PL237597B1 - Urządzenie do regulacji poziomu wody - Google Patents

Urządzenie do regulacji poziomu wody Download PDF

Info

Publication number
PL237597B1
PL237597B1 PL422428A PL42242817A PL237597B1 PL 237597 B1 PL237597 B1 PL 237597B1 PL 422428 A PL422428 A PL 422428A PL 42242817 A PL42242817 A PL 42242817A PL 237597 B1 PL237597 B1 PL 237597B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sections
middle section
profile
profiles
guides
Prior art date
Application number
PL422428A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422428A1 (pl
Inventor
Jerzy PIETRUCHA
Jerzy Pietrucha
Jacek Gralewski
Daniel KOLASIŃSKI
Daniel Kolasiński
Original Assignee
Pietrucha Jerzy Business Assets
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pietrucha Jerzy Business Assets filed Critical Pietrucha Jerzy Business Assets
Priority to PL422428A priority Critical patent/PL237597B1/pl
Publication of PL422428A1 publication Critical patent/PL422428A1/pl
Publication of PL237597B1 publication Critical patent/PL237597B1/pl

Links

Landscapes

  • Barrages (AREA)
  • Revetment (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do regulacji poziomu wody w ciekach wodnych, zwłaszcza w strumieniach oraz niewielkich rzekach, przepustach wodnych, groblach, stawach, kanałach.
Cieki wodne takie jak strumienie i rzeki wykorzystywane są czasami do transportu lub zasilania w energię urządzeń hydrotechnicznych ponadto wykorzystywane są do retencji stanu wody na powierzchni wody w lasach. Dla takich zastosowań wymagane jest reagowanie na zmiany poziomu wody wynikające z ilości opadów lub dopływających wód roztopowych. W celu regulacji i niwelowania wpływu wahań poziomu wody buduje się powszechnie znane tamy oraz zbiorniki retencyjne. Ich wznoszenie jest jednak bardzo koszto i czasochłonne, dlatego też inwestycje takie mają najczęściej znaczenie strategiczne dla gospodarki, a ich realizacja dodatkowo związana jest z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, przede wszystkim terenów poniżej tamy. Tamy zawierają niekiedy elementy pozwalające na wytwarzanie energii elektrycznej, a regulacja poziomu wody w zbiorniku retencyjnym spiętrzanym przez tamę odbywa się poprzez otwieranie lub zamykanie otworów wylewowych zlokalizowanych poniżej lustra spiętrzanej wody. Z uwagi na ilość powstrzymywanej wody i jej napór do sterowania przepustami wymagane są układy hydrauliczne lub mechaniczne.
Podobne jak tamy oddziaływanie na zbiornik lub ciek wodny mają jazy, które także spiętrzają wodę, jednak wysokość do jakiej się je projektuje nie przekracza zwykle 15 metrów. Jaz w zależności od przewidywanego obciążenia wykonywany jest zwykle jako słupy lub pylony pomiędzy którymi umieszczone są zasuwy do regulacji poziomu wody. Przy wysokościach przekraczających 1-1,5 m spiętrzanej wody stosuje się jazy betonowe, poniżej metalowe lub o konstrukcji mieszanej. Zasuwy umieszczone są najczęściej w prowadnicach, jakie wytworzone są jednolicie z pylonem lub słupem, ewentualnie przy niskich jazach i wąskich ciekach w przykręcanych lub stabilizowanych w brzegu lub dnie cieku profilach stalowych.
W przypadku cieków wodnych istotnych dla transportu, spiętrzenie wody poprawia przepustowość rzek, cieków i kanałów niejednokrotnie decydując o możliwości prowadzenia żeglugi. Zdarza się jednak, że w wyniku spiętrzenia wody różnica w wysokości pomiędzy lustrem wody za i przed konstrukcją hydrotechniczną jest na tyle duża, że konieczne jest zastosowanie śluz o ruchomych bramach. W tym przypadku miejsce posadowienia śluzy oraz sama śluza wymagają znacznych nakładów zarówno w fazie wznoszenia, jak też eksploatacji.
Wspomniane rozwiązania są zwykle ekonomicznie nieuzasadnione w przypadku cieków i rzek o małej szerokości, albo o małym znaczeniu gospodarczym. Wówczas stosuje się tańsze, ale także posiadające znacząco niższą trwałość zastawki wodne.
Zastawka wodna zbudowana jest z wbitych w dno cieku rzędu pali, których część posadowiona jest niżej i stanowi wypływ spiętrzanej wody z przegradzającej ciek ściany. W innych spotykanych odmianach zastawka wodna wyposażona jest dodatkowo w zasuwę o regulowanej wysokości. Zasuwa najczęściej wykonana jest z umieszczonych poprzecznie pali lub desek, jakie utrzymywane są w pozycji roboczej przez dodatkowe pale wbite w niewielkiej odległości od ściany stworzonej przez wbite w dno pale.
Znane są także urządzenia o budowie liniowej przeznaczone do wzmacniania brzegów albo zmniejszania erozji gruntu w obszarze występowania pływów lub podmywania skarp, jakie wytwarza się z pali lub grodzic. Grodzice takie, zwykle bez odstępów wbija się w grunt skręcając wzajemnie lub stabilizując za pomocą zamków w które wyposażone są grodzice. Dodatkowo górna krawędź wytworzonej palisady jest zwykle zabezpieczana ochronnym kapturem, „oczepem” . W bogatym stanie techniki dotyczącym grodzic można natrafić na zarówno takie, które wykonane są ze stali, jak też grodzice tworzywowe czy kompozytowe. Szczelność konstrukcji zapewniają albo ciasne, kształtowe pasowania kolejnych grodzic, albo umieszczane pomiędzy kolejnymi sekcjami uszczelki.
Znane rozwiązania mogą być w związku z opisanym stanem techniki podzielone na zasadnicze dwie grupy: ciężkie i drogie budowle hydrotechniczne o stosunkowo dużej trwałości oraz konstrukcje lekkie o trwałości sięgającej co najwyżej kilku lat. Nie znane są jednak konstrukcje jakie stanowią alternatywę dla obu tych grup rozwiązań i pozwalają na szybkie i tanie wytworzenie urządzenia hydrotechnicznego spiętrzającego wodę i to w sposób, jaki zapewni mu długotrwałe bezusterkowe funkcjonowanie. Tym samym brakuje rozwiązań pośrednich, jakie przy właściwościach mechanicznych stali lub betonu, nie wpływają na środowisko naturalnie tak drastycznie jak jazy l ub tamy wykonane tradycyjnie, a jednocześnie nie są podatne na czynniki atmosferyczne, korozję i biokorozję tak jak zastawki drewniane.
PL 237 597 B1
Rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do przedstawionego stanu techniki, jaki łączy pozytywne aspekty budowli hydrotechnicznych jak tamy lub jazy z jednoczesnym niskim kosztem wytworzenia zastawek wodnych jest urządzenie do regulacji poziomu wody według wynalazku.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną, zbudowaną co najmniej z trzech profilowych sekcji z których co najmniej dwie są sekcjami zewnętrznymi i sekcji środkowej, połączonych trwale tak, że co najmniej jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej, przy czym sekcje te liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki, a co najmniej jedna sekcja środkowa jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych. Do sekcji zewnętrznych, korzystnie sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową, do utworzonej przez co najmniej część ścian tych sekcji gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej, trwale, korzystnie poprzez skręcenie, nitowanie lub zgrzanie, zamocowane są prowadnice umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a poniżej górnej krawędzi sekcji środkowej, albo na równi z tą krawędzią zamocowany jest profil oporowy. Prowadnice wraz z profilem oporowym tworzą gniazdo dla profili zastawkowych. Gniazdo profili zastawkowych ma w korzystnym przykładzie wykonania, w przekroju poprzecznym, kształt litery „C”. Profile zastawkowe umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach i opierają się o profil oporowy. Przy czym wszystkie sekcje urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy, prowadnice i profile zastawkowe wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji wykonana jest z zestawionych ze sobą profili, korzystnie zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są korzystnie dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym oczepem.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej utworzona przez profilowe sekcje ściana urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami oraz profilem oporowym zwrócona jest do „strony mokrej” cieku, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem paneli.
Korzystnie jest gdy każdy profil zastawkowy wyposażony jest co najmniej jednostronnie wzdłuż co najmniej jednej krawędzi w uszczelkę. Korzystnie gdy kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
Urządzenie do regulacji poziomu wody według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny urządzenia, a fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny urządzenia według wynalazku.
P r z y k ł a d I
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2 i 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2 i 2'. Do sekcji zewnętrznych 2 i 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej, trwale, poprzez skręcenie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a poniżej górnej krawędzi sekcji środkowej 3, zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym 6 tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 5 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie sekcje urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcja środkowa 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych z jakich zbudowane są sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 są dodatkowo zamknięte ochronnym, oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1 utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcję środkową 3 urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do
PL 237 597 B1 niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
P r z y k ł a d II
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2 i 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3, liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2 i 2'. Do sekcji zewnętrznych 2 i 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej 1, trwale, poprzez nitowanie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a poniżej górnej krawędzi sekcji środkowej 3, zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym 6 tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 5 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcja środkowa 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym, oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1, utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcję środkową 3, urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
P r z y k ł a d III
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2, 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje te liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2, 2'. Do sekcji zewnętrznych 2, 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej 1, trwale, poprzez zgrzanie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a poniżej górnej krawędzi sekcji środkowej 3, zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym 6 tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 5 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie
PL 237 597 B1 sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcja środkowa 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1 utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
P r z y k ł a d IV
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2, 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2, 2'. Do sekcji zewnętrznych 2, 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcji środkowej 3 gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej 1, trwale, poprzez skręcenie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a na równi z górną krawędzią obniżonej sekcji środkowej 3 zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym 6 tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 7 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcji środkowej 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1 utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcję środkową 3 urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
P r z y k ł a d V
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2, 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 są liniowo wbite w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3
PL 237 597 B1 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2, 2'. Do sekcji zewnętrznych 2, 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej 1, trwale, poprzez nitowanie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a na równi z górną krawędzią obniżonej sekcji środkowej 3 zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym 6 tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 5 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcja środkowa 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym, oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1 utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcje środkowe 3 urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.
P r z y k ł a d VI
Urządzenie do regulacji poziomu wody zawiera ścianę szczelną 1, zbudowaną z profilowych sekcji z których dwie są sekcjami zewnętrznymi 2, 2' i sekcji środkowej 3, połączonych trwale tak, że jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej 1, przy czym sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 liniowo wbite są w dno cieku lub rzeki 4, a sekcja środkowa 3 jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych 2, 2'. Do sekcji zewnętrznych 2, 2', sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową 3, do utworzonej przez te sekcje gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej 1, trwale, poprzez zgrzanie, zamocowane są prowadnice 5 umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a na równi z górną krawędzią obniżonej sekcji środkowej 3 zamocowany jest profil oporowy 6. Prowadnice 5 wraz z profilem oporowym tworzą gniazdo dla profili zastawkowych 7. Gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym kształt litery „C”. Profile zastawkowe 7 umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach 5 i opierają się o profil oporowy 6. Przy czym wszystkie sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku oraz profil oporowy 6, prowadnice 5 i profile zastawkowe 7 wykonane są z tworzywa sztucznego.
Każda z profilowych sekcji zewnętrznych 2, 2' i sekcji środkowej 3 wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym, oczepem 8.
Przy czym gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej 1 utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne 2, 2' i sekcja środkowa 3 urządzenia według wynalazku wraz z przykręconymi do niej prowadnicami 5 oraz profilem oporowym 6 zwrócona jest do „strony mokrej” cieku lub rzeki 4, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
Przy czym profile zastawkowe 7 są krótsze niż szerokość gniazda dla profili zastawkowych 7 wytworzonego pomiędzy profilami prowadnic 5 i są wewnątrz puste tak, że możliwy jest w ich strukturze swobodny napływ wody skutkujący dociskiem profili zastawkowych 7.
Każdy profil zastawkowy 7 wyposażony jest jednostronnie wzdłuż krawędzi w uszczelkę, a kolejne umieszczone na sobie profile zastawkowe 7 współpracują wzajemnie dzięki wytworzonym w nich piórom i wpustom.
PL 237 597 B1
Urządzenie do regulacji poziomu wody zamontowane w strukturze cieku lub rzeki 4 pozwala na spiętrzenie wody jak tradycyjnie stosowane metody i jednocześnie cechuje się trwałością co najmniej taką samą jak konstrukcje betonowe.

Claims (8)

1. Urządzenie do regulacji poziomu wody zawierające ścianę szczelną, zbudowaną co najmniej z trzech profilowych sekcji z których co najmniej dwie sekcje są sekcjami zewnętrznymi (2, 2') a jedna jest sekcją środkową (3), znamienne tym, że profilowe sekcje zewnętrzne (2, 2') i sekcja środkowa (3) co najmniej jednostronnie tworzą gładką lub niemal gładką powierzchnię ściany szczelnej (1) i są liniowo wbite w dno cieku lub rzeki (4), a co najmniej jedna sekcja środkowa (3) jest obniżona w stosunku do wysokości posadowienia sekcji zewnętrznych (2, 2', a do utworzonej przez co najmniej część ścian sekcji zewnętrznych (2, 2') oraz sekcji środkowej (3) gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni ściany szczelnej (1), zamocowane są trwale prowadnice (5) tworzące gniazdo profili zastawkowych (7), umieszczone zasadniczo wzajemnie równolegle, a poniżej górnej krawędzi sekcji środkowej (3), albo na równi z tą krawędzią zamocowany jest profil oporowy (6), profile zastawkowe (7) umieszczone są jeden nad drugim w prowadnicach (5) i opierają się o profil oporowy (6).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnice (5) zamocowane są do sekcji zewnętrznych (2, 2') sąsiadujących bezpośrednio z obniżoną sekcją środkową (3).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że prowadnice są zamocowane do sekcji zewnętrznych (2, 2') za pomocąskręcenia, nitowania lub zgrzania,
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że wszystkie sekcje zewnętrzne (2, 2') i sekcja środkowa (3) oraz profil oporowy (6), prowadnice (5) i profile zastawkowe (7) wykonane są z tworzywa sztucznego.
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienne tym, że gniazdo profili zastawkowych 7 ma w przekroju poprzecznym, kształt litery „C”.
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienne tym, że każda z profilowych sekcji zewnętrznych (2, 2') i sekcja środkowa (3) wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują.
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienne tym, że każda z profilowych sekcji zewnętrznych (2, 2') i sekcja środkowa (3) wykonana jest z zestawionych ze sobą profili zamknięto komorowych, jakich zamki wzajemnie współpracują i są dodatkowo uszczelnione, a górne krawędzie profili zamknięto komorowych są dodatkowo zamknięte ochronnym, oczepem (8).
8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6 albo 7, znamienne tym, że gładka lub niemal gładka powierzchnia ściany szczelnej (1) utworzona przez profilowe sekcje zewnętrzne (2, 2') i sekcja środkowa (3) ściana szczelna (1) wraz z przykręconymi do niej prowadnicami (5) oraz profilem oporowym (6) zwrócona jest do „strony mokrej” cieku, tj. stanowi powierzchnię na którą napiera woda.
PL422428A 2017-08-01 2017-08-01 Urządzenie do regulacji poziomu wody PL237597B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422428A PL237597B1 (pl) 2017-08-01 2017-08-01 Urządzenie do regulacji poziomu wody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422428A PL237597B1 (pl) 2017-08-01 2017-08-01 Urządzenie do regulacji poziomu wody

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422428A1 PL422428A1 (pl) 2019-02-11
PL237597B1 true PL237597B1 (pl) 2021-05-04

Family

ID=65270353

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422428A PL237597B1 (pl) 2017-08-01 2017-08-01 Urządzenie do regulacji poziomu wody

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237597B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL106911U1 (en) * 1997-07-31 1999-02-01 Miroslaw Chrin Flow controlling overflow gate
CN1229159A (zh) * 1998-03-16 1999-09-22 王武生 解决河床增高的方法
PL62905Y1 (pl) * 2004-01-15 2007-02-28 Marian Smykla Jaz
WO2008004202A2 (en) * 2006-05-26 2008-01-10 Mustafa Brackovic System for preventing overflows

Also Published As

Publication number Publication date
PL422428A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7651298B2 (en) Flood levee and barrier module and system
KR100766364B1 (ko) 파이프와 가수문을 이용한 가물막이 및 이의 시공방법
US8177457B2 (en) Pipeline protection and levee module system
DE102008020261A1 (de) Vorrichtung für den Hochwasser- und Küstenschutz
CN104234013A (zh) 一种水库大坝
CN102912762B (zh) 桩群透水框架坝及其施工方法
PL237597B1 (pl) Urządzenie do regulacji poziomu wody
US20130028660A1 (en) Modular self adjusting portable levee system
KR20140099027A (ko) 다목적 높이가변형 차단구조물
RU142708U1 (ru) Противопаводковый габион
CN111236167B (zh) 水利工程泄洪防渗堤坝
PL242565B1 (pl) Ukośny regulator szandorowy do piętrzenia wody, zwłaszcza w sieci drenarskiej
CN106836122A (zh) 一种以洪防洪的自翻自撑板式自动河堤
CN205116140U (zh) 层叠装配式导流墩结构
CN206529738U (zh) 一种以洪防洪的翻板式全自动河堤
CN211621486U (zh) 一种装配式水闸
KR20090103469A (ko) 홍수와 수량 조절과 소수력발전용 지하 저수장치
RU2776485C1 (ru) Противопаводковая плотина
NL2014143B1 (nl) Waterkeerinrichting.
RU2274701C1 (ru) Водоналивная наращиваемая дамба от наводнений
DE202012006100U1 (de) Hochwasserschutzvorrichtung zum Schutz vor Überflutung
CN216551784U (zh) 一种水利工程用高效耐久防洪堤
RU79114U1 (ru) Водоналивная наращиваемая дамба от наводнений
KR20130037137A (ko) 낙차지역의 보강 및 유수 조절을 위한 수로관
KR20100019299A (ko) 담수능력이 있는 적층식 제방블록