PL235290B1 - Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych - Google Patents

Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych Download PDF

Info

Publication number
PL235290B1
PL235290B1 PL422160A PL42216017A PL235290B1 PL 235290 B1 PL235290 B1 PL 235290B1 PL 422160 A PL422160 A PL 422160A PL 42216017 A PL42216017 A PL 42216017A PL 235290 B1 PL235290 B1 PL 235290B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electric motor
sensor
vehicle
electric
position sensor
Prior art date
Application number
PL422160A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422160A1 (pl
Inventor
Sławomir Łukjanow
Ow Sła Womir Łukjan
Wiesław Zieliński
Iński Wiesła W Ziel
Radosław Piłatowicz
Towicz Radosła W Piła
Original Assignee
Przemyslowy Inst Motoryzacji
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Inst Motoryzacji filed Critical Przemyslowy Inst Motoryzacji
Priority to PL422160A priority Critical patent/PL235290B1/pl
Publication of PL422160A1 publication Critical patent/PL422160A1/pl
Publication of PL235290B1 publication Critical patent/PL235290B1/pl

Links

Landscapes

  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest elektryczny pojazd samochodowy, szczególnie do udzielania pierwszej pomocy przez ekipy ratunkowe w czasie występowania zdarzeń losowych przy utrudnionym dojeździe do miejsca zdarzenia.
Znane są liczne rozwiązania pojazdów samochodowych do udzielania pierwszej pomocy przez ekipy ratunkowe w czasie zdarzeń losowych np. karetki, samochody osobowe lub osobowo towarowe. Pojazdy te cechują duże wymiary zewnętrzne, duża masa. ograniczone zdolności manewrowania i widoczność, co bardzo utrudnia i opóźnia akcję ratunkową szczególnie w obszarach, gdzie brak jest dróg dojazdowych.
Znany jest z amerykańskiego opisu zgłoszenia wynalazku US2014008897A1 pojazd o zmiennych wymiarach zewnętrznych. Nadwozie pojazdu zbudowane jest z wielu płyt połączonych ze sobą ruchomo. Zmiana wzajemnego położenia kątowego płyt powoduje zmianę wymiarów nadwozia od pojazdu standardowego, przez wielkość pośrednią, do pojazdu małego. Zmiana wielkości nadwozia może odbywać się w trakcie poruszania się pojazdu i sterowana jest przez komputer pokładowy.
Znane jest z opisu patentowego nr EP 2058154 B1 podwozie pojazdu specjalizowanego o zmiennym rozstawie kół i prześwicie, zaopatrzone w sterowane zdalnie przez kierowcę nastawniki poziome i podnośniki, których rolę pełnią cylindry hydrauliczne. Dodatkowo zastosowano blokadę szerokości rozstawu kół, blokadę zmiany szerokości rozstawu kół w położeniu spoczynkowym oraz ogranicznik prędkości, który ogranicza maksymalną prędkość jazdy w zależności od wysokości prześwitu. Każde z kół napędowych zaopatrzone jest w silnik hydrauliczny. Podwozie tego typu przeznaczone jest do pojazdów specjalizowanych np. rolniczych czy budowlanych, nie nadaje się jednak do zastosowania w pojazdach pierwszej pomocy, ze względu na wykorzystywanie jako źródła napędu i sterowania elementów hydrauliki siłowej. Instalacja obejmująca pompę hydrauliczną wraz z napędzającym ją silnikiem, przewody, rozdzielacze, cylindry i silniki hydrauliczne charakteryzuje się dużą masą oraz wysokim stopniem skomplikowania konstrukcji.
Znany jest z opisu patentowego nr EP 2388153 B1 pojazd o zmiennym rozstawie kół, zawierający oś przednią z parą przednich kół o szerokości rozstawu nastawnej pomiędzy szerokim rozstawem a wąskim rozstawem, zespół mechanizmów przeznaczonych do regulowania szerokości rozstawu i skrętu kół przednich, napędową oś tylną z jednym kołem oraz zespół mechanizmów przeznaczony do sterowania skrętem koła tylnej osi. Zmiana rozstawu kół przednich wywołuje zmianę rozstawu osi pojazdu, w taki sposób, że dla szerokiego rozstawu kół przednich, rozstaw osi jest większy niż dla wąskiego rozstawu kół przednich. Wyróżnia się dwa tryby użytkowania pojazdu tj. tryb jazdy oraz tryb parkowania wybierane ręcznie przez użytkownika lub sterowane położeniem dźwigni zmiany biegów. W trybie jazdy ustawiany jest szeroki rozstaw kół przednich, które wówczas są również kierowane, a w trybie parkowania nastawiany jest wąski rozstaw kół, a sterowanie skrętem pojazdu odbywa się za pośrednictwem koła tylnego. Niedogodnością tego rozwiązania jest ograniczenie możliwości poruszania się pojazdem z nastawionym wąskim rozstawem kół jedynie do parkowania.
Znane są osie skrętne stosowane w układach zawieszenia przyczep wykonane w postaci rury zewnętrznej o przekroju kwadratowym lub sześciokątnym, wewnątrz której znajduje się rura wewnętrzna o przekroju jak rura zewnętrzna, a pomiędzy nimi wkładki gumowe. Rura zewnętrzna połączona jest z ramą pojazdu, a rura wewnętrzna z wahaczem. Ugięcie wahacza powoduje obrót rury wewnętrznej i ściskanie gumowych wkładek.
Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych zawierający silniki elektryczne, czujniki radarowe, czujnik prędkości, czujniki położenia, sygnalizator teleskopowy, zasobniki energii, sterownik, moduł napędowy, panel kontrolno-sterujący charakteryzuje się tym, że ma układ zawieszenia o zmiennym rozstawie kół tylnych składający się z dwóch niezależnych belek zawieszenia wyposażonych w mechanizm przesuwu obejmujący obudowę, wewnątrz której suwliwie umieszczona jest oś skrętna wielokątna obejmująca rurę zewnętrzną, wkładki z tworzyw sztucznych oraz rurę wewnętrzną, wewnątrz której wykonano gwint wewnętrzny, połączoną z jednej strony w sposób trwały z wahaczem, a z drugiej strony współpracującą ze śrubą napędzaną przez silnik elektryczny, przy czym silniki elektryczne sterowane są z modułu napędowego połączonego z zasobnikiem energii elektrycznej oraz ze sterownikiem jazdy, który połączony jest z panelem kontrolno-sterującym, czujnikiem radarowym lewym, czujnikiem radarowym prawym, czujnikiem prędkości, czujnikiem położenia koła tylnego lewego, czujnikiem położenia koła tylnego prawego, sygnalizatorem teleskopowym oraz zasobnikiem energii elektrycznej.
PL 235 290 B1
Pojazd może być wyposażony w jedno lub dwa przednie koła, przy czym są to koła napędzane i kierowane. Pojazd ma elektroniczny ogranicznik rozstawu kół tylnych, którego rolę pełni sterownik jazdy wraz czujnikami położenia kół tylnych.
Proponowany pojazd według wynalazku ma szereg zalet w porównaniu do dotychczas stosowanych pojazdów ratunkowych w tym małe wymiary zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu kół tylnych o regulowanym rozstawie, możliwe jest uzyskanie wysokiej stabilności ruchu przy nastawionym szerokim rozstawie kół oraz niewielkich wymiarów przy zwężonym rozstawie. W wersji zwężonej pojazd jest niewiele szerszy od motocykla. Jest to szczególnie cenne w warunkach przejazdu do miejsca zdarzenia przy pokonywaniu korków ulicznych. Łatwość i szybkość dojazdu ekipy pierwszej pomocy bardzo blisko miejsca zdarzenia, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, a przede wszystkim może umożliwić ratunek zdrowia i życia ofiar zdarzenia losowego. Pojazd odznacza się małą masą, łatwością manewrowania, doskonałą widocznością i dużą funkcjonalnością, dzięki zastosowaniu nadwozia typu pick-up. Zastosowany napęd elektryczny jest przyjazny dla środowiska. Powyższe cechy umożliwiają wykorzystanie pojazdu również tam, gdzie nie ma dróg, a są tylko np. alejki chodnikowe lub ścieżki a także w obiektach sportowych, handlowych, przemysłowych, kopalniach.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia widok ogólny pojazdu wraz z zespołami napędów, sterownikami i sygnalizatorem, Fig. 2 przedstawia w widoku od dołu rozmieszczenie urządzeń i czujników w pojeździe, Fig. 3 przedstawia pojazd w widoku z przodu z nastawionym wąskim rozstawem kół, Fig. 4 przedstawia pojazd w widoku z tyłu z nastawionym szerokim rozstawem kół, Fig. 5 przedstawia widok belki zawieszenia, a Fig. 6 przedstawia przekrój belki zawieszenia.
P r z y k ł a d wykonania
Elektryczny pojazd samochodowy, szczególnie do udzielania pierwszej pomocy przez ekipy ratunkowe w czasie występowania zdarzeń losowych przy utrudnionym dojeździe do miejsca zdarzenia ma zmienny rozstaw kół tylnych dzięki zastosowaniu mechanizmu przesuwu. Pojazd posiada dwa silniki elektryczne napędzające przednie koła M1, M2 oraz dwa silniki elektryczne napędzające mechanizm przesuwu M3, M4, połączone z modułem napędowym. Moduł napędowy MN połączony jest z zasobnikiem energii elektrycznej BE oraz sterownikiem jazdy SJ, do którego z kolei przyłączone są czujnik radarowy lewy CL, czujnik radarowy prawy CP, czujnik prędkości CV, czujnik położenia koła tylnego lewego CK1, czujnik położenia koła tylnego prawego CK2, panel kontrolno-sterowniczy PS, czujnik obrotu kierownicy CO, sygnalizator LS oraz zasobnik energii elektrycznej BE. Sterownik jazdy wraz z czujnikiem położenia koła tylnego lewego CK1 i czujnikiem położenia koła tylnego prawego CK2 stanowi elektroniczny ogranicznik szerokości rozstawu kół tylnych. Dodatkowo sterownik jazdy SJ wraz z modułem napędowym MN, silnikami elektrycznymi M1, M2, czujnikiem obrotu kierownicy CO i czujnikami prędkości poszczególnych kół CV stanowi elektroniczny mechanizm różnicowy. W tylnej części podwozia zamontowano dwie niezależne belki zawieszenia, przy czym umieszczone są jedna nad drugą. Aby koła tylne znajdowały się w jednej osi zastosowano odpowiednio wyprofilowane wahacze 5 przy czym jeden z nich wygięty jest w dół a drugi w górę. Każda z belek zawieszenia ma mechanizm przesuwu i składa się z obudowy 1 wewnątrz, której suwliwie umieszczona jest oś kwadratowa obejmująca rurę zewnętrzną 2, wkładki z tworzyw sztucznych 3 oraz rurę wewnętrzną 4 wewnątrz której wykonano gwint wewnętrzny. Rura wewnętrzna 4 połączona jest z jednej strony w sposób trwały z wahaczem 5, a z drugiej strony współpracuje ze śrubą 6 napędzaną przez silnik elektryczny M3, M4, w taki sposób, że gdy śruba 6 obraca się w jedną stronę to rura wewnętrzna 4 wraz z wkładkami z tworzyw sztucznych 3 i rurą zewnętrzną 2 wysuwa się z obudowy 1, a gdy śruba 6 obraca się w stronę przeciwną to rura wewnętrzna 4 wraz z wkładkami z tworzyw sztucznych 3 i rurą zewnętrzną 2 wsuwa się w obudowę 1. Sterowanie szerokością rozstawu kół tylnych może odbywać się ręcznie, poprzez nastawienie odpowiedniej wartości na panelu kontrolno-sterowniczym PS lub automatycznie, na podstawie sygnałów z czujników radarowych lewego CL i prawego CP oraz czujnika prędkości CV przetwarzanych przez sterownik jazdy SJ, który po porównaniu wartości zmierzonych z wartościami zapisanymi, w pamięci wewnętrznej przesyła odpowiedni sygnał poprzez moduł napędowy MN do silników M3, M4 w celu zmiany rozstawu kół, a w przypadku gdy pojazd porusza się z prędkością, która uniemożliwia zmianę rozstawienia kół tylnych, również do silników M1, M2 w celu zmiany prędkości pojazdu. Dzięki niewielkim wymiarom zewnętrznym, które wynoszą: długość 3000 mm, szerokość 1000 m, wysokość 1400 mm, rozstaw osi 1800 mm, rozstaw kół tylnych dla położenia zwężonego 800 mm, a dla położenia rozszerzonego 1400 mm, oraz zastosowaniu napędu elektrycznego pojazd ten może poruszać się zarówno po drogach, ścieżkach i chodnikach, jak również wewnątrz budynków, centrów handlowych, hal produkcyjnych itp. Powyższe
PL 235 290 B1 właściwości umożliwiają stosowanie pojazdu przez wszelkie służby ratunkowe jak i służby bezpieczeństwa. W przypadku zastosowania zabudowy nadwozia, pojazd może służyć również jako bankowóz, którym można podjechać bezpośrednio pod sejf w banku i tym samym uniknąć możliwości kradzieży podczas przenoszenia pieniędzy z banku do pojazdu zaparkowanego przed budynkiem.
Oznaczenia:
BE - zasobnik energii elektrycznej
SJ - sterownik jazdy
MN - moduły napędowe
LS - sygnalizator zewnętrzny
CP - czujnik radarowy prawy
CL - czujnik radarowy lewy
CV - czujnik prędkości
PS - panel kontrolno-sterowniczy
M1 - silnik w kole przednim lewym
M2 - silnik w kole przednim prawym
M3 - silnik przesuwu koła tylnego lewego
M4 - silnik przesuwu koła tylnego prawego
CK1 - czujnik położenia koła tylnego lewego CK2 - czujnik położenia koła tylnego prawego
CO - czujnik obrotu kierownicy
- obudowa belki zawieszenia
- rura zewnętrzna belki zawieszenia
- wkładka z tworzywa sztucznego
- rura wewnętrzna
- wahacz
- śruba

Claims (4)

1. Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych zawierający silniki elektryczne, czujniki radarowe, czujnik prędkości, czujniki położenia, sygnalizator teleskopowy, zasobniki energii, sterownik, moduł napędowy, panel kontrolno-sterujący, znamienny tym, że ma układ zawieszenia o zmiennym rozstawie kół tylnych składający się z dwóch niezależnych belek zawieszenia wyposażonych w mechanizm przesuwu obejmujący obudowę (1), wewnątrz której suwliwie umieszczona jest oś skręta wielokątna obejmująca rurę zewnętrzną (2), wkładki z tworzyw sztucznych (3) oraz rurę wewnętrzną (4), wewnątrz której wykonano gwint wewnętrzny, połączoną z jednej strony w sposób trwały z wahaczem (5), a z drugiej strony współpracującą ze śrubą (6) napędzaną przez silnik elektryczny (M3, M4), przy czym silniki elektryczne (M3, M4) sterowane są z modułu napędowego (M N) połączonego z zasobnikiem energii elektrycznej (BE) oraz ze sterownikiem jazdy (SJ), który połączony jest z panelem kontrolno-sterującym (PS), czujnikiem radarowym lewym (CL), czujnikiem radarowym prawym (CP), czujnikiem prędkości (CV), czujnikiem położenia koła tylnego lewego (CK1), czujnikiem położenia koła tylnego prawego (CK2) sygnalizatorem teleskopowym (LS) oraz zasobnikiem energii elektrycznej (BE).
2. Elektryczny pojazd samochodowy według zastrz. 1 znamienny tym, że ma dwa przednie koła kierowane i napędzane niezależnie silnikami elektrycznymi (M1, M2).
3. Elektryczny pojazd samochodowy według zastrz. 1 znamienny tym, że ma jedno przednie koło kierowane i napędzane silnikiem elektrycznym (M1).
4. Elektryczny pojazd samochodowy według zastrz. 1 znamienny tym, że sterownik jazdy (SJ) wraz z czujnikiem położenia koła tylnego lewego (CK1) i czujnikiem położenia koła tylnego prawego (CK2) stanowi elektroniczny ogranicznik, szerokości rozstawu kół tylnych.
PL422160A 2017-07-10 2017-07-10 Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych PL235290B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422160A PL235290B1 (pl) 2017-07-10 2017-07-10 Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422160A PL235290B1 (pl) 2017-07-10 2017-07-10 Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422160A1 PL422160A1 (pl) 2019-01-14
PL235290B1 true PL235290B1 (pl) 2020-06-15

Family

ID=64958893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422160A PL235290B1 (pl) 2017-07-10 2017-07-10 Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235290B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2330809A (en) * 1997-10-29 1999-05-05 Anthony Kerstein Extendable back wheels for a three wheeled vehicle
DE19756307A1 (de) * 1997-12-09 1999-06-17 Iourii Gribov Motorgetriebenes Fahrzeug mit variabler Geometrie der Karosserie
IL211838A (en) * 2011-03-21 2015-10-29 Boris Tsukerman Vehicle with adjustable dimensions
CN103569224B (zh) * 2013-11-20 2018-01-30 浙江吉利汽车研究院有限公司 一种侧围可伸缩的单人汽车
CN103612672B (zh) * 2013-11-28 2017-02-22 嘉兴市凯力塑业有限公司 一种可伸缩汽车
CN203805663U (zh) * 2014-04-11 2014-09-03 南京林业大学 智能柔性化车底盘

Also Published As

Publication number Publication date
PL422160A1 (pl) 2019-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2331016T3 (es) Sistema de control remoto.
ES2540729T3 (es) Sistema para el ajuste automático de un espacio de separación entre un vehículo motorizado y un remolque acoplado al mismo
US9771970B1 (en) Vehicle axle assemblies for changing wheel tracks for moving small electric vehicles
US10518600B2 (en) Wheel suspension
WO2018119639A1 (zh) 转向装置、悬挂油缸、控制系统、方法和起重机
CN104709026A (zh) 汽车转弯防侧翻的控制系统及其控制方法
US10723381B2 (en) Trike vehicle with selectivity pivotable operator cabin
HU187366B (en) Steering mechanism for multiple-shaft gooseneck trailers
CN104822581A (zh) 具有正常转向和蟹行转向的重型汽车
CN102910201A (zh) 一种基于转向的汽车防爆胎控制系统
CN205742015U (zh) 一种可选择放行的夜视道闸
CN111038456B (zh) 乘用车应急制动多功能辅助轮机构及其控制方法
US11731691B2 (en) Rear end steering and mounting system
JP6576956B2 (ja) 車両用シャーシ
PL235290B1 (pl) Elektryczny pojazd samochodowy szczególnie do pierwszej pomocy w zdarzeniach losowych
WO2004028903A1 (en) Tractor, particularly for towing aircraft
RU142680U1 (ru) Устройство для повышения проходимости колёсного транспортного средства и вездеходный комплекс с таким устройством
US3415537A (en) Antiskid apparatus for a vehicle
WO2019011589A1 (de) Fahrzeug
ES2303237T3 (es) Procedimiento y sistema de ayuda en el giro de las ruedas directrices de un vehiculo asi equipado.
CN206124647U (zh) 一种悬挂装置及车辆
DE10338315A1 (de) Ausfahrbare und lenkbare Stützräder für Fahrzeuge nach Bauart von Motorrädern und Motorrollern
DE102018002181A1 (de) Schmales Landfahrzeug mit Neigetechnik
KR200405957Y1 (ko) 대형차량의 강제중립장치
CN106256567B (zh) 悬挂装置及车辆