PL241302B1 - Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie - Google Patents

Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie Download PDF

Info

Publication number
PL241302B1
PL241302B1 PL433889A PL43388920A PL241302B1 PL 241302 B1 PL241302 B1 PL 241302B1 PL 433889 A PL433889 A PL 433889A PL 43388920 A PL43388920 A PL 43388920A PL 241302 B1 PL241302 B1 PL 241302B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
straw
formulation
parts
carrot
weight
Prior art date
Application number
PL433889A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433889A1 (pl
Inventor
Jerzy Chojnacki
Agnieszka Zdanowicz
Original Assignee
Politechnika Koszalinska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Koszalinska filed Critical Politechnika Koszalinska
Priority to PL433889A priority Critical patent/PL241302B1/pl
Publication of PL433889A1 publication Critical patent/PL433889A1/pl
Publication of PL241302B1 publication Critical patent/PL241302B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

Formulacja biopaliwa zawierająca słomę pożniwną charakteryzuje się tym, że zawiera dodatek wytłoków z korzenia marchwi. Formulacja biopaliwa może być stosowana do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy formulacji biopaliwa oraz jej zastosowania do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.
Biopaliwa to paliwa uzyskane z przetwórstwa biomasy, czyli stałych lub ciekłych substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji i pochodzą z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej. Biopaliwa ogólnie dzielą się na stałe, na przykład drewno, zrębki drzewne, wióry i trociny, słoma, brykiet, pellet, ziarno zbóż, itp., oraz płynne, i gazowe. Biomasa odpadowa z produkcji roślinnej jest istotnym surowcem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Możliwości oraz technologie jej przetwarzania ciągle są udoskonalane i modernizowane w celu osiągnięcia jak najkorzystniejszych parametrów energetycznych i użytkowych.
Obecnie znane i powszechnie stosowane są biopaliwa wytwarzane ze słomy, w tym słomy pożniwnej. Słoma jest niejadalną pozostałością po produkcji roślinnej zbóż i roślin strączkowych. Słoma pożniwna pochodzi bezpośrednio z omłotu zbóż i nie jest poddawana żadnym procesom obróbki. Spalaniu może być poddana słoma ze wszystkich rodzajów zbóż, a także słoma rzepakowa, gryczana, roślin strączkowych, itp. Słoma jest szeroko stosowana jako wyłączny składnik obecnie produkowanych biopaliw. Słoma stanowi wartościowy nośnik energii, zawierający ponad 85% suchej masy. Słoma ma stosunkowo dużą wartość opałową, a porównując słomę z węglem można przyjąć, że 1,5 tony słomy odpowiada 1 tonie węgla średnioenergetycznego. Przy spalaniu słomy nie wytwarza się więcej CO2 aniżeli pobiera go zboże z atmosfery w okresie swej wegetacji. Słoma jest więc w dużym stopniu paliwem ekologicznym, służącym środowisku naturalnemu. Popiół pochodzący ze spalania słomy zawiera duże ilości tlenków wapnia i potasu i może być z powodzeniem wykorzystywany jako roślinny nawóz mineralny. Te wszystkie zalety sprawiają, że słoma jest szeroko wykorzystywana jako biopaliwo.
Jednakże, obecnie produkowany granulat ze słomy pożniwnej, przeznaczony głównie do spalania w kotłach grzewczych, jest niskiej twardości. Granulat o niskiej twardości jest podatny na kruszenie podczas transportu i przechowywania. Kruszący się granulat opałowy stanowi poważny problem, gdyż duża ilość drobnych okruchów i pyłu z granulatu opałowego może spowodować wybuch w kotle.
Istnieje zatem potrzeba zwiększenia twardości i tym samym wytrzymałości na kruszenie granulatu wykonanego ze słomy pożniwnej.
Biomasa odpadowa pochodząca z innych gatunków roślin uprawnych, w tym na przykład gatunków roślin okopowych, takich jak marchew, nie jest powszechnie wykorzystywana do produkcji biopaliw i pozostaje niezagospodarowana, lub wykorzystuje się ją w innych celach, na przykład do produkcji karmy dla zwierząt. W dotychczasowych rozwiązaniach, na przykład: CN 106900996 A, CN 105285802 A, CN 105767540 A, CN 109730193 A, pojawia się udział marchwi, głównie sproszkowanej, i słomy zbożowej jako dwóch z wielu substratów użytych do produkcji karmy dla zwierząt w postaci pelletu. W publikacji RU 2828397 C1 ujawniono sposób wytwarzania granulowanej karmy dla królika i podano skład granulatu złożonego z pasty marchwiowej i słomy w brykietach, będącej pozostałością po produkcji grzybów. Podany udział pasty marchwiowej w stosunku do słomy wynosi 1:2.
Przy powszechnym wykorzystaniu słomy jako wyłącznego składnika do produkcji biopaliw, biomasa odpadowa pochodząca z innych gatunków roślin uprawnych, w tym gatunków roślin okopowych, takich jak marchew, nie jest wykorzystywana do produkcji biopaliw i pozostaje niezagospodarowana.
Formulacja biopaliwa według wynalazku rozwiązuje problem małej twardości i wytrzymałości granulatu wykonanego ze słomy pożniwnej. Dzięki zwiększonej twardości granulat biopaliwa według wynalazku jest mniej podatny na kruszenie się podczas transportu i przechowywania, a tym samym ogranicza ilość drobnych okruchów i pyłu z granulatu opałowego, zmniejszając ryzyko wybuchu w kotle. Dodatkowo, wynalazek umożliwia zagospodarowanie biomasy odpadowej otrzymanej w przetwórstwie roślin okopowych, w szczególności wytłoków marchwiowych pozostałych po produkcji soku marchwiowego. Dodatek wytłoków z korzenia marchwi stanowiących odpad z produkcji soku marchwiowego podnosi twardość granulatu biopaliwa mierzoną wytrzymałością produktu na zgniatanie. Przewagą rozwiązania według wynalazku nad obecnymi rozwiązaniami jest mniejsza podatność na kruszenie się granulatu produkowanego ze słomy pożniwnej.
Przedmiotem wynalazku jest formulacja biopaliwa zawierająca słomę pożniwną jęczmienną, która to formulacja charakteryzuje się tym, że zawiera dodatek wytłoków z korzenia marchwi, przy czym zawartość słomy pożniwnej jęczmiennej liczona w częściach wagowych wynosi od 70 do 80 części wagowych, a zawartość wytłoków z korzenia marchwi wynosi od 30 do 20 części wagowych, w przeliczeniu na suchą masę każdego składnika formulacji. Pierwszy składnik formulacji, słoma pożniwna pochodzi
PL 241 302 B1 z bezpośredniego omłotu jęczmienia, ewentualnie, słoma może być zwinięta w baloty lub zgnieciona na pakiety by obniżyć jej objętość, lecz nie jest poddawana żadnym dalszym procesom obróbki. Drugi składnik formulacji stanowią wytłoki marchwiowe, które są odpadem z produkcji soku marchwiowego.
Wilgotność poszczególnych składników formulacji przed zmieszaniem powinna być na poziomie zbliżonym, umożliwiającym dobre wymieszanie składników. Dobór ilości poszczególnych składników formulacji leży w zakresie zwykłej biegłości inżynierskiej specjalisty w dziedzinie.
W przypadku trudności w uzyskaniu wymaganych ilości wagowych poszczególnych składników formulacji spowodowanych nadmierną zawartością wody w którymś ze składników może on zostać wstępnie podsuszony. Dosuszane mogą być również obydwa składniki formulacji. Proces suszenia składników formulacji może przebiegać w warunkach naturalnych, na przykład przy wykorzystaniu suszarni słonecznych czy wiat, bądź z wykorzystaniem urządzeń i instalacji do tego przeznaczonych.
Składniki formulacji są rozdrabniane za pomocą rutynowych sposobów i urządzeń do tego przeznaczonych, takich jak na przykład rozdrabniacze, sieczkarnia czy młynki, tak aby umożliwić wymieszanie składników.
Po rozdrobnieniu i zmieszaniu składników należy uzyskać odpowiednią wilgotność sumaryczną mieszaniny składników. Wilgotność względną formulacji doprowadza się rutynowymi sposobami do wartości odpowiedniej dla danego typu brykieciarki lub granulatora. Wilgotność względna formulacji według wynalazku korzystnie mieści się w przedziale 15-20%,a najkorzystniej wynosi 17%.
Formulacja według wynalazku poddawana jest następnie procesowi granulowania, brykietowania lub pelletyzacji w odpowiednich urządzeniach, stosowanych rutynowo w dziedzinie, w celu przystosowania paliwa do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.
Korzystnie, formulacja biopaliwa według wynalazku ma postać granulatu lub brykietu, a najkorzystniej granulat stanowi pellet. Twardość granulatu lub brykietu formulacji biopaliwa według wynalazku wykonanego ze słomy pożniwnej z dodatkiem wytłoków z korzenia marchwi jest zwiększona w porównaniu z twardością granulatu i brykietu wykonanych wyłącznie ze słomy pożniwnej. Powyższa właściwość sprawia, że granulat formulacji według wynalazku jest mniej podatny na zgniatanie i kruszenie podczas transportu i przechowywania, w porównaniu do standardowego granulatu wykonanego wyłącznie ze słomy. Twardość granulatu wykonanego ze słomy pożniwnej jęczmiennej z dodatkiem wytłoków z korzenia marchwi, mierzona jego wytrzymałością na zgniatanie, wynosi od 328,3 do 385,8 niutonów.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie formulacji według wynalazku jako biopaliwa do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.
P r z y k ł a d 1: Przygotowanie formulacji według wynalazku
Do przygotowania formulacji według wynalazku wykorzystano słomę pożniwną jęczmienną oraz wytłoki z korzenia marchwi pozostałe po produkcji soku marchwiowego.
Dokonano pomiaru wilgotności względnej składników: słomy pożniwnej i wytłoków marchwiowych, za pomocą metody wagowo-suszarkowej zgodnie z normą EN ISO 18134-1:2015-11. Wilgotność względna poszczególnych składników formulacji wynosiła, odpowiednio 10,7% dla słomy pożniwnej i 67,3% dla wytłoków marchwiowych. Następnie po dosuszeniu wytłoków marchwiowych, obniżono ich wilgotność do wilgotności względnej 12,22%, zbliżonej do wilgotności słomy.
Następnie rozdrobniono składniki formulacji. Wytłoki marchwiowe rozdrobniono w młynkach, a słomę w rozdrabniaczu uniwersalnym.
Obliczono, że ilość poszczególnych składników potrzebna do przygotowania próby formulacji, w której udział poszczególnych składników w częściach wagowych wynosi 80 części wagowych (słoma pożniwna jęczmienna) i 20 części wagowych (wytłoki marchwiowe), w przeliczeniu na suchą masę, wynosi, odpowiednio: 500,0 g słomy pożniwnej i 127,5 g wytłoków marchwiowych. Dla uzyskania próby formulacji, w której udział poszczególnych składników wynosi 70 części wagowych (słoma pożniwna jęczmienna) i 30 części wagowych (wytłoki marchwiowe), w przeliczeniu na suchą masę, ilość poszczególnych składników wynosi odpowiednio: 500,0 g słomy pożniwnej i 218,0 g wytłoków marchwiowych.
Rozdrobnione składniki zmieszano w podanych wyżej ilościach przy pomocy mieszalnika elektrycznego wyposażonego w mieszadło ślimakowe i rozpylacz tarczowy, który umożliwiał drobne rozpylanie wody w komorze mieszania. Podczas mieszania doprowadzano wilgotność sumaryczną mieszaniny z udziałem 80 części wagowych s.m. słomy pożniwnej i 20 części wagowych s.m. wytłoków marchwiowych do wilgotności względnej równej 17%, wymaganej dla wybranego granulatora, dodając do mieszaniny 45,3 ml wody, a w przypadku mieszaniny z udziałem 70 części wagowych s.m. słomy pożniwnej i 30 części wagowych s.m. wytłoków marchwiowych, dodając do mieszaniny 50,5 ml wody.
PL 241 302 Β1
W celach porównawczych przygotowano materiał wyłącznie ze słomy pożniwnej jęczmiennej, bez dodatku wytłoków marchwiowych, używając 500 g słomy o wilgotności względnej 10,7%, którą w mieszalniku zwilżono do wilgotności względnej 17% dodając podczas jej mieszania 38 ml drobno rozpylanej wody.
Po dokładnym wymieszaniu rozdrobnionych składników i doprowadzeniu wilgotności względnej formulacji do poziomu 17%, przeprowadzono proces granulowania. Do granulacji zastosowano granulator talerzowy do wytwarzania pelletu, o mocy silnika równej 4 kW, z obrotową matrycą, w której średnica otworów była równa 6 mm. Granulat ze wszystkich trzech rodzajów biomasy wyprodukowano w takich samych warunkach (temperatura zewnętrzna komory, w której granulowano biomasę równa była 65°C, podobna prędkość podawania materiału). Wszystkie próbki granulatu przechowywano, w próżniowych workach, w temperaturze około 7°C w chłodziarce przez około 48 godzin, od czasu ich wyprodukowania, w celu uzyskania stabilnego stanu przed zbadaniem ich właściwości.
Następnie próbki granulatu przeznaczone do badań twardości zostały wysuszone w suszarce, w temperaturze 105°C, do osiągnięcia zerowej ich wilgotności. Otrzymany granulat poddano badaniu twardości, mierzonej na podstawie wytrzymałości granulatu na zgniatanie, za pomocą miernika Kahla. Porównanie wytrzymałości na zgniatanie wykonano porównując wyniki twardości otrzymane podczas zgniatania granulatu zrobionego wyłącznie ze słomy pożniwnej jęczmiennej z wynikami twardości otrzymanymi podczas zgniatania granulatu zawierającego słomę pożniwną jęczmienną z dodatkiem wytłoków z korzenia marchwi. Wyniki przedstawiono w Tabeli 1.
Tabela 1. Przykładowe wyniki pomiarów obrazujące wpływ zawartości suchej masy wytłoków z korzenia marchwi w mieszaninie ze słomą jęczmienną pożniwną na wartość twardości (wytrzymałości na zgniatanie)
Ilość części wagowych suchej masy wytłoków z korzenia marchwi Brak 20 30
Twardość granulatu [N] 131,1 N 328,3 N 385,8 N
W przypadku otrzymanego granulatu, 20 części wagowych suchej masy wytłoków z korzenia marchwi w mieszaninie z 80 częściami wagowymi słomyjęczmiennej powoduje ponad dwukrotny wzrost twardości granulatu, jako wytrzymałości granulatu na zgniatanie, w porównaniu z twardością granulatu wykonanego wyłącznie ze słomyjęczmiennej.
W przypadku użycia 30 części wagowych suchej masy wytłoków z korzenia marchwi i 70 części wagowych słomy zaobserwowano prawie trzykrotny wzrost twardości granulatu wytrzymałości granulatu na zgniatanie, w porównaniu z twardością granulatu wykonanego wyłącznie ze słomyjęczmiennej.
Otrzymany granulat o ulepszonej twardości jest mniej podatny na kruszenie podczas transportu i przechowywania, w porównaniu do standardowego granulatu wykonanego wyłącznie ze słomy. Otrzymany granulat formulacji według wynalazku można z powodzeniem wykorzystać jako biopaliwo do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.

Claims (5)

1. Formulacja biopaliwa zawierająca słomę pożniwną jęczmienną, znamienna tym, że zawiera dodatek wytłoków z korzenia marchwi, przy czym zawartość słomy pożniwnej jęczmiennej liczona w częściach wagowych wynosi od 70 do 80 części, a zawartość wytłoków z korzenia marchwi liczona w częściach wagowych wynosi od 30 do 20 części, w przeliczeniu na suchą masę każdego składnika formulacji.
2. Formulacja według zastrz. 1, znamienna tym, że ma postać granulatu lub brykietu.
3. Formulacja według zastrz. 2, znamienna tym, że granulat obejmuje pellet.
4. Formulacja według zastrz. 2-3, znamienna tym, że twardość granulatu, mierzona jego wytrzymałością na zgniatanie, wynosi od 328,3 do 385,8 niutonów.
5. Zastosowanie formulacji określonej w zastrzeżeniach 1-4 jako biopaliwa do spalania w piecach, kotłach i innych urządzeniach grzewczych.
PL433889A 2020-05-11 2020-05-11 Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie PL241302B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433889A PL241302B1 (pl) 2020-05-11 2020-05-11 Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433889A PL241302B1 (pl) 2020-05-11 2020-05-11 Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433889A1 PL433889A1 (pl) 2021-11-15
PL241302B1 true PL241302B1 (pl) 2022-09-05

Family

ID=78595462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433889A PL241302B1 (pl) 2020-05-11 2020-05-11 Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241302B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433889A1 (pl) 2021-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Olugbade et al. Influence of binders on combustion properties of biomass briquettes: a recent review
Navalta et al. Solid fuel from Co-briquetting of sugarcane bagasse and rice bran
US20210332305A1 (en) Process for producing solid biomass fuel
Yang et al. Fuel characteristics of agropellets fabricated with rice straw and husk
von Gehren et al. A practical field trial to assess the potential of Sida hermaphrodita as a versatile, perennial bioenergy crop for Central Europe
GB2586120A (en) Process for producing solid biomass fuel
Obidziński et al. Production of fuel pellets from a mixture of sawdust and rye bran
Ogwang et al. Characterization of biogas digestate for solid biofuel production in Uganda
RU2326900C1 (ru) Способ переработки органических углеродсодержащих отходов и углеродсодержащие формовки
RU2551856C1 (ru) Способ глубокой переработки растительного органического топлива без использования химических скрепляющих компонентов и брикетированное топливо
PL241302B1 (pl) Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie
RU2246530C1 (ru) Углеродсодержащие формовки и способ их изготовления
PL241301B1 (pl) Formulacja biopaliwa oraz jej zastosowanie
CZ304904B6 (cs) Palivo na bázi réví
Khorenghy et al. Integrated processing technology of wastes from cereal production
Jagtap et al. Densification technologies for agro waste management
RU2821528C1 (ru) Способ производства пеллет
Enakiev et al. Development of a technological process for the use of lavender waste biomass for energy purposes
CN107699308A (zh) 一种生物质燃料的制备方法
Šafran et al. Analysis of the Raw Material Properties in the Agro-wood Pellets Production
PL244101B1 (pl) Pellet z mieszaniny siana i suchych osadów ściekowych
PL244103B1 (pl) Pellet z mieszaniny otrąb pszennych i suchych osadów ściekowych
Dorofėjūtė et al. Assessment of the Characteristics of Corncobs Used for Energy Needs
Asrori et al. Characterization of the Bioenergy Potential of Corncob and Rice Husk mixtures in Biochar Briquettes
PL235085B1 (pl) Sposób wytwarzania peletów paliwowych z termicznie przetworzonej biomasy roślinnej