PL237606B1 - Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego - Google Patents

Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego Download PDF

Info

Publication number
PL237606B1
PL237606B1 PL424058A PL42405817A PL237606B1 PL 237606 B1 PL237606 B1 PL 237606B1 PL 424058 A PL424058 A PL 424058A PL 42405817 A PL42405817 A PL 42405817A PL 237606 B1 PL237606 B1 PL 237606B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
current
measuring
values
digital
signal
Prior art date
Application number
PL424058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424058A1 (pl
Inventor
Andrzej Piernikarczyk
Original Assignee
Sonel Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sonel Spolka Akcyjna filed Critical Sonel Spolka Akcyjna
Priority to PL424058A priority Critical patent/PL237606B1/pl
Publication of PL424058A1 publication Critical patent/PL424058A1/pl
Publication of PL237606B1 publication Critical patent/PL237606B1/pl

Links

Landscapes

  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem analizatora jakości energii, w szczególności w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego, jak w przypadku zasilania silników elektrycznych z przemienników częstotliwości (falowników).
Stan techniki
Dotychczas znane urządzenia pomiarowe dają poprawne odczyty wartości skutecznych okresowych lub półokresowych prądu jedynie w warunkach stałej częstotliwości, tj. 50 lub 60 Hz. Często jednak od takich urządzeń wymagany jest również pomiar napięcia zasilającego urządzenie a nie samego prądu. Stosowane algorytmy bazują na przyjęciu stałej liczby próbek sygnału przypadających na 1 okres (lub 1 półokres). Jest ona równa stosunkowi częstotliwości próbkowania i częstotliwości nominalnej (50 lub 60 Hz). Następnie wyliczane są wartości skuteczne okresowe lub półokresowe, jednak ze względu na fakt, że przyjęta stała liczba próbek nie odpowiada rzeczywistej długości okresu (lub półokresu) mierzonego przebiegu, może dojść do sytuacji błędnego wyznaczenia wartości skutecznych.
W przypadku badania prądów rozruchowych urządzeń zasilanych z przemienników częstotliwości, gdy częstotliwość prądu zasilającego zmienia się dynamicznie, obecnie dostępne przyrządy pomiarowe dają wyniki mocno odbiegające od rzeczywistych wartości skutecznych prądów półokresowych i okresowych. Wyniki te oscylują wokół wartości rzeczywistej z błędem zależnym od różnicy częstotliwości rzeczywistej a częstotliwości nominalnej przyrządu pomiarowego (50 lub 60 Hz). Przy częstotliwości zasilającej w zakresie od 40 do 80 Hz błędy pomiarowe osiągają wartość ±15%. Błędy te uniemożliwiają precyzyjne dobranie zabezpieczeń nadprądowych, a jest to główna przyczyna wykonywania pomiarów prądów rozruchowych.
Metody obliczające wartości skuteczne okresowe lub półokresowe bazujące na wyszukiwaniu przejść sygnału przez zero są zawodne, gdyż w obecności harmonicznych, gdy przebieg prądu jest odkształcony, sygnał może przechodzić przez zero wielokrotnie w czasie jednego okresu, lub też miejsca przejść są znacząco przesunięte w stosunku do przejścia przez zero składowej podstawowej, co automatycznie spowoduje błędy w liczeniu wartości skutecznych.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego US20140052397A1 znane jest urządzenie do pomiaru prądu rozruchu posiadające sondę pomiarową, przetwornik analogowo-cyfrowy połączony z sondą pomiarową, filtr cyfrowy połączony z przetwornikiem, mikrokontroler elektrycznie połączony z filtrem oraz wyświetlacz.
Z innego amerykańskiego dokumentu US6628113B2 znany jest sposób oraz urządzenie do pomiaru prądu rozruchu. Metoda zawiera etapy uzyskiwania sygnału wejściowego z sondy pomiarowej, przetwarzanie sygnału wejściowego w cyfrowe próbki reprezentujące chwilowe wartości prądu, porównywanie wartości próbek cyfrowych z ustalonymi wartościami prądu rozruchu, a kiedy te ustalone wartości zostaną przekroczone, uzyskanie serii kolejnych próbek cyfrowych dla określonego okresu, który obejmuje co najmniej część czasu trwania prądu rozruchu, przetwarzanie uzyskanych serii próbek cyfrowych oraz wyświetlanie na wyświetlaczu wartości numerycznych prądu rozruchu. Urządzenie realizujące wyżej opisaną metodę posiada sondę pomiarową, przetwornik analogowo-cyfrowy, środki pozwalające na określenie kiedy wartość sygnału wejściowego przekroczy założony próg, procesor połączony z przetwornikiem analogowo-cyfrowym w celu przetwarzania próbek cyfrowych oraz wyświetlacz.
Istota wynalazku
Celem wynalazku jest dostarczenie rozwiązania, które zapewni skuteczny pomiar prądu rozruchu w sposób adaptacyjny w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego.
Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego, według wynalazku, polegający na pomiarze prądu przy użyciu analizatora jakości energii zaopatrzonego w cęgi pomiarowe oraz przetworzeniu uzyskanego sygnału wejściowego na wartości cyfrowe, obejmuje kolejno następujące po sobie kroki:
(2C) próbkuje się mierzony prąd ze stałą częstotliwością próbkowania w przetworniku analogowocyfrowym;
(2D) przesyła się otrzymany sygnał na cyfrowy filtr o skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR) wysokiego rzędu i usuwa się z widma przebiegu mierzonego prądu wyższe harmoniczne oraz pozostawia się składową podstawową prądu;
PL 237 606 B1 (2E) wyznacza się miejsca przejść przez zero przebiegu prądu dla odfiltrowanych próbek;
(2F) wyznacza się wartości skuteczne okresowe lub półokresowe dla sygnałów sinusoidalnych lub odkształconych, korzystnie przy częstotliwościach w zakresie od 30 Hz do 100 Hz;
Wyznacza się miejsca przejść przez zero metodą interpolacji liniowej.
Wyniki pomiarów prezentuje się w czasie rzeczywistym na interfejsie graficznym (2G) i jednocześnie zapisuje się w pamięci nieulotnej (2H) analizatora jakości energii.
Korzystne skutki wynalazku
Wynalazek zapewnia poprawne wyniki pomiaru wartości skutecznych prądów okresowych i półokresowych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia (prądu) zasilającego w zakresie od ok. 30 Hz do ok. 100 Hz, również dla przebiegów odkształconych, np. gdy współczynnik zniekształceń harmonicznych THD jest większy niż 50%. Błąd pomiaru poszczególnych wartości skutecznych jest mniejszy niż ±2%.
Dodatkową zaletą rozwiązania jest brak konieczności podłączenia do urządzenia pomiarowego napięcia zasilającego badanego urządzenia, co ułatwia zestawienie układu pomiarowego i zmniejsza czasochłonność pomiaru.
Pomiar wykonywany jest w czasie rzeczywistym. Sposób pomiaru nie opiera się na przetwarzaniu zarejestrowanych wartości prądów metodą post-processingu, co pozwala na obróbkę danych i przedstawienie wyników pomiaru na bieżąco, nawet w przypadku długich czasów rejestracji.
Objaśnienie rysunku
Wynalazek zostanie poniżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia schemat podpięcia urządzenia pomiarowego do silnika zasilanego prądem trójfazowym.
Fig. 2 - przedstawia schemat ukazujący czynności składające się na sposób pomiaru prądu rozruchu według wynalazku.
Szczegółowy opis korzystnego przykładu realizacji wynalazku
Na fig. 1 pokazano schemat podpięcia analizatora jakości energii 1D do silnika 1C zasilanego prądem trójfazowym L1, L2, L3. Prądy przepływające ze źródła zasilania 1A do obciążenia 1C są mierzone za pomocą cęgów prądowych 1B podłączonych do urządzenia pomiarowego do pomiaru prądu rozruchu, którym jest analizator jakości energii 1D. Na fig. 2 w sposób schematyczny przedstawiono kolejno następujące po sobie czynności składające się na sposób pomiaru prądu rozruchu. W pierwszym kroku przebiegi prądów (2A) są kondycjonowane w torze analogowym (2B) i próbkowane ze stałą częstotliwością próbkowania w przetworniku analogowo-cyfrowym (2C). Następnie po usunięciu składowej stałej (jeśli taka składowa jest obecna) sygnał jest podawany na cyfrowy filtr o skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR) wysokiego rzędu (2D). Filtr ten ma za zadanie usunąć z widma przebiegu mierzonego prądu wszelkie wyższe harmoniczne i pozostawić jedynie składową podstawową prądu. Zastosowany filtr dla częstotliwości powyżej 200 Hz zapewnia tłumienie rzędu kilkudziesięciu dB. Filtr taki ma znaczną złożoność obliczeniową w porównaniu z filtrami o nieskończonej odpowiedzi impulsowej, jednakże zastosowanie filtru o nieskończonej odpowiedzi impulsowej nie jest możliwe, ze względu na zmienne opóźnienie grupowe filtru w paśmie przejściowym, co skutkowałoby dużymi błędami przy wyznaczaniu miejsc przejść przez zero odfiltrowanego przebiegu w warunkach zmiennej częstotliwości prądu zasilającego. Filtr FIR ma określone stałe opóźnienie grupowe równe połowie jego rzędu, co powoduje, że nie zachodzi odkształcenie fazy sygnału mierzonego i miejsca przejść przez zero składowej podstawowej mogą być określone bez błędów.
W efekcie działania filtracji sygnał mierzony zostaje oczyszczony z wyższych harmonicznych pozostaje jedynie sygnał bliski sinusoidalnemu o częstotliwości podstawowej napięcia (prądu) zasilającego.
W kolejnym etapie odfiltrowane próbki zostają podane na blok wyznaczania miejsc przejść przez zero przebiegu (2E). Badana jest zmiana znaku sąsiadujących próbek. Ponieważ sygnał zawiera w zasadzie jedynie składową podstawową, a wyższe harmoniczne zostały mocno wytłumione, wyznaczanie tych miejsc ma bardzo duże prawdopodobieństwo poprawności. Dodatkowo, metodą interpolacji liniowej, wyznaczane się dokładne miejsca przejścia przez zero i na podstawie tej informacji próbki skrajne są uwzględniane w całkowitej wartości skutecznej z odpowiednią wagą. Tym samym błąd pomiarowy jest dodatkowo zmniejszony.
PL 237 606 B1
Na podstawie informacji o miejscach przejść przez zero są następnie obliczane wartości skuteczne okresowe lub półokresowe (2F) sygnału spróbkowanego (2C) z uwzględnieniem opóźnienia grupowego filtru cyfrowego (2D).
Rezultatem działania sposobu jest precyzyjne wyznaczanie wartości skutecznych okresowych lub półokresowych (2F) dla sygnałów sinusoidalnych lub odkształconych, przy częstotliwościach w zakresie od ok. 30 Hz do 100 Hz.
Wyniki pomiarów są prezentowane w czasie rzeczywistym przez interfejs graficzny (2G) analizatora jakości energii i jednocześnie zapisywane w pamięci nieulotnej do późniejszego wykorzystania (2H). Urządzenie pomiarowe realizujące metodę według wynalazku stanowi analizator jakości energii, który posiada przewody pomiarowe z cęgami prądowymi zaciskanymi wokół przewodnika prądu, przetwornik analogowo-cyfrowy, cyfrowy filtr o skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR), mikroprocesor do przetwarzania danych cyfrowych, pamięć oraz wyświetlacz.

Claims (4)

1. Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego, polegający na pomiarze prądu przy użyciu analizatora jakości energii zaopatrzonego w cęgi pomiarowe oraz przetworzeniu uzyskanego sygnału wejściowego na wartości cyfrowe, znamienny tym, że obejmuje kolejno następujące po sobie kroki:
(2C) próbkuje się prąd ze stałą częstotliwością próbkowania w przetworniku analogowo-cyfrowym;
(2D) przesyła się otrzymany sygnał na cyfrowy filtr o skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR) wysokiego rzędu oraz usuwa się z widma przebiegu mierzonego prądu wyższe harmoniczne i pozostawia się składową podstawową prądu;
(2E) wyznacza się miejsca przejść przez zero przebiegu prądu dla odfiltrowanych próbek;
(2F) wyznacza się wartości skuteczne okresowe lub półokresowe dla sygnałów sinusoidalnych lub odkształconych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wartości skuteczne wyznacza się przy częstotliwościach w zakresie od 30 Hz do 100 Hz.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyznacza się miejsca przejść przez zero metodą interpolacji liniowej na podstawie sygnału odfiltrowanego.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyniki pomiarów prezentuje się w czasie rzeczywistym za pomocą interfejsu graficznego (2G) i jednocześnie zapisuje się w pamięci nieulotnej (2H) analizatora jakości energii.
PL424058A 2017-12-28 2017-12-28 Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego PL237606B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424058A PL237606B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424058A PL237606B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424058A1 PL424058A1 (pl) 2019-07-01
PL237606B1 true PL237606B1 (pl) 2021-05-04

Family

ID=67105534

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424058A PL237606B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237606B1 (pl)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0862060A3 (en) * 1997-02-18 1999-04-07 Fluke Corporation RMS converter using digital filtering
JP3741193B2 (ja) * 2000-02-17 2006-02-01 電源開発株式会社 ディジタル形変圧器保護リレー
US6628113B2 (en) * 2001-05-09 2003-09-30 Fluke Corporation Surge current measurement
CN202533493U (zh) * 2012-05-21 2012-11-14 泉州科力电气有限公司 应用于配电线路智能化无线监测器的电流采样电路
US20140052397A1 (en) * 2012-08-20 2014-02-20 Po Yin CHAO Inrush current measuring device
CN103675427A (zh) * 2012-08-31 2014-03-26 紘康科技股份有限公司 涌入电流量测装置
WO2015187636A2 (en) * 2014-06-03 2015-12-10 Cooper Technologies Company Power transformer inrush current detector

Also Published As

Publication number Publication date
PL424058A1 (pl) 2019-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6456097B1 (en) Fault current detection method
Djokic et al. Phase measurement of distorted periodic signals based on nonsynchronous digital filtering
NO328385B1 (no) Anordning og fremgangsmate for isolasjonsovervakning
KR19980086710A (ko) 회로내의 저항 및 전류측정용 회로
JP2014521980A (ja) 高電圧を測定する補正済み周波数特性を有する適応型分圧器
Wang et al. Harmonic impedance measurement using a thyristor-controlled short circuit
KR100725857B1 (ko) 접지선 전류를 이용한 접지저항 측정 장치
RU2406094C2 (ru) Способ мгновенного определения коэффициента искажения сигналов в электрической сети переменного тока и соответствующее устройство
JP5615566B2 (ja) 配電線路の地絡点標定方法及び装置
EP0758750B1 (en) AC mains test system for measuring current harmonics and voltage variations
PL237606B1 (pl) Sposób pomiaru prądu rozruchu urządzeń elektrycznych zasilanych w warunkach zmiennej częstotliwości napięcia zasilającego
Tarasiuk et al. DSP instrument for transient monitoring
Mishra Sag, swell and interruption detection using wavelet in LabVIEW
Faifer et al. A medium voltage signal generator for the testing of voltage measurement transducers
Rodrigues et al. Digital filter performance for zero crossing detection in power quality embedded measurement systems
JP2017083379A (ja) インピーダンス測定装置およびインピーダンス測定方法
EP1764619A2 (en) Testing loop impedance in an rccb electrical test circuit
US20230160933A1 (en) Method and device for determining the resistive component of the leakage current impedance in the alternating current network
US8035944B2 (en) Power supply system with adaptive blown fuse detection using negative sequence component
US11175322B2 (en) Gating energy consumption accumulation by detecting a fundamental component of a current
KR101997633B1 (ko) Teo 및 desa를 이용한 자동 동기화 파라미터 측정 장치
JP7070681B2 (ja) 測定装置及び方法
JPH0843460A (ja) 高調波測定解析システム
EP1026509A2 (en) Method and apparatus for determining harmonics in electric network
CN215894735U (zh) 一种直流偏磁电流测量系统