PL235400B1 - Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych - Google Patents
Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych Download PDFInfo
- Publication number
- PL235400B1 PL235400B1 PL424401A PL42440118A PL235400B1 PL 235400 B1 PL235400 B1 PL 235400B1 PL 424401 A PL424401 A PL 424401A PL 42440118 A PL42440118 A PL 42440118A PL 235400 B1 PL235400 B1 PL 235400B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- shaped
- matrix
- profile
- closed profile
- box
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mounting, Exchange, And Manufacturing Of Dies (AREA)
Abstract
Matryca składa się z dwóch części (2a, 2b) z kształtowymi powierzchniami odwzorowującymi kształt modelu użytego do wykonania powierzchni kształtowych, pomiędzy którymi mocowany jest profil zamknięty (1). Każdą część (2a, 2b) matrycy, górną i dolną, wykonuje się ze skrzynki ze sztywną podstawą (3), którą to skrzynkę wypełnia się podatnym na odkształcenie materiałem formierskim (4), którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnienieniu pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego (1). Przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego (1). Powierzchnie kształtowe obu części (2a, 2b) wykonuje się z nadmiarem uwzględniającym wymiar stref odkształcenia (5, 6) matrycy pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego (1), poprzez użycie do ich wykonania modelu pomniejszonego o założony wymiar stref odkształcenia (5, 6) względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego (1). Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób hydromechanicznego kształtowania profili zamkniętych.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych.
Jednym ze sposobów plastycznego kształtowania profili metalowych jest formowanie ich przy użyciu ciśnienia cieczy, określane również pojęciem kształtowania hydrodynamicznego lub hydromechanicznego lub rozpęczania cieczą. Techniką kształtowania cieczą możli we jest wykonywanie elementów z metalowych profili lub z blach, a w szczególności z cienkościennych profili zamkniętych, co stanowi alternatywę dla wyrobów odlewanych lub wykonywanych na drodze łączenia profili otwartych lub wytłoczek. W trakcie kształtowania dochodzi do odkształcenia plastycznego wywołanego ciśnieniem cieczy roboczej działającym na ściankę profilu, a kształt profilu regulowany jest kształtem sztywnej matrycy.
Z amerykańskiego patentu US1943560 znana jest metoda wykonywania, z profili o przekroju kołowym, profili o dowolnym przekroju, w tym także profili o przekroju ze zmiennym kształtem na długości profilu oraz o zmiennej grubości ścianki profilu. Metoda polega na wypełnieniu kształtowanego profilu cieczą, a następnie kuciu matrycowym tak przygotowanego profilu. Profil w trakcie operacji kucia jest na stałe połączony ze zbiornikiem cieczy. W celu zapobieżenia spadkom ciśnienia cieczy w kształtowanym profilu, w zbiorniku, nad lustrem cieczy, utrzymywane jest sprężone powietrze. W patencie przedstawiono również rozwiązanie alternatywne, w którym ciecz roboczą zastąpiono materiałem sypkim, takim jak złom kwarcowy lub piasek, albo innym podobnym materiałem charakteryzującym się relatywną nieściśliwością.
W patencie amerykańskim US3443409 przedstawiono metodę hydrodynamicznego kształtowania wyrobów mających kształt mieszka. W rozwiązaniu tym wykorzystuje się gwałtowny wzrost ciśnienia cieczy kształtującej spowodowany impulsem wywołanym, np. uderzeniem szybko poruszającego się tłoka. Zaproponowane rozwiązanie stwarza możliwość taktowego kształtowania mieszków przy równoczesnym uniknięciu konieczności uszczelniania elementu kształtowanego.
W innym amerykańskim patencie US5107693 został rozwiązany problem uszczelniania połączenia pomiędzy profilem kształtowanym a elementem doprowadzającym ciecz kształtującą do wnętrza kształtowanego profilu. Kształtowany profil, o początkowym przekroju kołowym, jest wstępnie odkształcany przez matrycę i nadawany jest mu przybliżony kształt. Matryca jest złożona z dwóch połówek. Na tym etapie kształtowany profil ma otwarte końce i jest wypełniony swobodnie przepływającą cieczą. Podczas tego procesu nie dochodzi do zmian grubości ścianek profilu. Dopiero po nadaniu przybliżonego kształtu oba końce profilu są zamykane za pomocą stożkowych trzpieni. Trzpienie mają naniesione na powierzchnię stożkową piłokształtne wgłębienia, które wnikając w powierzchnię profilu tworzą szczelne połączenie. Następnie pod wpływem zwiększającego się ciśnienia hydraulicznego cieczy wypełniającej profil następuje jego odkształcenie w formie do postaci gotowego wyrobu odwzorowującego kształt wnęki matrycy. Proces końcowego odkształcania przerywa się po pełnym wypełnieniu wnęki matrycy przez kształtowany profil. Podczas końcowego odkształcania ciśnienie wywierane na stożkowe trzpienie i ciśnienie doprowadzanej cieczy jest regulowane hydraulicznie lub elektrohydraulicznie w zależności od ciśnienia wewnątrz kształtowanego profilu.
Opisy znanych dotychczas rozwiązań przedstawiają na ogół sposoby doprowadzania cieczy wykorzystywanej do kształtowania, a ich rozwój na przestrzeni lat dotyczył miejsca doprowadzania oraz chwili i sposobu uszczelnienia elementu kształtowanego. Podstawowym narzędziem jest metalowa matryca kształtująca powierzchnię zewnętrzną.
Z opisu patentowego KR20020093494 znany jest także sposób hydroformowania kształtek z płyty zamocowanej w matrycy ciśnieniowej, w której płyta jest zamocowana pomiędzy komorą z cieczą roboczą i komorą ze sprężonym gazem tworzącym poduszkę gazową pomiędzy płytą a powierzchnią kształtową matrycy. Formowanie kształtki następuje pod wpływem ciśnienia hydrodynamicznego cieczy i stopniowego uwalniania sprężonego gazu aż do pełnego kontaktu formowanej kształtki z powierzchnią kształtową matrycy. Rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie niekorzystnego wpływu tarcia na kształtowaną płytę oraz zapewnia jednolity rozkład ciśnienia hydrodynamicznego na całej kształtowanej powierzchni płyty aż do jej kontaktu z powierzchnią kształtową matrycy, wymaga jednak wykonania specjalnej matrycy z kanałami gazowymi i zaworami do regulacji ciśnienia sprężonego gazu.
W przypadku cienkościennych profili zamkniętych, ciecz kształtująca wprowadzana jest do wnętrza profilu. Dostatecznie wysokie ciśnienie cieczy pozwala na lokalne lub globalne uplastycznienie materiału wyrobu. W celu uzyskania odpowiednio wysokiego ciśnienia cieczy wewnątrz kształtowanego
PL 235 400 B1 profilu stosuje się elementy uszczelniające, które jednocześnie umożliwiają doprowadzenie cieczy do wnętrza profilu. Aby było to możliwe element uszczelniający oraz kształtowany profil są odpowiednio przygotowane, co pozwala na ich połączenie w trakcie procesu kształtowania. W celu nadania odpowiedniego kształtu zewnętrznego rozpęczanego profilu stosowane jest narzędzie kształtujące, czyli m atryca sztywna, zazwyczaj wykonana z metalu. Stosowanie metalowej matrycy kształtującej powierzchnię zewnętrzną profilu stwarza istotne ograniczenia dla produkcji jednostkowej lub małoseryjnej. Wykonanie matrycy jest czasochłonne i energochłonne. Jest to przeszkodą stosowania metody kształtowania cieczą do produkcji prototypowej wymagającej wytworzenia elementów o wariantowej geometrii. Rozwiązanie według niniejszego wynalazku eliminuje wady i niedogodności rozwiązań znanych ze stanu techniki.
Sposób hydromechanicznego kształtowania profili zamkniętych, w którym profil zamknięty mocuje się w matrycy pomiędzy dwiema częściami z powierzchniami kształtowymi odwzorowującymi kształt modelu użytego do ich wykonania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że każdą część matrycy, górną i dolną, wykonuje się ze skrzynki ze sztywną podstawą, którą to skrzynkę wypełnia się podatnym na odkształcenie materiałem formierskim, którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnienieniu pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego, a przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego, przy czym powierzchnie kształtowe obu części matrycy wykonuje się z nadmiarem uwzględniającym wymiar stref odkształcenia matrycy pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego, a do wykonania powierzchni kształtowych matrycy używa się modelu pomniejszonego o założony wymiar stref odkształcenia względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego.
Matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych, złożona z dwóch części z kształtowymi powierzchniami odwzorowującymi kształt modelu użytego do wykonania powierzchni kształtowych, pomiędzy którymi mocowany jest profil zamknięty, według wynalazku charakteryzuje się tym, że każda część matrycy, górna i dolna, składa się ze skrzynki ze sztywną podstawą, wypełnioną podatnym na odkształcenie materiałem formierskim, którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnienieniu pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego, a przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego, przy czym powierzchnie kształtowe obu części są wykonane z nadmiarem uwzględniającym założony wymiar stref odkształcenia matrycy pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego, poprzez użycie do ich wykonania modelu pomniejszonego o założony wymiar stref odkształcenia względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia zastosowanie tanich, jednorazowych matryc do kształtowania profili cienkościennych, wykonanych ze skrzynki formierskiej i tanich materiałów formierskich, takich jak piasek. Zastosowanie podatnego na odkształcenie materiału formierskiego, którego osnowę stanowi materiał ziarnisty, zapewnia korzystniejszy rozkład naprężeń wywieranych przez ciecz roboczą na całej powierzchni ścianki kształtowanego profilu. Pozwala także na łatwą modyfikację kształtu matrycy w razie zmiany kształtu prototypu. Wpływa to na obniżenie kosztów produkcji jednostkowej lub krótkoseryjnej, skrócenie czasu i energochłonności przygotowania matrycy, a także na obniżenie materiałochłonności dzięki możliwości wielokrotnego wykorzystania materiału formierskiego użytego do wykonania matrycy.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia matrycę z profilem zamkniętym w przekroju wzdłużnym, fig. 2 przedstawia profil zamknięty umieszczony w matrycy w przekroju poprzecznym, przed rozpoczęciem procesu kształtowania cieczą, a fig. 3 przedstawia matrycę z fig. 2 z profilem zamkniętym w trakcie procesu odkształcania cieczą, gdzie pokazano strefy lokalnego zagęszczenia obszaru matrycy.
Jak przedstawiono na fig. 1, matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych składa się z dwóch części 2a, 2b, górnej i dolnej. Każda część 2a, 2b matrycy składa się ze skrzynki w kształcie prostopadłościanu ze sztywną podstawą 3. Przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego 1. Skrzynka jest wypełnioną podatnym na odkształcenie materiałem formierskim 4, którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnieniu pod wpływem deformacji
PL 235 400 B1 plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego 1. Materiał formierski 4 może zawierać materiał wiążący w postaci sypkiej lub ciekłej, którego wiązanie odbywa się na drodze mechanicznej, chemicznej lub termicznej. Materiał formierski 4 może być wstępnie zagęszczony lub utwardzony.
Profil zamknięty 1 jest mocowany pomiędzy częściami 2a, 2b po uprzednim wykonaniu ich powierzchni kształtowych, widocznych na fig. 2, odwzorowującymi kształt modelu użytego do ich wykonania. Powierzchnie kształtowe obu części 2a, 2b matrycy są wykonane z nadmiarem uwzględniającym wymiar stref odkształcenia 5, 6, widocznych na fig. 3, powstających pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego 1. Do wykonania powierzchni kształtowych matrycy używa się modelu pomniejszonego się o założony wymiar stref odkształcenia 5, 6 względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego 1.
Podczas hydroformowania następuje deformacja plastyczna kształtowanego profilu zamkniętego 1. Kształtowany profil zamknięty 1 pod wpływem ciśnienia zastosowanej cieczy i deformacji plastycznej zagęszcza materiał formierski 4 w matrycy, prowadząc do lokalnego, kontrolowanego umocnienia matrycy w strefie odkształcenia 5 dolnej części 2b i w strefie odkształcenia 6 górnej części 2a. Zakładany wymiar końcowy stref odkształcenia 5, 6 jest wyznaczany na podstawie wyjściowej geometrii profilu zamkniętego 1, właściwości materiału formierskiego 4, oraz parametrów procesu kształtowania. Założony wymiar stref odkształcenia 5, 6 wynikający z zagęszczenia materiału formierskiego jest k ontrolowany podczas operacji hydroformingu poprzez regulację ciśnienia hydrodynamicznego cieczy roboczej.
Wynalazek ma zastosowanie do wytwarzania gotowych wyrobów, oraz do wytwarzania preprofili wstępnie kształtowanych, dedykowanych dalszym operacjom kształtującym.
Claims (2)
1. Sposób hydromechanicznego kształtowania profili zamkniętych, w którym profil zamknięty 1 mocuje się w matrycy pomiędzy dwiema częściami z powierzchniami kształtowymi odwzorowującymi kształt modelu użytego do ich wykonania, znamienny tym, że każdą część (2a, 2b) matrycy, górną i dolną, wykonuje się ze skrzynki ze sztywną podstawą (3), którą to skrzynkę wypełnia się podatnym na odkształcenie materiałem formierskim (4), którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnienieniu pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego (1), a przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego (1), przy czym powierzchnie kształtowe obu części (2a, 2b) wykonuje się z nadmiarem uwzględniającym wymiar stref odkształcenia (5, 6) matrycy pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego (1), a do wykonania powierzchni kształtowych matrycy używa się modelu pomniejszonego o założony wymiar stref odkształcenia (5, 6) względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego (1).
2. Matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych złożona z dwóch części z kształtowymi powierzchniami odwzorowującymi kształt modelu użytego do wykonania powierzchni kształtowych, pomiędzy którymi mocowany jest profil zamknięty, znamienna tym, że każda część matrycy, górna (2a) i dolna (2b), składa się ze skrzynki ze sztywną podstawą (3), wypełnioną podatnym na odkształcenie materiałem formierskim (4), którego głównym składnikiem jest osnowa z materiału ziarnistego, zwłaszcza z piasku, ulegająca zagęszczeniu i lokalnemu umocnienieniu pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego w matrycy profilu zamkniętego (1), a przeciwległe boki skrzynki są zaopatrzone w wycięcia do zamocowania końców profilu zamkniętego (1), przy czym powierzchnie kształtowe obu części (2a, 2b) są wykonane z nadmiarem uwzględniającym założony wymiar stref odkształcenia (5, 6) matrycy pod wpływem deformacji plastycznej kształtowanego profilu zamkniętego (1), poprzez użycie do ich wykonania modelu pomniejszonego o założony wymiar stref odkształcenia (5, 6) względem wymiaru końcowego ukształtowanego profilu zamkniętego (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424401A PL235400B1 (pl) | 2018-01-29 | 2018-01-27 | Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424401A PL235400B1 (pl) | 2018-01-29 | 2018-01-27 | Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL424401A1 PL424401A1 (pl) | 2019-08-12 |
PL235400B1 true PL235400B1 (pl) | 2020-07-13 |
Family
ID=67549871
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL424401A PL235400B1 (pl) | 2018-01-29 | 2018-01-27 | Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL235400B1 (pl) |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4744237A (en) * | 1987-05-06 | 1988-05-17 | Ti Automotive Division Of Ti Canada Inc. | Method of forming box-like frame members |
US4829803A (en) * | 1987-05-06 | 1989-05-16 | Ti Corporate Services Limited | Method of forming box-like frame members |
IT1250551B (it) * | 1991-12-20 | 1995-04-20 | Fiat Auto Spa | Procedimento per l'imbutitura di lamiera metallica del tipo a letto fluido. |
DE10062501C2 (de) * | 2000-12-08 | 2002-10-31 | Meier Horst | Verfahren und Vorrichtung zum Überwachen eines Umformvorganges mittels einer auf Wellenbasis arbeitenden Sensorik |
-
2018
- 2018-01-27 PL PL424401A patent/PL235400B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL424401A1 (pl) | 2019-08-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN1471456B (zh) | 具有一个用于均匀分布合模力的模具台板的注射成型机 | |
Allwood et al. | A novel method for the rapid production of inexpensive dies and moulds with surfaces made by incremental sheet forming | |
US6439018B1 (en) | Device and method for expansion forming | |
CN208035277U (zh) | 一种注塑模具用的注塑装置 | |
CN101610887B (zh) | 动态模型工具 | |
CN106311856B (zh) | 一种液压成形模具及用其制造复杂板材零件的方法 | |
TW201718223A (zh) | 變截面擠型裝置及擠型方法 | |
EP0533418A1 (en) | Moulding A Reinforced Plastics Component | |
Meidert et al. | Numerical and physical modelling of cold forging of bevel gears | |
PL235400B1 (pl) | Sposób hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych i matryca do hydromechanicznego kształtowania profili cienkościennych | |
KR100584489B1 (ko) | 하이드로 포밍 장치 | |
US6047580A (en) | Making hydropress formblocks and dies utilizing stereolithography and liquid molding compounds | |
CN202803879U (zh) | 金属板材成型系统 | |
CN206794480U (zh) | 一种液压成形模具 | |
US3249660A (en) | Method and apparatus for forming containers from expandable plastic materials | |
Jha et al. | Numerical simulation of micro hot embossing of polymer substrate | |
CN207204962U (zh) | 一种超塑成形模具 | |
CN214053139U (zh) | 一种金属管件挤压成型装置 | |
CN111112430B (zh) | 回转体类零件复合补偿回弹成形方法 | |
CN104226871B (zh) | 金属塑性挤锻成型方法 | |
CN102896195A (zh) | 金属板材成型系统 | |
CN210651577U (zh) | 一种可改变尺寸、形状的模具 | |
KR20230139087A (ko) | 구조물 멀티제작이 가능한 초소성 판재성형 장치 및 방법 | |
Müller et al. | Ressource-efficient hot sheet metal forming by innovative die cooling with laser beam melted tooling components | |
JPS5973910A (ja) | 熱膨張を利用した金型における樹脂成形品の成形方法およびその装置 |