PL235490B1 - Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1 - Google Patents

Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1 Download PDF

Info

Publication number
PL235490B1
PL235490B1 PL416749A PL41674916A PL235490B1 PL 235490 B1 PL235490 B1 PL 235490B1 PL 416749 A PL416749 A PL 416749A PL 41674916 A PL41674916 A PL 41674916A PL 235490 B1 PL235490 B1 PL 235490B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hsv
dextran
dex
virus
infection
Prior art date
Application number
PL416749A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416749A1 (pl
Inventor
Maria Nowakowska
Krzysztof PYRĆ
Krzysztof Pyrć
Krzysztof SZCZUBIAŁKA
Krzysztof Szczubiałka
Justyna CIEJKA
Justyna Ciejka
Aleksandra MILEWSKA
Aleksandra Milewska
Magdalena PACHOTA
Magdalena Pachota
Original Assignee
Univ Jagielloński
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Jagielloński filed Critical Univ Jagielloński
Priority to PL416749A priority Critical patent/PL235490B1/pl
Priority to PCT/IB2017/051918 priority patent/WO2017175132A1/en
Publication of PL416749A1 publication Critical patent/PL416749A1/pl
Publication of PL235490B1 publication Critical patent/PL235490B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • A61K31/715Polysaccharides, i.e. having more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages; Derivatives thereof, e.g. ethers, esters
    • A61K31/716Glucans
    • A61K31/721Dextrans
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/12Antivirals
    • A61P31/20Antivirals for DNA viruses
    • A61P31/22Antivirals for DNA viruses for herpes viruses

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest polimer dekstranowy do zastosowania w profilaktyce i leczeniu infekcji wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej.
Herpes simplex 1 (HSV-1), wirus opryszczki pospolitej, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych patogenów spotykanych u ludzi. Statystyki wskazują, że około 50-90% populacji świata jest seropozytywna w stosunku do tego wirusa [1]. Typowe objawy pierwotnego zakażenia to owrzodzenia występujące głównie w obrębie twarzy na skórze, języku i wargach. Zakażenie wirusem HSV-1 może jednak prowadzić również do cięższych chorób, takich jak zapalenie oka lub zapalenie mózgu. Choroby te charakteryzują się ciężkim przebiegiem i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń zdrowia (np. ślepota), a nawet zgonu. Zakażenie następuje na skutek bezpośredniego kontaktu z nosicielem wirusa, w szczególności poprzez kontakt z miejscami zmienionymi chorobowo lub płynami biologicznymi (zwykle śliną). Zakażenie jest nieuleczalne. Oprócz fazy aktywnej infekcji tym wirusem, której skutki są widoczne w postaci zmian opryszczkowych, wirus powoduje infekcję utajoną. Tak więc osoba zakażona stanowi rezerwuar wirusa przez cały okres swego życia stając się jego nosicielem i źródłem dalszych zakażeń. W fazie utajenia wirusa wchodzi on w stan latencji, ustanawiając zakażenie w komórkach nerwowych. W sytuacji nawet niewielkich zaburzeń stanu zdrowia gospodarza lub zaistnienia sytuacji stresowych wirus powraca do stanu aktywnego i jest transportowany poprzez zakończenia nerwowe do komórek skóry. Neurotropowe i neuroinwazyjne właściwości wirusa HSV-1 skutkują rozwojem zagrażających życiu chorób neurologicznych takich jak zapalenie opon mózgowych, a także podejrzewa się, że zakażenie może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera. Infekcja wirusowa HSV-1 jest szczególnie groźna dla osób z osłabionym układem immunologicznym i niemowląt.
Obecnie dostępnych jest kilka leków przeciwwirusowych, które wykazują aktywność przeciwko patogenom należącym do rodziny Herpesviridae. Najstarszym i najczęściej stosowanym lekiem jest acyklowir i jego pochodne. Leki te zawierają analogi guanozyny, które do pełnej aktywności wymagają fosforylacji przez kinazy kodowane w genomie herpeswirusów. Po aktywacji są one włączane do nowo tworzonej nici DNA w czasie replikacji herpeswirusów, hamując jej elongację. Leki te zmniejszają częstotliwość nawrotów oraz łagodzą uciążliwe dolegliwości przy zakażeniu pierwotnym [2]. Chociaż są one zwykle efektywne w stosunku do pierwotnego zakażenia, to nie zabezpieczają osoby zakażonej przed powtórnym pojawieniem się symptomów choroby, ponieważ nie eliminują wirusa w stanie utajonym. Obserwuje się także coraz częstsze pojawianie się szczepów wirusowych opornych na te leki. Tak więc istnieje potrzeba poszukiwania nowego podejścia do opracowania efektywnych terapii zakażenia wirusem HSV-1.
Większość dotychczas stosowanych terapii wykorzystuje hamowanie replikacji wirusa oraz hamowanie fuzji. Natomiast istotnym etapem w cyklu życiowym wirusa jest jego wejście do komórki, dlatego hamowanie tego etapu wydaje się być kluczowe.
Ze względu na zdolność wykorzystywania różnych receptorów komórkowych, HSV-1 wykazuje wyjątkowo małą specyficzność tkankową. Receptory komórkowe wykorzystywane przez HSV-1 to przede wszystkim 3-O-sulfonowany siarczan heparanu, białko HVEM (herpesvirus entry mediator) oraz nektyna 1 [1]. Ze strony wirusa natomiast za oddziaływanie z komórką odpowiedzialne są glikoproteiny powierzchniowe gB, gC, gD oraz heterodimer gH/gL. Proces wejścia wirusa do komórki jest zapoczątkowywany przez interakcję gB ze znajdującymi się na powierzchni komórki proteoglikanami zawierającymi siarczan heparanu [2]. Następnie dochodzi do oddziaływania gD z jednym z receptorów i wejścia wirusa do komórki poprzez fuzję błon lub endocytozę [3,4].
Opisanych zostało kilka klas związków stanowiących inhibitory wejścia HSV-1 do komórki gospodarza. Jedną z najliczniejszych grup stanowią peptydy, takie jak α-, β- i θ-defensyny, peptydy naturalnie występujące u naczelnych [5,6], czy peptydy syntetyczne, np. peptydy G1 i G2 posiadające ładunek dodatni o wysokiej gęstości [7]. Właściwości hamujące wejście HSV-1 do komórki wykazuje również wiele substancji pochodzenia naturalnego, ekstrahowanych z roślin [8,9], czy organizmów morskich [10]. Pojawiają się również nieliczne doniesienia o przeciwwirusowym działaniu oligonukleotydów [11,12] oraz nanocząstek [13,14].
Spośród dotychczas zbadanych materiałów polimerowych, które hamują infekcję poprzez oddziaływanie z receptorem wejścia - siarczanem heparanu, można wyróżnić kopolimer kwasu 4-styrenosulfonowego i kwasu maleinowego [3] oraz poliaminokwasy: poli-L-lizynę i poli-L-argininę [4].
W zgłoszeniu WO2006090365 oraz publikacji Yudovin-Farber I., et.al, pt.: „Inhibition of herpes simplex virus by polyamines”, Antivir Chem Chemother 2009, 20: 87-98 [15], badano także pochodne
PL 235 490 Β1 aminowe i amoniowe naturalnych polisacharydów (np. dekstran, pullulan). Wykazano, że dekstran podstawiony grupami aminowymi, w szczególności dekstran-propylo-1,3-diamina efektywnie hamuje replikację wirusa HSV-1, podczas gdy związek ten zmodyfikowany poprzez przekształcenie pierwszorzędowej grupy aminowej w grupę trimetyloamoniową (monoquaternary ammonium propyl-1,3-diamine, MQ-propane-1,3-diamine) aktywności tej nie wykazuje [15], w zupełnym przeciwieństwie do podobnych strukturalnie kationowych pochodnych dekstranu. Publikacje te wskazują, że to obojętne (pozbawione ładunku) pochodne diaminowe wykazują aktywność przeciwwirusową skierowaną przeciwko HSV-1, a pochodna o charakterze kationu pozbawiona jest tej aktywności.
Zgłoszenie P.391043 opisuje kationowe pochodne dekstranu, które zdefiniowano jako przydatne do neutralizacji działania heparyny. Dokument ten nie odnosi się do żadnej choroby czy terapii związanej z HSV. Mechanizm neutralizacji heparyny przeprowadzany jest w innych strukturach i polega na całkowicie odmiennym działaniu niż w przypadku hamowania aktywności wirusa HSV-1.
Według niektórych badań inhibitorami wejścia są także sulfonowane galaktany i fukoidany, siarczan dekstranu, heparyna oraz sulfonowane ligniny [6-7812],
EP0066379 opisuje kompozycję do zwalczania HSV typu I i II, zawierającą sól sodową siarczanu dekstranu o masie molowej z zakresu od 4100 to 25000 i zwierającą co najmniej 0,2 równoważnika SO3 Na na jednostkę glukopiranozylową.
Zgłoszenie W02000024784 ujawnia pochodne dekstranu wykazujące biologiczną aktywność wobec HSV, mianowicie dekstranopolialdehydo-rezorcynę.
Celem wynalazku opisanego w niniejszym zgłoszeniu jest dostarczenie nowego skutecznego leku do leczenia i profilaktyki infekcji wywołanych przez HSV-1.
Istota wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest dekstran o wzorze I, kationowo modyfikowany za pomocą czwartorzędowych grup amoniowych, do zastosowania w leczeniu i profilaktyce chorób wywoływanych przez wirusa HSV-1. Korzystnie stosuje się dekstran zmodyfikowany przy pomocy chlorku glicydylotrimetyloamoniowego (GTMAC).
h2c. ^oh
CH
I ch2
I
H3C---N+--CH3
I ch3
Wzór I
Korzystnie stosuje się dekstran o masie cząsteczkowej od 6 do 100 kDa. Kationowo zmodyfikowany dekstran ma stopień podstawienia w zakresie 20-100%, korzystnie 20-60%, bardziej korzystnie 25-60%.
Zastosowanie obejmuje polimery oparte na dekstranie w postaci maści lub kropli podawanych miejscowo na skórę lub do oka, doustnie, dootrzewnowo lub dożylnie w leczeniu ogólnoustrojowym.
Wynalazek został zilustrowany na figurach rysunku, które przedstawiają korzystne przykłady realizacji:
Fig. 1 przedstawia widmo IR-ATR dekstranów modyfikowanych kationowo o masie 6 kDa,
Fig. 2 - widmo IR-ATR dekstranów modyfikowanych kationowo o masie 40 kDa, a
Fig. 3 - widmo IR-ATR dekstranów modyfikowanych kationowo o masieWO kDa,
Fig. 4 ilustruje cytotoksyczność polimerów. Żywotność komórek została przedstawiona jako % wartości próbki kontrolnej, tj. nie traktowanej polimerami,
Fig. 5 przedstawia przeciwwirusową aktywność dekstranów modyfikowanych GTMAC, a
Fig. 6 ilustruje zależność aktywności anty-HSV-1 od stopnia podstawienia.
Przykłady wykonania
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładach realizacji.
PL 235 490 Β1
Przykład 1
Synteza kationowych dekstranów g dekstranu o masie cząsteczkowej 6 kDa, 40 kDa (DEX40, Sigma-Aldrich) lub 100 kDa (DEX100, Sigma-Aldrich) rozpuszczono w 25 ml wody destylowanej, a następnie dodano odpowiednią ilość (Tabela 1) chlorku glicydylotrimetyloamoniowego (GTMAC, Sigma-Aldrich). Roztwór zanalizowano dodając 1 ml 5 M roztworu NaOH. Mieszaninę intensywnie mieszano na mieszadle magnetycznym i ogrzewano pod chłodnicą zwrotną przez 4 godziny w temperaturze 80°C. Po zakończeniu syntezy mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej i zneutralizowano roztworem HCI. Roztwór przelano do tuby dializacyjnej o masie cząsteczkowej odcięcia równej 3,5 kDa i dializowano względem wody tak długo, aż przewodnictwo dializowanego roztworu spadło poniżej 10 pS. Otrzymane polimery wyodrębniono poprzez liofilizację. Zostały one oznaczone akronimami, w których pierwsza liczba oznacza masę cząsteczkową w kilodaltonach, natomiast druga stopień podstawienia (DS) w procentach
Tabela 1. Ilość GTMAC użytego do syntezy kationowych dekstranów
Polimer Masa dekstranu [g] GTMAC [ml] Liczba moli GTMAC przypadająca na 1 mol grup glukozowych w dekstranie
dex6ds23 0,5 2,25 5
DEX6DS4i 0,5 4,5 10
DEX6DS37 0,5 6,75 16
DEXiDS52 0,5 13,5 32
DEX4oDS26 0,5 4,5 10
dex100ds3J 0,5 4,5 10
Przykład 2
Wyznaczanie stopnia podstawienia kationowych dekstranów na podstawie analizy elementarnej
Dekstran oraz jego kationowe pochodne poddano analizie elementarnej w celu wyznaczenia stopnia podstawienia (DS) jednostek glukozowych grupami GTMAC, zdefiniowanego jako liczba grup GTMAC przypadających na 1 jednostkę glukozową w dekstranie. Wyniki zebrano w Tabeli 2.
Tabela 2. Wyniki analizy elementarnej otrzymanych kationowych pochodnych dekstranu oraz wartości DS obliczone na ich podstawie
Polimer c H N N/C DS [%]
DEX6DS0 40,75 6,544 0 0 0
DEXJDS23 42,49 6,98 1,550 0,04 23
DEX6DS4i 41,23 7,214 2,32 0,06 41
PL 235 490 Β1
dex6ds37 42,33 6,632 2,24 0,05 37
dex6ds52 43,38 7,491 2,87 0,07 52
DEX40DSo 40,965 6,52575 0 0 0
dex40ds26 40,89 7,103 1,64 0,04 26
DEX100DS0 40,965 6,52575 0 0 0
DEX;noDS35 41,53 7,372 2,12 0,05 35
Przykład 3
Widma IR kationowych pochodnych dekstranu
W celu potwierdzenia podstawienia dekstranu przez GTMAC, zmierzono widma IR. O obecności grup GTMAC w zmodyfikowanym dekstranie świadczy pasmo przy ok. 1475 cm·1. Wyniki zebrano w Tabeli 3 i na Fig. 1-3.
Tabela 3
Polimer DS [%] Położenie pasma - drgania asymetryczne C-H pochodzące od GTMAC [cm1]
DEXĆDSO 0 -
DEX6DS4i 41 1477
dex6ds23 23 1477
dex6ds37 37 1477
dex6ds52 52 1478
DEX4oDSo 0 -
DEX4oDS26 26 1475
DEXiOTDSg 0 *
DEX100DSJ5 35 1477
Przykład 4
Potencjał zeta kationowych pochodnych dekstranu
Potencjał zeta został zmierzony przy użyciu urządzenia NanoZetasizer firmy Malvern. Pomiary wykonano dla próbek o stężeniu 1 mg/ml w 0,015 M NaCI. Wyniki zebrane są w Tabeli 4.
PL 235 490 Β1
Tabela 4. Potencjał zeta i mg/ml roztworów kationowych pochodnych dekstranu w 0,015 M NaCL
Polimer DS [%] Potencjał zeta [mV]
DEX4oDSq 0 -1,87 ±0,64
DEX«DS2(, 26 +14,0 ±1,61
DEX100DS0 0 -2,85 ±0,94
DEKiooDSji 35 +25,2+1,42
DE^DSfl 0 1,80 ± 1,78
DLA.-DS,.. 23 +9,48 ± 1,80
DEXf,DS4i 41 +9,69 ± 1,73
ΟΕΧζΌδιγ 37 + 11,5 ±2,29
DEXfiDSs2 52 +16,4 + 1,50
Przykład 5
Wpływ kationowo modyfikowanych dekstranów na żywotność komórek
Cytotoksyczność kationowych pochodnych dekstranu sprawdzono z wykorzystaniem testu ΧΤΤ. Analiza została przeprowadzona na linii komórkowej Vero E6, która jest permisywna dla wirusa HSV-1. Test ten opiera się na badaniu aktywności enzymów mitochondrialnych, poprzez określenie ich zdolności do redukcji substratu do barwnego produktu. Żywotność komórek wyznaczono przez pomiar absorbancji przy 450 nm w stosunku do kontroli, którą stanowiły komórki hodowane w pożywce bez dodatków. Komórki hodowano przez 2 dni w mieszaninie pożywki MEM z dodatkiem soli Hanka, oraz pożywki M199 z dodatkiem soli Earle’a w stosunku 2:1 suplementowanej 3% inaktywowaną termicznie płodową surowicą cielęcą (FBS) oraz penicyliną i streptomycyną, z dodatkiem badanego polimeru.
Przedstawione na Fig. 4 wyniki jasno wykazują bardzo niską cytotoksyczność zsyntetyzowanych polimerów w testowanych stężeniach.
Przykład 6
Wpływ kationowo modyfikowanych dekstranów na replikację wirusa opryszczki typu 1 (HSV-1)
Po ustaleniu stężeń związków, które nie miały toksycznego wpływu na komórki zbadano ich wpływ na replikację wirusa HSV-1. Komórki preinkubowano z dekstranami o odpowiednich stężeniach przez 30 min, a następnie, nadal w obecności dekstranów, zakażano wirusem o TCID50-400. Po 2 godzinach usuwano niezwiązane cząstki wirusa przez 3-krotne przemycie roztworem PBS i inkubowano, również w obecności dekstranów, przez kolejne 2 dni. Po tym czasie z pożywki komórkowej izolowano DNA i wykorzystywano jako matrycę w reakcji real-time PCR. Zdolność dekstranów do hamowania replikacji HSV-1 wyznaczono jako spadek liczby kopii wirusa w mililitrze pożywki.
Fig. 5 przedstawia przeciwwirusową aktywność dekstranów modyfikowanych GTMAC. Do analizy wykorzystano dekstrany o różnej masie molowej (6,40 i 100 kDa) modyfikowane GTMAC. Jako kontrolę (Ctrl) wykorzystano odpowiednie niemodyfikowane dekstrany. Dla wszystkich związków zastosowano stężenie 500 gg/ml.
Na podstawie diagramu wyraźnie widać, że dekstran modyfikowany GTMAC hamuje namnażanie się wirusa HSV-1 w porównaniu z odpowiednią próbką kontrolną.
PL 235 490 B1
W następnej kolejności ustalono wpływ stopnia podstawienia GTMAC na aktywność przeciwwirusową przy stałej masie molowej dekstranu (6 kDa).
Fig. 6 przedstawia zależność aktywności anty-HSV-1 od stopnia podstawienia. Wykorzystano 3 różne stopnie podstawienia polimeru: 23%, 37% oraz 52%. Przedstawiony diagram wyraźnie wskazuje, że aktywność przeciwwirusowa polimeru koreluje ze stopniem podstawienia.
Literatura:
[1] Spear PG: Herpes simplex virus: receptors and ligands for cell entry. Cell Microbiol 2004, 6:401-410.
[2] Shukla D, Spear PG: Herpesviruses and heparan sulfate: an intimate relationship in aid of viral entry. J Clin Invest 2001, 108:503-510.
[3] Subramanian RP, Geraghty RJ: Herpes simplex virus type 1 mediates fusion through a hemifusion intermediate by sequential activity of glycoproteins D, H, L, and B. Proc Natl Acad Sci USA 2007, 104:2903-2908.
[4] Clement C, Tiwari V, Scanlan PM, Valyi-Nagy T, Yue BY, Shukla D: A novel role for phagocytosis-like uptake in herpes simplex virus entry. J Cell Biol 2006, 174:1009-1021.
[5] Hazrati E, Galen B, Lu W, Wang W, Ouyang Y, Keller MJ, Lehrer RI, Herold BC: Human alpha- and beta-defensins block multiple steps in herpes simplex virus infection. J Immunol 2006, 177:8658-8666.
[6] Yasin B, Wang W, Pang M, Cheshenko N, Hong T, Waring AJ, Herold BC, Wagar EA, Lehrer RI: Theta defensins protect cells from infection by herpes simplex virus by inhibiting viral adhesion and entry. J Virol 2004, 78:5147-5156.
[7] Tiwari V, Liu J, Valyi-Nagy T, Shukla D: Anti-heparan sulfate peptides that block herpes simplex virus infection in vivo. J Biol Chem 2011,286:25406-25415.
[8] Chen SD, Gao H, Zhu QC, Wang YQ, Li T, Mu ZQ, Wu HL, Peng T, Yao XS: Houttuynoids A-E, antiherpes simplex virus active flavonoids with novel skeletons from Houttuynia cordata. Org Lett 2012, 14:1772-1775.
[9] Lin LT, Chen TY, Chung CY, Noyce RS, Grindley TB, McCormick C, Lin TC, Wang GH, Lin CC, Richardson CD: Hydrolyzable tannins (chebulagic acid and punicalagin) target viral glycoprotein-glycosaminoglycan interactions to inhibit herpes simplex virus 1 entry and cellto-cell spread. J Virol 2011,85:4386-4398.
[10] Vo TS, Ngo DH, Ta QV, Kim SK: Marine organisms as a therapeutic source against herpes simplex virus infection. Eur J Pharm Sci 2011,44:11-20.
[11] Sauter MM, Gauger JJ, Brandt CR: Oligonucleotides designed to inhibit TLR9 block Herpes simplex virus type 1 infection at multiple steps. Antiviral Res 2014, 109:83-96.
[12] Shogan B, Kruse L, Mulamba GB, Hu A, Coen DM: Virucidal activity of a GT-rich oligonucleotide against herpes simplex virus mediated by glycoprotein B. J Virol 2006, 80:4740-4747.
[13] Baram-Pinto D, Shukla S, Gedanken A, Sarid R: Inhibition of HSV-1 attachment, entry, and cell-to-cell spread by functionalized multivalent gold nanoparticles. Small 2010, 6:1044-1050.
[14] Mishra YK, Adelung R, Rohl C, Shukla D, Spors F, Tiwari V: Virostatic potential of micronano filopodialike ZnO structures against herpes simplex virus-1. Antiviral Res 2011, 92:305-312.
[15] Yudovin-Farber I, Gurt I, Hope R, Domb AJ, Katz E: Inhibition of herpes simplex virus by polyamines. Antivir Chem Chemother 2009, 20: 87-98.

Claims (4)

1. Dekstran modyfikowany kationowo za pomocą czwartorzędowych grup amoniowych o wzorze 1 do zastosowania w leczeniu i profilaktyce chorób wywoływanych przez wirusa HSV-1, który ma stopień podstawienia w zakresie 20-60%.
CH ch2
H3c---N*--CHł
Ch3
Wzór I
2. Dekstran według zastrz. 1, zmodyfikowany przy pomocy chlorku glicydylotrimetyloamoniowego (GTMAC).
3. Dekstran według zastrz. 1 albo 2, o masie cząsteczkowej od 6 do 100 kDa.
4. Dekstran według zastrz. 1-3, w którym stopień podstawienia jest zawarty w zakresie 25-60%.
PL416749A 2016-04-04 2016-04-04 Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1 PL235490B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416749A PL235490B1 (pl) 2016-04-04 2016-04-04 Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1
PCT/IB2017/051918 WO2017175132A1 (en) 2016-04-04 2017-04-04 The use of cationic derivative of dextran for inhibition of herpes simplex viruses

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416749A PL235490B1 (pl) 2016-04-04 2016-04-04 Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416749A1 PL416749A1 (pl) 2017-10-09
PL235490B1 true PL235490B1 (pl) 2020-08-24

Family

ID=58668929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416749A PL235490B1 (pl) 2016-04-04 2016-04-04 Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL235490B1 (pl)
WO (1) WO2017175132A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL235423B1 (pl) * 2018-03-13 2020-07-27 Univ Jagiellonski Zastosowanie kopolimerów do wytwarzania preparatu do leczenia i profilaktyki chorób wywoływanych przez wirusa HS V-1

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0066379A3 (en) 1981-05-15 1983-06-08 Riker Laboratories, Inc. Composition for combating herpes virus
WO2000024784A1 (fr) 1998-10-26 2000-05-04 Elena Alexandrovna Izaxon Substance bioactive a base de dextran
WO2006090365A2 (en) * 2005-02-22 2006-08-31 Yissum Research Development Company Polysaccharide-oligoamine conjugates as anti-amyloid and anti-viral agents
PL224855B1 (pl) * 2010-04-22 2017-02-28 Univ Jagielloński Zastosowanie modyfikowanych polisacharydów do neutralizacji heparyny

Also Published As

Publication number Publication date
WO2017175132A1 (en) 2017-10-12
PL416749A1 (pl) 2017-10-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3579833B1 (en) Methods of treating influenza
US10940146B2 (en) NHE3-binding compounds and methods for inhibiting phosphate transport
JP5703466B2 (ja) キナーゼ阻害薬およびその使用
US10485824B2 (en) Cationic polyamines for treatment of viruses
Wang et al. The inhibition of H1N1 influenza virus-induced apoptosis by surface decoration of selenium nanoparticles with β-thujaplicin through reactive oxygen species-mediated AKT and p53 signaling pathways
US11938226B2 (en) Abiotic anti-VEGF nanoparticle
PL235490B1 (pl) Kationowa pochodna dekstranu do zastosowania w hamowaniu replikacji wirusa HSV-1
Pachota et al. Inhibition of herpes simplex viruses by cationic dextran derivatives
D’Cruz et al. Targeting spleen tyrosine kinase (SYK) for treatment of human disease
Van Den Bergh et al. Antiviral strategies against human metapneumovirus: Targeting the fusion protein
JP2016516769A (ja) 抗ウイルスゲル配合剤
CN113874049A (zh) 用于治疗粘膜癌的单独或与i型ifn诱导剂组合的基于壳聚糖多聚复合物的il-12的局部表达
Chin Cell entry inhibitor with sulfonated colloid gold as new potent broad-spectrum virucides
ES2774663T3 (es) Agente para inducir interferón endógeno
JP5587215B2 (ja) 併用療法
BRPI0502016A (pt) composto ureìdicos, composições farmacêuticas contendo os mesmos e seu uso no tratamento de doenças inflamatórias
Roner et al. Antiviral and anticancer activity of cisplatin derivatives of tilorone
WO2011115246A1 (ja) Ebna1機能阻害剤
PL235423B1 (pl) Zastosowanie kopolimerów do wytwarzania preparatu do leczenia i profilaktyki chorób wywoływanych przez wirusa HS V-1
US20240100038A1 (en) Use of the axl inhibitor slc-391 as antiviral therapeutic agent
EP4166146B1 (en) Pamps-paau copolymers for use in the treatment or prophylaxis of infection caused by the zika virus
CA3064733A1 (en) Fractionated antimicrobial compositions and use thereof
CN116236484B (zh) Berbamine dihydrochloride在抑制犬细小病毒中的应用
US20240033282A1 (en) Method for identifying and/or for obtaining an active substance for the treatment and therapy of familial amyotrophic lateral sclerosis, and use of an active substance for the treatment of this disease
WO2023156349A1 (en) Antiviral sulfated chitosan derivatives