PL201835B1 - Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych - Google Patents

Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych

Info

Publication number
PL201835B1
PL201835B1 PL350523A PL35052301A PL201835B1 PL 201835 B1 PL201835 B1 PL 201835B1 PL 350523 A PL350523 A PL 350523A PL 35052301 A PL35052301 A PL 35052301A PL 201835 B1 PL201835 B1 PL 201835B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
replaceable
load unit
sleeve
bearings
load
Prior art date
Application number
PL350523A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350523A1 (en
Inventor
Benedykt Ponder
Wiesław Ostapski
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL350523A priority Critical patent/PL201835B1/pl
Publication of PL350523A1 publication Critical patent/PL350523A1/xx
Publication of PL201835B1 publication Critical patent/PL201835B1/pl

Links

Landscapes

  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do badania łożysk, zwłaszcza łożysk skośnych, wyposażone w silnik elektryczny z płynną regulacją prędkości, co najmniej jeden zespół obciążenia wzdłużnego i zespół obciążenia poprzecznego, znamienne tym, że badane łożyska (1) osadzone są na czopach wymiennego wału (12) w wymiennej tarczy (11) i tulei (2) ustalonej suwliwie w cylindrycznym otworze obudowy (3) zespołu obciążenia wzdłużnego (I) i są obciążane wzdłużnie poprzez tarczę dociskową (8) za pomocą mechanizmu śrubowego (4), przy czym zespół obciążenia poprzecznego (III) jest połączony z zespołem obciążenia wzdłużnego (I) za pomocą łożyska baryłkowego (15) osadzonego na wymiennej tulei (14) wymiennego wału (12)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych, umożliwiające jednoczesne badanie jednej lub dwóch par łożysk pracujących w zmiennych warunkach obciążeń i prędkości.
Urządzenia do badania łożysk tocznych, wykorzystywane przez producentów łożysk, przeznaczone są głównie do określania podstawowych parametrów technicznych pod kątem zgodności z wymaganiami norm, kontroli cech geometrycznych elementów łożysk, stanu chropowatości i twardości powierzchni współpracujących, a przede wszystkim trwałości przy ustalonych obciążeniach ekwiwalentnych. Są to zazwyczaj zunifikowane, standardowe urządzenia wyposażone w silnik elektryczny z płynną regulacją prędkości, przekładnię pasową, zespół obciążenia wzdłużnego wyposażony w układ sprężyn, mechanizm śrubowy lub hydrauliczny, zespół obciążenia poprzecznego z siłownikiem hydraulicznym lub mechanizmem mimośrodowym oraz czujniki pomiarowe.
Z polskiego opisu patentowego nr 155 476 znana jest głowica do badań stanowiskowych łożysk tocznych zawierająca wałek z czterema łożyskami umieszczony suwliwie w tulei środkowej i tulejach bocznych znajdujących się w korpusie głowicy. Dwa środkowe łożyska współpracują z tuleją środkową, poprzez którą wszystkie badane łożyska obciążane są siłą poprzeczną pochodzącą od siłownika, a obciążenie wzdł uż ne wywierane jest przez umieszczony wewną trz korpusu pakiet sprężyn o określonej charakterystyce.
Urządzenie według wynalazku, wyposażone w silnik elektryczny z płynną regulacją prędkości, co najmniej jeden zespół obciążenia wzdłużnego i zespół obciążenia poprzecznego, charakteryzuje się tym, że badane łożyska osadzone są na czopach wymiennego wału w wymiennej tarczy i tulei ustalonej suwliwie w cylindrycznym otworze obudowy zespołu obciążenia wzdłużnego i są obciążane wzdłużnie poprzez tarczę dociskową za pomocą mechanizmu śrubowego, przy czym zespół obciążenia poprzecznego jest połączony z zespołem obciążenia wzdłużnego za pomocą łożyska baryłkowego osadzonego na wymiennej tulei wymiennego wału.
Korzystnym jest, jeżeli mechanizm śrubowy połączony jest z tarczą dociskową poprzez łożysko skośne wzdłużne, przegub kulowy oraz siłomierz.
W korzystnym wykonaniu urządzenia zespół obciążenia poprzecznego wyposaż ony jest w element sprężysty, siłomierz oraz mechanizm śrubowy z nakrętką rzymską połączoną z wymienną tuleją osadzoną na wymiennym wale drugiego zespołu obciążenia wzdłużnego, przy czym co najmniej jedna wymienna tuleja ma mimośrodowo usytuowaną względem osi zewnętrzną powierzchnię cylindryczną. Ponadto wymienny wał połączony jest z silnikiem za pomocą przekładni pasowej z pasami zębatymi.
Urządzenie według wynalazku umożliwia przeprowadzenie szerokiego zakresu badań łożysk tocznych w warunkach zmiennych obciążeń i prędkości.
Wymaganą wartość średnią obciążenia poprzecznego uzyskuje się wywołując odpowiednią siłę w układzie za pomocą mechanizmu ś rubowego, natomiast amplituda zmiennego obciążenia zależna jest od wartości mimośrodu wymiennej tulei. Częstotliwość zmian obciążenia wywołanego mimośrodem wymiennej tulei zależna jest od prędkości obrotowej wału.
Stałe wartości obciążenia poprzecznego mogą być uzyskiwane za pomocą mechanizmu śrubowego w przypadku zamontowania wymiennej tulei bez mimośrodów na wymiennym wale zespołu obciążenia wzdłużnego.
Urządzenie według wynalazku zapewnia analogiczne obciążenie badanych łożysk siłą wzdłużną w każdym zespole obciążenia wzdłużnego, a także dokładny jej pomiar dzięki osadzeniu bieżni zewnętrznych łożysk w tulei ustalonej suwliwie w cylindrycznym otworze oprawy.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym przekrój urządzenia z dwoma zespołami obciążenia wzdłużnego w przekroju w płaszczyźnie osi wałów.
Urządzenie składa się z dwóch zespołów obciążenia wzdłużnego, pierwszego I i drugiego II oraz zespołu obciążenia poprzecznego III. W każdym zespole obciążenia wzdłużnego I, II zamontowane są dwa badane łożyska stożkowe 1 w układzie X. Bieżnia zewnętrzna jednego z nich osadzona jest w przesuwnej tulei 2. Tuleja ta jest pasowana suwliwie w cylindrycznym otworze obudowy 3. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia analogiczne obciążenia poprzeczne i wzdłużne obu łożysk wywołane zewnętrzną siłą poosiową. Obciążenie wzdłużne łożysk badanych wywoływane jest za pomocą mechanizmu śrubowego 4. Jest ono przenoszone przez zespół dwóch łożysk skośnych 5, przegub kulowy 6, siłomierz tensometryczny 7 oraz tarczę dociskową 8. Elementy te są zabudowane w spePL 201 835 B1 cjalnej rurze 9 z kołnierzami zapewniającej osiowe obciążenie łożysk. Obudowa 3 jest zamknięta za pomocą uszczelniaczy, dzięki czemu możliwe jest smarowanie olejowe badanych łożysk.
Obydwa zespoły obciążenia wzdłużnego są zamocowane na płycie 10, która z kolei jest związana z podstawą urządzenia.
Założona wymienność tulei 2, wymiennej tarczy 11 i wału 12 w każdym zespole obciążenia wzdłużnego stwarza możliwość realizacji badań różnego rodzaju łożysk o różnych wymiarach. Zespoły obciążenia wzdłużnego I i II są z sobą połączone za pomocą zespołu obciążenia poprzecznego III. Zespół ten podczas pracy urządzenia może wywoływać zmienne obciążenia badanych łożysk. Możliwości uzyskiwania zmiennych obciążeń otrzymano dzięki zastosowaniu w tym zespole elementu sprężystego 13 o określonej charakterystyce oraz wymiennych tulei 14 z mimośrodowo usytuowanymi zewnętrznymi powierzchniami walcowymi. Tuleje te są osadzone na czopach wymiennych wałów 12 każdego zespołu obciążenia wzdłużnego I, II. Obciążenia poprzeczne przenoszone są poprzez łożyska baryłkowe 15 oraz mechanizm śrubowy z nakrętką rzymską 16 na siłomierz 17. Napęd z silnika na wymienne wały 12 przenoszony jest za pomocą zębatych przekładni pasowych.
Wymaganą wartość średnią obciążenia poprzecznego uzyskuje się wywołując odpowiednią siłę w układzie za pomocą mechanizmu śrubowego zespołu obciążenia poprzecznego, natomiast amplituda zmiennego obciążenia zależna jest od wartości mimośrodu zamontowanej wymiennej tulei 14. Częstotliwość zmian obciążenia zależna jest od prędkości obrotowej wymiennego wału 12. Stałe wartości obciążenia poprzecznego mogą być uzyskiwane za pomocą mechanizmu śrubowego w przypadku zamontowania wymiennych tulei 14 bez mimośrodów na wałach 12.
W przypadku zastosowania urządzenia z jednym zespołem obciążenia wzdłużnego |, zespół obciążenia poprzecznego III przytwierdzony jest do podstawy urządzenia.

Claims (6)

1. Urządzenie do badania łożysk, zwłaszcza łożysk skośnych, wyposażone w silnik elektryczny z płynną regulacją prędkości, co najmniej jeden zespół obciążenia wzdłużnego i zespół obciążenia poprzecznego, znamienne tym, że badane łożyska (1) osadzone są na czopach wymiennego wału (12) w wymiennej tarczy (11) i tulei (2) ustalonej suwliwie w cylindrycznym otworze obudowy (3) zespołu obciążenia wzdłużnego (I) i są obciążane wzdłużnie poprzez tarczę dociskową (8) za pomocą mechanizmu śrubowego (4), przy czym zespół obciążenia poprzecznego (III) jest połączony z zespołem obciążenia wzdłużnego (I) za pomocą łożyska baryłkowego (15) osadzonego na wymiennej tulei (14) wymiennego wału (12).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mechanizm śrubowy (4) połączony jest z tarczą dociskową (8) poprzez łożysko skośne wzdłużne (5), przegub kulowy (6) oraz siłomierz (7).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół obciążenia poprzecznego (UD wyposażony jest w element sprężysty (13), siłomierz (17) oraz mechanizm śrubowy z nakrętką rzymską (16).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół obciążenia poprzecznego (UD połączony jest z drugim zespołem obciążenia wzdłużnego (II) poprzez nakrętkę rzymską (16) połączoną z wymienną tuleją (14) osadzoną na wymiennym wale (12) drugiego zespołu obciążenia wzdłużnego (II).
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że wymienna tuleja (14) ma mimośrodowo usytuowaną względem osi zewnętrzną powierzchnię cylindryczną.
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (12) połączony jest z silnikiem za pomocą przekładni pasowej z pasami zębatymi.
PL350523A 2001-11-06 2001-11-06 Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych PL201835B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL350523A PL201835B1 (pl) 2001-11-06 2001-11-06 Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL350523A PL201835B1 (pl) 2001-11-06 2001-11-06 Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350523A1 PL350523A1 (en) 2003-05-19
PL201835B1 true PL201835B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=27786353

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350523A PL201835B1 (pl) 2001-11-06 2001-11-06 Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201835B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427457A1 (pl) * 2018-10-18 2019-02-11 Politechnika Świętokrzyska Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427457A1 (pl) * 2018-10-18 2019-02-11 Politechnika Świętokrzyska Przyrząd do badań stanowiskowych pierścieni łożysk tocznych

Also Published As

Publication number Publication date
PL350523A1 (en) 2003-05-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11346645B2 (en) Testing device for material wear of cycloidal gear and needle bearing of RV reducer
CN110715804B (zh) 一种滚动轴承润滑介质分布观测试验台
CN110207988B (zh) 船用发动机连杆衬套磨损模拟试验装置及试验方法
CN110672288B (zh) 一种关节轴承刚度试验装置及测试方法
CN111122154A (zh) 一种实现滑滚比工况的三线接触疲劳试验机
JP6535165B2 (ja) ニードルケージにおける保持器用耐摩耗試験装置
US4311036A (en) Method and device for testing lubricating properties of lubricating means
PL201835B1 (pl) Urządzenie do badania łożysk tocznych, zwłaszcza łożysk skośnych
US2623384A (en) Bearing and lubricant tester
CN114235400B (zh) 一种风电滑动轴承性能测试装置
DE112009000454B4 (de) Vorrichtung zum Messen des Einflusses der Reibkraft auf die Verschleißeigenschaften einer Materialoberfläche
EP1676041B1 (en) Method and apparatus for measuring the thickness of a lubrication film between surfaces
CN110608964B (zh) 一种摩擦副磨损试验装置
US4854159A (en) Journal bearing simulator
CN117109918A (zh) 滚子轴承保持架与滚子冲击模拟试验装置
SU1751654A1 (ru) Устройство дл контрол подшипников качени
RU205033U1 (ru) Устройство для определения коэффициента трения смазочных материалов
USH1907H (en) Apparatus for initiating fatigue related damage on a member
Sorab et al. Surface and engine oil effects on journal bearing lubrication
Dykha et al. Influence of lubrication on the friction and wear of car rolling bearings
CN114720127A (zh) 一种复杂工况下滚子磨损疲劳寿命一体机
CN110333157B (zh) 一种用于滚珠丝杠副滚珠滚滑摩擦磨损的测试装置
SU1594361A1 (ru) Стенд дл испытани подшипников качени
Galbato Methods of testing for rolling contact fatigue of bearing steels
Biyiklioğlu et al. A NEW TEST APPARATUS AND METHOD FOR FRICTION FORCE MEASUREMENT IN JOURNAL BEARINGS UNDER DYNAMIC LOADING: PART II.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091106