. 3) ma zamontowane zwierciadło wypukłe (22). Przekrój poziomy reaktora fotochemicznego z lampami UV ze zwierciadłami wklęsłymi przedstawiono na fig. 4. Na ściance bocznej (1) umieszczono sześć lamp UV (5), każda z nich (fig. 5) ma zamontowane zwierciadło wklęsłe (23).

Claims (1)

1. Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych, składający się z pionowego walca, w którym jest umieszczony współosiowo rurowy kwarcowy reaktor katalityczny z zamontowanym w jego górnej części cyklonem, zawierający fotokatalizator w postaci zawiesiny mieszanej turbiną, znamienny tym, że na płaszczyźnie bocznej pionowego walca (1) reaktora fotochemicznego umieszczono cztery rzędy lamp UV, górny i dolny rząd lamp UV (4) ma zwierciadła wypukłe (22) a dwa środkowe rzędy lamp UV (5) mają zwierciadła wklęsłe (23).
PL421325A 2017-04-18 2017-04-18 Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych PL238213B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421325A PL238213B1 (pl) 2017-04-18 2017-04-18 Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421325A PL238213B1 (pl) 2017-04-18 2017-04-18 Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421325A1 PL421325A1 (pl) 2018-10-22
PL238213B1 true PL238213B1 (pl) 2021-07-26

Family

ID=63854936

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421325A PL238213B1 (pl) 2017-04-18 2017-04-18 Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238213B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113401970B (zh) * 2021-06-18 2022-08-30 重庆昕晟环保科技有限公司 一种二次供水用紫外线消毒装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL421325A1 (pl) 2018-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NZ597220A (en) Fluid treatment apparatus
WO2009073003A1 (en) Apparatus and method for ballast water treatment
CN103601325A (zh) 一种去除水中罗硝唑的方法及装置
KR20160089109A (ko) 용수의 정화 및 살균처리 장치
PL238213B1 (pl) Przepływowy reaktor fotochemiczny zwłaszcza do regeneracji chlorkowo-siarczkowych sanatoryjnych wód pokąpielowych
EP2953902B1 (en) Uv apparatus
KR101264350B1 (ko) 광 촉매를 이용한 수처리 장치
KR101817981B1 (ko) 분수대 및 일반 용수 정수장치
JP2009118918A (ja) 流動体の滅菌装置
KR200434724Y1 (ko) 오폐수 살균 및 정화 처리장치
RU113266U1 (ru) Установка для очистки воды плавательных бассейнов с применением озона, ультразвука, уф-излучения и хлора
JP3858734B2 (ja) 水処理装置
KR100348413B1 (ko) 자외선 및 오존 발생 에이오피 챔버 및 이를 이용한수처리 장치
KR100901794B1 (ko) 수 처리장치
KR200346263Y1 (ko) 광촉매 살균정수 장치를 이용한 직결형 광촉매 살균 정수기
JP2002052393A (ja) 浄水装置
ZA200400398B (en) Water-treating device.
EP2535315A1 (en) Method and arrangement for a water treatment
JPH11151486A (ja) 高度浄水処理池および同用光触媒体
KR100927472B1 (ko) 광촉매 세라믹 담체가 충진된 수족관용 정화장치
RU173571U1 (ru) Устройство для обеззараживания питьевой воды в быту ультрафиолетовым излучением
JPH0857477A (ja) 液体浄化装置及び方法
RU178400U1 (ru) Патрон для обеззараживания сточной воды
JP2007330832A (ja) 浄水装置
RU66328U1 (ru) Устройство для обеззараживания жидкости