PL237566B1 - Mechanizm składania rączki wózka - Google Patents
Mechanizm składania rączki wózka Download PDFInfo
- Publication number
- PL237566B1 PL237566B1 PL420133A PL42013317A PL237566B1 PL 237566 B1 PL237566 B1 PL 237566B1 PL 420133 A PL420133 A PL 420133A PL 42013317 A PL42013317 A PL 42013317A PL 237566 B1 PL237566 B1 PL 237566B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- handle
- trolley
- folding
- housing
- rack
- Prior art date
Links
Landscapes
- Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm składania rączki wózka, który może być stosowany w wózkach różnego rodzaju np. sklepowych, magazynowych, a zwłaszcza w wózkach dziecięcych, które są często przemieszczane i wymagają składania w celu redukcji ich gabarytów.
Istnieje wiele rozwiązań mechanizmów składania wózków i regulacji rączek tych wózków. Z polskiego opisu wzoru użytkowego o numerze Ru-59786 (data publikacji BUP 2000-06-05, data pierwszeństwa 1998-12-04) znane jest rozwiązanie pt. „Mechanizm łącząco-blokujący rączkę wózka dziecięcego.
Przedmiotem wzoru użytkowego jest mechanizm łącząco-blokujący rączkę wózka dziecięcego, znajdujący zastosowanie zarówno w wózkach głębokich jak i spacerowych.
Mechanizm stanowi przesuwna obejma umiejscowiona symetrycznie po obydwu stronach wózka, przy czym obejma zamocowana jest przesuwnie na rurce stanowiącej przedłużenie rączki wózka. Elementem łączącym jest sworzeń, który przechodzi przez rurkę, nasuniętą na nią tulejkę i wprowadzony jest w eliptycznie wycięte ograniczniki wykonane po obydwu stronach na bocznych ściankach obejmy.
Obejma wewnątrz jest tak ukształtowana, że w dolnej części tworzy otwór dostosowany do wsuwania krzyżakowej rurki, natomiast w górnej części tworzy otwór, w którym umiejscowiona jest rurka z umieszczoną na niej tulejką oraz sprężyną luźno nasuniętą na rurkę.
Sprężyna z jednej strony opiera się o ściankę tulejki, a z drugiej strony opiera się o wycięcie w ściance obejmy. Zewnętrzna powierzchnia obejmy jest natomiast tak ukształtowana, że w dolnej części od strony otworu posiada skośną powierzchnię ułatwiającą przesuwanie po niej wierzchołka krzyżakowej rurki, a z drugiej strony, za ścianką w obejmie, wykonane jest wydrążenie ułatwiające chwyt podczas ruchu obejmy.
Z opisu polskiego wynalazku o numerze zgłoszenia P-334226 (data publikacji BUP 2000-01-17) znane jest rozwiązanie pt. „Składany wózek dla dzieci typu zawierającego wychylny hamak.
Przedmiotem zgłoszenia jest składany wózek dla dzieci zawierający wychylny hamak zamontowany na ramie wózka, posiadający dwa ramiona pchające, które mogą się odpowiednio przesuwać wzdłuż dwóch drążków przednich tak, aby umożliwić jego złożenie. Przy czym sztywne połączenie wymienionego hamaka ze wspomnianą ramą zapewnia współdziałanie pierwszego urządzenia do sztywnego łączenia, zamontowanego na wymienionym hamaku z drugim urządzeniem do sztywnego łączenia, które zamontowane jest na wspomnianej ramie.
Wymienione pierwsze urządzenie do sztywnego łączenia zawiera środki do regulacji wychylenia wspomnianego hamaka. Natomiast drugie urządzenie do sztywnego łączenia współdziała z urządzeniem blokującym.
Wówczas, gdy wymieniona rama jest w pozycji rozłożonej-wspomniane drugie urządzenie do sztywnego łączenia jest utrzymywane w jedynej ustalonej pozycji. Natomiast gdy wymieniona rama jest w pozycji złożonej-wówczas wymienione drugie urządzenie do sztywnego łączenia jest zwolnione i obraca się swobodnie zgodnie z osią prostopadłą do wymienionych drążków przednich i równoległą do płaszczyzny utworzonej przez złożoną ramę w uprzednio określonym polu obrotu tak, że hamak może dojść mniej więcej do płaszczyzny utworzonej przez wymienioną złożoną ramę, w uprzednio określonym polu obrotu.
Z kolejnego opisu polskiego wzoru użytkowego o numerze zgłoszenia W -114341 (data publikacji BUP 2004-03-22) znane jest rozwiązanie pt. „Składany wózek dziecięcy.
Przedmiotem wzoru użytkowego jest składany wózek dziecięcy, który ma dwa koła tylne oraz jedno środkowe koło przednie, które jest kołem samonastawnym. Wózek ten charakteryzuje się tym, że z dolną częścią zbiegających się przednich nóg połączony jest podnóżek za pośrednictwem połączenia sworzniowego, przy czym koło samonastawne przymocowane jest do przedniego końca podnóżka, który zaopatrzony jest w mechanizmy służące do zablokowania go w swym położeniu w trakcie użytkowania i umożliwiające jego złożenie.
Z kolejnego opisu polskiego wzoru użytkowego o numerze zgłoszenia W -112198 (data publikacji BUP 2002-11-18) znane jest rozwiązanie pt. „Mechanizm do zmiany położenia rączki wózka dziecinnego.
Mechanizm ten ma obudowę zamocowaną do konstrukcji podwozia wózka, w której zamocowane jest obrotowo ramię rączki wózka, w którym umieszczony jest rygiel ze sprężyną oraz cięgno. Do ramienia rączki zamocowany jest element do odciągania rygla. Podstawa obudowy ma widełkowe wycięcie z otworem do mocowania ramienia rączki oraz posiada łukową bieżnię zakończoną z obydwu stron gniazdami ryglowymi.
PL 237 566 B1
Celem opracowanego wynalazku jest stworzenie takiego mechanizmu składania rączki wózka, zwłaszcza wózka dziecięcego, który będzie umożliwiał odpowiednie złamanie, złożenie oraz łatwe dostosowanie długości tej rączki do potrzeb użytkownika, umożliwiając łatwe spakowanie i przemieszczanie wózka.
Istota mechanizmu składania rączki wózka, polega na tym, że stanowi go dwudzielny element z podwójnym przegubem, który to dwudzielny element ma dwie sekcje, przy czym zewnętrzną warstwę każdej sekcji stanowi obudowa, a obie obudowy połączone są ze sobą podwójnym przegubem, tj. jedna obudowa połączona jest z jednym zakończeniem podwójnego przegubu, a druga obudowa połączona jest z drugim zakończeniem podwójnego przegubu. Na każdym zakończeniu przegub ma wbudowany w nim mechanizm blokujący to jest mechanizm zębatkowy, a przytwierdzona do zasadniczej konstrukcji wózka jedna sekcja z obudową ma przycisk zwalniający zamocowany w niej mechanizm zębatkowy z zamocowaną wewnątrz sprężyną rozprężającą zębatki. Druga sekcja z obudową jest przytwierdzona korzystnie do rączki wózka i ma guzik zwalniający zamocowany w tej sekcji mechanizm zębatkowy z zamocowaną wewnątrz sprężyną rozprężającą zębatki.
Korzystnie, obie sekcje dwudzielnego elementu są takie same, z tym, że jedna stanowi odbicie lustrzane drugiej.
Zwykle, dwudzielny element ma kształt zbliżony-w widoku z boku-do cyfry osiem.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na wykonanie pełnego obrotu tj. obrotu o 360° odchylanej części rączki wózka, ponieważ od podstawowego, położenia rączki, gdy jest ona wyprostowana rączkę można zgiąć o 180° zarówno w dół, jak i w górę. Zatem łącznie obrót rączką, który można wykonać wynosi 360° wokół osi wyznaczonej przez mechanizm składania rączki wózka, którą stanowi miejsce jej zginania po zwolnieniu blokady, gdzie jest ona zginana.
Takie rozwiązanie pozwala na swobodne wybranie sposobu składania konstrukcji rączki wózka, gdyż może ona być dowolnie złożona pod ramę konstrukcji bądź niejako nałożona na ramę konstrukcji wózka zwłaszcza dziecięcego. Dlatego rozwiązanie według wynalazku jest uniwersalne, przeznaczone do różnego typu wózków składanych i umożliwia dowolne i wygodne ustawienie rączki wózka po jego złożeniu.
Dzięki mechanizmowi składania rączki możliwe staje się znaczne ograniczenie powierzchni i przestrzeni zajmowanej przez złożoną konstrukcję wózka, zwłaszcza dziecięcego.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których:
fig. 1 -przedstawia widok aksonometryczny mechanizmu składania rączki wózka, w pozycji rozłożonej, fig. 2 -przedstawia widok aksonometryczny mechanizmu składania rączki wózka, w pozycji w połowie złożonej, natomiast fig. 3 -przedstawia widok aksonometryczny mechanizmu składania rączki wózka, w pozycji złożonej.
Jak pokazano na rysunkach, mechanizm składania rączki składa się zasadniczo z dwóch takich samych sekcji, z których jedna została wykonana tak, że stanowi odbicie lustrzane drugiej, a ich podstawowym elementem jest obudowa 1, a ściślej obie analogiczne obudowy 1, połączone ze sobą dwudzielnym elementem 2.
Elementy te mogą jednak oczywiście zostać skonstruowane dowolnie i nie muszą stanowić swoich kopii, czy też lustrzanego odbicia. Aby możliwe było obrócenie rączki wózka (nawet o pełny kąt 360°) -w rączkę wbudowane są aż dwa połączenia przegubowe, umieszczone w dwudzielnym elemencie 2.
Każdy z dwu mechanizmów blokujących jest to zwykle mechanizm zębatkowy, blokujący, znany z innych rozwiązań, który umożliwia wybranie i płynne ustawienie kąta zgięcia rączki wózka. Mechanizm ten działa na znanych ogólnie zasadach. W pozycji blokowania-jego zębatki blokują się wzajemnie. Natomiast naciśnięcie z zewnątrz powoduje ściśnięcie znajdującej się wewnątrz sprężyny, co z kolei powoduje rozsprzęglenie zębatek. Możliwe jest wówczas wybranie stopnia nachylenia ramion wyprowadzonych z mechanizmu blokującego.
Oba mechanizmy blokujące umieszczone są w dwudzielnym elemencie 2, wykonanym w kształcie zbliżonym-w jednym z widoków-do cyfry osiem.
Dwudzielny element 2 spaja ze sobą obie sekcje złożone z obudów 1 oraz mechanizmów zębatkowych, blokujących znanych z innych rozwiązań.
PL 237 566 B1
Aby wykonać obrót, a ściślej aby zgiąć i złożyć rączkę wózka należy wcisnąć przycisk 3 zwalniający pierwszy mechanizm zębatkowy, blokujący w sekcji przytwierdzonej, bliższej do zasadniczej konstrukcji wózka składanego, zwłaszcza dziecięcego. Po wciśnięciu przycisku 3, możliwy jest obrót rączki wózka o kąt 180°, tj. o kąt 90° w górę bądź podobnie w dot. Dopiero po złamaniu rączki wózka i ustawieniu jej pod kątem 90°, możliwe, a właściwie zalecane jest wciśnięcie guzika 4, który jest odpowiedzialny na zwolnienie drugiego mechanizmu zębatkowego, blokującego w sekcji przytwierdzonej korzystnie do rączki wózka. Opisaną sytuację obrazuje fig. 2.
Po wciśnięciu guzika 4, możliwe staje się powtórne złamanie rączki wózka łącznie o kąt 180°, tj. o kąt 90° zazwyczaj w stronę umieszczonej gondoli wózka (ale też w przeciwną stronę).
Taka, opisana wyżej konstrukcja pozwala na pełną regulację rączki wózka, która bardzo ułatwia składanie konstrukcji wózków, różnego typu, zwłaszcza dziecięcych.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Mechanizm składania rączki wózka, znamienny tym, że stanowi go dwudzielny element (2) z podwójnym przegubem, który to dwudzielny element (2) ma dwie sekcje, przy czym zewnętrzną warstwę każdej sekcji stanowi obudowa (1), a obie obudowy (1) połączone są ze sobą podwójnym przegubem, tj. jedna obudowa (1) połączona jest z jednym zakończeniem podwójnego przegubu, a druga obudowa (1) połączona jest z drugim zakończeniem podwójnego przegubu, przy czym na każdym zakończeniu przegub ma wbudowany w nim mechanizm blokujący to jest mechanizm zębatkowy, a przytwierdzona do zasadniczej konstrukcji wózka jedna sekcja z obudową (1) ma przycisk (3) zwalniający zamocowany w niej mechanizm zębatkowy z zamocowaną wewnątrz sprężyną rozprężającą zębatki, a przytwierdzona korzystnie do rączki wózka druga sekcja z obudową (1) ma guzik (4) zwalniający zamocowany w tej sekcji mechanizm zębatkowy z zamocowaną wewnątrz sprężyną rozprężającą zębatki.
- 2. Mechanizm składania rączki wózka, według zastrz.1, znamienny tym, że obie sekcje dwudzielnego elementu (2) są takie same, z tym, że jedna stanowi odbicie lustrzane drugiej.
- 3. Mechanizm składania rączki wózka, według zastrz. 1, znamienny tym, że dwudzielny element (2) ma kształt zbliżony-w widoku z boku-do cyfry osiem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL420133A PL237566B1 (pl) | 2017-01-09 | 2017-01-09 | Mechanizm składania rączki wózka |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL420133A PL237566B1 (pl) | 2017-01-09 | 2017-01-09 | Mechanizm składania rączki wózka |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL420133A1 PL420133A1 (pl) | 2018-07-16 |
PL237566B1 true PL237566B1 (pl) | 2021-05-04 |
Family
ID=62836577
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL420133A PL237566B1 (pl) | 2017-01-09 | 2017-01-09 | Mechanizm składania rączki wózka |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL237566B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL130003U1 (pl) | 2021-04-19 | 2022-10-24 | Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Aro Karoń Spółka Jawna | Regulowana rączka wózka |
-
2017
- 2017-01-09 PL PL420133A patent/PL237566B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL420133A1 (pl) | 2018-07-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
NL2011101C2 (en) | Stroller. | |
US8186706B2 (en) | One-hand fold stroller frame | |
US8696015B2 (en) | Stroller | |
CN111907581B (zh) | 婴幼儿推车 | |
US7168728B2 (en) | Stroller foldable in three | |
US10618542B2 (en) | Foldable stroller frame and foldable stroller | |
US10286940B2 (en) | Child stroller apparatus | |
US7571926B2 (en) | Foldable toy stroller | |
US6533311B2 (en) | Baby carriage | |
EP2014536B1 (en) | Foldable toy stroller | |
CN106627712A (zh) | 紧凑型折叠婴儿手推车 | |
PL237566B1 (pl) | Mechanizm składania rączki wózka | |
CN207737353U (zh) | 一种推车骨架以及儿童推车 | |
CN211663319U (zh) | 便携推车车架及儿童手推车 | |
JP7509985B1 (ja) | カート | |
JPS5838349B2 (ja) | 乳母車 | |
TWM584760U (zh) | 收折式推車車架 | |
CN211281171U (zh) | 便携推车车架及婴儿车 | |
JP2015514634A (ja) | 傘型折り畳み式子供用ベビーカーの折り畳み式シャーシ | |
CN112224268B (zh) | 车架收折机构及婴儿推车 | |
JPS6137567Y2 (pl) | ||
CN111003052A (zh) | 折叠手推车和婴儿手推车 | |
JPS6134200Y2 (pl) | ||
CN118579127A (zh) | 一种可折叠儿童推车 | |
JP2846164B2 (ja) | 折りたたみ式乳母車およびそこに用いられる折りたたみ機構 |