PL235085B1 - Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej - Google Patents

Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej Download PDF

Info

Publication number
PL235085B1
PL235085B1 PL420018A PL42001816A PL235085B1 PL 235085 B1 PL235085 B1 PL 235085B1 PL 420018 A PL420018 A PL 420018A PL 42001816 A PL42001816 A PL 42001816A PL 235085 B1 PL235085 B1 PL 235085B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
binder
raw material
weight
added
thermally processed
Prior art date
Application number
PL420018A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420018A1 (pl
Inventor
Aleksander SOBOLEWSKI
Ale Ksan Der Sobolewski
Karina Ignasiak
Siak Karina Igna
Agata Czardybon
Aga Ta Czardybon
Michał Rejdak
Original Assignee
Inst Chemicznej Przerobki Wegla
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemicznej Przerobki Wegla filed Critical Inst Chemicznej Przerobki Wegla
Priority to PL420018A priority Critical patent/PL235085B1/pl
Publication of PL420018A1 publication Critical patent/PL420018A1/pl
Publication of PL235085B1 publication Critical patent/PL235085B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej charakteryzujący się tym, że termicznie przetworzoną biomasę roślinną mieli się do rozmiaru ziarna nie wyższego niż wielkość promienia otworu roboczego matrycy granulatora, i do tak zmielonego surowca dodaje się lepiszcza zawierającego skrobię pszenną lub ziemniaczaną, melasę buraczaną oraz lignosulfonian sodowy w ilości 3 - 10% masy surowca oraz dowilża do poziomu 25 - 35% masy po czym powstałą masę homogenizuje się w mieszalniku przemysłowym a następnie peletyzuje znanymi metodami z wykorzystaniem granulatora z matrycą płaską lub pierścieniową, a otrzymany produkt suszy w suszarni do poziomu wilgoci nie większego niż 5% masy.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej, w szczególności wierzby energetycznej, olchy, łupin i pestek palmy olejowej PKS oraz innej biomasy roślinnej, w tym z drzew iglastych i liściastych.
Ze złoszenia patentowego PL 389652 znany jest sposób produkcji opału, zwłaszcza brykietów lub peletów z łodyg roślinnych, zwłaszcza słomy, zwłaszcza słomy zbożowej oraz urządzenie do produkcji opału, zwłaszcza brykietów lub peletów z łodyg roślinnych, zwłaszcza słomy, zwłaszcza słomy zbożowej. Sposób produkcji opału, zwłaszcza brykietów lub peletów z łodyg roślinnych, słomy, zwłaszcza słomy, zwłaszcza słomy zbożowej zawiera następujące kroki: - dostarczenie surowca na podajnik taśmowy, przy czym łodygi roślinne, słoma roślinna, dostarczane są w postaci bel o masie do 250 kg i średnicy do 180 cm, - wstępne rozdrobnienie łodyg roślinnych, przy czym łodygi są cięte zawsze prostopadle do swojej osi na odcinki o długości od 2 do 10 cm, - oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych za pomocą separatora mechaniczno-pneumatycznego, - rozdrobnienie łodyg roślinnych w rozdrabniaczu wentylatorowym, - ujednorodnienie sieczki łodyg roślinnych pod względem wilgotności, - formowanie brykietu o preferowanych wymiarach geometrycznych. Urządzenie do produkcji opału, zwłaszcza brykietów lub peletów z łodyg roślinnych, słomy, zwłaszcza słomy, zwłaszcza słomy zbożowej, zawiera co najmniej sekcje: rozdrabniacza wstępnego, separatora mechaniczno-pneumatycznego, rozdrabniacza wentylatorowego, kondycjonera oraz zagęszczarki.
Ze zgłoszenia patentowego PL 411807 znany jest sposób wytwarzania peletów i brykietów opałowych z mieszaniny suszu bioorganicznego i miału węglowego. Sposób wytwarzania peletów lub brykietów z rozdrobnionej mieszaniny bioorganicznej i miału węglowego, zgranulowanych odpadów z opon samochodowych, bądź pirolizatu z opon samochodowych lub tworzyw sztucznych, wreszcie innej odpadowej biomasy pochodzącej z produkcji rolnej lub przemysłu drzewnego polega na tym, że jako lepiszcze stosuje się mieszankę zawierającą wodne szkło sodowe i/lub metakrzemian sodu.
Ze zgłoszenia patentowego PL 380096 znany jest sposób wytwarzania pelet z mieszanki węgla z dowolnym rodzajem biomasy. Sposób wytwarzania pelet z mieszanki węgla z dowolnym rodzajem biomasy, polega na zmieszaniu materiału węglowego z biomasą oraz lepiszczem, charakteryzuje się tym, że do wytworzenia mieszanki stosuje się rozdrobnioną biomasę dowolnego rodzaju poniżej 5 mm i węgiel brunatny lub kamienny rozdrobniony poniżej 3 mm oraz dodatek lepiszcza w postaci skrobi bądź melasy w ilości 0-6%, przy czym wilgotność mieszaniny wynosi do 25%, zaś po procesie wytworzenia przy ciśnieniu do 20 MPa poddaje się procesowi suszenia naturalnego lub wymuszonego.
W ciągu ostatnich kilku lat, nastąpił wzrost zainteresowania oraz wdrożeń instalacji termicznego przekształcania biomasy roślinnej na drodze pirolizy nisko- (220-350°C) i średniotemperaturowej (350-500°C). Podczas procesu termicznego przekształcania biomasy następuje usunięcie z biomasy wilgoci i składników lotnych oraz depolimeryzacja łańcuchów polisacharydowych z utworzeniem hydrofobowego produktu stałego o podwyższonej wartości opałowej. Wartość opałowa powstałego produktu jest silnie zależna od warunków prowadzenia procesu termicznej konwersji, a także od właściwości surowca stosowanego do procesu.
Biomasa termicznie przetworzona (BTP) wykazuje korzystniejsze właściwości fizykochemiczne w stosunku do biomasy termicznie nieprzetworzonej w aspekcie zastosowania jej w energetyce, ze względu na zwiększoną podatność przemiałową, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów związanych z jej mieleniem, gdyż umożliwia efektywne wykorzystanie istniejących w energetyce młynów dedykowanych do węgla kamiennego. Dodatkowo BTP, w porównaniu do surowej biomasy, nie wpływa tak istotnie na korozję chlorkową podczas procesu jego spalania/współspalania w kotłach energetyki zawodowej i przemysłowej. BTP posiada właściwości hydrofobowe, dzięki temu jej przechowywanie jest znacznie łatwiejsze i pozbawione ryzyka degradacji środowiskowej (odporność na wilgoć).
Ponadto paliwo to jest obojętne biologicznie, co umożliwia eliminację zagrożeń bakteriologicznych i mykologicznych, zwiększając bezpieczeństwo obsługi.
Wzrost wartości kalorycznej paliwa w procesie termicznej przeróbki biomasy spowodowany jest przemianami chemicznymi składników biomasy zachodzącymi podczas ogrzewania, prowadzącymi w rezultacie do wzrostu udziału procentowego zawartości węgla w BTP, co powoduje jednak jednocześnie spadek gęstości nasypowej w stosunku do biomasy surowej. Ponadto BTP jest znacznie bardziej krucha w stosunku do biomasy surowej, co stwarza problemy podczas składowania, transportu i użytkowania tego paliwa. Celem wyeliminowania wspomnianych utrudnień technologicznych konieczne jest zagęszczenie BTP i nadanie mu formy peletu.
PL 235 085 B1
Proces produkcji peletów z surowej, nieprzetworzonej biomasy roślinnej jest dobrze znany, technologicznie opanowany i szeroko stosowany w przemyśle do produkcji peletów paliwowych na cele energetyczne, zarówno dla ogrzewnictwa indywidualnego jak i przemysłowej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
W toku prowadzonych badań okazało się , że zastosowanie dotychczas znanych metod wytwarzania peletów z biomasy nie nadaje się do biomasy termicznie przetworzonej z uwagi na nie osiąganie przez pelet wymaganej wytrzymałości mechanicznej.
W procesie pirolizy, w wyniku zmian zachodzących w strukturze pirolizowanej biomasy, oprócz korzystnych efektów w postaci zwiększenia wartości opałowej i podatności przemiałowej występują również niekorzystne, tj. obniżenie się podatności surowca na kompaktowanie/zagęszczanie charakteryzujące się przede wszystkim znacznie obniżoną wytrzymałością mechaniczną (kruchość peletów).
Nieoczekiwanie okazało się, że zwiększenie zawartości wody w BTP podczas procesu paletyzacji oraz zmiana sposobu dodawania lepiszcza, pozwalają na uzyskanie peletów spełniających wymogi dotyczące wytrzymałości mechanicznej.
Metoda wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej, będąca przedmiotem niniejszego wynalazku, polega na realizacji cyklu operacji technologicznych pozwalających na wytworzenie mechanicznie wytrzymałych peletów, tj. peletów o wytrzymałości mechanicznej pow. 80% wg. PN-EN 15210-1:2010.
Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej według wynalazku charakteryzuje się tym, że termicznie przetworzoną biomasę roślinną mieli się do rozmiaru ziarna nie wyższego niż wielkość promienia otworu roboczego matrycy granulatora i do tak zmielonego surowca dodaje się lepiszcza zawierającego skrobię pszenną lub ziemniaczaną, melasę buraczaną oraz lignosulfonian sodowy, w ilości 3-10% masy surowca oraz dowilża do poziomu 25-35% masy, po czym powstałą masę homogenizuje się w mieszalniku przemysłowym, a następnie peletyzuje znanymi metodami z wykorzystaniem granulatora z matrycą płaską lub pierścieniową, a otrzymany produkt suszy w suszami do poziomu wilgoci nie większego niż 5% masy. Korzystnie, gdy lepiszcze dodawane jest etapowo w ten sposób, że składnik skrobiowy dodawany jest do zmielonego surowca, a powstała mieszanina homogenizowana na sucho, a następnie pozostałe składniki lepiszcza dodawane są w postaci roztworu wodnego z wodą kierowaną do dowilżania.
Korzystnie, gdy lepiszcze składa się z modyfikowanej skrobi pszennej lub ziemniaczanej w ilości 0,5-0,8% masy lepiszcza, melasy buraczanej w ilości 0,1-0,55% masy lepiszcza i lignosulfonianu sodowego w ilości 0,1%-0,3% masy lepiszcza.
Korzystnie gdy surowiec z lepiszczem po dowilżeniu homogenizuje się w mieszalniku przemysłowym przez okres ponad 5 minut.
Zastosowany sposób wytwarzania peletów z biomasy termicznie przetworzonej pozwala na uzyskanie peletów spełniających wymagania dotyczące ich trwałości przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnych właściwości biomasy wynikających z jej termicznego przetworzenia.
Poniżej podano przykłady zastosowania wynalazku i wytworzenia peletów z biomasy termicznie przetworzonej
P r z y k ł a d 1.
Termicznie przetworzoną biomasę stanowiącą mieszaninę drzew liściastych i iglastych o zawartości części lotnych w stanie suchym i bezpopiołowym wynoszącym 65,5%, rozdrobniono wstępnie w młynie młotkowym do ziarna poniżej 3 mm, następnie dodano modyfikowaną skrobię pszenną w ilości 3% suchej masy. Sporządzoną mieszaninę homogenizowano przez 8 minut w mieszalniku dwuzetowym. Po 8 minutach do mieszalnika dodano roztwór wodny melasy buraczanej i lignosulfonianu sodowego, i mieszano przez kolejne 8 minut. Zawartość melasy buraczanej i lignosulfonianu sodu w mieszanym surowcu wynosiła odpowiednio 1,5 i 0,5% suchej masy. Ilość wody do dowilżenia surowca i sporządzenia roztworu dobrano tak, aby po dowilżeniu masa kierowana do procesu peletyzowania posiadała wilgotność 35%. Shomogenizowaną mieszankę skierowano do granulatora o mocy 3kW z matrycą płaską o średnicy otworów 6 mm i grubości matrycy 30 mm, celem wytworzenia peletów. Wytworzone pelety wysuszono w suszarce komorowej do zawartości wilgoci poniżej 5%. Otrzymane pelety charakteryzowały się wytrzymałością mechaniczną 83,9%.
P r z y k ła d 2.
Termicznie przetworzoną biomasę stanowiącą mieszaninę łupin i pestek palmy olejowej (PKS), o zawartości części lotnych w stanie suchym i bezpopiołowym wynoszącym 60,8%, rozdrobniono wstępnie w młynie młotkowym do ziarna poniżej 3 mm, następnie dodano modyfikowaną skrobię pszenną
PL 235 085 B1 w ilości 3% suchej masy. Sporządzoną mieszaninę homogenizowano przez 8 minut w mieszalniku dwuzetowym. Po 8 minutach do mieszalnika dodano roztwór wodny melasy buraczanej i lignosulfonianu sodowego i mieszano przez kolejne 8 minut. Zawartość melasy buraczanej i lignosulfonianu sodu w mieszanym surowcu wynosiła odpowiednio 1,5 i 0,5% suchej masy. Ilość wody do dowilżenia surowca i sporządzenia roztworu dobrano tak, aby po dowilżeniu masa kierowana do procesu peletyzowania posiadała wilgotność 30%. Shomogenizowaną mieszankę skierowano do granulatora o mocy 3kW z matrycą płaską o średnicy otworów 6 mm i grubości matrycy 30 mm, celem wytworzenia peletów. Wytworzone pelety wysuszono w suszarce komorowej do zawartości wilgoci poniżej 5%. Otrzymane pelety charakteryzowały się wytrzymałością mechaniczną 81,2%.
P r z y k ł a d 3.
Termicznie przetworzoną biomasę stanowiącą mieszaninę drzew liściastych i iglastych o zawartości części lotnych w stanie suchym i bezpopiołowym wynoszącym 65,5%, rozdrobniono wstępnie w młynie młotkowym do ziarna poniżej 3 mm, następnie dodano modyfikowaną skrobię pszenną w ilości 3% suchej masy. Sporządzoną mieszaninę homogenizowano przez 8 minut w mieszalniku dwuzetowym. Po 8 minutach do mieszalnika dodano roztwór wodny melasy buraczanej i lignosulfonianu sodowego, i mieszano przez kolejne 8 minut. Zawartość melasy buraczanej i lignosulfonianu sodu w mieszanym surowcu wynosiła odpowiednio 1,5 i 0,5% suchej masy. Ilość wody do dowilżenia surowca i sporządzenia roztworu dobrano tak, aby po dowilżeniu masa kierowana do procesu peletyzowania posiadała wilgotność 35%. Shomogenizowaną mieszankę skierowano do granulatora o mocy 11kW z matrycą pierścieniową o średnicy otworów 8 mm i grubości roboczej matrycy 51 mm, celem wytworzenia peletów. Wytworzone pelety wysuszono w suszarce komorowej do zawartości wilgoci poniżej 5%. Otrzymane pelety charakteryzowały się wytrzymałością mechaniczną 91,0%.
P r z y k ł a d 4.
Termicznie przetworzoną biomasę stanowiącą mieszaninę łupin i pestek palmy olejowej (PKS), o zawartości części lotnych w stanie suchym i bezpopiołowym wynoszącym 60,8%, rozdrobniono wstępnie w młynie młotkowym do ziarna poniżej 3 mm, następnie dodano modyfikowaną skrobię pszenną w ilości 3% suchej masy. Sporządzoną mieszaninę homogenizowano przez 8 minut w mieszalniku dwuzetowym. Po 8 minutach do mieszalnika dodano roztwór wodny melasy buraczanej i lignosulfonianu sodowego i mieszano przez kolejne 8 minut. Zawartość melasy buraczanej i lignosulfonianu sodu w mieszanym surowcu wynosiła odpowiednio 1,5 i 0,5% suchej masy. Ilość wody do dowilżenia surowca i sporządzenia roztworu dobrano tak, aby po dowilżeniu masa kierowana do procesu peletyzowania posiadała wilgotność 30%. Shomogenizowaną mieszankę skierowano do granulatora z matrycą pierścieniową o średnicy otworów 8 mm i grubości roboczej matrycy 51 mm, celem wytworzenia peletów. Wytworzone pelety wysuszono w suszarce komorowej do zawartości wilgoci poniżej 5%. Otrzymane pelety charakteryzowały się wytrzymałością mechaniczną 89,4%.
Podane przykłady realizacji nie wyczerpują możliwości zastosowania wynalazku

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej, znamienny tym, że termicznie przetworzoną biomasę roślinną mieli się do rozmiaru ziarna nie wyższego niż wielkość promienia otworu roboczego matrycy granulatora, i do tak zmielonego surowca dodaje się lepiszcza zawierającego skrobię pszenną lub ziemniaczaną, melasę buraczaną oraz lignosulfonian sodowy, w ilości 3-10% masy surowca oraz dowilża do poziomu 25-35% masy, po czym powstałą masę homogenizuje się w mieszalniku przemysłowym, a następnie peletyzuje znanymi metodami z wykorzystaniem granulatora z matrycą płaską lub pierścieniową, a otrzymany produkt suszy w suszarni do poziomu wilgoci nie większego niż 5% masy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że lepiszcze dodawane jest etapowo w ten sposób, że składnik skrobiowy dodawany jest do zmielonego surowca, a powstała mieszanina homogenizowana na sucho, a następnie pozostałe składniki lepiszcza dodawane są w postaci roztworu wodnego z wodą kierowaną do dowilżania.
3. Sposób według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że lepiszcze składa się z modyfikowanej skrobi pszennej lub ziemniaczanej w ilości 0,5-0,8% masy lepiszcza, melasy buraczanej w ilości 0,1-0,5% masy lepiszcza i lignosulfonianu sodowego w ilości 0,1-0,3% masy lepiszcza.
4. Sposób według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że surowiec z lepiszczem po dowilżeniu homogenizuje się w mieszalniku przemysłowym przez okres ponad 5 minut.
PL420018A 2016-12-28 2016-12-28 Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej PL235085B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420018A PL235085B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420018A PL235085B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420018A1 PL420018A1 (pl) 2018-07-02
PL235085B1 true PL235085B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=62705298

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420018A PL235085B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235085B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420018A1 (pl) 2018-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BRPI0613202A2 (pt) peletes de combustìvel de fibra agrìcola
CN115103895A (zh) 固态生物质燃料的生产方法
CN102666880A (zh) 生物质在高炉中的利用方法
CN114207095A (zh) 制备固体生物质燃料的方法
Veeresh et al. Assessment of Agro-Industrial Wastes Proximate, Ultimate, SEM and FTIR analysis for Feasibility of Solid Bio-Fuel Production.
WO2014144051A1 (en) Composite carbonaceous fuel compact
CN114423847A (zh) 制备固体生物质燃料的方法
CN107815333A (zh) 一种环保型生物质颗粒燃料及其制备方法
Obidziński et al. Production of fuel pellets from a mixture of sawdust and rye bran
WO2009005363A1 (en) A method for production of fuel balls based on carbohydrate-containing, biological raw material
KR101298135B1 (ko) 리그노셀룰로오스계 바이오매스를 주원료로 하는 펠릿 및 이의 제조방법
RU2551856C1 (ru) Способ глубокой переработки растительного органического топлива без использования химических скрепляющих компонентов и брикетированное топливо
CN105861094A (zh) 环保型生物质燃料及其制备方法
WO2014152931A1 (en) Moisture resistant biomass fuel compact and method of manufacturing
PL235085B1 (pl) Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej
RU2246530C1 (ru) Углеродсодержащие формовки и способ их изготовления
RU2821528C1 (ru) Способ производства пеллет
RU2793126C1 (ru) Способ изготовления топливного брикета и топливный брикет
PL241302B1 (pl) Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie
Khorenghy et al. Integrated processing technology of wastes from cereal production
CN106590799A (zh) 一种生物质颗粒燃料及其制备方法
Abidi et al. Impact of bulking agents on municipal solid waste refused derived fuel
RU2237083C1 (ru) Топливное средство
CZ16507U1 (cs) Palivo a/nebo krmivo na bázi rostlinných materiálu
KR20160135050A (ko) 우드탄 및 그 제조 방법