PL235984B1 - Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych - Google Patents

Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych Download PDF

Info

Publication number
PL235984B1
PL235984B1 PL427457A PL42745718A PL235984B1 PL 235984 B1 PL235984 B1 PL 235984B1 PL 427457 A PL427457 A PL 427457A PL 42745718 A PL42745718 A PL 42745718A PL 235984 B1 PL235984 B1 PL 235984B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
ring
guides
spacers
rings
Prior art date
Application number
PL427457A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427457A1 (pl
Inventor
Łukasz Gorycki
Piotr MAJ
Piotr Maj
Original Assignee
Politechnika Swietokrzyska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Swietokrzyska filed Critical Politechnika Swietokrzyska
Priority to PL427457A priority Critical patent/PL235984B1/pl
Publication of PL427457A1 publication Critical patent/PL427457A1/pl
Publication of PL235984B1 publication Critical patent/PL235984B1/pl

Links

Landscapes

  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych, przeznaczony do utrzymania i ustalania położenia badanych zewnętrznych lub wewnętrzn ych pierścieni łożysk tocznych, podczas pomiaru falistości, okrągłości lub promieni pierścieni.
Rozwój techniki wymusza dokonywanie pomiaru stanu jakości elementów nowo wytworzonych, jak i po okresie ich eksploatacji. Do tych celów zostały stworzone urządzenia mierzące kontur okrągłości pierścieni łożysk tocznych. Wyspecjalizowały się w tym takie firmy jak MAHR, Jenoptic, Hommel-Etanic, Taylor Hobson. Wszystkie urządzenia produkowane przez te firmy posiadały jedną wspólną cechę, a mianowicie nie posiadały one ujednoliconego systemu umożliwiającego zamocowanie pierścieni łożysk, tak by możliwe było wykonywanie pomiarów pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych tych łożysk. Urządzenia wymienionych firm posiadają stół obrotowy na którym umieszcza się przedmiot mierzony. Stoły te posiadają dwie wspólne cechy, czyli trzy rowki wpustowe ustawione względem siebie co 120° oraz trzy rzędy otworów do łatwego montażu śrub również co 120°. Te dwa elementy są przesunięte względem siebie o 60°. Potrzeby rynku doprowadziły do stworzenia kilku rozwiązań, ale posiadały one ograniczenia technologiczne.
Powszechnie znane są uchwyty przesłonowe, działające na zasadzie migawki aparatu. Umożliwiają one chwycenie i ustalenie pierścienia zewnętrznego, ale z racji na dużą ilość części ruchomych działających synchroniczne wymagały one częstej kalibracji. Używanie uchwytów szczękowych samocentrujących przy tego typu pomiarach stwarzało problem małej przestrzeni roboczej dla sond pomiarowych. Szczęki, z racji na swą budowę uniemożliwiały swobodne przemieszczanie się czujnika pomiarowego oraz miały tendencję do przekrzywiania badanego pierścienia w trakcie ruchu szczęk.
Szerzej stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie warsztatowych podpór przy użyciu dystansów lub/i płytek wzorcowych do ustawienia badanego pierścienia. Wadą tego typu stanowisk jest to, że mogą one być użyte do wykonania jednego typu pomiarów na jednym rodzaju pierścieni. Przy pomiarze drugiego pierścienia tego samego łożyska wymagana by była zamiana stanowiska na nowe, bądź całkowita przebudowa już istniejącego.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 201835 urządzenie przeznaczone do badania łożysk tocznych w warunkach zmiennych obciążeń i prędkości, wyposażone w silnik elektryczny z płynną regulacją prędkości, co najmniej jeden zespół obciążenia wzdłużnego i zespół obciążenia poprzecznego. Badane łożyska osadzone są na czopach wymiennego wału w wymiennej tarczy i tulei ustalonej suwliwie w cylindrycznym otworze obudowy zespołu obciążenia wzdłużnego i są obciążane wzdłużnie poprzez tarczę dociskową za pomocą mechanizmu śrubowego. Zespół obciążenia poprzecznego jest połączony z zespołem obciążenia wzdłużnego za pomocą łożyska baryłkowego osadzonego na wymiennej tulei wymiennego wału.
Z polskiego opisu patentowego nr 155476 znana jest głowica do badań stanowiskowych łożysk tocznych zawierająca wałek z czterema łożyskami umieszczony suwliwie w tulei środkowej i tulejach bocznych znajdujących się w korpusie głowicy. Dwa środkowe łożyska współpracują z tuleją środkową, poprzez którą wszystkie badane łożyska obciążane są siłą poprzeczną pochodzącą od siłownika, a obciążenie wzdłużne wywierane jest przez umieszczony wewnątrz korpusu pakiet sprężyn o określonej charakterystyce.
Znany jest ze zgłoszenia polskiego opisu wzoru użytkowego nr 126871 przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości oraz falistości pierścieni łożysk tocznych posiadający stolik wyposażony w wielostopniowy kołek ustalający. Średnice stopni kołka ustalającego są dostoso wane do znormalizowanych średnic otworów wewnętrznych pierścieni łożysk tocznych. Podstawa kołka ustalającego jest zakończona gwintem.
Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych, posiadający płytę, którą mocuje się do stołu obrotowego maszyny pomiarowej, charakteryzuje się tym, że na płycie przyrządu przymocowane są równolegle względem siebie dwie prowadnice, na których osadzony jest przesuwnie stół roboczy z wykonanymi otworami, w których mocowane są dystanse ustalające położenie badanego pierścienia. Prostopadle do prowadnic zamocowany jest mechanizm odciągająco-dociskowy wyposażony w trzpień ze sprężyną, który jest zakończony z jednej strony hakiem, a z drugiej strony zderzakiem. Położenie stołu roboczego na prowadnicach jest ustalane za pomocą śruby pociągowej przymocowanej do płyty pomiędzy prowadnicami.
PL 235 984 B1
Korzystnie, płyta ma zainstalowane trzy wypusty o zarysie trójkątna rozstawione co 120° oraz trzy kanały wykonane co 120°, przy czym wypusty oraz kanały są przesunięte o kąt 60° względem siebie.
Korzystnie, dystanse mają postać walcowych sworzni.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry przyrządu w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 - widok z góry przyrządu, fig. 3 - widok z góry przyrządu wraz z zamocowanym pierścieniem wewnętrznym badanego łożyska, fig. 4 - widok przyrządu wraz z zamocowanym pierścieniem wewnętrznym badanego łożyska w rzucie aksonometrycznym, fig. 5 - widok z góry przyrządu wraz z zamocowanym pierścieniem zewnętrznym, fig. 6 widok z góry przyrządu wraz z zamocowanym pierścieniem zewnętrznym w rzucie aksonometrycznym, fig. 7 - widok z góry płyty przyrządu w rzucie aksonometrycznym, a fig. 8 - widok z dołu płyty przyrządu w rzucie aksonometrycznym.
Przyrząd posiada płytę 1 z wykonanymi kanałami 2 na śruby, za pomocą których płyta 1 mocowana jest do stołu obrotowego maszyny pomiarowej. Od spodu płyta 1 ma zainstalowane trzy wypusty 2a o zarysie trójkątna, rozstawione co 120° oraz trzy kanały 2 wykonane również co 120° (fig. 7 i fig. 8). Wypusty 2a oraz kanały 2 są przesunięte o kąt 60° względem siebie. Wypusty 2a płyty 1 odpowiadają rozstawieniu rowków na stole obrotowym maszyny pomiarowej. Na płycie 1 przyrządu przymocowane są równolegle dwie prowadnice 3, na których osadzony jest przesuwnie stół roboczy 4. Stół 4 stanowi powierzchnię, na której mocowane są mierzone pierścienie łożysk tocznych. Wzdłuż stołu 4 wykonany jest rząd otworów 5, które służą do odebrania punktów swobody mierzonego pierścienia za pomocą osadzanych w nich dystansów 6, mających postać walcowych sworzni. Dystanse 6 ustalają również położenie mierzonego pierścienia, a ich rozstaw w otworach 5 jest dobierany odpowiednio do średnicy badanego łożyska. Położenie stołu roboczego 4 na prowadnicach 3 jest ustalane i blokowane za pomocą śruby pociągowej 7, przymocowanej do płyty 1 przyrządu pomiędzy prowadnicami 3. Prostopadle do osi prowadnic 3 zamocowany jest mechanizm odciągająco-dociskowy 8 mierzonych pierścieni, który wyposażony jest w trzpień zakończony z jednej strony hakiem 10, zaś z drugiej strony zderzakiem 11. Na trzpieniu, pomiędzy mechanizmem odciągająco-dociskowym 8, a zderzakiem 11 osadzona jest sprężyna 9, która dociska zderzak 11 do badanego pierścienia łożyska lub odciąga hak 10 w zależności od rodzaju badanego pierścienia. Mechanizm odciągająco-dociskowy 8 jest montowany do płyty 1 naprzemiennie w zależności od rodzaju pomiaru, tak że trzpień raz skierowany je st zderzakiem 11, a raz hakiem 10 w stronę mierzonego pierścienia łożyska tocznego.
Podczas wykonywania pomiaru pierścienia wewnętrznego 12 łożyska, umieszcza się na stole roboczym 4 odpowiednio dwa dystanse 6 w otworach 5, zapewniając podparcie badanego pierścienia w dwóch punktach od strony wewnętrznej (fig. 3 i fig. 4). Mechanizm odciągająco-dociskowy 8 ustawia się tak, aby zakończenie hakowe 10 trzpienia było skierowane w stronę stołu 4. Następnie, umieszcza się badany pierścień wewnętrzny 12 na stole 4, tak aby wewnątrz pierścienia znajdowały się dwa dystanse 6, osadzone w otworach 5 oraz zakończenie hakowe 10 mechanizmu odciągająco-dociskowego 8. Za pomocą śruby pociągowej 7 ustala się położenie pierścienia 12 na stole 4, tym samym blokując pierścień przed przemieszczeniem.
Podczas wykonywania pomiaru pierścienia zewnętrznego 13 łożyska, umieszcza się na stole roboczym 4 odpowiednio dwa dystanse 6 w otworach 5, zapewniając podparcie badanego pierścienia w dwóch punktach od strony zewnętrznej (fig. 5 i fig. 6). Mechanizm odciągająco-dociskowy 8 ustawia się tak, aby zderzak 11 trzpienia był skierowany w stronę stołu roboczego 4. Następnie umieszcza się badany pierścień zewnętrzny 13, tak aby znajdował się pomiędzy dystansami 6, a zderzakiem 11. Za pomocą śruby pociągowej 7 ustala się położenie pierścienia 13 na stole 4, tym samym blokując pierścień przed przemieszczeniem.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych, posiadający płytę, którą mocuje się do stołu obrotowego maszyny pomiarowej, znamienny tym, że na płycie (1) przyrządu przymocowane są równolegle względem siebie dwie prowadnice (3), na których osadzony jest przesuwnie stół roboczy (4) z wykonanymi otworami (5), w których mocowane są dystanse (6) ustalające położenie badanego pierścienia, przy czym prostopadle do prowad
    PL 235 984 B1 nic (3) zamocowany jest mechanizm odciągająco-dociskowy (8) wyposażony w trzpień ze sprężyną (9), który jest zakończony z jednej strony hakiem (10), a z drugiej strony zderzakiem (11), przy czym położenie stołu roboczego (4) na prowadnicach (3) jest ustalane za pomocą śruby pociągowej (7) przymocowanej do płyty (1) pomiędzy prowadnicami (3).
  2. 2. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta (1) ma zainstalowane trzy wypusty (2a) o zarysie trójkątna, rozstawione co 120° oraz trzy kanały (2) wykonane co 120°, przy czym wypusty (2a) oraz kanały (2) są przesunięte o kąt 60° względem siebie.
  3. 3. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że dystanse (6) mają postać walcowych sworzni.
PL427457A 2018-10-18 2018-10-18 Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych PL235984B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427457A PL235984B1 (pl) 2018-10-18 2018-10-18 Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427457A PL235984B1 (pl) 2018-10-18 2018-10-18 Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427457A1 PL427457A1 (pl) 2019-02-11
PL235984B1 true PL235984B1 (pl) 2020-11-16

Family

ID=65270355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427457A PL235984B1 (pl) 2018-10-18 2018-10-18 Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235984B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL201835B1 (pl) * 2001-11-06 2009-05-29 Politechnika Warszawska Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych
CN105157645A (zh) * 2015-08-26 2015-12-16 无锡双益精密机械有限公司 一种轮毂轴承外圈测量装置
CN206638118U (zh) * 2017-03-21 2017-11-14 上海添佶轴承科技有限公司 一种用于测量角接触球轴承凸出量工装

Also Published As

Publication number Publication date
PL427457A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2012067179A1 (ja) 材料試験機
CN109211064B (zh) 一种轴承综合游隙测量装置
CN207741685U (zh) 同轴度检测装置
CN114877788A (zh) 一种航天轴承径向间隙的检测装置及方法
CN103322890A (zh) 同轴度检具
US20030101602A1 (en) Measurement of geometric parameters of internal and external screw thread and similar grooves
CN210664302U (zh) 内花键同轴度检验装置及其检验芯轴
CN111336978B (zh) 周向间隙测量装置和周向间隙测量方法
PL235984B1 (pl) Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych
US20140360035A1 (en) Two-way roundness device
US2241287A (en) Bore gauge
US9610638B2 (en) Clamping device
CN110631989A (zh) 一种用于检测圆柱微结构表面的卧式摩擦磨损试验机
CN108278947B (zh) 一种齿型夹具的检测工装
CN110936229A (zh) 一种卡盘校正机构、机床同心校正装置及方法
CN219347630U (zh) 一种大孔径串孔同轴度及端面平行度检测用检具
KR102670183B1 (ko) 스핀들의 정밀측정용 서포팅 지그장치
CN218211267U (zh) 测量装置
SI21522A (sl) Vpenjalni sklop naprave za ugotavljanje odpornosti proti obrabi zaradi drsnega trenja
JPH07159103A (ja) 長尺丸棒の偏心度及び円筒度測定装置
TWI574008B (zh) 材料測試機
PL70453Y1 (pl) Przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości oraz falistości pierścieni łożysk tocznych
CN220853492U (zh) 管件深孔检测装置
CN114894064B (zh) 一种锥轴表面检测工装及其检测方法
CN220783620U (zh) 一种夹具跨距调整机构