PL236550B1 - Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli - Google Patents

Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli Download PDF

Info

Publication number
PL236550B1
PL236550B1 PL423812A PL42381217A PL236550B1 PL 236550 B1 PL236550 B1 PL 236550B1 PL 423812 A PL423812 A PL 423812A PL 42381217 A PL42381217 A PL 42381217A PL 236550 B1 PL236550 B1 PL 236550B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
biosensor
detection
bacteria
escherichia coli
amount
Prior art date
Application number
PL423812A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423812A1 (pl
Inventor
Bartłomiej Grygorcewicz
Bartłomiej Grygorcewicz
Agata Wasak
Agata Wasak
Adrian Augustyniak
Xymena Stachurska
Radosław Drozd
Paweł Nawrotek
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL423812A priority Critical patent/PL236550B1/pl
Publication of PL423812A1 publication Critical patent/PL423812A1/pl
Publication of PL236550B1 publication Critical patent/PL236550B1/pl

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli. Biosensor służy do szybkiej detekcji komórek bakteryjnych w zbiornikach wodnych, jak i w procesach technologicznych, w których bakterie Escherichia coli często mogą stanowią źródło zanieczyszczenia.
Znany jest z opisu patentowego PL 222994 sposób wytwarzania preparatu diagnostycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli, który polega na tym, że w pierwszym etapie otrzymuje się koloidalne złoto w procesie redukcji chlorku złota III w ilości 5-20 mg w obecności 5 mL 1% cytrynianu trisodowego, po czym w drugim etapie do otrzymanego roztworu koloidalnego złota o objętości 590 μl lub jej krotności zawierającej złoto w ilości 20-80 μg dodaje się przeciwciało specyficzne względem komórek bakteryjnych Escherichia coli w ilości 1-1,5 μg, a następnie dodaje się analizowaną próbkę, po czym dodaje się czynnik wywołujący reakcję barwną.
Z opisu patentowego US 2009/0123939 znane są wzbogacone biologicznie elek tro-aktywne nanocząstki magnetyczne do koncentracji, separacji i wykrywania bakterii utworzone z przewodzącego polimeru (na przykład przewodzących polianilin, polipiroli, politiofenów) związanych z nanocząstkami magnetycznymi (na przykład tlenkami metali magnetycznych Fe2+ i/lub Fe3+). Kompozycję w postaci cząstek można utworzyć w biologicznie zwiększonej, elektroaktywnej magnetycznej nanocząsteczkowej kompozycji (BEAM), zawierając ponadto wiążący element pary (np. przeciwciało) związany z przewodzącym polimerem kompozycji cząstek stałych. Ujawniono również sposoby i zestawy zawierające kompozycję w postaci cząstek oraz kompozycję nanocząsteczkową BEAM.
Bakteriofagi (fagi) to wirusy atakujące bakterie. Charakteryzują się one dużą specyficznością względem infekowanego gospodarza. Rozpoznają one swoiste receptory na powierzchni komórki bakteryjnej, przyłączają się do nich i poprzez wstrzyknięcie swojego materiału genetycznego, infekują bakterię. [Chen J. i wsp., Detection of Escherichia coli in Drinking Water Using T7 Bacteriophage-Conjugated Magnetic Probe. Analitical Chemistry 2015; 87:8977-8984].
Zdolność bakteriofagów do selektywnego wiązania bakterii oraz pojedynczych peptydów i białek wskazuje na ich duży potencjał w wytwarzaniu wysoce czułych biosensorów [Anany H. i wsp. Biocontrol of Listeria monocytogenes and Escherichia coli O157:H7 in Meat by Using Phages Immobilized on Modified Cellulose Membranes. Applied and Environmental Microbiology, 2011, 77(18):6379]. Ponadto, zastosowanie fagów jest bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i człowieka [Van Dorst B. i wsp., Recent advances in recognition elements of food and environmental biosensors: A review. Biosensors and Bioelectronics 2010, 26:1178-1194]. Wirusy te wykazują wysoką stabilność podczas przechowywania oraz są odporne na zmienne warunki środowiskowe, np.: kwaśne i zasadowe pH, temperaturę oraz obecność m.in. rozpuszczalników czy detergentów. Jednak główną ich zaletą w porównaniu z równie specyficznymi przeciwciałami, jest o wiele niższy koszt produkcji [Arya S. K., i wsp., Chemically immobilized T4-bacteriophage for specific Escherichia coli detection using surface plasmon resonance. Analyst 2010, 136:486-492].
Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że przeprowadzając, znanymi metodami, precypitację soli żelaza w środowisku alkalicznym otrzymuje się ferrofluid modyfikowany polietylenoiminą stanowiący matrycę biosensora, którą płucze się co najmniej trzy razy wodą dejonizowaną stabilizując pH na poziome równym 7, po czym dodaje się bakteriofagi T4 w ilości 109 na 1 mg matrycy i inkubuje się co najmniej 12 godzin w temperaturze od 5-10°C z wytrząsaniem. Następnie magnetycznie odseparowuje się cząstki ferromagnetyczne niosące bakteriofaga T4, usuwa supernatant, płucze co najmniej pięciokrotnie buforem SM i dodaje się roztwór nasycony albuminy bydlęcej BSA w ilości 1 mg albuminy na 1 mL cząstek ferromagnetycznych z bakteriofagami T4 i tak otrzymany biosensor inkubuje się co najmniej 5 godzin w temperaturze pokojowej i płucze się buforem SM co najmniej 3 razy. Biosensor w ilości co najmniej 100 mg umieszcza się w przeźroczystym naczyniu szklanym, w buforze o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM.
Zestaw do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że składa się z biosensora kolorymetrycznego w postaci matrycy z ferrofluidu modyfikowanego polietylenoiminą z zimmobilizowanymi na niej bakteriofagami T4 w ilości 109 wirionów/100 mg matrycy, który to biosensor umieszczony jest w przeźroczystym naczyniu szklanym, w buforze, o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM oraz z magnesu kołowego umożliwiającego odseparowanie złoża
PL 236 550 B1 w trakcie procedury detekcji. Ilość biosensora w naczyniu szklanym wynosi co najmniej 100 mg, zaś ilość buforu co najmniej 0,5 mL. Zestaw może zawierać dodatkowo drugie naczynie szklane, w którym znajduje się próba negatywna. Skażenie wody bada się wówczas spektrofotometrycznie porównując badaną próbkę do próbki kontrolnej, mierząc absorbancję przy długości fali wynoszącej 438 nm i porównując z absorbancją próbki negatywnej.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest duża efektywność w detekcji E. coli w wodzie pitnej, wodociągowej, z wszelkiego rodzaju naturalnych akwenów wodnych z progiem detekcji na poziomie 100 komórek na litr. Proces unieruchomienia bakteriofaga na nośniku, zapobiega dyfuzji wirionów do środowiska reakcji, co uniemożliwia uruchomienie w komórkach bakteryjnych systemu oporności. Ponadto, system fagów związanych z matrycą, charakteryzuje się wyższą wytrzymałością mechaniczną, a co za tym idzie stabilnością całego układu niż systemy zastosowanie niezwiązanych wirionów. Dzięki temu procesy z jego udziałem są powtarzalne a wyniki wiarygodne. Podstawową zasadą wydajnej pracy unieruchomionego systemu jest efektywne wychwytywanie bakterii przez fagi, dzięki poprawnie wykonanej, zorientowanej immobilizacji wirusów na powierzchni nośnika. W tym celu wykorzystano różnicę w ładunku między białkami strukturalnymi faga, a tymi znajdującymi się na powierzchni nośnika. Ujemnie naładowana główka bakteriofaga, wiąże się z dodatnio naładowanymi grupami funkcyjnymi na powierzchni nośnika. W ten sposób dodatnio naładowany ogonek faga, wystawiony do środowiska / medium, efektywnie wychwytuje bakterie. Związanie faga z nośnikiem opartym o ferromagnetyk umożliwia szybką separację całego układu z płynu przy pomocy magnesu. Dzięki temu możliwe jest łatwe i szybkie odseparowanie immobilizowanego systemu ze środowiska reakcji oraz możliwość jego ponownego użycia.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawione jest w przykładzie wykonania i na rysunku, który przedstawia zestaw do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli z dodatkowym naczyniem zawierającym próbkę kontrolną.
P r z y k ł a d 1
W celu otrzymania matrycy biosensora - ferrofluidu modyfikowanego polietylenoiminą (PEI) (stałych cząsteczek ferromagnetyczne zawieszone w cieczy) - przeprowadzono precypitację soli żelaza w środowisku alkalicznym. 0,87 g chlorku żelaza (II) (FeCb) i 2,34 g chlorku żelaza (III) (FeCh) rozpuszczono w 100 mL odgazowanej przy użyciu N2 wody dejonizowanej. Tak przygotowaną mieszaninę, mieszano z wykorzystaniem mieszadła mechanicznego (150 obr/min) przez 30 minut w temperaturze 80°C. Następnie dodano 25 mL (25%) wody amoniakalnej i 0,76 mg cytrynianu sodu mieszając kolejne 30 minut w tej samej temperaturze. Do tak przygotowanej mieszaniny dodano 50 mL wodnego roztworu zawierającego 5 mL polietylenoiminy, całość mieszano przez kolejne 90 minut w niezmienionych warunkach. Po tym czasie, przy pomocy magnesu oddzielono od płynu, ferromagnetyczne cząsteczki modyfikowane PEI i przepłukiwano je wodą dejonizowaną aż do momentu ustabilizowania się pH na poziomie pH = 7,0. Tak przygotowaną matrycę (PCP) suszono w temperaturze 90°C, a następnie przechowywano w wodzie dejonizowanej w temperaturze 4°C. Skład chemiczny przygotowanej matrycy sprawdzano wykorzystując spektroskopię fourierowską w podczerwieni (FTIR). Komponent biologiczny biosensora stanowił bakteriofag T4 dzikiego typu. Wiriony były namnażane w płynnej hodowli Escherichia coli, poprzez infekcję komórek o gęstości optycznej równej 0,5 przy wielokrotności infekcji 0,1. Hodowlę prowadzono do uzyskania kompletnej lizy. Następnie wiriony były zagęszczane metodą precypitacji z PEG8000. Wiriony zostały zimmobilizowane na matrycy w następujący sposób. Matryca była płukana pięciokrotnie wodą dejonizowaną. Następnie 10 mL zawiesiny bakteriofaga T4 zostało dodane do 5 mL matrycy o koncentracji 15 mg x mL-1 i inkubowane przez noc w temperaturze 10°C z wytrząsaniem. Cząstki ferromagnetyczne niosące bakteriofaga T4 zostały odseparowane magnetycznie. W następnym kroku, supernatant został usunięty, a liczba fagów zimmobilizowanych została zweryfikowana poprzez pomiar miana wolnych wirionów w supernatancie. Matryca z zimmobilizowanymi bakteriofagami T4 została pięciokrotnie przepłukana buforem SM (10 mM TRIS, 10 mM Mg2+, 0,1% żelatyny). Do matrycy z immobilizowanymi bakteriofagami T4 dodano roztwór nasycony albuminy bydlęcej (BSA) w celu zablokowania nośnika. Tak przygotowane biosensor inkubowano przez 5 godzin w temperaturze pokojowej, po czym pięciokrotnie płukanie buforem SM. Biosensor do wykorzystania w procesie detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli należy przechowywać w temperaturze 4°C.
Proces detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli przeprowadzono za pomocą zestawu składającego się z probówki 3 o objętości 1,5 mL, w której umieszczono 100 mg biosensora 1 zawierającego 109 wirionów bakteriofagów T4 w 1 mL buforu 2 o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM oraz magnesu kołowego 4, który umożliwia odseparowanie biosensora 1 w trakcie przeprowadzenia
PL 236 550 B1 procedury badania wody. Do probówki 3 zawierającej biosensor 1 dodano 1 mL badanej wody. Zawiesina uzyskała kolor czerwony. Zawartość probówki 3 dokładnie wymieszano i umieszczono w magnesie kołowym 4 w celu odseparowania biosensora
Próbkę inkubowano w temperaturze 15-37°C przez 30 minut. Zmiana barwy na żółtą oznaczała skażenie wody bakteriami Escherichia coli.
P r z y k ł a d 2
Przygotowano biosensor 1 jak w przykładzie pierwszym. Dodatkowo przygotowano probówkę kontrolną 3a z próbą negatywną. W tym celu w probówce 3a o objętości 1,5 mL umieszczono 100 mg biosensora 1 zawierającego 109 wirionów bakteriofagów T4 w 1 mL buforu 2 o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM, do której dodano 1 mL wody jałowej. Zawiesina uzyskała kolor czerwony. W probówce 3 o objętości 1,5 mL umieszczono 100 mg biosensora 1 zawierającego 109 wirionów bakteriofagów T4 w lmL buforu 2 o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM, do której dodano 1 mL badanej wody. Skażenie wody sprawdzono spektrofotometrycznie porównując badaną próbkę do próbki kontrolnej. Zmierzono absorbancję przy długości fali wynoszącej 438 nm i porównano z absorbancją próbki negatywnej. Spektrofotometr umożliwia osiągnięcie maksymalnej czułości biosensora do poziomu detekcji 100 komórek na litr badanej wody.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli, znamienny tym, że przeprowadzając, znanymi metodami, precypitację soli żelaza w środowisku alkalicznym otrzymuje się ferrofluid modyfikowany polietylenoiminą stanowiący matrycę biosensora, którą płucze się co najmniej trzy razy wodą dejonizowaną stabilizując pH na poziome równym 7, po czym dodaje się bakteriofagi T4 w ilości 109 na 1 mg matrycy i inkubuje się co najmniej 12 godzin w temperaturze od 5-10°C z wytrząsaniem, następnie magnetycznie odseparowuje się cząstki ferromagnetyczne niosące bakteriofaga T4, usuwa supernatant, płucze co najmniej pięciokrotnie buforem SM i dodaje się roztwór nasycony albuminy bydlęcej BSA w ilości 1 mg albuminy na 1 mL cząstek ferromagnetycznych z bakteriofagami T4 i tak otrzymany biosensor (1) inkubuje się co najmniej 5 godzin w temperaturze pokojowej i płucze się buforem SM, co najmniej 3 razy, następnie biosensor (1) w ilości co najmniej 100 mg umieszcza się w przeźroczystym naczyniu szklanym (3), w buforze (2) o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM.
  2. 2. Zestaw do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli, znamienny tym, że składa się z biosensora (1) kolorometrycznego w postaci matrycy z ferrofluidu modyfikowanego polietylenoiminą z zimmobilizowanymi na niej bakteriofagami T4 w ilości 109 wirionów/100 mg matrycy, który to biosensor (1) umieszczony jest w przeźroczystym naczyniu szklanym (3), w buforze (2), o składzie: czerwień fenolowa 0,5 mM, laktoza 100 mM oraz z magnesu kołowego (4) umożliwiającego odseparowanie złoża w trakcie procedury detekcji, przy czym ilość biosensora (1) w naczyniu szklanym (3) wynosi co najmniej 100 mg, zaś ilość buforu (2) wynosi co najmniej 0,5 mL.
  3. 3. Zestaw według zastrz. 2, znamienny tym, że zawiera dodatkowo drugie naczynie szklane (3a), w którym znajduje się próba negatywna.
PL423812A 2017-12-11 2017-12-11 Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli PL236550B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423812A PL236550B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423812A PL236550B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423812A1 PL423812A1 (pl) 2019-06-17
PL236550B1 true PL236550B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=66809699

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423812A PL236550B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236550B1 (pl)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2523316T3 (es) * 2004-11-01 2014-11-24 Erber Aktiengesellschaft Bacteriófagos como agentes selectivos

Also Published As

Publication number Publication date
PL423812A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mosier-Boss et al. Use of fluorescently labeled phage in the detection and identification of bacterial species
AU2021236442B9 (en) Methods and systems for rapid detection of microorganisms using recombinant bacteriophage
Arya et al. Chemically immobilized T4-bacteriophage for specific Escherichia coli detection using surface plasmon resonance
Smith et al. Optimization of antibody-conjugated magnetic nanoparticles for target preconcentration and immunoassays
US20080135490A1 (en) Quantum dot biolabeling and immunomagnetic separation for detection of contaminants
WO2006105504A1 (en) Apparatus and method for detecting microorganisms using flagged bacteriophage
Pappert et al. Immunomagnetic nanoparticle-based sandwich chemiluminescence-ELISA for the enrichment and quantification of E. coli
JP2013503352A (ja) 統合されたサンプル調製及び検体検出
Cai et al. Single-digit Salmonella detection with the naked eye using bio-barcode immunoassay coupled with recombinase polymerase amplification and a CRISPR-Cas12a system
Yu et al. CdTe/CdS quantum dot-labeled fluorescent immunochromatography test strips for rapid detection of Escherichia coli O157: H7
JP2006510002A (ja) 細菌又はウイルス病原体及び汚染物質を検出又は定量化するための検定
WO2018082405A1 (zh) 一种多靶分子浓度检测方法
AU2003250270B2 (en) Method for identifying and extracting endotoxin
WO2012095369A1 (en) Methods of capturing bindable targets from liquids
US7632637B1 (en) Technique for orienting and binding phage for bacteria detection
EP3508849B1 (en) Antibody measurement method using antigen-carrying insoluble carrier particles on which antigen is immobilized by different methods, and reagent for antibody measurement
CN107064485B (zh) 十面体纳米银探针在利用表面等离子共振成像技术筛选核酸适配体中的应用
PL236550B1 (pl) Sposób wytwarzania biosensora kolorymetrycznego do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli i biosensor kolorymetryczny do detekcji bakterii z gatunku Escherichia coli
CN110632301B (zh) 一种基于生物膜干涉技术的沙门氏菌快速检测方法
Tu et al. DETECTION OF IMMUNOMAGNETICALLY CAPTURED, 4′, 6‐DIAMIDINO‐2‐PHENYLINDOLE (DAPI)‐LABELED E. COLI O157: H7 BY FLUORESCENT MICROSCOPE IMAGING 1
CN113655005B (zh) 一种基于核壳型金铂纳米团簇对大肠杆菌o157:h7的检测方法
Ji et al. Functionalized magnetic nanobeads for SERS-based detection of Staphylococcus aureus
US9719989B2 (en) Method for detecting food poisoning bacteria using magnetic nanoparticles and solution having high viscosity
CN113341153A (zh) 一种用于检测甲壳类原肌球蛋白的夹心式传感器及其应用
CN112129732A (zh) 一种基于上转换磁分离的快速检测蜡样芽孢杆菌的方法