PL236941B1 - Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego - Google Patents
Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego Download PDFInfo
- Publication number
- PL236941B1 PL236941B1 PL424314A PL42431418A PL236941B1 PL 236941 B1 PL236941 B1 PL 236941B1 PL 424314 A PL424314 A PL 424314A PL 42431418 A PL42431418 A PL 42431418A PL 236941 B1 PL236941 B1 PL 236941B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- treatment
- phage
- probiotic preparation
- methyl
- preparation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Medicinal Preparation (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
Description
Opis wynalazku
Dziedzina wynalazku
Wynalazek należy do dziedziny medycyny weterynaryjnej, w szczególności do farmakologii i dermatologii weterynaryjnej, a dokładniej do leków przeznaczonych do leczenia chorób dermatologicznych u zwierząt i może być stosowany w przedsiębiorstwach farmaceutycznych różnej formy własności i przez specjalistów medycyny weterynaryjnej do leczenia zwierząt z zakaźnymi chorobami skóry, a w szczególności o etiologii grzybiczej, w celu przywrócenia ich stanu funkcjonalnego i zdrowia.
Stan techniki
Priorytetem współczesnego przemysłu farmaceutycznego w leczeniu chorób dermatologicznych jest opracowanie i wprowadzenie nowych małotoksycznych oraz wysokoefektywnych leków nowej generacji. W szczególności wykorzystywanie w praktyce środków przeciwbakteryjnych o nowych właściwościach farmakologicznych pozwala optymalizować leczenie zwierząt. Efektywność zależy przy tym od postaci środka, substancji, które wchodzą w jego skład i rozpuszczalnika lub podstawy.
Znane obecnie preparaty dermatologiczne (Kompozycja do leczenia i profilaktyki chorób skórnych i ran u człowieka i zwierząt, patent RU 2183962; Skład farmaceutyczny dla leczenia chorób grzybiczych i sposób jego otrzymania, patent RU 2295958; Środek posiadający działanie przeciwgrzybicze i sposób jego otrzymywania, RU 2314800; Kompozycja farmaceutyczna do stosowania miejscowego, posiadające działanie antybakteryjne i nekrolityczne, na bazie lizoamidazy, patent RU 2367469; Preparat cerbiden do leczenia dermatomikoz, patent Ukrainy nr 22895; Lek „mikonazol” do leczenia chorób skóry, patent Ukrainy nr 23501; Środek do leczenia chorób skóry, patent Ukrainy nr 57535; Maść przeciwbakteryjna do profilaktyki i leczenia chorób skóry o podłożu zakaźnym, patent Ukrainy nr 79059; Kompozycja farmaceutyczna o działaniu antybakteryjnym w postaci maści, patent Ukrainy nr 10054) zawierające ekstrakt strzykwy jako substancję głównie biologicznie aktywną; terbinafinę chlorowodorku; lizoamidazy; 3-metoksykarbonylo-5-(4-chlorobenzylideno) tiazolidyno-2,4-dion; kompozycję amikacyny, nimesulidu i chlorku benzalkoniowego; fenylo-heptatyrynę i cernuol; azotan mikonazolu i proksanol-268; wyciągi z roślin leczniczych; 4-(1-adamantylo)-1-(1-aminobutylo)benzen.
Wadami znanych sposobów jest to, że wykorzystywanie, na przykład, ekstraktów tkanek lub wyciągów z roślin związane jest z problemem dawkowania preparatu, a także możliwością uczulenia organizmu na pewne jego składniki, zaś inne z wyżej wymienionych środków posiadają wystarczająco wąski zakres działania lub są kosztowne i cechują się niską efektywnością.
Najbliższym analogiem preparatu według wynalazku jest kompozycja farmaceutyczna zawierająca związki pochodne 1,2,4-triazolu (Związki triazolu, zawierająca je kompozycja farmaceutyczna, zastosowanie związków triazolu oraz sposób leczenia infekcji grzybiczych, patent RU 2276670).
Preparat według wynalazku i prototyp mają wspólne cechy podstawowe, a dokładniej: obejmują stosowanie preparatów zawierających związki pochodne 1,2,4-triazolu do leczenia chorób dermatologicznych.
Wadami najbliższego odpowiednika jest to, że zaproponowane kompozycje zawierające różne związki pochodne 1,2,4-triazolu nie są przewidziane do stosowania miejscowego w leczeniu infekcji grzybiczych warstw skóry.
Preparat według wynalazku przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny o działaniu miejscowym eliminuje wady prototypów i pozwala przeprowadzić efektywne leczenie chorób dermatologicznych nie wywołując reakcji ubocznych ze strony innych układów i organów organizmu zwierzęcia.
Omówienie istoty wynalazku
Głównym założeniem wynalazku jest zadanie opracowania nowego, efektywnego preparatu działania miejscowego do leczenia chorób dermatologicznych na podstawie związków pochodnych 1,2,4-triazolu, taniego i wygodnego w stosowaniu.
Efekt techniczny wynika z tego że używa się 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfolinę jako główną substancję czynną, zmieszaną z olejem z ostropestu w stosunku wagowym 1:9.
Efekt techniczny jest uwarunkowany zastosowaniem nowego preparatu o działaniu miejscowym w postaci mazidła do leczenia chorób dermatologicznych o etiologii zakaźnej na bazie -((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny i oleju z ostropestu. Składniki preparatu dobrano przy
PL 237 000 B1 tym o optymalnych stosunkach, w których 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfolina wykazuje wysoką aktywność antyseptyczną i jednocześnie całkowicie rozpuszcza się w oleju z ostropestu, nie tworząc osadu.
Wiadomo, że w przypadku użytkowania zewnętrznego najpowszechniej stosowane w praktyce medycyny weterynaryjnej są maści i mazidła. Przewagą tych ostatnich jest to, że nie uszkadzają one tkanki ziarnistej, mają ścisły kontakt z powierzchnią rany, w tym również przy obecności „kieszeń”, przetok lub tkanek martwych.
Główna substancja czynna mazidła według wynalazku należy do tiopochodnych 1,2,4-triazolu substancji o wyraźnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. W szczególności, pochodne 1,2,4-triazolu wykazują aktywność antybakteryjną w stosunku do Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa i Bacillus subtilis, i są zdolne do osłabiania wzrostu grzybów Candida albicans, Aspergillus, Fussarium i innych. Ponadto, pochodne 1,2,4-triazolu wyróżniają się właściwościami przeciwobrzękowymi oraz przeciwzapalnymi i, co ważne, są związkami o małej toksyczności lub praktycznie nietoksycznymi.
Jako rozpuszczalnik lub podstawa dla mazidła wykorzystany został olej z ostropestu plamistego, który zawiera różnego rodzaju sylimaryny i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz jest samodzielnie wykorzystywany w wielu rodzajach dermatoz, w alergicznych chorobach skóry, łysieniu, łuszczycy, oparzeniach, odparzeniach skóry, bielactwie, trądziku pospolitym, czerwonym liszaju płaskim i innych. Jest ono nie tylko dobrym układem dyspersyjnym dla substancji czynnych, ale i przejawia również samodzielne właściwości przeciwzapalne, stabilizujące membranę oraz gojące rany.
W związku z tym, w mazidle według wynalazku optymalnie łączą się właściwości głównej substancji czynnej jako środka przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybicznego i przeciwwirusowego z przeciwobrzękowymi i przeciwzapalnymi właściwościami jej rozpuszczalnika - oleju z ostropestu, który przyczynia się do regeneracji uszkodzonych tkanek skóry.
A zatem, powyższe informacje wyjaśniają efekt techniczny preparatu według wynalazku.
Podczas poszukiwania w stanie techniki autorzy i wnioskodawca znaleźli decyzję techniczną (Związki triazolu, zawierająca je kompozycja farmaceutyczna, stosowanie związków triazolu i sposób leczenia infekcji grzybiczych, patent RU 2276670], zawierająca największą ilość istotnych funkcji, wspólnych z preparatem według wynalazku i zawierającą zastosowanie preparatów z zawartością związków pochodnych 1,2,4-triazolu do leczenia chorób dermatologicznych.
Jednak obecność wskazanych cech wspólnych z prototypem nie wystarcza do uzyskania efektu technicznego, zapewnianego przez preparat według wynalazku. Zgłaszający nie znaleźli rozwiązań technicznych, które całkowicie pokrywałyby się z zestawem cech preparatu według wynalazku.
To pozwala stwierdzić, że rozwiązanie według wynalazku spełnia kryterium wynalazku (wynalazek) - „nowość”.
W informacji patentowej i naukowo-technicznej nie znaleziono rozwiązań technicznych, które opisywałyby cechy odróżniające preparat według wynalazku od prototypu, oraz zapewniałyby osiągnięcie efektu technicznego przy użyciu 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo]metylo]morfoliny jako głównej substancji czynnej, zmieszanej z olejem z ostropestu w stosunku wagowym 1:9.
Wynalazek należy do dziedziny medycyny weterynaryjnej, w szczególności do farmakologii i dermatologii weterynaryjnej, a dokładniej do leków stosowanych do leczenia chorób dermatologicznych u zwierząt, i może być stosowany w przedsiębiorstwach farmaceutycznych różnej formy własności i przez specjalistów medycyny weterynaryjnej do leczenia zwierząt z zakaźnymi chorobami skóry, a w szczególności o etiologii grzybiczej, w celu przywrócenia ich stanu funkcjonalnego i zdrowia, i dlatego spełnia kryterium wynalazku (wynalazku) - „przemysłowa stosowalność”.
Rozwiązanie według wynalazku jest zatem nowe, stosowalne przemysłowo, posiada poziom wynalazczy, a więc spełnia wszystkie wymogi zdolności patentowej wynalazku (wynalazek), zgodnie z art. 7 sekcji II ustawy Ukrainy „O ochronie praw do wynalazków i wzorów użytkowych” No 1771-III-2000 r.
Szczegółowe ujawnienie wynalazku
Wynalazek wykonuje się w następujący sposób:
- w celu przygotowania mazidła według typu nielotnych roztworów olejowych odważkę nowego zsyntezowanego w laboratorium katedry chemii toksykologicznej i nieorganicznej Zaporoskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego i opatentowanego związku 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-iol)metylo)morfoliny (patent Ukrainy nr 122864) umieścić w suchej fiolce i wlać do niej obliczoną masę oleju z ostropestu, w stosunku 1:9;
PL 237 182 B1
- fiolkę zakorkować i podgrzać w kąpieli wodnej (t° 40-50°C) do pełnego rozpuszczenia się odważki substancji głównej;
- filtracja roztworu; jeżeli konieczne, przeprowadzać na gorąco.
Efektywność preparatu według wynalazku i jego zalety potwierdzane są przykładem konkretnego wykonania.
Przykład konkretnego wykorzystania
W celu przygotowania mazidła według typu nielotnych roztworów olejowych wykorzystano technologię klasyczną. Jej cechą jest zastosowanie rozpuszczalnika o najlepszej zdolności rozpuszczania względem wybranej substancji.
Przy pomocy naszych badań ustalono, że nowy syntezowany związek jest rozpuszczalny w oleju z ostropestu plamistego. Dlatego, w celu określenia optymalnego składu mazidła dobierano różne warianty stosunków 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny i oleju z ostropestu.
Kolejność operacji technologicznych produkcji roztworu olejnego zasadniczo nie różni się od kolejności dla roztworów wodnych. Jednakże, ze względu na to, że w przypadku produkcji nielotnych roztworów rozpuszczalniki ładowane są w kolejności wzrostu ich lepkości lub gęstości, do przygotowania roztworu 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny w oleju z ostropestu w suchej fiolce umieszczono zważoną na wagach analitycznych odważkę 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny oraz wlano do niej obliczoną masę oleju z ostropestu. Fiolkę zakorkowano i rozgrzano w kąpieli wodnej (t° 40-50°C) do pełnego rozpuszczenia się odważki badanej substancji. Brano przy tym pod uwagę, że rozpuszczenie związków chemicznych w olejach odbywa się powoli, dlatego nagrzewanie i mieszanie przeprowadzono bezpośrednio w fiolce do odpuszczania. Filtrowanie takich roztworów, jeżeli koniecznie, przeprowadzano na gorąco.
Obliczenie części masowej rozpuszczonej substancji przeprowadzono według wzoru:
mr-r w= -----x 100% mr — ru gdzie, mr.r - masa rozpuszczonej substancji, g; mr-ru - masa roztworu (mr-ru = m r.r. + m r-ka, gdzie m r-ka - masa rozpuszczalnika, g).
W celu ustalenia stopnia rozpuszczalności 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-1,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny w oleju z ostropestu i innych jego właściwości fizycznych oraz oceny aktywności przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybicznej, przygotowano następne stężenia roztworów olejowych: 1,3, 5, 10 (według wynalazku), 12 i 15%.
W celu wyznaczenia stabilności eksperymentalnych rodzajów roztworu do rozwarstwienia wprowadzono po 10 ml roztworu olejowego do probówki (po 3 probówki na każdy rodzaj) i utrzymywano je w różnych warunkach temperaturowych; temperatura pokojowa (18-20°C), w autoklawie (50-60°C) i lodówce (2-4°C). W ciągu 30 dni obserwowano rozwarstwienie mazidła w probówkach.
Aktywność przeciwbakteryjna i przeciwgrzybicza substancji czynnej w postaci mazidła badano metodą dyfuzji w agarze z wykorzystaniem szalek Petriego.
W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że nowo zsyntezowany związek jest dobrze rozpuszczalny w oleju z ostropestu o stężeniu 1, 3 i 5%. Otrzymane roztwory odznaczały się przy tym przezroczystością, brakiem osadu i mętności oraz były pozbawione krystalizacji. Jednakże, linią krytyczną roztworu stał się roztwór 10%-owy (preparat według wynalazku). Na skutek umiarkowanej rozpuszczalności i lekkiego zmętnienia, charakterystycznego dla takiego roztworu, wystąpiła nieznaczna krystalizacja, która szybko (10-15 min) znikała przy ogrzewaniu w kąpieli wodnej (t° 25°C) (Tabl. 1)
Tabela 1
Ocena badanego mazidła według właściwości fizycznych
PL 237 000 B1
W wyniku badań roztworów o wyższych stężeniach (12 i 15%) ustalono ich 5 nierozpuszczalność, nieprzezroczystość i zdolność do szybkiej krystalizacji, nieznikającej przy nagrzewaniu przez długi czas (1 godz.).
Przez ocenę zdolności roztworów olejowych do rozwarstwienia ustalono, że badane stężenia (1, 3, 5%) postaci leczniczej w ciągu 30 dni nie poddały się rozwarstwieniu. Co do stężenia 10%, w probówkach zauważono nieznaczne rozwarstwienie z oznakami 10 krystalizacji już w 2-3 dobie analizy.
Przez ocenę wpływu nowo utworzonego leku na mikroorganizmy i grzyby ustalono, że najlepszy efekt na S. aureus osiąga się przy wykorzystaniu stężeniu 10% (poziom zatrzymania wzrostu mikroorganizmów - 13 mm). Jednakże, preparat nie działa na E. coli w żadnym z badanych stężeń. Ustalono, że nowo utworzona substancja i 15 przygotowana na jej podstawie postać lecznicza mazidła najlepiej działa na grzyby. W szczególności ustalono, że przy stężeniu 10% roztworów olejowych poziom zatrzymania wzrostu dla C. albicans wynosił 15-16 mm, a dla A. niger - 17-18 mm. Odnośnie innych stężeń wyznaczono także wystarczająco wysoką aktywność przeciwgrzybiczną 5% mazideł pochodnych triazolu. 1- i 3%-owe roztwory olejowe w 20 niniejszym planie okazały się mniej efektywne (Tabl. 2).
Tabela 2
W ten oto sposób, eksperymentalnie ustalono, że 10%-owe mazidło (preparat według wynalazku), utworzone na bazie nowo zsyntezowanej substancji 4-((5-(decylotio)-4- 5 metylo-4H-l,2,4-triazolo-3-ilo)metylo)morfoliny i oleju z ostropestu plamistego, według właściwości fizycznych i działań przeciwgrzybicznych, odpowiada wymaganiom takiej postaci leczniczej i może być wykorzystywane do leczenia dermatologicznych chorób zwierząt
Claims (1)
- Zastrzeżenia patentoweMazidło do leczenia chorób dermatologicznych, obejmujące zastosowanie preparatów o zawartości związków pochodnych 1,2,4-triazolu, znamienne tym, że jako główną substancję czynną stosuje się 4-((5-(decylotio)-4-metylo-4H-l,2,4-triazolo-3- ilo)metylo)morfolinę, zmieszaną z olejem z ostropestu w stosunku wagowym 1:9.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424314A PL236941B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424314A PL236941B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL424314A1 PL424314A1 (pl) | 2019-07-29 |
PL236941B1 true PL236941B1 (pl) | 2021-03-08 |
Family
ID=67384395
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL424314A PL236941B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL236941B1 (pl) |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ITMI20020399A1 (it) * | 2002-02-28 | 2003-08-28 | Ct Sperimentale Del Latte S P | Composizioni dietetiche e/o farmaceutiche per uso umano e/o animale abase di preparati microbici probiotici |
WO2016120405A1 (en) * | 2015-01-30 | 2016-08-04 | Technische Universität München | Composition for use in preventing and/or treating diarrhea in animals |
-
2018
- 2018-01-19 PL PL424314A patent/PL236941B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL424314A1 (pl) | 2019-07-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1928411B1 (en) | Use of octenidine dihydrochloride in semisolid preparations | |
JP5740393B2 (ja) | 皮膚および爪の真菌感染症の局所治療に適した組成物 | |
de Sousa Leal et al. | Incorporation of tannic acid in formulations for topical use in wound healing: A technological prospecting | |
US11771084B2 (en) | Preservation of personal care compositions | |
CA3088938A1 (en) | Antimicrobial preservative compositions | |
Dua et al. | Norfloxacin and metronidazole topical formulations for effective treatment of bacterial infections and burn wounds | |
US9757328B2 (en) | Lysozyme gel formulations | |
Ali et al. | Synthesis and characterization of pyridine-based organic salts: Their antibacterial, antibiofilm and wound healing activities | |
PL236941B1 (pl) | Preparat probiotyczno-fagowy mający zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia biegunek bydła wywołanych przez szczepy E. coli oraz sposób otrzymywania preparatu probiotyczno-fagowego | |
EP3275441B1 (en) | External medicine for diffuse plexiform neurofibroma | |
PL237182B1 (pl) | Mazidło do leczenia chorób dermatologicznych | |
CN102600195A (zh) | 一种宠物用复方透皮搽剂及其制备方法和应用 | |
JP7411266B2 (ja) | 創傷および他の皮膚症状の治療に用いられる植物抽出物と組み合わせたコロイド銀 | |
JPS61500067A (ja) | 1−エチル−6−フルオロ−1,4−ジヒドロ−4−オキソ−7−(1−ピペラジニル)−3−キノリンカルボン酸またはその金属塩およびスル | |
CN108079050A (zh) | 本草皮肤抑菌组合物及其制备方法与应用 | |
Atiba et al. | The Effects of Topical Dimethyle Sulfoxide on Second-Degree Burn Wound Healing in Dogs. | |
RU2635191C1 (ru) | Средство для лечения арахнозов животных | |
US4912138A (en) | Pharmaceutical preparation containing thiamphenicol for veterinary use | |
RU2669931C1 (ru) | Средство, обладающее антимикотической активностью на основе цветков трехреберника продырявленного | |
RU2661615C1 (ru) | Препарат для терапии арахнозов животных | |
WO2014076092A1 (en) | A proton pump inhibitor for use in a method of treating dermatological diseases in canine | |
KR101593208B1 (ko) | 에어로졸 스프레이형 하이드로겔 화상치료제 | |
RU2563811C1 (ru) | Фармацевтическая композиция для лечения грибковых заболеваний | |
UA138684U (uk) | Спосіб лікування дерматологічних захворювань | |
Satbaeva et al. | Pharmacological Justification of the Prospects for Characterization of a New Dental Gel Based on the Co2-Extract of Eucalyptus and Inonotus Obliquus Tincture |