PL237025B1 - Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących - Google Patents

Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących Download PDF

Info

Publication number
PL237025B1
PL237025B1 PL427439A PL42743918A PL237025B1 PL 237025 B1 PL237025 B1 PL 237025B1 PL 427439 A PL427439 A PL 427439A PL 42743918 A PL42743918 A PL 42743918A PL 237025 B1 PL237025 B1 PL 237025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water level
valve
upper water
damming
water
Prior art date
Application number
PL427439A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427439A1 (pl
Inventor
Sławomir Bajkowski
Zbigniew Popek
Piotr Siwicki
Janusz Urbański
Original Assignee
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie filed Critical Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority to PL427439A priority Critical patent/PL237025B1/pl
Publication of PL427439A1 publication Critical patent/PL427439A1/pl
Publication of PL237025B1 publication Critical patent/PL237025B1/pl

Links

Landscapes

  • Barrages (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie w formie pływającej zasuwy, przeznaczone do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody.
Dotychczas znane są dwa rozwiązania konstrukcyjne, umożliwiające automatyczną regulację poziomu wody górnej na obiektach piętrzących. Pierwsze z nich, stosowane na obiektach piętrzących sieci melioracyjnej, umożliwia utrzymywanie żądanego poziomu wody górnej z dokładnością do kilku centymetrów. Urządzenie składa się ze stalowego zamknięcia sektorowego posiadającego podwójne ściany tworzące zamkniętą przestrzeń wypełnioną powietrzem. Zamknięcie sektorowe, spełniające rolę pływaka, od strony wody dolnej połączone jest z kratownicą, tworzącą ramię z poziomą osią obrotu, na którego końcu umieszczona jest ruchoma przeciwwaga umożliwiająca regulację zrównoważenia momentu siły wyporu zamknięcia względem osi obrotu, co zapewnia utrzymywanie ustalonego poziomu wody górnej. W przypadku zwiększenia się dopływu wody do budowli piętrzącej i podniesienia się poziomu wody górnej wzrasta siła wyporu zamknięcia (pływaka), co powoduje jego podniesienie i zwiększenie zdolności przepustowej budowli. Następuje wówczas obniżenie poziomu wody górnej do ustalonego poziomu. Jeżeli poziom wody górnej obniży się, wówczas zamknięcie opadnie niżej, zmniejszy się zdolność przepustowa budowli, co spowoduje spiętrzenie wody górnej do ustalonego poziomu.
Drugie znane rozwiązanie umożliwia regulację poziomu wody górnej w znacznie większym zakresie zmienności napełnienia koryta, dlatego jest zwykle stosowane jako zamknięcie awaryjne. Urządzenie składa się z płaskiej zasuwy, w której umieszczona jest uchylna klapa, posiadająca poziomą oś obrotu na górnej krawędzi. Do dolnej krawędzi klapy, za pomocą linki, przymocowany jest pływak. Wzrost poziomu wody górnej powoduje podniesienie się pływaka i uchylenie klapy, w wyniku czego następuje wypływ wody przez otwór pod klapą, co z kolei powoduje obniżenie się poziomu wody górnej.
Najczęściej stosowane zamknięcia zasuwowe posiadają mechanizmy wyciągowe, uruchamiane ręcznie lub silnikami elektrycznymi. Mechanizmy te napędzane są przez osoby okresowo regulujące ustawienie zasuw w warunkach zmiennego przepływu, tak aby poziom wody górnej utrzymywał się na określonej rzędnej. Przy zdalnym sterowaniu mechanizmów wyciągowych zasuw wymagane jest instalowanie złożonych systemów regulacyjnych albo złożonych układów napędowych. Znane regulacyjne urządzenia samoczynne wymagają częstszej obsługi, albo mają ograniczony zakres stosowania, tj. działają jako urządzenia awaryjne, w celu niedopuszczenia do przekroczenia maksymalnego poziomu piętrzenia w okresie wezbrania (powodzi).
Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących według wynalazku charakteryzuje się tym, że składa się z płaskiej zasuwy wyposażonej na krawędziach bocznych w koła toczne i połączonej z komorą wodno-powietrzną usytuowaną w dolnej części płaskiej zasuwy i połączoną z kanałem doprowadzającym z wylotem w górnej części zasuwy płaskiej.
Korzystnie komora wodno-powietrzna ma kształt półwalca.
Korzystnie koła toczne mają średnicę większą od grubości zasuwy.
Zasuwa płaska urządzenia według wynalazku może być umieszczana bezpośrednio we wnękach obiektu piętrzącego, w prowadnicach wnękowych, jak też z wykorzystaniem prowadnic zewnętrznych. Jeżeli obiekt posiada wnęki zamknięć, istnieje możliwość ich adaptacji poprzez odpowiednie zmniejszenie szerokości wnęk stosownie do średnicy kół tocznych prowadzących zasuwę lub dobranie średnicy kół tocznych do szerokości wnęk. Montowanie zasuwy poza wnękami możliwe jest poprzez wykonanie nowych prowadnic przytwierdzonych do przyczółków i/albo filarów obiektu. Montaż w prowadnicach zewnętrznych dotyczy obiektów nie posiadających wnęk lub z wnękami o szerokości mniejszej od grubości zasuwy. Korzystnie od strony napływu wody do zasuwy montuje się fartuchy uszczelniające, w celu ograniczenia przepływu wody wzdłuż jej bocznych krawędzi.
Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody według wynalazku przeznaczone jest do regulacji poziomu wody na istniejących obiektach piętrzących lub nowo projektowanych. Umożliwia utrzymanie stałego górnego poziomu piętrzenia bez względu na ilość wody dopływającej do obiektu. Urządzenie wykorzystuje zjawisko wyporu hydrostatycznego, które jest reakcją cieczy na ciało w niej zanurzone. Siła wyporu działa pionowo i skierowana jest w górę. W celu prawidłowego działania urządzenia w pierwszym kroku należy doprowadzić go do stanu trwałej równowagi, który następuje gdy: a) kierunek działania siły wyporu i siły ciężkości jest taki sam; b) punkt zaczepienia siły wyporu znajduje się wyżej niż punkt zaczepienia siły ciężkości. W celu spełnienia warunków a i b należy określić wymaganą pływalność zasuwy, wynikającą z przyjętego poziomu piętrzenia, poprzez odpowiednie wypełnienie wodą komory wodno-powietrznej. Po ustaleniu pływalności zasuwa będzie samoczynnie zmieniać
PL 237 025 B1 swoje położenie: będzie unosić się do góry w przypadku wzrostu poziomu zwierciadła wody w stanowisku górnym (większego dopływu wody) albo będzie opadać w dół w przypadku obniżania się poziomu zwierciadła wody w stanowisku górnym (zmniejszenia się dopływu wody). Podnoszenie lub opadanie zasuwy powoduje samoczynną regulację światła otworu pomiędzy dolną krawędzią zasuwy a progiem budowli lub dnem koryta, co z kolei wpływa na zwiększenie lub zmniejszenie wydatku otworu. Do ustawienia wymaganej pływalności zasuwy służy komora wodno-powietrzna, którą wypełnia się wodą w zależności od wymaganego stopnia zanurzenia zasuwy.
Konfigurację oraz wymiary i charakterystyki robocze urządzenia według wynalazku określa się według następujących procedur:
1. Procedura lokalizacyjna obejmuje ustalenie terenowych warunków instalacyjnych urządzenia - wymiarów budowli i jej elementów oraz stanu technicznego.
2. Procedura parametryczna dotyczy ustalenia wymiarów roboczych zasuwy i wnęk oraz średnicy kół tocznych.
3. Procedura kalibracyjna obejmuje ustalenie stopnia wypełnienia wodą komory wodno-powietrznej w celu uzyskania wymaganej pływalności zasuwy, dostosowanej do żądanego poziomu wody górnej.
4. Procedura instalacyjna dotyczy montażu zasuwy pływającej w istniejącym obiekcie lub nowo wybudowanym.
Zasadniczą zaletą urządzenia według wynalazku jest jego samoczynne działanie. Urządzenie, niezależnie od ilości wody dopływającej do budowli piętrzącej (zmiennego natężenia przepływu) będzie utrzymywało poziom wody górnej na stałej rzędnej. Zapewnia to oszczędne gospodarowanie zasobami wodnymi, a także brak konieczności stałej obsługi urządzenia. Wykorzystanie zjawiska wyporu hydrostatycznego do regulacji położenia zasuwy wyklucza konieczność stosowania mechanizmów wyciągowych ręcznych albo zasilanych energią elektryczną. Dodatkowa korzyść wynika z możliwości zastosowania materiałów z tworzyw sztucznych, które zapewniają długotrwałą sprawność urządzenia, bez potrzeby stosowania zabezpieczeń antykorozyjnych.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat urządzenia w: (a) widoku z góry, (b) w przekroju poprzecznym i (c) w widoku od czoła, a Fig. 2 przedstawia przykłady adaptacji wnęk na obiekcie piętrzącym.
Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących przedstawione na rysunku posiada płaską zasuwę 1 wyposażoną w koła toczne 4 na bocznych krawędziach. Płaska zasuwa 1 jest połączona z komorą wodno-powietrzną 2 usytuowaną w dolnej części zasuwy płaskiej 1 i połączoną z kanałem doprowadzającym 5 z wylotem w górnej części zasuwy płaskiej 1. Komora wodno-powietrzna ma kształt półwalca. Koła toczne 4 mają średnicę większą od grubości zasuwy płaskiej 1. Fartuch uszczelniający 3 jest korzystnie przymocowany do konstrukcji zasuwy.
Zasuwa płaska urządzenia według wynalazku może być umieszczana bezpośrednio we wnękach obiektu piętrzącego, w prowadnicach wnękowych (Fig. 1), jak też z wykorzystaniem prowadnic zewnętrznych (Fig. 2). Na Fig. 2a przedstawiono sposób montażu urządzenia w prowadnicach zewnętrznych umieszczonych pomiędzy ścianami obiektu piętrzącego. Na Fig. 2b przedstawiono sposób montażu urządzenia w prowadnicach zewnętrznych umieszczonych na ścianie wlotowej obiektu piętrzącego. Na Fig. 3a przedstawiono sposób zmniejszenia szerokości wnęki obiektu stosownie do średnicy kół tocznych prowadzących zasuwę. Na Fig. 3b przedstawiono sposób dopasowania średnicy kół tocznych do szerokości wnęki.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących wyposażone w płaską zasuwę, znamienne tym, że płaska zasuwa (1) jest wyposażona w koła toczne (4) na krawędziach bocznych i jest połączona z komorą wodno-powietrzną (2) usytuowaną w dolnej części zasuwy płaskiej (1) i połączoną z kanałem doprowadzającym (5) z wylotem w górnej części zasuwy płaskiej (1).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że komora wodno-powietrzna (2) ma kształt półwalca.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że koła toczne (4) mają średnicę większą od grubości zasuwy płaskiej (1).
PL427439A 2018-10-16 2018-10-16 Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących PL237025B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427439A PL237025B1 (pl) 2018-10-16 2018-10-16 Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427439A PL237025B1 (pl) 2018-10-16 2018-10-16 Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427439A1 PL427439A1 (pl) 2020-04-20
PL237025B1 true PL237025B1 (pl) 2021-03-08

Family

ID=70281492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427439A PL237025B1 (pl) 2018-10-16 2018-10-16 Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237025B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427439A1 (pl) 2020-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN212153641U (zh) 一种可调节截流量和溢流高度的截流井
WO1991006710A1 (fr) Passe a poissons a basculement automatique
AU759647B2 (en) Self-regulating weirs and fishways
KR20140127058A (ko) 일체식 수문 시스템
KR20150070538A (ko) 다단계 수문구조물
KR101028841B1 (ko) 홍수조절지 부력식 수문
CN213926161U (zh) 一种可变坡度的组装式鱼道
PL237025B1 (pl) Urządzenie do samoczynnej regulacji górnego poziomu wody na obiektach piętrzących
CN104863253B (zh) 感应水位自动开启的中轴水力自动闸门
CN215441772U (zh) 一种智能化水利工程用泄水闸门
CN104864160A (zh) 先导式中轴水力自动闸门
KR102263671B1 (ko) 무동력 자동수문
JP2683930B2 (ja) 下流遠隔地点との水位差を一定に保持するゲートの制御装置
JP2514866B2 (ja) 用水路用流量応答ゲ―ト
JP2004218409A (ja) 堰等の水位の変化を利用した無動力自動起立倒伏ゲート
JP7354653B2 (ja) 取水口開閉制御装置
CN104863254B (zh) C型水力自动闸门
CN110878859A (zh) 一种组合式自动生态流量阀及其控制方法
KR101161480B1 (ko) 자동 승강 어도
CN104775403A (zh) 一种先导式水力自动闸门结构
RU2532516C1 (ru) Система вакуумного дренажа
CN211816095U (zh) 一种水利工程用翻转式闸门
CN210658260U (zh) 一种水站用自动化控制闸门
CN214328772U (zh) 一种水利拦砂取水闸门
JPS61237712A (ja) 水力自動開閉水門