PL236459B1 - Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego - Google Patents

Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego Download PDF

Info

Publication number
PL236459B1
PL236459B1 PL425079A PL42507918A PL236459B1 PL 236459 B1 PL236459 B1 PL 236459B1 PL 425079 A PL425079 A PL 425079A PL 42507918 A PL42507918 A PL 42507918A PL 236459 B1 PL236459 B1 PL 236459B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control system
electric motor
microcontroller
motor
voltmeter
Prior art date
Application number
PL425079A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425079A1 (pl
Inventor
Zenon Syroka
Damian Merchel
Original Assignee
Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie filed Critical Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority to PL425079A priority Critical patent/PL236459B1/pl
Publication of PL425079A1 publication Critical patent/PL425079A1/pl
Publication of PL236459B1 publication Critical patent/PL236459B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Ac Motors In General (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)

Abstract

Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego charakteryzuje się tym, że zawiera mikrokontroler (1) pełniący funkcje MASTER połączony z jednej strony z klawiaturą (2), odbiornikiem podczerwieni (3), wyświetlaczem krystalicznym (4), woltomierzem (5) i enkoderem (6), a z drugiej strony poprzez drugi mikrokontroler (7) SLAVE i sterowniki (8) zasilane z osobnego źródła napięcia (9) z trójfazowym układem mostkowym (10), który połączony jest ze źródłem napięcia stałego (11), woltomierzem (5) i poprzez filtr pasywny (12) z silnikiem (13).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest optoelektroniczny układ sterowania silnikiem prądu zmiennego, który jest wykorzystywany do napędzania maszyn i urządzeń. Zaprojektowano układ sterowania pracą trójfazowego silnika indukcyjnego z wykorzystaniem elementów i metod optoelektronicznych. Wybrano sterowanie prędkością silnika poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu prędkości obrotowych wału silnika przy jednoczesnym zapewnieniu stałego momentu i korzystnego przebiegu rozruchu silnika indukcyjnego.
Znany jest z wynalazku US2017353119 - Moduł mocy, który obejmuje wielowarstwową płytkę, drukowaną zawierającą dwa trójfazowe falowniki. Zamocowane są w sposób umożliwiający układanie jednego na drugim. Ścieżka przewodząca elektrody po stronie dodatniej elektrody pierwszego falownika trójfazowego i ścieżka przewodząca elektrody z ujemnej strony drugiego falownika są rozmieszczone co najmniej częściowo naprzeciw siebie w kierunku ustawiania w stos wielowarstwowej płytki drukowanej, przez co prądy przepływają odpowiednio przez ścieżki przewodzące w przeciwnych kierunkach. Ścieżka przewodząca elektrody po stronie ujemnej elektrody pierwszego falownika trójfazowego i ścieżka przewodząca elektrody z dodatniej strony drugiego falownika są rozmieszczone co najmniej częściowo naprzeciw siebie w kierunku ustawiania w stos wielowarstwowej płytki drukowanej, przez co prądy przepływają odpowiednio przez ścieżki przewodzące w przeciwnych kierunkach.
W zgłoszeniu wynalazku US2017288587 opisany jest, sposób sterowania asynchronicznym silnikiem elektrycznym realizowanym w jednostce przetwarzającej związanej z konwerterem mocy połączonym do silnika elektrycznego. Metoda ta składa się z fazy identyfikacji, obejmującej generowanie trajektorii prędkości na wejściu kontrolującym silnik w celu zapewnienia, że prędkość referencyjna przyjmie kilka kolejnych wartości, dla których określane jest napięcie na zaciskach silnika elektrycznego, określając i zachowując wartość strumienia, dla której napięcie na zaciskach osiąga wartość progową.
Ze zgłoszenia wynalazku WO2010115725 znany jest układu sterowania naprzemiennym ładunkiem elektrycznym. Wynalazek zawiera napęd o zmiennej prędkości wraz z modułem prostownika zawierający kilka końcówek (L1, L2, L3). Moduł dostarcza napięcie stałe między linie dodatnią i ujemną szyny zasilającej, która obejmuje moduł falownika, pozwalający uzyskać zmienne napięcie. Układ zawiera wiele źródeł prądu stałego, a dodatni zacisk każdego źródła jest podłączony do oddzielnego zacisku zasilana (L1, L2, L3) modułu prostownika. Ujemne zaciski źródeł są przyłączone do ujemnej szyny zasilającej.
W zgłoszeniu wynalazku US2017244343 opisana jest metoda i system sterowania instalacji sterującej silnika elektrycznego. Układ zawiera pierwszy konwerter kontrolowany w celu zastosowania zboczy impulsów napięcia do silnika elektrycznego o modulacji szerokości impulsów, uzyskiwanych przez porównywanie pierwszego sygnału modulowanego z pierwszym sygnałem modulującym. Układ zawiera także drugi konwerter sterujący drugim sygnałem o modulowanej szerokości impulsów, uzyskiwanym przez porównanie drugiego sygnału modulowanego z drugim sygnałem modulującym. Metoda kontroli polega na określaniu optymalnych kątów przesunięcia fazowego dla pierwszego i drugiego sygnału modulowanego.
Według wynalazku, optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego charakteryzuje się tym, że zawiera mikrokontroler pełniący funkcję MASTER połączony z jednej strony z klawiaturą, odbiornikiem podczerwieni, wyświetlaczem krystalicznym, woltomierzem i enkoderem, a z drugiej strony poprzez drugi mikrokontroler SLAVE i sterowniki zasilane z osobnego źródła napięcia z trójfazowym układem mostkowym, który połączony jest ze źródłem napięcia stałego, woltomierzem i poprzez filtr pasywny z silnikiem.
W zaprojektowanym układzie sterowania pracą trójfazowego silnika indukcyjnego z wykorzystaniem elementów i metod optoelektronicznych wybrano sterowanie prędkością silnika poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu prędkości obrotowych wału silnika przy jednoczesnym zapewnieniu stałego momentu i korzystnego przebiegu rozruchu silnika indukcyjnego.
Główne zalety to:
1. Możliwość sterowania prędkością obrotową silnika w szerokim zakresie.
2. Zmniejszenie obciążeń powstających przy rozruchu silnika.
3. Utrzymywanie stałej wartości momentu dla różnych wartości częstotliwości napięcia zasilającego.
PL 236 459 B1
4. Optoelektroniczne odizolowanie układu sterowania, obsługiwanego przez użytkownika, od narażonego na działanie wysokich napięć układu roboczego.
5. Kompensacja poślizgu silnika, umożliwiająca uzyskanie zadanej prędkości obrotowej.
6. Oparta o wykorzystanie klawiatury oraz pilota zdalnego sterowania komunikacją.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia układ do sterowania silnikiem elektrycznym w schemacie ogólnym.
Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego zawiera mikrokontroler 1 pełniący funkcję Master połączony z jednej strony z klawiaturą 2, odbiornikiem podczerwieni 3, wyświetlaczem krystalicznym 4, woltomierzem 5 i enkoderem 6, a z drugiej strony poprzez drugi mikrokontroler 7 i sterowniki 8 zasilane z osobnego źródła napięcia 9 z trójfazowym układem mostkowym 10, który połączony jest ze źródłem napięcia stałego 11, woltomierzem 5 i poprzez filtr pasywny 12 z silnikiem 13.
Układ zawiera mikrokontroler 1 pełniący funkcję Master, który odpowiada za komunikację pomiędzy użytkownikiem a układem. Osoba obsługująca stanowisko może posługiwać się klawiaturą 2 zawierającą sześć przycisków lub pilotem zgodnym z protokołem NEC, którego sygnały są odbierane przez odbiornik podczerwieni 3. Układ przekazuje informacje użytkownikowi za pośrednictwem wyświetlacza ciekłokrystalicznego 4. Na podstawie wprowadzonych przez użytkownika wartości mikrokontroler 1 pełniący funkcję Master wydaje polecenia mikrokontrolerowi 7 pełniącemu funkcję Slave, który generuje sygnał sterujący wysyłany do optoelektronicznych sterowników 8 bramek tranzystorów IGBT. Sterowniki 8 zapewniają izolację układu sterowania od układu roboczego, chroniąc delikatną elektronikę przed mogącymi ją uszkodzić obciążeniami. Na podstawie otrzymanych sygnałów optoelektroniczne sterowniki 8 odpowiednio włączają lub wyłączają tranzystory bipolarne z izolowaną bramką w układzie mostkowym 10, które kształtują napięcie stałe pobierane ze źródła zasilania 11. Optoelektroniczne sterowniki 8 są zasilane z oddzielnego źródła napięcia stałego 9, dzięki czemu potencjalne awarie głównego źródła zasilania 11 nie mają wpływu na możliwość sterowania pracą układu. Wartość napięcia jest mierzona przez elektroniczny woltomierz 5, który poprzez transoptor przekazuje aktualne wartości do mikrokontrolera 1 pełniącego funkcję Master. Napięcie wyjściowe falownika jest filtrowane przez filtr pasywny 12. Prędkość obrotowa silnika 13 jest mierzona przez optoelektroniczny enkoder 6, który przekazuje odpowiednie sygnały do mikrokontrolera 1 pełniącego funkcję Master. Na podstawie uzyskanych danych układ ma możliwość modyfikacji częstotliwości napięcia zasilającego w celu uwzględnienia wpływu niższego poziomu napięcia źródła 11 oraz poślizgu silnika 13. Ponadto użytkownik ma dostęp do podglądu tych parametrów wykorzystując wyświetlacz LCD 4.
Układ według wynalazku działa w taki sposób, że po uruchomieniu pracy układu mikrokontroler 1 MASTER nieustannie pobiera informacje na temat prędkości obrotowej silnika 13, na podstawie których oblicza nowe wartości częstotliwości napięcia zasilającego. Wynik obliczeń jest przesyłany poprzez komunikację szeregową do mikrokontrolera 7 SLAVE, który na ich podstawie generuje sygnał w postaci impulsów o modulowanej szerokości, które poprzez optoelektroniczne sterowniki 8 sterują pracą układu mostkowego 10. Pozwala to uzyskać na wyjściu układu sterowania napięcie o pożądanej częstotliwości, wymuszającej zadaną wartość prędkości obrotowej silnika 13.
Układ izoluje użytkownika od napięć niebezpiecznych, zmniejszając ryzyko wypadku w trakcie pracy. Szeroki zakres prędkości obrotowych zwiększa elastyczność pracy sterowanego silnika. Wykorzystanie stałego źródła zasilania pozwala wykorzystywać układ do sterowania silnikami napędzającymi pojazdy zasilane za pomocą akumulatorów.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego, znamienny tym, że zawiera mikrokontroler (1) pełniący funkcję MASTER połączony z jednej strony z klawiaturą (2), odbiornikiem podczerwieni (3), wyświetlaczem krystalicznym (4), woltomierzem (5) i enkoderem (6), a z drugiej strony poprzez drugi mikrokontroler (7) SLAVE i sterowniki (8) zasilane z osobnego źródła napięcia (9) z trójfazowym układem mostkowym (10), który połączony jest ze źródłem napięcia stałego (11), woltomierzem (5) i poprzez filtr pasywny (12) z silnikiem (13).
PL425079A 2018-03-29 2018-03-29 Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego PL236459B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425079A PL236459B1 (pl) 2018-03-29 2018-03-29 Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425079A PL236459B1 (pl) 2018-03-29 2018-03-29 Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425079A1 PL425079A1 (pl) 2019-10-07
PL236459B1 true PL236459B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=68099367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425079A PL236459B1 (pl) 2018-03-29 2018-03-29 Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236459B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016159915A1 (en) * 2015-03-31 2016-10-06 Still Arser İş Maki̇nalari̇ Servi̇s Ve Ti̇caret Anoni̇m Şi̇rketi̇ Forklift tracking system
FR3048139B1 (fr) * 2016-02-18 2018-01-26 Schneider Toshiba Inverter Europe Sas Procede et systeme de commande pour une installation de commande de moteur electrique
FR3049788B1 (fr) * 2016-04-05 2018-03-16 Schneider Toshiba Inverter Europe Sas Procede de commande d'un moteur electrique asynchrone
JP6694589B2 (ja) * 2016-06-02 2020-05-20 株式会社ジェイテクト パワーモジュール

Also Published As

Publication number Publication date
PL425079A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3171503A1 (en) Cascaded multilevel converter self-test system and self-test method for the same
US20140239870A1 (en) Power Conversion Apparatus
CN107800333B (zh) 电动机控制装置
RU2010105695A (ru) Устройство управления приводом электродвигателя
EP3404827A1 (en) Electric motor control device
US7023171B2 (en) Integrated inverter for driving multiple electric machines
KR102239951B1 (ko) 로봇 제어 시스템
JP4919096B2 (ja) モータ制御装置
JP2010110139A (ja) インバータ装置の回生電力処理方法
US9197125B2 (en) Method for limiting startup currents in an inverter circuit
CN105720830A (zh) 带母线电压接地保护分压采样电路的牵引变流器
PL236459B1 (pl) Optoelektroniczny układ sterowania silnikiem elektrycznym prądu zmiennego
JP2013153603A (ja) モータ制御装置
JP2009254088A (ja) 電力変換装置
AU2009311067B2 (en) Master-slave mode direct current carrier communication system
CN113454899A (zh) 逆变器装置
JP2015049104A (ja) 交流機器制御装置
CN105377618B (zh) 用于建立包括接触线路和装置的系统的方法和用于实施该方法的设备
CN103595024B (zh) 电源供应器的保护电路
JP6162445B2 (ja) 電力変換装置
EP3159203B1 (en) Electric vehicle control device
CN112600453A (zh) 用于分相不平衡负载的车辆发电机-逆变器
JP6772810B2 (ja) 電力変換装置の制御システム
US9825571B2 (en) Device and method for operating an electric machine
RU2486649C1 (ru) Способ контроля сопротивления изоляции обмоток электродвигателя в мехатронной системе