PL235134B1 - Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne - Google Patents

Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne Download PDF

Info

Publication number
PL235134B1
PL235134B1 PL418870A PL41887016A PL235134B1 PL 235134 B1 PL235134 B1 PL 235134B1 PL 418870 A PL418870 A PL 418870A PL 41887016 A PL41887016 A PL 41887016A PL 235134 B1 PL235134 B1 PL 235134B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
shaped
cross
mounting
boards
Prior art date
Application number
PL418870A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418870A1 (pl
Inventor
Ryszard Prytko
Original Assignee
R Foll Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by R Foll Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical R Foll Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL418870A priority Critical patent/PL235134B1/pl
Publication of PL418870A1 publication Critical patent/PL418870A1/pl
Publication of PL235134B1 publication Critical patent/PL235134B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy zespołu mocującego płyty warstwowe, zwłaszcza poliuretanowe płyty termoizolacyjne, stanowiący profil montażowy o przekroju poprzecznym, zwłaszcza zbliżonym do dwuteownika (H - kształtnym) lub U - kształtnym, charakteryzujący się tym, że profil składa się z co najmniej dwóch części: elementu montażowego (21) oraz elementu dociskowego (11), które są połączone ze sobą trwale i rozłącznie, przy czym element montażowy posiada podstawę mocowaną do elementów konstrukcyjnych oraz gniazdo zatrzaskowe (23), stanowiące szczelinę zaopatrzoną w ząbkowanie, a element dociskowy posiada przynajmniej jedno L-kształtne ramię docisku oraz trzpień (13), który w części dystalnej stanowi zaczep i jest zaopatrzony w ząbkowanie.

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zespołu mocującego płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne do ocieplania budynków. Rozwiązanie według wynalazku znajduje zastosowanie w budownictwie, a w szczególności do połączeń elementów budowlanych w kształcie płyt między sobą.
Znane i stosowane metody dociepleń ścian zewnętrznych budynków, zwłaszcza mieszkalnych, można z punktu technologii wykonania docieplenia podzielić na tak zwane sucha i mokre. Do metod suchych zaliczyć można docieplenia polegające na zastosowaniu jako izolacji termicznej płyt wełny mineralnej układanej między elementami nośnymi rusztu wykonanego z profili metalowych i mocowanych do powierzchni ściany odpowiednimi rozporami osadzonymi w uprzednio wywierconych otworach. Izolacja termiczna z płyt z wełny mineralnej jest osłaniana ekranem elewacyjnym, mocowanym do rusztu metalowego, który to ekran wykonany jest najczęściej z blach fałdowych lub podobnych płyt. Do metod mokrych zaliczyć można docieplenia wykonane jako tak zwane ciężkie lub lekkie. Doczepienie typu ciężkiego charakteryzuje się tym, że płyty izolacyjne najgęściej ze styropianu przykleja się do powierzchni ściany zewnętrznej, a następnie wykonuje się na tych płytach wyprawę elewacyjną z tynku tradycyjnego uprzednio montując konstrukcję nośną z prętów stalowych przenoszącą ciężar wyprawy elewacyjnej. Docieplenie typu lekkiego polega na zastosowaniu płyt izolacyjnych, przyłączanych łącznikami lub przyklejanych specjalnym lepiszczem do powierzchni ścian i zabezpieczonych siatką z włókna szklanego usztywnionego w procesie technologicznym lepiszczem używanym do przyklejania płyt izolacyjnych, a następnie wykończonych cienko-powłokową wyprawą elewacyjną.
Znany jest z polskiego zgłoszenia wynalazku nr PL268695A1 zespół mocująco-kotwiący przeznaczony do mocowania na ścianie z betonu komórkowego płyt izolacyjnych, składający się z kołka właściwego oraz podkładki mocującej, charakteryzujący się tym, że kołek właściwy wykonany korzystnie z rurki metalowej, posiada trzy strefy: strefę kotwienia o stałej długości, w której wyprofilowane są zaczepy, korzystnie umieszczone w dwóch poziomach, przy czym rozwarcie tych zaczepów mieści się w średnicy kołka właściwego, strefy obliczeniowej o zmiennej długości wynikającej z wytrzymałości betonu komórkowego na ścianie i siły, jaką ma przenieść kołek, strefy mocowania o stałej długości, wykonanej korzystnie w formie kołnierza z obwodowymi nacięciami, a metalowa podkładka mocująca w kształcie kwadratu ma pośrodku otwór o średnicy kołka właściwego, a na obrzeżach ma nacięcia tworzące zaczepy scalające.
Z kolei z polskiego opisu patentowego nr PL159820B1 znana jest konstrukcja łącznika do mocowania materiałów termoizolacyjnych oraz elementów konstrukcyjnych do podłoża, który charakteryzuje się tym, że stanowi go dwudzielny płaszcz z zaczepami, korzystnie pięcioma na każdej z dwóch części płaszcza, mający na jednym końcu głowicę w postaci wywiniętej górnej części płaszcza, zespoloną rozłącznie z podkładką. Z kolei łącznik do mocowania materiałów termoizolacyjnych do ocieplania budynków ze ścianami betonowymi, gazobetonowymi i murowanymi znany jest z polskiego opisu patentowego nr PL159520B1. Łącznik ten charakteryzuje się tym, że składa się z dwudzielnego płaszcza stalowego z zaczepami, którego górne części mają prowadnice, elementu zatrzaskowego o kształcie złożonych ze sobą prostokąta i ściętego trójkąta z wywiniętymi końcówkami, z pręta rozporowego, którego długość jest mniejsza od długości płaszcza dwudzielnego oraz z głowicy mającej pośrodku podłużny wąski otwór przelotowy. Zaletą łączników znanych z opisów nr PL159820B1 oraz nr PL159520B1 jest zapewnienie przenoszenie złożonych obciążeń eksploatacyjnych, to jest obciążeń wyrywających z podłoża budowlanego, jak również obciążeń poprzecznych.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 4884932 znany jest dwuczęściowy element mocujący do mocowania izolacji dachowej. Element mocujący składa się z łba i odchodzącego od niego trzonu, który zawiera wybranie, służące do przyjmowania zamocowanie elementu montażowego.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego US4067155A znany jest zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne, stanowiący profil montażowy o przekroju poprzecznym zwłaszcza zbliżonym do dwuteownika (H-kształtnym). Profil ten składa się z dwóch części: elementu montażowego oraz elementu dociskowego, które są połączone ze sobą trwale i rozłącznie, przy czym element montażowy posiada podstawę mocowaną do elementów konstrukcyjnych oraz gniazdo zatrzaskowe stanowiące szczelinę zaopatrzoną w ząbkowanie, a element dociskowy posiada przynajmniej jedno L-kształtne ramię docisku oraz trzpień, który w części dystalnej stanowi zaczep i jest zaopatrzony w ząbkowanie. Zespół mocujący płyty warstwowe posiada dwa ramiona o L-kształtnym przekroju poprzecznym każde oraz dwie podstawy o L-kształtnym przekroju poprzecznym każda, tworzące łącznie kształt o przekroju poprzecznym zbliżonym do dwuteownika.
PL 235 134 B1
Do mocowania płyt termoizolacyjnych stosuje się też powszechnie profile z tworzyw sztucznych o przekroju poprzecznym dwuteownika, które mogą posiadać dodatkowe sprężyste płytki w kształtowniku, które dociskają płyty izolacyjnej i uniemożliwiają przenikanie pary wodnej.
Tego typu rozwiązanie dociskowe zostało ujawnione na przykład w polskim opisie patentowym nr PL164573B1, gdzie opisano walcowany profil do prefabrykacji konstrukcji nośnej sufitu podwieszonego, który charakteryzuje się tym, że posiada kształt zbliżony do dwuteownika, którego dolna listwa szersza od górnej listwy na wewnętrznej powierzchni ma skierowane do osi skośne występy stanowiące wraz ze skrzydełkowymi występami usytuowanymi korzystnie na pionowej listwie zatrzask do montażu wygiętej końcówki dekoracyjnego elementu.
Znane w stanie techniki rozwiązania posiadają liczne ograniczenia. W rozwiązaniach łącznikowych przy przejściu trzpienia łącznika przez płytę np. termoizolacyjną może następować uszkodzenie jej wewnętrznej struktury, co powoduje zwiększone ryzyko nasiąkania wilgocią i utratę termoizolacyjnych właściwości poprzez tworzenie się mostków termicznych. Z kolei ograniczeniem znanych w stanie techniki rozwiązaniach profilowych o przekroju poprzecznym H jest utrudniony montaż ze względu na konieczność sukcesywnego dokładania profilu do montowanych płyt, szczególnie przy montowaniu płyt termoizolacyjnych na sufitach. Przy zastosowaniu profili znanych ze stanu techniki, woda np. podczas mycia ciśnieniowego przenika przez łączenie do płyty.
Celem wynalazku jest opracowanie zespołu mocującego, który z jednej strony nie powodowałby uszkodzenia struktury samych płyt warstwowych przy ich montażu, a z drugiej strony umożliwiałby szybszy i bardziej elastyczny sposób ich montażu, zwłaszcza płyt termoizolacyjnych na sufitach. Celem było także opracowanie takiego kształtu zespołu mocującego, który zabezpieczałby przed podciekaniem wody podczas np. mycia ciśnieniowego.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza poliuretanowe płyty termoizolacyjne, stanowiący profil montażowy o przekroju poprzecznym zwłaszcza zbliżonym do dwuteownika (H-kształtnym) lub U-kształtnym, przy czym profil składa się z co najmniej dwóch części: elementu montażowego oraz elementu dociskowego, które są połączone ze sobą trwale i rozłącznie, przy czym element montażowy posiada podstawę mocowaną do elementów konstrukcyjnych oraz gniazdo zatrzaskowe stanowiące szczelinę zaopatrzoną w ząbkowanie, a element dociskowy posiada przynajmniej jedno L-kształtne ramię docisku oraz trzpień, który w części dystalnej stanowi zaczep i jest zaopatrzony w ząbkowanie, oraz zespół ten posiada dwa ramiona o L-kształtnym przekroju poprzecznym każde oraz dwie podstawy o L-kształtnym przekroju poprzecznym każda, tworzące łącznie kształt o przekroju poprzecznym zbliżonym do dwuteownika, a przynajmniej jedno ramię docisku jest zakrzywione w kierunku trzpienia (13) tworząc kąt mniejszy niż 90°, korzystnie zbudowany z materiału stanowiącego tworzywo sztuczne, charakteryzujący się tym, że pierwszy ząb (33) od strony wlotowej gniazda zatrzaskowego (24) ma kształt zaokrąglony.
Korzystnie, gdy zespół mocujący płyty warstwowe według wynalazku jest dodatkowo wyposażony jest w wysięgnik sufitowy lub przedłużkę (31).
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach realizacji nie ograniczając jego zakresu oraz na rysunku, na którym:
fig. 1 stanowi widok aksonometryczny zespołu mocującego składający się z dwóch elementów stanowiących profile montażowe;
fig. 2 stanowi przekrój poprzeczny przez element montażowy zespołu mocującego płyty warstwowe według wynalazku, fig. 3 stanowi przekrój poprzeczny przez element dociskowy zespołu mocującego płyty warstwowe według wynalazku, fig. 4-6 ilustrują działanie zespołu mocującego według wynalazku w przypadku różnych grubości płyt warstwowych (40 mm, 50 mm i 60 mm);
fig. 7-8 ilustrują działanie zespołu mocującego według wynalazku w przypadku zastosowania przedłużki przy większej grubości płyt warstwowych (80 mm i 100 mm);
fig. 9 stanowi przekrój poprzeczny przez zespołu mocującego płyty warstwowe według wynalazku wyposażony w wysięgnik sufitowy;
fig. 10 stanowi przekrój podłużny przez gniazdo mocowania zaopatrzone w zęby.
Przykład wykonania
W przykładzie wykonania, zespół mocujący płyty warstwowe służy do mocowania płyt termoizolacyjnych i ma kształt profilu składającego się z dwóch części: elementu montażowego 21 przedstawionego na fig. 3 oraz elementu dociskowego 11 przedstawionego na fig. 2, które to elementy są ze sobą
PL 235 134 B1 połączone trwale i rozłącznie tworząc kształt o przekroju poprzecznym zbliżonym do dwuteownika. Element montażowy 21 posiada dwie L-kształtne podstawy 22 o długości 60 mm każda i grubości 2 mm, które służą do mocowaną do elementów konstrukcyjnych, oraz posiada też gniazdo zatrzaskowe 23 o głębokości 41 mm, stanowiące szczelinę zaopatrzoną w ząbkowanie 24. Z kolei element dociskowy 11 posiada dwa L-kształtne ramiona docisku 12 o długości 30 mm każde i grubości 1-1,5 mm oraz trzpień 13 o wysokości 41,5 mm, który w części dystalnej stanowi zaczep 14 o długości 16 mm, zaopatrzony jest w ząbkowanie 15. Ząbkowania 15, 24 umieszczone na elemencie dociskowym 11 oraz elemencie montażowym 21 odpowiadają sobie kształtem w taki sposób, że przy umieszczeniu zaczepu 14 trzpienia 13 elementu dociskowego 11 w gnieździe zatrzaskowym 23 elementu montażowego 21, ząbkowanie 15, 24 na siebie nachodzi w ten sposób, że tworzy trwałe połączenie. W tym przykładzie wykonania obydwa ramiona 12 elementu dociskowym 11 jest zakrzywione w kierunku trzpienia 13 tworząc kąt mniejszy niż 90°.
Działanie zespołu mocującego stanowiącego przykład wykonania przedstawiono dla różnych grubości płyt termoizolacyjnych: na fig. 4 dla płyty o grubości 40 mm, na fig. 5 dla płyty o grubości 50 mm oraz na fig. 6 dla płyty o grubości 60 mm.
Jeden z korzystnych wariantów rozwiązania według wynalazku stanowi element mocujący wyposażony dodatkowo w dodatkowo wyposażony jest w przedłużkę 31 o długości 38,9 mm i nachyleniu ścianek 2° w stosunku do osi symetrii. Działanie przedłużki przedstawiono dla różnych grubości płyt termoizolacyjnych: na fig. 7 dla płyty o grubości 80 mm oraz na fig. 8 dla płyty o grubości 100 mm.
Inny z możliwych korzystnych wariantów rozwiązania według wynalazku stanowi element mocujący wyposażony dodatkowo w wysięgnik sufitowy 32 o długości 100 mm, co zostało zilustrowane na fig. 9.
Kształt zębów zarówno gniazda zatrzaskowego 24, jak i ząbkowanie elementu dociskowego 15 W jednym z przykładowych wariantów wykonano ząbkowanie 24 gniazda zatrzaskowego 24 wykonano w ten sposób, że pierwszy ząb od strony wlotowej gniazda zatrzaskowego 24 ma kształt zaokrąglony. Taka konstrukcja pierwszego zęba 33 - uwidocznionego na fig. 10 - umożliwia łatwiejsze mocowanie zaczepu 14 elementu dociskowego 11.
Zespół mocujący w przykładzie wykonania zbudowany jest z materiału stanowiącego tworzywo sztuczne (PCV).
Dla znawcy w tej dziedzinie jest oczywiste, że zespół mocujący płyty warstwowe zastosowany przy ścianie będzie miał U-kształtny przekrój poprzeczny.
Głównymi zaletami zespołu mocującego według wynalazku jest: (a) usprawnienie montażu płyt wielowarstwowych, zwłaszcza płyt termoizolacyjnych z poliuretanu na sufitach, poprzez system zatrzaskowy; (b) możliwość zastosowania zespołu mocującego o jednym kształcie do różnej grubości płyt wielowarstwowych, w tym do całego zakresu standardowych płyt termoizolacyjnych o grubości od 20 mm od 120 mm; (c) kształt ramienia docisku elementu dociskowego powoduje ścisłe przyleganie ramienia do płyty wielowarstwowej, co zabezpiecza przed dostawaniem się wody podczas np. mycia ciśnieniowego.
Lista oznaczeń:
- element dociskowy
- docisk
- trzpień
- zaczep
- ząbkowanie zaczepu elementu dociskowego
- element montażowy
- podstawa
- gniazdo zatrzaskowe
- ząbkowanie gniazda zatrzaskowego
- przedłużka
- wysięgnik sufitowy
- pierwszy ząb gniazda zatrzaskowego

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza poliuretanowe płyty termoizolacyjne, stanowiący profil montażowy o przekroju poprzecznym zwłaszcza zbliżonym do dwuteownika (H-kształtnym) lub U-kształtnym, przy czym profil składa się z co najmniej dwóch części: elementu montażowego (21) oraz elementu dociskowego (11), które są połączone ze sobą trwale i rozłącznie, przy czym element montażowy (21) posiada podstawę (22) mocowaną do elementów konstrukcyjnych oraz gniazdo zatrzaskowe (23) stanowiące szczelinę zaopatrzoną w ząbkowanie (24), a element dociskowy (11) posiada przynajmniej jedno L-kształtne ramię docisku (12) oraz trzpień (13), który w części dystalnej stanowi zaczep (14) i jest zaopatrzony w ząbkowanie (15), oraz zespół ten posiada dwa ramiona (12) o L-kształtnym przekroju poprzecznym każde oraz dwie podstawy (22) o L-kształtnym przekroju poprzecznym każda, tworzące łącznie kształt o przekroju poprzecznym zbliżonym do dwuteownika, a przynajmniej jedno ramię docisku (12) jest zakrzywione w kierunku trzpienia (13) tworząc kąt mniejszy niż 90°, korzystnie zbudowany z materiału stanowiącego tworzywo sztuczne, znamienny tym, że pierwszy ząb (33) od strony wlotowej gniazda zatrzaskowego (24) ma kształt zaokrąglony.
  2. 2. Zespół mocujący płyty warstwowe według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo wyposażony jest w wysięgnik sufitowy (32).
  3. 3. Zespół mocujący płyty warstwowe według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że dodatkowo wyposażony jest w przedłużkę (31).
PL418870A 2016-09-27 2016-09-27 Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne PL235134B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418870A PL235134B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418870A PL235134B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418870A1 PL418870A1 (pl) 2018-04-09
PL235134B1 true PL235134B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=61809840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418870A PL235134B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235134B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418870A1 (pl) 2018-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4819401A (en) Wire anchor for metal stud/brick veneer wall construction
RU2011143756A (ru) Функциональная система для панели из цементного раствора с предварительно напряженной двухосной арматурой
KR101323638B1 (ko) 조적식 외부벽돌벽
US20150240477A1 (en) Apparatus for securing insulation panels to a supporting structure and ceiling support assembly incorporating the same
JP5892936B2 (ja) 建材板または建材板セット、建材板のための固定システムおよび建材板を固定するための方法
KR100614959B1 (ko) 커텐박스 결합구조체
PL235134B1 (pl) Zespół mocujący płyty warstwowe, zwłaszcza płyty termoizolacyjne
US20150121774A1 (en) Arrangement for attaching panels to support structures, a construction support structure and fastening means, and their use in modular building elements
RU147451U1 (ru) Крепежный элемент для монтажа теплоизоляции с плиты межэтажного перекрытия
KR100749904B1 (ko) 천장 판넬 및 설치 부재와 이를 이용한 천장 판넬 시공 방법
US20060174588A1 (en) Stabilizing brace for a window buck
PL239026B1 (pl) Sposób mocowania płyt warstwy izolacyjnej do ściany budynku oraz zestaw elementów do mocowania płyt warstwy izolacyjnej do ściany budynku
JP2003171988A (ja) 耐火構造の耐力壁としての外壁および床
KR101472860B1 (ko) 타일 부착용 고정구
JP6438185B2 (ja) 断熱パネル
PT612894E (pt) Painel destinado a industria de construcao de edificios
JP6408206B2 (ja) 断熱パネル
JP2020012322A (ja) 補助パイプ取付け具及び建地立設構造
JP2012092497A (ja) 耐火パネル
CN215977876U (zh) 一种建筑用墙体模块及包括该模块的组合件
JP2517969Y2 (ja) 自在曲面壁材
RU115803U1 (ru) Устройство фиксации навесной фасадной конструкции
CN115680231A (zh) 壁材干挂扣件
RU21209U1 (ru) Узел крепления изоляционных плит
KR100722653B1 (ko) 천장 및 벽체 패널의 고정장치